Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7751) rekid


rekid
addikt

hat ez derossz. most babralom a wolfram | alfat
microsoft meg ibm kifejezesre kihoz mindent bezzeg a debiant debranak ertelmezi. linuxrol meg semmit nem tud. :(
pedig egyertelmu vagyok: what is a linux? ugyan ez microsoftal.. ahhh :(

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7752) rekid válasza VladimirR (#7750) üzenetére


rekid
addikt

lehet kicsit megcsvart a dolog de kovetkezokepp gondoltam:
kis pcre linux fel, ssh, gepemen leszedem a .torrent file-t winscp-vel felmasolom neki aztan ha lejott ugyan igy leszedem a kesztermeket. amit ő tovabbra is seedel.
ennyi babrálást meg ér a pici fogyasztas :)

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7753) bambano válasza rekid (#7751) üzenetére


bambano
titán

Talán azért értelmezi a debiant debra-nak, mert az. A projekt indítójának a keresztneve Ian, a csaja Debra, ebből lett a debian.

Lehet meghajolni a kereső irányába:)

Szerk: ipari pc-re meg rakj debian alapú debiant:)

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7754) rekid válasza bambano (#7753) üzenetére


rekid
addikt

hááát. egyreszt ezt nem tudtam. :D masreszt ugyes. elllenben azert santit valahol a dolog, mert amire kivancsi voltam megsem tudtam meg.

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7755) VladimirR válasza rekid (#7752) üzenetére


VladimirR
nagyúr

erre peldaul tokeletes lehet az rtorrent
felteszed, elinditod pl screen-ben, hogy ha lemaszol ssh-val, akkor is fusson tovabb
beallitod (erre van az oldalukon initscript is), hogy figyelje az xy konyvtarat uj torrent-ekert, s csak be kell masolnod oda a .torrent file-t
aztan ha kesz a cucc, csak at kell masolni es nezheted is

(#7756) rekid válasza VladimirR (#7755) üzenetére


rekid
addikt

remek. :) akkor mostmar csak normalis arban kel talalnom 128megas sd noti ramot mert 16 ugyerzem picit karcsu lenne :D
köszi a segitseget. :)

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7757) bambano válasza rekid (#7756) üzenetére


bambano
titán

#7746 szerint 128 mega ram van benne... egyébként elgurul az 16 megán is, legfeljebb a torrent hashelésekor nyűgös lesz kicsit :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7758) VladimirR válasza bambano (#7757) üzenetére


VladimirR
nagyúr

elgurul, csak nem rtorrent-tel, mert az mmapped file-okat hasznal es letolteskor lefoglal minden seeder-hez egy szelet meretnyi (chunk size) memoriat
ha nem tud, akkor az adott peer-tol nem tolt le

(#7759) rekid válasza bambano (#7757) üzenetére


rekid
addikt

a joszagban most 16 mega van, viszont csak 128 ig lehet boviteni ennyit tamogat. es miutan vennem kell bele igy 128ast veszek ezert tetem fel igy a kerdest ;)
egyebkent cflinux megy rajta :) de azt inkabb hanyagolom es rakok ra winchestert.

Más:
Tegnap ubuntu mellett volt egy vista a gepemen (dual boot) ma mar xp van vista helyett.. grubot visszallitottam de az ubi csinal erdekessegeket.. pl eltuntek asztalrol az ikonjaim es nem tudok kitenni sem :D

[ Szerkesztve ]

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7760) Laslow


Laslow
senior tag

Sziasztok!
Egy gyors kérdés: melyik linuxot ajánljátok linuxhoz egyáltalán nem értő embernek?
Cél: netezni (WiFi), szöveget szerkeszteni, zenét hallgatni, stb. Követelmény a magyar nyelvű OS, és hogy ne kelljen parancssorba gépelni, meg hasonló őrültségeket csinálni, csak menjen a lehető leginkább úgy minden, mint XP-n. (A legjobb az lenne, ha még a GUI felépítése is hasonlítana az XP-re.)
Acer Aspire 5310 laptopra menne - fogalmam sincs hogy áll linux driverekkel...

Szóval mi lenne a lehető legsimább átállási lehetőség?

Köszi,
Laslow

"A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

(#7761) rekid válasza Laslow (#7760) üzenetére


rekid
addikt

Szia!
pl:

ubuntu 9.04 én ugyan még a 8.10et használom de már azzal is tökéletesen ellehet végezni ezeket a dolgokat anélkül hogy terminált egyátalán látnál. egyik legnagyobb támogatottságú szoftverparkal rendelkezik plusz nagyonsok magyar doksival is. Miutan most jöt ki az ubi 9.04 így nemtudom van e már magyar.

ubuntu

Meglehetne talán az uj debiannal is probalkozni (amit munkahelyen hasznalok az régebbi etch) ott meg voltak wifivel nyűgök az ujnál nemtudom megoldották e. de erősen sanszos.

biztos van más disztrib is ami jo en ezeket hasznaltam tobbirol nemnagyon tudok vlemenyt mondani. majd mond mas :)

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7762) bambano válasza Laslow (#7760) üzenetére


bambano
titán

Neked minek linux?
Ha olyan oprendszert akarsz, ami úgy néz ki, mint az xp, úgy működik, mint az xp, ugyanolyan programok futnak rajta, mint az xp-n, akkor használj xp-t.

Azért felrakni egy ubuntut, hogy két nap múlva csalódva leszedd és beállj a linuxot szidók táborába, felesleges energiapazarlás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7763) rekid válasza bambano (#7762) üzenetére


rekid
addikt

lol :D

egyebkent ha ugy akaod hogy ugy nezzen ki: xpééubuntu
:))

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7764) VladimirR


VladimirR
nagyúr

van egy progi, konkretan az xmlrpc-c, debian-on, gentoo-n fordul, telepul, minden szep es mindenki happy
cygwin-en fordul, de a make install elszall hibaval, melyet nem sikerul megoldanom
viszont, ha a file-okat (.so, azaz itt .dll a lib-be, illetve .h az include-ba) bemasolom, akkor mukodik tokeletesen
nagyon cink ez a megoldas?

(#7765) bambano válasza rekid (#7763) üzenetére


bambano
titán

El nem tudom képzelni, miért is akarnám úgy, hogy xp pofája legyen a gépemnek...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7766) rekid válasza bambano (#7765) üzenetére


rekid
addikt

laslow volt a cimzett csak lemaradt :P

wladimir: Elvileg a telepito is hasonlot csinal pluszz ugye fuggosegek. nade ha eddig nem irt hibat es mukszik akkor vagy megvan minden fuggoseged vagy meg nem csinalt olyat amihez kellett volna a hianyzo fuggoseg (ha egyatalan van. )
de nemvagyok szakerto :) remelem nem egy lelegeszteto gep szoftverebe kell esakkor nagy baj nemlehet. :DD

[ Szerkesztve ]

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7767) Laslow


Laslow
senior tag

Köszönöm, akkor Ubuntu.
Amúgy azért merült fel a Linux, mert az XP nem ingyenes, és se munkahely, se megtakarítás a bankban... Az illető meg csak XP-t használt eddig, és nem egy kocka beállítottságú ember, hogy relatíve könnyen váltson.

"A Bijou olyan, mint mikor egy gyönyörű, csillagos nyáréjszakán nagyon-nagyon szomorú vagy, és közben mézes epret eszel" - http://bijoumusic.hu

(#7768) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Egy tűzfal kérdés:

Mit kellene beírnom az iptables-be ha azt akarom, hogy a tűzfalam blokkolja a kimenő forgalmat a 25-ös (smtp) porton és logolja a próbálkozásokat?

Romani ite domum.

(#7769) VladimirR válasza ZCoyote (#7768) üzenetére


VladimirR
nagyúr

azt hiszem, valami ilyesminek jonak kell lennie

iptables -N smtplog
iptables -A output -m tcp -p tcp -dport 25 -j smtplog
iptables -A smtplog -j LOG --log-prefix "valami prefix, hogy konnyen megtalald a log-ban"
iptables -A smtplog -j DROP

[ Módosította: Thrawn ]

(#7770) BluEyes válasza Laslow (#7767) üzenetére


BluEyes
őstag

Ő a tiéd
Kicsit megokosított UBI

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#7771) bambano válasza VladimirR (#7769) üzenetére


bambano
titán

az az első sor kicsit el van gépelve:)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7772) ZCoyote válasza bambano (#7771) üzenetére


ZCoyote
őstag

VladimirR: Köszönöm szépen.
bambano: Neked is.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#7773) Vladi válasza Laslow (#7760) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az átállás sikeressége szerintem csak a hozzáálláson és a motiváción múlik.

Acer Aspire 5310
wifit lehet bütykölni kell majd.

Esetleg ha túl nagy vizuális sokk a gnóm [ :DDD ] : link.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7774) VladimirR válasza bambano (#7771) üzenetére


VladimirR
nagyúr

mar nincs ^^

(#7775) ZCoyote válasza VladimirR (#7774) üzenetére


ZCoyote
őstag

Na akkor most asszemegy hülye kérdés:

megszüntetni a blokkolást hogyan tudom? :B

Az elég, hogy iptables -X smtplog?

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#7776) bambano válasza ZCoyote (#7775) üzenetére


bambano
titán

én arra tippelnék, hogy előbb ki kell üríteni a láncokat a -F kapcsolóval...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7777) VladimirR válasza ZCoyote (#7775) üzenetére


VladimirR
nagyúr

kell egy olyan is, hogy:

iptables -D output -m tcp -p tcp -dport 25 -j smtplog

ezzel torlod az adott szabalyt, hogy az ne egy nem letezo chain-re mutasson

ha meg hibat dob a -X, akkor - ahogy bambano irta - kell egy -F is

[ Szerkesztve ]

(#7778) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Na most akkor milyen sorrendben kell csinálni?

iptables -X smtplog
aztán amit VladimirR írt
aztán ha hibát dob akkor -F
?

Romani ite domum.

(#7779) VladimirR válasza ZCoyote (#7778) üzenetére


VladimirR
nagyúr

iptables -F smtplog // ez kipucolja az smtoplog chain-t
iptables -X smtplog // ez torli az smtplog chain-t
iptables -D output -m tcp -p tcp -dport 25 -j smtplog // ez torli azt a szabaly, mely a 25-os tcp port-ra meno csomagokat az smtplog chain-re kuldi

(#7780) ZCoyote válasza VladimirR (#7779) üzenetére


ZCoyote
őstag

Maestro, köszönöm újra :R

Romani ite domum.

(#7781) ZCoyote válasza VladimirR (#7779) üzenetére


ZCoyote
őstag

Esetleg a log-ot nem lehet egy fájl-ba kiíratni valahova máshova vagy az túl bonyolult?

Romani ite domum.

(#7782) VladimirR válasza ZCoyote (#7781) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ahhoz a syslog daemon konfigjat is meg kell piszkalni
[link]

(#7783) ZCoyote válasza VladimirR (#7782) üzenetére


ZCoyote
őstag

Öööö, akkor inkább ezt most hagyjuk, köszi :)

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#7784) rekid


rekid
addikt

Triviális kérdés de nemtudom. :)

Szoval letrehoztam egy uj felhasználót. Azt szeretném hogy sehova máshova ne tudjon menni csak a homejába. es csak ott tudjon ügyködni.
A hosszabbik megoldást tudom (minden konyvtarbhoz csak a tulaja vagyis a su ferhet hozza) de a rövidebbre vagyok kivancsi :)
szoval hogy lehet ezt egyszerüen megoldani?

Gyáva népnek nincs hazája!

(#7785) doc válasza rekid (#7784) üzenetére


doc
nagyúr

a megoldas a chroot jail lesz, keress ra neten :)
en meg sosem csinaltam helyi usernel, szoval ugy igazan nem tudok segiteni :B

(#7786) Krinya


Krinya
tag

Sziasztok!

Nagios-szal kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Adott "pár" host, jónéhány szolgáltatás egy Nagios3, debianon.

A problémám, amire egy kis segítséget kérnék nem más, mint az értesítés.

Van egy host-om, egy szolgáltatással.
Amikor ez a szolgáltatás Warning állapotba kerül kellene küldeni egy e-mailt, egy sablonnal.
Dee. ugyanakkor az összes többi állapotról egy másik címre kellene üzenetet küldeni.

Tehát a lényeg:
Service Warning - Levél küldés Bélának
Service Critical, Normal, Warning - Levél küldése Adminoknak

Tudtok esetleg segíteni egy kicsit abban, hogy merre keresgéljem a beállítási lehetőségeket. Egyelőre csak úgy megy, hogy minden állapotról, mindenki kap levelet.

Előre is köszönöm!

Nincs oda nem illő alkatrész, csak gyenge felhasználó

(#7787) _ak_


_ak_
addikt

Üdv!

Egy elég régi gépre (abit bh6, 64mb ram, 16mb vga) próbáltam ubuntut és xubuntut telepíteni. A telepítést elindítva eddig jutok el. Itt egy 5-10p vinyó és cd-rom tekerés után teljesen megáll. Hogyan tudnám ezt orvosolni?

Let's begin, de gozaimasu!

(#7788) bambano válasza _ak_ (#7787) üzenetére


bambano
titán

A doksija szerint kellene bele még sok ram. 384 mega a minimum. 64 megán csak az alternate installal lehet valamit kezdeni, de nem ígérnek semmit.

Lehet még diszk hiba is, de először a ramnak néznék utána.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7789) ivivan


ivivan
tag

Sziasztok
Keresgéltem, de nem láttam, hogy ez a kérdés felmerült volna itt, ha mégis, akkor elnézést kérek...
Szóval: van egy Dell szerver, rajta Debian-nal. Most lett frissítve etch-ről lenny-re (meg megdobva még 4G RAM-mal, mert 2G nem volt elég)
Jól megszívtam a frissítést, de most már végre megy. Viszont (naná hogy van egy viszont!) az Apache néha (1 nap után, de néha tovább is bírja) úgy dönt, hogy némelyik kérésre 0 byte-os választ ad - de nincs szabályosság a dologban, mert egy F5 többnyire megoldja a problémát. A megoldás egy Apache restart és utána megint megy 1 napig.

Találkozott már valaki ilyen problémával?

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7790) rtom válasza _ak_ (#7787) üzenetére


rtom
senior tag

Telepíts minimal vagy cli ubuntut, aztán openbox-ot így. Bár további 64 Mb RAM biztosan jól esne neki, hogy ne kelljen állandóan swapolni.

(#7791) piadex2


piadex2
senior tag

Sziasztok!

Be lehet egy (akár milyen) linuxot állítani úgy, hogy a pendriveokat ugyan olyan jól kezelje, mint a windows xp? (ne kelljen mindegyiket telepíteni, tudjak róla másolni ill. rámásolni stb.)
Előre is kösz a segítséget:

piadex2

kontakt: +36 70 502 2167 ; mail, privát

(#7792) doc válasza piadex2 (#7791) üzenetére


doc
nagyúr

nem kell telepitgetni :)
ha a mountolasra gondolsz, azt barmelyik disztroval elkerulheted, a legegyszerubb ha olyan ablakkezelot hasznalsz, amit tamogat ilyet
probald ki pl. a KDE-t, abbol is az uj, 4-es sorozatot
ha jol tudom, az OpenSuse vagy a Mandriva pl. mar azzal jon
ott nem kell semmit foglalkoznod mountolassal meg hasonlovakkal

(#7793) Krinya válasza Krinya (#7786) üzenetére


Krinya
tag

Válaszolok magamnak, hátha másnak is hasznos lesz.

define contact{
contact_name bela
service_notification_options w
service_notification_commands notify-service-by-email
...
}

Nincs oda nem illő alkatrész, csak gyenge felhasználó

(#7794) sh4d0w válasza _ak_ (#7787) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ez két külön problémának tűnik. Elfogyott a memória és nem tudja olvasni a CD-t... Ennyi memóriával az alternate install ugyan elindul, de a rendszer használhatatlan lesz. Akkor inkább plusz memória bele, vagy telepíts csak karakteres felületen használt Linuxot (jó kis DOS feeling).

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7795) ivivan válasza _ak_ (#7787) üzenetére


ivivan
tag

Szia

Mindenképpen szeretnél X-et a gépre? Mert akkor szerintem a 64M RAM kevés lesz (rakj rá valami ősrégi Linuxot, mondjuk Redhat 7-et, az biztos ment ezen is :-) De persze a Win9x-eknek is elég lenne ez a gép :-D ), de X nélkül a mostani Debian vígan fut 32M RAM-on is (én történetesen egy ASUS routerren használok Debiant 32M RAM-mal és 260MHz-es procival :-) )

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7796) doc válasza _ak_ (#7787) üzenetére


doc
nagyúr

tegyel ra Puppy vagy Vector linuxot, azok ilyen pici gepre vannak kitalalva, hasitanak rajta :)

(#7797) bambano válasza ivivan (#7789) üzenetére


bambano
titán

logokat, ezt-azt jó lenne látni, meg hogy 32 vagy 64 bites a debian...
első nekifutásból én felraknék egy munin-node-ot minél több releváns pluginnel meg egy munint és nézegetném, mit rajzol.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7798) _ak_


_ak_
addikt

Köszönöm mindenkinek a tippeket, kipróbálom a Vector linux lightot, ha az sem megy, akkor majd meglátom, de lehet, h 98SE kerül rá.

A parancssoros telepítés nekem nem fun, alapjáraton nem értek a linuxokhoz, csak az ubuntuval ismerkedtem egy ideig, de végül is feladtam.

Let's begin, de gozaimasu!

(#7799) _ak_ válasza _ak_ (#7798) üzenetére


_ak_
addikt

Elvileg megy a telepítés, annak ellenére is, h elfelejtettem a noapic parancsot kiadni neki. kíváncsi vagyok, h mit fog csinálni.

Let's begin, de gozaimasu!

(#7800) Lenry


Lenry
félisten

miért van, hogy az automatikusan induló screenletjeim így néznek ki? ha kézzel indítom őket, akkor jók

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.