Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2015-09-06 22:56:53

LOGOUT.hu

Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3601) Vasinger! válasza szumo (#3599) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Köszönöm! Nagyon megnyugtattál! :R

(#3602) csabyka666 válasza Rive (#3600) üzenetére


csabyka666
addikt

A tartalék egy 350 wattos Codegen. Azon mindig fullon pörög a venti, - szerintem - legalábbis alapból is olyan hangos, mint amikor teljes terhelésen megy...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#3603) babazs


babazs
tag

Hi jelenleg egy codegen házam van abban egy 250Wos táp+a7n8x lappal.
Új tápot akarok venni mert ez nagyon hangos.
A kérdésem hogyha vennék egy új tápo(FSP 400W) akkor azt tudnám az alaplaphoz csatolni.
Azaz az elmult 5évben nem változott a csatlakozó típusa,amit az alaplaphoz rakunk?

Esetleg más nagyon csendes tápot tudnátok ajánlani?(eddig az FSP 400W ról olvasam jókat.)

köszi!

(#3604) 04ahgy válasza csabyka666 (#3602) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Codegent ne! [link] [link] [link] [link] Ha megy, visz mindent. A minősége a linkeltekével teljesen egyenértékű.

babazs @ #3603: ez nem az a topik. A melyik tápegységet vegyem témában tedd fel inkább ezt a kérdést.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3605) csabyka666 válasza 04ahgy (#3604) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszi a linkeket! Finoman szólva én sem szeretem a Codegent, de ilyen igénybevétel mellett talán megfelel havernak. Nem lesz agyonhajtva a gép...

Amúgy olyasmit olvastam régebben, hogy a Codegenek eléggé gyenge tápok, de ha alapon használják a PC-t, akkor elég szépen elketyegnek. Magyarán tuningőrültek ne használjanak, azoknak az Enermax, Chieftec és társai valók...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#3606) 04ahgy válasza csabyka666 (#3605) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Senki se használja a Codegent és társait, még alap géppel sem, egy esetet kivéve. Ha van elég pénze a táp által kiütött lap, RAM, CPU, esetleg HDD pótlására.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3607) Rive válasza csabyka666 (#3605) üzenetére


Rive
veterán

...talán megfelel havernak.
Szerintem mas modon gondoskodj a jovobeni meloellatottsagodrol. A haverral meg vetess valami TAPOT.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3608) csabyka666 válasza Rive (#3607) üzenetére


csabyka666
addikt

Okés, meggyőztetek. Előástam egy számomra "noname" tápot (legalábbis még nem hallottam róla eddig), ami biztosan nem Codegen, és azt fogom belerakni.

Köszönöm az őszinte véleményeket! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#3609) 04ahgy válasza csabyka666 (#3608) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ööööö. Úgy látom, még mindig nem egyértelmű, amit tanácsoltunk. Nem azt mondtuk, hogy Codegentől különböző, hanem hogy TÁP, ismétlem * TÁPEGYSÉG * legyen!
Vagy a te nyelvezeteddel szólva, s ráadásul még stílszerűen mondva: a noname tápokat nem előásni, hanem elásni kell.

Amúgy 300-350W FSP, Chieftec elegendő neki.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3610) Pribi


Pribi
senior tag

Sziasztok!

Lenne egy láma kérdésem. A jelenlegi konfigomnak szerintetek elég a mostani tápom? /Enermax Liberty 400/ Csinál mostanában érdekes dolgokat a gép, és jó lenne tudni, hogy elég e a teljesítmény.

Köszi: Pribi

A szerelem tűz, de a húsleves nem fő meg rajta.

(#3611) Rive válasza Pribi (#3610) üzenetére


Rive
veterán

Jo lenne tudni, mifele 'erdekes dolgokat' csinal az a gep.

Amugy, ha nincs annyira szenne huzva a geped, hogy harom kompresszoros huto nyomja ra a folyekony ammoniat, akkor SZVSZ egy jo allapotu 400-as Enermax rohogve elviszi.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3612) Csaba_20_ válasza stol (#3571) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem igazán sikerült felfedezni a homloklemezen se a trafót. De biztos csak a kép minősége az oka. Egy álló trafót viszont látok a primer borda mellett.

(#3613) Pribi válasza Rive (#3611) üzenetére


Pribi
senior tag

Van egy-két egyszerübb játék amivel az asszony, meg a gyerek játszik, és egyszer csak eltünik a kép, és vízszintes csíkok jelnnek meg. A zene továbbra is ott van a háttérben. Sőt olyat is sikerült csinálni, hogy ilyen esetben "vakon", mert ugye kép az nincs, ki lehetett kapcsolni a windowsból.

Pribi

A szerelem tűz, de a húsleves nem fő meg rajta.

(#3614) (Bundás) válasza Csaba_20_ (#3612) üzenetére


(Bundás)
addikt

(#3615) csabyka666 válasza 04ahgy (#3609) üzenetére


csabyka666
addikt

Látom itt tényleg olyan emberek vannak, akik értenek a témához.

Hát tovább keresgéltem, és ráakadtam egy 250 wattos FSP-re, egész pontosan egy "FSP250-60GTA" nevezetű tápra. Bár nincs 300 watt, de egy próbát megér.

Köszi a segítséget!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#3616) Csaba_20_ válasza (Bundás) (#3614) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A primer borda mellett van a passzív PFC tekercse. Ez is pPFC-s. Bocs a korábbi félreinfóért. :R

(#3617) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Van egy tápom, egész korrekt a belseje. Igaz, hogy TL494 (konkrét esetben KA7500) a fő IC, de el van látva járulékos védelmekkel (LP7510 cél-IC), korrektek a kondik is úgy-ahogy (HEC), és rendes passzív PFC is van, zavarszűrők, egyebek. Ez pukkant el.

A készenléti kör egy diódájának elhalálozása után a rákerülő nagyfrekis 23-24V rántotta magával a TL494-et. Kicseréltem, de valami miatt a primer fő kör nem rezeg, pedig a csatolótrafó nem szakadt. Ilyenkor mi szokott a tipikus hibás elem lenni? Merre keressem? Max. két hét múlva tudok oszcilloszkóphoz férni, már rég ellenőriztem volna, hol akad el a jel. Látható sérülést már nem látok rajta. A két IC megkapja a tápját rendesen, 16V mérhető, és a készenléti 5V is rendben van.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3618) 04ahgy válasza 04ahgy (#3617) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kb. 1/10-ére csökkentettem egy járulékos kapacitással a kapcsolófrekvenciát, hogy a hallható tartományba essen. A nagyfeszültségű primer kör tranzisztorainak bázisán még van jel, sőt, a főtrafó kisfeszültségű felén is. A DC kimeneteken mégis halott a táp. A +12V-os kimenetén tudok 1-1,5V-ot mérni. Kéne az a szkóp nagyon, a jelszintek miatt.

Nem csüggedek, folytatom a hibakeresést. :D

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3619) 04ahgy válasza 04ahgy (#3618) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kész. A két nagyteljesítményű tranzisztor közül az egyiknek bázis-emitter zárlata volt. Jó, hogy nem volt kimeneti DC, ha a főtrafót az egy tranzisztor kapcsolgatta mindig ugyanarra a feszültségre az 1 mikrós kondin keresztül.

Itt rémlett fel Csaba_20_ egyik nagy oltása részemre itt a fórumon, hogy márpedig az szinte sosem megy tönkre. Mármint a primeroldali félvezetők valamelyike. Én most találkoztam a harmadik ilyen tápommal, amiben az ominózus részek szálltak el.

Habár ennek a tápnak kissé több baja volt. :D Itt is a ventilátor leállásával kezdődött a dolog., de itt a kondik nem azonnal adták meg magukat. Minőség(ebb)i az egész bele, tette szépen tovább a dolgát. Viszont nem elég minőségi, mert hol volt a hővédelem, ami lekapcsolt volna? Szépen világosbarnára sült az egész NYÁK. A kondik kb. ekkor durranhattak ki, de egytől egyig. Az elektronika a maradék erejével tette a dolgát, ekkor a készenléti kör +5VSB-től különböző (+16V TL494 tápfesz.) ágának a diódája zárlatos lett. Vagy azért, mert kondi nélkül dolgozott, vagy azért, mert elpukkanáskor a kondija egy kicsit ráerősített szegény terhelésére. Zárlatos lett, az a lényeg, a 20V AC tűimpulzusok jó hatással voltak a TL494-re, ugyanis kinyiffant hamar, meg melege is lehetett. Járulékos teherképp a soros hozzávezető ellenállása szép koromfeketére égett, habár kiszerelve még így is 22 ohm értékűnek mértem. Továbbá az 5VSB diódája megszakadt.

Ezeket helyreállítva írtam az előző postomat, és mint látható, meg lett a megoldás. Ugyanolyan tranzisztorom nem volt, tettem hát bele erősebbet. Egyébként ez egy iMBP táp volt, és még most is az, a topikját is megtaláltam. Érdekes volt így néhány év távlatából olvasni, hisz 2004-ben indították. Elég kétes a múltja, de a Google kutatásaim során én is arra jutottam, hogy Sirtec bél csörgedezik benne. Az összkép is méltó volt ahhoz. Szintén a topik vége felé jöttek elő a típushibák: mégpedig a ventilátor megállása. Ezt is az sütötte meg, de mint fentebb olvashatjátok, ez meg is sült rendesen, nem élte túl. Most ismét régi fényében virul.

Apropó, van egy másik táp, és a PWM IC a rejtélyes 2005Z típusszámot viseli, de semmit nem találtam róla. DIL-16 tokozású, és nem a TL494, teljesen más a környező, őt körülvevő passzív áramköri elemek rengetege. Tudtok erről valamit?

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3620) 04ahgy válasza 04ahgy (#3619) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ennek a 2005Z IC-nek a 2-es lába a PS-ON, míg a 9-es a PG, persze a berezgés után ellenállással van felhúzva a +5V-ra. Ez segít remélem abban, hogy valakinek hátha beugrik, melyik IC is van átcímkézve. Adatlap nélkül nehéz mérni.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3621) 04ahgy válasza 04ahgy (#3620) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Büszke vagyok magamra, egész késő estig kutattam a neten, erre egy román fórumon találtam kapcsolási rajzokat. Sikerült ez alapján megállapítanom, hogy a 2005Z áramköröm nagy valószínűséggel lábkompatibilis helyettesítője a DR-B2002 típusjelzésű – szintén net-szerte adatlapoktól hemzsegő – all-in-one táp PWM áramkörnek. Nagyhírű Codegen, JNC, Mercury, Vargáné tápokban lehet velük találkozni. Kapcsolási rajzom már van tehát, kiindulópontnak nem rossz. Adatlapom még nincs sajnos.

A táp, amiről konkrétan szó van, nem rezeg a főkörén, csak bekapcsoláskor egy-két tizedmásodpercre. Az IC tápfesz lábán 1,64V-ot mérek, ezt személy szerint nagyon kevesellem, ezen a tájon keresgélem tehát a hibát.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3622) atneworld


atneworld
csendes tag

Hello,

segitsegeteket szeretnem kerni. Táp kellene, de nem tudom mekkorát vegyek, milyen márkát és miket kell figyelni. Sokmindent olvastam itt a forumon es osszezavart :)
Ez a gép:

CPU Intel Q6600
8 GB DDR2 memoria
HDD 250 GB Samsung SATA
HDD 80 GB Hitachi ATA
ASUS alaplap P5QL
Geforce 7600GS 256MB

Köszi!

(#3623) 04ahgy válasza atneworld (#3622) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ez nagyon nem az a topik. Menj át ezzel a kérdéssel ide, hiszen beletartozik a melyik tápegységet vegyem kategóriába.
Még a mennyit fogyaszt a gépem topikban is helytálló lenne, de nem érzem azt a hozzászólásod alapján, hogy a tápok mély szintű működését elemeznéd benne, mint ahogy a téma címe sugallja.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3624) 04ahgy válasza 04ahgy (#3621) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Hoppá, az nem is a VCC lába volt, hanem valamelyik feedback. A VCC az 4,2V, diódával van ejtve. Az áramfelvétel nincs 5mA, kimértem. A vicc az, hogy az IC 14-15 lábán (ezek az oszcillátor frekvenciameghatározó lábai az R és C rákapcsolt elemekkel) tudtam jelet mérni, ráadásul megfelelő frekvenciájút. Szóval, ezen a két lábon van rezgés, de az IC kimenetén már nincs. Amiután kicseréltem másikra, akkor sincs, de az IC oszcillátora mégis rezeg. Érdekes.
Ezért nem ad a táp áramot, mert nem is oszcillál a főáramköre.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3625) sid.:Rc211v


sid.:Rc211v
őstag

Hi..VX 450 tápom van corsair..és a gépem idle 95w körül eszik load meg 130-140(konfig az adatoknál)..ezt egy zalmanos ventiszabályzó panel mondta meg(mfc2) nem tudom ez mennyire pontos érték.. Hallottam egyszer olyat hogy az nem jó a tápnak ha nagyon nincs elegendően megterhelve..szóval nem gáz ez igy a tápnak ? (kb az 1/3-a van kihasználva)
köszi üdv!

[ Szerkesztve ]

<R6 08'> Core™ i5-13600KF / Gainward RTX 4070 Panther / ACER™ PREDATOR XB271HU 165Hz //

(#3626) 04ahgy válasza sid.:Rc211v (#3625) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem. Nincs ilyen, csak urban legend. Hasonló esetek vannak, de az teljesen más.

A 300W-os FSP Zen tápok kértek 50W körüli terhelést, azok voltak hajlamosak nem indulni. De ha indult, nem volt gond vele. Olyan van, hogy alacsony terhelésnél (10W alatt) elmászik valamelyik feszültség. És van még az az eset, hogy a tápok a névlegeshez közeli teljesítményen érik el maximális hatásfokukat. Alatta valamivel kisebb (2-3%), de neked így is 80 felett. Más miatt nem kell aggódnod.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3627) sid.:Rc211v válasza 04ahgy (#3626) üzenetére


sid.:Rc211v
őstag

Urban legend :) ..köszi :R

<R6 08'> Core™ i5-13600KF / Gainward RTX 4070 Panther / ACER™ PREDATOR XB271HU 165Hz //

(#3628) hibavissza


hibavissza
veterán

Hali!
Samu 2243 BW monitoromnál, ha a fényrőt 30 alá viszem el kezd sípolni (kb. 1 éves). Valszeg a táp. Új korában nem csinálta. Amennyiben van valaki hozzáértő, adjon tippet, gariztassam? Ki fog múlni a monitor? THX

(#3629) 04ahgy válasza hibavissza (#3628) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jogos. Végül is elfér itt, mert a tápegysége sípol. Azért van ez, mert a benne lévő inverter frekvenciája leesik, vagy valamelyik tekercs elkezd rezonálni. Nem hal tőle meg a monitor, ahogy táp és VGA kártya sem. Ha nagyon hangos, akkor Samsung szerviz, ha nem igazán, akkor csak inkább használd 40-es fényerőn.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3630) hibavissza válasza 04ahgy (#3629) üzenetére


hibavissza
veterán

Szóval érdekes ez hangjelenség, új korában tuti nem csinálta, mivel sípolás miatt már vittem vissza monitort. A fényerő változtatásával változik, kb. 1/3 oktávot fog át :)) 0-36ig sípol, aztán búg, 40-nél alig hallható, 46 után 66-ig megint sípol, aztán 100-ig csend van.
Most 40-en van....olyan mintha hegesztenék...
Samu szervizben tudnak ezzel egyáltalán valamit kezdeni?
Utána olvastam, és aki ezzel javíttatta annak kis idő múlva megint előjött ez a hiba...és három hétig nem volt monitor, meg a benzin. Tanácstalan vagyok, írtam a samunak is, de még nem reagáltak. Rengeteg helyen olvastam erről a problémáról, van aki házi bütykölést ajánl a hozzáértőknek (lakk csöpögtetés a tekercsre, stb.). (OFF)Egyszerűen fel nem foghatom, miért szar manapság minden, gyakorlatilag nem merek venni már semmit.

(#3631) hibavissza


hibavissza
veterán

Szóval, a Samu szerviz azt mondja, a készülékem sípolása nem táp hiba valszeg, hanem egy típus hiba, ill. nem hiba, hanem jellemző.
A sípolás oka az, hogy az alkalmazott fénycső túl hosszú és berezonál. kisebb (19, 17 colos) monitoroknál ez nem, vagy csak a wide típusokon fordul elő.
Ergo aki nem szeretne sípolós monitort venni az 20 col alatt nézelődjön.

(#3632) gabx76


gabx76
senior tag

Üdvözletem a hozzáértőknek! :R

A segítségetekre lenne szükségem:
1-2 éve vettem egy kisméretű házikót, amihez adtak is egy mini-ITX formátumú tápot. Mostanáig nem nagyon használtam, viszont lehet, hogy vissza kell tennem a gépbe ideiglenesen. A papírja nem sokat mond, gondolom valami kínai tömegcikk, google csak számomra értelmezhetetlen nyelvű találatokat adott.
A cimke szerint 10A-t ad le 12V-on.

Csináltam pár képet:
bemeneti oldal
felulrol1
felulrol2
kimeneti oldal1
kimeneti oldal2

Amennyit a magam amatőr módján kivettem, bemeneti oldalon két 330µF-os kondi van (85 fokosak), a kimeneti oldalon SG6105-ös vezérlő IC van, a táp oldalára csavarozott - gondolom - PFC trafójával. A szűrőkondikból annyit látok, hogy 105 fokos van köztük, illetve, hogy 2 fesz. közös toroid tekercsen van. Remélem nem írtam hülyeségeket.

Igazából a kérdés csak annyi, hogy mi a véleményetek róla, illetve megbízhatom-e benne annyira, hogy ideiglenesen meghajtsam vele a rendszerem:
AMD X2 5000+, 2*1GB DDR2, ATI 4650 passzív + DVD, HDD.

A válaszokat előre is köszönöm és elnézést, hogy raboltam az időtöket!

(#3633) Csaba_20_ válasza 04ahgy (#3619) üzenetére


Csaba_20_
őstag

04ahgy írta:
Itt rémlett fel Csaba_20_ egyik nagy oltása részemre itt a fórumon, hogy márpedig az szinte sosem megy tönkre. Mármint a primeroldali félvezetők valamelyike. Én most találkoztam a harmadik ilyen tápommal, amiben az ominózus részek szálltak el.

Kéretik a pontos hozzászólást linkelni, mert nem igazán rémlik, hogy miről beszélsz. ;)

(#3634) kts88


kts88
senior tag

Hali!

Az lenne a problémám, hogy van egy EZ-COOL nevezetű 350W-os tápom ami szétéget.
A szaggatótranzisztorok szétnyíltak, de ez nem gond, mert tudom cserélni. Sajnos nem csak ez ment tönkre, a primerkörben ugyanis az egyik ellenállás is elszált (szó szerint csak a lába maradt :DDD ) még a nagyságrendet sem tudom megtippelni.
Ha valakinek volt már dolga ilyen táppal és tudna segíteni annak nagyon örülnék, de ha meglökne valaki egy kapcsolással akkor az lenne a tökély (bár ez lehetetlen, mert a panelén semmi utalás a gyártóra)

(#3635) Csaba_20_ válasza kts88 (#3634) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Hát mit mondjak, ez kúl. :DD :DD

Reménytelenség a köbön. Kapcsolás 100%, hogy nincs. SMPS ismeret nélkül pedig nem sok esély van a megfelelő ellenállás megtalálására. Ha nagyon meg akarod csináltatni, akkor didyman vagy stol kollégát tudom ajánlani. ;) Amúgy vezérlő IC? PFC van?

(#3636) kts88 válasza Csaba_20_ (#3635) üzenetére


kts88
senior tag

Sajnos teljesen noname az ic, mindössze ennyi van róla, de ez nem sok semmi. A táp egyébként passzív PFC-vel van megáldva.
De legyen vége a vizsgaidőszaknak és szabaduljak be egy laborba, és akkor talán sikerül beindítani. :))

(#3637) Csaba_20_ válasza kts88 (#3636) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ezt ne indítgasd! Vegyél újat! TL494, avagy KA7500 az IC típusa. A kapcsolástechnika nagyjából itt található egyébként: http://images.electronicsinfoline.com/View/Photo/10001/Atx_power~0.gif

De tényleg nem ajánlom, hogy ezzel kísérletezgess, mert nem ér annyit... :R

[ Szerkesztve ]

(#3638) 04ahgy válasza Csaba_20_ (#3633) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Megtaláltam már, de jobb is, ha neked nem rémlik. :D Még régen, internettől át nem penetrált koromban volt, szegényes információk fejemben találási valószínűségével. Mikor még a VENT-et sem tudtam, mit jelent, és egyenirányító hídra mondottam, hogy táp-típushiba. Úgyhogy nem linkelem. Elnézést a gyanúsításért. :B :D

Az jól esne viszont, ha egy-két gondolatot továbbítanál felém eme írásos csatornán, miért is lehet, hogy a kérdezett IC oszcillátora rezeg, a kimeneten meg zéró a jel. Persze emiatt a táp sem indul.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3639) 04ahgy válasza kts88 (#3634) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha a "szaggatótranzisztorok" – már amennyiben a primerköri félhíd két kapcsolótranzisztorára gondolsz – szétnyíltak, mindketten, ott valami nagy gond van. Ugyanis normál esetben csak egy 1uF kondit kötnek +150V potenciálról +300V-ra, vagy épp a testre. Nem tudnak olyan rendellenes működési fázisba lépni, hogy szétnyíljanak. Ott valami nagyon durva külső behatás kellett, hogy legyen, mert anélkül nincsenek ilyen drasztikus elváltozások. Valószínűleg a szekunder és a készenléti körön is kifejtette áldásos hatását. Tehát nem azt mondom, hogy nem javítható, de időben, elhasznált félvezetőben, újra és újra kezdett hibakeresésben, és egyebek tekintetében valóban reménytelen. Mert az szinte biztos, hogy más hiba is van ott, mint ami látható, és ha csak cserélsz, 100%, hogy nem fog indulni, hanem újból durran egyet.

Fényképezd le kérlek a belsejét, úgy, hogy minden alkatrésze látható!

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3640) kts88 válasza 04ahgy (#3639) üzenetére


kts88
senior tag

A táp nagy terhelésnél adta be a kulcsot (X2 amd, 4850 + oc+ tesztprogi futása alatt)
Bár a benne lévő tranzisztorok 100W-os disszipált teljesítménnyel rendelkeznek, de ha nem megfelelő a trafo méretezés akkor elég gyorsan pusztulnak.
Régebben már építettem primer oldali kapcsitápot, igaz csak 12V-ra és nem félhidast hanem ellenüteműt. Ott mire sikerült egy jó trafót összehozni addigra sok-sok MOS tranzisztor adta be a kulcsot (pedig igen bikásak voltak).
A szekunder kört átmértem az teljesen jó, a készenlétit nem néztem még.

Sajnos nincs jó minőségő fényképezőm, így a képről le kell mondani

Csaba_20_ köszi a rajzot, ez alapján már sok minden világos, de még a rövidzárvédelmet nem értem.

[ Szerkesztve ]

(#3641) Csaba_20_ válasza 04ahgy (#3638) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A legnagyobb feszültség, amit mértél az IC kivezetésein, az 4.2V volt? Ez még mindig nagyon kevés. Milyen módon kapja a tápot? (a "diódával ejtve" nekem nem mond semmit) Biztos nem TL494? Vagy rossz az IC, ha nem indul el, vagy nem megfelelő tápot kap.

(#3642) 04ahgy válasza Csaba_20_ (#3641) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Biztosan nem TL494. Teljesen más a lábkiosztása és a kapcsolása is. Ezt találtam róla a neten, és többet ezzel összhangban. Ez köztük a legjobb minőségű rajz. Szemlátomást 5V-ot igényel. Az én esetemben nem csak egy 10 ohmos ellenállás van a tápágában, hanem egy 1N4148 is.

Két egyforma IC-vel is ugyanez a tünet. Az oszcillátor rezeg egyedül, csak annak a két lábán (15-16) van jel, a többin valamilyen DC szint. Két IC-nek lenne ugyanaz a hibája? A másikat egy működő tápból emeltem ki. Az 5V tápfesz megvan neki, szűrt és stabil.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3643) Devdi


Devdi
aktív tag

Sziasztok. Van egy corsair vx450-es tápom, és lenne olyan problémám vele, hogy amikor a gép nem dolgozik annyira, hanem pl csak egy kép van megnyitva, vagy a weben vagyok akkor cirippelést hallok a táp felől. :S
Szerintetek mi lehet a probléma? Konfig az adatlapomban

(#3644) Csaba_20_ válasza 04ahgy (#3642) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A tápág biztosan az 5VSB-re van kötve és nem arra a másik ágra, amin korábban 50V-os kondi van? Csak mert miért lenne ott az IC VCC kivezetésén egy 47uF/50V-os kondi(C21), ha korábban van egy 10V-os? Ráadásul az említett dióda is hiányzik a kapcsolásról, pedig az is kell oda. A tranzisztorok bázisán és a PS_ON kivezetésen milyen jel van? Milyen a jelalak a táp D7-es és D9-es dióda katódján? Cseréld ki próbaképp a C21-es kondit!

(#3645) 04ahgy válasza Csaba_20_ (#3644) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Igen. Az én tápom ettől eltér, erre én is gondoltam. Kondicsere már volt, de mihaszna.
Nálam nem 50V-os volt az ott levő kapcitás, csak 100uF 25V. De a dióda jelenléte gyanús. A készenléti kör ad stabil 5V és stabli 14-15V-ot. Én is furcsállottam, hogy elegendő pusztán 5V, vagy kevesebb az IC-nek. A dióda pedig... Gyanús. Mit keres ott feleslegesen? Lehetséges, hogy a tápegység felfutása után az IC a +12-ről kapna tápot, és a reverz áram ellen lenne a dióda az 5V SB tápágában.

Egyébként a többi fellelhető kapcsrajz is összhangben van ezzel, az 5V-os táplálást illetően. Fura.

MOD: ha tudnék jelalakot ellenőrizni, akkor fényévekkel előrébb lennék. De jelenleg az oszcilloszkóp közelsége nem elegendő, sajátom sajna nincs. :(

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#3646) Csaba_20_ válasza 04ahgy (#3645) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Az a stabil 14-15V sokkal inkább tűnik a vezérlő IC tápjának. A dióda nincs ott feleslegesen, az kell oda és a kettős betáplálás miatt, ezt jól látod. Sajnos a pontos kapcsolást nem látom, de gyanítom, hogy kettős betáplálás van és nem 5V az IC tápfeszültsége. De konkrétan látni kéne és mérni a kapcsolást, hogy biztosat mondhassak. Amúgy ha a PS_ON nincs földön, akkor nem fog elindulni a kapcsolgatás. Kövesd le a tápágakat és mérj! Mérőműszer nélkül nem igazán lehet javítani. Nekem a mérőműszerem tudja azt is, hogy dióda mérésben csipogtatja a kapcsolótranzisztor C-E lábait. De ez nem tudja akármelyik műszer. Viszont így lehetne hallani, ha kapcsolgat a tranzisztor.

(#3647) forma1


forma1
csendes tag

sziasztok! olyan nagy kérdésem lenne , hogy lenne nekem egy 650W-os tápom, de csak 20 pin-es. ha veszek rá átalakitot akkor müködni fog ha egy M2N-MX-es lapban szeretnék használni egy 2900 pro videokártyát? elöre is köszönöm a választ! :R

Steve Wander autoschool !?

(#3648) AXisBOLD válasza Devdi (#3643) üzenetére


AXisBOLD
addikt

nekem Corsair HX520-am van és nekem is ezt csinálja és sok Seasonic is. A Corsair-ek Seasonik belesek szóval ez a jelenség ezeknél "normális", bár arra nem kaptam választ annó hogy egy ifjonc 3-4 hónapos felsőkategóriás táp miért cicereg :F

Én is feltettem már ezt a kérdést és megnyugtattak hogy ez a működésre nincs kihatással.

üdv.

Aurea mediocritas

(#3649) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

Fontos lenne!!!

Lehet olyan illetve hallott valaki olyat hogy egy táp(Corsair HX520) nem passzol egy alaplappal(Gigabyte 770-DS3 és ASUS M3N is) és ezért kékhalálozik a rendszer(Origi XP SP2 és 3)?

lehet kékhalál egyáltalán táp miatt?
lehet túl erős egy táp egy konfignak?

köszi a válaszokat.

[ Szerkesztve ]

Aurea mediocritas

(#3650) szumo válasza forma1 (#3647) üzenetére


szumo
senior tag

Lehet én vagyok ma figyelmetlen, és lusta rákeresni? De mit akarsz mivel használni?

Fogalmazd át rendesen, hogy kit mivel, melyik gyártó termékét? És miért is mély víz ez?

Minden apró probléma kis türelemmel, megoldhatatlan gonddá fejleszthető!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.