Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3501) sz.balazs.95 válasza Dhampir (#3500) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

eleve úgy csináltam. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3502) Dhampir válasza sz.balazs.95 (#3501) üzenetére


Dhampir
félisten

Amikor kísérletezős korszakomban nagyon elbabráltam valamit, akkor az automatikus javítás mindig kihúzott a slamasztikából. :-)

(#3503) cigam válasza sz.balazs.95 (#3496) üzenetére


cigam
félisten

Mit tekertél el utoljára?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3504) sz.balazs.95 válasza cigam (#3503) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Frissítettem CD-vel 13.2-re. Ez minden bűnöm. :DDD
De már storno a dolog, mert felraktam egy Win-t, egyelőre egyedüli rendszerként.
(Magyarán később felrakom újból a SuSE-t, csak akkor már külön meghajtón)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3505) cigam válasza sz.balazs.95 (#3504) üzenetére


cigam
félisten

De zárt driver volt fent elötte? (ati/nvidia)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3506) sz.balazs.95 válasza cigam (#3505) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

ATi volt, lévén hogy Radeon-t használok. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3507) Vladi válasza sz.balazs.95 (#3506) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nekem vesszőparipám az ati gyári driver mellőzése. Ha meg tudod oldani minden feladatodat akkor inkább mellőzd, és használd a nyílt drivert. Mert annyi sok probléma volt és van vele, hogy így stabilabb.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3508) sz.balazs.95 válasza Vladi (#3507) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

De a nyílt drivereknek meg tapasztalataim alapján pocsék a teljesítménye, emiatt automatikusan mindenhol zárt drivert használok, ahol erre van lehetőség.

#3509:
Egyrészt hogy ne legyen halál lassú a LibreOffice egy nagyobb Calc táblázatnál, másrészt a játékok miatt (pl. Steam).
Meg úgy általánosságban minden gyorsabb, ami picit is használja a videokártyát. :)

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3509) Vladi válasza sz.balazs.95 (#3508) üzenetére


Vladi
nagyúr

Kérdés az, hogy mi az a teljesítmény, amire szükséged van.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3510) cigam válasza sz.balazs.95 (#3508) üzenetére


cigam
félisten

Azért verzióugráskor válts vissza sima vesa/nyílt driverre, mert ilyenek hibák előfordulhatnak.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3511) sz.balazs.95 válasza cigam (#3510) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

most már legalább ezt is tudom. :D

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3512) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok,
A munkahelyemen nem indul el a linux server
Ezt irja:

/dev/md2 contains a file system with errors, check forced

Ezután ha lefut a check:

Failedet dobnarra , hogy activating swap devices in /etc/fstab...
Mi lehet a gond? Mit kell csinálni?

(#3513) Vladi válasza smallmer (#3512) üzenetére


Vladi
nagyúr

Lemezed/fájlrendszered erőteljesen haldoklik. Lassan lemezcsere lesz belőle.

Most hirtelen azt tudod cisnálni, hogy a swapot kiveszed a rendszerből, hogy az felálljon egyáltalán nem single módon is:

/etc/fstab fájlban kéne a swap sort kommentelni, egy ilyennel a sor elején: # Akkor nem veszi figyelembe. mondjuk ha nem is bootol akkor ezt nem tudod megcsináni.
Akkor mégis kell a single boot: grubban kellene a kernel sor végére egy 1-est tenni, vagy egy single szót. Melyik grub ez? 1 vagy 2?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3514) cigam válasza smallmer (#3512) üzenetére


cigam
félisten

RAID tömb? cat /proc/mdstat mint az állapotáról? Nem lehet, hogy valamelyik lemez feladta a harcot?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3515) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Sziasztok!

Próbálkozok áttérni Open SUSE-re tagnap (Ubunturól). Egy homeserveren fut, de nekem kell rá VNC. Eddig TightVNC-t használtam, de nem akarom hozni magammal a megszokásaimat, és inkább kérdezek.
Szóval mit pakoljak fel szervernek?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#3516) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Bónusz kérdés. Gnome-ot raktam fel rá, erőforrás-spórolás címén. Jó választás volt?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#3517) cigam válasza Jim Tonic (#3516) üzenetére


cigam
félisten

Nem. Ha szerver lesz belőle tök felesleges erőforrás pazarlás a GUI. A Terminál, és ssh a barátod ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3518) Jim Tonic válasza cigam (#3517) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Kell a GUI, ezért kell a VNC is. Nem a szerverkonfiguráláshoz, arra ott az SSH, esetleg a webmin, így van. ;)

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#3519) cigam válasza Jim Tonic (#3518) üzenetére


cigam
félisten

Ja, akkor inkább az "egyéb" kategóriából Enlightment, lxde, xfce, vagy mate.
Itt egy hozzávetőleges lista, hogy melyik mennyit fogyaszt:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3520) Jim Tonic válasza cigam (#3519) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ahh, köszi érte! :R

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#3521) batagy válasza Jim Tonic (#3516) üzenetére


batagy
őstag

Én XFCE-t használok már minden új OpenSUSE telepítésemen. Cégben VNC szerverrel (x11vnc) használjuk (sok user), alapvetően jó. Egy-két bug előfordul az ablakkezeléssel, pl. egy-két alkalmazásnál nem lehet maximalizálni az ablakot, de az lehet az alkalmazás hibája is. Én elégedett vagyok vele.

Teszteltem az LXDE-t is, de az nekem nem jött be, körülményes nagyon konfigurálni.

(#3522) Jim Tonic válasza batagy (#3521) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Köszönöm!

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#3523) zso73


zso73
veterán

Akinek gondot okoz az AMD drájver felrakása,annak itt egy kis segítség. ymp fájlok automatikusan telepítik a szükséges fájlokat.
AMD 32/64 bit driver auto telepítő

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3524) #67688960


#67688960
törölt tag

az opensuse 13.2-be bekerült a hozzáadható telepítési források közé az amd/ati driver is

persze aztán még meg kell keresni a szoftver telepítőben is és kijelölni hogy felpakolja magát
nem is értem mi tartott eddig

kaffein-nél nem tudja valaki esetleg hogy hogy csalhatom elő a digitális tévéadásnál a felíratot?

[ Szerkesztve ]

(#3525) zso73 válasza #67688960 (#3524) üzenetére


zso73
veterán

Köszi az infót. Én így jöttem rá a dolog nyitjára...

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3526) #67688960 válasza zso73 (#3525) üzenetére


#67688960
törölt tag

hát ez most nem egészen értem, de már kissé zsibbadt vagyok :)
eddig én is a ymp félét használtam
már ha jó is volt, mert nem mindig
de elvileg az amd oldláról leszedett is jó, de az se mindig, volt hogy régen csak --force jött össze de volt hogy úgy se
vicc hogy az amd fő szponzor és ennyit se tettek meg eddig
no meg minden új verzió máshogy van kissé untam már hogy minden évben új megintmáshogy kell szni amíg meg nem fejti mindneki a bibit, ahelyett hogy egy valaki megfejtené és mindneki más meg örülhetne hogy van vga is a gépben

[ Szerkesztve ]

(#3527) zso73 válasza #67688960 (#3526) üzenetére


zso73
veterán

Én próbáltam mindenhogyan. Nem vagyok nagy linuxos......Sehogy nem tudtam működésre bírni. Csomagokat keresett a telepítő, meg mit tudom én. azokat felrakva sem települt rendesen....
Ezzel az ymp-vel meg felrak mindent, és működik. Ezért linkeltem ide. :K

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3528) #67688960 válasza zso73 (#3527) üzenetére


#67688960
törölt tag

Nem azért írtam hogy benne van mert ide linkelted, hanem mert felpakoltam az 13.2-t és amikor hozzáadtam a telepítési forrásokhoz packman-t akkor láttam hogy bekerült és gondoltam szólok.
Magától nem teszi fel sajnos, rá kell keresni a telepítőben én simán azt szoktam írni hogy amd. Plusz csak hd5xxx vagy hd6xxx-tól van ugye ezért akinek korábbi van annak nem is kell. Nálunk is csak egy gépbe, épp ebbe.

Szóval tőled függetlenül írtam.

Egyébként megtaláltam a Kaffeine-nél a felírat kezelőt, nem figyeltem talán mert ha nincs felírat akkor inaktív.

Viszont sajnálattal vettem észre hogy a naptárban nincs eseményinfó. :(
De erre nem is várok segítséget.

Üdv!

(#3529) zso73 válasza #67688960 (#3528) üzenetére


zso73
veterán

Látom, hogy sokat törödsz az aprólékos dolgokkal.... Nekem annyira zavaró betűvel ír mindent a Suse, hogy borzasztó. HD 5770 van a gépemben, és a legújabb katasztrófa. Full HD-ra állt be a monitor. Igaz, hogy a 75 Hz helyett alap támogatott 60Hz-re. És ez köbe van vésve. Nem tudom átállítani, még a cc-ben root-ként sem. Van tipped esetleg,hogy hogyan lehetne ?

[ Szerkesztve ]

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#3530) batagy


batagy
őstag

SSD-n való használathoz mit szoktatok beállítani OpenSUSE-n?

Én pár napja raktam életemben először OpenSUSE-t (13.2-est immár) egy SSD-re. Windows 8.1-gyel dual bootban. (A korábban általam írott útmutató továbbra is érvényes! Ezt kell használni, amennyiben UEFI boot és GPT partícionálást szeretnénk Win8.1 és OpenSUSE 13.2 dual boottal.)

Visszatérve az SSD-re. Itt találtam egy nagyon hasznos guide-ot.

A Trim funkció támogatva van (Kingston HyperX 3K 120 GB):
hdparm -I /dev/sda | grep TRIM

De ez nem jelenti azt hogy aktív is.

Én végül annyit csináltam hogy:
systemctl status fstrim.timer
--> Alapból tiltva van ez a service.

systemctl enable fstrim.timer
---> Elején egy hibaüzenetet ír, de reboot után jól fut. Elvileg hetente lefuttatja az "fstrim -v /" parancsot, amire szükségünk van.

A /etc/fstab-ban a "discard" opcióra azt írták, nem ajánlott, mert minden írási műveletnél lefutattja, ami belassítja az OS-t. A /etc/rc.d/boot.local-ban pedig csak akkor fut le, ha indul az OS.

[ Szerkesztve ]

(#3531) sz.balazs.95 válasza batagy (#3530) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Szerintem az elég, ha nem csinálsz swap partíciót, és a böngészőben tiltod a gyorsítótárat.
Nagyjából ezek azok, amik sok apró írási/olvasási műveletet tudnak produkálni, amik csökkentik az SSD élettartamát. A többi már felhasználástól függ.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3532) cigam válasza sz.balazs.95 (#3531) üzenetére


cigam
félisten

Eh... Nem azért vetted hogy kihasználd? Ennyi erővel egy lassú merevlemezen is létrehozhatnál swap-et, stb...
Ez éppen olyan mint azon izgulni, hogy a 8GB RAM-ból mennyi marad üresen.
Nem azért vetted ezeket a cumókat, hogy (ki)használd?

Évek óta használom különösebb odafigyelés nélkül, és köszöni szépen jól van.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#3533) sz.balazs.95 válasza cigam (#3532) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Jó persze, de ha nem muszáj, akkor nem kell feleslegesen terhelni az SSD-t. :)
én egyébként nem vettem SSD-t. (de tervben van. :DDD )

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#3534) batagy válasza sz.balazs.95 (#3531) üzenetére


batagy
őstag

Swap-ot eleve nem csináltam , ezt eltaláltad, de ennek nincs köze az SSD-hez. 8 GB RAM mellett fölösleges, ráadásul a ZRAM nevű funkciót szoktam használni.

cigam-mal értek egyet, fölösleges a böngésző gyorsítótárat tiltani, azzal elvesszük az SSD előnyét.

Szerintem két dolog elég:
- A már említett "fstrim -v" parancsot időnként le kell futtatni (az fstrim.timer service tudja ezt).
- "noatime" flagat érdemes beállítani az SSD-n lévő partíciókra (/etc/fstab-ban , vagy telepítéskor/partícionáláskor), hogy az access time-ot ne írogassa felül mindig az oprendszer.

Egy harmadik lehetőség az, hogy a "/var/log" és a "/tmp"-t TMPFS fájlrendszerre lehet mountolni. Ezt én régebben akkor csináltam, amikor egy USB flash pendrive-ról futtattam NAS-ként OpenSUSE-t, de most az SSD-nél nem tartom szükségesnek. Hátránya, hogy a /tmp-be írott fájlok, valamint a logok elvesznek minden shutdown esetén.

Mást nem kell szerintem beállítani.

SZERK: amúgy marha gyorsan bootol az OpenSUSE az SSD-n. XFCE GUI-t használok. A boot menü kiválasztása után kb 2 másodperc, mire az XFCE login screen bejön. Utána még kb 1 sec mire belép a user.

[ Szerkesztve ]

(#3535) wetomi


wetomi
aktív tag

Sziasztok!

Androidos telefonok csatlakoztatása esetén találkoztatok-e már problémával openSUSE alatt?
Nálam jelen esetben a Samsung Galaxy Ace 4-et már felismeri, mint MTP eszköz, így pl. Amarokban látom a rajta található zenéket, de semmilyen más műveletet nem tudok csinálni.
Dolphinban is látom magát az eszközt, de rákattintva már nem elérhetőnek írja a rendszer.

Ez általános jelenség az Android esetén, vagy a 4.4.4-es KitKat szépsége, vagy a linux hiányossága, vagy user error?

(#3536) Rimuru válasza wetomi (#3535) üzenetére


Rimuru
veterán

Úgy fogalmaznék hogy MTP támogatottságtól függ (mit raknak fel alapból a disztró készítői). Leírásod alapján ezt nézném meg.

Vigyázat, csalok!

(#3537) wetomi válasza Rimuru (#3536) üzenetére


wetomi
aktív tag

Köszönöm!
Ez jó iránynak néz ki. Elsőre a KDE MTP támogatása nem lehet az igazi, a linkelt leírásban szereplő, vagy ahhoz hasonló fájlt nem találtam, hiába van fent látszólag a kio_mtp és 3 másik csomag.
Vasárnap bővebben belemászok, csak így tanulás közben kikapcsolódásként eszembe jutott...

(#3538) Rimuru válasza wetomi (#3537) üzenetére


Rimuru
veterán

Az nem baj ha nincs, simán létrehozod.

Vigyázat, csalok!

(#3539) BoB válasza wetomi (#3537) üzenetére


BoB
veterán

Nekem Arch+KDE alatt működik. Szal Fedora fórumokon néznék utánna ott miért nem megy.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3540) wetomi válasza wetomi (#3535) üzenetére


wetomi
aktív tag

A megoldás valójában egyszerűbb volt, mint gondoltam. A fejlesztői eszközöknél az USB hibakeresést kellett csak bekapcsolni.
Ezt olvastam is pár hete valahol és emlékeim szerint akkor be is kapcsoltam, ezért is bonyolítottam tovább, amikor továbbra sem működött. Nos, az emlékeim csaltak egy keveset, de azóta már működik.
Szóval az MTP támogatással nincsen semmi gond.

(#3541) ivana válasza wetomi (#3540) üzenetére


ivana
Ármester

A probléma általában az android normális MTP támogatásával van, olyan 4.0-4.2 környékén. Érdekes a WP, meg a 4.4-es droid jól működik.

(#3542) wetomi válasza ivana (#3541) üzenetére


wetomi
aktív tag

Figyu, nálam egyszerűen megoldódott a fejlesztői beállítások bekapcsolásával. A további problémákról személyes tapasztalatom egyelőre (szerencsére) nincsen.
Korábbi kérdésem idején a fejlesztői beállításokról egyszerűen elfeledkeztem, ezért ütköztem egy viszonylag egyszerű problémába az MTP támogatottság terén.

(#3543) fasyrt


fasyrt
őstag

Segitseg... OpenSuSE 13.2-t es egy Canon MG3550-est szeretnek wifin összemelegiteni.

A nyomtato jol müködik a halon levö W7 alol.
A gep jol latja a halozatot, Samba, net müködik.

Ergo en vagyok a hülye. :D

1. Letöltöttem a Canon drivert, kicsomagoltam
2. install.sh-t futtattam
3. driverek fent
4. halon nem latja a nyomit.

Ilyet vag a fejemhez:
j@Dell-755:~/Downloads/cnijfilter-mg3500series-4.00-1-rpm> sudo ./install.sh==================================================

Canon Inkjet Printer Driver
Version 4.00
Copyright CANON INC. 2001-2013
All Rights Reserved.

==================================================
Command executed = rpm --test -U ./packages/cnijfilter-common-4.00-1.x86_64.rpm
package cnijfilter-common-4.00-1.x86_64 is already installed
Command executed = rpm --test -U ./packages/cnijfilter-mg3500series-4.00-1.x86_64.rpm
package cnijfilter-mg3500series-4.00-1.x86_64 is already installed

#=========================================================#
# Register Printer
#=========================================================#
Next, register the printer to the computer.
Connect the printer, and then turn on the power.
To use the printer on the network, connect the printer to the network.
When the printer is ready, press the Enter key.
>

#=========================================================#
# Connection Method
#=========================================================#
1) USB
2) Network
Select the connection method.[1]2

Searching for printers...
./install.sh: Zeile 524: cnijlgmon2: Kommando nicht gefunden.


#=========================================================#
# Select Printer
#=========================================================#
Select the printer.
If the printer you want to use is not listed, select Update [0] to search again.
To cancel the process, enter [Q].
-----------------------------------------------------------
0) Update
-----------------------------------------------------------
Could not detect the target printer.
-----------------------------------------------------------
Currently selected:[0] Update
Enter the value. [0]

Milyen szolgaltatas-csomag ez a cnijlgmon2? Es miert nem talalja?

___________________

Masik problema:

minden indulaskor visszall angol kiosztasra. A YaST2-ben meg van neki adva a kivant kiosztas. Erdekes modon, eleg csak rabökni egy masik kiosztasra, utana vissza az eredetileg kivant kiosztast, mentes nelkül bezarom es voila, mar megy szepen minden. Valakinek ötlet, hogy ne kelljen mindig YaST felütessel kezdeni a napot? :U

(#3544) ivana válasza fasyrt (#3543) üzenetére


ivana
Ármester

cnijlgmon2 az passz.

A másikra: A kde vagy bármilyen X11 alapú dologban független kiosztás lehet, KDE-ben biztos. Nem ez a baj nálad?

(#3545) BoB válasza fasyrt (#3543) üzenetére


BoB
veterán

Ha KDE van fent, annak a beállításai közt állítsd át a bill kiosztást, ne yast-ban.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3546) fasyrt válasza BoB (#3545) üzenetére


fasyrt
őstag

ivana: Nem igazan ertettem, amit irtal billentyüzetkiosztas teren. :B

bob.zxr: Ezt viszont megertettem, megvaltoztattam 101-röl 105 gombosra, es szuper. Köszi. :)

Mar csak a nyomtatot kell összevarazsolni a geppel es keszen vagyok. :))

(#3547) ludla


ludla
őstag

Sziasztok! suse13.2 alatt hogyan lehet működésre bírni a JDownloader2 betat?
Hiába telepítem fel nem akar indulni :(

https://www.facebook.com/groups/blackPantherOS/

(#3548) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

Üdv mindenkinek.
Kis problémába ütköztem. DSL net beállítások kitöltése után nem történik semmi. Meg sem jelenik hogy hozzáadtam volna. Eddig Gnome Remix ubi, és Linux Mint-nél bőven elég volt ennyi. Milyen beállítások szükségesek +ban?
Válaszokat előre is köszönöm.

13,2 KDE

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#3549) wetomi válasza Klaus Duran (#3548) üzenetére


wetomi
aktív tag

Hol állítottad be a kapcsolatot, a KDE network managerben, vagy a YaST-ban?

(#3550) Klaus Duran válasza wetomi (#3549) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Kapcsolatszerkesztő. Panel ikon ide vezet.

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  SUSE Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.