Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7851) VladimirR válasza Wajk (#7849) üzenetére


VladimirR
nagyúr

mount -t <filerendszer> <mit> <hova>

a <filerendszer> a pen filerendszere, ha nem piszkaltad, akkor tobbnyire vfat (fat16)
mivel ez nem kepes az ext2/3 jogosultsagainak es/vagy a symlink-ek tarolasara, ezert ezesetben a tar archivum hasznalata az elonyosebb

a mit az az eszkoz elerese, ezt elvileg kiirja konzolra, mikor radugod a pen-t a gepre (ha felismeri)
nagy valoszinuseggel /dev/sdX lesz (ahol X a, b, c.... attol fuggoen, hogy hany sata/scsi lemez van a gepben)
ha az eszkoz maga /dev/sda, es csak egy particio van a pen-en, akkor annak cime valoszinuleg /dev/sda1 lesz

a hova pedig egy tetszoleges konyvtar, mondjuk a /mnt/new (hogy az elozo peldanal maradjak), amit elotte hoztal letre a

mkdir /mnt/new

paranccsal

(#7852) doc válasza Wajk (#7849) üzenetére


doc
nagyúr

ha pendrive-ra akarod menteni, az viszonylag egyszeru
belepsz rootkent a linuxos gepbe, bedugod a pendrive-ot, majd kiadod a

dmesg

parancsot, ez kilistaz egy rakas mindent, a vegen pedig azt hogy hol talalta meg a pendrive-ot, pl [sdb] vagy [sda], ilyesmi
ezek utan csinalsz egy konyvtarat, pl.

mkdir /mnt/usb

majd bemountolod a pendrive-ot:

mount /dev/sdb1 /mnt/usb

, ha az sdb a pendrive (az 1-es az elso particioja)
aztan mehet a VladimirR altal leirt modon a backup:

tar czvf /mnt/usb/backup.tar.gz /

(#7853) Wajk


Wajk
addikt

köszi szépen az infókat. Amúgy egy kis cég, BP-n van a szerver én meg Nyh-n. de nekem kell felmennem, mert ott a kisvárosban nem találtak senkit, hiába mondtam, hogy a Linux tőlem messze áll, nah mind1.

azért van a probléma, hogy megoldjam ;)

amúgy abszolút nem degradáció hanem igazság, szóval tudom amatőr kérdések, meg nézek tutorialokat, de mivel ráadásul fontos! adatokról van szó, nem szívesen cseszném el :B

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7854) Wajk válasza doc (#7852) üzenetére


Wajk
addikt

aham, köszönet mindnekinek, már világosodik

még egy olyan kérdésem lenne, hogy mielőtt kiadom a backup parancsot le tudom kérdezni mekkora lesz? csakhogy ráfér-e.

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7855) VladimirR válasza Wajk (#7854) üzenetére


VladimirR
nagyúr

nem igazan, viszont ha ez egy "csupasz" debian, felesleges sallang nelkul, s a webszerver nem filecserere hasznalatos, hanem atlagosnak nevezheto honlap van rajta, az egesznek tomoritetlenul nem lenne szabad sokkal tobbnek lennie, mint 2-3 GB (az en router-nek hasznalt debian-om 1.8GB)

esetleg elso korben ne egybol a pendrive-ra tedd az archivumot

[ Szerkesztve ]

(#7856) doc válasza Wajk (#7854) üzenetére


doc
nagyúr

azt meg tudod nezni, hogy a rendszer maga mennyi helyet foglal:

du -sch /

. ennel valamivel kisebb lesz a tomoritett cuccos, de hogy mennyivel, az jo kerdes :)
mondjuk az elobb beirt parancso becsomagolja pl. a /proc/kcore-t is, ami maga a memoria :) tehat ha fontos a kis helyfoglalas, akkor a /proc konyvtarat ki kell hagyni (ezt amugy is illik...)

(#7857) bambano válasza Wajk (#7853) üzenetére


bambano
titán

Ehhez minek utazni?

Egyébként pedig ha ennyire nem vagy linux szakértő, akkor ghost for linux tanulmányozását javaslom.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7858) ivivan válasza doc (#7856) üzenetére


ivivan
tag

Szerintem elég lenne neki a /var/ és /etc/ könyvtárak összetarozása. Esetleg ha nagyon paranoiás, akkor még a /usr/-t is le lehet menteni. Én csak ezeket szoktam, ebben minden benne van (persze nagy szerveren ez reménytelen vállalkozás, ezért nem is mentem az egész /var/-t, csak amit feltétlenül kell)

És én ezért nem utaznék Pestre: ezt simán ssh-val is ki lehet adni és átmásolni Interneten keresztül. 2G kevesebb, mint 1 óra alatt lejön.

Visszatérve az én Apache problémámra: senkinek nincs ötlete?

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7859) doc válasza ivivan (#7858) üzenetére


doc
nagyúr

na jo, csak ha mondjuk hw hiba miatt megfekszik a vinyo, akkor sima backup visszamasolas (meg egy lilo) helyett lehet mindent ujra huzni...

(#7860) bambano válasza ivivan (#7858) üzenetére


bambano
titán

A /usr szerintem le van mentve, minden debian repoban van róla másolat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7861) ivivan válasza bambano (#7860) üzenetére


ivivan
tag

Mi az a Debian repo?

(hadd tanuljak én is kicsit)

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7862) ivivan válasza doc (#7859) üzenetére


ivivan
tag

Ez igaz. De egy Debian alaprendszer kb 20 perc alatt települ (nem használok X-et, ezért nem sok mindent kell felrakni), utána azt a 6-8 csomagot, amit használok apt-get install-al felrakom még 20 perc alatt és a configokat (ezért mentem le a /etc-t) odamásolom és cirka 1 óra alatt megvan az egész.
Cserébe a mentés emberi méretű és nem kell mindig kiírni a teljes Debian rendszert is, ami cirka 1G tömörítve (így is van vagy 14-15G a fejlesztő szerverünk napi mentése)

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7863) Vladi válasza ivivan (#7861) üzenetére


Vladi
nagyúr

repó, csak debianhoz.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7864) bambano válasza ivivan (#7861) üzenetére


bambano
titán

Az a szabályok szerint összeállított terület, ahova a hivatalos csomagkészítők által lefordított és összecsomagolt, telepítésre kész programok kerülnek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7865) doc válasza ivivan (#7862) üzenetére


doc
nagyúr

ez is igaz :)
viszont a kollega bevallasa szerint nem ert linuxhoz, igy eleg necces lenne azzal kezdeni a backupot hogy debiant telepit
a meret meg - szinten az o elmondasa alapjan - kimondottan kicsi

(#7866) mAtech


mAtech
aktív tag

Hali!
Kérdés: mi az a grafikus rendszer linuxhoz, ami a Win98-hoz hasonló ablakkezelési sebességet tesz lehetővé és pl. ubival müxik? Pl.: Openbox?
Kisebb gépről van szó (PII 5-600 Mhz) ezért kérdem. Gnome, KDE ugye eléggé lassú lenne:)

Köszi
A.

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#7867) ivivan válasza mAtech (#7866) üzenetére


ivivan
tag

Ugyan én nem szeretem Linux alatt, ha van X, mert nem használok Linuxot desktopnak, de ha mégis kellett, akkor icewm-et használtam. Buta, mint egy tégla, de villámgyors...

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7868) doc válasza mAtech (#7866) üzenetére


doc
nagyúr

a ket felsorolton kivul gyak. barmelyik :) xfce a harmadik a sorban, azzal erdemes egy probat tenni, viszonylag teljes DE, de a masik kettohoz kepest eleg pehelysulyu
en windowmakert hasznalok, gyors mint az olajozott villam, icewm foldbuta, bar a w98-nal meg igy is ezerszer tobbet tud :D
fluxbox/openbox is erdekes es gyors
nezegesd vegig oket ha van egy raeros delutanod :)

(#7869) ivivan válasza doc (#7868) üzenetére


ivivan
tag

Nana. Az icewm (legalábbis 3 éve mikor utoljára használtam) még desktop ikont sem tudott kezelni. Annál azért többet tud a Win98 (még ha nem is tartom a Win98at oprendszernek)
Az viszont tény, hogy az icewm villámgyors, ezért is használtam :-)

Mondjuk nekem nagyon bejött az icewm-ben ALT-SPACE-re lent bejövő kis gyorsindító (kicsit olyan, mint a Windows Run része, csak kézreállóbb), lehet ezért vetettem el a windowmakert :-)

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7870) czappa válasza doc (#7868) üzenetére


czappa
aktív tag

"en windowmakert hasznalok, gyors mint az olajozott villam"

Egyszer kipróbáltam a windowmakert és tetszett is, talán használnám is, de sajnos nincs benne "system tray". Ez amiatt rossz, mert ha pl. bezárok egy amarok-ot, vagy kopete-t, akkor nem becsukódik, hanem a system tray be kerül, ahonnan viszont wm használatakor nem tudom visszahozni.
Persze ha odafigyelnék és nem a bezárásra kikkelnék, hanem a kicsinyítésre - amikor olyan kis négyzetbe leteszi :) - az jó lenne, de néha úgy is eltévesztem.
A másik megoldás, hogy nem használok system t-t igénylő appokat. :)
Erre tudsz vmi jobb megoldást?

(#7871) czappa válasza czappa (#7870) üzenetére


czappa
aktív tag

sry kifutottam a szerkesztési időből, szóval:
Találtam egy docker nevű alkalmazást wm-hez, picit furcsa, hogy - ha jól vettem észre - apponként egyet kell indítani. De ez lehet egy megoldás.

szerk.: idézet a README-ből: "Docker requires a KDE3 compliant window manager to handle KDE3 system tray icons"
Kíváncsi leszek, hogy működik majd kde4-es alkalmazásokkal.

[ Szerkesztve ]

(#7872) Vladi válasza czappa (#7871) üzenetére


Vladi
nagyúr

kde3 a wm-hez. :DDD

No mindegy. Itt van még 2 alternatíva. Elvileg könnyűek, de kicsit feature gazdagabbak:
enlightenment, lxde

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7873) doc válasza czappa (#7870) üzenetére


doc
nagyúr

en a "docker" nevu wmappletet hasznalom mar evek ota, 4 ikon elfer rajta, mukodik vele skype, opera, transmission, amarok, ami kell :), KDE3 es KDE4 appok, mindegy neki
a "futtatas" menut meg ra lehet rakni barmilyen hotkeyre, vagy barmilyen mas parancsot, szoval konnyen testreszabhato barmi is kell

[ Szerkesztve ]

(#7874) doc válasza doc (#7873) üzenetére


doc
nagyúr

bal oldalt lathato mukodes kozben:
screenshot

(#7875) mAtech


mAtech
aktív tag

Köszöntem a hozzászólásokat :R . Egy valamit elfelejtettem kérdezni, hogy ezek magyarosíthatók? Vagy az ubira letöltött package-k feltelepítése után már ezek is magyar menüssé válnak? Azért kérdem mert kollégák nem vágják az angolt:)

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#7876) doc válasza mAtech (#7875) üzenetére


doc
nagyúr

nekem a WM a notebookon magyarul beszel (pl. ablak fejlecen jobb gombbal kattintva: Teljes Meret, Ikonallapot, Felhuzas, stb), gondolom a tobbi is raveheto ilyesmire

(#7877) czappa válasza doc (#7873) üzenetére


czappa
aktív tag

Koszi, akkor megegyszer megnezem a dockert, hatha csak en benaztam.

To all: Meg talaltam egy wmsystray nevut is, ezt is erdemes lehet kiprobalni.

(#7878) perempe


perempe
addikt

A live streamek jönnek linux-on? (atdhe.net/, justin.tv, wwitv.com)
A válaszokat köszönöm előre.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#7879) rtom válasza mAtech (#7866) üzenetére


rtom
senior tag

Én az openbox-ra szavazok, és hogy támogatást is adjak, ismét elsüthetem a ferdítésemet :DD

(#7880) VladimirR válasza rtom (#7879) üzenetére


VladimirR
nagyúr

az a disclaimer az elejen odabasz
az sajat, vagy az is ferditve lett?

[ Szerkesztve ]

(#7881) rtom válasza VladimirR (#7880) üzenetére


rtom
senior tag

Az első fejezetet én költöttem, ezzel is próbálva oldani a leírás "szakmai" jellegét. :K

A doksit már lassan egy éve nem fejeztem be (valahogy nem tudom összeszedni hozzá az erőt... :( ), ha valakinek van hozzá kedve, szívesen megosztom írásra (sajna sh4d0w sem ér rá a FC fordítás mellett).

(#7882) mAtech válasza doc (#7876) üzenetére


mAtech
aktív tag

doc, rtom köszi. Akkor majd tesztelgetek:D

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#7883) bambano válasza rtom (#7879) üzenetére


bambano
titán

LYALYLY...
debootstrap, uraim, debootstrap.
mintha úgy emlékeznék, hogy a loopback mountnál előre kell a file és utána a mount point, de erre nem innék vitriolt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7884) rtom válasza bambano (#7883) üzenetére


rtom
senior tag

Jééé, tényleg, kösz az észrevételt, ott a pont.

Csak azt nem értem, hogy én kb. 3x ez alapján telepítettem újra a rendszert, hogyan kerülhette el a figyelmemet :F

[ Szerkesztve ]

(#7885) Wajk válasza ivivan (#7858) üzenetére


Wajk
addikt

alapban mennek pestre, csak így engem is cipelnek ;)

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7886) Narancs


Narancs
őstag

Sziasztok!
Van olyan linux, ami alkalmas DivX / DVD lejátszásra, és kevesebb erőforrást eszik mint egy XP?
Üzletben van egy P3-as gép, ami kirakatban nyomatja a slide show-t, de XP-vel néha beszaggat a móka. :(

Beauty is pain

(#7887) Vladi válasza Narancs (#7886) üzenetére


Vladi
nagyúr

A legkisebb erre a célra.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7888) Narancs válasza Vladi (#7887) üzenetére


Narancs
őstag

kösz, kipróbálom :K

Beauty is pain

(#7889) Lenry


Lenry
félisten

hogy tudom rávenni a Linuxot, hogy két forrásból is kaphasson jelet a hangkártya? tehát ha megy a zene, akkor ne némuljon meg minden más

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7890) bambano válasza Lenry (#7889) üzenetére


bambano
titán

Például gnome alatt esd-vel.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7891) doc válasza Lenry (#7889) üzenetére


doc
nagyúr

kde alatt arts, gnome alatt esd valoszinuleg eleve fut, amugy alsa + dmix-re guglizz

(#7892) Wajk


Wajk
addikt

nah holnap valószínűleg mennem kell, de lehet meg tudnám úszni.

Az lenne akérdésem, hogy "df -h"-val megnéztem, hogy oszlik el a terület:
----------------------
Filesystem Used
/dev/sda2 5.6G /
tmpfs 0 /lib/init/rw
tmpfs 0 /dev/shm
/dev/sda3 21G /var/mail
/dev/sda4 8.0G /var/www
--------------------

a mail nem is kellene, szóval az lenne a kérdésem, hogy olyat lehet-e, hogy az sda2-t meg az sda4-et (más nem kell igaz?) rakja egy mentésfájlba az sda4-re, ugyanis ott 32GB üres hely van.

pontosabban olyan helyre rakja a fájlt, ahonnan elérhető FTP-vel mondjuk.

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7893) Wajk


Wajk
addikt

jah, meg egy másik kérdés.. olyan parancs van amivel le lehetne kérdezni, hogy milyen alaplap van a gépben?

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7894) Wajk válasza Wajk (#7893) üzenetére


Wajk
addikt

:C nah, egy kis sikerélmény, a "dmidecode"-al ha minden igaz ki sikerült olvasni, a "Handle 0x0002" az alaplap infója ha jól olvastam igaz?, először át is siklottam rajta, aztán:
Base Board Information
Manufacturer: Intel Corporation
Product Name: S875WP1

szóval ez lehet igaz? a másik viszont aktuális lenne, mert akkor nem kéne felrázni a hátsómat ;)

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7895) Wajk


Wajk
addikt

felmountoltam az sda2-t mnt/new-nak az sda4-et pedig mnt/new2-nek, majd:

"tar cvf /mnt/new/* /mnt/new2/sda2mentes.tar"

erre ezt kaptam:
"tar: /mnt/new/bin: Cannot open: Is a directory
tar: Error is not recoverable: exiting now"

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7896) bambano válasza Wajk (#7895) üzenetére


bambano
titán

a tarfile neve előrébb kell, mint a mentendő könyvtárak neve

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7897) Wajk válasza bambano (#7896) üzenetére


Wajk
addikt

közben rájöttem, csak anno így mondta valaki...

már pörög is a fájlba a cucc :C

még egy kérdésem lenne, az sda4 partícióra készül a mentés, de arról a partícióról is kell mentés. Van is rajta pár pár GB-os mentésfájl azt valahogy nem lehetne kihagyni?

vagy meg lehet adni több könyvtárat?

pl tar cvf /mnt/akarmi/akarmi.tar /mnt/new/* mnt/new2/* mnt/new3/* stb?

ez működik?

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7898) dabadab válasza Wajk (#7897) üzenetére


dabadab
titán

Igen, meg lehet adni, a csillagok meg nem is kellenek.

DRM is theft

(#7899) Wajk válasza dabadab (#7898) üzenetére


Wajk
addikt

köszi, na akkor teszt...

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7900) ivivan válasza Wajk (#7895) üzenetére


ivivan
tag

1, a tar paraméterei fordítva vannak (ugyanis igazából az "f" módosító paramétere a fájlnév)
2, én javaslom a tömörítést, egy mai szerver gépen még gyorsabb is lesz, mert nem kell annyit dolgoznia a vinyónak
3, nem kell a * a végére

szóval: tar cfvz /mnt/new2/sda2mentes.tgz /mnt/new/

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.