Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7901) Wajk


Wajk
addikt

jah még 1, hogy a mentésfájl egy olyan könyvtárban készül, ami benne van a listában.
Azt belepakolja? mégegyszer magába saját magát? ;)

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7902) Wajk válasza ivivan (#7900) üzenetére


Wajk
addikt

tar cvzf -el indítottam el... lennt azt írta valaki... és .tar kiterjesztés adtam neki. A *-okat odaraktam az baj?

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7903) ivivan válasza Wajk (#7902) üzenetére


ivivan
tag

Nem, nem baj a *, csak nem kell.

Az önmaga belecsomagolását én meg úgy szoktam megoldani, hogy a /tmp-be rakom először a mentést és utána onnan elmásolom. Tudom, hogy van rá mindenféle kapcsoló, de így egyszerűbb :-)

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7904) Wajk válasza ivivan (#7903) üzenetére


Wajk
addikt

mert akkor így bele fogja rakni?

mert akkor meg kell állítanom...

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7905) Wajk


Wajk
addikt

jah még annyit, hogy pörög a mentés, mennek a sorok 1000L
kikapcsolhatom a gépet? szerveren lefut végig igaz?

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7906) bambano válasza Wajk (#7905) üzenetére


bambano
titán

nem, ha kilépsz a shellből, ledobja az összes benne futó programot.
screen-ben intdítsd legközelebb.

röptében tömörítés szerintem nem jó ötlet, lassú lesz tőle.

tarnak van --exclude paramétere...

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7907) ivivan válasza bambano (#7906) üzenetére


ivivan
tag

Így van, screen rulez!

Amúgy szerintem nem lesz lassabb a röptében tömörítéstől, sőt! Feltéve persze, hogy több procis a gép, de egy szervernél ez ma már gondolom alap...

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7908) Wajk válasza ivivan (#7907) üzenetére


Wajk
addikt

kissé hülye kérdés, de "tar cvzf" egyből tömörít is igaz?

amúgy elég gyors, az egyik már kész.

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7909) Vladi válasza Wajk (#7908) üzenetére


Vladi
nagyúr

Te figy, ne vedd rossz néven, de legalább egy

tar --help

kimenetet olvass át. :U :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7910) Wajk válasza Vladi (#7909) üzenetére


Wajk
addikt

oké, csak itt is volt pár ellentmondás, aztán gondoltam tisztázom.

azért köszi

iPhone 13 Mini 256GB | RT-AC65P - SWRT B5.1.7 - M3 2TB

(#7911) VladimirR válasza Wajk (#7910) üzenetére


VladimirR
nagyúr

igen, a z kapcsolo miatt tomorit, megpedig gzip tomoritest hasznalva
j kapcsoloval (cvjf) bzip tomoritest hasznal

(#7912) bambano válasza ivivan (#7907) üzenetére


bambano
titán

szerintem nem alap a több proci, nekem is van olyan szerverem, ami egy procis és elég.
ha meg szerver, akkor van benne rendes diszk, ami sokkal gyorsabb, mint amennyit a proci tömöríteni bír.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7913) ivivan válasza bambano (#7912) üzenetére


ivivan
tag

Most így hirtelen végiggondoltam és még nekünk is van egy darab egy procis szerverünk, de ha eljutok végre odáig, akkor az is éppen csere alatt van.
Nem is lehet már egy procis gépet se nagyon kapni! Tegnap egy Atomos Samba servert raktam össze, még abban is volt 4 proci :-)

Ennek ellenére igazat kell adjak neked: kipróbáltam és tömörítéssel kb 3x annyi ideig tart a tar, mint tömörítés nélkül. Ott a pont!
De én maradok a tömörítéses mentésnél, mert általában éjjel mentek és a szervernek több ideje van, mint szabad helye :-)

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7914) bambano válasza ivivan (#7913) üzenetére


bambano
titán

Milyen alaplapon van 4 atom proci?

Az a baj a tömörítéssel, hogy illene konzisztens állapotot menteni, vagyis nem árt, ha a tar-ban levő fájlok a rendszer ugyanazon időpontbeli állapotát tükrözik. Mert az úgy gány, hogy zajlik egy tranzakció vagy frissítés és a tarba az egyik fájl az ez előtti, a másik meg az ez utáni állapotában kerül. Ha tömörítesz, hosszabb az idő, amíg nem szabad piszkálni a rendszert.

Persze ha valaki tud snapshotolni lvm2-vel, akkor ez nem gond:)

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7915) ivivan válasza bambano (#7914) üzenetére


ivivan
tag

Nem 4 proci van benne, hanem 1db 2 magos HT-s proci, így az oprendszer számára 4nek látszik (nekem ilyen az asztali gépem is)

Hát igen, ez a konzisztens állapot jogos, de igazából nagyon valószínűtlen, hogy gondot okozzon, mert a fájloknál ritkán okoz gondot, adatbázist meg nyilván pg_dump/mysqldump paranccsal mentek, ami figyel erre (legalábbis a Postgresnél biztos)

Na az LVM is egy olyan dolog, amit még nem sikerült jól használnom :-( Az ext3 partíciót nem sikerült megnövelni, ezért most van az egyik szerveren 40G particionálatlan terület, míg az összes -fontos- partíció pár száz megára van a megteléstől és ezért mehetek egyszer majd újra rakni a debian-t...

[ Szerkesztve ]

Állatkerti képek: http://hu.zoopictures.eu

(#7916) total90


total90
veterán

Hozzájutottam egy régebbi géphez (AMD Sempron 2600+,512 DDR RAM, ATI 9550...) és arra Linuxot akarok felrakni, de nem tudom melyiket. Utánaolvasgattam a dolognak és valamiért nekem az Ubuntu és az openSUSE a szimpatikusak. Egyetlen egy dolog van viszont ami fontos lenne! Nekem VPN-es a netem és arról semmi infót nem találtam, hogy valamelyiken is be lehetne állítani. Vagy lehet ? Melyiken ? Melyik a jobb rendszer ?

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7917) doc válasza total90 (#7916) üzenetére


doc
nagyúr

termeszetesen mindegyiken lehet, az meg hogy melyik a "jobb" attol fugg hogy neked melyik tetszik jobban :)
probald ki mindkettot par napra, aztan majd meglatod hogy melyik fekszik neked jobban

(#7918) total90 válasza doc (#7917) üzenetére


total90
veterán

Ubuntival találkoztam már, az annyira nem jött be. Most leszedem majd az openSUSE-t és meglátom mire megyek vele :)

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7919) Lenry válasza bambano (#7890) üzenetére


Lenry
félisten

mennyit szenvedtem vele mire rájöttem, hogy csak nem volt bekapcsolva a hangbeállításokban az ESD :W

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7920) total90


total90
veterán

Leszedtem az openSUSE 11.1-et és telepítés előtt állok. Mekkora partíciót adjak majd neki ? 30-40 GB elég okés lenne ?

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7921) doc válasza total90 (#7920) üzenetére


doc
nagyúr

az boven eleg lesz, sok nem kell, az adataidat (filmek, stb) tudod tarolni az ntfs particion is

(#7922) whYz


whYz
addikt

Hali
Megint egy bonyolult kérdésben szeretnék segítséget kérni :)
Be lehet azt állítani debian5-ben, hogy 1 folyamatnak vagy programnak se engedélyezzen 50%-nál nagyobb processzorhasználatot?
Mivel linuxban mindent meg lehet oldani, gondolom erre is van valami megoldás, de google nem segített...

(#7923) total90 válasza doc (#7921) üzenetére


total90
veterán

80GB-os HDD és gondoltam megfelezem. A rendszernek is jó az NTFS partíció ? Vagy valami mást válasszak ?

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7924) whYz válasza total90 (#7923) üzenetére


whYz
addikt

szerintem inkább ext4-et válaszd

(#7925) total90 válasza whYz (#7924) üzenetére


total90
veterán

Az jobb (nem igazán értek ehhez, most tervezek először hosszabb távra Linuxal) :F Attól még bármilyen Linux alkalmazás telepíthető lesz ?

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7926) Vladi válasza total90 (#7925) üzenetére


Vladi
nagyúr

Linux alá linuxos fájlrendszert. Inkább ext3. Fogsz tudni alkalmazást telepíteni, miért ne tudnál.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7927) total90 válasza Vladi (#7926) üzenetére


total90
veterán

Értem, de akkor most ext3 vagy ext4 (ezt whYz ajánlotta) ? Melyik a jobb ? Vagy mindegy ?

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7928) whYz válasza total90 (#7927) üzenetére


whYz
addikt

ext4 az jobb szerintem
újabb, és elvileg felgyorsíthatja a fájlműveleteket és a gép is gyorsabban indul

[ Szerkesztve ]

(#7929) bambano válasza total90 (#7923) üzenetére


bambano
titán

Kizártnak tartom (legfeljebb megcáfoltok), hogy a rendszernek jó lenne ntfs... A mountolást, a device node-okat, a pipe-okat nem hiszem, hogy az ntfs kezelné.

Azt, hogy milyen fájlrendszer, az alkalmazás és a környezet dönti el. Az ext4 az, amit utolsónak javasolnék. Pl. stabil debianban sincs még ext4.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7930) total90 válasza bambano (#7929) üzenetére


total90
veterán

Akkor mit :F

Meg egy másik kérdésem is van...
Leszedtem a LiveCD-s openSUSE-t, hogy megnézzem. Állati fura volt, hogy a max felbontás 1440*900 volt, attól nem bírtam feljebb állítani. Ez csak a Live-os dolog miatt van így, vagy a telepíthetőben is ez van ?

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7931) doc válasza total90 (#7930) üzenetére


doc
nagyúr

amit a telepito felajanl (en az ext3-at szeretem, reiserrel voltak gondjaim, ext4 nem tudom mennyire kiforrott mar)

felbontasugyben meg sokat nem tudok igy latatlanban, tedd fel, ha utana sem tudja amit akarsz, majd megfixaljuk :)

(#7932) bambano válasza total90 (#7930) üzenetére


bambano
titán

Ha az, hogy egy áramszünet vagy egyéb baj után mennyi idő alatt indul el a rendszer, akkor ext3-at. Ha az számít, hogy mennyire gyors az írás, akkor ext2-t. Ha sok fájlod van, sok könyvtár, akkor tesztelni kellene, hogy reiser vagy xfs.

Első nekifutásból ext3, ha meg tényleg kell a tempó, akkor ext2.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7933) total90 válasza bambano (#7932) üzenetére


total90
veterán

Ext3-at választottam a telepítésnél... elég szépen megy is pedig a gép nem épp egy erőgép. Most per pillanat egy mp3 lejátszó telepítésével küszködök :) XMMS vagy mi a neve...

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#7934) doc válasza total90 (#7933) üzenetére


doc
nagyúr

lehet hogy hulyeseget mondok, de ugy emlekszem az xmms mar "doglott" project
bar teny, hogy winamp utan arra konnyu valtani :)

(#7935) Major Major válasza bambano (#7929) üzenetére


Major Major
őstag

az ntfs-sel az a fő gond, hogy userspace driver van hozzá, nem?
én mondjuk ext4-et használok az asztali gépemen, de akkor a laptopot meg sem említem, amin jfs van :) (több teszt is ezt hozta ki a legkevésbé prociéhesnek)

total90: próbáld ki az audacious-t, olyan mint az xmms, de aktívan fejlesztik.

(#7936) MichaelSD válasza doc (#7931) üzenetére


MichaelSD
őstag

Monjduk user szinten elmondhatom, hogy ext4-et használok Jaunty release óta és semmi gondom nincs.

Persze KDE alatt sokkal jobban megy! :DD

XMPP: sdmichael@kdetalk.net

(#7937) doc válasza Major Major (#7935) üzenetére


doc
nagyúr

gondolkodtam hogy ajanljam az audacious, de nekem brutalisan instabil volt, agyba-fobe fagyott mikor utoljara probaltam (kb egy eve)

ez zenere vagy mplayert vagy amarok-ot hasznalok, utobbit nagyon megszerettem, de egy p3-ason azert enne a procit...

(#7938) Major Major válasza doc (#7937) üzenetére


Major Major
őstag

én fél évig használtam az intrepid repóból, nem volt különösebben instabil. most visszatértem exailre, ami bár rém lassú (szintén P3), legalább olyan mint az amarok, amit a qt miatt nem akarok feltenni. (amarok volt a kedvencem, míg kde3-at használtam)

(#7939) Vladi válasza total90 (#7933) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ne küszködj, használd a csomagkezelőt. Itt a suse dokumentáció. (Mondjuk szerintem kicsit agyzúzú, azért ritka az, hogy nem találok konkrét valamit egy wiki oldalon. :U )

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7940) bambano válasza Major Major (#7935) üzenetére


bambano
titán

Nem, mert initramfs-sel még azt is lehet, hogy meg lehetne oldani.
A fő gond az, hogy a unixos fájlrendszerek szolgáltatásai közül többet nem támogat, ha jól tudom. Már a mountolással is voltak gondok. Mármint a felmountolt ntfs-be mountolandó másik fájlrendszerrel.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7941) Lenry


Lenry
félisten

hol tudom az egérmutató sebességét feljebb állítani?
a Gnome-os beállítóban már felhúztam maxra, de ez nekem még mindig lassú :(

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7942) dabadab


dabadab
titán

Tud vki jo leirast arrol, hogy egy mar letezo Debiant (vagy barmilyen Linuxot) hogyan lehet ugy atvarialni, hogy utana netrol lehessen bootolni?
(Vagyis van mar egy gep, rajta a belott Linux-szal, en meg szeretnem kivenni a gepbol a HDD-t es a tartalmat atkoltoztetni egy netbootos image-be).

DRM is theft

(#7943) bambano válasza dabadab (#7942) üzenetére


bambano
titán

Kapásból nincs, de ip konfigot, nfsrootot kell faragni neki, meg pxe boothoz szervert, kernelt.
Elárulod konkrétabban, hogy mire kell?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7944) dabadab válasza bambano (#7943) üzenetére


dabadab
titán

Persze: a HTPC projektemet faragom, es a mostani tesztgepben van HDD (mivel nem akartam mar a telepitesnel elakadni :) ), de a vegleges gepekben nem lesz, szoval most at akarnak allni netbootra. Az XBMC Live, amit hasznalok, az vmi embedded Ubuntu + XBMC-s cuccok, ha nem muszaj, akkor nem akarnam kezzel ujrageneralani.

DRM is theft

(#7945) bambano válasza dabadab (#7944) üzenetére


bambano
titán

Szerintem akár a debian installer netbootos fejezetéből, akár a neten fellelhető millió debian alapú terminál projektből ki lehet nézni, hogyan bootol egy debian netről, utána oda kell tolni neki a live cd-ről átmásolt könyvtárstruktúrát nfs-en. Nem hinném, hogy nagyon bonyolult lenne. Ki kell szedni a cd-ből a kernelt meg az initramfs-t és azt bootoltatni pxe-vel.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7946) Major Major válasza dabadab (#7944) üzenetére


Major Major
őstag

nem tételezem fel, hogy nem gugliztál rá, csak hátha eltérő keresőszavakat használtunk :)
[link]
kitér a rendszer klónozására is

(#7947) whYz


whYz
addikt

hali
a xen linux az pontosan mit is tud/mire való? és miért befolyásolja, hogy bizonyos programok mennyire használják a proct?

bambano: már láttam írtál párszor róla, úgyhogy biztos tudod :)
amikor xen kernelt rakok fel a gépre, akkor ugye futtathatok akármennyi programot vagy akármit, a proc 0.0%-os terheléssel pörög, feltéve, hogy azok a progik alszanak
ez elég jól hangzik, csak azt nem vágom, hogy mitől van, és esetleg mi ennek a hátránya?

(#7948) Vladi válasza whYz (#7947) üzenetére


Vladi
nagyúr

xen.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7949) dabadab válasza Major Major (#7946) üzenetére


dabadab
titán

De kiraly, koszonom, akkor lehet, hogy meguszom a dolgot anelkul, hogy ertenem kellene hozza :)

DRM is theft

(#7950) whYz válasza Vladi (#7948) üzenetére


whYz
addikt

köszi, bár itt semmi konkrét nem hangzik el, csak a szokásos blabla

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.