Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1101) Teasüti válasza Cathfaern (#1100) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Hmm, jogos. 5 pont a Griffendélnek.
Akkor meghagyom a betegségek idejére, hacsak nincsenek arról is vizsgálatok, hogy felesleges. :)

(#1102) Woodslave válasza Cathfaern (#1100) üzenetére


Woodslave
nagyúr

De Szentgyörgyi is 11 grammot szedett és ő találta ki a c vitamint ;]

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#1103) tlac válasza Cathfaern (#1067) üzenetére


tlac
nagyúr

Tesztcsíkot felejtsétek el. Keto elkezdésekor esetleg jó, lehet örömködni, hogy jé lila (de ha 20g ch alatt eszik az ember, ígyis-úgyis ketózisban lesz, nem nagyon van rajta mit nézegetni), aztán ha adaptálódik a szervezet a ketohoz, akkor meg jön a pánik, hogy már alig lila vagy nem is lila, mi történhetett mit csinálok rosszul, mi a... Amire a válasz, hogy semmit, mert a vizeletbe csak a felesleges ketonok kerülnek be, és minél jobban alkalmazkodott a szervezet az alacsony ch-s táplálkozáshoz, annál kevesebb ketont termel feleslegesen.

ez szerinted nálam mit mutatna?
(átlag napi 4-5 óra intervallumban eszek rendesen szénhidrátot, utána nem)
lehet kipróbálom, csak nem tudom milyen eredményre számíthatnék

(#1104) Teasüti válasza tlac (#1085) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Tegnap elkezdtem leírni, de kukázta az oldal.
Nekifutok még egyszer, de ezúttal csak zanzásítva a kedvenc ételeim:

1. Keto kenyér mandulából.
Ezt eszem mindenhez, amit kenyérrel kell enni. Pl egy sült szalonnát tojással nem tudok megenni kenyér nélkül, mert megcsömörlök a tömény olvadt zsírtól. Vagy tegnap lecsó mellé (tele füstölt szalonnával és kolbásszal, meg disznózsírral).
Én annyi változtatást eszközöltem, hogy 2:1 és 1:1 arány között keverem a mandulát kókusz liszttel, valamint rakok bele 10 csepp steviát. Így nem érződik rajta a tojás íze és a kókusz nedvszívó hatása miatt száraz lesz a kenyér (kicsit fojtós is magában fogyasztva).

2. Karfiol pizza.
Ezt nagy megelégedettséggel fogyasztom, feltétnek én jó magyaros alapanyagokat használok.
Saját szósszal, amit paradicsomszószból, paprika krémből és borsból, sóból, bazsalikomból, oregánóból és rozmaringból keverek.
Rá hagyma, kolbász karikák, rá cheddar sajt, a sajt tetejére pedig füstölt szalonna, olíva bogyó, gomba, paradicsom.
A cheddar, kolbász és szalonna kicsit eltúlozva, én úgy szeretem.

3. Rakott brokkolis csirke.
Ez nagy kedvencem még. Sokféle formában fellelhető, én a Total Keto Diet appból vettem.
Nagyon egyszerű kaja és elrontani is nehéz:
3-400 g csirkemellet felkockázok és kisütöm szárazon vagy egy kanálnyi olajon, amíg elereszti az összes vizet és kicsit megpirul. E közben brokkolit párolok, kb 1:1 arányban a hússal. A kettőt egy tálba összeöntöm és bekeverem 3 dl tejföllel, majd befűszerezem a recept szerint. Ezt egy sütőtálba rakom és nyakon öntöm 1,5 dl tejszínnel. Rá a cheddar vastagon és opcionálisan lehet morzsolni rá töpörtyűt. (Ezt egyszer próbáltam, finom nagyon, ad egy kis ropogós hatást.)
Ebből 2-3 adag lesz kb.

4. Palacsinta krém sajtból. Szintén az alkalmazásból merítettem, BLue berry crepes néven lehet megtalálni, de neten beírod, hogy "cream cheese pancakes" és helyben vagy. Én a "tésztába" fahéjat szoktam még keverni. Tölteléknek meg vagy a saját készítésű keto csokikrém, vagy még a receptem szerinti krém sajt - bekeverve steviával és vanilia kivonattal. Nagyon-nagyon veszélyes, képes lennék magában megenni a tölteléket, ahogy arra volt is már példa. :D Akik kóstolták őket a túróra emlékeztette.

5. Ez nem igazi recept, de most ez az új heppem:
Párolt zöldségekre sajtot olvasztok. Mikróban párolok mondjuk brokkolit, majd megszóróm sajttal és vissza 2-3 percre. Ezt még nyakon öntöm a himalájai sóval és kellemes könnyű kis kaja.
Sajtos tésztának sose voltam a híve, de ez ihlette.
Igazából amin sajt van, az szar nem lehet. :DDD

6. Akkor a legelső próbálkozásom a mogyoróvajjal az amerikai cookie volt keto módra.
Ebbe is keverek fahéjat ízlés szerint. Egy csipet sót még érdemes hozzáadni.

Esténként meg almaecetet (apple cider vinegar) szoktam inni vízbe keverve. Csak egy tipp. ;)
Ami nasit én még töménytelen mennyiségben tudok enni, az a fűszerezett töpörtyű. Itt nálunk zacskóban kapható, mint bármilyen chips. 50 grammos kiszerelésben BBQ fűszerezett töpörtyű. 60% zsír, 40% fehérje. Úgy kell visszafognom magam, hogy ne zabáljam orrba-szájba. :C
Gyümölcsből én még kókuszt (nyilván) szoktam enni, meg a bogyósok közül málnát, kék áfonyát és szedret.
Ezek alacsony szénhidrát tartalmúak.
Avokádót is nagyon sűrűn, több kálium van benne - egyéb más szuper tápanyag közt -, mint a lazacban és olcsóbb annál. :)

[ Szerkesztve ]

(#1105) Cathfaern válasza Teasüti (#1101) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Megelőzésre nem tudtak hatást kimutatni, megfázás tüneteit viszont enyhíti.

(#1102) Woodslave
A dologban különösen ironikus (és szomorú), hogy ő azért szedte, mert úgy gondolta megakadályozza a rák kialakulását. Rákban halt meg.

(#1103) tlac
Jó kérdés :) Én azt várnám, hogy amikor eszel ch-t akkor nem mutat ki semmit kb. 8-12-16 órán keresztül (amíg elfogy a ch, nyilván függ attól mennyit ettél), majd utána enyhe - közepes elszineződés. De ez csak egy erős tipp.

(#1106) szuszinho


szuszinho
őstag

Filóztam rajta, hogy ezt megosszam-e. Azt látom, hogy itt értelmesen lehet "vitázni", ezért beírom. Mit szóltok az alábbi eszmefuttatáshoz?

A ketogén étrendet csak átmenetileg, időszakosan, terápiás céllal javasolják, leginkább férfiaknak. Csak is abban az esetben, ha az illető pontosan ki tudja számítani az arányokat! Ez az emberek jelentős részének nem megy. :) Mo.-on koca ketogén, vagy ketogén szerű étrendet követnek, brutál magas fehérje bevitellel. Ketozisba azért kerülnek, mert emellett koplalnak is...
Szóval, a lényeg, hogy rendesen kiszámolt arányokkal és megfelelő probiotikumokkal megtámogatva, hogy a bélflóra nehogy nagyon negatív irányba menjen, illetve 1-2 mikrotápanyag pótlással jöhet szóba! Nagyon kevés ember van aki jól ketozik! A disznózsíros ketozás a nonszensz kategória...

(#1107) Cathfaern válasza Teasüti (#1104) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Palacsintához mit használsz "cream cheese"-nek? Én mascarpone-val próbáltam, azzal jól szoktak működni az cream cheese-es receptek, de ez egy fura állagú rántotta lett csak, nem lehetett rendesen palacsintának kisütni.

(#1108) Teasüti válasza szuszinho (#1106) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Annyi kérdésem lenne, hogy honnan jött a terápiás céllal férfiaknak rész?
Ugye eredetileg epilepsziás betegeknek javasolták kúraszerűen. A férfi/női megkülönböztetést meg csak az arányokban érdemes módosítani kicsit - fejből nem emlékszem hogyan változik a női képlet -, de hogy csak férfiaknak javasolják...

Nem tudom otthon ez mennyire téma, azért a hétköznapi életben én sehol nem találkozok ezzel, pl minden étteremben furán néztek rám, ha azt mondtam keto.
Nincs nagyon elterjedve és a közvélemény a konvencionális elveket vallja.
A testépítők meg szentül hiszik, hogy sok fehérje nélkül nincs élet. (Lásd Psyche fórumtárs.)
Úgy a kétszeresét eszi annak, mint mondjuk én. Én a makrók arányát a klasszikus 80-15-5% szerint követem 2000 kalóriára számolva. Ezt IF mellett ugyanakkor módosítom: ha kevesebb kalória kell, akkor a zsírból csökkentek, a többi mennyisége változatlan, ahogy a zöldségbevitel is változatlan.

A bélflóra igazodik magától, nem kell azt külön támogatni.
Én pl a 100%-ot beleadok fajta vagyok, vagyis semmi fokozatos átállás nem volt: tegnap még ch alapú étrend, ma már full keto. És problémamentes volt az átállás, se keto flu, se puffadás, semmi nem volt. De persze én előtte több órát töltöttem youtube-on, mire az alapokat megismertem. Előadásokat néztem egy-két konferenciákról, bloggerek videóit, cikkeket olvastam, stb.
Elvileg a bélflóra is adaptálódik a zsírhoz, viszont a zöldségbevitel kritikus jelentőségű, akármennyire is akarja elódázni Psyche. :) Nem csak a mikrotápanyagok miatt, de a rost miatt is. Így széklet problémám se volt soha. Ritkábban és kevesebbet, de gond nélkül. :D

[ Szerkesztve ]

(#1109) Woodslave válasza Teasüti (#1108) üzenetére


Woodslave
nagyúr

meg akartam kérdezni amúgy hogy te miért is ketozol?

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#1110) Cathfaern válasza szuszinho (#1106) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Kik javasolják ezt és miért így?

Férfiak rész gyakorlatilag garantált, hogy nem igaz, nagyon sok nőnek segített már keto, úgy fogyásban, mint hormonális rendszer helyrerakásában. Policisztára egyértelműen jó megoldás, nagyon sok olyat látni, amikor évekig nem tudott valaki terhes lenni, majd pár hét keto után jött a baba.
Akkor szokott gond lenni nőknek ketoval ha nagyon durva kalória deficitet tartanak, vagy pl. terhesség / szoptatás alatt próbálnak kalória deficitet tartani. Ilyenkor elég sok hormonális probléma előjöhet, de ennek semmi köze a ketohoz, ez bármilyen diétán ilyen kalória deficit mellett előjönne. Tapasztalat alapján férfiak jobban bírják a koplalást (bár erősen egyén függő), szóval náluk kevésbé okoz gondot a túl nagy kalória deficit. De mondom, ez független ketotól.

"Csak is abban az esetben, ha az illető pontosan ki tudja számítani az arányokat!"
Miért ennyire fontosak az arányok? Amúgy nem igazán javasolják már az arányok szerinti ketózást, jelenlegi ajánlás szerint számold ki mennyi proteinre van szükséges (testtömeg alapján), számold ki mennyi kalóriával tudsz fogyni, add hozzá a proteinhez a tervezett netto ch mennyiséget (20-30g), majd a protein + ch-t pótold ki annyi zsírral hogy jóllakj, de ne érd el a tervezett kalória limitedet.

"Ketozisba azért kerülnek, mert emellett koplalnak is..."
Ketózisba akkor kerülsz, ha elfogy a ch raktár a májból. Semmi köze a koplaláshoz. Illetve annyi van, hogy nyilván ha koplalsz, akkor el fog fogyni a ch raktár a májból :)

"probiotikumokkal megtámogatva, hogy a bélflóra nehogy nagyon negatív irányba menjen"
Ezzel két probléma van:
1. Ketonak része a relatív sok zöldség, átlagos ketózós több zöldséget fog enni, mint egy átlagosan étkező magyar (mivel a krumpli / rizs / kenyér / tészta köretet valami zöldséggel fogja pótolni), szóval a keto miatt nem menne "negatív irányba" a bélflóra.
2. Nehezen értelmezhető a "bélflóra negatív irányba menjen" dolog. Tudom mostanában nagyon népszerű, hogy egyél egy valag tablettát hogy rendben legyen a bélflórád, de valójában a bélflóra egyszerűen alkalmazkodik ahhoz amit eszel. Nyilván átállási időszakban lehetnek emésztési problémák, de ez nem azt jelenti, hogy "rossz" a bélflóra, csak a már felesleges baktériumok elhalnak, az új szükségesek meg még nem szaporodtak el eléggé. Idővel beáll, aztán utána a visszaállásnál ugyanúgy lehetnek emésztési problémák. De ha nagyon aggódik az ember, egyen kefírt vagy tejfölt, mértékkel mindkettő belefér ketoba :)

"A disznózsíros ketozás..."
Mit értünk ez alatt? :F

Egyébként amit írsz, hogy Mo-n sokan rosszul csinálják és félreértik és túl sok proteint esznek inkább a paleora igaz, mint a ketora (ugye a kettő nagyon nem ugyanaz). Azt tuti, hogy nagyon sokan paleóznak úgy Mo-n, hogy annak köze nincs a paleóhoz.

[ Szerkesztve ]

(#1111) psyche válasza Teasüti (#1083) üzenetére


psyche
csendes tag

Aha, oké, köszi!
Én egy picit változatosabban étkezem ennél.
Én nem tápkiegből fedezem a szükségleteim, hanem tápanyagban gazdag étrenddel elsősorban.

A táplálékkiegészítőkben pont az a lényeg, hogy tápanyagban gazdagok. Sőt, azok csak tápanyagok, semmi egyéb lóf@sz :D

Sajnos én nem tudok annyi húst enni, hogy fedezzek annyi fehérjét egy nap, így tejsavófehérjéből oldom meg nagyrészt. Nincs rá időm hogy ennyi húst elkészítsek. Vagy csirkemell sonkát szoktam még néha venni mert azt csak felbontom azt' megeszem.

De ha mégis van időm, eszek csirkemellet megsütve olívában vagy kókuszolajban.

(#1112) Hieronymus válasza Teasüti (#1099) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Csak ezt nem lehet egyetlen tablettában betolni a testbe. Illetve ami be megy, annak nagy része ki is folyik.
Talán palack vízben oldva, egész nap kortyolgatva lehet elkerülni a gyors kiürülést.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1113) psyche válasza szuszinho (#1088) üzenetére


psyche
csendes tag

A növényi zsírokban történő sütést nem ajánlanám, kivéve a kókuszt.

Mi a baj az olívával?

[ Szerkesztve ]

(#1114) psyche válasza Teasüti (#1059) üzenetére


psyche
csendes tag

Hát nem tudom, én sírva fakadnék ha ezt a sok szemetet meg kéne ennem, amit te leküldesz, mert így egyszerű.
Azt nem írtad milyen előéleted volt és milyen eredményeket értél el. Erre kíváncsi lennék.

82 kg voltam 25%os testsúllyal. Most 74 kg vagyok és február 1 óta csinálom ezt a diétát.

23 éves korom óta végzek súlyzós edzést kisebb-nagyobb megszakításokkal.

Célom a teskompozíció átalakítás.

[ Szerkesztve ]

(#1115) psyche válasza Cathfaern (#1110) üzenetére


psyche
csendes tag

Illetve annyi van, hogy nyilván ha koplalsz, akkor el fog fogyni a ch raktár a májból

Igen, de kell ám ahhoz némi zsír is, legalább kezdetben, hogy rásegíts a beindulásra. Kellenek zsírsavak, hogy megjelenjenek a véráramban, így ha ketózisba akarsz kerülni gyorsan újra, mondjuk egy csaló nap után, akkor a legjobb ha adsz a egy nagy "zsírlöketet" :D

Aztán persze visszaveszel a zsírból, mert ketózisban nem kell annyi.

(#1116) psyche válasza Teasüti (#1083) üzenetére


psyche
csendes tag

Hát erre nem fogadnék nagy tételben a helyedben, tekintve, h csak amíg megírtam ezt a választ, elropogtattam egy zacskó sózott földimogyorót, aminek 50%-a zsír. Lehet tippelni hány gramm zsírt ettem meg 10 perc alatt.
Aztán ha megosztom veled az egyik kedvenc receptem, amiben annyi vagy több zsír van, mint a számomra napi előírt 200 g, akkor lehet hamar meggondolod ezt a kijelentést.*

Na várjunk, itt valami nem OK...

Hogyhogy ennyi zsírt eszel?

Ez nekem nagyon soknak tűnik. Fogysz? Szerintem ennyi zsírnál csak maintenance módban vagy. Kétlem hogy kalóriadeficitben vagy ennyi zsír mellett.

(#1117) psyche válasza Teasüti (#1084) üzenetére


psyche
csendes tag

Kötelező? Miért?
Kapaszkodj meg, én üres gyomorral edzek és utána se eszek semmit még pár óráig.

A fehérje azért kötelező edzés után, mert az izmok fehérjékből épülnek fel. Edzés után kifáradnak és etetni kell őket. Ha nem, akkor az edzés utólagos fehérje nélkül lezabálja az izmokat.

(#1118) Cathfaern válasza psyche (#1115) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nem, nem kell hozzá zsír. Ha elfogy a ch raktár, beindul a ketózis. Akkor is ha semmit se eszel. Ellenkező esetben összeesnél és meghalnál.

"Ha nem, akkor az edzés utólagos fehérje nélkül lezabálja az izmokat."
Nyilván, ha edzettél és nem eszel rögtön utána proteint, akkor azonnal eltűnnek az izmaid. Nem ér rá pár óra múlva amikor amúgy is ennél. Meg amikor valaki több napos (hetes) böjt mellett edz, akkor is rögtön eltűnik az összes izma. Ja nem, a szervezet nem ilyen hülye. Szervezet nem ismeri az edzés fogalmát, ez csak modern találmány. A szervezet azt ismeri, hogy vadászol. Ha sikertelen a vadászat, nyilván nem fog proteinhez jutni. Ha ekkor elkezdené lezabálni a saját izmait az azt jelentené, hogy a következő vadászat még kisebb eséllyel lesz sikeres. Ha így működne az emberi szervezet, akkor már rég kihalt volna az emberiség.
Nyilván izomépítéshez kell protein. Nyilván hosszú távú protein megvonás izomleépüléshez fog vezetni. De az ég világon semmi nem fog történni attól, hogy ha edzés után nem tolsz rögtön magadba proteint.

(#1119) tlac válasza Teasüti (#1104) üzenetére


tlac
nagyúr

köszi :R

1. Keto kenyér mandulából.
Ezt eszem mindenhez, amit kenyérrel kell enni. Pl egy sült szalonnát tojással nem tudok megenni kenyér nélkül, mert megcsömörlök a tömény olvadt zsírtól.

én ilyen zöldségmixeket szoktam enni kenyér helyett
általában a zöldségekkel indítok (hogy kibéleljem a gyomrom :) ), aztán majd felváltva a többi kajával
ha érzem, hogy nagyon tömény zsíros lett, akkor van, hogy szénsavas ásványvizet iszok majd rá

Sokféle formában fellelhető, én a Total Keto Diet appból vettem.

felraktam az app-ot, de egyelőre ott félre is tettem, mikor regelni kellett volna hozzá

Ami nasit én még töménytelen mennyiségben tudok enni, az a fűszerezett töpörtyű. Itt nálunk zacskóban kapható, mint bármilyen chips.

hmm, jó ötlet, majd legközelebb én is fűszerezem
én töpörtőt egyébként sokszor túróhoz szoktam enni, így olyan túrós csusza íze lesz

(#1120) Teasüti válasza Woodslave (#1109) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mert tetszik. Mert felismerésként ért a dolog és szinte azonnal elfogadtam a mellette szóló érveket.
És mert így kényelmesebb az életem. Előtte az edzések miatt naponta 5-6x ettem.
Most 1-2x. Sokkal egyszerűbb az életem és a gyomrom sem korog.
Na meg ha csak a fele igaz annak, amit a HGH-ról írnak keto + IF kapcsán, akkor ez kell legyen a leghatásosabb módja az izomépítésnek is.
Na meg ketózisban a bevitt kalóriával közvetlenül lehet szabályozni a zsírégetést izomveszteség nélkül.
És talán ez (lehetne) a legígéretesebb módja a testzsírszázalék csökkentésének (ha nem nassolnék folyamat).

(#1111) psyche
A táplálékkiegészítőkben pont az a lényeg, hogy tápanyagban gazdagok. Sőt, azok csak tápanyagok, semmi egyéb lóf@sz
Soroljam fel neked az egyéb lófaszokat, ami abban a cuccban van? :)
Minden tablettában van anti-caking agent hogy csak egyet mondjak, ami nem szupi.

Sajnos én nem tudok annyi húst enni, hogy fedezzek annyi fehérjét egy nap
Én 80 g fehérjét fogyasztok átlagosan egy nap. Az alatta lévő hozzászólásod alapján úgy hiszem te sem vagy az a kétajtós szekrény, és a célod is majdnem megegyezik az enyémmel, így feltételezem hasonló fizikumunk lehet. Na most miért gondolod, hogy ilyen sok fehérjére van szükséged?
Én a fehérjére csak azért szoktam figyelni, hogy ne legyen túl sok. Kevés olyan alapanyag van, ami csak zsír lenne így a legtöbb dologban egyszerre van zsír és fehérje. Mondjuk a töpörtyű, szalonna, kolbász, zsíros húsok, mogyoróvaj és mogyoró félék, stb. Ezekben mind nagy mennyiségben van jelen fehérje is átlagosan 20% körül. A tegnapi földimogyorós példánál amit elrágcsáltam a ~75g zsír mellé társul úgy kb 40 g fehérje.
És ez csak a nasim. Én speciel arra figyelek, hogy ne lépjem át a napi 80 grammot, mert nagyon könnyen összejön. Több mint fél éve itt áll egy 5 kilós kiszerelésű case-in protein csoki ízesítésben, mert egyszerűen nem tudok vele mit kezdeni. Keto alatt nincs szükségem emelt fehérje bevitelre.

(#1116) psyche
Csak szeretnék fogyni, vagyis nem fogyni csak szálkásodni. :))
De mivel nem tartom be a kalóriákat, ezért ez egy szélmalom harc. :D
Most is megettem egy zacskó töpörtyűt (350 kcal) meg 19 deka félzsíros keménysajtot csak úgy, mert megkívántam. És ezt a napi adagomon felül... :o
Ha leülök a laptop elé, akkor önkéntelenül is azon kapom magam, hogy rágcsálnék vmit. :(
Ez vmi berögződés lehet, vagy függőség.

(#1117) psyche
Ez nem így van. Ezt pont a keto topikba bedobni elég nagy tájékozatlanságra vall.
Feltételezem még nagyon keveset tudsz a ketoról és az IF-ről.
Dióhéjban amíg az inzulinszinted minimális, addig növekedési hormont termelsz többek között. Böjtölés hatására meg nagyon nagy mennyiségekben pont azért, hogy ne eméssze el az izomvázat a tested. IF közben nem hogy izmot veszítesz, de még akár építhetsz is. Én az edzésnapokon kivétel nélkül minimum 16 órás böjtöléseket tartok és nem eszem aznap, amíg nem edzettem. Sőt a zsírégetés is addig tart, amíg nem eszel, így a felpörgetett hatást még edzés után pár óráig tartom. Pl. előző este eszek utoljára, akkor másnap 10-12 közt edzek, és csak délután 3 felé eszek először. De ez gyakran kitolódik, így ha a nassolást meg tudnám állni, akkor ellennék napi egy étkezéssel is.

[ Szerkesztve ]

(#1121) Hieronymus válasza Cathfaern (#1118) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Azt gondolom az edzés utáni azonnali proteinfogyasztás igénye félreértésből alakult ki.
Az edzés vagy vadászat alatt kismértékben károsodnak a izmok. Ezek regenerációjához szükséges a protein.
(A nagyobb károsodás jele az izomláz. a sérült rostok gyulladása okozza a fájdalmat.)
Az edzés hatására károsodott izomzatot fejleszti tovább a gyógyulási folyamat. (Izomépítés.) Elérhető protein mellett a regeneráció gyorsan megy végbe. Ha nincs vagy kevés a protein, akkor belassul a folyamat.

Az izomzat leépülést a tartós alultápláltság okozza.
Ezen folyamat során zsírszövetek és izomzatok lebontása fokozatosan és vegyesen megy végbe.
A koponyán van olyan zsírszövet, ami az éhen halt emberek esetében sem bomlik le.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1122) psyche válasza Teasüti (#1120) üzenetére


psyche
csendes tag

Én 80 g fehérjét fogyasztok átlagosan egy nap. Az alatta lévő hozzászólásod alapján úgy hiszem te sem vagy az a kétajtós szekrény, és a célod is majdnem megegyezik az enyémmel, így feltételezem hasonló fizikumunk lehet. Na most miért gondolod, hogy ilyen sok fehérjére van szükséged?

Aki ketogén diétában edz és nem fogyaszt sok fehérjét, súlyos hibát követ el. Nagyarányú fehérjefogyasztás nélkül izomvesztés lép fel, akár tetszik akár nem. Ha nem viszel be külső fehérjét, az izmok igenis önmagukat fogják bontani, mert szerinted miből biztosítsák a fizikai munkát? Meg mitől növekednek?

A zsírnak csak energetikai okai vannak, a zsír olyan mint egy szintező. Ha fogyni akarsz, leviszed, ha szinten akarod magad tartani és tömegelsz, akkor magasan tartod, DE a fehérjének mindig jóval magasabbnak kell lennie mint a zsír!!

Pihenőnapokon én napi 150-170 gramm fehérjét fogyasztok 50 gramm zsírral.
Edzésnapokon minimum 170, olyan 170-200 fehérjét viszek be, 110-120 gramm zsírral.

Fogyni pihenőnapokon szoktam, mivel olyankor a csökkentett zsíbevitel miatt a szervezet a saját zsírraktáraihoz nyúl. Ha te állandóan magasan tartod a zsrbevitelt, NEM VAGY KALÓRIADEFICIT ALATT, csak stagnálsz.

Itt egy kulcsmondat a reddites ketogain fórumról:

1, The fat can either come from the food you eat - which is a keto maintenance diet - or from food + stored fat - which is a keto weight loss diet.

Tehát az energia vagy a kajából jön a ait eszel, ami csak fenntartás, vagy KEVESEBB kaja zsírjából + a szervezet zsírjából saját zsírjából, ami már ketogén fogyás.

Mégegy hasznos kijelentés:

If you are trying to cut, reduce intake of fat. Your body will utilize stored fat. If you are trying to bulk and are already consistently hitting protein macro, increase fat up to surplus calorie target.

Ugyanazt mondja. Vedd vissza a zsírt ha fogyni akarsz, emeld meg ha tömegelsz, a célfehérje mindig legyen meg!

Meg lehet nézni ezt a topikot amit itt nyitottam, hasznos minden amit mondanak. Sok mindent én se tudok, így néha itt tájékozódom:

https://www.reddit.com/r/ketogains/comments/8iel53/reducing_fat_intake/

Én a fehérjére csak azért szoktam figyelni, hogy ne legyen túl sok. Kevés olyan alapanyag van, ami csak zsír lenne így a legtöbb dologban egyszerre van zsír és fehérje. Mondjuk a töpörtyű, szalonna, kolbász, zsíros húsok, mogyoróvaj és mogyoró félék, stb. Ezekben mind nagy mennyiségben van jelen fehérje is átlagosan 20% körül. A tegnapi földimogyorós példánál amit elrágcsáltam a ~75g zsír mellé társul úgy kb 40 g fehérje. És ez csak a nasim. Én speciel arra figyelek, hogy ne lépjem át a napi 80 grammot, mert nagyon könnyen összejön. Több mint fél éve itt áll egy 5 kilós kiszerelésű case-in protein csoki ízesítésben, mert egyszerűen nem tudok vele mit kezdeni. Keto alatt nincs szükségem emelt fehérje bevitelre.

A kalóriadeficit alatt kell lenni a fogyáshoz. Itt ki tudod számolni az arányoka, hogy miből mennyi kell, ezrek használják:

https://ketogains.com/ketogains-calculator/

Továbbá az alábbi ábra szintén hasznos lehet:

[ Szerkesztve ]

(#1123) consono válasza psyche (#1122) üzenetére


consono
nagyúr

Ez viszont nem ketó, ez high protein/low carb diéta... Inkább Atkins mint keto, szerintem, de majd a többiek kijavítanak :)

"In God we trust. All others must bring data"

(#1124) Cathfaern válasza Teasüti (#1120) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Én 80 g fehérjét fogyasztok átlagosan egy nap. Az alatta lévő hozzászólásod alapján úgy hiszem te sem vagy az a kétajtós szekrény, és a célod is majdnem megegyezik az enyémmel, így feltételezem hasonló fizikumunk lehet. Na most miért gondolod, hogy ilyen sok fehérjére van szükséged?"
Kutatások igazából kettőtök közötti számot lőnek be :) [link], jelenleg elfogadott maximum mennyiség a 1.6g/kg/nap, ami 80 kilós embert feltételezve 128g / napot jelent. Efeletti protein bevitel már nem jelent pluszt izomnövekedésben (és ez profi bodybuilderekre értve, szóval heti 6 nap edzés).

(#1122) psyche
"Ha nem viszel be külső fehérjét, az izmok igenis önmagukat fogják bontani, mert szerinted miből biztosítsák a fizikai munkát? Meg mitől növekednek?"
A fizikai munkát az izmok energiából biztosítják, ami lehet glükóz vagy közvetlenül zsírsavak. Növekedéshez, illetve szintentartáshoz (izmok edzés nélkül is roncsolódnak kis mértékben amit újra kell építeni) tényleg protein kell.

Egyébként az emberi szervezet döbbenetes alkalmazkodásra képes. Hosszútávú böjt esetén (több, mint 2-3 hét) olyan folyamatok indulnak be a szervezetben, hogy gyakorlatilag 1-2g-nyi proteinveszteség lép csak fel a szervezetben naponta (kiürülő nitrogének alapján visszaszámolva). Szóval nem olyan egyszerű leépíteni az izomzatot. Persze minél több a "felesleges" izomzat (tehát aminek nincs funkcionális haszna, csak az edzés okozta adaptáció miatt építi fel a szervezet) annál hamarabb kezdi el bontani, főleg ha az edzés gyakorisága / intenzitása is lecsökken.
De nyilván ez csak érdekesség, kell a megfelelő mennyiségű proteinbevitel egy normális étrenden.

consono
Atkins erősen más, az ugye alapból keto, viszont ott idővel elkezdesz újra szénhidrátot enni. De igen, abban igazad van, hogy amit leír az nem tipikus keto. Mert bár ahogy írtam nem az arányok számítanak ketonál, de azért alapvetően igaz, hogy a kalória bevitel nagy részét a zsír adja. A 170g protein és 50g zsír nyilván elég távol áll ettől :) Az inkább magas proteines étrend.

[ Szerkesztve ]

(#1125) Teasüti válasza Cathfaern (#1124) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jelenleg épp e videó alatti forrásokat kutatom, főleg hogy melyikből származik az 1,3 g/kg, ami esetemben teljesen megfelel, mivel nem számolom a makróimat, csak úgy nagyvonalakban tartom számon és a nyakamat rá, hogy a nassolások miatt szerintem lazán 100 g körül/felett járok naponta. Amit korábban írtam arányokat, az inkább csak a cél volna számomra, de ehhez kalóriát kéne számolnom, hogy be is tartsam. :)

Viszont elég érdekes a nitrogén egyensúly, a szimulátor szerint (utolsó előtti link) a nitrogén egyensúlyhoz teljesen mindegy hogy 50 g vagy 200 g fehérjét viszek be, amíg a "raktárak" fel vannak töltve - és megvan az összes szükséges amino.
Annyira nem mentem még bele a témába, hogy értsem a nitrogén felhasználás működését, de elöljáróban merem feltételezni, hogy stressz hatására (ideértve az edzést is) csökken. És kicsit játszadozva a szimulátorban azt látom, hogy pozitív nitrogén egyensúly is csak addig van, amíg visszatöltődnek a raktárak, amint elégséges N van a szervezetben, úgy a többlet fehérje teljesen felesleges.

A nitrogént meg vizeletből lehet vizsgálni, szerintem be is szerzek pár tesztcsíkot.

Jelenleg az utolsó linken rágom át magam, ez elég ígéretes cikknek tűnik, remélem bő magyarázatot ad mindenre.

[ Szerkesztve ]

(#1126) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Addig is kérdeznék.
Tudja itt vki hogyan tudnám alkalmazni IF mellett az edzéseimhez "szükséges" aminókat?
Amióta ketón vagyok, azóta kizárólag csak a kajámból viszek be mindent.
Keto előtt meg magamnak kevertem ki patika mérlegen egyesével vagy 15 féle aminót, plusz a fehérje.
Viszont ezek ugye megtörik a böjtöt, én meg böjtölés alatt edzek, és utána nem is eszek azonnal.
Szóval a kérdésem az volna, hogy ha mondjuk az étkezési időkeretben viszem be az edzés idejétől függetlenül a tápkiegészítőket, akkor is kifejtik vajon a hatásukat?
Azt már megtanultam, hogy a kalóriabevitelt elég lazán lehet kezelni (napi 6x étkezés lecsökkentve napi 1-2-re) és számolni is elég heti átlagban, teljesen fölösleges napokra, órákra lebontani (vagyis nem kell időzíteni az étkezéseket egyáltalán).
Vajon ez vonatkozik a tápkiegekre is? Mondjuk este viszem be azt a shake-et, amit tradicionálisan edzés előtt-után kéne. Meg keto előtt 3 különböző shake-et kevertem ki magamnak (edzés előtt, -után, lefekvés előtt). Ezeket akár egyben is bevihetném az étkezési időkeretben.

[ Szerkesztve ]

(#1127) Woodslave válasza Teasüti (#1125) üzenetére


Woodslave
nagyúr

ha már protein akkor én ezeknek az embereknek jobban hiszek mint egy youtube okoskának (aki megtévesztő mert még izmos is..)

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#1128) Teasüti válasza Woodslave (#1127) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Az a Youtube okoska megcsinálta a házi feladatát, mielőtt kiállt a kamera elé.
Vagy a forrásainak se hiszel?
Mitől hihetőbb az amit te linkeltél (BMC - Journal of the International Society of Sports Nutrition), mint az, amit ő linkelt a videó alatt (Oxford Academic - The Journal of Nutrition)?
Ráadásul neki 7 referenciája van a videóhoz kapcsolódóan, te egyet hoztál. ;)

Nincs azzal semmi baj, ha mások előre megrágott summázott véleményéből tanulunk - ami kellőképpen alá is van támasztva, nem csak úgy lóg a levegőben. Elvégre én se azzal töltöm a szabadidőmet, hogy kutatási eredményeket böngésszek. :N

[ Szerkesztve ]

(#1129) Teasüti válasza psyche (#1122) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Az a kalkulátor egész jónak tűnik, köszönöm! Talán ez adta eddig a legjobb becsléseket alapértelmezés szerint ahhoz képest, amit eddig tanultam.
De a céljaimhoz ez sem javasol kiugróan magas fehérjét. :N

Azt a két mantra elég hatásvadász. :D

[ Szerkesztve ]

(#1130) psyche válasza Teasüti (#1129) üzenetére


psyche
csendes tag

Ott be kell jelölni hogy mi a célod: maintenance, mass gaining vagy weight loss.

Alul pedig ki kell pipálni a ketogains recommended mezőt.

(#1131) Cathfaern válasza Teasüti (#1126) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Izomépítéssel se ketoban se azon kívül nem foglalkoztam, szóval ez csak személyes vélemény: szerintem aminók helyett egyél több húst :) Abban ugyanúgy aminok vannak, ha a bocinak megfelelőek azok az aminok izomépítéshez, akkor nekem is az lesz.

Egyébként IF-el kapcsolatban személy szerint ambivalens vagyok. Ha úgy megy az IF, hogy az illető nem éhes amikor nem eszik, akkor teljesen jó. De ha valaki erőlteti (evési ablakon kívül egyértelműen éhes), akkor szerintem többet árt magának, mint használ. Éhes alatt tényleges éhséget értek, nem a "stresszes a melóm / unatkozok / tv-hez nekem nyammognom kell valamit" szóval kéne valami nasi dolgot.
IF annál hasznosabb minél több szemetet eszel (beleértem ide most a magas ch-s dolgokat is), mivel így van ideje a szervezetednek regenerálódni. Minél kevesebbet, annál kisebb a jelentősége.

[ Szerkesztve ]

(#1132) psyche válasza consono (#1123) üzenetére


psyche
csendes tag

Ez viszont nem ketó, ez high protein/low carb diéta... Inkább Atkins mint keto, szerintem, de majd a többiek kijavítanak

Nade ketózisban vagy végig.

(#1133) paleinho válasza Teasüti (#1125) üzenetére


paleinho
senior tag

the recommended allowance for reference protein is 0.75 g/kg per day for both sexes
A WHO ajánlás szerint a népesség 97.5%-ának elég 0.6g/kg protein.

(#1134) psyche válasza paleinho (#1133) üzenetére


psyche
csendes tag

Igen, ami épp elég ahhoz, hogy ne haljunk éhen :D

Egyébként nem edző emberről ír a WHO.

(#1135) paleinho válasza psyche (#1134) üzenetére


paleinho
senior tag

igaz, de a 170-200g amit te viszel be edzésnapokon az overkill, több mint fele megy a lefolyóba, a vesédnek biztos nem tetszik

(#1136) consono válasza psyche (#1132) üzenetére


consono
nagyúr

Persze, ketózisban vagy, mert alacsony a CH. Nem nagyon tudsz máshol lenni :) Viszont a ketó az én olvasatomban zsír+mértékkel fehérje+minimális CH.

"In God we trust. All others must bring data"

(#1137) psyche válasza consono (#1136) üzenetére


psyche
csendes tag

Igen.

De a tapasztalatok azt mutatják, hogy a zsírral játszani kell, ha fogyni akarsz.

A szervezet nem fog a saját zsírjához nyúlni ha egyszer sok zsírt viszel be.

[ Szerkesztve ]

(#1138) consono válasza psyche (#1137) üzenetére


consono
nagyúr

Persze, az tiszta, hogy kalória deficit kell, én is így fogyok :) 2400-ról olyan 1700-1800-ra vittem le a napi bevitelt (most tartok -15 kg-nál január óta). Én is csak a túlzott proteinen akadtam fenn, mert a legtöbb ketós fórumon/oldalon kiemelik, hogy nem proteinből kell sok, abból az a lényeg, hogy meglegyen az elég (mint a te egyik tábládon is látszik). Mondjuk én nem gyúrok.

"In God we trust. All others must bring data"

(#1139) Teasüti válasza psyche (#1137) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Két dolgot mondanék:
1. A szervezetednek nem kell annyi fehérje keto étrenden, mint ch alapú étrenden.
Ahogy adaptálódik a tested a ketontestekhez, úgy áll át az agyad és a szíved is a glükózról ketontestekre és úgy a 40%-a már csak a glükóz felvétel CH bevitel nélkül. Ezt a glükózt glikogenezissel állítja elő a szervezet fehérjéből és glicerinből 3:1 arányban. Nekünk a fehérje érdekes itt, ami azt jelenti, hogy kb 50 grammal kevesebbet kell fogyasztani ketózisban, mint CH bevitel mellett.
Az, hogy eleget viszel-e be, azt a nitrogén egyensúly tesztelésével lehet megállapítani.
Ha erősen pozitív, akkor túl sokat és a fölösleges proteint glükózzá alakítja a szervezet. Ha negatív akkor nyilván nem eleget és ekkor kezdődik a fehérje kivonása a szövetekből. A cél az egyensúly megtalálása, vagyis se nem túl sok, se nem túl kevés. Az, hogy mennyi fehérjét kell bevinni az a nitrogén egyensúlytól függ. Tök mindegy mit mond a kalkulátor, ha nem vagy egyensúlyban.

2. A másik dolog meg ha több fehérjét viszel be, mint zsírt, akkor ki fogsz esni a ketózisból. Ez vitán felüli tény. Azért, mert a fehérjéből fogja nyerni az energiát a szervezet (glikogenezis), egyszerűen azért mert abból áll rendelkezésre több. Lehet, hogy utána gyorsan vissza is állsz, de kidob.
Ezt megakadályozandó a zsírnak többnek kell lennie, mint a fehérjének. Ez alól nem kivétel a testépítő sem.
Ha te tömegelsz és megeszel 150 g fehérjét, akkor a zsírból nem ehetsz kevesebbet, mert nem leszel ketózisban. 150 g egyébként is overkill keto étrenden a mi testsúlyunkhoz.

[ Szerkesztve ]

(#1140) psyche válasza Teasüti (#1139) üzenetére


psyche
csendes tag

2. A másik dolog meg ha több fehérjét viszel be, mint zsírt, akkor ki fogsz esni a ketózisból. Ez vitán felüli tény. Azért, mert a fehérjéből fogja nyerni az energiát a szervezet (glikogenezis), egyszerűen azért mert abból áll rendelkezésre több. Lehet, hogy utána gyorsan vissza is állsz, de kidob.
Ezt megakadályozandó a zsírnak többnek kell lennie, mint a fehérjének. Ez alól nem kivétel a testépítő sem.
Ha te tömegelsz és megeszel 150 g fehérjét, akkor a zsírból nem ehetsz kevesebbet, mert nem leszel ketózisban. 150 g egyébként is overkill keto étrenden a mi testsúlyunkhoz.

Namost a magas fehérjebevitel ketózisban edzés esetén érvényes. Ha nem edzel, nem kell sok fehérje. Valóban nem.

"Fact is, if you are doing strength training you will need to increase your protein intake, otherwise you will not grow muscle. Also protein comes into play if you are eating at a deficit."

https://www.reddit.com/r/ketogains/comments/184hz7/too_much_protein_kicking_me_out_of_ketosis/

Itt viszont egy cikk arról, hogy a fehérje nem feltétlenül dob ki a ketózisból:

http://www.ketotic.org/2012/08/if-you-eat-excess-protein-does-it-turn.html

[ Szerkesztve ]

(#1141) Cathfaern válasza Teasüti (#1139) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"A szervezetednek nem kell annyi fehérje keto étrenden, mint ch alapú étrenden."
Ugyanannyi kell ch alapún is, mint keton is. Illetve kicsit több, ha valaki szigorúan zerocarbozik (csak hús és víz), mivel akkor tényleg proteinből állítja elő a szervezet a mindenképp szükséges glükózmennyiséget. De keton beviszel annyi szénhidrátot, hogy ne, vagy csak minimálisan legyen szükség a konverzióra. CH alapún meg értelemszerűen bőven több szénhidrátot viszel be, mint ami szükséges. Ugye végeredményben minden ch-ból glükóz lesz a szervezetben.
Amúgy a szervezetnek kb. 20-40g ch-ra van szüksége naponta, ennyi lefedi azon szerveket amik nem tudnak sem ketonból, sem zsírsavakból működni (ugye igazából adaptáció után ketonokon gyakorlatilag csak az agy fut, sejtek nagy része közvetlenül zsírsavakat alakítja át energiává), ilyen az agy egy része, csontvelő, illetve hormonokhoz is kell glükóz. Nyilván ez azt jelenti, hogy ha nem viszel be ennyi ch-t egy nap, akkor proteinből fog előállítani a szervezet még glükózt. Tehát keton vagy ugyanannyi protein kell, mint ch alapún, vagy több. Kevesebb biztos nem.
Plusz ugye ketozni általában fogyás miatt szoktak az emberek, ahol mindig meg van az izomcsökkenés veszélye. Emiatt szokták javasolni, hogy inkább picivel több proteint egyen az ember, mint kevesebbet, biztos ami biztos alapon.

"A másik dolog meg ha több fehérjét viszel be, mint zsírt, akkor ki fogsz esni a ketózisból. Ez vitán felüli tény."
Nem tény :) Legalábbis ebben a formában biztosan nem igaz. Amin lehet vitatkozni, hogy a gluconeogenezis automatikus folyamat-e vagy igény alapján vezérelt. De az utóbbi években inkább az utóbbit hangoztatják, tehát ha szüksége van a szervezetnek plusz glükózra, akkor átalakítja a fehérjét, ha nincs, akkor nem. Gyakorlatilag venni kell egy vérketonmérőt és pillanatok alatt el lehet dönteni, hogy az illető ketoban van-e vagy sincs.
Viszont ennek biztos hogy nincs köze a protein és a zsír arányához. Ha az ember ketózisban van, akkor elsődlegesen zsírból fogja fedezni az energiaigényét, mert a protein -> glükóz átalakítás energiaigényes folyamat, így kerülni fogja a szervezet amennyire csak tudja. Tehát ha saját raktárakból plusz bevitt zsírból megoldja az energiaszükségletet, akkor nem fog proteinhez nyúlni.

(#1142) tlac válasza Cathfaern (#1141) üzenetére


tlac
nagyúr

a felesleges fehérjetöbblettel mi történik ketóban és egyébként?

(#1143) Cathfaern válasza tlac (#1142) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ez független ketótól. A normál mód az, hogy a proteint a szervezet amino savakká bontja, amik ha nem kerülnek felhasználásra, akkor ammóniává alakulnak át és végeredményben kiürülnek vizelettel (ugye pontosan ezt mérik amikor a vizeletben lévő nitrogént vizsgálják).

[ Szerkesztve ]

(#1144) Teasüti válasza Cathfaern (#1141) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ugyanannyi kell ch alapún is, mint keton is.
1.
Fehérjéből állítja elő elsősorban ch nélkül a glükózt a máj.
[link]
"The rest comes from a process in your body called gluconeogenesis, which means "making new glucose." In this process, the liver creates glucose for the brain to use. It manufactures the glucose using amino acids, the building blocks of protein."
2.
Ketón nincs szükség annyi glükózra, mint CH alapú étrenden.
[link]
3.
Az első kettő tisztázása után lássuk mi támasztja alá a kijelentésem.
[link]
"At the beginning of a ketogenic diet, the brain requires a larger amount of glucose. To spare muscles from being converted to glucose to supply the brain, a dietary protein intake of 150 grams per day is suggested to minimize the loss of muscle mass to glucose production.
However, after 3 weeks on a ketogenic diet, the body has adapted to ketosis and the brain is using ketone bodies for fuel for the most part. This adaptation means a much smaller amount of glucose is needed for brain function. At this point, the daily protein requirement drops significantly, and only about 50 grams of dietary protein are needed per day to spare muscle mass. (He notes that intense exercise or a higher carb intake would alter these recommendations to some extent)."

Oké, konkrét kutatási eredmények nélkül ezek így elég gyenge lábakon állnak. Releváns kutatást nem találtam így hirtelen, ami specifikusan az agy fehérjeszükségletét vizsgálja alacsony CH étrenden.
Bevallom tanácstalan vagyok ennek kapcsán.
Lehet hozni forrásokat bármire. Most olvasok egy olyat Atkins étrend alapján, ami meg téged igazol.
Ő meg engem.
Itt hozzáteszem gyorsan, hogy szerinte nem esik ki ketózisból, amíg elégeti az extra fehérjéből származó glükózt. Nos, én éppen ezt értettem az alatt, hogy kidob és utána vissza is áll a szervezet ketózisra. Ha a glükózt előszeretettel égeti el a test, mielőtt visszaállna ketontestekre, akkor az az én olvasatomban kidob.

Nem tény :) Legalábbis ebben a formában biztosan nem igaz.
Tévednének?
A laborvizsgálatok is tévednek?
Ők is tévednek?
És ő?

(#1140) psyche
Neked is hoztam pár forrást:
1. [link]
Nem kell nagyon belemenni, elég ha elolvasod a bevezetőt, benne van minden megfigyelés.
Állítja, hogy 1,4 g/kg fehérje elég volt az erőedzésekhez és összességében az ennél nagyobb bevitel nem hozott semmilyen előnyt, viszont túltöltést figyeltek meg. Az izomtömegre nem volt hatással az ingadozó fehérjebevitel.
2.
Itt egy másik, ami kimondja, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nincs szükség kiugróan magas (>1,3 g/kg) fehérje bevitelre. Kalóriadeficit esetén megjegyzi továbbá, hogy a nagyobb fehérjebevitel segíthet az izomzat megőrzésében.
3.
Itt egy cikk, ami a hozott referenciák alapján kimondja, hogy a fehérje túl van misztifikálva. A magas bevitel szükségtelen.
Itt is ki van emelve ugyan, hogy fogyásnál kell csak megemelni az izomzat megőrzéséhez. Fejlődéshez nem igazán.

Ezek viszont átlag étrend alapján készültek, nem keto alatt.

Mindezek fényében kíváncsian várom hogy alakul ez a beszélgetés. Én már most sokat tanultam tőletek valamint a forrásokból. :R

[ Szerkesztve ]

(#1145) psyche válasza Cathfaern (#1143) üzenetére


psyche
csendes tag

A magas karbamid szint is a túl sok felesleges fehérje jelenlétére utal? Nekem nagyon magas volt vérképnél a karbamid szintem.

(#1146) psyche válasza Teasüti (#1144) üzenetére


psyche
csendes tag

Itt egy másik, ami kimondja, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nincs szükség kiugróan magas (>1,3 g/kg) fehérje bevitelre. Kalóriadeficit esetén megjegyzi továbbá, hogy a nagyobb fehérjebevitel segíthet az izomzat megőrzésében.
3.
Itt egy cikk, ami a hozott referenciák alapján kimondja, hogy a fehérje túl van misztifikálva. A magas bevitel szükségtelen.
Itt is ki van emelve ugyan, hogy fogyásnál kell csak megemelni az izomzat megőrzéséhez. Fejlődéshez nem igazán.
Ezek viszont átlag étrend alapján készültek, nem keto alatt.

Igen, egyetértek. Nem kell annyi fehérje, annak aki nem edz.

De az általad hozott anyagok tartalma arra utal, hogy izomtömegnöveléshez / izommegőrzéshez kell magasabb fehérje.

Én arra a véleményre jutottam, hogy ha edzel és tömeget növelsz akkor
kell magasabb fehérje. Ha nem edzel és csak fogyni akarsz, nem kell sok fehérje. Ha kiszámoltad hogy egy nap mennyi fehérjét kell bevinned, akkor azt kell kipótolnod zsírral edzéses időszak alatt, hogy elérd a napi kalóriabevitelt.

Ha csak fogysz, akkor le kell vinned a zsírt. is meg a fehérjét is.

Számolni hogy miből mennyi kell, ezzel tudsz:

https://ketogains.com/ketogains-calculator/

Egyébként alátámasztom személyesen, hogy napi 180 gramm fehérje se dobott ki soha a ketózisból. Egyszerre 40 gramm sem. Ellenőriztem tucatszor a ketophannal, mindig színeződött fehérjebevitel után is. (rá 30 perccel is, 1 órával is, rá 3 órával is)

Viszont mi van akkor ha úgy vagyunk kalóriadeficitben, hogy 65% fehérje, 25% és 10% szénhidrát. Ebben az esetben elvileg a test a saját zsírjához nyúl, nem?

[ Szerkesztve ]

(#1147) Woodslave válasza psyche (#1146) üzenetére


Woodslave
nagyúr

miért ha 33-33-33%ban vagy deficitben akkor mihez nyúl? :F :D

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#1148) psyche


psyche
csendes tag

Összességében, szerintem izommegőrzéshez testsúlykilogrammonként mindenképp kell az a 1,5 szorzó a fehérjéhez ha meg akarod őrizni az izmaidat. Ha nem akarsz izomból fogyni.

Ehhez rakod a zsírt, vagy elveszel vagy hozzáadsz, attól függ, edzel e vagy fogysz.

Egy ülő, szellemi munkát végző 80 kg-os 25%-os testzsírral rendelkező nem edző férfi ajánlott napi arányai is a következők:

Ahol a zsír upper limit!!! Ezek az arányok lassabb, egyenletes fogyásra vannak belőve. Ha gyorsítani akarod a fogyást, ebből a zsírmennyiségből kell elvenned.

Amúgy ha ez a férfi edzene, akkor is ennyi lenne az ajánlott fehérjebevitel, csak a zsírbevitel növekedne meg 130 grammra, durván 50-50 %-ra. Így kicsivel nagyobb lenne a kalóriatöbblet az izomnöveléshez. Jól ki lett ez találva.

https://ketogains.com/ketogains-calculator/

[ Szerkesztve ]

(#1149) Teasüti válasza psyche (#1146) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Igen, egyetértek. Nem kell annyi fehérje, annak aki nem edz.
Nem olvastad át eléggé.
A neked szánt első forrásban külön vizsgálták az edző (SA) és nem edző (S) csoportokat.
A második forrás atlétákra vonatkozik. Azért azt nem mondanám "nem edző" embereknek.
A harmadik meg egy az egyben testépítőknek íródott.

Én arra a véleményre jutottam, hogy ha edzel és tömeget növelsz akkor
kell magasabb fehérje. Ha nem edzel és csak fogyni akarsz, nem kell sok fehérje.

És mindegyik homlokegyenest az ellenkezőjét állítja ennek.
Persze arányaiban egymáshoz képest.
Abszolút értékben a sportolók természetesen több fehérjét fogyasztanak, mint az inaktív emberek.

[ Szerkesztve ]

(#1150) Cathfaern válasza Teasüti (#1144) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

1. "Fehérjéből állítja elő elsősorban ch nélkül a glükózt a máj."
Egyetértek, én se állítottam mást. De ugye CH alapún erre nincs szükség, keton meg lehet rá szükség (bár minimális mértékben ha 20-30g ch-t eszel egy nap). Ez alapján ugye keton több (lehet) a fehérjeszükséglet, mint nem keton.
2. "2. Ketón nincs szükség annyi glükózra, mint CH alapú étrenden."
Egyetértek, én se állítottam mást. Viszont CH alapún a glükózt CH-ból állítja elő a szervezet, tehát hiába elég kevesebb glükóz keton, mivel jóval kevesebb CH-t viszel be, az lehet nem lesz elég a glükózhoz, tehát onnantól fehérjéből fog menni.

"Releváns kutatást nem találtam így hirtelen, ami specifikusan az agy fehérjeszükségletét vizsgálja alacsony CH étrenden."
Agynak nincs fehérjeszükséglete :F Illetve nyilván van, de ebben a témában elhanyagolható. Ha glükózszükségletre gondoltál, arra egyetlen kutatás létezik, aszerint napi 20-30g.

"Ha a glükózt előszeretettel égeti el a test, mielőtt visszaállna ketontestekre, akkor az az én olvasatomban kidob."
Igen, nyilván értelmezés kérdése, mit értünk a "kidob" alatt. De általában akkor szokták azt mondani, hogy kidob, ha a) visszatérnek-e a ch alapú étrenden meglévő problémák, amik eltüntek keton, b) újrazajlik az adaptációs időszak (ketoflu), c) egyik napról a másikra felugrik pár kiló az emberre (plusz víz, ugye ami lejön rögtön ha elindul a keto). Nyilván értelmezhetjük úgy is, hogy amint glükózt használ fel a szervezet már kiesel ketobol, de akkor bármilyen zöldség vagy tejtermék vagy belsőség vagy tojás elfogyasztása is kidob ketobol, mert ezekben mind van ch, tehát mindből lesz glükóz, amit rögtön fel fog használni a szervezet, mert így működik.

"A laborvizsgálatok is tévednek?"
A linkelt vizsgálat megállapítja, hogy magas proteines étrenden (ami vicces módon igazából nem magas proteines, hanem szigorú zerocarb, ugye nincs ch, 70% zsír, 30% prot) magasabb a gluconeogenesis, mint "normal" étrendben (171 vs. 145 g/d, akármit is jelentsenek ezek a számok, mert azt el nem hiszem hogy ennyi gramm glükózt termelne a szervezet egy nap, főleg normal étrenden). Ez várható is volt, én se mondtam mást, de ez nem bizonyítja azt, hogy minden grammnyi bevitt fehérje glükózzá alakulna át. Továbbá a vizsgálat 1,5 napig tartott, tehát minimum átállási időszakról beszélhetünk, ami nem sokat mond el arról, hogy mi történik adaptáció után.

Egyébként ha rákeresel a "gluconeogenesis demand driven" kulcsszavakra, akkor sok írást fogsz találni pro és kontra (pl. pro: [link]), ezért mondom hogy minimum vitatható. Ami nem vitatható, hogy a proteinből nem feltétlen glükóz lesz, innen idézek (sajnos a teljes szöveg nem elérhető, pedig valószínűleg érdekes lenne ebben a témakörben):
"When protein intake surpasses the physiological needs of amino acids, the excess amino acids are disposed of by three major processes: 1. Increased oxidation, with terminal end products such as CO₂ and ammonia 2. Enhanced ureagenesis i. e. synthesis of urea linked to protein oxidation eliminates the nitrogen radical 3. Gluconeogenesis, i. e. de novo synthesis of glucose."
Tehát a proteinnel 3 dolog történhet, ebből csak egy hogy átalakul glükózzá. Nyilván az krédés, hogy ezek közül melyik milyen arányban történik.

Illetve ugye az alapállítás amire azt írtam, hogy biztos nem igaz, a következő volt:
"ha több fehérjét viszel be, mint zsírt, akkor ki fogsz esni a ketózisból"
Ez azért biztosan nem igaz, mert a zsírbevitelnek semmi köze az egészhez, és a protein - zsír aránynak meg főleg nincs. Állításod szerint ha valaki mondjuk egy nap bevisz 30g proteint és 10g zsírt, akkor kiesik ketózisból. Ez elég egyértelműen nem igaz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.