Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#2401) ludla


ludla
őstag

Sziasztok! Valaki esetleg aki Nvidia videokártyát használ Suse 11.4 KDE mellett, le tudná nekem írni hogyan, hova kell menteni az Nvidia-settings beállításokat? :R

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#2402) Sweet Lou 6 válasza ludla (#2401) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

default hely (asszem /etc/xorg.conf) nem jó?

sweetlou6.wordpress.com

(#2403) RBJ


RBJ
addikt

A Suse nél a milestone változat mit takar ?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2404) wetomi válasza RBJ (#2403) üzenetére


wetomi
aktív tag

A fejlesztői ágban lévő változatot. 7 milestone szokott lenni tudtommal és 2-3 rc ha minden igaz. A 12.1 jelenleg még elég korai.

(#2405) mickemoto


mickemoto
őstag

Sziasztok!

Elöljáróban annyi hogy új vagyok még ebben a fórumban és a linux világában is, ezért elnézést kérek ha olyat kérdeznék amit már feltett valaki korábban. Tegnap telepítettem a Suse 11.4 KDE-t egy Acer Aspire One 722 320GB-OS sata hdd-jére.Úgy terveztem hogy a Linux mellé win7-et szeretnék telepíteni és eszerint próbáltam partícionálni.
Több dolgot is szeretnék kérdezni, például hogy a windows-nak szánt partíciókat is csatolni kell? ( én nem csatoltam )kellett volna?

így csináltam a partícionálást:

/dev/sda1 /boot 200MB
/dev/sda2 windows 30GB nincs csatolva
/dev/sda3 / 20GB ext4
/dev/sda4 extended
/dev/sda5 swap 3GB
/dev/sda6 /home 100GB ext4
/dev/sda7 windows adat 143GB(maradék), nincs csatolva

Telepítés után szerettem volna beállítani a wlan-t, de nem sikerült.(vezetékes, kábelmodemes internetem van és ez rendesen működik Linux alatt, mindent automatikusan felismert)A routerem egy TP-Link TL-WR542G, azt olvastam valahol hogy ez a típus nem támogatott, viszont a gyártó oldalán azt írja a Linux támogatott. Hogyan kezdjek bele a wlan felélesztésébe?

köszönöm

(#2406) ViZion válasza mickemoto (#2405) üzenetére


ViZion
félisten

Uhhh...
Először olvasni/kérdezni kellett volna, mert így kicsit kitoltál magaddal, de megoldható.
Elsőnek win-t kell telepíteni, mert ez buta mint a kő, telepítéskor bármit hazavág, mert szerinte csak egy OS van...

Szal. W7 telepítése, általában egy 30-60 GB partíció elég neki (feltéve ha adataid másikon vannak), meg csinál egy "rendszer számára fentartott" partíciót az első helyre, kész.
Utána kellene linuxot telepíteni, mert az látja, és nem henteli le a wint...
20 GB elég bármely linuxnak (ha adataid másik partíción lesznek), swapnak 4 GB ram felett már csak a megszokás, és esetleg néhány program miatt kell pár száz mega, de gigabyte-ok semmiképp. Ha kevesebb ramod van, akkor is sok szvsz a 3 GB, de utólag be lehet állítani, ha kell a hely. /Home lehet a rendszernél, és lehet a win adat partíciót induláskor automatikusan csatolni, így eléred az adataid, filmjeid. Ráadásul win nem látja a linux fs-t, onnan nem tudnád pl. a képeidet, filmjeidet megnézni (csak kis hegesztéssel elvileg, de ezt nem próbáltam).

Jelen esetben a grub újratelepítése lesz szükséges a win telepítése után, ehhez grub korongot írj, hasonló a live CD-hez, ez megoldja a dual boot indulást. Ha a grubot a suse partícióra raktad volna, akkor Easy BCD-vel lehetne hozzáadni a linuxot. Mondjuk egy próbát megér.

A router a PC-től teljesen független kütyü. Ha wlan-t nem tudod beüzemelni a routeren, akkor ott a baj, nem a linuxal :)

Esetleg nem USB wifi modult használsz, amit nem ismer fel a Suse?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2407) mickemoto válasza ViZion (#2406) üzenetére


mickemoto
őstag

Köszönöm a segítséget, sajnos a linux után hiába raktam fel a win7-et, mint ahogyan mondtad nem engedte a linuxot utána bootolni.
Szóval akkor előlről kezdtem, feltettem a win7-et, egy 30GB-os elsődleges partícióra, plusz igen, ő még csinált magának egy 100MB-osat a lemez elejére.
Valamint csináltam egy 20GB-os partíciót a linuxnak(ezt nem formáztam természetesen), és az összes többi helyből egy ntfs partíciót.

Linux partícionálásnál hova csatoljam majd a win7 rendszert és a nagy ntfs partíciót?

Kell külön /boot-ot is csinálni a linuxnak, vagy elég a / , a swap és a /home?

Ha csinálnék /boot-ot partícionálásnál akkor azt hova rakná?, a lemez elejére gondolom, de ott meg a win7 van :F

(#2408) ViZion válasza mickemoto (#2407) üzenetére


ViZion
félisten

legyen / és legyen swap. a boot managert beállítja okosan, nem kell aggódni. Ha kérdezi, akkor a grub-ot rakja a linux partícióra, az a tuti. Win 7 partíciót nem kell telepítéskor csatolni, azt a filekezelőből is megteheted később, vagy beállíthatod, hogy csatolja induláskor :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2409) mickemoto válasza ViZion (#2408) üzenetére


mickemoto
őstag

Köszönöm :R

Amikor először telepítettem a suse-t nem kérdezte hogy hova tegye a grub-ot, bizonyára azért mert akkor nem volt windows a lemezen.
Remélem sikerül.

[ Szerkesztve ]

(#2410) mickemoto válasza ViZion (#2408) üzenetére


mickemoto
őstag

Sikerült megcsinálni, feltettem a Suse-t Gnome felülettel a win7 mellé, indítható mindkettő, :C

Két probléma van így az elején, az egyik a wlan, nem ismeri fel az eszközt, és a router beállításokat nem is tudom elérni böngészőn keresztül.Nem tudom mit kéne csinálni hogy működjön :F

A másik hogy a touchpad nem működik rendesen, mozgatni tudom a kurzort, de ase a szimpla se a dupla kattintást nem érzékeli.(KDE-s felületnél ez nem volt :F )

(#2411) ViZion válasza mickemoto (#2410) üzenetére


ViZion
félisten

A routert kábelen dugd rá, és állítsd be amit kell. A wlan sticket nem tudom mit használsz - így konkrétabban segíteni sem tudok.
Touchpad-ra meg keress rá a típus alapján: pl. synaptic touchpad gnome vagy hasonló.
Notid típusa, és az eszközök neve, típusa sokat segítene az életre keltésükben...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2412) mickemoto válasza ViZion (#2411) üzenetére


mickemoto
őstag

A noti típusa Aspire One 722 C52kk, a wlan benne egy PCI-os Broadcom BCM 4313 802.11b/g/n adapter, a router egy TP-Link TL-WR542G Ver.7.21-es , a touchpad az Synaptic típus.

Mielőtt feltettem másodjára(a win7 után) a Suse-t, megpróbáltam telepíteni az Ubuntu legújabb desktop verzióját és annál már a telepítés legelején felismerte a wlan hálózatot és be is lehetett állítani :F , viszont azzal az volt a gond hogy később a telepítés közben teljesen lefagyott a gép(négyszer próbáltam, mind a négyszer máshol) :W

(#2413) Gigi571 válasza mickemoto (#2412) üzenetére


Gigi571
csendes tag

Sziasztok!

A wlannal kapcsolatban. Nem mindegy, hogy a "Hagyományos módszerrel (ifup)" vagy a
"Felhasználó által vezérelt NetworkManager"-rel kapcsolódsz a hálózathoz.
Ez utóbbival tudod beállítani a wlant.

Ennek a bekapcsolásához el kell indítanod a YaST-ban
a "Hálózati beállításokat" és az "Általános beállítások" fülben tudod megváltoztatni, hogy a NetworkManager induljon el. Ebben már be tudod állítani a wlant.

De előtte újra kell indítanod a gépet, azt hiszem. Remélem érthető amit írtam, ha nem, kérdezz!

Ha estleg a NetworkManagert használtad volna eddig is, akkor nem tudok segíteni sajnos.

Üdv: Gigi

(#2414) ViZion válasza mickemoto (#2412) üzenetére


ViZion
félisten

Ubuntu probléma: telepítőt ellenőrizd, tölts le másikat, esetleg másik verziót (32 vagy 64 bit, esetleg Kubuntu). Nem szokott ilyesmit, illetve nálam csak HW hibánál volt ilyen.

Wlan-ra írtak, ha tudsz angolul, akkor érdemes guglizni is.
Touchpadra valami, hátha ez segít. Itt a polgár a KDE synaptic driverrel használja gnome allatt, elvileg megy.
Másik: Control Center >> Touchpad >> Acceleration Tab és itt a sebességet feljebb rakni, van akinek ez volt.
Másik pó'gár törölte a beállító .xml filet a /home/<user>/.gconf/desktop/gnome/peripherals könyvtárból, és restart után jó volt...
Próbálkozni kell, és legyen mentésed :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2415) mickemoto válasza Gigi571 (#2413) üzenetére


mickemoto
őstag

:R
Nekem a Suse alapból Network Manager-elindul, és abban prróbáltam állítani, meg (ifup) módban is, de nem sikerült.

(#2416) mickemoto válasza ViZion (#2414) üzenetére


mickemoto
őstag

A 64bit-est töltöttem, mivel az AMD C-50-es apu úgy tudom 64 bit-es.Le is ellenőriztem WinMd5sum-al. :F
Kubuntu-t is megróbálom, talán azzal jó lesz.

(#2417) Kelvin válasza mickemoto (#2415) üzenetére


Kelvin
őstag

Lépj be szépen a Yast-ba, majd a programok telepítésébe. Ott a keresőbe írd be, hogy Broadcom. Így tudod telepíteni a wifi adapteredhez szükséges csomagot. A routered lényegtelen, hogy milyen.

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2418) qamu74


qamu74
őstag

Sziasztok!

hogyan kell a compizt a gnomenál beállítani?
thx!

(#2419) takijoci


takijoci
csendes tag

Üdv Mindenkinek!
Sgítséget kérnék kezdő linuxosként.
Van egy Amd64 dual core processzoros gépem, Zotac geforce GT 240 512Mb ddr5 ramos kártyával. A legfrissebb Ubuntu, Kubuntu, Suse 11.3, 11.4 kifagy telepítés közben, (mindenféle színes kockák jelennek meg, aztán marad a reboot), viszont a suse 11.2 és az UHU 2.2 simán felmegy. Mi lehet az oka, és mit tehetnék? Előre is köszi a választ.

(#2420) ludla válasza takijoci (#2419) üzenetére


ludla
őstag

Én helyedben meg próbálkoznék a Suse 11.4 hálózati telepítőjével, nálam is voltak installálási problémák, és a hálózati telepítővel nem jelentkeztek mert ez már a friss csomagokat szedi.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#2421) takijoci válasza ludla (#2420) üzenetére


takijoci
csendes tag

Köszi a tippet, megpróbáltam. nem megy fel csak biztonságos módban, de akkor nem ismeri fel az usb-t. :(

(#2422) bobsys


bobsys
addikt

Honnan tudom letolteni a Suse 9.0-t?
Suse honlapjan nem talaltam.

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#2423) kraftxld válasza bobsys (#2422) üzenetére


kraftxld
nagyúr

[link]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2424) bobsys válasza kraftxld (#2423) üzenetére


bobsys
addikt

fenkju, fizetos a cucc? mer asszondja 60 day evaluation

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#2425) kraftxld válasza bobsys (#2424) üzenetére


kraftxld
nagyúr

A SLES az fizetős, az open Suse az nem.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2426) bobsys válasza kraftxld (#2425) üzenetére


bobsys
addikt

Bah, opensuse 9 letezik?

Latom opensuse 10tol indul. Regiu SUSE isokat honnan lehet letolteni? Elvileg a 9 az meg a Novelles megvasarlas elott volt, nem is ertem miert fizetos.

[ Szerkesztve ]

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#2427) kraftxld válasza bobsys (#2426) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Passz, nem vagyok ennyire képben vele :D
Újabb openSuse nem jó? Vagy miért kell pont a 9-es?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2428) bobsys válasza kraftxld (#2427) üzenetére


bobsys
addikt

Mert van egy ultrasparc gep amin fut valami ezereves cobol szamlazo cucc es at kene rakni az egeszet vmware ala. A csoka aki megtudja csinalni az meg SUSE 9-et kert.

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#2429) kraftxld válasza bobsys (#2428) üzenetére


kraftxld
nagyúr

VMware converter boot cd-vel nem próbáltad?
[link]
Esetleg attól a jómunkásembertől nem lehetne megkérdezni, hogy honnan tudnátok keríteni ilyen cuccot?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2430) bobsys válasza kraftxld (#2429) üzenetére


bobsys
addikt

En hozza nem nyulok ahhoz a cucchoz :)
A jomunkas ember meg hat khm... hogyismondjam, weird egy csoppet. Olyan e-mailt irt, hogy azota is azon rohogok/sirok felvatlva
Meg ez Ultrasparc procis cucc

[ Szerkesztve ]

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#2431) kraftxld válasza bobsys (#2430) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Van a gyárban egy magyar srác itt aki nagyon vágja ezt a SUN/Linux/Vmware témát, ha nagyon megakadsz majd megkérdem.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#2432) Vladi válasza bobsys (#2428) üzenetére


Vladi
nagyúr

link, elvileg itt megtalálod. Valahol kell lennie isonak is. Viszont én nem találtam itt működő szervert. :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2433) bobsys válasza Vladi (#2432) üzenetére


bobsys
addikt

Koszonom

Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

(#2434) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Mitől lehet ez a hibajelenség?

Bibis dolog!

openSUSE-11.4-GNOME-LiveCD-i686.iso -t leszedtem majd fel akarom rakni,
a köszönő képernyőig ill addig még eljut hogy mit csináljak. Live cd indít vagy telepít etcetc.
Ezután jön a bibi. Mégpedig amit amit a linken látni akármelyik ISO-t is szedem le belőle (régebbiekkel nempróbáltam tény)

Config:
C2D 6320 v. 80 :F :DDD , 2gb ram, 1tb hdd, P5k deszka, 22" moncsi.

[ Szerkesztve ]

(#2435) Kelvin válasza Mtbsrác (#2434) üzenetére


Kelvin
őstag

Pont a videó kártyádat hagytad ki, valószínűleg az a ludas.

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2436) fugo1


fugo1
csendes tag

Sziasztok most vettem egy HP laptopot amin Suse Linux Enterprise Desktop 11 2.6.32,9-0.2.5 van és erre az op rendszerre hogy lehet windows-os programokat rakni vagy
más lejátszókat amik a filmeket lejátszák mert ez a moonshine nem játsza le a filmeket.
Vagy ilyen programokat hogy lehet rárakni még nem volt linuxom de jó lenne megtanulni h ogy kell ezt használni

(#2437) fugo1


fugo1
csendes tag

Vagy inkább rakjak fel windows 7

(#2438) Sweet Lou 6 válasza fugo1 (#2437) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

olvasd el először ezt: [link]

videólejátszásra pedig a VLC-t vagy az SMPlayert ajánlom.

sweetlou6.wordpress.com

(#2439) Vladi válasza fugo1 (#2436) üzenetére


Vladi
nagyúr

Alapvetően használj Linuxos programokat. Keresd meg a suse csomagkezelőjét, onnan tudsz könnyen telepíteni alkalmazásokat.

Vagy marad a w7 :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2440) Mtbsrác válasza Kelvin (#2435) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

Miután elmentem melózni rájöttem hogy pont azt hagytam ki.
Istenem hajnal volt na :DDD

Tehát: ATI HD2600XT.

De csak pont a Suse disztrubnál csinálja ezt az összes linuxnál jó. Próbáltammár Ubuntut, Mint-et, Puppy-t Nautyx-ot is. Ott okésak. Kipróbálok nemsokára egy régebbi verziót.

(#2441) fugo1 válasza Vladi (#2439) üzenetére


fugo1
csendes tag

de ha egy kressz programot akarok telepíteni azt pl hogyan mert ezt írja ki

Hiba történt az archívum betöltése közben.

(null)

Parancssori kimenet
[/media/Kresz/Kresz-Egyeni-GyakorloProgram-Setup.exe]
End-of-central-directory signature not found. Either this file is not
a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the
latter case the central directory and zipfile comment will be found on
the last disk(s) of this archive.
note: /media/Kresz/Kresz-Egyeni-GyakorloProgram-Setup.exe may be a plain executable, not an archive
zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /media/Kresz/Kresz-Egyeni-GyakorloProgram-Setup.exe or
/media/Kresz/Kresz-Egyeni-GyakorloProgram-Setup.exe.zip, and cannot find /media/Kresz/Kresz-Egyeni-GyakorloProgram-Setup.exe.ZIP, period.

[ Szerkesztve ]

(#2442) Mtbsrác válasza Mtbsrác (#2440) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

12.1-el ugyan megy de hol tudom átállítani a hagyományos asztal kinézetre, nem erre a csoda semmitérő valamire. Azt hiszem a gnome 3 vagy 4 kinézet.
Igaz eddig live futtattam lehet ott volt a gond és ha feltelepítem akkor a bejelentkező képnél lehet választani a klasszikus kinézetet is. Remélem.

(#2443) fugo1


fugo1
csendes tag

Hellosztok hogy lehetne egy Suse Linux Op rendszert letörlöni és helyette egy win7 felrakni vagy win xp ja és az miért van hogy a Linux csak 260 GB bájtot észlel a 320 helyett?
Suse Linux Enterprise Desktop
HP G62 Notebookom van

[ Szerkesztve ]

(#2444) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Megent én!

Hogy kell a flash playert élesíteni?
Böngészőben leszedem a telepítő file-t majd elindítom akkor simán elindítja a yast2-t és kész.
Elvileg benne van a yast2-ben is hogy telepítve van de sehogyansem akar működni. Hameg frissíteni akarom akkor meg leakar szedni mellé még 700mb frissítése de én azt nemakarom hogy leszedje. Azt se tudom hol kell kikalcsolni azokat, hogy csak a számomra szükséges dolgot szedje le.

Bocs a zagyvaságért de ilyen gondom van :F

(#2445) fugo1


fugo1
csendes tag

Még azt szeretném kérdezni hogyha vettem egy új laptopot és linux van rajtza de azt ha teljesen letörlöm akkor a garancia elfog róla veszni vagy nem és helyére egy másikmop rendszert rakok

(#2446) wetomi válasza fugo1 (#2445) üzenetére


wetomi
aktív tag

Először is, az említett programod alapból tuti nem fog menni. A linuxokon nem futnak a windowsos programok és fordítva sem, tehát nem is érdemes próbálkozni .exe kiterjesztésekkel. Ha bármi nem egyedi program kell, pl videolejátszó, akkor a csomagkezelőt keresd meg, onnan biztonságosan telepíthetsz.
Ha mindenképpen kell valamilyen windowsos program, akkor megpróbálhatod a Wine nevű windows emulátort.

Azért lát kevesebb helyet, mert a 320-as vinyó formázott mérete kisebb, kb 294GB környékén lesz és emellett valószínűleg van még egy rejtett rejtett rendszer visszaállító partíció is.

Ha leszeded a suse-t, akkor a garancia szerintem nem fog elveszni. Habár nagyon ajánlom a Suse linuxot, akár a már fent lévő SLED-et, akár az ingyenes openSUSE-t, ennyi ismerettel talán egy picivel jobb lenne a Win 7-nél maradni.
Ha azt felrakod akkor a vinyó mérettel sem lesz gond, amilyen buta telepítője van, mindent le fog szedni, de a 320-at ő sem fogja látni, csak a max 29xGB környékét, az említett formázásos dolog miatt.

Ha van egy kis szabadidőd, nézegesd még a suse-t!

(#2447) wetomi válasza Mtbsrác (#2444) üzenetére


wetomi
aktív tag

Nyugodtan frissítsd a rendszert, mert azzal le fog jönni szépen a flash player és nem kell vele remélhetőleg semmit sem berhelni. Amit lehet azt a csomagkezelőn keresztül telepts, frissíts, ne pedig a letölthető fájlokkal. Nem minden esetben egyszerűbb, főleg ha nem látod előre a függőségeket.
Miért nem akarod frissíteni a rendszert?

[ Szerkesztve ]

(#2448) Festina86


Festina86
tag

Sziasztok!
Opensuse 11.4 alá szeretnék titkosított root fájlrendszert. Valaki esetleg nem tudna egy leírást erről ami pontról pontra érthetően leírja hogyan is kéne csinálni?
Válaszokat előre is köszönöm!

(#2449) ivana válasza Festina86 (#2448) üzenetére


ivana
Ármester

(#2450) Festina86 válasza ivana (#2449) üzenetére


Festina86
tag

Köszi!
És itt hol írják, hogy hogyan kéne csinálni? Lehet vak vagyok, de ezt a részt nem találom benne. Yast-ba nekem nem ment.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.