Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#4201) urandom0 válasza Rowon (#4200) üzenetére


urandom0
aktív tag

Így van, valami olyasmi lehet a cél.
Szerintem jó ötlet, nekem Tumbleweeddel volt azért néhány problémám (nem nagyon dolgok, csak apróságok), Leap-et meg a régi csomagok miatt nem szívesen használnék.

(#4202) Rowon válasza urandom0 (#4201) üzenetére


Rowon
veterán

A SUSE jövője egyébként mi lesz azután, hogy az RHEL beszüntette a forráskódjai közzétételét?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4203) urandom0 válasza Rowon (#4202) üzenetére


urandom0
aktív tag

A Suse jövőjét legfeljebb ez annyiban érinti, hogy ha tényleg elő fog rukkolni egy 100% RHEL kompatibilis alternatívával, akkor tud szerezni néhány felhasználót. Mondhatni, a Suse jövője semmilyen szinten nem függ a Red Hat döntéseitől, mert nem használ Red Hat termékeket.

(#4204) Rowon válasza urandom0 (#4203) üzenetére


Rowon
veterán

Most offolok kicsit, de ha már felhoztam, mi a helyzet az AlmaLinux-szal? Róluk hallottál már? Állítólag ABI kompatibilisek lesznek, amit egyelőre nem értem, hogy mit jelent.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4205) urandom0 válasza Rowon (#4204) üzenetére


urandom0
aktív tag

Még a nyáron írtam Almáékról, hogy náluk már nem cél az 1:1 RHEL kompatibilitás. Legalábbis akkor még ezt mondták, nem tudom, hogy most épp mi az aktuális széljárás náluk. De én úgy látom, hogy a Rocky kezd az iparági RHEL helyettesítő standard lenni.

(#4206) Rowon válasza urandom0 (#4205) üzenetére


Rowon
veterán

Elég sok nagy cég backeli pedig az Almát, köztük a M$ is.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4207) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Tumbleweed, nvidia kártya a zárt driverrel. Két monitorom van, az egyik hdmi a másik display port. Teljesen random, hogy melyiket inicializálja indításnál először és amikor a DP monitorral teszi (ami az elsődleges képernyő) akkor a másodlagos képernyő üres marad, a widgetjeim nem jelennek meg ott, a háttérkép sem. Tudok ablakokat oda húzni, de minden panelemet rádobálja az elsődleges monitorrra.
Csak akkor jó a desktop, ha először a hdmi monitort inicializálja ami a másodlagos, majd a DP monitort ami az elsődleges. Lehet ezt valahogy valami konfiggal erőltetni?

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4208) Rowon válasza daninet (#4207) üzenetére


Rowon
veterán

Bocs, hogy offolok, az Nvidia zárt drivere hogy fut Tumbleweeden? Érzékelsz valami teljesítménybeli különbséget Nouveauhoz vagy akár a Windowsos driverhez képest?

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4209) daninet válasza Rowon (#4208) üzenetére


daninet
veterán

Játékok teljesítménye megegyezik a windowsos driverekkel. Nouveau drivert sosem használtam, az nem jó játékokhoz, pár héttel ezelőttig valami alap opengl dolgok is hiányoztak belőle.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4210) Rowon válasza daninet (#4209) üzenetére


Rowon
veterán

:R Meglesem otthon, van egy GT1030-as VGA-val szerelt, ITX gépem, azon a Nouveauval elég fika a játékok teljesítménye. Felrakom a proprietaryt délután.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4211) daninet


daninet
veterán

Megjött a Plasma 6 Tumbleweed-re :)

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4212) Rowon válasza daninet (#4211) üzenetére


Rowon
veterán

Stabil? Waylanddel milyen a teljesítmény?

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4213) daninet válasza Rowon (#4212) üzenetére


daninet
veterán

az update teljesen összekakilta a rendszert mert az sddm-et nem jól frissíti le.
Szóval sudo zypper dup aztán újraindítod, csak shell lesz semmi más és mégegyszer frissíteni kell sudo zypper dup, mégegyszer újraindít és akkor oké lesz.

Szerintem korán volt a dolog. Paneleket nem lehet átméretezni, hiányzik az átméretező sáv, ott kellene legyen a panel és a lebegő ablak között. A transparent / opaque dolog egyáltalán nem működik, egyik opcióban sem átlátszó kicsit sem.

Az előbb megnyitottam okulárban egy PDF-et és összekakilta magát, kellett egy
killall plasmashell
kstart plasmashell 
mert nem lehetett semmire kattintani, olyan volt mintha nem lennének ablakok nyitva.

Hónapok óta ígérgetem hogy váltok slowroll-ra, de szeretem ha fáj :DDD csak tudnám miért a munka számítógépemen kísérletezek :)

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4214) Rowon válasza daninet (#4213) üzenetére


Rowon
veterán

Délután a MicroOS-t akarom feltenni VM-re, abból is az Aeon verziót. Állítólag maga a rendszer gondozásmentes és érinthetetlen (?), illetve csak flatpaket tudsz rá telepíteni. Erősen kíváncsi vagyok rá.

Tumbleweeddel meg ez a baj, nem tudni mikor sz*rik be egy frissítéssel. Amúgy jó rendszer lenne, csak mindenkinek más az igénye.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4215) daninet válasza Rowon (#4214) üzenetére


daninet
veterán

nixos hangzása van

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4216) Rowon válasza daninet (#4215) üzenetére


Rowon
veterán

Az is, meg Fedora Silverblue, Vanilla OS, stb. Most ezek az immutable/atomic disztrók is mennek és valahol teljesen logikus a felépítésük is. Bárcsak jobban értenék hozzá..

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4217) daninet válasza Rowon (#4216) üzenetére


daninet
veterán

Én most várok egy kicsit, azon a soft crash-en kívül a problémák grafikai jellegűek amelyek nem nagyon érdekelnek.
Ha nem válik be a kde6 ideiglenesen feldobok egy xfce-t vagy hasonlót amíg peccselik. vagy teljes rice hyperlanddel :DDD
Illetve B tervnek ott a snapper, visszemegyek egy korábbi verzióra és nem frissítek 2-3 hónapig

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4218) urandom0 válasza daninet (#4213) üzenetére


urandom0
aktív tag

Na, az ilyenek miatt nem használok TW :)

(#4219) urandom0


urandom0
aktív tag

Ezt belinkelem ide is: https://logout.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_94671-94671.html

Óvatosan kísérletezzetek a KDE-vel!

(#4220) Rowon válasza urandom0 (#4219) üzenetére


Rowon
veterán

Faxa... hogy kerülhetett fel ilyen téma a KDE tárolóiba?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4221) Csabi1221 válasza urandom0 (#4198) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Üdv!
Véletlenül talátam ide. :) 2003-óta használom suse-t, és pont a leap lassulása okán.
Kösz Slowroll infót. Kb. 1 hónapja használom ezidáig gond nélkül, de a plasma 6 okozott pár kellemetlen percet. Kikapcsoláskor nem állt le a laptop, halt -p kellett hozzá, konqueror összeomlott, nem jelzi a frissítéseket, csak részben jegyzi meg leálláskori állapotot, konsole billenytű beállításokat kézzel kell javítani...... A hibák egy része már, már megjavult.

(#4222) urandom0 válasza Csabi1221 (#4221) üzenetére


urandom0
aktív tag

Örülök, hogy valaki idehaza használ Slowrollt, nem gondoltam volna :)
Egyébként elég sok gond van a Plasma 6-tal, nem csak Suse-n, de ahogy látom, főleg Neonon, Archon és kb. mindegyik disztrón. Nyugodtan ülhettek volna még rajta egy-két hónapot szvsz.

(#4223) Csabi1221 válasza urandom0 (#4222) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Hát lehet, de nem panaszkodom, alapvetően működik plasma 6. Anno 3-4 között is akadt pár sötét folt. Egyébként jobban tud magyarul mint az 5-ös. :) Talán windows jobban működik. Egyszer próbáltam váltani windows-ra, még ABEV okán, de 7.3 suse-kde páros volt az első, ezt ismerem úgy ahogy felhasználó szinten, windows-t meg kellett volna tanulnom, a telepítés, működés... Nem is tetszett a widows nehézkes a működése, hát nem lett hozzá ambícióm. :)

(#4224) urandom0 válasza Csabi1221 (#4223) üzenetére


urandom0
aktív tag

Windows helyett próbálj meg inkább egy lassabb kiadású disztrót. Akár a Fedorát, akár valamelyik Ubuntu származékot esetleg. Én Fedorán vagyok, itt csak május közepe-vége felé fog kijönni a 40-es verzió, abban lesz csak Plasma 6. Addig biztos kijavítanak még néhány bugot.

(#4225) Csabi1221 válasza urandom0 (#4224) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Windows gondolat már vagy tíz éve lehetett. :) Viszont Slowroll a mai frissítésekkel minden plasma 6 hibát kijavított amit én tapasztaltam. Igazán gyorsak voltak, csak pár napja van plasma 6. Ha találkozom még valami egyébb hibával megosztom, hátha valakinek érdekes lesz. Számlázó, iroda, média eddig is renben működött. Egyébként mindig rendszeresen van biztonsági mentésem, a futó rendszert kimásolom egy külső tárolóra, amit egyben indíthatóvá is teszek. Mindenesetre sajnáltam volna, ha megszűnik a suse. Mégegyszer kösz a barátságot. :)

(#4226) daninet válasza Csabi1221 (#4225) üzenetére


daninet
veterán

Én még mindig nem tudok paneleket átméretezni, hiányzik az az átméretező sáv :(

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4227) Csabi1221 válasza daninet (#4226) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Az nálam működik, lehet egyéb beállításoktól füg. Két laptopon fut, klasszikus, nincs automatikus bejelentkezés, külön root jelszó, oxigén téma.
Viszont találtam egy kellemetlen hibát plasma 6 melett jött elő, hogy Discover lett a frissítés kezelő. Némely frissítéshez kéri a root jelszót, ha lemaradok róla tovább megy azokkal amelyekhez nem kéri, és végül összeomlik az egész garfikus rendszer. Hálózat kezelő, x11...... Csak terminál használható. Jó, hogy pillanatkép adott, vissza lehet állítani a rendszert, és újra, de azért ez már nem épp felhasználó kompetencia lenne, szerintem. :)

(#4228) Csabi1221 válasza daninet (#4226) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Slowroll új valami, nincs is a kirakatban, remélem lesz ez jobb is, mondjuk olyan Leap szintű.... ha már vége lesz a 15-sel :)

(#4229) urandom0 válasza daninet (#4226) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én is feldobtam egy TW-t virtuális gépbe, beraktam a Slowroll repóit, most frissítem le.
Melyik átméretező sáv nem jelenik meg nálad? Itt egy kép, nálam így fest a KDE panelje, ha belépek szerkesztő módba:
[kép]

szerk: zypper dup közben kaptam egy hibát: [kép]

Azért ez nem túl biztató, ha már az első upgrade-nél hibát dob :D
Bár nem fatális hiba, és nem is különösebben zavarna, ha nem lenne ImageMagick-em. Nálatok is előjött ez a hiba?

[ Szerkesztve ]

(#4230) Csabi1221 válasza urandom0 (#4229) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Nem. Akkor legalábbis nem amikor telepítettem. De mindjárt kipróbálom egy új telepítésen.

[ Szerkesztve ]

(#4231) Csabi1221 válasza urandom0 (#4229) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

A telepítési forráson problémázik.

[ Szerkesztve ]

(#4232) Rowon válasza Csabi1221 (#4231) üzenetére


Rowon
veterán

Packman? :D Nekem is bajom volt vele mindig...

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4233) Csabi1221 válasza urandom0 (#4229) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Például
/var/lib/flatpak/app/org.kde.isoimagewriter/x86_64/stable/6b73/export/bin> ./org.kde.isoimagewriter
/usr/bin/flatpak: symbol lookup error: /lib64/libdconf.so.1: undefined symbol: g_once_init_leave_pointer

libdconf1-0.40.0-3.7 adja ez a hibaüzenetet 3.6 frissítése után flatpak alkalmazással
----
Viszont libdconf1-0.40.0-3.6 a zypper dup problémázik.

(#4234) Csabi1221 válasza Rowon (#4232) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Leap és a korábbi verziók rendben voltak, nekem. Packman nélkül lehet élni, de minek? :)

(#4235) Rowon válasza Csabi1221 (#4234) üzenetére


Rowon
veterán

Egyetértek.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4236) urandom0 válasza Csabi1221 (#4231) üzenetére


urandom0
aktív tag

Igen, Packman miatt nálam is problémázott, függőségi hibákba futott. De hát végülis a Slowroll még experimental, úgyhogy nem meglepőek az ilyen hibák.

(#4237) Csabi1221 válasza urandom0 (#4236) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Csak érdekesség, neked biztos többet mond, a tegnap telepített szűz Slowroll -on végig vittem a frissítéseket, mint az élesen. Elő is jött ugyanaz a libdconf1 hiba. Az tűnt föl a régebbi verzió dátuma frisebb mint az újabb nem működőé.

[ Szerkesztve ]

(#4238) Csabi1221 válasza urandom0 (#4236) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Egyébként Tumbleweed se panaszkodik semmit, minden működik rajta.
No de sebaj, aki kísérletezik viselje a következményeit. :) :)

(#4239) urandom0 válasza Csabi1221 (#4237) üzenetére


urandom0
aktív tag

(#4240) urandom0 válasza urandom0 (#4239) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nyomtam egy zypper dup-ot, az ImageMagick megint problémázik:

Miért csinálhatja ezt?

(#4241) Csabi1221 válasza urandom0 (#4240) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

ImageMagick-config-7-SUSE ütközik vele, és nem tudja törölni, ha jól értem.
Töröld kézzel és utána nézd meg lesz-e változás.

(#4242) Csabi1221 válasza urandom0 (#4239) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

És melyik verzió libdconf1 van települve?

(#4243) Rowon


Rowon
veterán

Felraktam a Tumbleweedet... le is töröltem. Egyszerűen nem mászik fel az Nvidia driver és tiszta lag, nem tudok vele mit kezdeni. Szerintem utoljára volt fent nálam Suse.

Se Fedorán, se Debianon nem kínlódtam ennyit egy xaros drivertelepítéssel.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4244) Csabi1221 válasza Rowon (#4243) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Nvidia nem tudom, eddig csont nélkül fölment. Bár a gördülővel csak pár hete ismerkedek, nem évtizedes a tapasztalatom, mint a stabil verziókkal. Nyilván mindenki úgy és azt használ amit, ahogyan akar. :)

(#4245) Csabi1221 válasza urandom0 (#4240) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Kipróbáltam előjött nálam is, és úgy van ahogy gondoltam. Hogy miért azt nem tudom, nem ír függőségi problémát.

(#4246) Csabi1221 válasza Rowon (#4243) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Lehet nem a suse a legjobb, én csak mezei felhasználó vagyok. :) több kevesebb sikerrel minden linuxon eligazodok, a windows ami nekem kínai. 7.3-tól egészen 64 bit-esig frissítgettem. 64-en lett egy új suse, de a home könyvtáram maradt. Az első leveleimmel együtt. Na és jobbra lent a paneltálcán, egy ezeréves progi, hőmérséklet piros-zöld számok ""ksensors"" :) :)

[ Szerkesztve ]

(#4247) urandom0 válasza Csabi1221 (#4242) üzenetére


urandom0
aktív tag

libdconf1.0.40.0-3.6.x86_64

A neten azt írják, ha a ImageMagick-config-7-SUSE csomagot töröljük, és helyette az ImageMagick-ot telepítjük, az megoldja a zypper dup-nál fellépő problémát:

sudo zypper rm ImageMagick-config-7-SUSE
sudo zypper in ImageMagick

[ Szerkesztve ]

(#4248) urandom0 válasza Rowon (#4243) üzenetére


urandom0
aktív tag

Hogyan próbáltad?

(#4249) Rowon válasza urandom0 (#4248) üzenetére


Rowon
veterán

Suse oldalán lévő leírás szerint telepítettem a G06-os Nvidia csomagot, de már nem számít. Feltoltam a Fedorát helyette és sokkal egyszerűbb volt, számomra a DNF is könnyebben értelmezhető, mint a Zypper. RPM Fusion hozzáad, dnf in akmod-nvidia, reboot, ennyi. Patentül megy minden.

Ami igazán meglepett, hogy az RHEL klónokra is mennyire kínlódásmentesen lehet mindent is telepíteni. AlmaLinuxhoz igaz hozzá kellett adnom 3 külső repót (EPEL, RPM Fusion, ELRepo), hogy pattogós legyen, de az is meglepően könnyen konfigurálható.

Nem értem miért szidják a DNF-et, nekem eddig az APT/Nala páros mellett ez jön be most a legjobban.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4250) Csabi1221 válasza urandom0 (#4247) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Nem olvastam utána, de végülis ugyanazt tettem saját erőből, csak az alapokat használtam, az rpm csomagkezelőt. :) :)

Igen 3.6-os működik, a problémákat és a régi dátumot a legutolsó frissítéssel érkezett 3.7-s okozza.

(#4251) Csabi1221 válasza Rowon (#4249) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Azért mert mindig szid valaki valamit. :) :)
Laikusként azt látom, sokszor ok nélkül. A saját tudatlanságom okozza a legtöbb problémát. Nyilván hibátlan rendszer pedig nem létezik, sehol, semmiben.

(#4252) Rowon válasza Csabi1221 (#4251) üzenetére


Rowon
veterán

Így van, ezért is szoktam azt mondani, hogy a hoppolás nem hogy káros, hanem kifejezetten jó dolog. Előbb-utóbb mindenki megtalálja a neki való rendszert.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4253) urandom0 válasza Rowon (#4249) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nem értem miért szidják a DNF-et

Mert lassú, mint a vemhes anyalajhár :D
Egyébként nekem is a DNF a kedvenc. A zypper-t viszont a gyorsasága miatt szeretem.
A dnf5-öt nem próbáltad még? Hamarosan az lesz az alapértelmezett a Fedorában.

Érdekes amúgy, pont a Fedorával szemben szokták felhozni, hogy nehéz telepíteni az Nvidia/AMD drivert. Az Ubuntuhoz képest tényleg nehéz, mert ott - ha jól emlékszem - meg lehet csinálni a Synapticból is, meg van valami auto-install driver parancs. De aki már van olyan szinten, mint te, és tudja, hogy az akmod-nvidia csomagot kell csak telepíteni, annak persze, hogy nem nehéz.

(#4254) Rowon válasza urandom0 (#4253) üzenetére


Rowon
veterán

Mert lassú, mint a vemhes anyalajhár :D

Dehogy lassú... megnyitod szövegszerkesztővel a dnf.conf-ot, beszúrod az utolsó sor alá, hogy: max_parallel_downloads=10

Plusz még esetleg, hogy csak enterezni kelljen minden felugró kérdést: defaultyes=True

Már csak ennyiből is gyorsabb a többitől. Tumbleweed frissítéshez nekem napi szinten nincs hangulatom, de amit Fedorához leszed a DNF, azt van türelmem kivárni.

A dnf5-öt nem próbáltad még?

Nem, de hallom, hogy Fedora 40-től már az lesz? Ha jól emlékszem. Már várom, vele együtt a Mesa 24 drivert és a 6.8-as kernelt is.

Érdekes amúgy, pont a Fedorával szemben szokták felhozni, hogy nehéz telepíteni az Nvidia/AMD drivert

AMD-t nem is szoktam, ami a kernellel jön, az bőven elég. De szerintem nincs is Fedorára zárt AMD driver, csak valami githubos oldalt láttam, ahonnan letölthető. Hát mondom az felejtős, így az open-source megoldással teljesen elvagyok.

De aki már van olyan szinten, mint te, és tudja, hogy az akmod-nvidia csomagot kell csak telepíteni, annak persze, hogy nem nehéz.

A Fedora dokumentációja pedig nagyon jó, DE ugyanígy az RPM Fusioné is. [link] Ha hozzáadtad a két repót, akkor csak ennyi:

Ez szerintem nem veszélyes művelet. Windowson az tovább tart, hogy a kártyámhoz tartozó telepítőt megtaláljam az Nvidia vagy az AMD honlapján. :DDD Előtte meg még ki is kell kapcsolni a Windows 10 automata driver telepítőjét, mert az is csak feleslegesen okoskodik bele a történetbe, több kárt csinál, mint hasznot.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4255) urandom0 válasza Rowon (#4254) üzenetére


urandom0
aktív tag

max_parallel_downloads=10

Ezt be szoktam állítani, de nem a letöltés önmaga lassú, hanem amíg az RPM adatbázist összeszüttyögi magának, meg utána, amíg nekiáll a telepítésnek... nem tudom, használtál-e már Archot vagy valamilyen származékát. Na ott a pacman olajozott villám a DNF-hez képest.

Tumbleweed frissítéshez nekem napi szinten nincs hangulatom

Na igen, így vagyok ezzel én is. Én egy pici RPi-n használok Tumbleweedet, nincs a világon semmi gond vele, leszámítva, hogy őrületes mennyiségű update érkezik minden egyes dup-nál. Még asztali gépen sem szeretem az ilyet, nem hogy egy szerveren.

Ez szerintem nem veszélyes művelet.

Egy kezdőnek, akik most jön Windowsról és hozzá van szokva a next-next-finishez, még ez is sok :)

[ Szerkesztve ]

(#4256) Rowon válasza urandom0 (#4255) üzenetére


Rowon
veterán

nem tudom, használtál-e már Archot vagy valamilyen származékát. Na ott a pacman olajozott villám a DNF-hez képest.

Endeavouron próbáltam, az tényleg villám. Viszont az Arch-ot meg inkább hagyjuk. :)) Fedorához képest szvsz felejtős.

Egy kezdőnek, akik most jön Windowsról és hozzá van szokva a next-next-finishez, még ez is sok :)

Nekem pont ez tetszett meg anno a Linuxokban, hogy 1. gyorsabban frissít a Winnél, 2. terminálból gyorsabban tudsz telepíteni egyszerre egy csomó csomagot, amit automatizálni is lehet egy bash scripttel. Érdekes rendszer ez.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4257) daninet válasza urandom0 (#4253) üzenetére


daninet
veterán

sypper, a zypper letöltője is jelenleg fejlesztésen esik át és többszálúsítják, gyorsítják [link]
Van egy zypperoni nevű script ami felére csökkenti a zypper sebességét. [link]
Hátránya hogy pont olyan ronda mint az apt, csak hányja a szöveget a terminálba. De gyors :DDD

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#4258) Csabi1221 válasza urandom0 (#4253) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

"""Egy kezdőnek, akik most jön Windowsról és hozzá van szokva a next-next-finishez, még ez is sok""""

Mondjuk ebben a suse abszolút egyedülálló, a YaST. A rendszerbeállításokat, módosításokat, pár kattintással el lehet intézni.
Pl. akár a mostani imagemagick problémát is, nvidia rendszerbeállítások, stb......
:) :)

[ Szerkesztve ]

(#4259) urandom0 válasza daninet (#4257) üzenetére


urandom0
aktív tag

Na, ez a gyorsítás jól hangzik.
Néztem azt a másik scriptet, hát... több benne a bind mount, mint amit én egész életemben használtam :Y

(#4260) urandom0 válasza Rowon (#4256) üzenetére


urandom0
aktív tag

dnf5-tel tegyél majd egy próbát.

(#4261) urandom0 válasza Csabi1221 (#4258) üzenetére


urandom0
aktív tag

Igen, kezdőként sokat számít, hogy van-e GUI egy adott feladatra. Emlékszem, az elején én is Synaptic-ban telepítettem mindent, aztán valahogy rászoktam a terminálra, aztán azóta se használtam semmilyen GUI-s szoftvertelepítőt.

(#4262) Csabi1221 válasza urandom0 (#4261) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

De nem te, vagy az itt lévők, a többség. :) A többségnek egy eszköz a fosbúkhoz, netezéshez, munkához, játékhoz..... Mindegy mi fut a gépén, működjön, nem akar tanulni, vacakolni vele. Kisvállalkozóként egy nagyobb cégről tudom suse-t használ és a könyvelő irodám Linux Mint-t, a cégnél barátom rendszergazda, a könyvelő főnökasszony a linux kedvelő, hozzáértő. Az átlag hív valakit, ha nem működik a "gép" esetleg újra telepíti pár gombnyomással. :) :) ha sikerül.

[ Szerkesztve ]

(#4263) zoli62


zoli62
addikt

Pár napja már megjelent a legújabb stabil Firefox kiadás, de a Tumbleweeden még mindig nem frissült, ezért a snap verziót telepítettem. A Tumbleweed elvileg rolling modellen alapuló disztró, de már a stabil Linux Minten is frissült a Firefox.Ennek vajon mi lehet az oka?

(#4264) urandom0 válasza zoli62 (#4263) üzenetére


urandom0
aktív tag

A rolling nem azt jelenti, hogy mindig minden szoftver a legfrissebb benne, hanem azt, hogy a programok (kis- és nagy) frissítéseivel nem várnak egy újabb disztribúció kiadásig, hanem azok folyamatosan érkeznek. Ez általában azt is jelenti, hogy egy rolling disztróban frissebb szoftverek vannak, de ez nem szükségszerűen van így. Egy rolling snapshot kiadását is el lehet tolni akár napokig vagy hetekig, és sok disztró el is tolja, pl. a Manjaro is, és az OpenSuse is. De attól még frissülni fog, csak nem azonnal.

A böngésző amúgy is egy kitüntetett helyzetű szoftver, annál fontos lehet, hogy mindig a legfrissebb verzió álljon rendelkezésre, mert lehetne benne olyan újítások, amiket hiányában egyes weboldalak hibásan működhetnek.

(#4265) zoli62 válasza urandom0 (#4264) üzenetére


zoli62
addikt

A böngésző amúgy is egy kitüntetett helyzetű szoftver, annál fontos lehet, hogy mindig a legfrissebb verzió álljon rendelkezésre, mert lehetne benne olyan újítások, amiket hiányában egyes weboldalak hibásan működhetnek.

Na pont ezért csodálkozom azon, hogy a stabil kiadású modellen alapuló Linux Mintre előbb kiadják a legújabb Firefoxot, mint az openSUSE Tumbleweedre.

(#4266) Csabi1221 válasza zoli62 (#4265) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Biztos megvan az oka. :) Egyébként ez mindig változó a különböző disztrókon, ráadásul, hol így, hol úgy. Szóval meglehet legközelebb pont fordítva lesz. :) A plasma6 mindenesetre egész jó lett.

(#4267) Csabi1221 válasza zoli62 (#4265) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Vagy egy másik lehetőség.
legalábbis a Slowroll a gyári "124.0.2" -rpm a flatpak "125.0.1" lehet választatni :)

(#4268) Csabi1221 válasza Csabi1221 (#4267) üzenetére


Csabi1221
lelkes újonc

Lemaradt "gyári Firefox"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.