Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#2801) Melack válasza BigManus (#2800) üzenetére


Melack
veterán

Akkor ezt a verziót meg fogom próbálni. Remélem így már menni fog.
A TV szülők miatt kellene,m mert ezen keresztül szoktam nekik segíteni, ha vmivel elakadnak - és jobban bejött, mint gondoltam volna :)

Már csak a Nokia PC Suitot kellene vhogy megszerválni Linuxra, és jó is lenne az egész :DDD

[ Szerkesztve ]

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2802) BigManus válasza Melack (#2801) üzenetére


BigManus
addikt

Nekem nem sikerült feltennem, de azóta Androidra álltam át.
Igaz, ennek sem sikerült a programját feltenni :D

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2803) Melack válasza BigManus (#2802) üzenetére


Melack
veterán

Egyre jobb. Mert találtam vmi telókezelőt a neten, de az mégsem a hivatalos Nokia. Most meg emiatt nem biztos, hogy megéri fenthagyni a WinXPt a gépen :/

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2804) BigManus válasza Melack (#2803) üzenetére


BigManus
addikt

Nekem 500 GB-os tárolóm van.
Soha nem fogom tele tenni, ez biztos. Éppen ezért fent van egy Windows7 is, ha nagyon kell valamire, bootolásnál belépek... ( nem kér enni )
De talán 4 hónapja nem léptem be, mert SuSE alól mindent megoldottam eddig.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2805) Melack válasza BigManus (#2804) üzenetére


Melack
veterán

Most azon vagyok, hogyha sikerül belakni és megismerni rendesen, plusz a házi szervert is látni fogja, akkor az egész gépet átrakom openSUSEra. A Win7 partíciót meghagyom, mert az kell emiatt a kezelő miatt, de ennyi.

Melyik az a fájlformátum, amit mind a két rendszer ír/olvas/kezel?

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2806) BigManus válasza Melack (#2805) üzenetére


BigManus
addikt

NTFS-t is tudja irni es olvasni a SuSE.

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2807) Melack válasza BigManus (#2806) üzenetére


Melack
veterán

Akkor miért írja ki a képkezelő, hogy az egyébként NTFS formázású "D" meghajtómat nem tudja írni? Mert így nem tudom vele katalogizálni a fotókat :/

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2808) Kelvin válasza Melack (#2807) üzenetére


Kelvin
őstag

Itt a megoldás, használd a keresőt!

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2809) BigManus válasza Melack (#2807) üzenetére


BigManus
addikt

Olvasod is amit szoktam írni?
Már írtam róla!

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#2810) Melack válasza BigManus (#2809) üzenetére


Melack
veterán

Igen, szoktam olvasni. Máshogy nem haladnék a rendszerrel. Köszönöm ismét, megnézem,ha gépközelben leszek, hogy mi is a gond.

Kelvin: ok, ez alapján is megpróbálom.

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2811) Melack válasza Kelvin (#2790) üzenetére


Melack
veterán

Helló! Ezt le tudnád nekem írni részletesebben, illetve illusztrálni tudnád? Mert igyekszem megcsinálni amit írtál, de nem sikerül :/ Köszönöm előre is :R

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2812) Melack válasza Kelvin (#2571) üzenetére


Melack
veterán

/dev/disk/by-id/ata-Hitachi_HTS725032A9A364_100505PCKC04VPJ8D0JJ-part3 /windows/D ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=hu_HU.UTF-8 0 0 - itt kell átírnom a dmask=022-t dmask=002re?

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2813) Kelvin válasza Melack (#2812) üzenetére


Kelvin
őstag

A lépések szerint haladtál?
A konzolba su majd root jelszavad beírása után kövesd amit leírtam.
Igen azt kell megváltoztatni, majd újraindítani.

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2814) Melack válasza Kelvin (#2813) üzenetére


Melack
veterán

Igyekeztem leírásod alapján haladni, de folyton értelmezhetetlen parancsra futott a gép. Most az aktuális repos AMD Catalyst driver van fent, és most úgy tűnik, hogy működik. De mindenképpen megpróbálom az itt javasoltat megcsinálni - hátha azzal még jobb lesz :)

Ok, akkor legalább ez menni fog.

digiKAM alkalmazást le lehet törölni majd ismét leszedni? Mert az elején nem akarta beolvasni a Cuccos meghajtóról a képeket, most már meg nem akarja :/

Azt láttam, hogy a mappák befoglalása itt is megváltoztatható. Most a képek mappa a /home/Képek útvonalon van. Mi a módja, hogy ezt árírjam a D:/Dokumentumok/Képek mappára? (nfts fájlrendszeren van ez a rész)

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2815) g0dl


g0dl
addikt

OpenSuSE 12.1-en próbálom belőni a hw-es gyorsítású video lejátszást AMD kártyával (5750).
A VLC, és az xbmc is eldobja magát amint a vaapi / GPU használatot bekapcsolom. és elindítom a lejátszást.
Természetesen googliztam már egy csomót.
Merre érdemes indulni? Egyáltalán ez működésre bírható?
Legutóbb ott tartottam, hogy a vainfo doib egy hibát mert nem találja a /usr/lib64/dri -ben a fájlt ( strace ből látszik ez, az üzenet semmitmondó volt )

[ Szerkesztve ]

(#2816) Kelvin válasza g0dl (#2815) üzenetére


Kelvin
őstag

A Catalyst meghajtó van telepítve ugye?

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2817) g0dl válasza Kelvin (#2816) üzenetére


g0dl
addikt

Igen, az működik rendesen.

(#2818) Kelvin válasza g0dl (#2817) üzenetére


Kelvin
őstag

glxgears rendesen fut?

[ Szerkesztve ]

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2819) Vladi válasza g0dl (#2815) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nehezen, esetleges a dolog. Még mindig.
Úgy keress rá, hogy suse, kontra uvd. :D :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2820) Vladi válasza g0dl (#2815) üzenetére


Vladi
nagyúr

mi van má :O :O 2x biztos a hideg

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2821) g0dl válasza Kelvin (#2818) üzenetére


g0dl
addikt

glxgears fut 6200 fps, tehát megy a 3D

(#2822) Kingfisher1


Kingfisher1
tag

Segítsetek!

Telepítettem az openSuse 11.3 -at, és nem indul a Win7. A lényeg (szerintem), hogy nincs külön MBR (a 100Mb-os part.), mert a win7 telepítésekor nem lett létrehozva. És ott valami elkúródott a rendszerbetöltő telepítésekor. Jelenleg azt írja a lemezkezelő, hogy ismeretlen partíció.

[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#2823) Vladi válasza Kingfisher1 (#2822) üzenetére


Vladi
nagyúr

Rendszer indulásnál mi van? Grubban látszik a win?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2824) Kingfisher1 válasza Vladi (#2823) üzenetére


Kingfisher1
tag

A Suse indítójában még látszódott, persze nem reagált semmit. Most Ubuntun telepítettem a grubot, ott már nem látszik. Valamit állítgattam a Suse telepítésekor a rendszerbetöltőnél, de már nem tudom mi volt az :(((
Esetleg egy Win repair lemezzel MBR fix?

(#2825) #16820480 válasza Kingfisher1 (#2824) üzenetére


#16820480
törölt tag

Lrobald meg, de nem biztos, hogy menni fov. Egyszer en is jartam igy suse-val, bootloader telepiteskor tonkrevagta az ntfs particiomat...:-( szerencsere volt belole egy backup.

(#2826) Kingfisher1 válasza #16820480 (#2825) üzenetére


Kingfisher1
tag

Ha lenne backup :W

Nem lehet, hogy csak át kell írni valamit? UUID vagy ilyesmi?

(#2827) #16820480 válasza Kingfisher1 (#2826) üzenetére


#16820480
törölt tag

Az uuid a csatolashoz kell, de ha unidentified lesz a particioszerkesztoben, akkor ott szerinem komolyabb gond van. Bar lesz majd nalam okosabb, aki megmondja.

(#2828) Kingfisher1 válasza #16820480 (#2827) üzenetére


Kingfisher1
tag

Hibaüzenet Gparted szerint: [link]

(#2829) Kingfisher1 válasza Kingfisher1 (#2828) üzenetére


Kingfisher1
tag

Fél siker! Testdisk-el megoldottam, most látom a partíciót és minden adatot rajta. Viszont nem boot képes. Super Grub Disk-ről működik a meglévő Ubuntu. Egyelőre azt használom, aztán majd bütykölök valamit .. Köszi.

(#2830) #16820480 válasza Kingfisher1 (#2829) üzenetére


#16820480
törölt tag

ha nem bootképes, akkor elvileg csak annyit kell csinálni, hogy valamilyen partíciószerkesztőben átállítod a flag-jét "boot"-ra, windows ugyanis csak ilyen partícióról hajlandó betölteni.

(#2831) Kingfisher1 válasza #16820480 (#2830) üzenetére


Kingfisher1
tag

Igen, azt is kellett.
Megvolt a FixMBR/FixBoot Win7 repair cd-vel, utána Grub-install.
Minden a régi :C

[ Szerkesztve ]

(#2832) Anubis_9


Anubis_9
őstag

Sziasztok!

OpenSUSE 12.1-et telepítenék ma a lent látható konfigomra. Csak ez az OP rendszer futna a gépemen, semmi más. Egy 120GB-os vinyóra menne fel.
Meg tudnátok írni nekem, milyen partícióból mekkorát hozzak létre? Ha jól tudom, három kell: egy swap, egy /boot és egy /home. Vagyis létrehozok egy /boot partíciót, majd egy swap-ot és a fennmaradó a /home. Jól tudom?

Köszi!

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#2833) #16820480 válasza Anubis_9 (#2832) üzenetére


#16820480
törölt tag

nem. kell egy root ( "/" ), és ajánlott egy swap. ezen felül létrehozhatsz /home-ot is, ha külön szeretnéd tárolni a személyes beállításaidat és adataidat, de nem létszükséglet. mondjuk érdemes szerintem, mert ha esetleg újratelepíted, vagy másik rendszert telepítessz fel, akkor a beállítások megmaradnak (utána csak formázás nélkül fel kell csatolni a telepítőben /home-nak a home-ot).

(#2834) Anubis_9 válasza #16820480 (#2833) üzenetére


Anubis_9
őstag

Köszi! És mekkora legyen ez a root és a swap partíció (ha 8 GB RAM van a gépben)? :R

UI: közben Kelvin kolléga válaszolt is! Köszi! :C

[ Szerkesztve ]

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#2835) Kelvin válasza Anubis_9 (#2832) üzenetére


Kelvin
őstag

Szerintem alapból felajánl egy variációt a telepítés folyamán, ha nem akkor:
/swap 4Gib
/ nálam 20Gib ebből 7Gib foglalt
/home a maradék

"A legvégén nem az fog számítani,hogy mennyi év volt életedben,hanem hogy mennyi élet volt éveidben"

(#2836) #16820480 válasza Anubis_9 (#2834) üzenetére


#16820480
törölt tag

annyit tennék hozzá, hogy ha akarod használni a hibernálás funkciót, akkor jobb lesz a 8 giga swap-nak, mert adott esetben akár az egészet kiírhatja a vinyóra, és azt oda teszi. root-nak nem kell olyan sok, igazából 10 gigán is elfér, nekem 15 van erre kijelölve. home meg a maradék.

(#2837) Anubis_9 válasza Kelvin (#2835) üzenetére


Anubis_9
őstag

Automatikusan felajánlotta a következőket:
/swap 2 GB
/ 20 GB
/home a maradék a 120GB-ból. :)

sheratan: nem szoktam használni a hibernálás, így nem lesz akkor szükségem ekkora swap-re.

Eddig minden működik: a legfontosabb, hogy a 15 megás ADSL netem is megvan, ugyanis UBUNTU alatt max. 2-3 megás netet tudtam mérni, de az is folyton szakadozott. Itt ilyen probléma nincs. :C
Ami egyelőre fejtörtént okoz, az az, hogy szakadoznak az mkv-k VLC lejátszóval. Sőt: Youtube alatt sem folyamatosak a videók. Erre esetleg tipp vkitől?

Köszi!

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#2838) Melack


Melack
veterán

Megnézzük itt is, hátha: Akkor itt is nekiindulok a körnek: openSUSE alatt szeretném lecserélni a Network Managert, mert nem az igazi. hcl fórumtárs javallotta a Wicdet, ami szerinte is jó lehet. Kérdés: van e ez 1.7es verzióban SUSEra, és ha igen, hol lehet fellelni? Repo vagy egyéb? Esetleg alternatív és használható network manager ötlete vkinek? Tényleg megköszönném a segítséget!

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#2839) #16820480 válasza Anubis_9 (#2837) üzenetére


#16820480
törölt tag

kicsit lemaradtam az asztali hardverek terén, elsőre nem jön át a konfigodból, hogy milyen vga van benne, nem lehet, hogy esetleg fel kell tenni a zárt drivert hozzá?
egyébként milyen lejátszóval próbálod az mkv-kat? milyen videokimeneten át (lejátszóban video output beállítás)? illetve a flash cuccokat milyen böngészőben milyen flash pluginnel?

(#2840) Anubis_9 válasza #16820480 (#2839) üzenetére


Anubis_9
őstag

Szia!
Szóval Intel Corei5 2500K a CPU-m neve. Ebben integrált VGA van (IGP). Olyan az alaplap, hogy fel van készítve ilyen CPU-k fogadására, vagyis van rajta HDMI kimenet (ezen van kötve a TV-re a gép). Nincs dedikált VGA kártyám éppen ezért.
VLC player-t töltöttem le, ezzel próbáltam az MKV-ket. De ha úgy emlékszem, AVI-nál is ugyan ez volt a helyzet, ahogy Youtube alatt is, akár 1080p, akár SD felbontás volt beállítva. Firefoxot használok, ami alapban rajta volt. Ennek a flashplayerét frissítettem a legújabbra (Adobe flashplayer).

Köszi!

[ Szerkesztve ]

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#2841) #16820480 válasza Anubis_9 (#2840) üzenetére


#16820480
törölt tag

ezt az IGP-t támogatja a kernelbe épíett driver, nekem is hasonló van a laptopomban (core-i5 520m), és azzal tökéletesen mennek (igaz kubuntu alatt) a videók és a flash is. melyik kernellel használod, melyik opensuse-t?
vlc-hez felvetted a külső szoftvertárolót? esetleg érdemes lenne abból frissíteni, ha még nem. illetve én kipróbálnám, hogy a vlc beállításaiban a video output-nál xv (általában alapértelmezett) helyett a gl vagy gl2-re mit csinál. illetve esetleg próbálj meg valami másik lejátszót is, hátha azzal jobban megy. én smplayer-t használok, az gyönyörűen visz mindent, csak azt hiszem ez nincs benne az opensuse alaptárolójában, fel kell hozzá venni valamelyik közösségi tárolót.

flash mondjuk érdekes kérdés, de először nézzük meg a videót meg lehet-e szerelni valahogy.

(#2842) Anubis_9 válasza #16820480 (#2841) üzenetére


Anubis_9
őstag

Köszi a sok ötletet. Amire most válaszolni tudok, az az, hogy 64 bites 12.1-es OpenSUSE-t használok. A többire csak akkor tudok válaszolni, ha otthon leszek. :D smplayer-t kifogom próbálni. Amúgy UBUNTU alatt nem volt ilyen video gond. Ott a net volt rossz. :D
"vlc-hez felvetted a külső szoftvertárolót" ezt hogy kell csinálni? Bocs, de kezdő vagyok Linuxban. :B

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#2843) #16820480 válasza Anubis_9 (#2842) üzenetére


#16820480
törölt tag

van egy pár repó itt: [link]

a Packman Essential and Multimedia repót érdemes mindenképpen feltenni, ehhez a megfelelő helyen (12.1-es verzió alatt) látható sort kell bemásolni egy terminálba, ahol előbb a "sudo su" paranccsal admin jogokat szereztél.
egyébként pedig érdemes bekapcsolni az OSS és Non-OSS repókat is szerintem, ezt legkönnyebben a rendszerbeállítások / yast / software source (?) alatt teheted meg, hogy aktívvá teszed őket.
aztán tolsz egy frissítések keresését.

a 12.1 már a 3.1-es kernellel jött, szóval elvileg kéne tudja kezelni a gépedet rendesen.

(#2844) RBJ


RBJ
addikt

HIába állítom be a magyar nyelvet nem lesz az a suse m. a preferált nyelv listájában fel se hozza. :O

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#2845) wetomi válasza RBJ (#2844) üzenetére


wetomi
aktív tag

Live cd-ről telepítetted és nem állítottad be véletlenül már akkor a magyar nyelvet? Akkor lehet, hogy nem ment fel a teljes nyelvi csomag.
Frissítsd a rendszert, ez az első és nézd meg, hogy telepítve van-e a magyar nyelvi csomag.
Nem emlékszem a csomag pontos nevére, de ha a csomagkezelőben rákeresel a hun-ra akkor több, mint valószínű, hogy kiadja.

(#2846) wetomi válasza RBJ (#2844) üzenetére


wetomi
aktív tag

Az l10n-hu részletre keress rá, ez benne van a nyelvi csomag nevében, akár libreoffice, akár kde. Ha kell, telepítsd, elvileg hozza magával az összes magyar fordítást, elvileg a nyelvi ellenőrző csomagot, a hunspell-t is (vagy micsoda a neve).
Ezek után, ha beállítod és újraindítod, akkor rendben kellene, hogy legyen.
Hogy Gnome esetén is ez van a csomag nevében, az nem ugrik be, de gondolom igen.

[ Szerkesztve ]

(#2847) ViZion válasza RBJ (#2844) üzenetére


ViZion
félisten

...én is így vagyok, hogy sztem csak a KDE magyar, a gnome nem... legalábbis felemás nálam is.
Ubuntut megszoktam, de a global appmenu miatt váltanék, meg a gnome shell amúgy is tetszik, de Ubuntun olyan, mint a jó linzer: omlós...
Régebben volt opensuse fent, ehh, de nem olyan egyszerű átállni.
Jah, és ha azt elmondaná valaki, h Ubuntun egy gagyi a Nautilus, itt meg miért jó???

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#2848) fradi81


fradi81
veterán

hello
nvidia drivert lehet telepíteni a yaston belül valahogy opensuséban?

moto g72, Ninebot d28e

(#2849) wetomi válasza fradi81 (#2848) üzenetére


wetomi
aktív tag

A telepítési forrásoknál válaszd a telepítési forrás hozzáadása lehetőséget, ott a közösségi telepítési források, majd válasz ki az nvidia tárolót. Talán csak ennyi.

(#2850) mark77


mark77
tag

Porszem a gépezetben...
Feltelepítettem a laptopomra a az Open Suse -t. Minden beállításon túl vagyok, de sajnos a rendszer az otthoni wlan hálózatomat nem érzékeli, pedig a SSID-t a router küldi.
A laptop wlan kártyáját felismerte, és kezeli, de nem látja a hálózatokat.
Próbálkoztam a yastban is nem sok sikerrel...
Köszönöm..

Cannibal Corpse

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.