Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39044) tordaitibi válasza tvamos (#39043) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez egy komplett rendszermenő alkalmazás Linuxra.
Olyan mint a Windows beépített rendszervisszaállítása.
Csinál egy pillananatképet a rendszerről, és erre bármikor, bármilyen gebasz esetén vissza lehet állni.
Automatikusan teszi, bármilyen ütemezést beállíthatsz neki.
Nálam napi 1 mentés, és 2 darab mentési pont megtartása van beállítva.
Nemegyszer segített már, pl. valamit eltelepítgettem, és még+ jól el is állítgattam terminálba a Pulesaudióba.
(nem való nekem a terminál, mindig is hangoztattam :) )
Ezektől a mutatványoktól meghalt a mikrofonom, és a BT. mikrofon is.
1 nap guglizás meg fórumozás sem segített, nyomtam egy 2 napos visszaállítást a Timeshiftnek és problem solved.

Nem a Te kedvedért, hanem mert egy váratlan áramszünet ma 18.40-kor agyonvágta a pendrájvról futó Ubuntumat, gyorsan ráklónoztam a jelenlegi stabil endszeremet.
Megvolt hamar, azonnal bootolt, és ennyi.

Stabil rendszerről készíts egy TELJES Timeshift mentést egy olyan eszközre, lemezre, patíciór amit el tudsz érni majd a klónozandó gépről, nekem több lemezem és ezeken tucat partíció van+félmarék pendrájvom.
Neked a pendrájvot ajánlo,m, a menés akkora helyet igényel mint a mostani rendszered+legalább 30%
Vagyis ha most 50GB akkor kellegy 64-es pen.
Telepítsd fel a Timeshiftet, ere neten bőséges leírás van, és van disztró aminek benne is van a tárolókba.

Indítsd el. A beállításoknál add meg a pent mentési útnak, majd mindent jelölj be, mentse a /, a boot és a home helyeket is.
Beállítóablak:
Típus---rsync
Hely---itt megadod a pendrájvot
Ütemezés---tökmindegy mert egyszer használod, most
Felhasználók---itt hülyén lett lefordítva magyara, a JOBBOLDALT az "Alkalmazások kihagyása", itt mindent pöttyözz be. NE baloldalt! Mondom rosszul lett fordítva az applikáció.
Szűrők---itt mindent pöttyözz be a + jel alatt.
Misc-- nem érdekes,ne babráld.

Leokézod, visszadob a fóoldalra és itt katt a Létrehozás-ra.
indul a mentés.

Ha kész, átszereled az új lemezt, bebootolsz szinte bármilyen Live linuxról.
A live rendszerre rátelepíted a Timeshiftet.
A liverendszer beépített lemezkezelőjével (gparted, disks, KDEdisk stb.) megcsinálod az új lemezen a neked tetsző partíció szerkezetet, arra nagyon ügyelj hogy ha eddig mbr volt akkor azt, ha gpt/efi akkor azt.
nálad mbr van ha jól emlékszek.

Elindítod a live rendszeren az előbb feltelepített Timeshiftet, a bejövő tündérnek kinyomod a szemét és ráböksz a Visszaállítás menüpontra.
Itt a logikát kell követned de adja is magát, kiválasztod hogy mit és hová állítson vissza.
A pendrájvról, pl. sdb1-ről a lemezre, annak megfelelő partíciójára, pl. sda1.

És most olyan jön amiben viszont nem tudok tanácsot adni, mivel én nem használom a klónozott rendszer grubját, én egy ventoy rendszert használok indítónk, az ő saját grubjába drótoztam bele a portable Ubuntut, sdc4 és a kernel és az initrd pontos verziójával egyetemben.

Szerintem neked az a pont kell hogy telepítse újra a grubot is és asszem van még egy pötty lehetőség, azt is be kell jelölnöd.
Ha kész, mindenből kilépsz, reboot, pendrájv kihúz és elindul a klónozott rendszered.

A Timeshift van annyira intelligens hogy fstab-ba az új uuid-t írja be, ezzel nem kell foglalkozni, és így, ha benntmarad is a régi rendszer lemeze, nem lesz uuid ütközés,
valamint átviszi a swapfájlt is, és természetesen használja is az új rendszer.

Egyetlen egy sor terminál nem kell, végig GUI alól simán meg lehet csinálni, célapplikációkkal.
Köszönet érte a Timeshift teamnak.
Gyakorlatilag dd-vel dolgozhat a szoftver szerintem de mégsem áll fennt a veszélye egy terminálos elírásnak, egy apró baki, pl. sda-sdb elírása és dd-nél ugrott is a partíció, vagy az egész lemez.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.