Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7201) bambano válasza rtom (#7200) üzenetére


bambano
titán

xdm-et? Minek?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7202) t_ferenc válasza bambano (#7201) üzenetére


t_ferenc
őstag

találjátok ki :D

if you fall seven times, stand up eight

(#7203) rtom válasza bambano (#7201) üzenetére


rtom
senior tag

Mert nálam az indította ablakozót, de végülis jogos, megoldható, hogy egy terminálos belépést követően automatikusan induljon az X.

Egyébként meg azért, mert grafikus bejelentkező felület, és megszoktam :P Na, most kapom mindjárt, hogy ha ilyen kívánságaim vannak, akkor menjek vissza win-re :DDD

[ Szerkesztve ]

(#7204) t_ferenc válasza rtom (#7203) üzenetére


t_ferenc
őstag

egyelőre feltettem egy KDE desktopot, már ez is jóval gyorsabb, mint a GNOME.

ne aggódj, nekem is ilyen igényeim vannak :)

if you fall seven times, stand up eight

(#7205) rtom válasza t_ferenc (#7204) üzenetére


rtom
senior tag

Idézet: "feltettem egy KDE desktopot, már ez is jóval gyorsabb, mint a GNOME" :Y :N

Ha engem kérdezel, a KDE még nehézkesebb, mint a Gnome. Akkor már inkább XFCE, ha nincs kedved kézzel bütykölni (egy ilyen gépre leginkább Gentoo mehetne egy könnyű ablakozóval, de az nem ajánlott kezdő linux-osoknak, bár nagyon jól dokumentált, legalábbis azok szerint, akik használják). További könnyítés: FF helyett Kazehakase vagy Dillo, Openoffice helyett pedig Abiword meg Gnumeric.

(#7206) t_ferenc válasza rtom (#7205) üzenetére


t_ferenc
őstag

rendicsek. :)

jelenleg épp a GNOME-ot takarítom le a gépről teljesen; ez már majd két órája megy :D ezt követően ki fogom próbálni a tippjeidet. még szerencse, hogy nem egy gyors gépen próbálgatom a különböző Linuxokat, így legalább jut időm keresgetni, amíg telepít :DD

[ Szerkesztve ]

if you fall seven times, stand up eight

(#7207) Vladi válasza Jester01 (#7198) üzenetére


Vladi
nagyúr

Öcsém! Mint a pistások! Vegyél gépet. :((( :DDD

t_ferenc!

Kínozod te azt az öreg gépet kde-vel? Végül is ha megy, meg türelmes vagy. :)
Grafikus bejelentkező nem is kell!
Belépsz koznolon, majd:

startx

Esetleg nézelődj a pillekönnyű ablakozók világában (box.)
Elég szép dolgokat lehet kihozni belőle! link

Plusz használj kevés erőforrást használó programokat. (xmms, abiword, hasonlók.)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7208) t_ferenc válasza Vladi (#7207) üzenetére


t_ferenc
őstag

értem, ismét hasznos tanácsot kaptam :) de jó! :C

előbb azonban hagyom a gépet befejezni azt, amit éppen csinál. aztán meg szép sorjában.

if you fall seven times, stand up eight

(#7209) rtom válasza t_ferenc (#7206) üzenetére


rtom
senior tag

Eszembe jutott még egy viszonylag egyszerű megoldás, ez egy openbox alapú de, és van Debian-ra is (Sid-re): LXDE

A dpkg -l listádból le lehet irtani a nem a videokaridhoz szükséges xorg-os csomagokat, szinte mindent, amiben benne van a Gnome szöveg (ezt a | grep GNOME kapcsolóval listázhatod). Az eleje nem hiányzik egyébként? Emlékeim szerint acpi-val kéne kezdődni...

(#7210) t_ferenc válasza rtom (#7209) üzenetére


t_ferenc
őstag

megint egy hasznos tanács :C csak ne ilyen hevesen, mert egyelőre a P1-es még nem ilyen fürge ;)

irtom már az összes gnome-os dolgot, ahogy csak tudom. :)

és igen, lemaradt az eleje, pedig én kilistáztam, majd az egészet kiválasztottam és másol, beilleszt paranccsal küldtem.

if you fall seven times, stand up eight

(#7211) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Van most nálam egy Apple iBook G3 valamilyen Linux -ot fel akarok rá dobni kipróbálásra, olvastam a Yellow Dog Linux 4.0 működik vele. :) Valamilyen más alternatíva eredeti Debian vagy az Ubi esetleg? Milyen gyorsak ezek az OSX -hez képest?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#7212) bambano válasza rtom (#7209) üzenetére


bambano
titán

lyalyly... a GNOME ebben az esetben nem kapcsoló, hanem paraméter...

És nem forkolunk feleslegesen, tehát dpkg -l '*gnome*'

a dpkg-nak regexp-et kell megadni

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7213) t_ferenc válasza t_ferenc (#7210) üzenetére


t_ferenc
őstag

az összes gnome-val kapcsolatos dolgot leszedtem. kissé meglepett a terminálos belépés, meg a startx parancs kiadásának szükségessége :) akkor most próbálgatom a tippeket egyesével. meg pakolok, meg ebédet sütök :D

if you fall seven times, stand up eight

(#7214) Vladi válasza t_ferenc (#7213) üzenetére


Vladi
nagyúr

Login utána automatikusan is lefuttatható a startx, nem kell külön begépelni:
~/.bash_profile
Ide kerüljön.

Mit sücc? :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7215) rtom válasza bambano (#7212) üzenetére


rtom
senior tag

Bocsánat gyarló desktop user fejemre, aki a terminált is csak addig használja, amíg újrakonfigolja a xorg-ot :R :DDD

(#7216) t_ferenc válasza Vladi (#7214) üzenetére


t_ferenc
őstag

köszi, ezt is ki fogom próbálni.

közben valahogy sikerült kigyomlálnom a grafikus bejelentkező felületet, a session választót :D éppen az xfce-t telepítem.

tejfölös, kapros sült csuka és tengeri halfilé angolosan elkészítve lesz a menü

if you fall seven times, stand up eight

(#7217) bambano válasza t_ferenc (#7216) üzenetére


bambano
titán

szilveszterkor halat? elúszik a szerencse :)
egyébként nem vagyok babonás:))

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7218) t_ferenc válasza bambano (#7217) üzenetére


t_ferenc
őstag

ezt kívánta a család. a babona meg akár el is úszhat, mondjuk a hallal ;)

felment az xfce. ismerkedem vele. buta kérdés lesz, de hogy tudom ezt a felületet a számomra leginkább ismert, windowsos felülethez hasonlóvá tenni? mert most nagyon nem találok semmit ám :D

na jó, találok, de akkor is.

[ Szerkesztve ]

if you fall seven times, stand up eight

(#7219) dabadab válasza bambano (#7212) üzenetére


dabadab
titán

"a dpkg-nak regexp-et kell megadni"

Igazabol nem, hanem a fileneveknel szokasos wildcardos patternt :)

DRM is theft

(#7220) dabadab válasza t_ferenc (#7218) üzenetére


dabadab
titán

"hogy tudom ezt a felületet a számomra leginkább ismert, windowsos felülethez hasonlóvá tenni?"

Szerintem felesleges ilyesmivel vacakolni. Pontosan ugyanolyan soha sem lesz, innentol kezdve meg felesleges eldobni azokat az elonyoket, amik azzal jarnak, hogy mas.

DRM is theft

(#7221) Vladi válasza t_ferenc (#7218) üzenetére


Vladi
nagyúr

7202-ben linkeltem a boxlook oldalt. Ott témákat találsz ablakkezelőkhöz.
De xfce-hez is van hasonló oldal. Biztos van wines téma. Sőt vistás is. :D

De előbb nem működő rendszer kéne, mint díszítgetés?
Amúgy: nyami, megyek hozzád kosztolni. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7222) t_ferenc válasza dabadab (#7220) üzenetére


t_ferenc
őstag

úgy legyen. mégis, nekem a windows-ra hajazó kde desktop jött be eddig a legjobban. aztán persze mást is megszoknék én :)

if you fall seven times, stand up eight

(#7223) t_ferenc válasza Vladi (#7221) üzenetére


t_ferenc
őstag

igazad van, a rendszer működik is, bár:

- még nem jutottam el odáig, hogy ne kelljen bepötyögnöm a startx-et

- gnome gyomlálás közben sikeresen megszabadultam egy pár olyan dologtól is, amelyeket (kényelmi szempontból) használnék; pl. az újraindítás és a leállítás inaktív, csakis kijelentkezni tudok :D

- témák, témák, jaja de előbb legyen már egy rendszerem

jelentem mindkét fajta hal finomra sikerült, épp az előbb fejeztük be az ebédnek hívott tesztelésüket :DD

if you fall seven times, stand up eight

(#7224) t_ferenc válasza t_ferenc (#7223) üzenetére


t_ferenc
őstag

az egyik hibámat sikeresen korrigáltam a wmshutdown újratelepítésével

de még nincs hang. ennek is nekiesek

[ Szerkesztve ]

if you fall seven times, stand up eight

(#7225) t_ferenc válasza t_ferenc (#7224) üzenetére


t_ferenc
őstag

mégsem :(

if you fall seven times, stand up eight

(#7226) rtom válasza t_ferenc (#7218) üzenetére


rtom
senior tag

Magadon kívül nem sok embert tudsz szerintem ezzel átvágni, de némi ízelítőt erre találsz.

(#7227) Jester01 válasza Vladi (#7207) üzenetére


Jester01
veterán

Látom ám a smileyt, de:
1) vagy olyasmit teszel fel ami megfelel annak a gépnek
2) elviseled, hogy embertelen lassú lesz
3) veszel gépet :DD (legalábbis alaplap+proci+ram kombót)

Csodát a linux sem tud tenni. Ahogy más is említette, p2-p3 kategóriás (akár márkás) gépeket gyakorlatilag utánad dobják. Én ilyet vettem, a netmegosztós-műholdvevős gépem egy p3-600. (Igaz, most tervezem lecserélni 45W-os AMDre, mert pl realtime videó streaminghez már kicsi szegény.) Szükség esetére van rajta X, de se gnome se kde csak sima ablakkezelő.

Jester

(#7228) t_ferenc válasza Jester01 (#7227) üzenetére


t_ferenc
őstag

bár nem (csak) nekem szól, de:

- igaz, olyat kell felpakolni minden gépre, ami el is megy rajta és megfelel neki -> ezért kérdezősködöm itt :)

- ésszerű határokon belül el is viselem a lassúságot / inkább, mint a zajt :D

- gépet meg majd akkor veszek, ha HTPC-t építek, ehhez viszont elég jó tapasztalatgyűjtésként egy P1-est nyúzni. erről jut eszembe, nálad mi fut a HTPC-den? Én majd egy DVB-S és valószínűleg analóg TV tuner kombinációját fogom berakni az enyémbe, ha majd realizálódik az elképzelésem. juj, ez már bizony nem ennek a topiknak a témája...

- ablakkezelő, meg grafikus felület nekem kell, mert én bizony nem tudok annyit linuxul, hogy boldoguljak parancssorból is. :R

rtom:

nem az átvágás a cél. tulajdonképpen csak a tapasztalatszerzés, meg a már megszokott környezet; eleve mentálisan biztonságérzetet ad. még ha hamisat is ;)

[ Szerkesztve ]

if you fall seven times, stand up eight

(#7229) #41635072


#41635072
törölt tag

Üdv!
Linux alatt lehet valamit kezdeni az MS office fileokkal? (Főleg word)
Illetve van-e valami powerpoint klón?

[ Szerkesztve ]

(#7230) Kephamos válasza #41635072 (#7229) üzenetére


Kephamos
addikt

Openoffice 3 a válsz mindkét kérdésedre.
-----------------------
El szeretném indítani a LiveDosGaes-t pendriveról. Bebootoltam cd-ről, csinátam egy USB backupot. Rajta is van a könyvtár a pendrive-on, azonban nem bootol róla. Mi lehet a probléma?

(#7231) #41635072 válasza Kephamos (#7230) üzenetére


#41635072
törölt tag

Lehet rosszul fogalmaztam.
Nekem az kéne, hogy meg is nyissa őket és lehessen szerkeszteni őket.

(#7232) Kephamos válasza #41635072 (#7231) üzenetére


Kephamos
addikt

Továbbra is Openoffice 3 :)

(#7233) Jester01 válasza t_ferenc (#7228) üzenetére


Jester01
veterán

Nem annyira htpc, mert lejátszani éppenséggel nem tud :N
A műholdvevőhöz vdr progi van rajta, de az csak digitális.

Jester

(#7234) Kephamos válasza Kephamos (#7230) üzenetére


Kephamos
addikt

Állítgatam a Bios-ban. Az volt a probléma, hogy hamarabb próbált a vinyóról bootolni. Viszont továbbra sem sikerült a a pendrive-ról bootolni. Boot errort ír. :U

(#7235) Kephamos válasza Kephamos (#7234) üzenetére


Kephamos
addikt

up!

(#7236) VaZso


VaZso
senior tag

Nem egészen ide való, de hátha kapok segítséget. Igyekszem rövid lenni (ld. első pont).

Tehát: vacakol a net szolgáltatóm.

- Hosszú üzenet --> timeoutol. Prohardver és más fórumon is. (Megáll a kapcsolat az átvitel közben?)
- Gmail nem megy (szintén megáll).
- SSH tunnelen keresztül proxy szerver: megy pár másodpercig, majd semmi (elveszik az SSH kapcsolat, megáll). Újra tudok kapcsolódni, de ismét megáll.
- Három gépen is néztem, egyik Windows.
- Szolgáltató mostanság többször megállt rövidebb-hosszabb időre, máskor csak DNS szerver nem volt. Most net van, folyamatos, nem szakad.
- Net letöltés megy, oldalak bejönnek.

Mi lehet a gond? Milyen hálózati hiba ez?

Útálok egymás után több üzenetet írni, de ha már egyszer megírtam egybe, miért kell darabolnom? ld. Debian topic.

Légyszi írjatok ötletet, megörjít!

[ Szerkesztve ]

(#7237) Jester01 válasza VaZso (#7236) üzenetére


Jester01
veterán

Próbáld csökkentetni az MTU értéket. Bár a "Net letöltés megy, oldalak bejönnek" miatt nem sok reményt fűzök hozzá.

Jester

(#7238) VaZso válasza Jester01 (#7237) üzenetére


VaZso
senior tag

MTU 1492, elvileg mennie kéne... no meg ment is egészen tegnapelőttig, legalábbis akkor vettem észre (pedig szeretek hosszú hozzászólást írni, no meg kommunikálni a fenti szerverrel).

Egyébként öcsém gépén (Win) MSN nem jelentkezik be, emesene szintén. aMsn megy, de használhatatlan, mert meg-megáll.

Speedtest.net letöltést megméri (normális eredménnyel), feltöltés mérésénél megáll.

:W

(#7239) bambano válasza VaZso (#7236) üzenetére


bambano
titán

indiszkrét kérdés: aztán miféle hálózati szolgáltató ez? kábel? dsl? wifi?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7240) VaZso válasza bambano (#7239) üzenetére


VaZso
senior tag

ADSL

Évek óta náluk vagyunk, eddig meg voltam elégedve velük, nem volt gond.

Az utóbbi időben viszont valami kavarás van... hirtelen átkerültünk a TVNetworkhöz, de nem hozzájuk fizetjük a számlát...
(Ez alatt azt értem, hogy kifelé úgy látom a netet, mintha ott lennék előfizetve...)

Ezt a hülyeségét pedig csak most kezdte, szóltam is az ügyfélszolgálatra, de gondolom, nem ez lesz az ünnepi programjuk... Telefonban azt mondták, továbbítják a problémát... :U

(#7241) SLD válasza t_ferenc (#7228) üzenetére


SLD
tag

Én most karácsonyra vérteztem fel egy P2-es 64MB-os gépet Debian-al. A folyamat kb. így nézett ki:
- debian instal cd1 -> a szoftver választós részben csak base system bejelöl
- xorg + gdm install
- fluxbox install
- ezután már van grafikus felületed, itt a menüben (jobb gomb bárhová az asztalra) az X-héjaknál van konzol progi és onnantól szépen elkezded felpakolni a szükséges programokat. Én sok gnomeos programot is felraktam, meg az átvevőnek szüksége volt openoffice-ra is pl.
- ebben az időkben a vi a legjobb barátod a google után: [link] [link] ezzel egyszerűen tudod modosítani a config fájlokat
ja és ha már grafikus környezet, kényelmesebb egy filemanager, pl.: thunar , rox-filer

végeredmény: fluxbox betöltése 5-8 mp, menü előhozása azonnal, játékprogramok betöltése 2 mp, iceweasel < 1perc, openoffice < 2perc

Fluxboxhoz anyagok: [link] [link]

(#7242) SLD válasza zoltanz (#7211) üzenetére


SLD
tag

Személyes tapasztalatom nincs, de a Debiannak rá kéne mennie; Ubuntu nem biztos, de ha mégis akkor én csak akkor javaslom ha a windowsos "a felhasználó hátsó fertálya alá toljuk a széket" oprendszereket kedveled.

fertály ly vagy j ? :DDD

Itt van két olvasnivaló: [link] [link]

Hogy milyen gyorsak, az csakis az elszántságodon múlik, ha grafikus környezet nélkül használod, akkor biztosan meg leszel elégedve a parancssor gyorsaságával. Gnome valszín még elfut rajta, de ha van kedved config fájlokat modosítgatni és jobban megismerni a rendszert akkor Blackboxra vagy valamelyik alfajára van szükséged [link] [link] .

(#7243) rtom válasza SLD (#7241) üzenetére


rtom
senior tag

Nem nehézkes a gdm egy ilyen konfig-hoz? inkább xdm, bár az fapados, de kézi állítgatással sok mindent ki lehet hozni belőle.
Másik megjegyzésem: egy kezdőnek vi-t ajánlani szerintem merész, inkább nano :DDD
Egyébként meg welcome on board

(#7244) SLD válasza rtom (#7243) üzenetére


SLD
tag

Hát igen nem egy könnyűsúlyú versenyző, de felment, egészen gyorsan behozza indításkor, és a merevlemezen is elfért utána pedig inkább a fluxbox configjával foglalkoztam :)

Én már csak ilyen gonosz vagyok ;] ,de mikor elszált a csinos grafikus felületem ( az volt nekem is az első találkozásom a csak parancssorral ), akkor a két linkelt doksi segítségével sikeresen módosítottam a xorg.conf-t... Szóval furcsaságaival együtt - a vi -, mivel segített a bajban, numero egyes szövegszerkesztővé lépett elő szívemben :)
Mindazonáltal valószínűleg igazad van, én is néztem nagyokat az elején, mikor sok sípolással közölte, hogy nagyon mást csinálok mint kéne :))

Thank you very much!

(#7245) Jester01 válasza SLD (#7244) üzenetére


Jester01
veterán

apt-get install mc ;)

Jester

(#7246) SLD válasza Jester01 (#7245) üzenetére


SLD
tag

:R Rendben, Midnight Commander lesz a numero kettes :P de mentségemre legyen, akkoriban még nem tudtam, hogy ilyen is létezik :)

(#7247) VaZso


VaZso
senior tag

Próbálkoznék Drupalon sminket alakítgatni, de úgy néz ki, valami cache folyton közbeszól.

Elvileg a Drupalhoz tartozó cache-eket töröltem, feltettem valami cache letiltó Drupal modult is, de a helyzet változatlan.

Arra gondoltam, hogy talán a webkiszolgáló, vagy egyéb cache-ből hozza elő az elavult infókat. Másik böngészőből nézve sincs változás.

Apache2, php5 és mysql van fent. Ezekben milyen cache lehet bekapcsolva, ha feltelepítettem egy friss Debian lenny-t és nem kapcsoltam be semmi pluszt?

Apache-ben ezek a modulok vannak engedélyezve:

alias.conf authn_file.load authz_host.load autoindex.load deflate.load env.load negotiation.conf php5.load setenvif.load
alias.load authz_default.load authz_user.load cgi.load dir.conf mime.conf negotiation.load rewrite.load status.conf
auth_basic.load authz_groupfile.load autoindex.conf deflate.conf dir.load mime.load php5.conf setenvif.conf status.load

A deflate modult próbáltam kikapcsolni, APC nincs fent.

Létezik, hogy a Drupal smink cache-t tart az sql adatbázisban, ami a cache törléssel nem tűnik el?

Milyen cache-ből szedhet elő képeket (pl. lábléc) ill. pl. a layout.css file tartalmát?
...nem értem.

Kezd megörjíteni, hogy nem látom a változásokat. Akkor sem, ha kikapcsolom a sminket, másikra váltok és vissza.

Légyszi segítsetek valami ötlettel.

(#7248) dabadab válasza VaZso (#7247) üzenetére


dabadab
titán

Browser cache?

DRM is theft

(#7249) VaZso válasza dabadab (#7248) üzenetére


VaZso
senior tag

Próbáltam másik böngészővel, ezért nem az lesz...
+cache-t kilépéskor töröltetem, de hiába indítom újra a böngészőt... apache-et is újraindítottam, de az sem hatja meg. :(

(#7250) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Hello

Egy olyan gondom, van, hogy negativ képpel játtszta a mandriva 2009 x86-64 Powerpack az összes videot, hol kell átállítani ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.