Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3301) ludla válasza zso73 (#3298) üzenetére


ludla
őstag

Nálam is ez a gond :)

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3302) zso73 válasza BoB (#3300) üzenetére


zso73
veterán

Akkor jó. Köszi a választ ! :R Csak ebben a programban rossz..

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3303) leviske


leviske
veterán

Hülye kérdés, de ha most felrakok egy KDE4-el szerelt openSUSE-t, akkor az magától fog az 5-ösre frissíteni és stabil is lesz utána, vagy az 5-ös hoz annyi újítást, hogy érdemes legyen azzal egyszerre telepíteni és ezzel megvárni, míg megjelenik? (Esetleg feltenni a mostani kiadásra jelölttel és az majd frissülget meg patchelődik idővel?)

Előre is köszi a választ és türelmet.

(#3304) wetomi válasza leviske (#3303) üzenetére


wetomi
aktív tag

A current KDE SC release repót használva szerintem frissülni fog. Pár hónapja összevonták a korábbi verziónkénti külön tárolókat és már csak egy repó van, amiben az aktuális friss, stabil kiadás van. Remélhetőleg ennyi elegendő lesz a frissüléshez, ha a függőségek rendben lejönnek, sokat nem akarok én se szórakozni vele.

RC és Factory csomagokra mostanság már nem vágyok.

[ Szerkesztve ]

(#3305) leviske válasza wetomi (#3304) üzenetére


leviske
veterán

Köszönöm szépen! :R

(#3306) wetomi válasza leviske (#3303) üzenetére


wetomi
aktív tag

Most nézem a pár napos hírt, miszerint 12-én megjelent már a KDE 5.0.1
A csomagok letöltéséhez a másik repo kell, nem elég egyelőre a current, mint ahogy korábban hittem.
A videók alapján tetszik, csak borzalmasan nincs időm kipróbálni...

(#3307) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok!
Per pillanat Ubuntut használok, de tervezem a leváltását.
Arra lennék kíváncsi, hogy az openSUSE mennyire van kibékülve a Radeon kártyákkal, mennyire hatékony a több monitoros használat vele, és mi a helyzet a játékok terén? - gondolok itt elsősorban a Steamre, és az ott elérhető játékokra.

Előre is köszönöm a válaszokat! :R

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3308) sz.balazs.95 válasza sz.balazs.95 (#3307) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Olvassa ezt a topikot egyáltalán bárki is? :U

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3309) BoB válasza sz.balazs.95 (#3308) üzenetére


BoB
veterán

Én olvasom :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3310) Cyrin válasza sz.balazs.95 (#3308) üzenetére


Cyrin
addikt

nehéz követni.. :D

(#3311) sz.balazs.95 válasza Cyrin (#3310) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

jaja. :D eközben az Ubuntu topiknak már 2 archívuma is van. :))

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3312) ludla válasza sz.balazs.95 (#3307) üzenetére


ludla
őstag

Ismerősöm radeonnal használja nála rendben, én meg nvidiat 8600GT használok és ez is rendben :)

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3313) sz.balazs.95 válasza ludla (#3312) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

oké, akkor ezzel nem lehet gond. :)
nekem HD 7770 van/lesz vele használva.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3314) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Az itteni terminálban ugyanazok a parancsok működnek, mint az Ubuntuéban?
(pl. apt-get ugyanaz, vagy az itt máshogy van?)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3315) BoB válasza sz.balazs.95 (#3314) üzenetére


BoB
veterán

Csomagkezelés terén ez a rendszer a lybzipp -et használja grafikusan a YaST csomagkezelő, terminálban pedig a zypper által.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3316) sz.balazs.95 válasza BoB (#3315) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

oké, köszi. :R

és ami ubuntuban sudo ... az itt mi?

azt hogy tudom leellenőrizni, hogy a legfrisebb zárt driver van-e használatban a vga-hoz?
ezt megtaláltam :)

illetve a num lockot hogy tudom teljes mértékben kikapcsolni?

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3317) BoB válasza sz.balazs.95 (#3316) üzenetére


BoB
veterán

A sudo az mindenhol sudo. Ahol meg nem működik az azért lehet mert:
- vagy nincs feltelepítve a sudo
- vagy a felhasználó nem rendelkezik a megfelelő jogosultsággal

GNOME vagy KDE -vel raktad fel?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3318) sz.balazs.95 válasza BoB (#3317) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

KDE

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3319) BoB válasza sz.balazs.95 (#3318) üzenetére


BoB
veterán

KDE -ben beállítható a rendszerbeállítások között, hogy a numlock be vagy ki legyen kapcsolva amikor elindul a rendszer.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3320) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

ezmiez?

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3321) cigam válasza sz.balazs.95 (#3320) üzenetére


cigam
félisten

Ilyesmi akkor szokik lenni, mikor kifogy a videó memóriából. De simán lehet driver hiba is. VESA módban is csinálja? Restart után sem szűnik meg?
Ja, és nem frissült elötte valamelyik csomag?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3322) sz.balazs.95 válasza cigam (#3321) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

VESA módban nem próbáltam, most a legfrisebb fglrx van használatban.
Restart nem segít.
Azt nem tudom, hogy frissült-e csomag, illetve az érinti-e ezt a dolgot.

Egyébként nekem az a tippem, hogy az X.Org nem tetszik a SUSE-nak. (nem tudom egyébként, hogy alapból az openSUSE mit használ, de szerintem mást. :D )

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3323) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

De hogy ne csak a problémákat írjam: A YaST nagyon de nagyon király! :K Illetve az Ubuntuval szemben itt a renddzsrrel együtt indul el a Skype, ráadásul szépen bele van integrálva a rendszerbe. :K

Szóval ez a kettő mindenképpen dicséretes!

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3324) Shrike7973 válasza sz.balazs.95 (#3323) üzenetére


Shrike7973
senior tag

Ubuntu-val is beállítható, hogy a Skype magától induljon. Pontosabban ez a környezet 'session manager'-től függ. Feltételezem, hogy a KDE variánst használod. Kubuntu-val is használható az AutoStart opció. De tudja ezt minden más környezet is, legyen az Unity, Gnome, LXDE, vagy XFCE.
A Skype integráció meg az új 4.3-as verzióval jött, nem az OpenSuSe érdeme. :))
Az előzőre: biztosan X.Org-t használsz, mert a Wayland-t még mindenki csak csomagolja. Az előfordulhat, hogy az xorg.conf-d nem a legmegfelelőbb, de a legtöbb esetben már nincs is ilyen konfigurációs fájl. A 'sudo aticonfig --initial' paranccsal lehet generáltatni ilyen fájlt.

[ Szerkesztve ]

(#3325) sz.balazs.95 válasza Shrike7973 (#3324) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Lehet, hogy disztró specifikus, de ettől még rettentő hasznos kis cucc. Én legalábbis nagyon megkedveltem. :D

Ezt az eredményt kaptam a parancsra:

Found fglrx primary device section
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-0

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3326) cigam válasza sz.balazs.95 (#3325) üzenetére


cigam
félisten

A yast-nak tényleg nincs párja. Grafikus felületen pár kattintással megold olyan dolgokat ami más rendszeren csak root által módosítható szöveges fájlok turkálásával lehetséges.
Ez egy olyan felhasználónak aki csak használni szeretné, megfizethetetlen. Minden másra ott a mastercad :P

Tippem szerint inkább a ATIdriver a gond. Állítsd vissza VESA-ra, és úgy próbáld ki. Ha elmúlik, akkor egyértelműen ez a ludas. Akkor már lehet próbálkozni megint felrakni az 1-2 verzióval régebbi kiadást, esetleg lecserélni egy támogatott VGA-ra :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3327) sz.balazs.95 válasza cigam (#3326) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

akkor inkább marad így. Nyílt driverrel kín lassú a LibreOffice. :( Így sem gyors, de az aztán tényleg iszonyat. :DDD

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3328) cigam válasza sz.balazs.95 (#3327) üzenetére


cigam
félisten

ööö... Mir gyorsít rajt a VGA?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3329) sz.balazs.95 válasza cigam (#3328) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

nem tudom, de nyílt driverrel tényleg baromi lassú. :D
először nem is gondoltam rá, hogy ez a baja, aztán telepítettem az fglrx-et, és egy csapásra gyorsabb lett. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3330) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Ezt egyszerűen nem értem.
Néha tök jó, néha meg ilyet csinál:

Ha már érzékeli hogy két monitor van, és csak a fő monitorra rakja, akkor az miért haladja meg a képességét, hogy a két monitor felbontását is megkülönböztesse? :W

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3331) ludla


ludla
őstag

Sziasztok! Esetleg ha valaki már SSD vel használja a SUSE rendszerét KDE alatt akkor írhatna pár tippet miket kell beállítani a rendszerben hogy ne vágja gajra az ssd. :R

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3332) BoB válasza ludla (#3331) üzenetére


BoB
veterán

Szia

Én fstab-ban szoktam beállítani a discard-ot, plusz ha nincs defaults akkor relatime-ot is.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3333) ludla válasza BoB (#3332) üzenetére


ludla
őstag

Ha ezeket bővebben ki tudod fejteni akkor meg köszönöm. :R
Telepítésnél a Home könyvtáram lehet egy másik fizikai vincseszteren igaz?

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3334) sz.balazs.95 válasza ludla (#3331) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

ne hozz létre swap-ot. pláne ha elegendő ram-od van, akkor duplán felesleges.

#3330-ra tud valaki valami okosságot?

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3335) BoB válasza ludla (#3333) üzenetére


BoB
veterán

Lehet, igen.

/etc/fstab fájlt tartalmát szúrd be ide a programkód gomb segítségével.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3336) ludla válasza BoB (#3335) üzenetére


ludla
őstag

Jelenleg még nincs átrakva a rendszer, ha lesz időm akkor nekiállok, de majd akkor kereslek titeket a segítségért :R
Köszi!

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3337) Vladi válasza ludla (#3336) üzenetére


Vladi
nagyúr

Lenry cikkét javaslom.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3338) B4ndiBuild3r


B4ndiBuild3r
tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni abban, hogy reggel óta próbálkozom sikertelenül a Windows 8.1 és a Linux OpenSuse 13.1 telepítésével.
Eredetileg a Windows 8.1 volt fenn, de egyetem mellé szükségem van az utóbbi együttes fent létére a laptopomon (ASUS G56JR).

1000 GB-os a winchesterem, abból leszakítottam 30 GB-ot, amire a Linux-ot akartam elkülöníteni, telepítésben addig jutottam, hogy létrehoztam a SWAP, /, /Home partíciókat, de szükség lett volna egy /BOOT/EFI partícióra is, amit VFAT/FAT típusúnak kellett volna lennie, itt folyamatos hibát írt ki, de engedett így is telepíteni. A telepítés utolsó 5-10%-ában, viszont megjelent a hiba, hogy a boot részt nem tudja telepíteni, le okéztam és befejezte a telepítést, viszont ugyanúgy a Windows 8.1 bootolt be, automatikusan, mintha fennt sem lenne a Linux, csak a 30 GB-os particíó tűnt el a sajátgépből.

Ötlet híján elkeseredésemben letöröltem mindent és felraktam először a Linuxot. Most minden prímán ment, nem is kért /BOOT/EFI partíciót létrehozni, viszont utána nem engedte a Windows-t telepíteni, mert MBR módban van, és neki GPT kell, kisebb utána olvasás után a boot override-ot nem az UEFI-ra, hanem az enélkülire állítottam, így sikerült telepíteni, viszont nem hozott létre külön 2-300 MB-os "rendszer számára fenntartott helyet", amit korábban szokott, de tovább mentem végzett a telepítéssel és most ugyanott vagyok, ahol elkezdtem a Windows tökéletesen betölt, de a Linux boot menüje eltűnt...

Mindkettő meg van DVD lemezen és most ott tartok, hogy két üres operációs rendszer van a gépemen és holnap este megyek vissza a kollégiumba. Bármilyen ötletet szívesen várok, vagy ha nem jó a fórum, hol máshol kaphatnék választ, mert nem szeretnék üres laptoppal visszamenni, de nem is akarok mindent visszarakni, ha utána törölhetek le mindent újra...

Körülbelül így kellene kinéznie a boot menünek, ahol a nyilakkal választanom kéne, hogy mit töltsön be: [link]

„We all make choices, but in the end our choices make us.” Andrew Ryan (BioShock)

(#3339) Canonfan


Canonfan
senior tag

Sziasztok!

Én jelenleg openSUSE 12.3-at (64 bit) használok, a 13.1 az kimaradt, mert nem nyújtott nekem annyi pluszt, hogy leszedjem miatta a rég belakott atomstabil 12.3-at, amit nagyon megszerettem.
Viszont épp a nemrég néztem, hogy a 12.3 támogatása a napokban lejár.... :((

A 13.2-őt mindenképp fel szeretném rakni már a kde 5 miatt is, (persze ha nem lesz akkora bughalmaz mint a kde4 az elején), ezért azt szeretném megkérdezni tőletek, hogy ti mit gondoltok, húzzam ki a 13.2-ig egy nem támogatott rendszerrel, vagy a köztes időre rakjam fel a 13.1-et, melyik megoldás lenne jobb?

Válaszotokat előre is köszi!

(#3340) wetomi válasza B4ndiBuild3r (#3338) üzenetére


wetomi
aktív tag

A Win 8.1 kavarhat be, nehogy másik operációs rendszert is használhasson az ember. Szerintem egyelőre tedd vissza a Win 8-at és ha nem jön jobb ötlet addig, akkor virtuális gépre pedig az openSUSE-t. Egyelőre jobb ötletem nincsen.

(#3339) Canonfan:
Hacsak nincs valamilyen hardvered, ami közismerten nem megy jól az újabb rendszerrel, akkor bátran frissíts. Nekem nagyon jó tapasztalataim vannak a 13.1 terén, semmilyen stabilitásbeli problémát nem tapasztaltam.
Sőt, már a KDE 5-öt is feldobtam kíváncsiságból. Nem volt sok időm nyúzni, de alakul. Remélheőleg a 13.2 kiadására minden kerek lesz.

(#3341) ludla válasza wetomi (#3340) üzenetére


ludla
őstag

Én felraktam virtualboxba a 13.2- de nem KDE 5 -van benne csak a 4.12-es.
Nem is találtam utalást hogy az 5-s lenne majd benne. :(

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3342) cigam válasza B4ndiBuild3r (#3338) üzenetére


cigam
félisten

Miért te bíbelődsz a partíciókiosztással?
itt folyamatos hibát írt ki
Mégis mit?

Amúgy tényleg egyszerübb egy virtualbox-ban futtatni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3343) batagy válasza B4ndiBuild3r (#3338) üzenetére


batagy
őstag

Szia!

Nálam tegnapig Win8.0 és OpenSUSE 12.2 volt együtt, probléma nélkül. Kicsit fel kell frissítenem az emlékeimet, de van egy ismert hiba a kettő OS együttműködésével, mert a windows nem jól kezeli a Hybrid MBR szektort, vagy valami ilyesmi. Csak most így hirtelen nem emlékszek mindenre. 2012-ben az OpenSUSE fórumon is írogattam . Nem tudom, hogy a Win8.1-ben ez javítva lett-e, de ezek szerint úgy tűnik nem.

Mindenesetre, ha van pár nap türelmed, akkor előszedem a jegyzeteimet és előkeresem hogyan lehet megoldani. Annál is inkább mert én is ugyanezt rakom. Tegnap húztam föl a Win8.1-et egy vadiúj SSD-re (80 GB-ot adtam neki), a maradék 30 GB-ra pedig OpenSUSE 13.1-et akarok én is húzni. De az utóbbit még nem raktam föl. Egyszerű egyébként megoldani, csak a win install után asszem a Hybrid MBR-t helyre kell állítani, valami ilyen rémlik, ezt Parted Magic-ből vagy SystemRescueCD-ből a gdisk-kel meg lehet tenni. Majd előkeresem.

Amúgy UEFI módban kell bebootolni mindent, az optikai drive-ot is, ellenkező esetben nem fog UEFI módban települni. Magyarul a BIOS-ban érdemes letiltani az összes hagyományos boot módot, csak UEFI maradjon.

SZERK: ja és a BIOS-ban a Secure Boot-ot tiltani kell, mer különben az alaplap nem engedi csak a Win-t felrakni.

[ Szerkesztve ]

(#3344) cigam válasza batagy (#3343) üzenetére


cigam
félisten

Nem erre gondolsz?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3345) batagy válasza cigam (#3344) üzenetére


batagy
őstag

Amire én emlékszek, az nem ez. Szerintem a Win8-nak a "fast startup" funkcióját nem kell tiltani, nem okoz az gondot. Az nagyon is hasznos!

A Windows a Hybrid MBR-t nem szabványosan írja ki, attól buggyan meg az OpenSUSE. Ha meg az Opensuse újraírja az MBR-t, akkor meg a Win nem tud beboot-olni. De van rá megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#3346) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

nem tudom az egyik frissítést telepíteni, mert ezt adja ki:

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3347) wetomi válasza sz.balazs.95 (#3346) üzenetére


wetomi
aktív tag

Honnan frissítenél? A frissítések között nem biztos, hogy benne van a kért frissebb csomag, mint függőség.
Ha átváltasz az openSUSE Mozilla repójára és mindent onnan telepítesz, talán rendben lesz.

(#3348) sz.balazs.95 válasza wetomi (#3347) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

ami gyárilag volt, az marha régi volt, (huszon valahány volt, de még a régi symc-et használta és a régi UI-t, így muszáj volt frissítenem) emiatt azt töröltem a fenébe, és a mozilla oldaláról telepítettem, hogy a legfrissebb legyen fent.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3349) wetomi válasza sz.balazs.95 (#3348) üzenetére


wetomi
aktív tag

Ha rpm-ből telepítesz, akkor elképzelhető, hogy nem talál rendes függőségeket.

(#3350) ludla válasza sz.balazs.95 (#3348) üzenetére


ludla
őstag

A repot hagyhatod fent nem oszt nem szoroz neki, nálam a http://download.opensuse.org/update/13.1/ forrásból frissíti a Firefoxot.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.