Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1701) Cathfaern válasza Arpee78 (#1696) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Igazából mind a weboldal, mind a két videó szerzője szerepel az általad korábban linkelt listában, mint nem megbízható forrás: [link]

Azért megnéztem a két videót (illetve a transcriptet). A "The Saturated Fat Studies: Buttering Up the Public" című lényegében összeesküvés elméletről szól, hogy a tejipar pénzeli a kutatókat és ezért jönnek ki ilyen eredmények. El lehet menni ebbe az irányba, de akkor ugyanezt el lehet sütni a másik oldalra is, mivel sem az AHA, sem az American College of Cardiology sem az Institute of Medicine nem hivatalos szervezet, hanem non-profit szervezetek amik adományból és támogatásból élnek. Szóval ennyi erővel rájuk is rájuk lehet húzni a vizeslepedőt: [link] [link]. De nem szívesen megyek el ebbe az irányba, egészséges szkepticizmus kell mindenki felé, de tanulmányokat nem lehet egy az egyben kidobni összeesküvés elméletre hivatkozva.

A másik videó: "The Saturated Fat Studies: Set Up to Fail" már érdekesebb. Ebbe is bedob egy adag összeesküvéselméletet, de ha ezt leszámítjuk, akkor lényegében azt mondja, hogy a tanulmányok azért nem tudnak kimutatni összefüggést a telített zsírsav és az érrendszeri problémák között, mert nem az abszolút értéke számít az LDL-nek, hanem a változása. Tehát ha valakinek "alapból" (mondjuk érdekes kérdés, hogy mi alapján akarja az alapszintet meghatározni) pl. 90 az LDL-je és ez felmegy 140-ra, az ugyanolyan rossz (ugyanannyira növeli az érrendszeri megbetegedések kockázatát), mint ha alapból pl. 120 lenne és az menne fel 170-re. Bár ezzel némileg ellentmond magának, mert korábban meg azt írja, hogy csak akkor lehet valaki egészséges ha 150 alatti a koleszterinje. Vagy akkor az számít, hogy legyen 150 alatt mindenképp, plusz az egyéni "alaphoz" képest ne is emelkedjen? Viszont tudtommal nem létezik olyan tanulmány (és némi keresgéléssel se találtam ilyet), ami alátámasztaná, hogy az LDL szint változása indikátor lenne, mindig az abszolút értékét nézik (vagy csak én nem találok? Ha tud valaki ilyet linkelje pls). Sajnos a videó hivatkozásaiban sincs ilyen tanulmány. Úgyhogy nem igazán tudom mi alapján állítja ezt.

Teasüti:
Próbáltam keresni oxidált LDL-ről tanulmányokat, nem sok sikerrel. Relatív régóta vizsgálják és relatív sok tanulmány van a témakörben, de ahogy kiveszem azt nem tudták (eddig) meghatározni, hogy pontosan mi okozza ezt az oxidációt.

(#1702) Cathfaern válasza psyche (#1699) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Van aki szerint igen, van aki szerint nem :) Gyakorlatilag erről beszélgetünk az elmúlt pár oldalon :)

Amúgy annyit azért hozzátennék, hogy csirkemellsonka feldolgozott élelmiszer, napi szinten hosszú távon nem abból vinném be a protein szükségletemet.

(#1703) BurgBurg


BurgBurg
tag

Munkahelyi étkezéseket hogy oldjátok meg? Nekem ez a legnagyobb problémám. Reggel oké, otthon megeszem a keto reggelimet, aztán ebéd amit vagy hozok vagy nem. Ha nem na az a gond. Szóval mindenki viszi a melóba?

(#1704) BurgBurg válasza emvy (#226) üzenetére


BurgBurg
tag

Ennek megtudod adni az elkészítését?

(#1705) Cathfaern válasza BurgBurg (#1703) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Én hozok minden nap. Egy ismerős úgy oldotta meg, hogy egyfajta lusta ketot tolt ebédre, ami volt hús, azt kikérte köret nélkül salátával vagy savanyúsággal (mondjuk ez általában nem túl költséghatékony). Tőlünk nyugatabbra meg ebéd kisétkezésnek számít, ott kb. olyanokat esznek ebédre, mint nálunk vacsorára, és vacsorára eszik a "főtt ételt". Adott esetben ez egyszerűbb megoldás lehet.

Egyébként én azt a #226-ban leírt kenyeret nem erőltetném, csak rost az egész, ennyi erővel megkenhetsz egy farostlemezt is.

(#1706) Arpee78 válasza Cathfaern (#1701) üzenetére


Arpee78
senior tag

Hopp a lista, akkor el is felejthetjük azt az oldalt hiteles forrásként. De itt egy másik.

Ami biztos: a telített zsírok megítélésében vita van a tudós emberek között. Jelenleg a "nem káros" álláspontot képviselők jelentős kisebbségben vannak, ha nem így lenne akkor a hivatalos ajánlásokat is módosítanák amelyek jelenleg a telített zsírok mérsékelt fogyasztását ajánlják. Hogy melyik tábornak van igaza, szerintem mi földi halandók nem fogjuk tudni eldönteni tudományos kutatásokat olvasgatva. Részünkről a legokosabb döntés - szerintem - a hivatalos ajánlások követése, amennyire tőlünk telik.

A ~70% zsír ketósoknál szent tehén, így a hivatalos ajánlások 30% zsírra vonatkozó kitétele ugrott, de a többi betartható.

Egy 2000 kalóriás keto étrendben van ~150g zsír, ebből én max 35-40g telített zsírt engednék, a fenti NHS oldalon max 30g-ot írnak.

(#1707) Cathfaern válasza Arpee78 (#1706) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Igen, ez egyértelmű. Érdekes volt számomra is, hogy múltkor mikor Keys-nek jobban utánanéztem derült ki, hogy a híres tanulmányában tulajdonképpen nem azt hozta ki, hogy a zsír rossz, hanem hogy kifejezetten a telített zsír rossz. Ez valahogy kimarad mindig amikor szó van róla.

És igen, ahogy írod, keto teljes mértékben tartható akkor is, ha a telített zsírok arányát korlátozza az ember (zerocarb értelemszerűen nem). Megjegyzem ugye ez azt jelenti, hogy kókuszolajat teljes mértékben hanyagolni kell, mivel az szinte kizárólag telített zsírsavból áll.

Amúgy a linkelt oldal nagyon jól leírja, hogy mi a probléma a "tanulmányok tanulmánya" tanulmányokkal. Ugye a probléma az, hogy ez az összesre elmondható. Szóval igen, nehéz eldönteni kinek hisz az ember.
Egyébként feldob egy érdekes kérdést, ami lehet feloldhatná az ellentétet az LDL témakörben. Ugye azt írja, hogy
"Most of the evidence for this review is for the link with all-cause mortality – not cardiovascular mortality.".
Mi van ha LDL tényleg növeli az érrendszeri halálok kockázatát, viszont csökkenti a többi haláleset kockázatát? Az megmagyarázná az ellentmondó eredményeket. Ugye a lentebb linkelt tejtermékes tanulmány részben ki is hozza ezt az eredményt. Persze a kérdés innentől még nem megoldott, mert ha ez így van, akkor ki kell deríteni, hogy melyik milyen mértékben változik. Mert hiába csökken minden más kockázata, ha az érrendszeri annyira megnő, hogy a halálozás kockázata végeredményben nő. De ugyanez igaz fordítva is, hiába csökkentjük le az érrendszeri halálesetek kockázatát, ha minden más kockázata jobban megnő, mint amennyit nyertünk. De ehhez tényleg az kéne, hogy egy tanulmányon belül vizsgálják ezeket, mert ahogy a linkelt oldal is részletezi, tanulmányokat nagyon-nagyon összehasonlítani, és igazából egy az egyben nem is lehet összevetni őket.

Tök más:
Nem tudom Dr. Tóth Csabának annó végülis el lettek-e küldve a kérdések, de egy olasz oldal lehozott vele egy (angol nyelvű) interjút, amiben közvetve vagy közvetlenül válaszol a nagy részükre: [link]. (és mégegyszer: ő nem ketozik, hanem zerocarbozik, annak is a legszigorúbb tejtermékmentes formájában, de ez benne van az interjúban is).
Egyébként ő azt mondja (interjú alapján), hogy egy feldolgozott élelmiszereken alapuló paleo/keto/zc ugyanolyan rossz, mint a "hagyományos" nyugati étrend.

[ Szerkesztve ]

(#1708) pweaver


pweaver
csendes tag

Elkezdtem nézni a What the health című filmet. A 8. perc környékén egy Neal Barnard nevű doki elkezdeni fejtegetni, hogy nem a cukor meg a magas ch diéták okozzák a cukorbetegséget, hanem a sok zsír és hús alapú étkezés, ami felhalmozza a zsírt a vérben és inzulinrezisztenciát okoz. Ezáltal nem tud a cukor a sejtekbe felszívódni, ahová való, hanem a vérben kering. :F

(#1709) pweaver válasza pweaver (#1708) üzenetére


pweaver
csendes tag

Egy idő után meguntam... Eléggé vegán propaganda szaga van a dolognak, kb. mint a múltkori tejes youtube videó.

(#1710) Cathfaern válasza pweaver (#1708) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

What the health-re még a vegánok is azt mondják, hogy fake science :) pl.: [link]

(#1711) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Lineltek egy 1 óra 50 perces videót érelmeszesedés - koleszterin témakörben redditen, nincs kedve valakinek végignézni és megmondani, hogy van-e értelme megnézni? :D [link] Ahogy nézem itt is az oxidált LDL-ről beszél...

[ Szerkesztve ]

(#1712) Dingle


Dingle
tag

Sziasztok!Két kérdésem lenne.
Mik a tünetei annak ha valaki kiesik a ketózisból?
Másik kérdésem pedig az lenne hogy mennyire jó ötlet a napraforgóolaj használata mint zsírforrás, amolyan öntetként? (az olcsósága miatt érdekel, meg mert érzésre kicsit túl sok telített zsírt fogyasztok, a napraforgóolaj meg főként telítetlen zsírból áll tudtommal)

(#1713) Teasüti válasza Dingle (#1712) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Elmúlik a gyengeség. :DDD
Lehet nálam egyedi probléma, de minél mélyebben vagyok ketózisban annál kevésbé vagyok terhelhető fizikailag. Ahogy eszem egy kis ch-t visszatér az erőm.
Amúgy nagy GI ch-ra viszont enyhe rosszullét is előfordult már. Volt már, hogy mély ketózist ha cukorral törtem meg, akkor megint csak elgyengültem és rossz közérzetem lett.

Napraforgó olaj... Én ilyet nem fogyasztok, nem fűznék hozzá túl sok mindent. Amennyiben a napraforgó olaj ugyanaz, mint az "étolaj" úgy az masszívan feldolgozott élelmiszernek minősül és én inkább elkerülném.

[ Szerkesztve ]

(#1714) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Tud esetleg vki egy ehető csoki receptet?
Van kakaóvajam, kakaó porom, Truviám és igazi stevia porom. Menne bele egész pirított mogyoró is.
Próbálkoztam már hasraütésszerű kombókkal, de éppen csak ehető eredménnyel. A stevia nagy mennyiségben tönkreteszi a keserű utóízével, a Truvia (erithrithol) olvadáspontja meg 130 fok körül van, kihűlve kikristályosodik. Így ez se járható út.

Próbáltam már keto bomb recepteket is, az részben kókusz zsír, részben kakaóvaj. De ezek se igazán hozzák az eredményeket. Szerintem ezek az édesítőszerek alkalmatlanok erre a felhasználásra. :(

(#1715) D1Rect válasza Teasüti (#1714) üzenetére


D1Rect
félisten

Én keto közben egyáltalán nem kívánom a ch-t, az édességet sem.
A max súlyok csökkennek picit, de az állóképességi teljesítményeim nem.

Biztos, hogy te ketoban vagy?

(#1716) Dingle válasza D1Rect (#1715) üzenetére


Dingle
tag

Sajnos én is azt tapasztalom mint Teasüti.
Ketogén óta sokkal rosszabbul megy az edzés, ugyanannyi súllyal már a fele ismétlésnél kifulladok és csak végigkínlódom a maradékot valahogy :( Biztos hogy ketóban vagyok, mert kb napi 10g szénhidrát körül van a bevitelem. Lehet az alacsony(~1700 kalória) miatt van ez?

(#1717) Teasüti válasza Dingle (#1716) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Az viszont normális, a ketós súlyzós edzések különbözőek.
Ch nélkül ugye csak a kreatin-foszfát energiarendszer biztosít gyorsan hozzáférhető energiát anaerob módban. Ez viszont nagyon gyorsan elillan és hosszú ideig töltődik vissza. Ketón kevesebb ismétléssel lehet csak dolgozni és hosszabb szünetekkel. Az normális, ha 5-6 ismétlés után elmegy az erőd nagy intenzitáson, kb addig tart a kreatin-foszfát. Utána át kell váltani alacsony intenzitásra és metabolikus stresszel kell folytatni kipurcanásig. Vagyis drop set nagy súllyal és kicsi súllyal. Ezután 1-2 perces pihenő. Sajnos az anaerob teljesítmény az tényleg visszaesik ch nélkül.

Én viszont aerob módban is gyengének, lustának érzem a testem. Talán ez a része egyéni probléma...
Sőt, edzés közben még annnyira nem is gáz. Akkor ugye be vagyok melegítve, koncentrálok, pumpál a vér. Nekem a munka nem megy rendesen, erőtlen vagyok.
De mély ketózisban (időszakos böjtöléssel egybekötve) van, h az ágyból úgy kelek fel, hogy erőt kell vennem magamon.

[ Szerkesztve ]

(#1718) Teasüti válasza D1Rect (#1715) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mostanában nem vagyok ketózisban. Csak low carb. Elég sokat bűnöztem az elmúlt hetekben és edzeni se mentem rendszeresen. Beütött a meleg és megkívántam a jégkrémet. Viszont feltöltött glikogén raktárakkal jól megy a munka. :)

Amiről írok, az az idei év tapasztalata.

[ Szerkesztve ]

(#1719) D1Rect válasza Dingle (#1716) üzenetére


D1Rect
félisten

A rosszul megy az edzés mit takar?
Nekem is le kell venni a maxból akár 20%-ot is és viszonylag nagy ismétléssel bevinni az edzést, de ez szerintem főként a diéta hatása.

Teasüti: Én ketoban sokkal kevesebbet alszom, akár 2 órával is és sokkal könnyebben ébredek.

(#1720) Dingle válasza D1Rect (#1719) üzenetére


Dingle
tag

Rosszul megy az edzés alatt azt értem hogy ketogén előtt mondjuk nyomtam valamiből 4x10 ismétlést most 2x10 megy rendesen, a többi meg ilyen 5-10 perc múlva megy(ha megy), van olyan gyakorlat ahol egyáltalán nem is megy annyi ismétlés mint szokott.

(#1721) Cathfaern válasza Dingle (#1712) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Egyáltalán nem biztos, hogy nem eszel elég zsírt, sokan félreszámolják. Mennyit eszel naponta? Egyébként ha már olajat akarsz inni, akkor olívia, napraforgó tele van omega 6-al, nem célszerű erőltetni.

Edzés: mióta ketozol? Ha nem legalább fél éve, akkor teljesen normális a teljesítménycsökkenés. Illetve nyilván önmagában a kalóriadeficit okozhat teljesítménycsökkenést.

Teasüti:
Az alatt az 1 év alatt hány nap volt amikor garantáltan netto 20g ch alatt voltál? (tehát mértél mindent amit megettél, és az kevesebb volt ennél) A folyamatos nassolások miatt nekem van egy olyan sanda gyanúm, hogy te végig simán csak low carbon voltál.

[ Szerkesztve ]

(#1722) D1Rect válasza Dingle (#1720) üzenetére


D1Rect
félisten

A 10-es sorozatok azt feltételezik, hogy valószínűleg nem lehet túl nagy a használt súly.
Az 5 perces pihenőidő gyakorlat függő, bicepsznél(vagy bármelyik "kis izomnál") irreálisan sok, de pl. guggolásnál simán belefér.

Az 1700 kalória nagyon kevés, alapból is.

Mióta csinálod ezt?
Mennyivel csökken a súlyod hetente?

[ Szerkesztve ]

(#1723) Dingle válasza Cathfaern (#1721) üzenetére


Dingle
tag

Átlagosan olyan 130-140g zsírt eszek egy nap, meg ~130g fehérjét, szénhidrát nem volt soha 15g felett.
Ez lesz a 27. napom.

D1Rect:
Hát valóban nem túl nagy súllyal csinálom, mivel otthon edzek és csak egy 16kg-os kézisúlyzóm van amivel szoktam kb mindenre edzeni amire nem saját súllyal edzek :D
Ez a 27. nap ketogénen, 93 kilóról indultam, most vagyok 86, szóval ténylegesen olyan 4-5 kilót fogytam ebben a közel négy hetes intervallumban(az első három kilót víznek veszem meg glikogénnek mert két nap alatt ugrott le rólam annyi, és semmi változást nem láttam a tükörben sem tőle). Szóval olyan heti ~1kg fogyás van nálam.

(#1724) BurgBurg válasza Cathfaern (#1705) üzenetére


BurgBurg
tag

Nekem ez a lusta keto nem okes. A munkahelyi kajaban kitudja mi van?
Atallok arra hogy viszem en is.

(#1725) Cathfaern válasza Dingle (#1723) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Akkor ne akarj több zsírt enni :) 130g zsír meg 130 fehérje az kalóriára átszámítva 1170 és 520, az 70:30 zsír:protein arány :)

Teljesítmény meg majd visszajön idővel.

(#1726) tzimash


tzimash
őstag

Sziasztok,

Tegnap volt két hete, hogy elkezdtem én is "ketózni", azelőtt nem hallottam erről az étrendről/életmódról, de épp bögésztem a ph-t, és a bal oldalon feltűnt ez a topik és mivel örök harcban állok a kilóimmal, ezért belenéztem, hátha... :D
Kicsit jobban utánanézve egyre szimpatikusabbá vált a dolog, mert kb. azt ehetem, amit eddig, csak kenyér, ill. köret nélkül :)
07.03 óta a kalóriabázis oldalán számolom a kalóriákat, tudom van még mit csiszolnom az arányokon. Egyelőre csak a szénhidrátra figyeltem, a zsír/protein arányra kevésbé.
Elsősorban a fogyás miatt kezdtem bele, a 169 centimhez 103kg társult, amely az elmúlt két hétben 99-re csökkent. Ülőmunkát végzek, minimális testmozgást végzek csak.
Csak próbaképpen kezdtem bele ebbe az étrendbe, de úgy érzem maradok még :) így kicsit jobban figyelek majd, talán el kellene indulnom a telítetlen zsírok felé, mivel eddig a bevitt zsírok nagy részét szalonnából és kolbászból és egyéb disznóhúsokból nyertem.

(#1727) psyche válasza Dingle (#1712) üzenetére


psyche
csendes tag

Semmit nem erzel, en legalabbis nem erzek semmit.

Az etolaj sz@r :) Oliva vagy kokuszolaj az ami egeszseges. Sztem azt hasznalj suteshez es salatahoz.

Vagy vaj. Nekem ez a harom a szent jo zsirforras :D

[ Szerkesztve ]

(#1728) psyche válasza Teasüti (#1717) üzenetére


psyche
csendes tag

Igen, alairom amit mondasz, ketozisba a sulyzos edzesnel jobban erzem mikor van a vege az ismetlesnek es ha tovabb probalkozom, akkor van a "falba utkozes" erzese. Igy ez a teljesitmeny csokkenesenek mondhato, de ennek nalam semmi jelentosege nincs.

Kevesebb ismetlest kell nyomni.

Nem erofejlesztest csinalunk hanem izomfejlesztest. Aki az erejet akarja novelni, en annak nem ajanlom a ketogen dietat.

[ Szerkesztve ]

(#1729) psyche válasza Dingle (#1723) üzenetére


psyche
csendes tag

Szerintem teljesen jol csinalod, nekem is igy kezdodott :)

Az aranyok jonak tunnek, edzesnapon en is 130 gr zsirt eszek, pihenonapon levoszem 90 grammra hogy kaloriadeficitben legyek.

A feherje is jo. Legy minden nap 130-140 grammon. Ha vegzel sulyzos edzest altalaban.

[ Szerkesztve ]

(#1730) psyche


psyche
csendes tag

Kozben az lenne a kerdesem a nalam okosabbaktol hogy miert jobb a vaj a margarinnal?

Holott a vaj tele van telitett zsirokkal mig a margarin meg telitetlen zsirokkal van tele.

(#1731) Cathfaern válasza psyche (#1730) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Részemről: [link]

Plusz én személy szerint továbbra se értek egyet a "telített zsírsav = rossz" témakörrel, de figyelembe véve, hogy nem találtam (egyelőre) tanulmányt, hogy miért nem rossz, ezért nem kardoskodok ellene.

[ Szerkesztve ]

(#1732) psyche válasza psyche (#1727) üzenetére


psyche
csendes tag

Ha egy moderator torolne az 1727es hozzaszolasom, megkoszonom, mert ott szerintem atgondolatlanul felrevezeto dolgokat irtam a zsirokrol. :) Sajnos mar nem tudom szerkeszteni.

Helyette azt tudom mondani, hogy megbizhato forrasokbol erdemes tajekozodni hogy mi szamit jo zsirforrasnak es mi nem.

Mint pl ez a link:

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Margarin

Cathafaern: visszaolvastam.

Viszont valaki itt emlitette hogy akinek magasabb az LDL szintje, annak erdemesebb tobb novenyi zsirt fogyasztania.

Akkor elmeletileg a margarin nem lehet erre a celra jo?

[ Szerkesztve ]

(#1733) Hieronymus válasza psyche (#1727) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Oliva vagy kokuszolaj az ami egeszseges. Sztem azt hasznalj suteshez es salatahoz."

Olíva olajban nem érdemes sütni. Túl alacsony a füstüléspontja.Főzéshez és salátákhoz jó.
Sütéshez a kókuszolaj jó.
De több baj is van vele. Emeli az LDL és HDL szintet, ami a ketoban amúgy is magasabb.
Ráadásul middle chain triglyceride zsírsavakat tartalmaz. Ez bizonyos betegségek esetében előnyös, de a májat károsítja nagy mennyiségben fogyasztva.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1734) Teasüti válasza Cathfaern (#1721) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Egyébként ha már olajat akarsz inni, akkor olívia, napraforgó tele van omega 6-al, nem célszerű erőltetni.
Ezt nyelvtanilag hogy kell értelmezni? Az olívia és napraforgó felsorolásban szerepel, vagy az olíviánál pontot akartál írni és lezárni a mondatot?

Amúgy januárban kezdtem az új étrendet. A nassolásaim mind "ketobarát" volt. Pl. nálunk fűszerezett töpörtyűt lehet kapni zacskóban, mint a csipszet. Ebből elég nagy mennyiséggel elpusztítottam. :D
Biztos írtam már miket ettem. A ch nem volt eltúlozva, csak alkalomszerűen fordultak elő olyanok, hogy fél kiló áfonyát bepusziltam, ami ugye hiába keto barát, ha az össz. ch mennyiség meghaladta a 30 grammot.
Amúgy én a 30 grammot célzom meg, nem a 20-at. De egyes beszámolók alapján 50-nel is lehet ketózisban lenni.
Elég sokszor és sokat, hisz mint mondtam minél mélyebben vagyok ketózisban, annál lustább a testem.
Pl. amikor kipróbáltam egy 48 órás böjtöt, akkor a második nap már az ágyból is nehéz volt felkelni és a kezeimben nem volt erő. Tehát nem tudtam teljes erőből ökölbe szorítani a kezeim. És ugye 24+ órás böjtölés alatt garantált a ketózis, tök mindegy mit ettem előtte. Ezért tudom mikor vagyok ketózisban, mert érzem az izmaimban.

(#1735) Hieronymus válasza psyche (#1732) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Akkor elmeletileg a margarin nem lehet erre a celra jo?"

Ha jót akarsz magadnak elkerülöd az összes margarint. A margarint nem keményítik, csak a margaringyártáshoz használt pálmaolajat.
Rama margarin összettele.:
Növényi olajok (pálmaolaj, repceolaj, napraforgóolaj, változó arányban), Víz, Emulgeálószerek (napraforgó lecitin, zsírsavak mono- és digliceridjei), Tejsavópor, Só 0,2%, Étkezési sav (citromsav), Tartósítószer (kálium-szorbát), Aroma, Vitaminok (A, D), Színezék (karotinok)

Aki nem érti, annak lefordítom mit jelent a változó arány. Azt az olajat keverik bele, amit a legolcsóbban be tud szerezni a gyártó. A minőség nem számít, úgyis margarin lesz belőle.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1736) Cathfaern válasza Teasüti (#1734) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Amúgy én a 30 grammot célzom meg, nem a 20-at. De egyes beszámolók alapján 50-nel is lehet ketózisban lenni."
Erősen egyénfüggő ki mennyinél tud ketoban maradni. A 20 elég alacsony ahhoz, hogy mindenki abban legyen.

"A ch nem volt eltúlozva, csak alkalomszerűen fordultak elő olyanok, hogy fél kiló áfonyát bepusziltam"
Na én pont ilyenekre gondoltam :)

"Pl. amikor kipróbáltam egy 48 órás böjtöt, akkor a második nap már az ágyból is nehéz volt felkelni és a kezeimben nem volt erő. Tehát nem tudtam teljes erőből ökölbe szorítani a kezeim."
Mondjuk ez viszont nem normális. Nagyon sokan heteket böjtölnek úgy, hogy simán edzenek mellette, nem hogy ökölbe nem tudják szorítani a kezüket. Valami nem oké a szervezetedben, de ehhez kéne valami orvos meg vizsgálatok, hogy ki lehessen deríteni, hogy pontosan mi.

"Egyébként ha már olajat akarsz inni, akkor olívia, napraforgó tele van omega 6-al, nem célszerű erőltetni."
Átfogalmazom :) Egy "mert" kimaradt az olívia után. "Ha olajat akarsz inni, akkor ígyál olívia olajat. Napraforgó olajat ne igyál, mert az tele van omega 6-al."

(#1737) psyche válasza Hieronymus (#1735) üzenetére


psyche
csendes tag

Még ez sem?

https://bevasarlas.tesco.hu/groceries/hu-HU/products/2004120484511

De ez talán még érdekesebb:

https://bevasarlas.tesco.hu/groceries/hu-HU/products/2004008125947

Ezeket már rég nem hidrogénezik.

Nincs összefüggés egy anyag természetes vagy mesterséges volta, valamint hasznos vagy káros tulajdonságai között sem.

Én eddig sok helyen azt olvastam, hogy az állati eredetű, sok telített zsírsavat tartalmazó élelmiszerek, így a vaj túlzott fogyasztása is emelik az LDL- koleszterinszintet.

http://www.urbanlegends.hu/2012/03/vaj_vagy_margarin/

[ Szerkesztve ]

(#1738) psyche


psyche
csendes tag

Tanulmány: vaj vs margarin

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9180239

A margarin javára.

Itt egy másik, a vaj LDL emelő hatásáról:

Butter intake increased total cholesterol and LDL cholesterol more than did olive oil intake...

https://academic.oup.com/ajcn/article/102/2/309/4564657

Igaz, itt olívával hasonlították össze a vajat, de akkor is.

Moderate intake of butter resulted in increases in total cholesterol and LDL cholesterol compared with the effects of olive oil intake and a habitual diet (run-in period).

Tehát ezek szerint ketogén diétában a vaj mégsem olyan nagyon jó.

Mégvalami:

In our study, a low trans margarine-based diet achieved 11% lower LDL-C levels than a butter-based diet, without differences in HDL-C levels. Our findings agree with those from metabolic diet studies evaluating greater25 and lesser26 percentages of energy from butter vs margarine, confirming the long-standing advice to the public at large to choose a tub margarine over butter.

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/193332

[ Szerkesztve ]

(#1739) Arpee78 válasza Cathfaern (#1695) üzenetére


Arpee78
senior tag

A tanulmány: pubmed, AHAjournals

Ha ebben a tanulmányban nem lenne róla szó: a magas LDL és a mortalitás kapcsolatát is megkérdőjelezik bizonyos körök, de erre is volt már válasz. Linkelem újra, másik

Egy nyelvtannáci hétfő reggelre: Olívaolaj, az Olíviaolajat valami embertelen módon nyerhetik Olívia nevű hölgyekből.

Az USDAs táblázaton összeraktam egy képzeletbeli ketogén étrendet. Tényleg összehozható ami megfelel az ajánlott határértékeknek és arányoknak a telített zsíroknál és omega6-nál, de még a bevitt koleszterinnél is. Ennek ellenére sem mondanám egészségesebbnek a normál étrendhez képest.

A legtöbb ketós szerintem nem tesz különbséget zsír és zsír között, mert szerinte mindegyik egyformán jó. De még ha próbálkozik is jó zsírsav arányokat összekalapálni, nem fog sikerülni.

Nem nagyon említitek a zsíros húsú halakat, pedig azokban relatív kevés telített zsír van.

A zsír / telített zsír arányát tekintve legjobbak a halak, majd fehér húsok, vörös húsok következnek és legrosszabbak a tejtermékek, például a vaj. A tojás és a belsőségek a középmezőnyben vannak, de sok koleszterinnel.

Vaj-margarin téma: Ahogy korábban írtam, szerintem a többi kajától és az egészségi állapottól függ kinek melyik egészségesebb. Aki sok vörös húst, tejterméket, belsőséget és tojást eszik, ráadásul a koleszterinje is magas, annak egy minőségi margarin határozottan jobb.

(#1740) consono válasza Arpee78 (#1739) üzenetére


consono
nagyúr

Ez, hogy sikerült úgy összerakni ketogén étrendet, hogy megfeleljen az ajánlott határértékeknek egy nagyon jó hír. Lehet, hogy nem egészségesebb, mint a standard, de ezek szerint lehet "jól" is ketózni. Nem akarod itt megosztani, amit összeraktál? Tanulságos lenne mindenkinek!
Tényleg, kevés szó esik itt a halakról, pedig a legtöbb ketós menüben előkelő helyen vannak. Én pl. rendszeresen fogyasztok lazacot (tudom, tenyésztett, fúj).

"In God we trust. All others must bring data"

(#1741) Cathfaern válasza psyche (#1737) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Másodikról:
"Víz, Növényi olajok (napraforgóolaj, lenolaj), Növényi szterin észter (9%¹), Pálmazsír, Módosított keményítő, Tejsavópor, Emulgeálószerek (zsírsavak mono- és digliceridjei, napraforgó-lecitin), Só (0,2%), Tartósítószer (kálium-szorbát), Étkezési sav (citromsav), Aroma, Színezék (karotinok), Vitaminok (A, D), ¹5,4% növényi szterinnek felel meg."

100g-ban 1,4g ch van... és nyilván nem 100g-okat fog enni belőle az ember, meg az 1,4g ch se a világ vége, de akkor is, zsíradékban ch :Y

Amúgy a linkelt tanulmányokkal egy probléma van: mindegyik "nyugati" étrendet követett (még csak nem is hivatalos ajánlásosat). Innentől kezdve egy dolgot mondhatunk el biztosan: nyugati étrenden a vaj jobban emeli a koleszterint, mint a margarin (megjegyzem második tanulmány így is azt írja, hogy: "We conclude that hypercholesterolemic people should keep their consumption of butter to a minimum, whereas moderate butter intake may be considered part of the diet in the normocholesterolemic population."). Hogy keton mi történik, arról nem szólnak ezek a tanulmányok. Lehet ott is ugyanígy emelik. Lehet még ennél is jobban emelik. Lehet nem emelik. Ez nem derül ki.

Egyébként az utolsó linkelt tanulmányból ez is érdekes:
"Although populational responses to diet can be reliably predicted, it is impossible to predict how much cholesterol lowering a given individual will achieve as a result of dietary modification. Individual responses follow a peaked distribution around the mean population response. Theoretically, two thirds of individuals fall within 1 SD of the mean response, with some individuals having little or no cholesterol-lowering response to diet."

(#1742) Cathfaern válasza Arpee78 (#1739) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Javítást köszi, figyelek majd rá :R Tanulmányokat meg átnézem majd.

Hallal kapcsolatban egyetértek, több figyelmet kéne hogy kapjon, már csak a magas omega 3 tartalmuk miatt is (mondjuk ilyen téren a népszerű tonhal / hekkhal / tőkehal elég rosszul áll, lazac / szardínia / makréla ami jó). De Mo-n nagyon nem divat a halfogyasztás, leszámítva karácsonyt :)

(#1743) pilóta válasza Cathfaern (#1741) üzenetére


pilóta
nagyúr

A módosított keményítőnek az ízfokozót hívják mostanában, hátha nem veszik észre a népek...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#1744) Cathfaern válasza Cathfaern (#1741) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Hogy keton mi történik, arról nem szólnak ezek a tanulmányok. Lehet ott is ugyanígy emelik. Lehet még ennél is jobban emelik. Lehet nem emelik. Ez nem derül ki."
Hogy ne csak kötekedjek :) Próbáltam keresni tanulmányt direkt keto / low carb és telített vs. nem telített zsírsav témakörben. Meglepően kevés dolgot találni, valószínűleg azért, mert a legtöbb tanulmánynak a súlycsökkenés a fő fókusza. Megjegyzem azt tanulmányok alátámasztják, hogy a súlycsökkenés nagyobb hatással van a koleszterinre, illetve az érrendszeri megbetegedések kockázatára, mint bármilyen más módosítás (legyen az étrend, életmód vagy gyógyszer), de ugye ez nem mond el semmit arról, hogy a ketogén étrend mennyire egészséges hosszú távon.

Két tanulmányt sikerült találnom a témakörben:
1. Ketogén diéta - telített vs. többszörösen telítetlen zsírral. Két csoport volt, mindkettő 70% zsír, 15% - 15% ch és protein. Az egyikben a zsírsavak aránya: 60% saturated, 15% polyunsaturated, and 25% monounsaturated, másikban: 60% polyunsaturated, 15% saturated, and 25% monounsaturated.
Minden alany (20 fő) fiatal és egészséges volt, az étrend nem kalóriadeficites volt, az ételeket kapták a résztvevők.
Az eredmény, hogy az összes koleszterin mutató (LDL: 92.6 (8.89) vs. 75.9 (5.47), Trig: 89.6 (23.38) vs. 59.4 (7.67) , HDL: 48.5 (4.24) - 49.4 (3.00) , total kol.: 159.1 (8.76) - 137.1 (5.91) ) jobb volt a POLY csoportban. Megjegyzem, hogy ettől függetlenül mindkét csoport értékei normál tartományon belül voltak.

2. Kalóriadeficites low carb étrend, 8 középkorú, egészséges résztvevővel (koleszterin és cukorproblémák kizárva), étrend mindkét csoportnak 10% ch, 65% zsír, 25% protein. Egyik csoportnak 30%, másiknak 17% volt a telített zsírsavak aránya, nagyrészt a többszörösen telítetlen zsírsavak kárára. Ételeket itt is kapták a résztvevők.
Az eredmény, hogy a több telített zsírsavat fogyasztóknál rosszabb volt a teljes koleszterin, LDL és trig, (Total: 215.6 ± 46.5 - 192.9 ± 27.5, LDL: 144.1 ± 42.9 - 125.1 ± 29.1, trig: 85.1 ± 34.3 - 80.4 ± 17.5), viszont jobb volt a HDL (54.5 ± 12.0 - 51.6 ± 9.4), Total cholesterol/HDL-C, LDL/HDL, TAG/HDL-C arányokban nem volt jelentős eltérés, utóbbi mindkét csoportnál jelentősen javult a kiinduló állapothoz képest. Középértékeket tekintve a telített zsírsavas csoport általában picit a határértékek felett volt, a másik alatta. Viszont itt meg kell jegyeznem, hogy a telítettnél jóval nagyobb volt a szórás, tehát volt aki bőven a határérték alatt volt, volt aki meg jelentősen felette, valószínűleg megérne egy külön kört, hogy mi okozhatta ezt az eltérést.

Konklúzió:
Fenti két tanulmány alapján ha valaki ketogén étrenden a minél alacsonyabb koleszterin és LDL szintre törekszik, akkor célszerű a telített zsírsavak arányát minél kisebbre csökkentenie. Emellett viszont telített zsírsavak fogyasztása sem eredményez egyértelműen magas koleszterin és LDL szintet, de ez egyénfüggő (vagy életmódfüggő?) lehet, tehát célszerű vérképpel ellenőrizni, és ha magasak az értékek, akkor valószínűleg célszerű csökkenteni a telített zsírsavak arányát.
A tanulmányokból nem derül ki sem a zsírsavak arányának hosszú távon gyakorolt hatása, sem az egészségre gyakorolt közvetlen hatása (értelemszerűen, mivel az egyik kb. 1 hetes volt, a másik kb. fél éves de váltogatva volt, hogy ketogén étrenden vannak-e vagy sem, 2x6 hét volt amíg a kontrollált keton voltak).

(#1745) consono válasza Cathfaern (#1744) üzenetére


consono
nagyúr

Az a legnagyobb baj ezekkel a "tanulmányokkal", hogy iszonyatosan kicsi a minta. Tudom, nehéz néhány ezer embert leszervezni egy fél éves kísérletre, no de 20 meg 8??? Ami ebből kiesett az jó esetre is csak tipp. Nincs statisztikai értéke ilyen kicsi mintával...

[ Szerkesztve ]

"In God we trust. All others must bring data"

(#1746) Cathfaern válasza consono (#1745) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nos igen. Vagy kontrollált tanulmány random csoportokkal, viszont akkor kevés a résztvevő és/vagy rövid időtartam. Vagy epidemiológiai tanulmány sok résztvevő, nagy időtartam, viszont nem tudod pontosan mit ettek (csak saját bevallás alapján) meg csoportok sem véletlenszerűek :)
Nyilván ketogén étrendből utóbbit elég nehéz összehozni, mert nem létezik elég régóta.

[ Szerkesztve ]

(#1747) Teasüti válasza Arpee78 (#1739) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Halakkal nekem az a bajom, hogy:
1. Az összes konzerv kilőve a feldolgozás miatt. (A hőkezelés tönkreteszi az Omega 3 zsírsavakat, úgyhogy emiatt teljesen felesleges ilyet enni.)
2. A hosszú életű (nagy testű) halak kilőve a a higany szennyezés miatt. (Makréla, Tonhal)
3. A farmon tenyésztett halak megint nem jók.
4. Áruházi halak húsával csalnak, ahogy minden mással is. Színezik a lazacot, stb.

Amúgy ami könnyen hozzáférhető - értsd: a leggyakrabban előforduló bolti termékek - hal fajta, szinte csak a lazac, amiben még lehet egy kis reménye az embernek, hogy talán - ismétlem: TALÁN - egészséges.
Legalábbis a tengeri halak közül.
Viszont mocskos drága dolog. Nyers lazac filé kilója 5000 Ft felett van itt mifelénk, a füstölt lazac még ennél is drágább.
Ezért még én is elég ritkán fogyasztom, pedig a füstölt lazac az egyik kedvencem salátához.

Édesvízi hal más tészta, ott több a bizalmam.
De a hal továbbra is a horgászok privilégiuma marad szerintem, de ott is meg kell nézni milyen környezeti hatásoknak volt kitéve az a szerencsétlen állat. Pl Dunából fogott halat nem biztos, hogy meg akarnék enni. De egy karbantartott halásztóból fogott pontyot viszont nagyon szívesen.
Gondolom ezt is horgásztól kellene venni. A nagyáruházi tengeri halak meg...

[ Szerkesztve ]

(#1748) Hieronymus válasza psyche (#1737) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Ezeket már rég nem hidrogénezik."

Értem.
Azt viszont nem értem Mitől keményedik meg a margarin. Ja, már értem, a pálmaolajtól.
De a pálmaolaj olvadáspont, nem olyan magas, hogy hígítva még szilárd maradjon szobahőmérsékleten.
Fehérítik, íztelenítik és keményítik. A hét kérdése.: Hogyan keményítik?
Ezt vásárolják meg a margarin gyártók. Olajat öntenek hozzá, ízesítik, színezik, nyomnak hozzá vitaminokat, tartósítószert, ...

A te döntésed eszed vagy sem. Jó étvágyat hozzá.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#1749) psyche válasza Hieronymus (#1748) üzenetére


psyche
csendes tag

A margarin gyártása

A margarin gyártása lényegében fizikai módszerekkel, az összekevert alapanyagok gondos, lassú hűtésével valósul meg. A hűtés közben az anyagot megfelelő intenzitással keverik, aminek következtében kialakul a megkívánt szilárd, de mégis kenhető állomány. A gyártás így fizikai műveleteket jelent, mely során hűtés és kristályosodás megy végbe az anyagban. Az eljárás analóg a vaj gyártásával és kizárólag keverés közbeni hűtést jelent. A gyártás során nem alkalmaznak olyan magas hőmérsékletet, ami az értékes anyagok bomlását eredményezné. A gyártási folyamat teljesen zárt, maximálisan megfelel az élelmiszer-biztonsági követelményeknek.

Forras:

http://www.foodandwine.hu/2015/06/10/margarin-margarint-vagy-vajat-egyunk/

(#1750) Hieronymus válasza Teasüti (#1747) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"hal fajta, szinte csak a lazac, amiben még lehet egy kis reménye az embernek, hogy talán - ismétlem: TALÁN - egészséges."

Az egyik legnagyobb tételben forgalmazott hal fajta Európában a lazac. Iparszerűen tenyésztik. Ami egészségesnek tekinthető az a vadvízi lazac. Ezek sem tekinthetők szabadon élő halaknak, csak sokkal jobb körülmények között élnek. Ízletesebbek és drágábbak.
Ebben a témában szentségtörés de leírom.
Talán a legfinomabb reggeli.:
Füstölt vadlazac, vajas pirítóson, francia pezsgővel tálalva. :D

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.