Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#651) Vektor_75


Vektor_75
csendes tag

Végigfutottam a kommenteket, látom sokan révbe érnek lassan, ami a súlyukat illeti.

86-87 kg-ról indultam, most a pálinka és forraltbor kombók miatt 77-78 kg vagyok. Magasságom alapján a 77 kg a normál alkat felett van már, tény hogy van még a hasamon zsír, de tartok tőle hogy ezt már nem fogom tudni csak étellel ledolgozni.

Az étrend váltásnak köszönhetően én is elérem lassan azt a célul kitűzött kilógramm értéket.
A múlt hét végén előkotortam a szekrényből a motoros nadrágomat, és nem csalódtam. :) Amit a mérleg is mutat és nyilván én is észrevettem hogy kissebb lett a hasam. A tavaly még pocakbehúzósan gombolható nadrág, immáron simán gombolódik sőt még szorosabbra is kell húzni rajta.

Királyság!!

Visszaemlékezvén az eredeti bejegyzésre, mintha az rémlene, hogy a fogyás idejére bármilyen összetételű zsír mehet mivel úgyis el lesz égetve maradéktalanul.

Ha viszont már nem szeretnék fogyni, és ebből fakadólag akár tartélkolhat is a szervezetem zsírt, akkor mik azok amelyek jók erre a célre és melyeket kell kerülni? Telített zsírsavakat kell kerülni ha jól rémlik, de cirka milyen ételekre gondoljak?

Előre is köszönöm a tippeket!

(#652) Cathfaern válasza Vektor_75 (#651) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Ha viszont már nem szeretnék fogyni, és ebből fakadólag akár tartélkolhat is a szervezetem zsírt, akkor mik azok amelyek jók erre a célre és melyeket kell kerülni? Telített zsírsavakat kell kerülni ha jól rémlik, de cirka milyen ételekre gondoljak?"
Nem igazán találtam erre a vonalra soha konkrét bizonyítékot, csak egyesek ezt állítják. Szerintem menj el háziorvoshoz, és kérj vérvételt (igazából fél évente amúgy is kéne), ha rendben vannak az értékeid, akkor nincs értelme változtatni semmin.

(#653) Vektor_75 válasza Cathfaern (#652) üzenetére


Vektor_75
csendes tag

Ok, megpróbálom. Sajnos nem lesz mivel összehasonlítani mert csak vért adok, de az meg hiába jár laborban engem nem értesítenek a tartalmáról.

köszi!

(#654) nbg


nbg
senior tag

Egy csoki hatuljarol - ch: 28,6g, ebbol cukor: 0g, ebbol cukoralkohol: 22,7g

Ez keto szempontjabol egesz jo, ugye?

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#655) Cathfaern válasza nbg (#654) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ránézésre igen. Bár ha 100g-ra vonatkozik, akkor picit gyanús, mivel 85%-os étcsokik szoktak 17g ch / 100g-osok lenni (mondjuk azok között is van 40-50g-os :((( ). Ha egy darab csokira vonatkozik, akkor tuti jó. Mi ez és hol kapni? :D

(#656) nbg válasza Cathfaern (#655) üzenetére


nbg
senior tag

Oksa, koszi. Valami xylites, 75%-os etcsoki amazonrol.

Amugy alapvetoen ezt szoktam legelni (napi egy-ket kocka, kv melle), csak itt sem art a valtozatossag, ugye. :D
Ja, multkor egy tabla ilyet nyaltam be, eddig ez volt talan a legfinomabb...

[ Szerkesztve ]

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#657) Cathfaern válasza nbg (#656) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Szerk: Semmi, vak vagyok :)

Én a 99%-os csokit nem bírom megenni, egyszer próbáltam :N 85%-os jöhet minden mennyiségben, mostanában Aldisat vesszük, majdnem harmadannyiba kerül, mint a Lindt, ízre meg van olyan jó (nem ugyanaz az íz, de nem jobb vagy rosszabb).

[ Szerkesztve ]

(#658) nbg válasza Cathfaern (#657) üzenetére


nbg
senior tag

Vilag eletemben csak mainstream tejcsokit, milkat, ilyeneket zabaltam, etcsokira ra sem neztem soha, nem izlett. Most, keto kapcsan vitt csak ra a lelek, hogy ujra tegyek egy probat, es legnagyobb meglepetesemre lecsuszik, egeszen kellemes elmeny: egy kis darabot, kockat feltolsz szajpadlasra, cuppogsz rajta, hagyod elolvadni, es kortyolgatod melle a kavet.
Radasul 99%-os ala eddig nem is mentem, ch miatt... :B

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#659) Vektor_75 válasza nbg (#658) üzenetére


Vektor_75
csendes tag

Ez aztán az elhivatottság :R

Mondjuk a kávés szertartás amit leírtál nálam kb. ugyanígy zajlik, a 99%-os csokit leszámítva. Én is csak a gyengébb "takarmány" csokoládékat fogyasztottam korábban, most 75-85% az amiből 1-1 kocka befigyel a kávé mellé.

(#660) nbg válasza Vektor_75 (#659) üzenetére


nbg
senior tag

Koszi, de azert nem kell engem fenyezni, egyszeruen annyi tortent, hogy izlik a cucc - ha nem igy lenne, nem ennek csokit. :B

Mas:

kb. masfel-ket hete 93 kilo kornyeken stagnalok, +- fel kilo, amugy se le, se fol.

Az lehet, hogy elertem azt a pontot, ahonnan mar vagy csak sporttal, vagy koplalassal tudok tovabb fogyni?
Az igaz, hogy nem nagyon szamolgatom a kaloriakat, csak a ch-ra figyelek, "renezesre" eszem - persze nem zabalom tele magam, de nem is irok mar jo par honapja mindent MFP-ba.

Szoval a kerdesem, hogy ez neha elofordul, majd tovabb fogyok, vagy elertem egy pontot, mar ha van ilyen, ahonnan csak celzottaban mehetek tovabb, marmint kiloban, lefele? (Meg 8 kilot szeretnek ledobni, 85 a celom.)

[ Szerkesztve ]

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#661) Cathfaern válasza nbg (#660) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Igazából 2-4 hetes stagnálás normális lehet. Főleg, hogy ha méretre amúgy csökkensz, vagy ha se kiló, se méret, de "puhul fel" a zsír. Nekem nem igazán volt ilyen (max 1 hét amikor nem csökkent a súlyom), igaz én írtam végig mindent (meg azóta is).
De ettől függetlenül testzsír százaléktól függően lehet, hogy már oda kell figyelni a kalóriára ahhoz, hogy lemenjen a maradék is. De ehhez nem kell koplalni, elég ha odafigyelsz rá rendesen :)

(#662) robekri válasza Cathfaern (#661) üzenetére


robekri
addikt

Jó lenne megnézni a "táblázatod"

Közzé teszed, vagy privátban? :)

üdv

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#663) Cathfaern válasza robekri (#662) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Táblázat alatt mire gondolsz? Myfitnesspalban hogy miket eszek?

(#664) robekri válasza Cathfaern (#663) üzenetére


robekri
addikt

Ja bocsi, abban írod? (MFP)

Nem ismerem, lehet közzé tenni??

Vagy csak akkor van megosztás, ha regelek?
(még mindig nem fogtam hozzá, nem tudom mi a f@szra várok. Reggeli tepertő, vagy kolbi, de sok ch-t szedek még magamhoz :( )

:R

üdv

[ Szerkesztve ]

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#665) tlac válasza Cathfaern (#569) üzenetére


tlac
nagyúr

Alapvetően keto alatt (meg böjt közben de ez most részelt) nem nagyon építi le a szervezet az izmot, és nem is építi fel.

ezt, hogy érted, hogy ketó alatt nem épít izmot?
a cikkedben azt írtad, hogy lehet izmot építeni

(#666) Cathfaern válasza tlac (#665) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hogy őszinte legyek visszanézve én se teljesen értem mire gondoltam :D De visszaolvasva korábban a beszélgetést, arról volt szó hogy diéta alatt leépül az izom meg mozgás meg ilyesmi, szerintem arra utalhattam, hogy önmagában attól hogy az ember átáll egy étrendre nem fog változni az izomzata (csak edzéstől).
Mondjuk emellett a gyakorlat azt mutatja, hogy keto alatt nehezebb azért izmot felpakolni, mint szénhidrátdús kajálással. De ez igazán akkor jön már csak elő ha elég komolyan űzöd a testépítést, és akkor teljesítményokokból is célszerű átállni ciklikus ketora. Ha "csak" izmos akarsz lenni, akkor az edzés mennyisége és minősége (főleg utóbbi) úgyis többet számít.

(#667) tlac válasza Cathfaern (#666) üzenetére


tlac
nagyúr

Az, hogy nehezebb, az azt jelenteni, hogy ugyanolyan eredményhez több idő kell vagy azt, hogy az elérhető maximumot korlátozza?

Egyébként van még egy magyar blog, ami foglalkozik a ketóval, elég hitelesnek tűnő alapossággal. Szinte teljesen átolvastam, mielőtt a te cikkedre rátaláltam. Ami a jó hír, hogy eléggé összecsengő dolgokat írtatok és a konklúzió is kb. megegyezik.
Itt egy pár közvetlen link (sajnos a blog szerkezete nagyon vacak), ami érdekesebb lehet:
[link]
[link]

(#668) Cathfaern válasza tlac (#667) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Én úgy értem, hogy az idő több. De eléggé ellentmondó véleményeket / tapasztalatokat találni a témában, van aki szerint ugyanolyan gyors, van aki szerint nincs különbség, van aki szerint nem is lehet izmot építeni ketoban. Szóval ember legyen a talpán aki tud okosat mondani ilyen téren :) Illetve mivel nem is nagyon érint a téma (funkcionális izomzatot akarok csak felszedni, testépítés nem érdekel annyira), annyira nem is merültem el benne.

A blogot nem ismertem, megnézem majd, köszi :R

(#669) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Nah nyilvánossá tettem a naplót, elvileg itt érhető el: [link]
Kérni fog jelszót, az phketo

Mondjuk nem tudom mennyire lesz hasznos, mert pl. ebéd majdnem minden nap saját recept, azt nem tudom meg lehet-e nézni "kívülről". Illetve továbbra is tartom, hogy az enyém nem minta étrend :)

(#670) tlac válasza Cathfaern (#668) üzenetére


tlac
nagyúr

Kíváncsi leszek a véleményedre majd.

Ebédet nem találtam meg a naplón, de ha tudnál még ilyen listákat csinálni, az tetszene.
Elgondolkoztam már párszor, hogy ki kellene próbálni ezt az étrendet, de előtte ki kellene találni, hogy mit egyek.

(#671) robekri válasza Cathfaern (#669) üzenetére


robekri
addikt

Köszi megosztást. :P háááát... :)

Lehet többet érne egy lista, hogy mi legyen bespejzolva.

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#673) tlac válasza Cathfaern (#672) üzenetére


tlac
nagyúr

Értelek, hogy nem lehet olyan listát adni, ami mindenkinek megfelel és saját magunknak kell egyet testreszabni. Az is tiszta, hogy eléggé figyelni is kell, miben mik vannak.
A korábban linkelt hozzászólásodban az tetszett, hogy leírtad a "menüdet", amiből tök jól lehet ötleteket meríteni. Na egy ilyen lista lenne nekem hasznos, ahol már összerakott ketó barát ételek vannak. Hiába tudom, hogy milyen alapanyagok, amik használhatóak, abból még ételt is kell varázsolni :)
Egyébként nekem most nagyon úgy tűnik elsőre, hogy ezt nem lehet megúszni saját főzőcskézés nélkül. (Ezt hátrányként is érzem, hogy így munkatársakkal már nem lehet elmenni "menzázni" egyet ebédre.)

csirkemell / karaj / darált hús (de ahogy írtam a darálthúst leszámítva ezek nem ideális ketos alapanyagok)

Mi a gond az előbbi kettővel? Kevés bennük a zsír?

Vagy ha figyelnek, akkor max. olyan szinten, hogy cukorbetegeknek oké legyen, de ha napi 180g ch-t eszel, akkor mindegy, hogy az adott termékben 2 vagy 6g ch van

Erről jut eszembe, olyankor mi történne, hogy ha csak napi egyszer lenne egy szokásos szénhidrátdús étkezés, de a többi meg mentes lenne? Vajon ilyenkor a maradék kb. 20 órában elindulna valamennyi ketontermelődés?
Gondolom, hogy messze nem ideális, de talán könnyebb lenne ráhangolódni az új étrendre, hozzászokni az új dolgokhoz.

rántottához nem kell kenyeret enni
...
bő zsírban kisütött rántotta (meglepően sok zsírt fel tud venni)

Hát úgy nem is tudom megenni, megfájdul a hasam tőle.
Azt hiszem korábban te írtad, hogy érdemes lenne az ilyen problémáknál kenyér nélkül is megpróbálni, meg, hogy a szénhidrát és a zsír nem jó párosítás.
Ez utóbbiak miért vannak?

Szóval szerintem az ideális módszer, hogy az ember gondolja végig miket szeret enni (függetlenül attól, hogy az keto barát-e vagy sem), aztán a listából vegye ki amit nem lehet szénhidrátmentesen elkészíteni

Itt a fő probléma, hogy kb. szinte üres marad a lista. Teljesen a szénhidrátalapú étkezésre vagyunk ráállva.
Aztán meg mindenki ufónak néz ha szembemegyünk a tömeggel :)

Ja és köszi a részletes választ.

[ Szerkesztve ]

(#674) Vektor_75 válasza tlac (#673) üzenetére


Vektor_75
csendes tag

A munkahelyi menza és úgy általában a kollégákkal a közös étkezés valóban nem olyan egyszerű mint keto nélkül.

Én az alábbiakat szoktam preferálni mivel saját tapasztalatból rá kellett jönnöm, hogy nem fogok fogyni ha nem figyelek oda ezekre:
ha lehet előre átnézem hogy mi fog várni a rám a menzán, és megpróbálók A és B tervet felállítani ha esetleg elfogyna már valami.

Szóval ha van olyan főétel ami tartalmaz annyi zsírt ami elegendő lenne, akkor azt választom (ez a legritkább eset)
Csésze húsos leves minél zsírosabb, de akár krémleves is jó lehet, plusz valami natúr hús(általában csirkemell).
Ha nincs olyan hús alapú főétel ami vagy a fehérje vagy a zsírt nagyjából fedezné viszont van olyan leves ami kellően tartalmas akkor abból választok egész adagot.

Vagy ha leves nincs olyan akkro 2 szelet a húsból köret nélkül, és este "pótlom" azt amit délben nem tudtam megoldani.
A reggeli esti étkezés általában hideg étel szokott lenni, habár a keto-s pizza felfedezése óta már 3 alkalommal is elkészítettük otthon (köszönet ismét azoknak akik révén ez eljutott ide a fórumba!)

A bő zsírba sütött (relatív hogy kinek mi a sok) rántottát próbáltad már vagy csak úgy gondolod hogy nem menne? Én korábban még keto előtt többször is sütöttem gyerekek miatt szalonnás rántottát amitől kenyérrel/kiflivel/zsemlével fogyasztva nekem is fájt a gyomrom, sőt úgy éreztem hogy egy követ varrtak a gyomromba. Ketos módon ugyanezt most paprika/paradicsom (végső esetben uborkával) és sajttal eszem. Hasfájás nélkül.

Azt írod hogy szénhidrát alapú alapból az étrendetek, nos korábban az enyém is az volt. Többször is szerepelt már itt, hogy akkor válaszd ezt az étrendet ha alapvetően komfortos az neked amit ezzel vállalni készülsz. Ha nem szoktál zsírosabb ételeket enni vagy a szalonna kolbász sajt kombó hallatán már felfordul a gyomrod akkor elképzelhető, hogy nem ez lesz a te kedvenced.

Korábban én is vevő voltam a minta étrendekre nem a betűre követés miatt hanem úgyanúgy mint ahogy te is írtad, az ötlet merítés miatt. Én sokféle dolgot kipróbáltam október óta, ami nem esett jól azt dobtam, ami bevált abból többször is eszem egy héten.

@Cathfaern : a kolbász, szalámi a feldolgozott ételek közül (ha a darálás miatt már annak számít) azért közelebb áll a jóhoz mint bármelyik felvágott nem?

(#675) robekri


robekri
addikt

Sima üres húsleves mennyi "cuccost" tartalmaz?

csak tyúk és marhát találtam, sertést nem :S

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#676) nbg válasza tlac (#673) üzenetére


nbg
senior tag

Nálam így néz ki kb egy tipikus vacsi:

Este például elég ritkán eszek főtt kaját...

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#677) tlac válasza Vektor_75 (#674) üzenetére


tlac
nagyúr

Szóval ha van olyan főétel ami tartalmaz annyi zsírt ami elegendő lenne, akkor azt választom (ez a legritkább eset)
Csésze húsos leves minél zsírosabb, de akár krémleves is jó lehet, plusz valami natúr hús(általában csirkemell).

szerintem nem a zsírtatalommal lesz itt alapvetően a gond, hanem a szénhidráttal
legtöbb helyen, amiket adnak a menüben, azokból ha nem eszem meg a köretet (ami többnyire krumpli vagy rizs valamilyen formában, esetleg főtt tészta), akkor kb. az adag fele ott maradna

a krémlevessel vigyázz, mert azt általában liszttel szokták sűríteni

A bő zsírba sütött (relatív hogy kinek mi a sok) rántottát próbáltad már vagy csak úgy gondolod hogy nem menne?

igen, sokszor ettem régen házi kolbászos rántottát, persze kenyérrel (régi kolis idők :) )

Ketos módon ugyanezt most paprika/paradicsom (végső esetben uborkával) és sajttal eszem. Hasfájás nélkül.

jól értem, hogy ugyanazt a zsíros rántottát kenyér nélkül most hasfájás nélkül megúszod?

Azt írod hogy szénhidrát alapú alapból az étrendetek, nos korábban az enyém is az volt.

itt kicsit félreérthetően fogalmaztam, nem kifejezetten magamra gondoltam, hanem úgy kb. a társadalomra

Többször is szerepelt már itt, hogy akkor válaszd ezt az étrendet ha alapvetően komfortos az neked amit ezzel vállalni készülsz.

én úgy gondolkozok, hogy mielőtt még ráugranék erre a szigorú értrendere, már előtte lehet próbálgatni a ketós kajákat

pl. tegnap estére csak tojást meg csirkecombot ettem a bőrével együtt és utána zöldséget :)

[ Szerkesztve ]

(#678) tlac válasza nbg (#676) üzenetére


tlac
nagyúr

igen, a hideg tálak azok az egyszerűbbek
ebédre miket eszel?

(#679) Cathfaern válasza tlac (#677) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"jól értem, hogy ugyanazt a zsíros rántottát kenyér nélkül most hasfájás nélkül megúszod?"
Ezt én is alá tudom támasztani, ugyanez a tapasztalat. Pedig nekem még epehólyagom sincs :)

"Egyébként nekem most nagyon úgy tűnik elsőre, hogy ezt nem lehet megúszni saját főzőcskézés nélkül. (Ezt hátrányként is érzem, hogy így munkatársakkal már nem lehet elmenni "menzázni" egyet ebédre.)"
Nekem olyan szempontból szerencsém van, hogy céges menza, szóval aki hoz az viszi a kajáját és van mikro megmelegíti, aki vesz, az meg leül a tálcájával. De igen, ez mindenképp hátrány, hagyományos menzán csak úgy tudsz kajálni hogy az pénzkidobás lesz, mert jóllakni nem fogsz.

"Mi a gond az előbbi kettővel? Kevés bennük a zsír?"
Igen, ketora jobbak a zsíros húsok. Illetve inkább úgy mondanám, hogy a makro arányuk ketosabb. De ahogy írtam ez megoldható, amúgy nincs gond a száraz húsokkal.

"Erről jut eszembe, olyankor mi történne, hogy ha csak napi egyszer lenne egy szokásos szénhidrátdús étkezés, de a többi meg mentes lenne? Vajon ilyenkor a maradék kb. 20 órában elindulna valamennyi ketontermelődés?"
Figyelembe véve, hogy 4/20 vagy 1/23-as időközi böjttel hasonló hatást lehet elérni, mint ketoval, ezért jó eséllyel igen.

"Itt a fő probléma, hogy kb. szinte üres marad a lista. Teljesen a szénhidrátalapú étkezésre vagyunk ráállva."
Csak végig kell gondolni :) Krumplistésztát leszámítva nem sok kaja van ami nem ketosítható :) Pl. magyaros kaják közül pörkölt, rakott káposzta, töltött káposzta, túrós tészta gond nélkül elkészíthető ketos verzióban. Bolognai "spagetti" is megoldható (vagy lasagna). Fasírt bármilyen mennyiségben, semmi se fog történni ha kihagyod belőle a zsemlemorzsát. Sokat lehet sorolni, csak fantázia kell :)

"Azt hiszem korábban te írtad, hogy érdemes lenne az ilyen problémáknál kenyér nélkül is megpróbálni, meg, hogy a szénhidrát és a zsír nem jó párosítás.
Ez utóbbiak miért vannak?"

Erről majd írok részletesebben holnap, csak már késő van errefele :)

(#680) nbg válasza tlac (#678) üzenetére


nbg
senior tag

Cegnel, kantinban valamit. Van egy salatabar, valamilyen leves, es harom fajta foetel. Altalaban ossze tudok legozni valamit ezekbol, ha megsem, akkor betolok mondjuk ket par virslit vagy ket kolbaszt a bufeben, esetleg kimegyek egy etterembe, vagy egy döner-talat, hussal, salival valami toroknel.
Hetvegen meg fozocskezek magamnak, de mondjuk az sem torvenyszeru - boven elofordul, hogy nem eszem fott kajat egy nap, hanem ilyesmiket csak, ami a kepen van.
Nalam a reggeli a legegyszerubb, ketotol fuggetlenul kb. 15 eve nem reggelizem... :DDD Max ha nyaralok, vagy ceges uton, szallodaban vagyok, akkor betolok egy kis baconos, sajtos tojasrantottat alkalom adtan.

[ Szerkesztve ]

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#681) tlac válasza Cathfaern (#679) üzenetére


tlac
nagyúr

Figyelembe véve, hogy 4/20 vagy 1/23-as időközi böjttel hasonló hatást lehet elérni, mint ketoval, ezért jó eséllyel igen.

Ez jól hangzik.
Viszont nem teljesen értem a működését. Ha csak napi egyszer van jelentősebb szénhidrátbevitel, de ez hosszútávon tartva, akkor az már elég, hogy a szénhidrátraktalékok eléggé kiürüljenek?

túrós tészta gond nélkül elkészíthető ketos verzióban

Ezen már párszor elcsodálkoztam, hogy túrós tészta tészta nélkül, meg brassói krumpli nélkül, olyan furán hangzanak :)

Erről majd írok részletesebben holnap, csak már késő van errefele

Várom :)
Merre vagy?

(#682) tlac válasza nbg (#680) üzenetére


tlac
nagyúr

Nalam a reggeli a legegyszerubb, ketotol fuggetlenul kb. 15 eve nem reggelizem...

én meg kb. mióta az eszemet tudom, péksüteményt reggelizek
ezen annyit változtattam, hogy az utóbbi kb. 1,5 éve igyekszek teljeskiörlésűből választani
itt még bőven lehetne javítani :)

én reggeli nélkül tuti éhen halnék :)

(#683) Cathfaern válasza tlac (#681) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ugye a legnagyobb mumus az inzulinrezisztencia. Fogyásnál is, meg általános egészségben is. Inzulinrezisztencia azért alakul ki, mert a máj glikogénraktárai telítődnek, nem tudnak kiürülni, vérben meg csak nő a cukor szint, ezért a szervezet még több inzulint termel, hogy mégis csak bemenjen a cukor a májba. Amitől az részben elkezdi maga köré zsírban lepakolni a felesleget, másrészt olyan lesz, mint egy túlfújt lufi.
Ugye ha nem eszel szénhidrátot, akkor nagyjából 12 óra alatt ürül ki a máj glikogénraktára. Ha ketón maradsz, akkor ez nagyjából üres is marad (de legalábbis nem lesz tele), ha meg csak IF-elsz, akkor időnként feltöltődik, viszont ugye mivel legalább 16 órán keresztül nem eszel (8/16-os IF), akkor is van 4 órája a szervezetnek regenerálódni. Ha 20-23 órán keresztül nem eszel, akkor meg 8-11. A kulcs az, hogy a máj glikogénraktára relatív kicsi, tehát 12 óra alatt mindenképp kiürül, akkor is ha egy evésre betoltál 300g ch-t (az már külön sztori, hogy evésre 300g ch elég durva inzulintüske és vércukorszint kiugrás lesz, ami azért árt a szervezetnek).
Keto nélküli böjtölésnek, és főleg IF-nek az a hátránya, hogy a szervezeted folyamatosan váltogatni fog ch és zsír alapú üzemmód között. Ami azt jelenti, hogy legalábbis eleinte minden nap meg kell küzdeni majd azzal, hogy éhes vagy kajálás után pár órával. Ha ezt leküzdöd, akkor már elmúlik az éhség, de ez eléggé nehezítő tényező szerintem. Keto nélküli böjtölésre sokkal alkalmasabbak a hosszabb böjtök, tehát amikor 3-4-5-14 napig nem eszel. Csak ez meg sok embernek bizarul hangzik :) Ugye ennek előnye, hogy egyszer kell átállni ketogén üzemmódra, utána végig abban maradhat a szervezet (és nem, nem fogsz tőle gyenge lenni, nem fogsz összeesni, nem sorvad el az összes izmod. A szervezet nem hülye :) ).

Zsír - protein - szénhidrát egy evésre:
Ami igazán problémás emésztés szempontjából az a protein - szénhidrát párosítás. Tudom nem mindenki fogékony az ilyesmi "felvezetésre", de érdemes belegondolni abba, hogy természetben nem nagyon létezik olyan táplálék ami egyszerre tartalmazna sok szénhidrátot és proteint is, szóval evolúció nem nagyon készülhetett fel arra, hogy mi megeszünk egy kazal húst egy kazal krumplival :) (ugye természetes életmódban találsz valamit -> megeszed, nem várod össze a kajákat, már csak azért sem mert úgyis megromlik) De hozhatnám azt is, hogy tibeti szerzetesek hagyományos étrendje szerint is egy étkezésre vagy csak szénhidrát, vagy zsír + hús, de a két párosítást nem keverni (lásd pl.: ).
Igazából az utóbbi cikkben le is írják mi az alapvető probléma a ch-protein együtt fogyasztásával: ch emésztéséhez lúgosabb, hús emésztésebb savasabb közeg kell. Ha a kettőt egyszerre eszed, akkor valamelyik nem tud normálisan megemésztődni a gyomorban (vagy jó eséllyel egyik sem). További probléma, hogy a hús emésztése tovább tart. Hirtelen nem találok linkelhető tanulmányt, “British Journal of Nutrition” 1981-ben megjelent számára hivatkozik mindenki, ahol is azt vizsgálták, hogy mennyi ideig tart vegetáriánus étrendet megemészteni, és nem vegetáriánust. Előbbi max 54 órára jött ki (és ugye nagyrészt ch-t tartalmaz), utóbbi max 72 óra. Ebből következik, hogy ha húst és ch-t együtt eszel, akkor a szervezet vagy lelassítja a ch-t is, és az szépen elkezd erjedni, vagy nem fogod tudni rendesen megemészteni a húst (és ehhez még vedd hozzá, hogy már a gyomorban sem lett rendesen lebontva...)
Zsír + szénhidrát kombó emésztés szempontjából annyira nem probléma. Viszont ha a szervezet kap elég szénhidrátot, akkor azt fogja energiának felhasználni elsődlegesen, amiből következik, hogy minden bevitt zsírt szépen el fog tenni tartalékba. Szóval ezért nem célszerű túl sok zsírt és szénhidrátot együtt enni.

Egyébként ha ezt így végiggondolja az ember, akkor rögtön kiderül, hogy a keto féle "nem enni köretet" miért kéne hogy általános legyen nem csak ketogén étrenden... És hogy miért egészségtelen nagyon sok magyar étel (pl. pörkölt galuskával, túrós tészta, stb.).

"Merre vagy?"
Magyarországon, de mi általában 10-kor már alszunk, ami legtöbb embernek szintax error :D

robekri
Húslevest sajnos csak saccolni lehet. CH tartalma minimális, azzal nem kell számolni, proteintartalma is, zsírtartalma meg ugye erősen függ attól, hogy milyen húsból főzöd, és nem csak az állat számít, hanem konkrétan melyik részéből. De igazából ha átlagos mennyiséget eszel belőle naponta (fél liternél kevesebbet), akkor nyugodtan veheted 0-nak. De ha nagyon számolni akarsz vele, akkor 20-30 kcal / 100g-al lehet számolni.

Vektor_75
"@Cathfaern : a kolbász, szalámi a feldolgozott ételek közül (ha a darálás miatt már annak számít) azért közelebb áll a jóhoz mint bármelyik felvágott nem?"
Így általában nem merném kijelenteni. Egy házi kolbász vagy szalámi, amiben semmi nincs, az biztos közelebb áll. Amúgy nem a darálás a probléma, hanem a füstölés, meg amit hozzápakolnak ha ipari előállítású... Ha bolti termékről van szó, akkor meg meg kell nézni mi van benne. Minél több minden ami nem hús (zsír) vagy fűszer, annál távolabb áll tőle :)

"Én sokféle dolgot kipróbáltam október óta, ami nem esett jól azt dobtam, ami bevált abból többször is eszem egy héten."
Mi is nagyon sokat kísérleteztünk, születtek borzalmas dolgok látszólag jó receptekből :) Meg születtek olyan dolgok is, amik tök jó lettek, csak ha az ember kicsit máshogy csinálja, akkor ugyanazt az íz / élmény faktort negyed annyi munkával el tudja érni :) De azért mostanra már bőven kialakult egy gyakran ismételt receptúra, illetve ránézésre be tudjuk már lőni, hogy mi az a kaja aminek van értelme (vagy mit kell csinálni egy kajával, hogy legyen értelme :) ).

(#684) Vektor_75 válasza tlac (#677) üzenetére


Vektor_75
csendes tag

szerintem nem a zsírtatalommal lesz itt alapvetően a gond, hanem a szénhidráttal
legtöbb helyen, amiket adnak a menüben, azokból ha nem eszem meg a köretet (ami többnyire krumpli vagy rizs valamilyen formában, esetleg főtt tészta), akkor kb. az adag fele ott maradna

Sajnos ez a rész kimaradt a hozzászólásomból pont, annyi mindent akartam írni.
Ez így van ott fog maradni a tányérodon, vedd figyelembe amikor kitalálod hogy mit tudsz enni aznap ebédre a menzán, hogy a húsleves akármennyire jól is néz ki a cérnametélttel meggyűlik a bajod azt nehéz nem megenni a levesben. :)

Viszont a gulyásleves amit tegnap ettem tök jó volt, hiszen a krumplit vagy éppen a csipetkét egy másik levesben szintén ott lehet hagyni csak kicsit tökölősebb így megenni, mintha nem válagotatnál.

Jellemző hogy pont a magas szénhidrát tartalmú ételekből van nagyobb választék, mivel a mai napig a sovány húsok előnye van a fejekben, hogy az egészséges de csak kevesen gondolják végig hogy egy milánói borda kenyérrel (!!!) az durvább a szervezetnek mintha kanállal ennéd a zsírt (persze csak a példa kedvéért)

jól értem, hogy ugyanazt a zsíros rántottát kenyér nélkül most hasfájás nélkül megúszod?

Igen jól érted, így történik minden szombat és/vagy vasárnap reggel a lányom kérésére ez a bázis reggeli. Csak ő zsemlével eszi, én meg zöldséggel és sajttal.

(#685) tlac válasza Cathfaern (#683) üzenetére


tlac
nagyúr

érdekeseket írtál, köszi

Keto nélküli böjtölésnek, és főleg IF-nek az a hátránya, hogy a szervezeted folyamatosan váltogatni fog ch és zsír alapú üzemmód között. Ami azt jelenti, hogy legalábbis eleinte minden nap meg kell küzdeni majd azzal, hogy éhes vagy kajálás után pár órával.

igen, de én ezt úgy gondoltam, hogy egyszer lenne a szénhidrátdús érkezés, a többi meg ketós lenne, ebben az esetben nem lenne éhezés

egyébként ketón tényleg nem vagy éhes egyáltalán? semmikor?
olyan sincs, hogy korogna a gyomrod?

azt viszont már tapasztaltam többször a szokásos étkezés mellett is, hogy éhes vagyok, de ha éppen nincs rá lehetőségem enni, akkor az éhség el fog múlni egy idő után és utána simán el vagyok megint órákig
ilyenkor mi történik a szervezetben?

Ha ezt leküzdöd, akkor már elmúlik az éhség, de ez eléggé nehezítő tényező szerintem. Keto nélküli böjtölésre sokkal alkalmasabbak a hosszabb böjtök, tehát amikor 3-4-5-14 napig nem eszel. Csak ez meg sok embernek bizarul hangzik :) Ugye ennek előnye, hogy egyszer kell átállni ketogén üzemmódra, utána végig abban maradhat a szervezet (és nem, nem fogsz tőle gyenge lenni, nem fogsz összeesni, nem sorvad el az összes izmod. A szervezet nem hülye :) ).

Ez az izomzat dolog egy érdekes kérdés. Az általános vélemény erre, hogy már pedig ilyenkor lebontja az izmot a szervezet, mert, hogy abból könnyebb energiát nyerni, mint a zsírból. Ezt én sem akartam sose elhinni, mert akkor minek lenne a zsír. Bár valószínűleg részigazság van benne.
Szóval, akkor hogy is van ez? Ha én most fognám magam és nem ennék pár napig semmit, akkor mi történne?
Először is kb. 12 óráig elvagyok a glikogénraktárammal (?) Ez után mennyi idő kell, hogy meginduljon a ketontermelődés?
Tegyük fel, hogy elindul, de ha jól értem ilyenkor még az elején nem biztos, hogy jól tudják hasznosítani a ketonokat a szervek. Az agyhoz meg így is úgy is kell glükóz. Tehát akkor még is csak hozzá kell valamennyire nyúlni az izomzathoz is, nem? Vagy ez elenyésző mértékű?
Vagy esetleg van még más is lehetőség is?

az alapvető probléma a ch-protein együtt fogyasztásával: ch emésztéséhez lúgosabb, hús emésztésebb savasabb közeg kell. Ha a kettőt egyszerre eszed, akkor valamelyik nem tud normálisan megemésztődni a gyomorban

ilyenkor vajon milyen algoritmussal dől el, hogy melyik anyag választódik ki?
amelyikből többet eszek vagy amelyiket először eszem és az alapján?

gyerekkoromban mindig úgy ettem, hogy először megettem a krumplit, végül a húst :)
szüleim pedig mindig mondták, hogy hülyén eszek, pedig lehet nem is volt olyan rossz stratégia :)

Előbbi max 54 órára jött ki (és ugye nagyrészt ch-t tartalmaz), utóbbi max 72 óra. Ebből következik, hogy ha húst és ch-t együtt eszel, akkor a szervezet vagy lelassítja a ch-t is, és az szépen elkezd erjedni, vagy nem fogod tudni rendesen megemészteni a húst (és ehhez még vedd hozzá, hogy már a gyomorban sem lett rendesen lebontva...)

ez így ok, csak nem teljesen magyarázza meg a rántotta plusz kenyér kombós hasfájást
mivel az nem ilyen tizen, huszon óra utána jelentkezik, hanem kb. 1-2 órán belül

[ Szerkesztve ]

(#686) tlac válasza Vektor_75 (#684) üzenetére


tlac
nagyúr

hiszen a krumplit vagy éppen a csipetkét egy másik levesben szintén ott lehet hagyni csak kicsit tökölősebb így megenni, mintha nem válagotatnál

azért így ritka rondán ehetsz :D
vendégségben biztos nem vállalnám be :)

Csak ő zsemlével eszi, én meg zöldséggel és sajttal

pedig ott van előtte a jó példa :)

(#687) robekri


robekri
addikt

Hétvégi kajám: Tojáspörkölt.

Szalonna(házi) alá , hagyma, sonka(házi) , kolbász (házi) 30 db tojdli (házi) tejföl.
Elég nyami volt! :D :C

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#688) Cathfaern válasza tlac (#685) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"igen, de én ezt úgy gondoltam, hogy egyszer lenne a szénhidrátdús érkezés, a többi meg ketós lenne, ebben az esetben nem lenne éhezés"
Szénhidrátdús étkezés után felmegy az inzulin, leesik a vércukor -> éhes leszel

"egyébként ketón tényleg nem vagy éhes egyáltalán? semmikor?
olyan sincs, hogy korogna a gyomrod?"

Gyomrom max akkor korgott amikor 24-48 órás böjtöt tartottam, de akkor is vízivás megoldotta a problémát :)
Az azért túlzás, hogy soha nem vagyok éhes, de az esetek 99%-ában úgy állok neki enni, hogy nem vagyok az (ez igaz volt akkor is amikor még fogytam, most meg főleg). Olyan előfordul, hogy mondjuk felkelek reggel és éhes vagyok, de akkor se sürgető éhség, meg általában mire oda jutok, hogy nah tényleg reggeli, már el is múlik... szóval olyan éhséget ami ne rendeződne vízivástól vagy mondjuk max fél óra alatt magától, vagy sürgető éhség lenne, nem nagyon tapasztaltam az elmúlt lassan 3/4 évben.

"azt viszont már tapasztaltam többször a szokásos étkezés mellett is, hogy éhes vagyok, de ha éppen nincs rá lehetőségem enni, akkor az éhség el fog múlni egy idő után és utána simán el vagyok megint órákig
ilyenkor mi történik a szervezetben?"

Rendeződik a vércukorszinted.

"Ez az izomzat dolog egy érdekes kérdés. Az általános vélemény erre, hogy már pedig ilyenkor lebontja az izmot a szervezet, mert, hogy abból könnyebb energiát nyerni, mint a zsírból."
Ez akkor lehet igaz (de lásd lentebb), ha nem keton vagy. Keton a szervezet alapból zsírból tartja fent magát, az neki a legegyszerűbb. Fehérjéből energiát előállítani sokkal macerásabb folyamat.

"Szóval, akkor hogy is van ez? Ha én most fognám magam és nem ennék pár napig semmit, akkor mi történne?
Először is kb. 12 óráig elvagyok a glikogénraktárammal (?) Ez után mennyi idő kell, hogy meginduljon a ketontermelődés?"

Ha elfogy a glikogén, és nem indul be a ketontermelés, akkor meghalsz, mert az agynak a kettő közül legalább az egyik kell :) (meg még pár szervnek, de az agy a nehézsúlyú ilyen téren) Valójában folyamatosan termelsz ketont, "ch üzemmódban" is. Szóval mire kifogy a glikogénraktár, addigra már be fog indulni a ketontermelés úgy, hogy ellássa az egész szervezetet.

"Tegyük fel, hogy elindul, de ha jól értem ilyenkor még az elején nem biztos, hogy jól tudják hasznosítani a ketonokat a szervek."
Ketonokat mindig jól (könnyen) tudja hasznosítani a szervezet (legújabb kutatások szerint agynak jobban tudja hasznosítani a ketonokat, mint a glükózt). A "keto adaptáció" név ilyen téren félrevezető, nem a ketonokhoz való adaptációt jelenti, hanem a "keto életmódhoz" :) Testi szinten pontosan az ellenkezőjéről van szó: kezdetben minden sejted ketonokat használ, viszont az agyat, és pár szervet (pl. csontvelő) leszámítva a sejtek nagyon jól elműködnek közvetlenül zsírsavakból. Viszont ehhez idő kell, hogy erre átálljon a szervezet. Gyakorlatilag akkor beszélhetünk keto adaptációról, amikor már tényleg csak azok a sejtek használják a ketonokat, amik nem tudnak máshogy energiát termelni.

"Az agyhoz meg így is úgy is kell glükóz. Tehát akkor még is csak hozzá kell valamennyire nyúlni az izomzathoz is, nem? Vagy ez elenyésző mértékű?"
Az agynak napi 25g glükóz kell összesen, a többi része fel tudja használni a ketonokat is. Ha nem böjtölsz, akkor ennyit bőven be fogsz vinni úgyis, ha meg mégsem, vagy böjtölsz, akkor meg a lerakott zsírt (amit triglicerid formájában kerül eltárolásra) a szervezet szétbontja szabad zsírsavakra (ezt tudják használni a sejtek nagy része közvetlenül) és glicerinre, ebből pedig glükoneogenézissel glükózt tud előállítani.
Ha böjtölsz, akkor pedig a szervezet elkezd egyre jobban takarékoskodni a fehérjével. Ez hosszú távon azt jelenti (fejből passz pontosan, de kb. 1-2 hét múlva), hogy napi 1-2g-ra lecsökken a szervezet fehérjefelhasználása.
De igazából ez a "szervezet hozzányúl az izomzathoz" dolog eléggé tévkép. Sose fog olyat csinálni a szervezeted, hogy elkezdi szó szerint "megemészteni" az izomzatodat. Ami történik, hogy izomzat használata közben mikroszakadások lépnek fel, sérül az izomzat. Nem csak akkor ha súlyzós edzést végzel, akkor is gépelsz a billentyűzeten, vagy sétálsz. Ezeket a szervezet folyamatosan javítja. Ugye itt jönnek a különböző lehetőségek:
1) rendszeres terhelés alatt van az izomzat (szervezet érzékeli, hogy szükség van rá) és van elég fehérje a szervezetben -> "túljavítja" az izmot, hogy jobban bírja a terhelés, nő az izomzat
2) rendszeres terhelés alatt van az izomzat, de nincs elég fehérje a szervezetben -> megpróbálja annyira javítani amennyire tudja, de nyilván hosszú távon le fog épülni az izomzat
3) van elég fehérje a szervezetben, de nincs igazán terhelve az izom -> nem fogja annyira javítani az izmot, így az idővel leépül
4) Ha az előző pont mellé még kalóriadeficit is párosul, akkor meg főleg abban lesz motivált a szervezet, hogy ne építse vissza az izmot, ugyanis az izomnak van a legnagyobb energiaszükséglete

Nyilván akkor jöhet a kérdés, hogy keto és böjt alatt miért nem ez a 4. pont az érvényes? Először is, keto alatt a szervezet nem "szokványos" kalória deficitben működik. Gyakorlatilag a szervezetben hasonló folyamatok játszódnak le, mint ha böjtölnél. De nézhetem úgy is, hogy valójában keto alatt sosincs (a szervezet szempontjából) kalória deficit, mert zsírból mindig van elég energia :) "Böjt üzemmódban" pedig azért zajlanak más folyamatok, mert a szervezet egyértelműen érzékeli, hogy nincs táplálék. Kicsit hasonló ez, mint a "belerakjuk a békát a forró vízbe" vs. "lassan felmelegítjük a vízzel együtt a békát". Ha nincs táplálék, akkor ugye tartalékolni kell, plusz meg kell adni mindent a szervezetnek ahhoz, hogy képes legyen táplálékot szerezni. Ennek ugye feltétele, hogy meg kell őrizni az izomzatot, mert ugye a szervezet nem tud arról, hogy elég a tesco polcáról leemelni a mikrózható készételt...
Nyilván böjt esetén hosszútávon mindenképp csökkeni fog az izomzat mennyisége, mert bármennyire is takarékoskodik és visszaforgat a szervezet, lesz "selejt". De ez a fogyáshoz képest elhanyagolható mennyiségű lesz (ellentétben a nem ketos/böjtös kalóriadeficites fogyással).

"ilyenkor vajon milyen algoritmussal dől el, hogy melyik anyag választódik ki?
amelyikből többet eszek vagy amelyiket először eszem és az alapján?"

Ennyire nem mélyültem el ebben a témában. De tippre amelyiket először érzékeli, azt kezdi el emészteni.

"gyerekkoromban mindig úgy ettem, hogy először megettem a krumplit, végül a húst :)"
Igen, igazából ez a jó módszer :) Mint ahogy inni se szabadna evés közben, sem közvetlenül utána (meg előtte se, bár még az a legjobb), mivel azzal csak higítod a gyomorsavat.

"ez így ok, csak nem teljesen magyarázza meg a rántotta plusz kenyér kombós hasfájást
mivel az nem ilyen tizen, huszon óra utána jelentkezik, hanem kb. 1-2 órán belül"

Ennek inkább a fentebb taglalt "nem tudom eldönteni mit emésszek" az oka, illetve az, hogy jó eséllyel túleszed magad. Egy kellemes "magyaros" rántotta kenyér nélkül is gond nélkül elérheti a 800-900 kalóriát (4 tojás, 2 szelet bacon, 20g kolbász, meg zsiradék megsütni), ami mellé tömi az ember magába az 1-2 szelet kenyeret, mert "le kell fojtani", amivel bevisz még újabb 200-400 kalóriát. Ez teljesen rendben is van, ha aznap 12 órát a mezőn dolgozott az illető, de gyakoribb az a helyzet, hogy már ebédre is túlette magát, azóta meg max ült egyhelyben :) Egy ilyen vacsorával be lehet tolni egy átlagember napi kalóriaszükségletének a felét.

(#689) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Találtam egy egész használhatónak tűnő több hetes keto menütervet. Magyar gyomorral vannak benne furcsa dolgok, de direkt úgy van összeválogatva, hogy ne kelljenek hozzá túl extra alapanyagok és egyszerűen elkészíthetőek legyenek, szóval ötletmerítésnek mindenképp jó lehet: [link]

(#690) robekri válasza Cathfaern (#689) üzenetére


robekri
addikt

Előbb mélyüljünk el az angolban is :P :W

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#691) BoC1ka


BoC1ka
senior tag

Nah. A mai vasarlasommal ravettem magam a ketora. Masfel eve csinaltam kb 4 honapot, rendszeres edzessel nagyon jol ereztem magam akkor. Most dagi vagyok nem edzem, de elfogom kezdeni es a ketot is ma :) csak legyek tul az elso 1-2 heten ami ilyenkor kegyetlen, aztan minden zsivanyos. Hajra mindenki

YNWA

(#692) robekri válasza BoC1ka (#691) üzenetére


robekri
addikt

Miket vettél??

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#693) BoC1ka válasza robekri (#692) üzenetére


BoC1ka
senior tag

Sajtokat, majkrem serteshus, teperto, sok zoldseg, sonka, olajat stb volt mar otthon. Igy elsokorben ezt. Tojast szalonna mindent amit ennek - szenhidrat

YNWA

(#694) tlac válasza Cathfaern (#688) üzenetére


tlac
nagyúr

Szénhidrátdús étkezés után felmegy az inzulin, leesik a vércukor -> éhes leszel

igen, de erre írtam, hogy nem baj, mert ennék rá egy szénhidrátszegény kaját

Az azért túlzás, hogy soha nem vagyok éhes, de az esetek 99%-ában úgy állok neki enni, hogy nem vagyok az

ez tök jól hangzik, utálok éhes lenni :)

Rendeződik a vércukorszinted.

hogyan? be áll valami középértékre?

Gyakorlatilag akkor beszélhetünk keto adaptációról, amikor már tényleg csak azok a sejtek használják a ketonokat, amik nem tudnak máshogy energiát termelni.

jah értem
és ha a korábbi példám szerinti napi 1 szénhidrátos étkezésnél maradnánk, de a többi lenne a ketós, akkor ilyenkor egyformán tudná majd használni a zsírt és szénhidrátot is?
mert amit korábban itt olvastam, azért az nem hangzik olyan jól, hogy ketogén étrenden egy kockacukor már "kiüt"

és egy ide kapcsolódó kérdés még, ha nem végzek semmi mozgást és üres már a glikonkénraktáram is, akkor mennyi szénhidrátot kellene ennem, hogy ismét megteljen?

"az általános vélemény erre, hogy már pedig ilyenkor lebontja az izmot a szervezet, mert, hogy abból könnyebb energiát nyerni, mint a zsírból"

Ez akkor lehet igaz (de lásd lentebb), ha nem keton vagy.

itt is úgy érted, hogy nem javítja vissza, mint ahogy lentebb írtad?

De ez a fogyáshoz képest elhanyagolható mennyiségű lesz (ellentétben a nem ketos/böjtös kalóriadeficites fogyással).

úgy érted egy szokványos diétás fogyás károsabb, mint a böjt?
a vércukorszintugrálások miatt? vagy miért?
pedig a nem eszek semmit módszert nagyon nem szokták ajánlani

ami mellé tömi az ember magába az 1-2 szelet kenyeret, mert "le kell fojtani"

ez mondjuk simán lehet :)

[ Szerkesztve ]

(#695) Cathfaern válasza tlac (#694) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"mert amit korábban itt olvastam, azért az nem hangzik olyan jól, hogy ketogén étrenden egy kockacukor már "kiüt""
Ez inkább csak az elején probléma, ha már régóta ketozol, akkor 1-1 nagyobb adag ch nem ingat meg. Plusz erősen egyénfüggő, meg ugye függ attól is, hogy közvetlenül előtte-utána mit csinálsz (edzel vagy csak ülsz).

"és egy ide kapcsolódó kérdés még, ha nem végzek semmi mozgást és üres már a glikonkénraktáram is, akkor mennyi szénhidrátot kellene ennem, hogy ismét megteljen?"
Erre a kérdésre sokkal nehezebb válaszolni, mint az elsőre tűnik :) Kutatások szerint a máj fentart glikogénraktárat ketózis alatt is, de elég kevés konkrét információt találni erről, így nem tudom megmondani, hogy pontosan mennyit. De elvileg 120-160g glikogénraktára a májnak max, szóval ha ennyi ch-t megeszel, akkor tuti feltöltődik. De ez miért érdekes?

"úgy érted egy szokványos diétás fogyás károsabb, mint a böjt?
a vércukorszintugrálások miatt? vagy miért?"

Vércukorszint ingadozás miatt is, de főleg amiatt, mert lelassul tőle a szervezet metabolizmusa. Lásd bővebben: [link]

"pedig a nem eszek semmit módszert nagyon nem szokták ajánlani"
Amikor egy átlag diétázó nekiáll "semmit se enni" az nem azt szokta jelenteni, hogy böjtöl. Inkább azt szokta jelenteni, hogy:
a) jó az akaratereje, és csak ilyen napi 300-400-800 kalóriákat eszik (saláta, pár gyümölcs, stb)
b) nem jó az akaratereje, és a nap nagy részében nem eszik, majd utána hülyére eszi magát

Az a) verzióval az a probléma, hogy ilyenkor nem indulnak be a szervezetben azok a tartalékoló folyamatok, amik megakadályozzák pl. az izomveszteséget. b) pedig azért problémás, mert esélyesen ilyenkor szénhidráttal fogja magát teletömni, és adott esetben nem kizárt, hogy több kaját megeszik pár óra alatt, mint amennyi a szintentartója. Plusz ugye ha naponta ki-bejárkálsz ketoba, akkor amíg nem szokik hozzá (az átálláshoz) a szervezeted, addig folyamatosan problémáid lesznek (fáradtság, fejfájás, stb. ami keto átálláskor első pár nap jelentkezik).

(#696) tlac válasza Cathfaern (#695) üzenetére


tlac
nagyúr

Kutatások szerint a máj fentart glikogénraktárat ketózis alatt is, de elég kevés konkrét információt találni erről

pont erre lettem volna kíváncsi, hogy ilyenkor mi történik, ha pl. elkezdenék sprintelni
tegyük fel, hogy teljesen kiürül, akkor ez a 20 grammokkal nehezen fog visszaállni

Mint ahogy inni se szabadna evés közben, sem közvetlenül utána (meg előtte se, bár még az a legjobb), mivel azzal csak higítod a gyomorsavat.

(erre véletlen kimaradt a reakcióm)

olvastam egy cikket, erről, aminek a lényege az volt, hogy úgy sem tudsz meginni annyit, ami jelentősen befolyásolná a savasságot
meg is van: [link]

(#697) Cathfaern válasza tlac (#696) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"tegyük fel, hogy teljesen kiürül, akkor ez a 20 grammokkal nehezen fog visszaállni"
Glikogént elő tud állítani a szervezet zsírból is.

Szerk:
"olvastam egy cikket, erről, aminek a lényege az volt, hogy úgy sem tudsz meginni annyit, ami jelentősen befolyásolná a savasságot"
Köszi a cikket, utánanézek ennek :R

[ Szerkesztve ]

(#698) tlac válasza Cathfaern (#697) üzenetére


tlac
nagyúr

ahha, akkor ez volt a hiányzóláncszem

Rendeződik a vércukorszinted.

"hogyan? be áll valami középértékre?"

"és ha a korábbi példám szerinti napi 1 szénhidrátos étkezésnél maradnánk, de a többi lenne a ketós, akkor ilyenkor egyformán tudná majd használni a zsírt és szénhidrátot is?"

ezek csak véletlen maradtak ki? :)

(#699) anda64 válasza Cathfaern (#697) üzenetére


anda64
újonc

Kedves Cathfaern! Köszönöm a cikket, nagyon jó írás. Nekem ez a 7. ketos hetem, eddig jók a tapasztalataim. Az írásodat nemrég találtam, azóta olvasom a fórumot is. Sok hasznos dolgot írtatok (köszönet érte mindenkinek).

(#700) robekri válasza anda64 (#699) üzenetére


robekri
addikt

Irhatnál egy ki tapasztalatot!

üdv

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.