Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3801) zso73 válasza zso73 (#3800) üzenetére


zso73
veterán

Jövő héten megírunk egy szkriptet ami a glakkelcock programon keresztül szabályozni fogja a hőfokot.

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3802) agy73p


agy73p
senior tag

openSusera nem tudom feltenni az mplayer-t.
Webkamerához a korábban, más disztróban használt
" mplayer tv:// -tv driver=v4l2:width=1024:height=768:device=/dev/video0 -fps 30 -vf screenshot "
mplayer helyett mit ajánlanátok?

(#3803) wetomi válasza agy73p (#3802) üzenetére


wetomi
aktív tag

VLC?

(#3804) agy73p válasza wetomi (#3803) üzenetére


agy73p
senior tag

Nem, az nem jó nekem. Vmi mplyerhez hasonló könnyed lejászó kellene. Ami nem borzolja a procit.

(#3805) ivana válasza agy73p (#3804) üzenetére


ivana
Ármester

mplayer van susén azt nem tudod felrakni? zypper in mplayer Nem emlékszem lehet packmanbe van, akkor hozzá kell adni a packman repot (ez alap suse install után, az a non-free repo)

[ Szerkesztve ]

(#3806) agy73p válasza ivana (#3805) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszi!

(#3807) zso73 válasza agy73p (#3804) üzenetére


zso73
veterán

vlc v4l2:// :v4l-vdev="/dev/video0" :v4l-adev="/dev/audio2" :v4l-norm=3 :v4l-frequency=-1 :v4l-caching=300 :v4l-chroma="" :v4l-fps=-1.000000 :v4l-samplerate=44100 :v4l-channel=0 :v4l-tuner=-1 :v4l-audio=-1 :v4l-stereo :v4l-width=640 :v4l-height=480 :v4l-brightness=-1 :v4l-colour=-1 :v4l-hue=-1 :v4l-contrast=-1 :no-v4l-mjpeg :v4l-decimation=1 :v4l-quality=100

VLC konzolból futó webkamera verzió. Maga a lejátszó nem fut, csak streemel. ION 3D media boxon nem akad a rendszer tőle. Csak simán bedobod a console- ba

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3808) agy73p válasza zso73 (#3807) üzenetére


agy73p
senior tag

Ez a tuti!!! :) :C :R

(#3809) zso73 válasza ivana (#3799) üzenetére


zso73
veterán

Ma elkészült a szkript. Glakkeclock Progival lineáris szabályzás hőfok,és fordulatszám konzol ba kiratva. Kiraly. System backupra mit javasoltak ? Totál mentést szeretnek,amiről minden vissza állítható.

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3810) zso73


zso73
veterán

opensuse rendszeremet költöztetném nagyobb HDD-re. Tudna nekem segíteni valaki, hogy milyen programmal, módszerrel a legegyszerűbb ?

dd paranccsal próbálkozom most, de nem működik rendesen

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3811) Rimuru válasza zso73 (#3810) üzenetére


Rimuru
veterán

dd-vel mi a problema?
Amugy szerintem a legegyszerubb: live cd -> megparcionalod a lemezt -> siman atmasolsz mindent -> frissited a hw spec dolgokat, pl fstab -> bootloader belovod -> initramfs-t ujrageneralod (erre lehet nincs szukseg)

Vigyázat, csalok!

(#3812) zso73 válasza Rimuru (#3811) üzenetére


zso73
veterán

A helyzet a következő.
Egy gép, feltelepített 42.1 egy 80GB lemezen. Ezt akarom átrakni a 320GB -s lemezre.
A 320 GB-sre is felraktam a 42.1-et. Azonos hw-n telepítettem. A kicsi lemezről indítanám az OS-t, ugy át tudnám másolni a fájlokat ? Vagy Live CD inkább ? Nem találom a winyókat az MC-ben . Krusader root módban sem egyértelmű, hogy melyik lemez melyik.

Van valahol leírás az alap repo visszaállításáról ? Egyfolytában a biztonsági kulcsokat reklamálja a zypper a dup után. gpg kulcsok. Meg a repo-kat nem találja, vagy az abban lévő fájlokat.

[ Szerkesztve ]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3813) zso73 válasza zso73 (#3812) üzenetére


zso73
veterán

Akinek telepítési gondjai vannak a repo-val. Egyszerűen ki kell törölni az összes forrást, kivéve a DVD. Aztán a hozzáadás menüben, keresés publikus szerverek között. Majd engedélyezni. A többit meg zypper ar után betenni.

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3814) zso73


zso73
veterán

Ime, sikerült.

Glakkeclock, és a Szkript működteti a hőfok szabályozást,akadás mentesen. Konzolban kiírja az aktuális hőfokot, és fordulatszámot. :C Már csak egy van, hogy a parancsikon, megnyissa a konzolt magának. ( Sajnos összeborult a suse, és én raktam újra másolással a rendszert, így ez a funkció már nem működik,csak kézzel. )

[ Szerkesztve ]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3815) cigam válasza zso73 (#3814) üzenetére


cigam
félisten

Gratula!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3816) zso73


zso73
veterán

Opensuse 42.10, VS Itunes. Valaki tud rá megoldást ? Wine besorolás garbage. Mégis szeretnék valami megoldást..

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3817) Perdedor válasza zso73 (#3816) üzenetére


Perdedor
tag

Üdv!
Innen kikeresed a libimobiledevice nevű csomagot. Ha azt telepítetted akkor már szinte bármilyen "ájeszközt" fogsz tudni szinkronizálni Rythmbox-szal.
Nekem legalábbis Ubuntu alatt sikerült egy iPhone 6-ost.

I am not a conspiracy theorist. I am a bullshit analizer.

(#3818) zso73 válasza Perdedor (#3817) üzenetére


zso73
veterán

Köszi a tippet. Ezt ismertem. Én a zenéimet szeretném suse alatt hallgatni. Apple Music.

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3819) Perdedor válasza zso73 (#3818) üzenetére


Perdedor
tag

Nekem hentergett egy iPod a fiókomban gondoltam kipróbálom. A Clementine, és a Banshee is lejátszotta róla a zenéket.

I am not a conspiracy theorist. I am a bullshit analizer.

(#3820) zso73 válasza Perdedor (#3819) üzenetére


zso73
veterán

Van Apple music előfizetésem. Amit az iTunes-én keresztül tudok hallgatni. Ezért akarom ezt a megoldást. Mert ha csak zenét szeretnek hallgatni,akkor YouTube HD, vagy letöltés....

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3821) Perdedor válasza zso73 (#3820) üzenetére


Perdedor
tag

Ahhaaaa!
Akkor sajnos.....
Hackintosh Virtualboxban?

I am not a conspiracy theorist. I am a bullshit analizer.

(#3822) safranyek


safranyek
tag

Sziasztok!

Feltelepítettem az opensuse tumbleweed kde-t. Telepítetem a steamet yast-ból. De mikor rákattintok az ikonra azért hogy frissítsem, pár másodperc múlva eltűnik a tálcáról. Van rá valami megoldás vagy tumbleweeden nem működik?

[ Szerkesztve ]

(#3823) kovaax válasza safranyek (#3822) üzenetére


kovaax
őstag

A tumbli erősen fejlesztői (=gyakran instabil), bármi megtörténhet...

-=- There's no place like /home -=-

(#3824) safranyek válasza kovaax (#3823) üzenetére


safranyek
tag

Most váltottam leapra. Kicsit szokatlan linux mint után, kde is régen volt a gépen. De nagyon tetszik.

(#3825) kovaax válasza safranyek (#3824) üzenetére


kovaax
őstag

Évekkel ezelőtt próbálkoztam először opensuse-val, de a yast kiverte nálam a biztosítékot, mert akkoriban nagyon tetű volt. Aztán amikor elindították a tunblit, felraktam megint, vagy egy fél évig elvoltam vele, meg a rendszeres összeomlásaival. Aztán amikor kijött a Leap 42.1, felraktam azt, és azzal már semmi gondom nem volt. Nem igazán értem, hogy miért nem népszerűbb kishazánkban.

-=- There's no place like /home -=-

(#3826) safranyek


safranyek
tag

Akadt kettő kérdésem.
-packman repon kívül kell más is?
-42.2-re hogy kell majd frissíteni? Letöltéssel vagy frissítés kezelővel?

(#3827) safranyek válasza kovaax (#3825) üzenetére


safranyek
tag

Mert a csapból is az ubuntu folyik inkább azt telepitik. Könnyebb segítséget találni ha elakad valaki. Pláne magyarul. Susehoz csak ez van tudomásom szerint. És itt sincs nagy élett.

(#3828) ivana válasza safranyek (#3826) üzenetére


ivana
Ármester

Alapjáraton elég a packman, ha valamit nem találsz rá kell keresni a software.opensuse.org-on és utána hozzá adod a repot. Pl. van graphics amiben van egy csomó grafikus lib az gyakran kell.

Frissítés: átírod a repokat kézzel az új verzióra a yastban. Utána termninálban 'sudo zypper dup'

(#3829) wetomi válasza kovaax (#3825) üzenetére


wetomi
aktív tag

Fura, vagy inkább szerencse, nálam még nem volt gond a Tumbleweed terén, igaz csak 2 hónapja váltottam rá.
Előtte 11.3-tól folyamatosan használtam sorban az újabb verziókat, gyakorlatilag gond nélkül lényegében változatlan hardveren. Aztán jött a Leap 42.1 és egyértelműen lassabb lett mint az előzőek. Kapott egy SSD-t a rendszer de nem gyorsult semmi. Átváltottam a Tumbleweedre és lőn ismételten sebesség!

(#3830) kovaax válasza wetomi (#3829) üzenetére


kovaax
őstag

Olyan fél éve gyalultam le a tumblit, szóval lehet közben megoldották a problémáimat. Mondjuk igazából egy zavaró volt, bizonyos frissítések után néha elkezdett vibrálni a képernyő, aztán következő frissítéssel eltűnt. Aztán egy idő után megint előjött.

-=- There's no place like /home -=-

(#3831) safranyek


safranyek
tag

-Azt nem tudjátok, hogy ha filmet akarok lejátszani miért csak kis méretben jeleníti meg az mkv és az avi filmet a lejátszón belül a dragon player és az smplayer is? A film körül meg nagy fekete terület marad.
-Mikor a lejátszó menüjét szeretném film közben használni a legördülő menü egy részét a film eltakarja.
-Youtube nézés közben néha a képernyő elsötétedik 2-3 másodpercre.

[ Szerkesztve ]

(#3832) Vladi válasza safranyek (#3831) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez driver gondnak tűnik. Milyen vasad van?

meg smplayerben nézd meg a video kimeneteket: opciók - beállítások - videó fül - kimeneti meghajtó
Válogass, próbálgass. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3833) ivana válasza safranyek (#3831) üzenetére


ivana
Ármester

Derítsd ki a gpud típusát, ha amd vagy nv akkor azt, hogy zárt drivert használsz-e? (AMD-nél jobb a nyílt sokszor) Illetve milyen susét használsz? Ha thumbleweedet akkor ott nagyon random dolgok szoktak lenni néha.

(#3834) safranyek


safranyek
tag

Leap 42.1
i3-6100 skylake procci intel hd graphics 530 igp-vel.

(#3835) safranyek


safranyek
tag

Első kettő probléma megoldva átállítottam a a kimeneti meghajtót opengl-re.

(#3836) agy73p


agy73p
senior tag

Hadd kérdezzek: a lapopon másik két disztro szépen fut (manjaro, mageia), suse alatt viszont folymatosan minimum közepes fordulaton forog a ventillátor, nem áll le a terhelés nélküli üzemben úgy, mint a másik kettő vagy a windows. Mit nézzek meg? Kellene a laptop típusa, kernel és a pontos verzió is?

[ Szerkesztve ]

(#3837) ivana válasza agy73p (#3836) üzenetére


ivana
Ármester

90%, hogy annyi, hogy az új kernelben működik a leállítás a régiben nem és ez a baj. Milyen suse? Legújabb leapet próbáld... Esetleg az is lehet a baj, hogy nincsenek fenn a megfelelő energia menedzsment csomagok, milyen DE-t használsz? Van egy pattern amiben benne vannak a laptopos cuccok azt is érdemes felrakni.

(#3838) cigam válasza ivana (#3837) üzenetére


cigam
félisten

pattern :F Az micsuda?
---
Csak én hiányolom a magyar nyelven elérhető infókat? opensuse.hu átdob a hu.opensuse.org-ra. Az oldal szerint a 13.2 legfrissebb letölthető verzió. Ráférne egy kiadós frissítés.

Se itt, se a lev.listán nem nagy az élet. (Persze ez jelentheti azt is, hogy semmi probléma nincs vele.)

A HUP szavazáson is a mainstream ubuntu tarol.

A novell legalább a saját oldalát miért nem frissíti, hogy a kézikönyvről ne is essék szó.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3839) agy73p válasza ivana (#3837) üzenetére


agy73p
senior tag

XFCE - Tumbleweed, mivel a gép 32 bites.
Linux linux-8tdh 4.8.12-1-pae #1 SMP PREEMPT Fri Dec 2 09:44:55 UTC 2016 (f8adb5a) i686 i686 i386 GNU/Linux

(#3840) agy73p válasza agy73p (#3839) üzenetére


agy73p
senior tag

Terminalban top parancsra az "X" sor folyamatos 10-11%-ot mutat, ha megnyitom a Chrome-ot is, akkor meg az 76%-on toporog. Az nem normális, ugye? Mi az az "X"?

[ Szerkesztve ]

(#3841) wetomi válasza cigam (#3838) üzenetére


wetomi
aktív tag

Pár éve elég nagy a csend a magyar csapat részéről. A 13.2 után a Leap 42.1 előtt volt egy nagy átszervezés a SUSE fejlesztésében, ha jól rémlik leginkább azóta van ez.

Korábban sem volt nagy a magyar csapat, vagy legalábbis nem volt nagy hangja, de annak idején még volt például release parti is, nekem pl a 11.4 megjelenése kapcsán volt szerencsém hozzá. De lehetett rendelni ingyen promóciós telepítő DVD-ket is, ha jólrémlik, akkor 11.2 - 13.1-ig meg is vannak. Hazamegyek, elő is kerítem őket.

Valószínűleg a magyar openSUSE közösség és a fejlesztők száma elég kicsi, ezért fordíthat a korábbinál kevesebb figyelmet rájuk a Novell.

(#3842) ivana válasza wetomi (#3841) üzenetére


ivana
Ármester

Már nem a Novell-é a SUSE, a kivált és a cég SUSE néven fut. Sajnos magyar közösség nem nagyon van, pedig szerintem az egyik legstabilabb és legkönnyebben kezelhető disztró az openSUSE. Jelenleg inkább több figyelem esik a dologra mivel konkrétan a leap az egy csomó SLE kódot tartalmaz, így sokkal jobb lett szerintem mint a 13.x verziók.
A thumbleweed véleményem szerint annyira nem használható mert állandóan megdöglik valami, a leap viszont nagyon stabil.
Amúgy most nem is sima SUSE-t használok, hanem GeckoLinuxot mert egy csomó dolog meg van benne oldva ami alapból elég idegesítő.

(#3839) agy73p Mennyire régi ez a gép? Ha nem támogat 64 bitet akkor hanyagolnám, ha meg igen akkor felejtsd el a 32 bitet.
Az X nagy proci használata fura, az X11 az a grafikus felületet létrehozó "program".

cigam Pattern vagyis minta, az ilyen csomag adag, igazából egy csomag amiben nincs semmi, de van egy vagon függősége, a DE-k is ezeken keresztül rakhatók fel susén.

(#3843) wetomi válasza ivana (#3842) üzenetére


wetomi
aktív tag

Ezt nem tudtam, hogy különvált a SUSE a Novelltől, legalábbis ez a részlet nekem kimaradt a hírek követése során. Köszönöm az infót!

A stabilitással és a használhatósággal egyet értek. Évek óta használom a SUSE-t egy egy apró és rövid kitérőtől eltekintve. Jelenleg a Tumbleweeddel elégedett vagyok, a nyáron előrelépés volt sebességben a 42.1-hez képest, de biztos vagyok, hogy a 42.2 is egyben van.

Közben hazaértem és előkerítettem a telepítőket. Jó lenne ha most is hozzá lehetnek jutni ilyen promó lemezekhez, még ha manapság már nem túl gyakori a használatuk.

A GeckoLinuxra pedig majd fél szemmel ránézek ha az időm engedi, elsőre szimpatikus.

(#3844) agy73p válasza ivana (#3842) üzenetére


agy73p
senior tag

Kb 10 éves gép, szépen működik még, nem akarom lecserélni egyelőre. CSak netre kell itthonra, kísérletezgetni ezen szoktam. Tudom, hogy elavult, de egy kicsit szórakoztat.
Helyettesíteni, lecserélni lehet az X-et? És akkor a többi disztrónál miért működik helyesen?

(#3845) ivana válasza wetomi (#3843) üzenetére


ivana
Ármester

Én 11.3 óta megszakítás nélkül suset használok. Szerintem a 13.x nem hozta a suse szintet, az összes többi igen.

agy73p: 32 bit only gép az tuti több mint 10 éves, de ebben az esetben nem ajánlom a susét, túl új :) Igazából egy használható X200-as vagy T400-as thinkpadet megkapsz 30 alatt ilyenekkel már nem érdemes foglalkozni annyira, nem is támogatott. 32 bites thumbleweed is csak azért van mert hagyják lefordulni, de szvsz erőforrás pazarlás, mert igazán régi vason úgyse megy, azt az egy-két szériát támogatni meg minek. A rossz emlékű P4...
Régi iskola szerint egy gép 3 év, az újabb szerint 6.

[ Szerkesztve ]

(#3846) cigam válasza wetomi (#3843) üzenetére


cigam
félisten

Hu... Micsoda készlet!
+ régen valaki faragott egy open susie nevű régi gépekre szabott verziót, és az is feledésbe merült. Kicsit fura, hogy ennyire "kitáncoltak" mögüle a magyarok.

ivana
Ez érdekes, én se hallottam, hogy önáló lábakra állt a SuSe.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3847) ivana válasza cigam (#3846) üzenetére


ivana
Ármester

Tudtommal az egy emberes project volt, ma meg lightweightet nem érdmes fejleszteni, lelassult a fejlődés a hw gombokért van... Egy öreg 2 magos meg 4GB ram a legtöbb embernek elég.

(#3848) ALFA válasza ivana (#3842) üzenetére


ALFA
senior tag

Már nem a Novell-é a SUSE, a kivált és a cég SUSE néven fut.

Ez nekem új. Én úgy tudtam, egy cégcsoport felvásárolta a Novellt, mielőtt csődbe ment volna, ami a Suse tulajdonosa volt, majd portfólió rendezés után a Suse cégcsoporton belüli céggé vált, tehát csak a tulajdonosa cserélődött.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#3849) ALFA válasza ivana (#3845) üzenetére


ALFA
senior tag

Hát, én anno megvettem a Suse Linux Professional 8.2-t, de nem találtam olzan gépet, amire gond nélkül tudtam volna telepíteni. Ay opensuse 11.4 volt számomra a jó megoldás, :K

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.