Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7601) Nkboy válasza Jester01 (#7600) üzenetére


Nkboy
senior tag

Szia!

futási szint: 5

/etc/inittab fájlom:

#
# inittab This file describes how the INIT process should set up
# the system in a certain run-level.
#
# Author: Miquel van Smoorenburg, <miquels@drinkel.nl.mugnet.org>
# Modified for RHS Linux by Marc Ewing and Donnie Barnes
#

# Default runlevel. The runlevels used by Mandriva Linux are:
# 0 - halt (Do NOT set initdefault to this)
# 1 - Single user mode
# 2 - Multiuser, without NFS (The same as 3, if you do not have networking)
# 3 - Full multiuser mode
# 4 - unused
# 5 - X11
# 6 - reboot (Do NOT set initdefault to this)
#
id:5:initdefault:

# System initialization.
si::sysinit:/etc/rc.d/rc.sysinit

l0:0:wait:/etc/rc.d/rc 0
l1:1:wait:/etc/rc.d/rc 1
l2:2:wait:/etc/rc.d/rc 2
l3:3:wait:/etc/rc.d/rc 3
l4:4:wait:/etc/rc.d/rc 4
l5:5:wait:/etc/rc.d/rc 5
l6:6:wait:/etc/rc.d/rc 6

# Trap CTRL-ALT-DELETE
ca::ctrlaltdel:/sbin/shutdown -t3 -r now

# When our UPS tells us power has failed, assume we have a few minutes
# of power left. Schedule a shutdown for 2 minutes from now.
# This does, of course, assume you have powerd installed and your
# UPS connected and working correctly.
pf::powerfail:/sbin/shutdown -f -h +2 "Power Failure; System Shutting Down"

# If power was restored before the shutdown kicked in, cancel it.
pr:12345:powerokwait:/sbin/shutdown -c "Power Restored; Shutdown Cancelled"


# Run gettys in standard runlevels
1:2345:respawn:/sbin/mingetty tty1
2:2345:respawn:/sbin/mingetty tty2
3:2345:respawn:/sbin/mingetty tty3
4:2345:respawn:/sbin/mingetty tty4
5:2345:respawn:/sbin/mingetty tty5
6:2345:respawn:/sbin/mingetty tty6

# Single user mode
~~:S:wait:/bin/sh

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#7602) Jester01 válasza Nkboy (#7601) üzenetére


Jester01
veterán

Hát, eszerint futnia kellene a mingetty-nek az első 6 terminálon. Nézd meg ps vagy top segítségével, hogy valóban így van-e.

Jester

(#7603) bambano válasza Nkboy (#7599) üzenetére


bambano
titán

Melyik altot használod? Linux alatt csak egy alt szokott lenni, bal oldalon.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7604) Nkboy válasza bambano (#7603) üzenetére


Nkboy
senior tag

Bal oldali altot használom.

Jester01: ps és top alapján nem futott mingetty, de még hasonló nevű sem.

Sokat kell még tanulnom, úgylátszik nem való Nekem a Mandriva.
Visszatérek a Debianhoz, azzal nem szokott gondom lenni. de természetesen semmi bajom nincs a Mandrivával.

[ Szerkesztve ]

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#7605) ngabor2


ngabor2
nagyúr

erről a bemásolt inittabról ugrott be egy régi kérdés: a runlevel 4 miért nem használt? van valami történelmi oka, vagy csak "kimaradt" mindenhol?

(ubuntu alatt inittab sincs...)

[ Szerkesztve ]

(#7606) VaZso válasza Nkboy (#7604) üzenetére


VaZso
senior tag

Esetleg próbáld egy-két hónap múlva, amikor kiadják véglegesnek.
Elvileg mennie kéne... lehet, hogy még túl RC? :)

(#7607) Nkboy válasza VaZso (#7606) üzenetére


Nkboy
senior tag

Egy darabig volt is. Csak eltűnt! Lehet, hogy Én rontottam el valamit.

ngabor2: Mivelhogy nem vagyok guru, nem értem pontosan mit mondasz. Jelenleg Debiant használok, hát inittab fájl az van.

[ Szerkesztve ]

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#7608) bambano válasza Nkboy (#7604) üzenetére


bambano
titán

térj meg az egy igaz hithez :)) :R

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7609) VladimirR válasza bambano (#7608) üzenetére


VladimirR
nagyúr

- nagymama, miert olyan nagy az arcod?
- azert kisunokam, mert debian-t hasznalok

p.s.: ;p

(#7610) Vladi válasza ngabor2 (#7605) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha ez megnyugtat a zenwalkon a 4-es a grafikus felületű. Egyébként meg 1-et meg szoktak hagyni a usernek. Ubuntu meg egy érdekes linuxfajta. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7612) bambano válasza VladimirR (#7609) üzenetére


bambano
titán

eredetileg: zsh-t használok...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7613) Sianis válasza Vladi (#7610) üzenetére


Sianis
addikt

Ubuntu upstart-ot használ.

Sianis

(#7614) bambano válasza Sianis (#7613) üzenetére


bambano
titán

lyalyly: "Communication with the init daemon over D-Bus". hát ez egy kicsit mellélövés a hagyományos unixos filozófiát figyelembe véve...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7615) Sianis válasza bambano (#7614) üzenetére


Sianis
addikt

Azt nem mondtam, hogy ez a legjobb megoldás. :B

Sianis

(#7616) VladimirR


VladimirR
nagyúr

mi az baj az alabbi cron job-bal (/etc/cron.d-ben talalhato)?

SHELL=/bin/bash
MAILTO=root
HOME=/usr/share/GeoIP/

0 2 * * 3 root axel -q -o /usr/share/GeoIP/GeoIP.dat.gz http://geolite.maxmind.com/download/geoip/database/GeoLiteCountry/GeoIP.dat.gz && uncompress -f /usr/share/GeoIP/GeoIP.dat.gz && echo -n "GeoIP updated: " && echo `date +%B`

- cron logban nem latni hibat, csak jelzi, hogy lefutott
- nem kuld mail-t, amit akkor szokott, mikor nincs kimenete a job-nak
- nem tolti le a file-t, s foleg nem csomagolja ki, kiirni meg semmit nem ir ki

a parancsot parancssorba beirva (axel-tol kezdodoen vegig) szepen lefut, letolti a file-t, kicsomagolja, kiirja a datumot

(#7617) bambano válasza VladimirR (#7616) üzenetére


bambano
titán

Amennyire én tudom, egy sh -c "string" módon hajtja végre a cronjobokat, szerintem a benne szereplő idézőjeleket vagy le kellene cserélni aposztrófra, vagy escapelni kellene.

Praktikusabb kipakolni egy shell scriptbe és annak a nevét írni crontabba.

A fordított aposztrófot ki fogják vonni a forgalomból, javasolt áttérni a $() jelölésre. Lehet még az is gond, hogy a rootnak a /usr/local/{s}bin nem szokott benne lenni a path-jában, ha valamit onnan keresel, abból lehet gond.

Arra már nem emlékszem pontosan, hogy a rootnál beállít-e mindent a cron, ennek kikerülésére én
/bin/bash -l
-et szoktam újabban shellnek írni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7618) VladimirR válasza bambano (#7617) üzenetére


VladimirR
nagyúr

az a ket echo (meg az idezojelek, forditott aposztrofok is ertelemszeruen) csak par napja kerult bele, viszont mukodni elotte sem mukodott

path megfelelo, de elvileg ha nem talal valamit, mail-t kellene kuldjon a hibaval

mint ahogyan kuld is /bin/bash -l eseten (az kis L betu?)

execl: couldn't exec `/bin/bash -l'
execl: No such file or directory

(#7619) VladimirR válasza VladimirR (#7618) üzenetére


VladimirR
nagyúr

modositottam rajta kicsit, most igy fest a parancs:

axel -q -o /root/GeoIP.dat.gz http://geolite.maxmind.com/download/geoip/database/GeoLiteCountry/GeoIP.dat.gz && uncompress -f /root/GeoIP.dat.gz && echo -n 'GeoIP updated: ' && echo `date +%B`

erre ezt kapom mail-ben:

/bin/bash: -c: line 0: unexpected EOF while looking for matching ``'
/bin/bash: -c: line 1: syntax error: unexpected end of file

hasonlot kapok $() hasznalata eseten is (akkor ertelemszeruen a zaro zarojelet hianyolja)

(#7620) Jester01 válasza VladimirR (#7619) üzenetére


Jester01
veterán

Vigyázat, a % karakter erősen mérgező :DD

Percent-signs (%) in the command, unless escaped with backslash (\), will be changed into newline characters, and all data after the first % will be sent to the command as standard input.

MOD: az echo `date +%B` az miért is jobb mint a sima date +%B :F
Vagy mondjuk: echo "GeoIP updated: $(date +%B)" (persze a fentiek miatt \% kell oda a cronban)

[ Szerkesztve ]

Jester

(#7621) VladimirR válasza Jester01 (#7620) üzenetére


VladimirR
nagyúr

"Vigyázat, a % karakter erősen mérgező"
igen, cron logjabol nekem is feltunt, hogy escap-elni kell

"MOD: az echo `date +%B` az miért is jobb mint a sima date +%B"
semmivel, egyikkel sem mukodik
meg probalkozom, de mintha az echo-t* nem szeretne

*: az echo celja az lenne, hogy ha rendben lefutott a cron, szoljon rola levelben
bar lehet axel -q helyett axel > /dev/null kellene, mert -q eseten a hibauzenetet is lenyeli es akkor nem jon level hibarol sem (ami miatt nem is frissult egy ideje, mert a maxmind volt olyan kedves es elpakolta mashova a file-t a szerveren

(#7622) bambano válasza VladimirR (#7621) üzenetére


bambano
titán

A cron tudtommal mindig elküldi a lefuttatott job szabvány kimenetén megjelenő dolgokat emailben a rootnak, arra szerintem nem kell külön utasítás.

A date paraméterét én aposztrófok közé szoktam tenni: date '+%B' és akkor nincs baj.

Még egy dologra szoktam rá: ha egy program kimenetét ellenőrizni akarom, akkor mindig beállítom a LANG környezeti változót arra, ami nekem jó, nehogy megtréfáljon a mentve felirat, amikor saved-re grepelek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7623) VladimirR válasza bambano (#7622) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ezaz, hogy az uncompress-nek jo esetben nincs kimenete, az axel kimenete-t meg inkabb nem kuldenem sehova (meg csunyabb, mint a wget), eleg lenne, ha csak kuldene egy mailt, hogy a havi update megvolt

date parameteret probaltam aposztroffal, ugyanugy elszall a %-tol (ha erre gondoltal)

locales default-ban en_US.UTF-8, az egy szal user (en) szinten ezt hasznalja (abban sem vagyok most biztos, hogy megengedtem a hu_HU-t, lehet, az en_US az egyetlen), de kosz a tippet, mas rendszeren jol johet meg az ilyesmi

(#7624) VladimirR válasza VladimirR (#7623) üzenetére


VladimirR
nagyúr

no, ez egyre erdekesebb

ez megy:

axel -q -o /root/GeoIP.dat.gz http://geolite.maxmind.com/download/geoip/database/GeoLiteCountry/GeoIP.dat.gz && uncompress -f /root/GeoIP.dat.gz

ez nem:

axel -q -o /root/GeoIP.dat.gz http://geolite.maxmind.com/download/geoip/database/GeoLiteCountry/GeoIP.dat.gz && uncompress -f /root/GeoIP.dat.gz && echo -n 'GeoIP updated'

(#7625) epidemic


epidemic
tag

Sziasztok!

Bocs ha hülye a kérdés, de mitől van az hogy Linux alatt jobban jön a net mint Windows alatt? Pl. az Ubuntu és az XP között látványos a különbség. Vistát ugyan most nem tudom összehasonlítani, de ott az XP és Vista közül asszem a Vista jobb volt.
Ugyanazon a gépen az XP gyengébben teljesít böngészésben, letöltésben egyaránt.
Ubuntu alatt ami jött 275 kbps sebességgel az XP alatt csak 200 kbps körül. Próbáltam már tunningolni az XP-t, kikapcsolni a fölösleges dolgokat de akkor sem jön.

Ja, természetesen letöltésnél nem torrent-re gondolok, hanem egyszálas letöltésre. :U

[ Szerkesztve ]

"Ami nem öl meg, az erősít!"

(#7626) bambano válasza epidemic (#7625) üzenetére


bambano
titán

Mert a má$ik oprendszerben egy rfc szabványt (tcp window rescale) sz.rul implementáltak és ezért halódik a net azokon a rendszereken. Közismert bug.

Nekem volt olyan is, hogy vállalati gépen a net elérés több, mint 20x-osára gyorsult, mikor rájöttem, hogy emiatt gagyi.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7627) bambano


bambano
titán

Pls segítsetek: kinek van tapasztalata arról, hogy hogyan működik a linux kernel AMD 780G/SB700 vagy NVIDIA Geforce 7025/nForce 630a chipsetes alaplapokon? Merjek ilyet venni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7628) epidemic válasza bambano (#7626) üzenetére


epidemic
tag

Értem. És ezzel lehet valamit kezdeni? Azon kívül hogy Linuxot használok! :D

"Ami nem öl meg, az erősít!"

(#7629) bambano válasza epidemic (#7628) üzenetére


bambano
titán

Megpróbálod az utadba eső linuxokon kikapcsoltatni ezt a kiterjesztést és akkor nem focizik, hogy a má$ik oprendszer sem tudja. Tehát pl. tűzfalon vagy ilyen helyeken.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7630) Vladi válasza epidemic (#7628) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mert mit szeretnél vele kezdeni? Kérdeztél valamit, arra válaszolt, hogy ez van.
Vagy ez valami problémát okoz?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7631) rtom válasza bambano (#7627) üzenetére


rtom
senior tag

M2N68-AM deszkám van, Nvidia chipset ill. integrált VGA, Ubuntu 8.10 kernel 2.6.27-11-generic, alaplapi hang OK, VGA az Ubi zárt driverével OK, alaplapi MCP-67 ethernet vezérlőt nem szeresse, bár nem fordítottam rá sok időt a hackelésére :B, csak belevágtam egy működő karit.

Szerk.: a másikra egy kis olvasnivaló.

[ Szerkesztve ]

(#7632) bambano válasza rtom (#7631) üzenetére


bambano
titán

Köszi, nekem pont az ethernet fontos és a vga nem...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7633) epidemic válasza Vladi (#7630) üzenetére


epidemic
tag

Úgy értettem, hogy a bug-al lehet-e valamit kezdeni? Ha már azt írta bambano hogy a munkahelyi net a 20x-ra gyorsult, akkor gondoltam tudja hogyan lehet ezt kiküszöbölni, hátha XP alatt is tudnám azt a sebességet produkálni mint Ubuntu alatt. A hsz-el nem volt semmi problémám!

"Ami nem öl meg, az erősít!"

(#7634) Akheron


Akheron
senior tag

Sziasztok :)

Nemrég feltelepítettem az Ubuntu 8.10-es verzióját a Windows XP rendszerű netbookomra, részben azzal a céllal, hogy ezzel együtt kialakítsak egy praktikus boot partíciót is, amelyről tudnék karbantartási feladatokat, biztonsági mentést, illetve helyreállítást végezni. Úgy terveztem, hogy a GRUB mellett elhelyezem a boot partíción a SystemRescueCD-t is.

Viszont úgy tűnik, hogy a gondos tervezés ellenére elrontottam a particionálást: a boot partíciót is ugyanabba a kiterjesztett partícióba tettem logikai partícióként, amelyben a linux többi particiója is található. Nem gondoltam volna, hogy ez gondot jelenthet, de úgy tűnik, hogy a Gparted program például nem is hajlandó semmilyen műveletet végezni a kiterjesztett partíción vagy annak tartalmán, mert azt írja ki, hogy egy vagy több része használatban van.*

Van esetleg valaki, aki meg tudná mondani, hogy érdemes lehet-e emiatt újratelepíteni az Ubuntut, ügyelve arra, hogy különálló, elsődleges partíció legyen a boot? Nem sok mindent állítottam még be rajta, tehát nem jelentene hatalmas problémát.

* Ki kellene bővítenem további logikai egységekkel, mert arra is csak most jöttem rá, hogy egy merevlemezen csak egyetlen kiterjesztett partíció lehet.

[ Szerkesztve ]

"It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

(#7635) sh4d0w válasza Akheron (#7634) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

GParted-et csak unmountolt partíción tudsz használni. Ha elrontottad a partícionálást, akkor GParted BootCD-ről indítsd a gépedet, akkor mindegyik partíción tudsz műveleteket végezni.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7636) whYz


whYz
addikt

Üdv

Nagyon nagy problémám lenne. Véletlenül a számítógépen található összes fájl chown-ját a root-ra írtam és most nem tudok bejelentkezni rootként mert hitelesítési hibát ír ki. :O
Valakinek van 5lete hogyan tudom ezt megoldani újratelepítés nélkül?
Vagy melyik fájl chownját kellene visszaírni és mire? Mert azt lehet még sikerülne megcsinálnom.

(#7637) Vladi válasza whYz (#7636) üzenetére


Vladi
nagyúr

A csomagkezelő eltárolja az egyes fájlok jogosultságait. Persze ez nem vonatkozik a /home-ra.

De ilyet hogy lehet összehozni? :U :DDD

Szerintem az újratelepítéssel hamarább végeznél.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7638) whYz válasza Vladi (#7637) üzenetére


whYz
addikt

Igazából nekem csak az az 1/pár fájl kellene ami rossz chown esetén okozza ezt a "Hitelesítési hiba" hibát root bejelentkezés esetén. Ha valaki tudja és le is írná azt nagyon megköszönném, mert újratelepíteni most nem tudom. :(

Én hibám volt, igazából csak egy "cd" maradt ki egy bizonyos parancsból és hát ez lett a vége... :O

(#7639) bambano válasza whYz (#7636) üzenetére


bambano
titán

rootnak se tudsz bejelentkezni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7640) ballington


ballington
addikt

sziasztok
van egy games könyvtáram, amibe szeretnék másolni valamit, de nemtok, mert root-ként lehet csak
hogyan tudom feloldani az egész könyvtárra a jogosultságot hogy tudjak bele szabadon másolni?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#7641) whYz válasza bambano (#7639) üzenetére


whYz
addikt

minden működik csak rootal nemtudok bejelentkezni mert a fentebb említett hibaüzit kapom :(
épp ez a problem

(#7642) whYz válasza ballington (#7640) üzenetére


whYz
addikt

állítsd át a chmodot 777-re, vagy tedd chown-al a te nevedre a mappát
csak nehogy úgy járj mint én :(

(#7643) sh4d0w válasza whYz (#7636) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Milyen Linuxon produkálod ezt? Ha pl. Ubuntuban és nem adtál jelszót a rootnak, akkor ez nem lesz egyszerű... hacsak a recovery mode nem tud segíteni egy root terminallal...

https://www.coreinfinity.tech

(#7644) whYz válasza sh4d0w (#7643) üzenetére


whYz
addikt

Debian van a gépen

(#7645) bambano válasza whYz (#7641) üzenetére


bambano
titán

úgy értem, karakteres konzolon nem tudsz rootként bemenni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7646) sh4d0w válasza bambano (#7645) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ha máshogy nem, a kernel indítási opciók hackelésével be kéne jutnia... már ha nem védte le a GRUB-ot szerkesztés ellen, mert akkor marad a LiveCD használata.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7647) whYz válasza bambano (#7645) üzenetére


whYz
addikt

igen, valamelyik passwd fájl lehet a hibás de most keresem melyik lehet, ha van 5let jöhet :)

egyébként megpróbálkoztam egy trükkel, hogy átírom a sudoers mappát www-ből php-val 777-re és majd átírom a nevemre a rootot, hát nagyon nem jött össze mert ha 777-re van állítva akkor onnantól kezdve nem engedett semmi sudo parancsot használni, és ugye vissza se tudtam állítani mivel a root nevén van :))
kis trükkös a debian

(#7648) Nkboy


Nkboy
senior tag

Sziasztok!

Audio cd-t hogyan kell felcsatolni? Mert a rendszer nem csatolja fel automatikusan. Azaz mi a fájlrendszer típusa?

root@x5dc4:/home/nkboy# mount /dev/scd0 /media/cdrom
mount: a(z) /dev/sr0blokkeszköz írásvédett, csatolás csak olvashatóként
mount: meg kell adnia a fájlrendszer típusát

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#7649) bambano válasza whYz (#7647) üzenetére


bambano
titán

Debianban két jelszó jellegű fájl van:

-rw-r--r-- 1 root root 1639 2009-03-21 01:51 /etc/passwd
-rw-r----- 1 root shadow 1173 2009-03-21 01:51 /etc/shadow

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7650) bambano válasza Nkboy (#7648) üzenetére


bambano
titán

Nem emlékszem rá, hogy a gyári kernelek támogatnának ilyet. Arra sem emlékszem, hogy az aktuális kernelekhez lenne nem gyári megoldás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.