Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#2651) vzsryl válasza Melack (#2650) üzenetére


vzsryl
nagyúr

Valószínűleg igen. 11.4-en még biztosan. Ha valamiben eltér, akkor sem lehet túl bonyolult különbség. Mivel már volt dolgod Linux-al, így nem hiszem, hogy kifogna rajtad.

megprobaltam alairni, de a tollam nem fogja a monitort:/𝔹𝕒𝕔𝕜 𝕋𝕠 𝕃𝕚𝕗𝕖

(#2652) Melack válasza vzsryl (#2651) üzenetére


Melack
veterán

Remélem, hogy ezzel nem lesz - annyi - gondom, mint az Ubuntu családdal. Ha azt elérem, hogy megy, és nem írja ki 3. indítás után, hogy fatal error, már szeretni fogom. Csak lenne rá PC suite - emiatt kell egyedül a Win7 partíció...

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2653) BigManus


BigManus
addikt

Üdv!

Fel kell tennem egy XP-t, mert kaptam egy olyan programot mely csak Windows-on fut.
Most egy 110 GB-os merevlemezről fut a SuSE 12.1.
Van egy 80 GB-os merevlemezem, slave-nek lenne bekötve, erre telepíteném az XP-t.
Mivel ilyet még nem csináltam, számíthatok valami indítási nehézségre?
Gondolok itt arra, hogy esetleg reboot után nem akar indulni valamelyik rendszer?

Előre is köszi!

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2654) wetomi válasza BigManus (#2653) üzenetére


wetomi
aktív tag

Szerintem a legbiztosabb és a legbiztonságosabb az, ha lehúzod azt a lemezt, amin a Suse van és úgy rakod fel a másikra az xp-t, hogy csak a neki szánt lemezt láthassa. Így a buta xp tuti nem kavarja össze a másik lemezt és így nem kell piszkálni a grubot, az mbr-t, nem kell takarítani az xp után.
A rendszert pedig egyszerűen a booteszközök kiválasztásánál a megfelelő lemez kiválasztásával indítod. kb 2-vel több billentyű lenyomás lesz választani, mint grubból.
Ezek után a Suse természetesen felismeri és felcsatolhatja az xp lemezét, az xp pedig "természetesen" nem tud mit kezdeni a linuxos partíciókkal.

Természetesen ettől függetlenül hozzá lehet adni az xp-t is a grubhoz utólag.

[ Szerkesztve ]

(#2655) BigManus válasza wetomi (#2654) üzenetére


BigManus
addikt

Tehát ha jól értem amit írtál:

1, Suse lehúz, XP csatol.
2, XP telepít
3, Ha a telepítés kész, Suse csatol.

Azon mit értesz, hogy boot eszközök? Lesz valami menü, vagy a biosban állítok?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2656) wetomi válasza BigManus (#2655) üzenetére


wetomi
aktív tag

Igen, jól érted, így biztosan nem kever meg semmit a Suse lemezén.

Biosban is állíthatod, de elvileg az összes alaplapon kell hogy legyen olyan opció, hogy anélkül, hogy a biosba bemennél, ki tudod választani, hogy melyik eszközről bootolj, pl egy telepítéskor a dvd vagy live rendszerhez a pendrive.

De ezt már egyáltalán nem lényeges így csinálnod, mert ha kész a telepítés, akkor már be tudod rakni a grub listájába is a xp-t és onnantól onnan is kényelmesen választhatod.

Én egy időben (átálláskor) csakis azért csináltam így, mert nem volt szem előtt, hogy van a gépen még windows is így nekem sem bökte a szemem se másnak. :)

De mondom, a grubot tudod yastból is szerkeszteni, az indítandó rendszerek sorrendjét is beállíthatod.

(#2657) BigManus válasza wetomi (#2656) üzenetére


BigManus
addikt

Köszi a segítséget, sajnos rossz a 80 GB-os merevlemez.
Holnap veszek egyet és folyt.köv.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2658) Valed


Valed
tag

A gépemen Win7 64 bit van. Feltettem mellé egy külön particióra a Suse linuxot, azóta nem tudom lehibernálni a windowst, az alvó állapot működik. Megpróbáltam a windows terméktámogatási oldalán leírtakat, de nem segítettek. Azóta a Suse helyére felraktam egy Ubuntut (Suse nem igazán jött be), de a probléma továbbra is fent áll.

(#2659) Fred23


Fred23
nagyúr

Tudtok olyan progit openSUSE 11.1-re, ami képes leszedni az audio sávot különféle .avi filmekről? ( A problémám az, hogy telómon nem lehet filmnézés közben audio sávot váltani, és csak azt kapom, ami az elsődleges. )

(#2660) BigManus válasza Fred23 (#2659) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Konkrétan, hogy erre alkalmas-e nem tudom, de próbáld ki az Audacity-t.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2661) Fred23 válasza BigManus (#2660) üzenetére


Fred23
nagyúr

Még nem hallottam erről a progiról, de ki fogom próbálni; viszont nagyon örülök, mert kipróbáltam azt, amit már valamikor feltettem, és jobban működött, mint vártam. Ez pedig az Avidemux-qt4 volt. Kiválasztottam a kellő hangsávot, és beállítottam main-re, majd save video és audio. Gondoltam, legalább az lesz az alap, amit szeretnék, de még jobb lett, mert levágta a többit! Lehet, hogy azért, mert a secondary sávhoz nem írtam semmmit. :K szóval örülök, és csak ajánlani tudom ezt a progit! Végre tudok úgy filmezni mobilon, ahogy akartam.

(#2662) Melack


Melack
veterán

Helló! Azt meg tudjátok nekem mondani, hogy az openSUSE 12.1 64bites verziója mennyi helyet igényel a merevlemezen? Köszönöm előre is!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2663) wetomi válasza Melack (#2662) üzenetére


wetomi
aktív tag

Nekem pillanatnyilag 6,5 giga plusz a /home-ban lévő egyéb mappák, de ezt nem tudom pontosan. Az alap telepítés olyan 4-5 giga környékén van, de 10 gigán kényelmesen elfér.
Attól függ végül is, hogy külön partícióra rakod-e a /home-t, vagy egybe az egészet.

(#2664) Melack válasza wetomi (#2663) üzenetére


Melack
veterán

Első körben dual boottal a mostani Win7 mellé. Aztán ha bejön, és kezelhető, akkor mint rendszervinyóra fő op egy kis szervergépre. De az még egyelőre odébb van :/
Mi az a partícióformátum, amit a Linus is tud kezelni, meg a Windows is?

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2665) wetomi válasza Melack (#2664) üzenetére


wetomi
aktív tag

Ha fájlrendszerre gondolsz, akkor maradjon még az NTFS, mert a linux kezeli, de a windows nem ismeri a linuxos fájlrendszereket.
De a konkrét rendszer alá mehet az etx3/ext4, azt úgysem kell windows alól piszkálnod.
Az ismerkedés (és az átállás) idejére pedig a suse úgyis felcsatolja a windows partíciókat a /windows/(meghajtó) mappába és onnan eléred őket.
Esetleg a jogosultságokkal lehet némi kavarodás, de arról pedig volt itt már korábban szó, ha visszaolvasol.

(#2666) csucsbicep


csucsbicep
nagyúr

Hali!

Ma vettem egy laptopot. Ezen gyárilag SUSE Linux van, de az a baj, hogy nem tudok vele megnyitni iso-t fájlt. Alapból nem is látja, még egy Ubuntut sem tudok rátenni. Erre van vmi megoldás?

(#2667) Vladi válasza csucsbicep (#2666) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mivel szetnéd megnyitni? Kiírni? Tedd fel a k3b progit, az jó író.
Vagy biztos van valamilyen telepített író. :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2668) wetomi válasza csucsbicep (#2666) üzenetére


wetomi
aktív tag

Amúgy ha csak olvasásra szeretnéd megnyitni, akkor (KDE esetén biztosan) jobb klikk, műveletek, ISO tallózása.
Filmnézéshez tedd fel a VLC-t az iso-ból lejátsza a filmet menüvel is.
Van rá parancssoros megoldás is:
mount -o loop /mappa ahol a képfájl van/képfájl.iso /mnt
ahol a /mnt a mappa, ahova felcsatolod, utána ott megtalálod.
Kiírni a k3b-vel tudod, nagyon jó program.

Korábban még volt pár egész használható grafikus képfájl kezelő is, mint pl az AcetoneISO, vagy a Furius iso mount, de ezek már kikerültek a packmanből.

[ Szerkesztve ]

(#2669) csucsbicep válasza wetomi (#2668) üzenetére


csucsbicep
nagyúr

Az a gond, hogy bármilyen programot leszedek vagy nem látja vagy hibát dob ki és nem nyitja meg. Pl XP-t szeretnék feltenni, de nem indítja aut és még setup-ot sem nyitja meg.

(#2670) Vladi válasza csucsbicep (#2669) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezt most nem értem. windows xp-t akarsz telepíteni? susen belülről? :F
Programot a csomagkezelővel telepítsd! Kell hozzá netkapcsolat.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2671) csucsbicep válasza Vladi (#2670) üzenetére


csucsbicep
nagyúr

Szerintem az a gond, hogy még nem szedtem le hozzá új programokat.
Ha azon belül telepítenék összeakadnának?

[ Szerkesztve ]

(#2672) BigManus válasza csucsbicep (#2671) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Visszaolvastam a hozzászólásaidat, de így nem fogunk tudni segíteni, ha pár mondatos dolgokat írsz le, azokat is érthetetlenül. Én sem értem mit is szeretnél, szerintem fogalmazd át és tedd fel újra a kérdéseidet.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2673) csucsbicep válasza BigManus (#2672) üzenetére


csucsbicep
nagyúr

Valóban. Letöltök egy programot, akkor a telepítő fájl vagy nem is látja az os vagy, ha elindítom hibát dob ki. Ubuntut sem tudom rá feltenni így. XP-t CD-ről próbálom telepíteni. Felismeri, hogy automatikusan indulni akar a telepítő, de elindítani, így nem tudja. Utána belépek és a setupot elakarom indítani, de ott is hibát ír. A lényeg, hogy vagy Ubuntu vagy egy win-t is felszeretnék tenni.

(#2674) Melack


Melack
veterán

Helló! Tegnap Live CD keretében kipróbáltam a SUSEt, mind Gnome, mind KDE felülettel - utóbbi nyert nálam. Viszont ami aggaszt az az, hogy a wifire nem tudott felcsatlakozni. Kártyát felismerte, ki és bekapcsolni is tudom vele, látja is a hálózatot, kódot megadom, de mégsem tud csatlakozni. Ez csak a Live CD tulajdonsága, vagy a véglegesben is így alakul? Köszönöm a válaszokat!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2675) wetomi válasza Melack (#2674) üzenetére


wetomi
aktív tag

Két módon is tudsz csatlakozni a hálózathoz, az egyik a KDE Knetwork managere, a másik pedig a yast-on keresztül a suse rendszere.
A live rendszer azt hiszem a Knetwork managert használja, mindenképpen érdemes lenne megpróbálni egy telepített és frissített rendszeren, mert ott már működhet.
A másik, hogy próbáld meg a yast-ból beállítani a hálózatot. A hálózatkezelést ne a Knetwork manager csinálja, utána az eszközöknél jó esetben ott van a wifi-d. Utána pedig talán egy kicsi részletesebben, mint kellene, de minden ott van ami a beállításhoz kell. Ezt live rendszeren is ki tudod próbálni.
Ha ezek után a routered kezelőfelületét eléred, akkor már nem az oprendszer részéről lesz a gond szerintem.

(#2676) Melack válasza wetomi (#2675) üzenetére


Melack
veterán

Az a gond, hogy a Win7 - Nokia párossal használt kód nem felet meg neki, folyton visszadobta.Ergó a routert sem értem el :/
Amint lesz szabadidőm, feldobom a rendszert - emiatt is kérdeztem a kellő tárhelyet. Mondjuk kicsit fosok, hogy ne bassza el az MBR-t, mert akkor nekimegyek. Előzőleg is emiatt hagytam fel a Kubuntuval :(

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2677) wetomi válasza csucsbicep (#2673) üzenetére


wetomi
aktív tag

Meg kell kérdeznem, ne haragudj. Ugye nem windows-os programot akarsz telepíteni? :B
Mert az nem fog menni.
Nem fog menni, ha a suséból akarod indítani az XP telepítőt. Szerintem az ubuntu telepítője sem fog úgy indulni, mit a wubi a windowsból.
Vagy kell neked egy virtuális gép, mondjuk a Virtualbox és abba már tudsz telepíteni szinte bármit, de a grafikus képességei gyengék lesznek.
Vagy a suse mellé telepíts egy másik rendszert. Ekkor az xp-vel vigyázni kell, mert buta és könnyen meglavarhatja a már fentlévő rendszered.
Egyszerűbb ha ubuntut telepítesz, bootoláskor válaszd ki a telepítőjét és úgy fel kell mászni a suse mellé.
Vagy netán bootoláskor nem működik a telepítőd? Ez még nem világos.

(#2678) wetomi válasza Melack (#2676) üzenetére


wetomi
aktív tag

Esetleg a titkosítást nézd meg és hogy milyen kódot használsz. Pl. WEP esetén csak 64 és 128bites kódot kezel, legalábbis nálam, de 192 biteset már nem, pedig a router tudja.
Legyen valami WPA/ WPA2 PSK kulcsokkal nekem rendben van.
MBR ügyben mi volt a gond? Vicces, mert nekem korábban sose működött a win7 javító funkciója :D
Telepítéskor beállíthatod, hogy hova rakja a Grubot, MBR-be vagy máshova.

[ Szerkesztve ]

(#2679) Melack válasza wetomi (#2678) üzenetére


Melack
veterán

A kódolás WPA/WPA2 PSK, és a kód egyedi, kódolás AES azt hiszem - nem látom most az otthoni routert. Akkor marad az, hogy telepítés után reménykedem a vezetékben és a frissítésekben.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2680) csucsbicep válasza wetomi (#2677) üzenetére


csucsbicep
nagyúr

Mellé akarok telepíteni. Ubuntu-val az a baj, hogy el sem tudom kezdeni telepíteni. Nem értek a Linuxokhoz. Win alól ugye megkérdezi, hogy win alá vagy mellé és, hogy mennyi helyet adunk neki stb. Itt is Suse alatt indítsam el a telepítőt és restart után már bootoláskor kidob egy Ubuntu menüt?

Jöhet pü-be, mert nem akarom már szétoffolni a topikot.

(#2681) Vladi válasza csucsbicep (#2680) üzenetére


Vladi
nagyúr

nem. írd ki a cd iso-t majd azzal bootold be a gépet. Ahogy wint is szoktál telepíteni. Ellőte azért a partíciókat készítsd elő!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2682) Krisszer


Krisszer
aktív tag

Helló!
Skype-ot nem tudom elindítani,terminálból indítva ezt az üzenetet dobta:error while loading shared libraries: libQtDBus.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory

- küldve az Atari Portfoliomról

(#2683) tropico válasza Krisszer (#2682) üzenetére


tropico
tag

libQtDBus.so.4 nevü file-t nem találja valamiért.

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2684) Vladi válasza Krisszer (#2682) üzenetére


Vladi
nagyúr

64 bites rendszer?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2685) Krisszer válasza Vladi (#2684) üzenetére


Krisszer
aktív tag

Igen,de nagy küzdelmek árán sikerült megcsinálni

- küldve az Atari Portfoliomról

(#2686) aag


aag
őstag

Azt szeretném kérdezni, hogy a DVD-ről anno telepített és a mai frissített állapot között milyen lényeges változások vannak? Gondolkodom az új kipróbáláson, de nem szeretnék megint gyerekbetegségekkel küzdeni. Remélem már jól kiforrta magát a verzió, de nyugtassatok meg inkább. :K

(#2687) vodika


vodika
tag

Üdv Fórumozók!
Alapvetően új vagyok a Linux területén, bár korábban használtam már pár hónapig Linuxot de aztán feledésbe merült a dolog!
Most megint szeretnék egyet a gépemre és kis nyomozás után az openSUSE meg az Ubuntu maradt. Gondoltam beszerzem mindkettőt kicsit nyomogatom aztán amelyik tetszik azt tartom meg...
Na az első gond itt jön: több browserrel, több forrásból mind a 32-bit és mind a 64-bit DVD változat leáll a letöltés egy adott pontján. A 32 bitest 128MB-nál a 64 bites 326 MB-nál áll meg. Az OS amivel töltöm egy XP és ahova töltöm egy NTFS-es partíció 60GB szabad hellyel...
Ötlet?
Előre is köszönöm a segítséget! :R
Üdv:
Vodika

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2688) tropico válasza vodika (#2687) üzenetére


tropico
tag

De milyen hibával áll meg?

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2689) vodika válasza tropico (#2688) üzenetére


vodika
tag

Nincs hiba... egyszerűen megáll a letöltés, nem jön több adat. Mind a két file-nál (32 és 64 bit) ugyanazon a ponton átlag 100K-s letöltés közben nem kap több adatot.... A browser-ek még várnak egy darabig aztán leállítják a letöltést.
Mindegy melyik tükörről próbálom, milyen browserrel (Mozilla vagy IE) mind a két file megáll.
De ha mondjuk egy Ubuntu CD-t szedek vagy akár a KDE-s vagy GNOME-os Live CD változatot (mindegyik olyan 600-700MB körül van) azon jibátlanul folyamatosan jönnek...
:F :F

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2690) tropico válasza vodika (#2689) üzenetére


tropico
tag

Elvileg és gyakorlatilag is minden linux oprendszernek van torrent letöltési lehetősége. Azok is megállnak?

[ Szerkesztve ]

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2691) vodika


vodika
tag

Hölgyek, Urak!
Hihetetlen mértékben megköszönném ha valaki a csatolt oldalról bármelyik ftp-s vagy http-s linket megpróbálná letépni. Elég ha elfut a letöltés 150MB-ig. Nálam ugyanis elfekszik szinte az összes link (még próbálkozom azért szinte, eddig nem tudtam mindet tesztelni...)
ugyanott.
http://download.opensuse.org/distribution/12.1/iso/
Előre is köszönet! :R :R
Üdv:
Vodika

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2692) tropico válasza vodika (#2691) üzenetére


tropico
tag

Ok, de csak neked :D DVD-t?

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2693) vodika válasza tropico (#2690) üzenetére


vodika
tag

Szia tropico!
Igen ez a következő lehetőség de pillanatnyilag csak egy céges lapi van nálam és arra nem tudok torrent klienst telepíteni... :(
Ezért erőltetném a "hagyományos" megoldást... már ha megy
Köszönöm hogy próbálsz segíteni! :R :R

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2694) tropico válasza vodika (#2693) üzenetére


tropico
tag

operát tudsz rá rakni?
Beépített torrentkliense van

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2695) vodika válasza tropico (#2692) üzenetére


vodika
tag

Aha, a DVD lenne érdekes... A Live CD-k már megvannak... :K
Köszi!

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2696) vodika válasza tropico (#2694) üzenetére


vodika
tag

Na ezt nem tudtam igaz soha nem használtam operát!
Igen jó ötletnek tűnik a dolog... :K :K :DD
Próba cseresznye...!!

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2697) tropico válasza vodika (#2696) üzenetére


tropico
tag

300Mb jött le 5perc alatt. 2.7-3Mb/s adja a közvetlen szerver. A hiba nálad az XP-ben lesz.

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2698) vodika válasza tropico (#2697) üzenetére


vodika
tag

lol akkor az bukta...
Igen erősen erre gyanakodtam, de a biztos a tuti alapon kellett egy megerősítés... :(((
Köszöntem! :R

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

(#2699) BigManus válasza vodika (#2687) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

A hiba nálad van.
Szépen lejönnek e telepítők.
Az, hogy NTFS particióra teszed a telepítőket nem értem hogy jön ide?
Az XP azt használ vagy FAT-ot.

Töltsd le a telepítőket torrentel.
Ubuntu
SuSE

Szerk: Látom már kitárgyaltátok, akkor ez tárgytalan.

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2700) vodika válasza BigManus (#2699) üzenetére


vodika
tag

Lehet én tévedek de ha nem NTFS a particiód akkor a pár GB-os file-ok felejtősek, nem??? :U
Ha tévedek akkor mea cupla! Nem vagyok PC expert... :B :B

Ezek mennek, meg a bárányfelhők.... Priviben gyorsabb! Normál esetben válaszolok privikre, kérlek tedd ezt TE is! Köszi!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.