Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3551) wetomi válasza Klaus Duran (#3550) üzenetére


wetomi
aktív tag

Akkor az a network manager lesz, de máshol sem bonyolultabb. ppp csomag telepítve van? bár szólt volna ha nem. Ezen kívül csak felhasználónév és jelszó kell(ene).

(#3552) Klaus Duran válasza wetomi (#3551) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Nem találók DSL lehetőséget. Ethernet meg minden furcsa lehetőség van. :F

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3553) ubyegon2 válasza Klaus Duran (#3552) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismerem a Suse- t, de egy hónapja elkezdték ők is factoryval tesztelni a networkmanager 1.0- t, nem lehet, hogy nálad frissült erre a 0.9 verzió? Pár napja próbáltam valamelyik újabb disztrót és feltünt, hogy megújult, dsl helyett másik opcióval tudtam a kapcsolatot szerkeszteni, de nem emlékszem pontosan, mi volt.
Képet nem tudsz berakni az opciókról, amik küzül választani lehet?
Sokan használják a Wicd- t az NM helyett, azt is kipróbálhatod.

(#3554) Klaus Duran Ez elég érdekesen néz ki, nem ilyen volt, amit láttam, de voltak benne újabb opciók! Ez biztosan a nm?

[ Szerkesztve ]

(#3554) Klaus Duran válasza ubyegon2 (#3553) üzenetére


Klaus Duran
senior tag


Még a printscreen sem működik. :W

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3555) wetomi válasza Klaus Duran (#3554) üzenetére


wetomi
aktív tag

Ez mégsem a YaST, néztem én is, de nincs benne dsl lehetőség. Állítsd át a network managerre és ott már menni fog a dsl kapcsolat is és részben könnyebb is lesz a kezelése a továbbiakban.
A hálózati eszközök beállításánál itt lövöd át a a network managerre a kezelést:

A többi itt már egyértelmű lesz:

A KSnapshot gyorsbillentyűjét is kivették egyelőre, ezért nem műkszik a printscreen alapból.

[ Szerkesztve ]

(#3556) Klaus Duran válasza wetomi (#3555) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Szopat engem ezerrel. Ha átállitom akkor kihal hogy kell neki valami Plasma Gnome widget. Lent a panelon most már be tudom pötyögni a net adatait, és meg is jegyzi, de az istenért sem csatlakozik. Yast-ban pedig nem tudok hozzáadni mert hibával kihajít.

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3557) wetomi válasza Klaus Duran (#3556) üzenetére


wetomi
aktív tag

A plasma és a Gnome az két külön dolog. A Gnomehoz a NetworkManager-gnome csomag, a Plasmához, mert KDE van nálad, akkor a plasma-nm és/vagy plasma-nm5 kellene, nézd meg, fent van-e.

(#3558) wetomi válasza wetomi (#3557) üzenetére


wetomi
aktív tag

Úgy látszik, a 13.2-ből egyszerűen kimaradt ez a DSL dolog. Itt valahogyan manuálisan megoldotta emberünk.
De ez is egy szép levelezés.

Biztosan meg lehet oldani kis mókolással, de ha van kéznél egy egyszerű vezetékes router, akkor tedd be a modem és a gép közé. A router megoldja a dsl-t, a gépre pedig csak egy dhcp kell.

[ Szerkesztve ]

(#3559) Klaus Duran válasza wetomi (#3558) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Én csak kipróbáltam volna valamit ami nem Ubi.
Ez nagy csalódás számomra :(

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3560) ubyegon2 válasza Klaus Duran (#3559) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mikor megjelent a 13.2 én is ki akartam próbálni, most beugrott, hogy én sem tudtam dsl kapcsolatot létrehozni, így hagytam is az egészet.Az viszont meglepett, hogy ez a komoly hiba azóta is megvan. :(((

(#3561) whbear válasza ubyegon2 (#3560) üzenetére


whbear
senior tag

Ez az egy disztró aminek többször is nekifutottam, először talán 1999-ben és soha semmilyen sikerélményem nem volt. Hagytam is mindörökre.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#3562) Dhampir válasza whbear (#3561) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez is egy vélemény. :D

Én például a Crunchbang-el jártam így mindahányszor és a Manjaroval szintúgy.

[ Szerkesztve ]

(#3563) zso73


zso73
veterán

Nekem műxik a 13.2 rendesen. Kábeles netem van.

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3564) Fenyő


Fenyő
őstag

Sziasztok,
Feltettem egy maradék/tesztelős gépre pár disztrót (Fedora, Manjaro, Mint, Opensuse) ismerkedésre/tanulgatásra, köztük a 13.2-es OpenSuse-t is, csont nélkül települt, nagyjából be is állítgattam, viszont szükségem lenne a 3.18-as kernelre a HD3650-es vga kari vdpau gyorsításához, viszont alapból a 3.16-os kernel az alapértelmezett, amit más disztrókkal ellentétben nem találtam, hol lehetne lecserélni,
szóval ez volna a kérdés...

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3565) Gigi571 válasza Fenyő (#3564) üzenetére


Gigi571
csendes tag

Szia!

A YAST-ban a telepítési forrásokban hozzá tudod adni a közösségi forrásokból az amd/ati, a frissítések, és egyéb szükséges repokat, pl. PacMan, ha ezt eddig nem tetted volna meg.
Utána, ha elindítod ugyanitt a YAST-ban a Szoftver telepítése, eltávolítását, elméletileg felajánlja az ati drájver telepítését, de ha nem, akkor itt a keresőjébe beírod az fglrx kifejezést, akkor kladja a zárt, illetve a nyílt drájvereket. Nvidiánál legalábbis így megy, nekem az van.
Kernelből a 3.16.7-7.1 ami utoljára frissült, itt vannak kernelek, és tudsz nézelődni szoftverek után is.
Ennyit tudok segíteni, lehet szájbarágós voltam, akkor elnézésedet kérem!

Üdv: Gigi

[ Szerkesztve ]

(#3566) Gigi571 válasza Fenyő (#3564) üzenetére


Gigi571
csendes tag

Közben lejárt a szerkesztési időm. A linkelt lapon a zöld gomb alatt van a más verziók megjelenítése felirat, arra kattints, ott van a többi kernel, de vigyázz, mert én a kernel-desktopot linkeltem, neked lehet nem ez kell!
A gépednek megfelelőt keresd meg!

(#3567) Fenyő válasza Gigi571 (#3565) üzenetére


Fenyő
őstag

Szia,
Pacmant, ill egyéb repókat első dolgom volt felvenni, a vga kari már bőven legacy, szóval zárt driver már nincsen hozzá, de Atinál ez nem is baj, mostanában a nyíltak már egész jók, csak az uvd1-es (hd 2 és 3 ezres széria) karik vdpau gyorsításának implementálása a kernelbe alacsony prioritású dolog volt Amd-éknél így csak a 3.18-asbe tették bele, míg mondjuk pl az uvd2-es Hd 4 ezresé (vagy újabbaké) már a 3.10-es kernelben is benne is volt, amúgy a Yastban nézegettem a csomagkezelőben, de csak a 3.16-os kernel volt benne újabbat nem találtam, nekem is ez volt az első tippem, hogy ott nézelődjek, de ezek szerint akkor még nincs hivatalosan frissebb kernel Suséhoz, de elvileg akkor itt landolnának, ja de látom a linkelt oldalon vannak újabbak is na akkor azt ki fogom próbálni. :K

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3568) Fenyő válasza Fenyő (#3567) üzenetére


Fenyő
őstag

Nos feltettem a 3.18-as kernelt a fentebbi linkről 1 klikkes módban, szépen működik is, de a vdpau gyorsítás továbbra sem működik (fekete kép fogad ha átállítom a videókimenetet xv-ről vdpau-ra), pedig a 3.18 kernel adott, ill. a firmware/radeon könyvártban ott az r600_uvd.bin, még a mesa-vdapu csomag kellett a többi a disztrónál a teljes boldogsághoz, itt libvdpau_r600 csomagot tippelném ennek megfelelőnek. Mondjuk hozzá kell tenni, hogy csak Fedora és Manjaro alatt működik tökéltesen ahol a 3.18-as kernel mellett 10.4.x-es mesa van, Mint alatt ahol csak 10.1.x-es ott bugos, ilyen csíkos a vdpau kép, mintha interleaced módban lenne renderelve, de a sorok nem igazán esnek egymás alá :DDD , Opensuse alatt pedig 10.3.x-es mesa van, én erre tippelnék, de lehet nagyon mellélövök...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3569) st6969


st6969
őstag

13.2-t telepítettem volna DVD-ről, és ez a hibaüzenet fogadott.

Mi lehet a gond?
Köszönet

[ Szerkesztve ]

(#3570) Fenyő válasza st6969 (#3569) üzenetére


Fenyő
őstag

Mivel írtad ki? Nekem speciel csak a rufus írta ki az egész iso tartalmát más egyébbel csak párszáz megát és ugyanígy megakadt a telepítés, szóval nézd meg a dvd méretét és ha gyanúsan kicsi akkor írd ki rufussal, azzal tuti jó lesz.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3571) st6969 válasza Fenyő (#3570) üzenetére


st6969
őstag

BurnAware-ral írtam ki, és megvan a teljes anyag a lemezen. Letöltöttem ezt a Rufus 2.0-át, de ezzel csak bootolható usb-t akar készíteni, lemezt nem tudok vele írni :O

(#3572) Fenyő válasza st6969 (#3571) üzenetére


Fenyő
őstag

Ja igen az csak usb-hez jó, kell hozzá egy min 8 gb-os pendrive, persze ha nem tudsz usb-ről bootolni, akkor nemigen segít rajtad (bár plot boot managerrel még úgy is megoldható), BurnAware-t nem ismerem, Win alatt annó én az imgburn-t használtam cd/dvd égetésre, azzal meg voltam elégedve.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3573) Dhampir válasza st6969 (#3571) üzenetére


Dhampir
félisten

Lemezt CDBurnerXP-vel szoktam kiírni Windows alatt, eddig még nem hibázott. (A nevétől nem kell megijedni, Windows 7 és 8.1 alatt is kifogástalanul működik, folyamatosan frissítik a programot.)

[ Szerkesztve ]

(#3574) st6969


st6969
őstag

(#3570) Fenyő
(#3573) Dhampir

Sziasztok,
köszi a segítséget, mint kiderült mégis az állomány méretével volt gond, de érdekes, hogy a DVD-n úgy mutatta, hogy megvan a 4,7GB, viszont ellenőriztem az iso file-t, az csal 1,6GB volt. Letöltöttem újra, és jó let :)
:R

(#3575) wetomi


wetomi
aktív tag

Csak azért írom, hátha valaki majd találkozik ilyen eszközzel. Szóval nálam a Huawei E3276 LTE modem a Network Managerrel mindenféle mókolás nélkül működik a 13.2-es süsüvel. Hivatalosan ugyanis nem támogatott linuxon. Bár az utóbbi időben szerencsére egyre jobb a helyzet és nem is meglepő, ha egy-egy modem működik gond nélkül.

(#3576) Dhampir válasza wetomi (#3575) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszi, hogy megosztottad. :)

Elvileg az NDISwrapper Windowsos driverek telepítésére hivatott, de előfordulhat, hogy sikertelen marad a próbálkozás.

(#3577) wetomi válasza Dhampir (#3576) üzenetére


wetomi
aktív tag

Mint utólag kiderült, ennyire azért nem volt egyszerű a helyzet.

Működött ugyan, de csak úgy, ha előtte windowsban "elindult" a modem, majd utána újraindítva a gépet, már felcsatlakozott linux alatt is a hálózatra. A tegnapi hirtelen nagy örömködésben ez nem is tűnt fel, hiszen a win után indítottam is az opensusét, majd egyszerűen csak neteztem.

Ma este kicsit utánakapirgáltam a történteknek, valószínűleg az usb modeswitch nem volt hajlandó átkapcsolni a modemre, mert ha hidegen (szó szerint is érthető, mert melegszik) dugtam fel a gépre a sticket, akkor nem kért pin-t, nem csatlakozott sehova, csak a flashmemóriát látta.

Néhány leírást találtam is az usb modeswitch módosításával kapcsolatban, ezeket próbáltam alkalmazni a gyakorlatban, de vagy nem működik nálam, vagy valamit elbénáztam. Végül egy sokkal egyszerűbb megoldást találtam egy fórum bejegyzés alapján az openSUSE Hardware repójából frissítettem az usb_modeswitch csomagját, egy a korábbinál frissebb nagyobb verziószámúra és azóta már rendben átvált és csatlakozik.

Furcsa módon, ha használat közben lehúzom a modemet, csak akkor csatlakozik újra, ha a network managerből törlöm a kapcsolatot, majd újra hozzáadom és a modem ki-be dugása után már automatikusan csatlakozik és a hálózatra.

[ Szerkesztve ]

(#3578) Dhampir válasza wetomi (#3577) üzenetére


Dhampir
félisten

A lényeg az, hogy működik, még ha fifikásan is. Remélhetőleg egy újabb kernellel majd jobb lesz. :)

(#3579) zso73


zso73
veterán

Billentyűzet kiosztási gondjaim vannak. Intel atom D525 procis multimédia centerre raktam Suse-t. Azt irja, hogy a fordítás nem teljes a magyar nyelvhez. Hiába állítom a régiót magyarra, és hiába volt a telepítésnél is magyarra állítva minden, és utólag is így beállítva minden a Z, és az Y fordítva van. És a többi kiosztása sem stimmel. Angolon marad....A másik gépemen ugyanaz a 13.2 teljesen jól működik. Mit tudok tenni, valaki segítsen ?

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3580) wetomi válasza zso73 (#3579) üzenetére


wetomi
aktív tag

Frissítettél már? Tudom, buta kérdés

[ Szerkesztve ]

(#3581) zso73 válasza wetomi (#3580) üzenetére


zso73
veterán

Többször is frissítettem. A proci miatt laptopnak érzékeli az OS a gépet. Az Nvidia szétkeverte a betűtipusok méretét...A frissítés után is ugyanaz maradt a helyzet....

Szumma :Megoldásként átállítottam a régiót angolra, és a billentyűzettel együtt átállítottam Magyarra. Így most minden rendben a kiosztással.
A betűket kézzel átméreteztem. Így most tudom használni a masinát. Még most is erősen béta ez az os .

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3582) Dhampir válasza zso73 (#3581) üzenetére


Dhampir
félisten

Még most is erősen béta ez az os

Amennyiben stabilabbat szeretnél, akkor meg kell venni a Suse Linux Enterprise Desktop kiadást, de az elsődlegesen irodai munkára lett kitalálva. A hardverkörnyezet még mindig nem mindegy, az tény.

(#3583) barrakuda


barrakuda
újonc

Sziasztok!

Vásároltam egy AVerTv Volar HD Pro usb TV vevőt,ami windows 8.1 alatt szépen működik,viszont OpenSuse alatt nem bírom működésre bírni.
Valakinek van tapasztalata DVB-T beüzemeléssel kapcsolatban?
Köszönöm

(#3584) Fenyő válasza Fenyő (#3568) üzenetére


Fenyő
őstag

Közben rájöttem a megoldásra vdpauinfoval kiderült, hogy vmiért az nvidia vdpauját szeretné használni, szóval ezt a parancsot kellet kiadni;
sudo ln -s /usr/lib64/vdpau/libvdpau_r600.so /usr/lib64/libvdpau_nvidia.so
Tehát ha vki UVD1-es Amd karival használna videógyorsítást akkor a 3.18-as kenrel feltétele után még ezt ellenőrizze.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3585) ztsoft


ztsoft
őstag

Sok helyen olvastam jó tapasztalatokat az openSUSE-ról, gondoltam teszek egy próbát ismét (ha jól emlékszem, 9.2-es volt az előző).

Az, hogy alapból semmilyen kódek nincs telepítve, az még elmegy, de az, hogy több tárolót kell ahhoz felvenni, hogy telepíteni tudjam (a vlc települ kódekek nélkül, könyörgöm, minek? Mit csináljak vele? :F ). Nem beszélve arról, hogy különböző oldalakról kellett össze vadászni. Ez még elmenne, de a másik, az már ki verte a biztosítékot.

Forrásból szerettem volna telepíteni egy programot (translatoid), mivel már nem fejlesztik, így a magyar nyelv nem került bele a tárolóban lévőbe. Nem gond, a Chakra alatt már meg oldottam a forrás módosításával. Majd ezt lefordítom. Nos itt kezdődtek a gondok, cmake és egyéb kellékek telepítve, fordítás, hiba, a kdelibs4-dev csomag nincs telepítve, semmi gond, telepítem, azaz csak telepíteném! Nincs ilyen csomag! :Y Érdekes, KDE3-hoz van! El is ment a kedvem az egésztől.

Valahogy az az érzésem, hogy az openSUSE közelít a Windows-hoz. Miért? Egy példa: Az Ubuntu (15.04 fejlesztői kiadás) frissítés közben el barmolta a GRUB-ot, semmi gond a SUSE indul, konsole, root jog, majd GRUB telepítése, aha, azt hited kis fiam! Közli velem, hogy ez nem így működik! Ne használjam a grub-install parancsot, helyette ott van a Yast GRUB szerkesztője, na, azt használjam! Mi van? Ennyi erővel a konsole-t ki is lehetne venni. Jó, legyen, be állítottam ami nekem kell, majd ok. 10 perc alatt sikerült is elvégezni a feladatot 100% CPU mellett, igaz a folyamat jelző csak 66%-ig jutott, majd bezárult az ablak. Igaz a feladatot maradéktalanul elvégezte.

Ez egy kis személyes tapasztalat openSUSE 13.2-es verzióval. Jó pár év el fog telni, mire megint elő veszem, ha elő veszem. Nem is tudom, hogy mit vártam tőle. Jó nekem a "fapados" (egyesek szerint) Arch linux is.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#3586) Dhampir válasza ztsoft (#3585) üzenetére


Dhampir
félisten

Valahogy az az érzésem, hogy az openSUSE közelít a Windows-hoz.

Dehogy közelít, fényévekre van tőle. :DD

(#3587) cigam válasza ztsoft (#3585) üzenetére


cigam
félisten

Az, hogy alapból semmilyen kódek nincs telepítve, az még elmegy, de az, hogy több tárolót kell ahhoz felvenni, hogy telepíteni tudjam

- Ez egyrészt jogi probléma, másrészt az osszes disztribúcióban így van. Elég sok leírás is foglalkozik vele, és ott egy kattintásnyira van a megoldás. Alapvetően más koncepciót követ.

(a vlc települ kódekek nélkül, könyörgöm, minek? Mit csináljak vele? :F )

Ezt azért gondold át még1x ;]

Nem beszélve arról, hogy különböző oldalakról kellett össze vadászni.

Ez csúsztatás. Egyrészt csak rá kell keresni itt, vagy a yast-ban, másrészt windows alatt nem különböző oldalakról kellett össze vadászni kedvenc programjaidat?!

Az, hogy kinek milyen rendszer jön be az egyéni ficam kérdése.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3588) joecontra válasza cigam (#3587) üzenetére


joecontra
addikt

Szerintem arra gondolt amit korábban én is tapasztaltam. Ha tárolóból felnyomom a VLC-t, semmit nem játszik le, még egy .avi-t sem. Bármelyik másik disztróban (amelyeket próbáltam) a VLC egyből visz mindent, itt nem.
Kimondottan nálam a KDE verzió 100%-on hajtotta a processzort, úgy hogy még nem csináltam vele semmit. Ez utóbbi egyéni tapasztalat.

Üdv,
J

(#3589) ztsoft válasza cigam (#3587) üzenetére


ztsoft
őstag

Ahogy látom, csak a kódek részbe tudtál belekötni. :) Mint írtam ez nem olyan nagy gond, meg oldottam.

Ez egyrészt jogi probléma, másrészt az osszes disztribúcióban így van.
Nos ez nem teljesen így van. Az, hogy jogi probléma, az rendben van, nem lehet alap telepítés része. Egy példa, Ubuntu-nál telepítés alatt lehet engedélyezni a jogi és egyéb 3. fél által készített csomagokat (nem telepíti fel, csak engedélyezi a tárolót). A vlc az alap tároló része kódekekkel együtt.

Ezt azért gondold át még1x
Át gondoltam! Az alap telepített vlc nem játszott le semmit a gépen lévő videókból egyet sem, pedig van sima egyszerű mp4 is, amit az Ubuntu alap videó lejátszója simán viszi (alap telepítés).

A többi disztribúcióról nem tudok nyilatkozni, mivel eszembe sem jutott, hogy nézem meg, pedig volt már több is a gépemen (Debian, Sabayon, Elementary, Mint, Zorin, Manjaro), a Chakra-t másfél évig használtam éles rendszerként, előtte Ubuntu-t használtam.

Egyrészt csak rá kell keresni itt, vagy a yast-ban, másrészt windows alatt nem különböző oldalakról kellett össze vadászni kedvenc programjaidat?!
Nem a vlc telepítésével volt gondom, a Yast2-t is meg találtam, telepítem is. A Windows-t meg hagyjuk, tudtommal nincs egyetlen egy tárolója sem, legalábbis az XP-nek nem volt. :D

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#3590) ztsoft válasza joecontra (#3588) üzenetére


ztsoft
őstag

Igen, pont erre gondoltam.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#3591) cigam válasza ztsoft (#3589) üzenetére


cigam
félisten

csak a kódek részbe tudtál belekötni.

Nem kötözködés, csak máshonnan nézem, mások a prioritások. Nagyos sok ember nem akar/tud parancssorban zsonglörködni(pl. a grub-al). Miért olyan nagy gond, ha átirányít a grafikus felületre? Tippem szerint azért, mert már a 2-est használja. Legalábbis ha abból indulok ki, hogy a grub2-install /dev/sda parancs probléma nélkül lefutott.

Nem használok VLC-t, de valószerűtlennek tűnik, hogy kiveszik a jogilag problémás codec-eket belőle, csak hogy a disztribúció része lehessen. Bár a linux szekerén semmi sem elképzelhetetlen, és az ellenkezője is.
Melyik tárolóból telepítettétek? Kicsit utánakerestem, és állítólag nem mind1, hogy a vlc-ről, vagy a packman-ról van feltéve. És az ilyen dolgok ki tudnak borítani. Értem én hogy sok év(tized) Windows használat után furcsa pár dolog, de vannak minden logikát nélkülöző megoldások. pl. Minek n+1 disztribúció. Jó persze vannak a nagyok amiknek van értelme,de az, hogy valaki felcsicsicsáz egy felületet, csinál hozzá egy saját tárolót, és már kész a sokadik klón...

Ubuntu-nál telepítés alatt lehet engedélyezni a jogi és egyéb 3. fél által készített csomagokat
Ahogy az OpenSuse alatt is. Bár az tény hogy a nonfree tárolóban sincs bent "minden" codec

Windows-t meg hagyjuk, tudtommal nincs egyetlen egy tárolója sem,
Pedig a 8-asban belekerült egy tárolónak is felfogható áruház.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3592) ztsoft válasza cigam (#3591) üzenetére


ztsoft
őstag

Nagyos sok ember nem akar/tud parancssorban zsonglörködni(pl. a grub-al). Miért olyan nagy gond, ha átirányít a grafikus felületre?
Pont erre írtam, hogy közelít a Windows-hoz (Next, Next, Close). Pont a Linux varázsa veszik el. Aki nem akar "zsonglőrködni", az használjon Windows-t. Ha kell a Linux, meg kell tanulni vele együtt élni (a Windows-t is meg kellett tanulni). Az nem érdekel, hogy van grafikus része is, amíg hagy engem parancssorban "zsonglőrködni", de mikor már át irányít, hogy azt használjam, köszönöm, nem kérem. Az, hogy nincs grub-install parancs, nem izgat, mivel vissza dobja a shell, hogy nincs ilyen parancs. Ekkor vagy rákeresek, vagy használom a "TAB" billentyűt. Csak azért írni egy shell script-et, hogy közölje velem, hogy használjam a grafikus felületet, ez már félrevezetés.

Tippem szerint azért, mert már a 2-est használja. Legalábbis ha abból indulok ki, hogy a grub2-install /dev/sda parancs probléma nélkül lefutott.
Attól, hogy a kettest használja, nem muszáj annak nevezni. Igaz, ez részlet kérdés. Én voltam a buta, hogy nem néztem utána. Csak érdekesség képen, [link] ezek mind a kettes verziót használják (ebből az Arch, Chakra, Ubuntu nem nevezi GRUB2-nek).

Nem használok VLC-t, de valószerűtlennek tűnik, hogy kiveszik a jogilag problémás codec-eket belőle, csak hogy a disztribúció része lehessen. Bár a linux szekerén semmi sem elképzelhetetlen, és az ellenkezője is.
Melyik tárolóból telepítettétek? Kicsit utánakerestem, és állítólag nem mind1, hogy a vlc-ről, vagy a packman-ról van feltéve.

A VLC a fő tárolóból lett telepítve, nem volt még külső tároló felvéve! Semmilyen videót nem játszott le, akkor minek van a tárolóban? :F

És az ilyen dolgok ki tudnak borítani. Értem én hogy sok év(tized) Windows használat után furcsa pár dolog, de vannak minden logikát nélkülöző megoldások. pl. Minek n+1 disztribúció. Jó persze vannak a nagyok amiknek van értelme,de az, hogy valaki felcsicsicsáz egy felületet, csinál hozzá egy saját tárolót, és már kész a sokadik klón.
Nem igazán értem, hogy mit akarsz a Windows használattal. Nem használok Windows-t! Mint írtam is, az XP volt az utolsó. 9.04-es Ubuntu óta használok Linux-ot, abból is a szerver változattal kezdtem.
Az "n+1 disztribúció" azért van, hogy lehessen válogatni (jelenleg négy disztribúció van a gépemen, de volt már kilenc is). Könyörgöm, ez a Linux! Bárki készíthet egy disztribúciót, az majd elválik, hogy életképes lesz-e. Én pont az a felhasználó vagyok, aki szeret kísérletezni, új dolgokat ki próbálni, pont ezért van a gépemen több partíció fenntartva az új, ismeretlen disztribúcióknak. Most például éles rendszernek kerestem disztribúciót.

Arra már rá jöttem, hogy különleges bánásmód kell az openSUSE Linux-nak. Nem gond, ha lesz legközelebb, majd így álok hozzá. :)

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#3593) Dhampir válasza ztsoft (#3592) üzenetére


Dhampir
félisten

Ha már csak parancssor jöhet szóba, én inkább UNIX-ot használnék, főleg valamelyik BSD-t, geek-érzés lenne. :D

Számomra pont a Suse 8.0 volt az első, Windows-hoz hasonlóan könnyű felhasználású Linux. A DOS-os világból kijövet, nekem elegem lett a feketeségből. :)

Otthoni felhasználónak jó az a grafikus felület, a Linuxot inkább a "szabadság" érzéséért szeretem.

A mostani OpenSuse-t már nem érzem annyira jónak. Mandriva sincsen már, helyette van a Mageia, de az sem az igazi. A Debian-származékok gördülékenyebben működnek, nekem laptopon futtatva azok jobban beváltak.

Egyébként a Suse alapja, ha jól rémlik, a Slackware volt. A "Slackit" már kipróbáltad? :)

(#3594) cigam válasza ztsoft (#3592) üzenetére


cigam
félisten

Nem igazán értem, hogy mit akarsz
Az már az én agymenésem volt, nem rólad/neked, inkább rólam.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3595) ztsoft válasza Dhampir (#3593) üzenetére


ztsoft
őstag

Még nem, eddig nem volt bátorságom az ilyen "egzotikus" disztribúciókhoz. Kivétel a Sabayon, azt is csak azért, mert egy másik fórumon egy hölgy azt használta (az oké, hogy forrásból dolgozik, jobban optimalizált a hardverhez, de a frissítés nagyon hosszú, és erőforrás igényes).

Úgy érzem, itt az ideje, hogy kipróbáljam. Sikerült annyi tapasztalatot össze szednem Chakra, Arch vonalon, hogy meg tudjak birkózni a feladattal (no meg a fluxbox, openbox, stb., igaz, ezek messze állnak tőlem, nem igazán jön be a Win98 feeling).

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#3596) Dhampir válasza ztsoft (#3595) üzenetére


Dhampir
félisten

Sabayont piszok régen használtam, Gentoo alapú volt. :)

(#3597) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Az OpenSuse verzió ugráskor mennyire kockázatos simán upgrade-elni tiszta installhoz képest?

Egészséges átmenetet keresek az Arch-féle rolling release és a Debian-féle ősrégi csomagokkal működő rendszer között.
Nagyjából friss rendszert szeretnék anélkül, hogy rendszeresen újra kelljen húzni a rendszert, vagy meg kelljen bírkóznom a friss, de instabil csomagokkal.

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#3598) Fenyő válasza Bici (#3597) üzenetére


Fenyő
őstag

Bár én még csak a 13.2-est próbálgattam/om, az pl tetszik benne, hogy pl a Mesát is simán lehet 1 click installal a 10.5-öste update-elni, de ha nem működne tökéletesen/nem tetszene simán vissza lehet fejteni 1 klikkel az eredeti 10.3-asra, más disztróknál ez sokkal macerásabb, ha egyáltalán lehetséges.
Hogy érdemben is hozzászóljak a kérdéshez, mindig csak 1 verziót lehet upgradelni, tehát 2-őt már nem tudsz ugrani, hogy mennyire rizikós azt nem tudom, majd megmondja más, de tippre kb mint egy Ubuntu upgrade...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#3599) zso73 válasza Bici (#3597) üzenetére


zso73
veterán

Szerettem a Suse-t, de találtam jobbat. Kubuntu. Minden hiányzó programot, kodeket automatikusan telepít. A frissítések után nem volt sem instabil működés,sem probléma. Könnyen át lehet állni.

[ Szerkesztve ]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3600) Fred23


Fred23
nagyúr

Évekig használtam openSUSE-t, arra lennék kíváncsi, a mostani legfrissebb mennyire jó, milyen gép kell minimum alá, illetve jelenleg mennyire jellemző, hogy egy DirectX9-es Win-es játék jól fut a legfrissebb wine-nal?

Tudtok esetleg valami lightos új disztrót, ami most nagyon felkapott, és tényleg jó?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.