Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#2601) Kelvin válasza RBJ (#2600) üzenetére


Kelvin
őstag

Az openSuse az egyik legerősebb kde distro, én ezt ajánlom.

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2602) ludla válasza RBJ (#2600) üzenetére


ludla
őstag

A KDE igazából a SUSE erőssége, a tárolók viszont nem jók, ide másak kellenek Additional package repositories

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#2603) RBJ válasza ludla (#2602) üzenetére


RBJ
addikt

Nem konkrétan az ubis tárolókra gondoltam hanem az általam felvett programokra .
Pl moblock, qbittorent, multisystem stb.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2604) RBJ


RBJ
addikt

Feltenném a suse t a Kubuntu mellé de tartok tőle, hogy nem csinálja meg rendesen a grub ot és csak suse lesz utána.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2605) Kelvin válasza RBJ (#2604) üzenetére


Kelvin
őstag

Ne tarts tőle. Nálam még nem volt ilyen probléma. A telepítés közben le is ellenőrizheted mert megmutatja, hogy fog kinézni a grub.

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2606) sti10p


sti10p
senior tag

Én Suse-en még az internetet sem tudom beüzemelni (Samsung R528 noti)... Harr....

XY

(#2607) RBJ válasza Kelvin (#2605) üzenetére


RBJ
addikt

hát néztem nincs olyan inteligens mint az ubi, hogy választhatok milyen méretű legyen a patrició.
Esetleg csinálja kubi alat gparted el egy patriciót előre és arra tegyem a suse t?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2608) Kelvin válasza RBJ (#2607) üzenetére


Kelvin
őstag

Pedig lehet :)
Mikor felajánl egy part. táblát, alatta választhatsz több lehetőség közül is. Közte van, hogy te állítod be a méreteket, stb,. Szerintem elég intelligens....

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2609) RBJ válasza Kelvin (#2608) üzenetére


RBJ
addikt

ilyet nem találtam csak csatolási pontokat. :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2610) Kelvin válasza RBJ (#2609) üzenetére


Kelvin
őstag

Ne kapkodj, légy figyelmesebb. Ha magadtól még nem látod át az ilyesmit, nézz meg egy tutorial installt képekkel.

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2611) RBJ válasza Kelvin (#2610) üzenetére


RBJ
addikt

Megmondom őszintén, hogy csak fél szemmel néztem dolgokat mert ezer a dolgom itthon. de majd rendesen belemerülök vagy csinálok egy full install és ha nem tetszik akkor kubuntu lesz majd. :DDD
Vagy a megszokás hatalma van úrrá rajtam lehet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2612) atesz117 válasza RBJ (#2611) üzenetére


atesz117
aktív tag

Hi!
A Susenak elég jó dokumentációja van magyarul, ha valami nem menne.

Samsung Galaxy A34 5G

(#2613) ludla


ludla
őstag

Már rendelhető openSUSE 12.1 DVD lemez a Novell-től. Nekem már meg érkezett :)

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#2614) sti10p válasza ludla (#2613) üzenetére


sti10p
senior tag

Iggen?! És a netet felismeri már rendesen Samu R528-as noti-val, mert ezzel szenvedtem kb. egy napot?! Jah, hogy akinek az kell , hogy rendesen felismerjék a hardver-ét az fizessen érte és vegyen inkább Windows-t, ok ezt meg is értem. De hogy pont a hű de jó net-jéről híres Linux és azon belül is pont a Novell-es legyen ilyen gagyi...

[ Szerkesztve ]

XY

(#2615) ludla válasza sti10p (#2614) üzenetére


ludla
őstag

Ebben nem tudok segíteni mert nincs Samu R528-as notim :(
Ingyen van veszteni való és felróható hibákat szerintem nem illik a Linuxra vetni, ha a Windowson van gond azért jogosan reklamálhatsz.
De próbáld ki Ubuntu, Kubuntu ez KDE felültettel.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#2616) sti10p válasza ludla (#2615) üzenetére


sti10p
senior tag

Azt írtam is, hogy oké, ingyenes, nem nézem a fogát, de net nélkül gyak használhatatlan az egész, mivel mindent onnan akar installálni. Sokat olvastam biztató hsz-eket, hogy így de jó a Linux meg úgy de jó a Linux, meg hogy még jobban is járok vele mint a Win-el így bizakodva álltam hozzá, de ezek után én nem dicsőíteném annyira. Emlékszem is valami réges-régi Linux-os poénra, hogy mekkora öröm ha új hardver kerül a gépbe és: "Juhé felismerte!!!" Na erre hittem azt hogy ez már a multé, méltó a konkurenciához...Hát nem.
Amúgy meg biztos valami driver gond lehetett, mert valami "package"-eket akart installálni a DSL-hez, de persze nem ment neki.
Ráment egy napom annyit próbálgattam beüzemelni és még mindíg nem értem mi volt a probléma, szal arányos mértékű Linux kockaság level alatt kerülendő kategória.

De próbáld ki Ubuntu, Kubuntu ez KDE felültettel
Épp ez az, hogy ha már a Novell féle Suse sem kompatibilis a netes eszközeimmel, mit várjak a többitől? Meghát amúgy is a Suse volt a legszimpatikusabb, de jó nem leszek negatív, mert pl. a pdf nézegetés egész kényelmes volt rajta, meg még pár apróság, csak épp nem értem vele sokat net nélkül.

XY

(#2617) ludla válasza sti10p (#2616) üzenetére


ludla
őstag

Én csak annyit tudok mondani hogy ne add fel :)
Nálam is vannak mindig gondok mióta elkezdtem használni "2008" Linuxot SUSE-t :)
De még mindig kitartok mellette, amúgy DSL gondjai egy ismerősömnek voltak suse alatt, neki sikerült bekonfigolni, igaz azóta áttért modemes netre, így már nincs ilyen gondja.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#2618) Vladi válasza sti10p (#2616) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Amúgy meg biztos valami driver gond lehetett, mert valami "package"-eket akart installálni a DSL-hez, de persze nem ment neki."

Nem. Ez neked nem ment, nagy különbség. Most is a flém helyett inkább írnád le, hogy mi volt a gondja. Valami rémlik, hogy vagy 2 csomag kellett volna. A dvd-ről 100, hogy fel lehet tenni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2619) Barthezz2 válasza sti10p (#2616) üzenetére


Barthezz2
MODERÁTOR

Ha megoldást vársz a problémádra, úgy kérdezz, hogy értsék, ha nem ne szítsd a tüzet.

[ Szerkesztve ]

Everybody lies.

(#2620) sti10p válasza Barthezz2 (#2619) üzenetére


sti10p
senior tag

Nem állt szándékomban flame-elni, csak az az 1 napi szívás "öröme" meg a rendszerrel kapcsolatos csalódottságom kikívánkozott belőle, a véleményem még csak nem is volt különösebben paprikás, sok olyan hozzászólást olvastam már ami tényleg flame és tele van személyeskedéssel, meg még káromkodással is, mégse jött rá intés, ettől pedig én messze voltam. Igaz, keveset tudok a Linux-ról, csak általánosságokat, de a tapasztalatom most pont ezeknek mondott ellent. Ha évek óta zökkenés mentesen használnék Linux-ot akkor lehet a mostani problémámhoz is máshogy áltam volna, vagy tudtam volna mit kell csinálni, de mivel csak egy átlag, kezdő user vagyok az az érzésem támadt hogy "le vagyok ejtve", mégcsak a neten sem találtam egyértelmű megoldást a gondomra és valjuk be a Linux felülete nem a leg felhasználóbarátabb pl. a Windows-hoz nézve. Presze aki tudja mit hogy kell az könnyen beszél. Ha volt is benne sarkítás azért sorry, de szerintem a hsz. nagyjából érthető véleményt tükrözött.

A másik pedig, hogy pontosan föl tettem a problémával kapcsolatos kérdésemet a másik Linux-os topic-ban is, de még a szakik-tól sem érkezett rá megoldó válasz, pedig sűrgős lett volna (ezért is méreg az a több mint 1 nap vesztegelés), mivel Linux-ról van szó gondhatjátok hogy nem épp játékra kellett...

Sorry és Peace:

sti10p

XY

(#2621) Vladi válasza sti10p (#2620) üzenetére


Vladi
nagyúr

De mi volt a gond. Nekem már nem rémlik. Ha gondolod újra nekifuthatunk, lehet triviális a megoldás, csak még nem vagy elég tapasztalt. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2622) sti10p válasza Vladi (#2621) üzenetére


sti10p
senior tag

Akkor most idézem a másik topic-ból:
Megpróbáltam most onnan is (Yast-ból) meg a Network management-ből is csinálni egyet, ott létrehozza de nem látom a listán, ergo nem tudok csatlakozni, a Yast-ban meg mindent beállítok és a végén mikor le OK-zom, kiírja hogy ezeket a package-ket nem tudta installálni: smppd, linux-atm-lib... És így nem is hozza létre a konfigurációt...

Amúgy miután a Network managment-el beállítottam egy DSL kapcsolatot és ott az automatic connect-et kipipáltam letiltotta az egész Network managert-t is...

Mi lehet a gond?

Amúgy megjegyzem, hogy amikor installálni akarja a package-ket, nekem csak OK vagy cancel lehetőségem van, elérési utat nem tudok megadni és azt se hogy a telepítő CD-ről próbálja, és persze hiába van bent a telepítő CD a meghajtóban.

[ Szerkesztve ]

XY

(#2623) Vladi válasza sti10p (#2622) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor csak azt a két csomagot kell feltenni.

smppd, linux-atm-lib
Ennyi, van ír még valamit?

Egyébként dvd, vagy livecd telepítés. Nem mindegy, mert utóbbin nem biztos, hogy rajta lesznek a kérdéses csomagok.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2624) sti10p válasza Vladi (#2623) üzenetére


sti10p
senior tag

Ennyit ír. És rendes telepítő DVD (nem CD, azt elírtam).

XY

(#2625) Vladi válasza sti10p (#2624) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na az jó. Akkor csak be kell állítani forrásnak a dvdt.

Nézd meg, hogy elérhető e a dvd forrás: link.

Utána tedd fel a 2 csomagot. Ha így nem megy, akkor keresünk más módszert.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2626) sti10p válasza Vladi (#2625) üzenetére


sti10p
senior tag

Kösz, de a helyzet az hogy már felpattintottam a notira a win-t, amikor kellet nagyon sürgős volt és nem volt más alternatíva (és épp ez volt amit alapból el akartam kerülni). Esetleg van mód, hogy dual rendszerem legyen, mármint elfér a win mellett a Suse is valahogy, lehet így telepíteni (külön partícióra, vagy tudom is én)? Mert előbb ki kellene próbálni, hogy működik e. Első körben ezt kellene tudnom.

Az alap felhasználói felülete egész kellemes volt, a pdf nézegetője lekörözi az adobe-ét, főleg erre, meg doc, ppt file-ok nézegetéséhez kellene (az Open office-t, meg a Libre-t ki se próbáltam), meg persze net-hez.

Második körben: volt még vele egy probléma: a képernyő fényereje miután sleep, vagy energy save (vagy milyen) módba ment el a gép/képernyő nem jött vissza csak olyan 60%-os fényerővel. Hiába kerestem, nem találtam olyan beállítást amivel a fényerőt vissza lehetne állítani, egy darabig ment az, hogy újraindítás után újra 100%, de azután az se. Hol normál jött vissza volt a fényerő, hol nem. Ez is gondolom harver kompatibilitási probléma. Erre valami megoldás?!

[ Szerkesztve ]

XY

(#2627) Vladi válasza sti10p (#2626) üzenetére


Vladi
nagyúr

Lehet, persze, csak egy partíciót legalább hagyj neki szabadon. A particionálásnál lény nagoyn észnél, amúgy nem lehet gond. Lesz majd rendszerbetöltőd, abban választasz, hogy mi indul. link. A dokumentációt nézd át.

A másikra passz, szerintem a gpu driver lehetett a ludas. Milyen van a égpben?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2628) BigManus


BigManus
addikt

Sziasztok!

Ha volt már akkor bocs...
MP3 szerkesztőt keresnék 12.1 KDE-re.
Csengőhangot szeretnék készíteni a páromnak, de ezek az online szerkesztők nem győztek meg...

Előre is köszi!

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2629) Vladi válasza BigManus (#2628) üzenetére


Vladi
nagyúr

audacity
Megy fel repóból.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2630) sti10p válasza Vladi (#2627) üzenetére


sti10p
senior tag

A 1.10.1.1. -pontban leírtak alapján ha a meglévő Win-es NTFS-t méretezem újra és arra rakom, akkor nem tudok majd tömörített állományokkal dolgozni. Ezt nem lehet elkerülni?

XY

(#2631) BigManus válasza Vladi (#2629) üzenetére


BigManus
addikt

Köszöntem!

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2632) BigManus


BigManus
addikt

Sziasztok!

Nemrég összeraktam egy kis gépet.
Normális az, hogy 2 GB RAM-ból 342 a szabad? Nem fut semmi a háttérben, csak a Firefox egy ablaka.
110 GB-os a merevlemez, teljesen új, első rendszer ami rajta van.

KÉP

[ Módosította: Pompi ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2633) wetomi válasza BigManus (#2632) üzenetére


wetomi
aktív tag

Igen, ez normális. Nem ez a valós memóriahasználat. Ennél kevesebb, csak még sok helyet lefoglal előre gyorsítótárnak, ez a linuxnál teljesen normális.
Pl a vista és win7-nél is ezért ment a fikázás, hogy mennyivel több ramot eszik, mint a zikszpé, pedig csak gyorsítótárnak foglalja le ő is.
Ha több ramod van, akkor többet foglal le, ha kevesebb, akkor kevesebbet és hamarabb fog swapolni. Nekem volt hogy alig pár megát jelzett üres memóriának a 4 gigából.

Amúgy mik a tapasztalataid azzal az x200-as radeonnal? Nem próbáltam még ki a szülők gépén, mert féltem túl régi már ott az x1200-as, de lehet mégis megpróbálom.

[ Szerkesztve ]

(#2634) BigManus válasza wetomi (#2633) üzenetére


BigManus
addikt

Köszönöm!

Szégyen, de több éve használom a Suse-t, de nem is foglalkoztatott a dolog, utána sem néztem ennek.
Ez egy Asrock Twins HDTV alaplap. Ati Radeon Xpress 200 integrált kártyával.
Tökéletesen működik, semmi probléma nincs vele. Merem ajánlani.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2635) Vladi válasza sti10p (#2630) üzenetére


Vladi
nagyúr

"1.10.1.1. Resizing a Windows Partition"

"This means that you cannot read or write encrypted or compressed files."

Erre gondolsz? Ez annyit jelent, hogy ha suse alól olvasol ntfs fájlrendszert, akkor a titkosított vagy tömörített fájlokat nem tudod kezelni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2636) tropico


tropico
tag

Tegnap feltettem az opensuse 12,1 ismerkedni és azt vettem észre, hogy .avi filet nem játsz le. Valaki tud vmit ezzel kapcsolatban mondani? Én hibáztam valahol?

Ja amúgy nagyon jó disztrónak tűnik így elsőre. :C

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2637) BigManus válasza tropico (#2636) üzenetére


BigManus
addikt

Igen... Ott hibáztál, hogy nem jól kérdezel...
Nem játsza le a .avi videót. De melyik lejátszó? KDE vagy Gnome alatt? Van hibaüzenet?
Packman-t felvetted esetleg a telepítési forrásoknál? Ha igen frissítetted a rendszert?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2638) sti10p válasza Vladi (#2635) üzenetére


sti10p
senior tag

Ok, köszi, de talán én mást írtam?! :F Vagy a Suse-t nem NTFS-re fogja akkor telepíteni és én értem félre? Mert most bekavart a hsz-ed egy kicsit, hogy mi van...

[ Szerkesztve ]

XY

(#2639) Vladi válasza sti10p (#2638) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem!
A suse-t linuxos fájlrendszerre fogja tenni, semmiképpen se tedd ntfs-re. Inkább ext4 mondjuk.

(#2636) tropico:

Tegyél fel valami lejátszót: smplayer, vlc. VAgy a most fennlévőhöz való codecet.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2640) tropico válasza BigManus (#2637) üzenetére


tropico
tag

Ok-ok jogos, tényleg rosszul kezdtem.

KDE -> Koffein(asszem) ill. Kmplayer(csak URL-t akar lejátszani)

Pacman ? <- nem tudom ez mi

Debian alapú rendszereket használok és Gnome-ot, de vmi más keresek. Nem jön be a Gnome 3 valahogy.

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2641) sti10p válasza Vladi (#2639) üzenetére


sti10p
senior tag

Fura, ebből is látszik mennyire kezdő vagyok. De akkor pl. Windows-os NTFS partíciót látni fogom Suse-ból, tudok onnal file-okat másolni a Linux-osra stb?!

XY

(#2642) tropico válasza sti10p (#2641) üzenetére


tropico
tag

Igen látni fogod és tudod használni is.

:D "Fura, ebből is látszik mennyire kezdő vagyok":D Én is így kezdtem pár éve, most a winnel vagyok így.

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2643) BigManus válasza tropico (#2640) üzenetére


BigManus
addikt

Menj a telepítési forrásokhoz, hozzáadás, közösségi és jelöld be a packman tárolót.
Csinálj egy rendszer frissítést és valószínűleg menni fog a videó.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2644) tropico válasza BigManus (#2643) üzenetére


tropico
tag

ok kösz

PM-re 24h belül igyekszem válaszolni, ugyanezt el is várom.

(#2645) Vladi válasza sti10p (#2641) üzenetére


Vladi
nagyúr

Igen, látni fogod, mert ntfs-t azért kezel, igaz néhány funkcióról le kell mondanod. Amit fentebb beszéltük pl. De titkosított fájlt mikor akarsz amúgy is megnyitogatni linux alól? :D

Ha mégis átmásolod és kész.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2646) BigManus


BigManus
addikt

Sziasztok!

A KIckOff-ba szeretnék egy saját dolgot betenni. Hol találom az indítókat??

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2647) Melack


Melack
veterán

Helló! Reményeim szerint a napokban fogom elkezdeni az ismerkedést a openSuse Linux-szal. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem:
- live verziót támogat a dvd?
- Win7 mellé lehet telepíteni?
Köszönöm válaszaitokat!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2648) vzsryl válasza Melack (#2647) üzenetére


vzsryl
nagyúr

Hali!

Igen.
Igen. Dual-boot-ról ebben a hozzászólásomban írtam.

megprobaltam alairni, de a tollam nem fogja a monitort:/𝔹𝕒𝕔𝕜 𝕋𝕠 𝕃𝕚𝕗𝕖

(#2649) Melack válasza vzsryl (#2648) üzenetére


Melack
veterán

Tudom nem feltétlen ismeretlen kérdés, de az Ubuntuval és társaival volt némi gondom, ezért is indultam el másik irányba. Köszönöm a választ!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2650) Melack válasza vzsryl (#2648) üzenetére


Melack
veterán

A dual-boot minden verzióval is így működik? (mert ahogy néztem, 12.1 az aktuális, csak azt nem tudom, hogy a Novell melyik verziót adja oda DVDn)

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.