Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6851) zoolii


zoolii
tag

Sziasztok!
Laptopot vettem, amire Linpus Linux volt feltelepítve. A helyére eredeti Windows XP-t próbáltam feltelepíteni, mire az a telepítés elején befagyott.
Azt kell tudni, hogy volt 2 partíció gyárilag, két kb. 76 GB -os, egy C: és egy E:.
Az E: ismeretlen volt, a C: pedig FAT32-es. Nem tudom, melyiken volt a Linux. Na én letöröltem mindkettőt, és végül lett egy 150 GB-os nagy partíció, amire elkezdtem telepíteni az XP-t. Először ugye a partíció (ami kb. 152 GB-os) formázása történt meg, majd utána XP fájlok feltétele, majd a rendszer újraindult és kezdetét vette az XP telepítés.
És az "Eszközök telepítése"-nél leáll és lefagy az XP. Mások tanácsára a formázás előtt és az egész telepítés előtt a BIOS-ban átállítottam a SATA Mode-t AHCI-ról IDE-re, mert azt mondják, hogy csak így lehet felrakni az XP-t hiba nélkül.
Szerintetek mi a hiba? A Linux zavar be? De az a partíció formázásakor letörlődött, vagy mégse?

(#6852) Speeedfire válasza zoolii (#6851) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

vagy az xp nem támogatja a laptopodat és vista kell rá vagy az mbr ment "tönkre" telepítésnél válaszd a javítást ha van és ott a prompt-ba írd be h fixmbr
ezek csak az én tippeim nem biztos h ez a megfelelő megoldás :F
milyen xp? milyen laptop?

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#6853) Sianis válasza zoolii (#6851) üzenetére


Sianis
addikt

És nem, nem a Linux kavar be! Nem vírus, nem védekezik a törlés ellen.

Sianis

(#6854) korcsi


korcsi
veterán

Lassan lesz UVD(2) támogatás linuxra, de minek amikor xv kimenet nem támogatja a video szinkront, ezért állandóan "szétszakad" a kép. A megoldás az elsődleges kijelzőn alkalmazható opengl kimenet de ott nem hiszem hogy működik az uvd. Szóval AMD nagyot alkot megint :) Mikor ati video karit vettem linux alá, meg se fordult a fejemben, hogy ilyen alapvető dolgot nem támogatnak a driverek. Így a tv kimeneten majdnem nézhetetlen a kép.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#6855) zoolii válasza Speeedfire (#6852) üzenetére


zoolii
tag

XP Home sp1 az oprendszer. Most meg olvasom a neten, hogy:
A sima XP Home telepítő CD nem lát 130 gigánál többet.(Egészen pontosan 127 giga a sima XP "felismerési korlátja". )

Akkor lehet, hogy itt a gond, mivel az egyetlen partíció 152 GB-os?
Egyébként eMachine laptop, Intel Celeron M575, 2 GB RAM, GMA 4500, 160 GB winyó

(#6856) whYz válasza zoolii (#6855) üzenetére


whYz
addikt

az sp1-nél már nincs korlát(vagy legalábbis sokkal nagyobb :) )
ha particionálásnál látod a 152gigát akkor nincs gond

de ez már tuti nem linuxos topicba tartozik ;)

[ Szerkesztve ]

(#6857) VaZso válasza VaZso (#6823) üzenetére


VaZso
senior tag

Lefuttattam a Nucleus Kernel JFS-helyreállító programot, ami megtalálta az elveszett partícióimat és az adatokat is látja rajt.
Visszaállítani viszont nem állít, mert demo.

...viszont azt már tudom, hogy hányadik szektornál kezdődnek a partícióim.
Szeretném visszaírni ezeket az adatokat a partíciós táblába.
Milyen programot tudnátok ehhez ajánlani?

/A szépséghibája a dolognak, hogy elég rossz állapotban van a komplett partíciós tábla, valószínű az extended partíció túl is mutat a merevlemezen, tehát valahogy ezeket is helyre kéne pakolni, mert így pl. a gparted üres vinyót mutat, a Mandriva telepítő partícionálója pedig azt, hogy nem tudja betölteni a partíciós táblát.

Grub betölt amúgy, Win indul és első NTFS partíció működik (még)./

Esetleg milyen program képes partíciót létrehozni úgy, hogy a filerendszert és egyebeket nem akarja legenerálni, csak a partícióstáblát írja?

Légyszi segítsetek.

(#6858) VaZso válasza VaZso (#6857) üzenetére


VaZso
senior tag

No, megoldottam a problémát...
Minden adatom megvan, még a rendszer is.

Először lefuttattam win alól a "Partition Table Doctor" (PTTD) nevű progit, ami megtalálta a win partíciókat és helyreállította az extended partíciót magát.

Ezután már láttam a meglévő partíciókat a gparted-del is, valamint a fenti progi fellelte a második 80-as NTFS partíciómat is.

Ezután felhasználtam a Kernel-féle JFS helyreállító által közölt adatokat (kiszűrve a helytelen lehetőségeket) és a parted nevű programmal "kézzel" létrehoztam a megfelelő bejegyzéseket a partíciós táblába (némi számolgatást követően).

Ezután csak a boot flag-et kellett helyreállítani és a Grub-ot visszapakolni.

Így most minden 100%-ig rendben a rendszeren, működik, ezt az üzenetet is már onnan írom. :))

Következő kitűzött feladatom a boot partíciót a rendszer elejére tenni, majd rendezni a többit is - tulajdonképpen az NTFS-eket is jó volna megszüntetni...

[ Szerkesztve ]

(#6859) Vladi válasza VaZso (#6858) üzenetére


Vladi
nagyúr

Remek. :) Hajrá és lassan kezdjél el backupolni. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6860) VaZso válasza Vladi (#6859) üzenetére


VaZso
senior tag

[OFF] ...de legalábbis ilyen "kétes" progikat nem futtatni... :D
Egyébként tulajdonképpen egyetlen file hiányzott volna, de az nagyon... +a rendszerbeállítások, amivel el kellett volna molyolni (pl. a billentyűkiosztásom, bár talán megvan még valahol)... persze az ember ilyenkor azon kezd el gondolkodni, milyen adat is volt még a lemezen, amiről esetleg elfeledkezett...

A backuppal mindig az a baj, hogy régi... :) [/OFF]

Egyébként a partícionálgatást most egy időre befejeztem. Átpakoltam a /boot partíciót a vinyó elejére, talán most nem lassul majd be olykor az indulás... a következő a win törlése lesz, ha rászánom magam... elvégre azt nem szoktam használni ezen a gépen, bár most - a partícióvesztésekkel - jól jött alternatívaként.

[ Szerkesztve ]

(#6861) Szenty válasza Davey7 (#6045) üzenetére


Szenty
tag

Ha még aktuális a problémád, akkor annyi, hogy nem szimplán mount-olni kell az NTFS-t, hanem

sudo ntfs-3g /dev/particio /mnt/akarmi

A kernelben alapból csak korlátozott NTFS írás van. Az NTFS-3G-vel lehet rendesen írni NTFS-re.

[ Szerkesztve ]

(#6862) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

olyan programok érd amivel lehet szabályozni a ventik sebességét mint winnél a speedfan meg egy olyan program is érd amivel belehet állítani pl h 1 óra múlva vagy 12:00-kor kapcsoljon ki a gép mint pl a swiftoff
ha vki ismer ilyen programokat akkor pls írja meg :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#6863) dany27


dany27
őstag

hi

tudna nekem valaki mondani egy notepad++hoz hasonló progit ami fut linuxon?? mert ebből ugy tudom nincsen...

Előre is köszi!

(#6864) Vladi


Vladi
nagyúr

Speeedfire!

Fancontrolt keresed. Írtam már róla.
Halt parancsnak úgy tudom adhatsz meg időket. Vagy időzített feladatok: cron.

dany27!

gedit, kedit?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6865) Speeedfire válasza Vladi (#6864) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

vladi itt is ott is segít :R

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#6866) zoltanz válasza GD (#6842) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Úgy csináltam, hogy elmásoltam ezt a kövtárat a root útvonalba és ha vissza kell kapcsolni csak copy és kész. Most viszont a WIFI -mel találtam egy jó kapcsolatot a környéken a sajátomon kívűl és vagy kétszer gyorsabb mint az én ADSL 400/20 KB/s -em és így nem zavaróan lassú. :)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#6867) zed01


zed01
őstag

[link]

:))

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#6868) zoltanz válasza zed01 (#6867) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Hát igen Microsoft elégé lecsúszott, köszönheti magának főleg (Vista), de azért sok frankó Linux disztró főleg az GNU Ubuntu Linux is nagy szerepett játszott ebben. Hajrá Linux. :)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#6869) lakisoft válasza zoltanz (#6868) üzenetére


lakisoft
veterán

Ubuntu Linux 8.04 LTS nagyon korrekt! :C :R

- Árad -

(#6870) zoltanz válasza lakisoft (#6869) üzenetére


zoltanz
nagyúr

A végleges verziót így hívják Ubuntu Linux 8.04.1 LTS, ugyanis belekerűlt egy-két frissítés, de ha van net frissít magától is.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#6871) VANESSZA1


VANESSZA1
őstag

Sziasztok!
Most kezdek ismerkedni a linux-al. Pontosabban a Suse11-el.
Feltelepítettem, és nagyon tetszik.
Sajnos van egy két olyan program ami csak Windows verzióban létezik, de terveimben szeretném tovább használni a Suse11-et.
Megtaláltam ,hogy létezik a Wine ami windows programok futtatására alkalmas, és a Cedega ami játékok futtatására is jó.
Mivel torrentezni is szoktam arra megfelel a KTorrent, de kell egy net optimalizáló program (olyan mint a Windows-nál a Cfosspeed) erre a Wondershaper-t találtam.

Kérdésem kérésem annyi lenne hogy honnan melyik verziót töltsem le, hogy telepítsem,Elmagyarázná nekem valaki? Ha esetleg valamelyik helyett létezik jobb megoldás természetesen az is érdekel.

Előre is köszi.

U.I: Teljesen amatör vagyok Linuxban igy ha szájbarágosan irná le valaki nem haragudnék.

Precision M7710_&_Precision M7740- CPU: 9980HK, RAM: 32GB/3200MHz, GPU: RTX5000, IGZO 4K-UHD, SSD: 2TB Force MP510, 2TB ADATA XPG SX8200 PRO, 1TB SK HYNIX Class 50 SSD

(#6872) ngabor2 válasza VANESSZA1 (#6871) üzenetére


ngabor2
nagyúr

először is grat a döntéshez, kitartást a használathoz.
a SuSE-t nagyon rég használtam, személy szerint nekem nem igazán jött be, ettől függetlenül eszem ágában nincs, hogy lebeszéljelek róla, jó az is. legjobb tudomásom szerint ott is van elég bő csomagválaszték, ami közül lehet válogatni a saját csomagkezelőjével (menüben keress programok telepítését... mást nem tudok tanácsolni az előbb felvázolt ok miatt).

viszont lehet, hogy több segítséget kapsz kezdőként a testvértopikban, esetleg a disztró saját topikjában.

[ Szerkesztve ]

(#6873) ttower


ttower
aktív tag

üdv
egy olyan problémával szembesültem hogy kellene egy nagyon kicsi linux (~10-20 mega), amin nincs se graf felület, se extra fícsörök, csak egy videó konvertáló progi(ami mindenképp kezeli a több gépen való konvertálást) és az alaprendszer. mindez egy olyan képben amit lehet hálózati bootolásra használni. valaki tudna segíteni az elkészítés/beszerzésben?

It's not a bug until it is in production. | Wake up and smell the ashes.

(#6874) rtom


rtom
senior tag

Linux alatt még nem találkoztam ilyennel:

EZ komoly? Biztonságképpen leszedtem a wine-t...

(#6875) Vladi válasza rtom (#6874) üzenetére


Vladi
nagyúr

:DDD

Milyen fájlokat néztél? wine-vel mit telepítettél?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6876) rtom válasza Vladi (#6875) üzenetére


rtom
senior tag

Csak böngésztem, vmi gugli által kidobott oldalra akartam menni (de lehet, hogy fájl volt, gugli szokott eredményként nem csak html-t dobni). Semmi telepítés nem volt már jó ideje.

Síkötés szerelésével és beállításával kapcsolatban kerestem infókat, már angolul, mert magyarul nem találtam semmit. Ekkor jött ez. Közben asszony is bekapcsolta gépét, és 2 perc alatt megtalálta a keresett infót, magyarul! :((( :O :W Keresni tudni kell...

(#6877) Nagytalp válasza rtom (#6874) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Süt róla, hogy kamu.

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#6878) kem


kem
addikt

Sziasztok!

Összedobtam egy gépet, amin csak zene lesz.
Ehez kellene egy Linux, ami támogatja a gépben lévő cuccokat, és pendrive-okat.

Egy Intel i815-ös alaplapról lenne szó: Intel D815EEA2 Socket 370
Benne egy 866MHz-es Pentium 3, integrált VGA, SB Live és 192Mb SDRAM.

Ibintu nemjó, mert ahoz több ram kellene:(
Mit ajánlotok? Haverom mondta,h csinál nekem egy lebutított Debiant erre a célre, de ő még csak most tanulja, és nekem pár napom van befejezni a gépet.

Köszi!

(#6879) Noddy válasza kem (#6878) üzenetére


Noddy
senior tag

Jó az ubuntu, csak nem gnome grafikus felülettel hanem xfce-vel.
Xubuntu

Esetlegesen még jó választás lehet a Zenwalk
Ennek is elég egy p3-as és 128MB RAM és 2 GB vibnyó.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#6880) kem válasza Noddy (#6879) üzenetére


kem
addikt

Köszi a gyors választ.
Közben változott annyi, hogy holnap kapok mégegy 256-os memóriát 2000-ért, így már más is menni fog. Akkor próbálkozhatok Ubuntuval? A lényeg az egyszerűség, még meg kell tanítanom pár művészléleknek a kezelését is :))

Köszi!

(#6881) zoltanz válasza kem (#6880) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Bőven elég még az Ubihoz is, de a Puppy fénysebességgel hasítana rajta.
Ajánlom az Ubuntu Mint -et ez kiegészített Ubi végűl is, sok fontos plug-in -al progival.
A vinyó mekkora van? Gondolom nagy mert sok zene lesz rajta az Ubinak is elég 2 GB t.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#6882) kem válasza zoltanz (#6881) üzenetére


kem
addikt

A vinyó egyelőre 80Gb, de ha kapok 250-est, akkor átklónozom az egészet rá...

Köszi!

(#6883) GD válasza rtom (#6874) üzenetére


GD
őstag

(#6884) rtom válasza GD (#6883) üzenetére


rtom
senior tag

Hát, ennek én is bedőltem :B

De még mindíg jobb linux alól találkozni ilyesmivel, mert XP alatt lehet, hogy pánikba esek (ezen a gépen szoktam netbankolni, csak ezért van még fenn win)

(#6885) kem


kem
addikt

gyors kérdésem lenne.
Ubuntu live-ban hogyan tudom megnézni a MAC címem?
E nélkül nemtudom beengedni a router MAC szűrőjén.

Köszi!

(#6886) kem válasza zoltanz (#6881) üzenetére


kem
addikt

ubuntu mintet honnan tudom leszedni? nem találom...

Köszi!

(#6887) sh4d0w válasza kem (#6886) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Innen.

https://www.coreinfinity.tech

(#6888) kem válasza sh4d0w (#6887) üzenetére


kem
addikt

ohh:(
azt hittem ez magyar:(
Valami olyan linux kellene ami magyar, és nem kell neki net a telepítéshez, hogy tudjon mp3-at lejátszani.

dr_strange:

köszönöm, ez tökéletesnek tünik. szedem is lefele

[ Szerkesztve ]

Köszi!

(#6889) dr_strange válasza kem (#6888) üzenetére


dr_strange
senior tag

Ha jol emlekszem, a Kiwi Linux ilyen, (roman es magyar nyelvu), kiwilinux.org

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#6890) sh4d0w válasza kem (#6888) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Akkor Te erre gondoltál.

MOD: megelőztek.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#6891) rtom válasza kem (#6885) üzenetére


rtom
senior tag

Mintha ez kimaradt volna :U

Terminálban ifconfig parancs kiírja sok egyéb infó között a hw adress-t is, azt add meg a routernek.

(#6892) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Üdv!
Kéne egy kis útbaigazítás.
Cégemnél üzembe kéne állítani egy fileszervert. Semmi más funkciója nem lenne, de jópár XP munkaállomás lóg majd rajta.
azonos módon és jogosultsággal (tán azonos passal is) jelentkeznének fel
A vas már meg van (Dell szerver), és 0 Ft-os Linux lett megszavazva OS-nek.
PERC6/i SAS RAID vezérlő van benne, ami számomra teljesen ismeretlen. (a linux is eléggé..)
A kérdéseim:
Melyik Linuxot ajánlanátok fileszervernek?
Olyan kéne amelyikbe már integrálva a megaraid (vagy más) PERC6-ot ismerő verziója.
Nem tul nehéz konfigolni, vagy munkaállomásról manegelni, olyannak aki Windows világban szocializálódott. (bocs)
.
Ha nem jó helyen kérdeztem, akkor irányítsatok valami al-szaktopicba.
Kösz!

(#6893) Xpod


Xpod
addikt

Üdv

Dolgozok egy cégnél, ami active directory-t használ, és az active directory kezeli a jogokat stb. Én szeretnék linuxot használni, amit talán majd engedni is fognak.
Azt tudom, hogy az AD használatához kell majd a Kerberos, ez eddig okés.
Kaptam egy céges notit, amit majd én fogok "kizárólagosan" használni, amin jelenleg windows fut. De sajnos nem tudok a notira telepíteni progikat (pl java, vagy egyéb kis segédprogram, amit szeretnék).
A windowst szeretném majd lecserélni linuxra.
A kérdésem a következő, linux alatt létre lehet-e hozni egy olyan felhasználót, ami nem foglalkozik az active directoryval, és tejles hozzáférést enged a rendszerhez.

Tehát a notin lenne egy AD-s user, ami az adott jogok szerint dolgozik, és lenne, egy root vagy hasonló jogkörrel rendelkező user, aminek viszont teljes hozzáférése van a géphez.

Igen, szeretném megkerülni az AD jogosultságokat a notebokkomon, hogy ne kelljen a rendszergazihoz rohangálnom, ha kell nekem valami progi.
(Szeretnék elmélyedni a linuxban és nem akarok minden kis próbálkozáskor futni a rendszergazdihoz, hogy ugyan tegye lehetővé ennek meg annak a futtatását.)

Várom a válaszokat, remélem van rá megoldás.
(Végszükségbe marad a virtuális gépen futó linux, de ez ugye nem annyira jó az akku szempontjából sem.)

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#6894) copin


copin
őstag

A Xubuntut lehet indítani CD-ről, ahogy a Puppy-t, vagy a Damn Small-t, tehát a képfájlt kiírva, külön program segítsége nélkül?

(#6895) ati888


ati888
senior tag

Hi.

Nekem egy gyors válasz kellene: Melyik linuxot tegyem fel egy szűz vinyóra, ha csak netezni, szövegszerkeszteni, filmet nézni meg ilyesmire kell. A lehető legegyszerűbb megoldás érdekel, soha nem volt linuxom, most is csak azért kéne, mert a bsa bejelentkezett.

Mennyire macerás telepíteni, formázni hogy kell előtte a vinyót, netet beállítani?

Ja és magyar legyen!

ati

[ Szerkesztve ]

(#6896) fsb1000 válasza fsb1000 (#6892) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Végülis ubuntu server 8.10-et raktam fel. Helyből lehet telepíteni a samba-t meg a printerservert.
(végülis debián se lett volna fapadosabb... csak reménykedem hogy leyz PERC6/i driver ubuntuhoz... )

Minden OK, látom is a WinXP gépekről a servert, de a megosztott mappákat csak olvasni tudom XP-ről.
A samba beállításokat 5x újra raktam, szerintem az OK, guest engedélyezve read only=no
lehet hogy a direktorik létrehozásakor követtem el hibát.
mkdir /var/shared/data Ez alapból read_only?
chmod-dal nem tudom NO_read_only-ra állítani... Biztos bénázok.

Mi lehet a gond?

Megpróbáltam beüzemelni a SWAT-ot, Újabb bénázás.. nem indul és már samba-t sem lehet lestoppolni.
reinst!

[ Szerkesztve ]

(#6897) rdi válasza ati888 (#6895) üzenetére


rdi
veterán

ubuntu
:=))

Fej! Tor! Potroh!

(#6898) róland válasza ati888 (#6895) üzenetére


róland
veterán

Ubuntu

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#6899) GD válasza fsb1000 (#6896) üzenetére


GD
őstag

adjál rá írási jogot (mappa) + samba conf-ba

writeable = yes
browseable = yes

(#6900) Vladi válasza ati888 (#6895) üzenetére


Vladi
nagyúr

bsa?? :DDD

UHU vagy Fedora. Csak hogy ne uborka legyen. :P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.