Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3251) Vladi válasza Canonfan (#3250) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elvileg csak csomagokat telepítesz. Csak figyelj, nehogy megszívasson a csomagkezelő.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3252) Canonfan válasza Vladi (#3251) üzenetére


Canonfan
senior tag

Ok, köszi, akkor majd meglátjuk h nekiállok-e :)

[ Szerkesztve ]

(#3253) zso73 válasza ludla (#3245) üzenetére


zso73
veterán

Megoldottam a naptárat a gyárival. Szuper lett. Az időjárás tippet kipróbálom. Köszi :R

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3254) ludla


ludla
őstag

fast tsc calibration failed üzenet fogad egy nvidia xconfig mentés után
Esetleg valaki tud megoldást? Nincs idegzetem most újra telepíteni

Yast rendszertöltőben ez fogad
default kernerrel val indítás után YaST got signal 11 at YCP file Storage.ycp:1371
/sbin/yast2: 431. sor: 2473 Szegmentálási hiba $ybindir/y2base $module "$@""$SELECTED_GUI"$Y2_GEOMETRY $Y2UI_ARGS

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3255) zso73 válasza ludla (#3254) üzenetére


zso73
veterán

GYF
;]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3256) ludla válasza zso73 (#3255) üzenetére


ludla
őstag

:R köszi legközelebb lehet jól jön, már újra húztam megvolt 15 perc alatt.

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3257) cigam


cigam
félisten

Pár napja tettem fel az "új" notimra (Dell D630) az opensuse 13.1-et KDE-vel. Minden működik, látszólag megyeget. Eddig csak lecsuktam, elaludt, kinyitottam felébredt. Ma viszont kinyitom, felébred, de csak a kaméleonos fekete háttér, és egér jött vissza. Nem kéri be jelszavam, hogy folytassam a munkát. Az egér mozog, de látszólag ennyi. Átléptem konzolba, és ott egy CTRL+ALT+DEL-el újraindítottam. Ezután mintha mi sem történt volna, be tudok lépni, működik. Legközelebb mit és hol nézzek meg?

Más.

Létezik olyan hálózatkezelő(tűzfal), ami nem a hw-hez köti, hogy milyen szabályok érvényesek, hanem a csatlakoztatott hálózathoz igazodik? Mint windows-on.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3258) cigam válasza cigam (#3257) üzenetére


cigam
félisten

Ma megint előjött a probléma. dmes utolsó pár sora szerint minden ok:
[54523.045504] sd 2:0:0:0: [sda] Starting disk
[54523.195244] PM: resume of devices complete after 1628.401 msecs
[54523.195924] PM: Finishing wakeup.
[54523.195926] Restarting tasks ... done.
[54523.200409] video LNXVIDEO:01: Restoring backlight state
[54523.457471] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlp12s0: link is not ready
[54523.458659] tg3 0000:09:00.0: irq 46 for MSI/MSI-X
[54523.493791] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): enp9s0: link is not ready

A hálózat hiánya normális, nincs kábel rádugva, a WiFi kapcsolat pedig a mesterjelszó megadása után épül fel. Vagy pont ez a gondja? Igencsak meglepő lenne, ha emiatt nem lehetne bejelentkezni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3259) wetomi válasza cigam (#3258) üzenetére


wetomi
aktív tag

Milyen hálózatkezelőt használsz, a gyári opensuse, vagy a KDE network managert, vagy ha van, akkor mást? Ha esetleg még nem próbáltad, váltsd át egyiket a másikra.
Egyébként elképzelésem sincs. A két eset között esetleg frissítettél bármilyen csomagot?

(#3260) cigam válasza wetomi (#3259) üzenetére


cigam
félisten

Nagyon jó kérdés, fogalmam nincs melyik hálózatkezelőt használom. Tippem szerint a KDE-t, mert nem a Yast-ban állítgattam a hálózatot.Ill ami az alapértelmezése.
Telepíteni szokott néha, de nem figyeltem meg, hogy összefüggésben van-e ezzel a félig ébredéssel. Pedig ezen kívül semmi bajom vele.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3261) wetomi válasza cigam (#3260) üzenetére


wetomi
aktív tag

A KDE network managernek van szép plasmoid beállító felülete, ami egy picivel egyszerűbb is, mint a gyári, talán ez tud olyat is, mint a windows-é.
A yastból a gyárit tudod állítani. Az sem bonyolultabb,mint a KNM de picivel kényelmetlenebb a használata, viszont megbízhatóbbnak tűnt annak idején, amikor választanom kellett.

A yastban tudod beállítani a hálózati beállításoknál, mit használjon, most fejből meg nem mondom mi a pontos helye.

Természetesen ott a parancssor is, de őszintén szólva csak akkor használom, ha muszáj, így nem tudok használható dolgot mondani.

(#3262) Ablakos


Ablakos
őstag

Ubuntu-ról szeretnék SUSE distre áttérni. A media, dokumentumok fizikailag külön lemezen, felmountolva vannak (ext4). Ha működésre bírom az új rendszert, akkor csak felakasztom a lemezeket és minden elérhető? (ext4 az mindenhol egyforma? :B )

(#3263) Videl válasza Ablakos (#3262) üzenetére


Videl
csendes tag

Telepítésnél van olyan opció, hogy a lemezbeállítások importálása. Legalábbis a dvd-s változatnál.

(#3264) wetomi válasza Ablakos (#3262) üzenetére


wetomi
aktív tag

Automatikus módszert hirtelen nem tudok mondani, de kézit igen.

Ha az egész /home partíció azon a külön lemezen van, akkor a telepítésnél válaszd a kézi particionálást és az azon a merevlemezen található partició csatolási pontját állítsd a /home-nak. Ebben az esetben annyiban leegyszerűsítheted a dolgod, ha ugyan azzal a felhasználónévvel telepíted az opensusét, mint az ubit.

Ami beállítás itt van és használható számára, az elvileg rögtön menni fog.

Ha Ubin is KDE-t használtál, akkor a saját mappádban lehet, hogy .KDE, a suse esetén pedig .KDE4 mappában lesznek a KDE specifikus cuccok és esetleg ezért nem talál meg valamit.

Ha csak egy mezei EXT4 partíció a rendszertől függetlenül, akkor csak felcsatolod és használhatod, a fájlrendszer az ugyan az mindenhol, max a különböző felhasználói jogosultságokat kell átállítani.

(#3265) Ablakos válasza wetomi (#3264) üzenetére


Ablakos
őstag

Értem, köszi.
Idáig desktop nélküli server verziót használtam (webminnel). Az oracle miatt ésszerűbb, ha rögtön KDE-vel telepítek. Már tesztelem VM alatt. Olvasom a doksit, de még nem ütötte meg a szemem, hogy meddig lesz támogatva frissítésekkel a mostani verzió 13.1?

[ Szerkesztve ]

(#3266) Videl válasza Ablakos (#3265) üzenetére


Videl
csendes tag

2016 novemberig.

(#3267) Ablakos válasza Videl (#3266) üzenetére


Ablakos
őstag

:R

(#3268) wetomi válasza Ablakos (#3265) üzenetére


wetomi
aktív tag

Kicsit megváltoztak a viszonyok a fejlesztés terén az openSUSE csapatában, ezért az új verziót is csak november környékére jósolják, az eredeti 8 hónapos kiadás helyett csak egy év után. Addig viszont tovább reszelgetik a 13.1-et és kitolódik a támogatási időszak is. Nálam desktopra nagyon bevált, nagyon egyben van.

(#3269) cigam válasza wetomi (#3261) üzenetére


cigam
félisten

Yast-ból ezt az üzit kapom: A hálózatot jelenleg a NetwotkManager program kezeli és a beállításai nem szerkeszthetők YaST-on keresztül.

Ma reggel sem tetszet neki az ébredés :(
Lehet csak másik oldalon kéri a jelszót? KDE-n is van több asztal? Hogyan lehet váltani köztük? Esetleg egy olyan parancs(bill.kombináció) ami minden ablakot az aktuális-ra helyez át?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3270) wetomi válasza cigam (#3269) üzenetére


wetomi
aktív tag

Akkor pillanatnyilag a KDE hálózatkezelője működik.
YaST-> Hálózati beállítások-> Általános beállítások és a hagyományos módszert választva fog a gyári opensuse hálózatkezelő működni a KDE helyett. Nincs ötletem mi lehet a baj, ezért nem is akarlak rábeszélni semmilyen módosításra, de nézd meg, hátha találsz olyan opciót, ami hasznos lehet számodra, legalább látod mi van beljebb.

Természetesen a KDE-ben is több asztal van, sőt, alapértelmezetten 2-vel települ. Ha lent a tálcán még ott van az asztalváltó ikonja, akkor egy jobbklikkel már meg is találod a plusz menüket. Ha már nincs ott, akkor vagy hozzáadod, vagy a rendszerbeállítások -> Működés -> virtuális asztalok helyen megtalálod a szükséges beállításokat. A billentyűkombinációt is a számodra kényelmesre állíthatod.
A rendszerbeállítások -> ablakműveletekben is van néhány további beállítási lehetőség.

Igazából borzalmasan mindent testre lehet szabni a KDE-ben, de mindazt megtalálni és tudni, egyáltalán mi mire jó, hát az embertelen. Évek óta kényelmesen használom, de sok alapvető dolgot nem tudok, mert egyszerűen nem úgy használom. Jó volna egy tapasztaltabb KDE guru.

Az alvásból ébredéses problémáddal kapcsolatban sem akarok látatlanban butaságokat mondani.

(#3271) cigam válasza wetomi (#3270) üzenetére


cigam
félisten

köszi! :R

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3272) Ablakos


Ablakos
őstag

SLES -ről lenne kérdésem. A kipróbálási időszak végén frissítések is megakadnak?
A frissítések nem olyan egyszerűek, mint ubuntunál? Itt mindíg patcheket kell tölteni, figyelgetni (rss -ben figyelmeztetnek) és azokat rakosgatni?

(#3273) kvcf111


kvcf111
csendes tag

Sziasztok, nem tudom jó helyre írok-e de szeretnék segítséget pár dologban, Virtual Boxban telepítenem kellett az Opensuse Linuxot 11.3-mas verzió. Lenne 1-2 feladat amiben szeretnék egy kis asszisztálást mert foggalmam sincs, hogy kell őket elkészíteni hiszen életemben először használom ezt az egész rendszert, de a beadandómat viszont itt kell megcsinálni...
Ez az első: A belső hálózatot a 192.168.6.0/24 tartomány részeként határozza meg úgy, hogy az
alhálózatban legalább 18 kliens legyen üzemeltethet®. Az alhálózatot úgy alakítsa ki,
hogy a megadott paraméterek mellett a lehet® legkisebb tartományt használja fel az eredeti
hálózatból. A lehetséges (használható) alhálózatok közül a feladat megoldása során
használandó alhálózat sorszáma: 1
És ez a másik: Kon�figuráljon DHCP szervert a kiszolgálón úgy, hogy az kizárólag a belső hálózatban lássa
el feladatát. A DHCP szervert az alábbi paraméterekkel konfigurálja, valamint ügyeljen
arra, hogy a szolgáltatás az operációs rendszer indulásakor automatikusan elinduljon.
Tartomány: teszt
Névszerver: �-------
Átjáró: A kiszolgáló IP címe
Lejárati idő (alapért.): 4 óra
Kiosztható címek: Az alhálózat összes használható IP címe, kivéve az
1. feladat(Az előző bemásolt feladat) során használtak és az alhálózat lehetséges
legmagasabb kiosztható IP címe.

Köszönöm szépen a segítségeteket:) vagy az iránymutatást ha rossz topicba vagyok.

(#3274) cigam válasza kvcf111 (#3273) üzenetére


cigam
félisten

Az első kérdés platformfüggetlen. Ez segít kiszámolni.
Ha nem tévedek, akkor Az ip címtartomány: 192.168.0.1 - 192.168.0.30 (Ebbe még belefér a 18 kliens), a hozzátartozó netmask: 255.255.255.224
Valamint ajánlott a dokumentáció 420. oldalának fellapozása. Igaz a magyar nyelvü verzió még csak 11.3, de az alapok azóta sem változtak.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3275) FіkuszKukіsz válasza cigam (#3274) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

192.168.6.1 - 192.168.6.30

Romanes eunt domus

(#3276) kvcf111 válasza cigam (#3274) üzenetére


kvcf111
csendes tag

Köszönöm az eddigi segítséget:) azt szeretném, még kérdezni hogy azt az egész dolgot hol és hogyan kell beállítani? hálózati beállításoknál? vagy a terminálba kell valamiféle parancsként beírni? mármint azt hogy azon tartomány részeként 18 kliens legyen üzemeltethető, és aztán hogy a használandó alhálózat sorszáma az 1-es legyen.

(#3277) cigam válasza FіkuszKukіsz (#3275) üzenetére


cigam
félisten

hopsz :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3278) kvcf111 válasza cigam (#3277) üzenetére


kvcf111
csendes tag

hopsz?:D

(#3279) cigam válasza kvcf111 (#3278) üzenetére


cigam
félisten

A példádban/kérdésben 192.168.6.x szerepel, én pedig 192.168.0.x-el írtam a megoldást.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3280) kvcf111


kvcf111
csendes tag

jaaa az nem számít:) amúgy én se vettem észre de csak rájöttem volna:) de mindezt én hol és hogy tudom beállítani?

(#3281) cigam válasza kvcf111 (#3280) üzenetére


cigam
félisten

Nem akarok faragatlannak tűnni, de úgy tűnik velünk oldatnád meg házidat. Ott a manuel olvass (329. oldal), szépen leírják az alapoktól hogy mi az ip cím a netmask az ipv4 és ipv6 ... no és mindezt hogyan tudod beállítani a Yast-ban.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3282) kvcf111


kvcf111
csendes tag

Nem akarok faragatlannak tűnni, de ez egy fórum úgy tudom, ami azért lett létrehozva , hogy egymásnak az adott témával kapcsolatban kérdéseket rakjunk fel, szerintem az az én dolgom, hogy éppen a dolgozatommal , a beadandómmal vagy a házi dolgozatommal kapcsolatosan kérdezzek...Vagy ha valaki idejön , hogy a házijába kell segítség akkor te elküldöd , hogy csinálja meg maga csak azért mert szerinted nem helyes, hogy segítségre szorul és ennek hangot is ad? Hogyha én látok egy tanácstalan embert , aki egy témával kapcsolatban akar segítséget, akkor vagy segítek neki vagy nem , és nem kérdőjelezem meg azt, hogy mégis miért is kell neki a segítség. Szerintem nem kértelek meg külön téged, hogy szólj hozzá és segíts nekem, ergó vagy segíts, vagy ne és ne az zavarjon, hogy nekem konkrétan a mellesleg 10 pdf oldalból álló házimban van 1 feladat amiben segítségre szorulok.
Szerinted van időm az alapoktól végigolvasni az egészet és megérteni minden apró beállítást és az egész rendszer konkrét működését úgy, hogy van az egészre 1 hetem és életemben először látom ezt az egész linuxos rendszert és még az is hibásan működik?

[ Szerkesztve ]

(#3283) ubyegon2 válasza kvcf111 (#3282) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek a Linuxos fórumok a Linux- ot alkalmazó kezdő- haladó szintű felhasználóknak jöttek létre és az itt segítők sok esetben elég sok energiát fektetnek be abba, hogy más felhasználóknak segíteni tudjanak. Sok esetben tudják a megoldást, de a pontos végrehajtás leírásához nekik is kutatni, keresgélni kell. :R

Más házifeladatát nem szivesen végzik el, remélem megérted!

(#3284) FіkuszKukіsz válasza kvcf111 (#3282) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

Akkor hogy akarsz valamit megtanulni, ha azt várod, hogy más végezze el helyetted a feladatot? Nem tudom mit tanulsz, de ilyen szintű hálózatos feladatok általában IT szakiránynál szoktak előfordulni. Ha nem vagy képben ilyen alapvető dolgokkal (IP maszk, alhálózatok, dhcp konfig) hogy akarod a szakmát elsajátítani???

Romanes eunt domus

(#3286) lono981


lono981
csendes tag

Szervusztok!
Van nekem egy Dell Inspiron 7720 notim. Win7-tel 3-4 órát is el ment akkuról. Sajnos 13.1 opensuse alatt alig több, mint 1 órát bír ki akkuról használva. Néztem a Rendszerbeállítások/Energiakezelő menüpontot, de sajnos sikerrel nem jártam.
Mit csináljak, hogy több órát használhassam akkuról a gépem Opensuse alatt?

[ Szerkesztve ]

(#3287) bugizozi


bugizozi
őstag

Sziasztok!

Létezik Suse alapú nas szoftver? A TiniNAS-t próbáltam, de nemsok sikerrel. Hiába van listen állapotban a webmin 10000 portja, nem tudom megnyitni böngészővel, még a telnet ip 10000 parancs se pozitív, az SSH pedig működik rajta.

Köszönöm! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3288) cigam válasza bugizozi (#3287) üzenetére


cigam
félisten

A webmin fut?

Amúgy meg felteszed GUI nélkül, és yast-al bekonfigurálod a samba-t, oszt kész. Fontos, hogy opensuse alapu legyen?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3289) bugizozi válasza cigam (#3288) üzenetére


bugizozi
őstag

Opensuse vagy redhat.
Van egy spéci inteles progi ami csak ezen a 2 disztribúción fut el es emellett kellenének meg nas funkciók (raid, nfs)

A webmin fut. :K

:R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3290) cigam válasza bugizozi (#3289) üzenetére


cigam
félisten

netstat -a -p mit mond?
Tűzfal van?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3291) Vladi válasza bugizozi (#3289) üzenetére


Vladi
nagyúr

nade milyen gép ez?
Mert ilyen arm, meg mips nem biztos, hogy lesz rh-ban. :U

Az mér titok, hogy melyik program? Biztos csajok mellét nagyobbítja meg xxx.avi fájlokban. ;]

Sima centos szerverként?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3292) bugizozi válasza Vladi (#3291) üzenetére


bugizozi
őstag

Egy intel ssr212mc2-rol van szó es ez a progi kell hozza h leszabályozza a ventiket h ne pörögjenek maxon.

[link]

Es aztán erről a geprol kellene kiajanlani a tarhelyet NFS-en vagy iSCSI-n ezért gondolkodtam nas szoftverbe.

[ Szerkesztve ]

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#3293) Vladi válasza bugizozi (#3292) üzenetére


Vladi
nagyúr

Erre simán rakhatsz opensusét vagy centos-t (rhel 5 vagy inkább 6). Elvileg ezeket direkt az ilyen gépekre találták ki.
Akkor könnyebben boldogulsz.

Ehhez a programohoz nincs újabb verzió? Mert itt még rhel 4-et ír, a meg nem mai csirke.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3294) qqcqqc válasza bugizozi (#3292) üzenetére


qqcqqc
őstag

Tűzfal kiengedi a Webmint-t?
Szerintem azért nem éred el.
Alapban elég szigorú a tűzfal beállítás, neked kell mindent engedélyezni.

(#3295) Gyick


Gyick
őstag

hi!

Egy Hd 5000 szériás ati vga kártya hogy catalystel fusson megoldaható az open suseban?

(#3296) ubyegon2 válasza Gyick (#3295) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

HD 5450 ATI- val már használtam, semmi gond nem volt vele. Itt a támogatott ATI vga lista.

(#3297) Vladi válasza Gyick (#3295) üzenetére


Vladi
nagyúr

opensuse elvileg amd támogatott, de úgy is olvastam, hogy fel lehet tenni könnyen. link

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3298) zso73


zso73
veterán

Valaki tudja, hogy miért nem műxik az Opensuse 13.1 verziónál a magyar billentyűzet Hosszú "I" betűje ? A többi magyar betű jól működik. A beálltiásnál a teszt résznél is minden jó.....

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3299) Shrike7973 válasza zso73 (#3298) üzenetére


Shrike7973
senior tag

Nem lehet, hogy csak Chrome esetében nem megy? A 35-ös verziónak közismert hibája ez.

(#3300) BoB válasza zso73 (#3298) üzenetére


BoB
veterán

Chromium/ Chrome-ban? Mert abban ismert bug, a kovetkezo verzioban javitva lesz.

Megeloztek...

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.