Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) apatyas válasza Lortech (#200) üzenetére


apatyas
Korrektor

Neked és Cathfaernnek is: akkor lehet, hogy nem fogom elérni a ketózist, csak szimplán nem eszem 'csinált' ch-t. Csak ami a zöldségben-magokban van. Lesz belőle baj, lerontja akkor a zsír feldolgozást? (a rizs ma csak véletlen volt benne, ha tudom előre akkor kihagyom azt a részét) Kalóriából nincs hiány, ha más nem a tepertőkrém biztosan megdobta + a magok.

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#202) Franklin válasza Lortech (#200) üzenetére


Franklin
addikt

"a nem általad készített ételekre figyelni kell, a látszólag oké táplálékokban is van mindenféle kerülendő"

Igen, ilyenkor döbben rá az ember, hogy mennyi plusz szénhidrátot is vitt be eddig, illetve, hogy alig talál olyan kaját, amiben nincs hozzáadott szénhidrát/cukor.

És mikor szétnéz egy bevásárlóközpont étkezőjében vagy egy hiperben megnézi az emberek kosarait, hogy miket is esznek... akkor jön a felismerés... ja, hát igen, ezért van annyi elhízott ember.

(#203) fordfairlane válasza Cathfaern (#199) üzenetére


fordfairlane
veterán

Köszönöm. Rántottát néha szoktam csinálni, és ez a 2 evőkanál zsír elsőre kicsit soknak tűnik, de majd próbálkozom. Szóval akkor magát a húst nem kell fűszerezni sütés előtt?

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#204) Cathfaern válasza apatyas (#201) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ha sok zsírt eszel és nem vagy ketózisban akkor a szervezeted a zsír nagy részét le fogja pakolni és szépen elhízol tőle. Mondanám, hogy hízásra jó, de akkor már izmot szerencsésebb lenne építeni.

(#205) Cathfaern válasza fordfairlane (#203) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Elsőre soknak tűnik, ketoba bőven belefér :) Mondjuk én általában 5-6 tojásból szoktam, 3-hoz elég lehet egy is. Igazából a húst is fűszerezheted, de majdnem mindegy hogy a húst fűszerezed, vagy a tojásra raksz annyi fűszert hogy elég legyen a húsra is. Só - bors mehet minden mennyiségben, zöldfűszerekkel viszont azért vigyázni kell, mert van szénhidráttartalmuk (20-nál számít, 50-nél nem sokat).

Franklin:
Én azon akadtam ki (még bőven keto előtt), hogy a fűszerkeverékek nagy részében cukor és/vagy nátrium-glutamát van... szerencsére találni "tisztákat" is, de nagyon meg kell válogatni.
Keto óta meg a főtt/sült sonkákon, ott is maltro-dextrin meg cukor, meg hosszabb "összetevők" lista mint egy parizernél... tápértéket persze nem írnak rá, aztán találja ki az ember, hogy mennyi az annyi.

(#206) apatyas válasza Cathfaern (#204) üzenetére


apatyas
Korrektor

Az mindenképp cél, hogy ne akarjak kívánni édességet nasizni. Kakaó, meg kanál cukor a munkahelyen, méz meg csoki otthon, torta itt-ott. Az egy dolog, hogy most nem vagyok elhízva, de amúgy bármikor megindulhat, azok alapján, amiket eszem (nasi, fagyi, reggel/este városi gyorspizza)
Szerk2: Mondjuk, egyéb gyorséttermi junk-foodokat italokat már régóta nem fogyasztok legalább.
Szerk1: Mozogni sokat szoktam, de nem kifejezetten sportolni. Csak séta, busz sprint 200m, meg (nép)tánc.

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#207) fordfairlane válasza Cathfaern (#205) üzenetére


fordfairlane
veterán

Köszi. Són és borson kívül nincs is más fűszerem, szóval ezzel nem lesz gond.

x gon' give it to ya

(#208) Cathfaern válasza apatyas (#206) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ehhez pedig fog kelleni az 50g alatti szénhidrátmennyiség.

(#209) Fred23


Fred23
nagyúr

Potenciát nem csökkenti vajon hosszú távon a ketogén diéta? Szerintem decemberben elkezdeném én is, de ennek még nagyon utána kéne olvasnom, mert nem mindegy. :D

(#210) joysefke válasza apatyas (#206) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Tudatosan figyelj oda arra, hogy a boltban vásárolt késztermékek minél kevesebb szénhidrátot, ezen belül pedig minél kevesebb cukrot tartalmazzanak. Meg fogsz lepődni rajta, hogy tipikusan a jobb minőségű (és drágább) cuccok között fogsz olyanokat találni ami kevesebb vackot tartalmaz.

Ha szereted a csokit, akkor első lépésben állj át "tej"csokiról étcsokira, ezek jóval kevesebb cukrot tartalmaznak és csokiízük is van. Ha szereted a gyümölcsjoghurtot, akkor állj át natúrjoghurt+házi cukrozatlan vagy minimálisan cukrozott lekvár keverékére (ízben ég és föld a különbség) vagy legalább vadássz olyan gyümölcsjoghurtra ami kevés cukrot tartalmaz (sok szerencsét ehhez ;] )

Otthon készült sütikben tudatosan és fokozatosan csökkentsétek a liszt illetve cukormennyiséget. Mindét anyagot lehet _sokkal_ finomabb (és tipikusan drágább) dolgokkal pótolni.

(#211) joysefke válasza Fred23 (#209) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

a túlsúly biztosan csökkenti :)

(#212) Fred23 válasza joysefke (#211) üzenetére


Fred23
nagyúr

Tudom, és nem is az a kategória vagyok, aki el van hízva. 5-6 kiló felesleg szokott rajtam lenni nyártól nyárig. Szex pedig szinte minden nap van, és szeretném is, hogy így maradjon! Egyszer akkor volt kevesebb kedvem a szexhez, mikor kevés ch-n voltam éppen, de persze egy esetből nem általánosítanék, csak érdekel a téma. Azt is megfigyeltem már, hogy a hozzáállásom is változó: egyik nap olyan kanos vagyok, hogy letépném a nőcim bugyiját, másik nap meg kábé szexeljünk majd, miután végigvittem ezt a pályát x játékban... -ráérünk vele...

[ Szerkesztve ]

(#213) Cathfaern válasza Fred23 (#209) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Férfiaknál a tapasztalatok szerint inkább növeli. Nőknél olyan 50%, hogy melyik irányba megy el.

joysefke
Lekvár az gyümölcs + cukor tartósításnak. Hogy lehet hozzáadott cukor nélkül lekvárt gyártani? :)
Ha már "gyümölcsjoghurt", akkor natúr joghurt + valami bogyós gyümölcs, lehet fagyasztott is, joghurtba teljesen jó az is.

[ Szerkesztve ]

(#214) woodworm válasza Cathfaern (#213) üzenetére


woodworm
veterán

A hagyományos lekvár cukor nélkül készül, addig főzik, amíg besűrűsödik. A barack egy kicsit hígabb marad, de a szilva pl. akár gumi állagúra is tud szikkadni.

[ Szerkesztve ]

(#215) Ajándékok válasza Cathfaern (#39) üzenetére


Ajándékok
aktív tag

Ha nem akarsz adalékanyagokat enni, vegyél szalámi készítőt. Abból csinálsz szalámit, amiből akarsz. Az alap recept pl. 1kg hús, 18gr só, 4gr pác só, 4gr cukor.

Nagy raktár kis helyen! Anyagáron eladó ~200m hosszú rakódófelületű gördülő polc rendszer. A helyigénye csak 3.6m*1.4m. Akár egy lakáscserét is megspórolhat vele!

(#216) Cathfaern válasza Ajándékok (#215) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Köszi, ez jól hangzik, nem is tudtam ilyen létezik :R
Amúgy mióta ketózok a bolti szalámik és kolbászok jó részét egyszerűen nem tudom megenni, valami furcsa ízt érzek mindegyiken. Ellenben amit keszthelyi termelői piacon vettünk kolbászt, azt minden további nélkül...

(#217) joysefke válasza Cathfaern (#213) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Lekvár az gyümölcs + cukor tartósításnak. Hogy lehet hozzáadott cukor nélkül lekvárt gyártani?

A "készíteni" szót jobban szeretem. A kedvencem pld valahogy így készül:

1,
Aldis fagyasztott meggy -> felolvaszt, kinyomkod

2,
Meggyet dzsemfixszel főz (mehet bele kicsit kevesebb mint a dzsemfixen fel van tüntetve)

3,
A végén kilónként belemegy a forró lekvárba még egy tábla 75%+ -os étcsoki minden kiló megy után.

4,
Bedunsztol 1-2 napra

télen-nyáron készíthető, _hihetetlenül_finom_ és eteti magát natúr joghurttal, nyami..

Nah, aki ezt megkóstolja annak utána már nem fog kelleni a 60%+ cukortartalmú szemét...

(#218) Locutus válasza Cathfaern (#213) üzenetére


Locutus
veterán

Illetve ha pl oetker dzsemfix porral csinálod, akkor lehet cukor helyett édesítőszert is használni befőzéshez.

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#219) Auratech


Auratech
őstag

Ne felejtsük ki a tofut, ami 0.5 gr ch-t tartalmaz 100grammonként. Változatosságnak néha jó. 8-9 % zsír. 12-13% fehérje.
A ketogén diéta növeli a természetes növihormon szintet éjjel, ha rendes terhelés mellett folyik és este nincs nagy evés. Az meg hat a tesztoszteronra is.

Auratech Field Recording

(#220) emiki6


emiki6
veterán

wow, érdekes. :)

A rost is szénhidrát, csak annyira összetett, hogy a szervezetünk nem tudja monoszaharidokra bontani. :)

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#221) emiki6 válasza joysefke (#217) üzenetére


emiki6
veterán

.

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#222) Dark Archon


Dark Archon
addikt

Hogy kicsit fogyjak, már többször próbálkoztam elhagyni a kenyeret, de nem nagyon visz rá a lélek. Mi a helyzet a kétszersülttel? Konkrétan ezzel a fajtával, mert ez legalább ehető.

Előre is köszi!

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#223) Cathfaern válasza Dark Archon (#222) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Felejtős :) Abonett esetleg, de ott is csak pár szelet naponta. De mi volt a gond amikor megpróbáltad elhagyni a kenyeret? Miért hiányzott?

(#224) Dark Archon válasza Cathfaern (#223) üzenetére


Dark Archon
addikt

Fenébe... abonett olyan, mintha papírt rágnék. Hát, mi vajazzak meg? :) Meg, ha azt kihagytam, éjjel arra ébredtem, hogy rohadt éhes vagyok. Kellene valami, amivel pszichésen azt hiszem, hogy ugyanolyan jó, mint a kenyér és szeretem :)

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#225) Cathfaern válasza Dark Archon (#224) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Hát, mi vajazzak meg? :)"
Egy szelet sajtot, sonkát, húst :)

"Meg, ha azt kihagytam, éjjel arra ébredtem, hogy rohadt éhes vagyok. Kellene valami, amivel pszichésen azt hiszem, hogy ugyanolyan jó, mint a kenyér és szeretem :)"
Sajt, tepertő? De el lehet indulni a másik oldalról is, ugyanis a kenyér egyáltalán nem jó :D (mármint ha most a "jó" alatt egészségeset értünk)

(#226) emvy válasza Dark Archon (#224) üzenetére


emvy
nagyúr

Franko kenyeret lehet csinálni utifumaghej, bambuszrostliszt, tojas, sutopor keverekebol; siman lehet szendvicset csinalni belole, kb. semmi szenhidrat nincs benne.

(bocs a rossz minosegu kepert)

while (!sleep) sheep++;

(#227) apatyas válasza emvy (#226) üzenetére


apatyas
Korrektor

Nem sértés a cél, ez most akkor olyan mint a fűrészporból készült kenyér?

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#228) emvy válasza apatyas (#227) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem, tok jo 'nedves', csoppet sem szaraz. Persze nem olyan, mint valami kezzel keszult francia cipo, de valamit valamiert.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#229) Locutus válasza emvy (#226) üzenetére


Locutus
veterán

De a sütőporban is van szénhidrát, nem?

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#230) emvy válasza Locutus (#229) üzenetére


emvy
nagyúr

Gondolom, de minimalis. Ha mondjuk egy szelet kenyerben van 1-2 gramm, az azert tok oke. (Meg en nem ketozom, inkabb csak keves szenhidratot eszem, 50-80 grammot naponta, kabe.)

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#231) Locutus válasza emvy (#230) üzenetére


Locutus
veterán

A google szerint mondjuk pont nem minimális, hanem 100 grammból úgy 26...

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#232) emvy válasza Locutus (#231) üzenetére


emvy
nagyúr

De fel kilo kenyerben mondjuk van 10 gramm sutopor (hasrautesre), abban tehat van 2.5 gramm CH.

while (!sleep) sheep++;

(#233) Locutus válasza emvy (#232) üzenetére


Locutus
veterán

Lehet, én nemtom mennyi kell bele :)

Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

(#234) Hieronymus válasza Locutus (#231) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Csakhogy a sütőporból minimális mennyiség kell.
Amúgy a sütőpor helyettesíthető szódabikarbóna felhasználásával. Ekkor minimalizálódik a szénhidrát hozzáadás.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#235) Cathfaern válasza emvy (#226) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Csak a magas rosttartalma miatt emellé jóóó sok vizet kell inni, hogy ne szívjon fel mindent.

(#236) fordfairlane válasza emvy (#226) üzenetére


fordfairlane
veterán

Az ilyen kinézetű kenyereknek nem szokott jó lenni az íze. Igazság szerint a legjobb íze a jól átsült fehér kenyérnek van, sajnos.

x gon' give it to ya

(#237) nbg válasza emvy (#226) üzenetére


nbg
senior tag

Egy receptet megosztanal a kozonseggel? :)

(Persze jo privatban is... ;) )

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#238) emvy válasza fordfairlane (#236) üzenetére


emvy
nagyúr

Most mit mondjak, anyam csinalt egy szar kepet, es ezek alapjan te megsaccolod az izet :D

while (!sleep) sheep++;

(#239) Vektor_75


Vektor_75
csendes tag

Sziasztok,

Napok óta figyelem a hozzászólásokat, és örömmel látom hogy alapvetően építőek és támogatóak a hozzászólások. Amióta olvastam a cikket próbálom tudatosan szem előtt tartani amit olvastam és annak megfelelően választani az étkezések során.

Negatív tapasztalatom eddig a már mások által is említett izomfájdalom, de ez sem olyan mértékű ami elviselhetetlen lenne. Ennek enyhítésére tegnap kipróbáltam a húsleves kockás teát. Érdekes tapasztalás volt, pláne amikor megpróbáltam az otthon elérhetőek közül kiválasztani hogy melyikkel is járnék jól.

Sajnos eltérően tüntetik fel a csomagoláson a mennyiségeket, az egyiken például az oldott állapotban a folyadék deciliterre vetített mennyiség van feltüntetve, míg a többin ha jól értelmeztem akkor magára az 1 vagy éppen fél kockára (jó kicsi apró betűkkel van ugyan rajta jelölve).

Sosem sóztam túl az ételeket, így számomra ez az 1 kocka ~2,5-3 dl forró vízben feloldása és elfogyasztása hááát nem egy nagy élmény. Cserébe azóta nem érzem hogy bármi negatív hatása lenne annak hogy próbálok ketogén étrendet tartani.

Folyadékszükséglet kicsit mintha nőtt volna, az éhség pedig megszűnt gyakorlatilag.

Eddig pozitív, a közérzetre semmi negatív hatását nem tapasztaltam.

Viszont az érdekelne, hogy pl. dietetikus mit szól az ilyen jellegű táplálék bevitelhez? Van erre vonatkozólag tapasztalat, vagy valamelyik link mögé kellett volna olvasnom?

Üdv.,
Viktor

(#240) Dark Archon válasza emvy (#226) üzenetére


Dark Archon
addikt

Köszi a tippet, recept az kb. EZ?

Cathfaern: sajtot vagy sonkát vajazni nekem olyan, mint mikor a napköziben a májkrém alá vajaztak... pfujj :D Még húst oké, elvégre van fűszervajas hús. Ha nincs kenyér, nincs, ami laktasson vagy nem tudom, hogy fogalmazzak. Annak az lesz a vége, hogy akkor több kolbászt meg húst eszek, hogy "mennyiségileg" meg legyek.

Egyébként reggelire és vacsorára általában szendvicset eszek, sonka, sajt, zöldségek + reggel 1 zsömle, este 2 zsömle. Lehet, hogy már azzal is segítenék magamon, ha a két adagot felcserélném, elvégre este kéne kevesebbet zabálni.

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#241) Cathfaern válasza Dark Archon (#240) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Ha nincs kenyér, nincs, ami laktasson vagy nem tudom, hogy fogalmazzak. Annak az lesz a vége, hogy akkor több kolbászt meg húst eszek, hogy "mennyiségileg" meg legyek."
Öö pont ez a lényeg :) Az persze hogy nem működik, hogy ha kenyérrel megettél 600 kalóriát, ha meg elhagyod a kenyeret akkor eszel 200 kalóriát vacsorára. Ezért fontos keto alatt a sok zsír, ugyanis a zsír laktat, sokkal jobban, mint a szénhidrát. Ha szénhidrátdús kaján 600 kalóriával laksz jól, akkor jó eséllyel zsírdúsban elég lesz 400-500 is, hogy tele legyél. Szóval vajazd csak a sajtot :) Az, hogy "fúj" az csak a fejedben van, mert belédverték kiskorodtól kezdve, hogy az nem jó. Ha egész életedben ezt etted volna, eszedbe se jutna, hogy fúj.

"Köszi a tippet, recept az kb. EZ?"
Én ha meglátom egy receptben, hogy "Szafi", akkor már zárom is be. Iszonyatos marketingkampány csak az egész, keress inkább valami "Szafi-mentes" receptet :) És felejtsétek el a kenyeret tényleg. Kenyeret csak gluténból lehet csinálni, vagy töménytelen mennyiségű adalékanyaggal. Minden más olyan lesz, hogy "végülis emlékeztet a kenyérre, de ez tuti nem kenyér". Ellenben dolgoztál vele egy csomót, hasznos tápanyag meg úgyse lesz benne (rostra nincs szüksége a szervezetnek, csak több lesz ami a WC-be kerül). Szánd inkább az időt arra, hogy süss valami jó kis húst :)

Vektor_75
"Sosem sóztam túl az ételeket, így számomra ez az 1 kocka ~2,5-3 dl forró vízben feloldása és elfogyasztása hááát nem egy nagy élmény."
Én amikor még húsleveseztem, akkor fél literben oldottam fel egy kockát (ez is van az utasításra írva), az úgy teljesen jó volt. A problémám csak az volt vele, hogy egy idő után minden húsleves kockának ugyanolyan íze van, másrészt hogy (részben az előző miatt) egyszerűen untam már inni. Azóta átváltottam sima sós (NaCl és KCl is) vízre, először nagyon fura, de relatív hamar hozzászoktam, most már úgy iszom, mint a sima vizet. Kezdésnek 2,5 decis pohárba 0,5g só volt a lehúzható, most már 1,5g is belemehet :)

"Viszont az érdekelne, hogy pl. dietetikus mit szól az ilyen jellegű táplálék bevitelhez? Van erre vonatkozólag tapasztalat, vagy valamelyik link mögé kellett volna olvasnom?"
Dietetikus... nos az attól függ. Ha csak bemagolta ami a tankönyvben volt (dietetikusok jó része sajnos), akkor ki fog akadni, hogy meg fogsz halni két héten belül. Ha kicsit értelmesebb, akkor tudja miről van szó, persze ettől még lehet ellenvéleménye. Olyan magyar dietetikusról aki a ketot ajánlja még nem hallottam (mondjuk ettől még lehet), de paleot egyre többen ajánlják... az meg már úgyis a párhuzamos utca :)

[ Szerkesztve ]

(#242) Vektor_75 válasza Cathfaern (#241) üzenetére


Vektor_75
csendes tag

Értem, megpróbálom a közvetlen sót, ha már unom a húslevest :)

Szóval a dietetikus csak azért merült fel kérdésként, mert egy jóbarátom igen súlyos májproblémákkal küzdött, az egyik a fibrózis volt és miután az orvos felkészítette arra hogy mi mindenről kell lemondania alaposan megreformálta az életvitelét.

Nála az aszkéta csirkemell olaj és minden nélkül és kb. nálam az ezzel egy szinten lévő ételek voltak azok amelyek segítségével ki tudott úgy néz ki szerencsésen lábalni ebből. Fibroscan vizsgálata szerint F2-ről, nullára ment vissza.
Viszont amíg idáig eljutott a témában szinte mindent elolvasott hiszen igencsak személyesen volt érintve, így felkértem őt is hogy olvassa el a cikket hogy a korábbi (max 2 éve) olvasottakhoz képest illik-e a képbe. Bevallottan nem jutott a végére, és azzal kommentálta felém, hogy a 70/30-as zsír aránnyal ha nem is rövid távon de ki fogom nyírni a májamat és így magamat is. Családjában kb. 1 éve hasonló zsír alapú étrendre állt át valaki (szándékosan nem mondom hogy keto) amivel el is kezdett fogyni, viszont a mostanában elvégzett vizsgálatok alapján a májának az elzsírosodása igencsak eldurvult.

Végig kellett volna olvasnia, hogy meglegyen a teljes kép, avagy? Nekem kimondottan szimpatikus ez az étrend, mivel csak olyan dolgot kell kizárni(kerülni) ami nélkül azt gondolom hogy tudok élni, viszont a többiekhez hasonlóan szeretném ha lehet már előre tudni a negatívumokat, hogy én dönthessem el vállalom-e vagy sem.

(#243) joysefke válasza joysefke (#217) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

.

[ Szerkesztve ]

(#244) Cathfaern válasza Vektor_75 (#242) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Őszinte legyek nagyon furcsa amit írsz, ugyanis tipikusan a ketogén étrendet a máj zsírosodás gyógymódjaként szokták felhozni (google-be beütve elég sok ilyen találat van, mondjuk nagyrésze ketos / paleos oldalhoz köthető, de nem csak olyanok vannak pl.: [link], vagy: [link]). Alapvetően a zsírmájat magas fruktóz fogyasztással szokták összehozni (ha nem alkohol miatt alakul ki), ezen nyilván elég rendesen segít a keto.
Ismerősödnél két dologra tudok gondolni:
1. Túlzott kalória deficitet tartott. Zsírmáj egyik kialakulási oka az alultápláltság. Ha nem evett eleget, és nem vitt be minden szükséges tápanyagot, akkor igen, nagyon gyorsan fogyott, de következményei is vannak. Ugye keto alatt ahogy írod is, nem vagy éhes, ez sokakat arra ösztönöz, hogy akkor minimális mennyiséget egyenek, de azért a szervezetnek vannak szükségletei. Épp ezért 30%-nál nagyobb deficit sose javasolt, de inkább 10-20% az ajánlott (főleg ha nincs orvosi felügyelet). Mondjuk ez ketótól független igazából és minden fogyókúrára igaz, csak keton egyszerűbb nagy deficitet tartani.
2. Nem tartotta rendesen az étrendet, időnként "csalt" ("Most szülinap van, nem baj ha megeszem a tortát", "Nyár van a gyümölcs egészséges, nem baj ha eszek pár barackot", stb.). Egyre több jel utal arra, hogy az ilyen csalós napok többet ártanak, mint ha nem is ketozna az ember (mivel elszokik a szervezet a szénhidráttól)

"mert egy jóbarátom igen súlyos májproblémákkal küzdött, az egyik a fibrózis volt és miután az orvos felkészítette arra hogy mi mindenről kell lemondania alaposan megreformálta az életvitelét. Nála az aszkéta csirkemell olaj és minden nélkül és kb. nálam az ezzel egy szinten lévő ételek voltak azok amelyek segítségével ki tudott úgy néz ki szerencsésen lábalni ebből. Fibroscan vizsgálata szerint F2-ről, nullára ment vissza."
Ugye ahogy a cikk elején is írtam amennyiben valakinek krónikus betegsége van, akkor csak orvosi felügyelettel szabad nekivágni a ketonak, meg úgy bármilyen étrendváltoztatásnak. Ketózis nem csodamódszer, nem lesz tőle senki halhatatlan, nem gyógyítja meg a rákot, szóval igen, vannak esetek amikor nem szabad alkalmazni. Annyira májproblémákban nem vagyok otthon, de igen, elképzelhető hogy a barátodnak tényleg a zsírmentes étrend segített.

Szerk:
Kicsit közben utánaolvastam, a májzsugorodás ami a bárotodnak volt már elég komoly szövődmény (ami többek között a zsírmáj szövédménye is lehet), ott már annyira fel van borulva a szervezet egyensúlya, hogy biztos, hogy drasztikus eszközök kellenek, hogy helyrejöjjön. Ugye mivel a ketontermelést a máj végzi, és eleinte elég sokat kell termelnie (mert nem csak az agy használja), biztos hogy nem segít egy ilyen állapotban lévő májnak. Innen logikusan hangzik az az étrend amit vele tartattak, hogy levegyenek a májról minden terhet amit csak lehet, hogy regenerálódni tudjon.

[ Szerkesztve ]

(#245) Hieronymus válasza Vektor_75 (#239) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"a húsleves kockás teát."

Ezeket a kockákat érdemes messzire elkerülni.
Egyrészt tele vannak mindenféle ízfokozókkal nyomva. Másrészt keményített zsírok lehetnek bennük.
Ezek a transz zsírok rákkeltő és további egészségkárosító hatásúak..

(Az elkerülhetetlen transzzsír adagomat inkább inkább sült húsban veszem magamhoz, mint egy pohár üres levesben.)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#246) Hieronymus válasza Cathfaern (#244) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

" Túlzott kalória deficitet tartott. Zsírmáj egyik kialakulási oka az alultápláltság. Ha nem evett eleget, és nem vitt be minden szükséges tápanyagot, akkor igen, nagyon gyorsan fogyott, de következményei is vannak."

Ez nem tűnik elég meggyőző magyarázatnak.

Ugye az alultápláltságban nincs zsírfelhalmozódás, nincs minek halmozódnia.
A túlzott cukorbevitel okozza a májbetegségek többségét.
A legismertebb májkárosító anyag az alkohol, ami ugye cukor.
Ma a legelterjedtebb májkárosító élelmiszerek az üdítők, joghurtok, ... Minden élelmiszer, amiben 5% meghaladó cukortartalom van. (A napi javasolt cukorfogyasztás mértéke, nulla. Az emberi test előállítja magának, ha szükséges.)

Mivel a zsírokat lehet legkönnyebben eltávolítani az élelmiszerekből, kézenfekvő volt a közellenséggé történő előléptetésük. (A transzzsírok esetében nem is teljesen alaptalan a rágalom.) A szénhidrátokat nehéz kivonni, ezért nem is piszkálják a témát. Néhány kenyérfélével próbálkoznak, de csak az ehetőség határáig jutottak el, alulról,

A májbetegségek esetében a szénhidrátokat nem lehet megkerülni. Ezért kézenfekvő megoldás, minden más anyag bevitelének minimalizálása.
Pedig a máj legjobb barátja a zsír. Na nem mindegyik. A (mély)tengeri halak olaja gyógyszere a májnak.
Jó hatású az avokádó. A legnagyobb zsírtartalmú gyümölcs. Az egyetlen gyümölcs aminek helye lehet egy zsír orientált diétában. Ugyan így a lenolaj, hidegen sajtolva és fogyasztva.
De ezek természetes gyógyszerek, a túladagolásuk nem előnyös.

(A paradicsomot soroljátok át a gyümölcsök közé. Minden tulajdonságában gyümölcs, semmi helye a zöldségek között.)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#247) D1Rect


D1Rect
félisten

Én olyan február-március környékén szoktam kezdeni a keto-t, nyáron f*cking impossible, minden tele van friss gyümölccsel. :)
A 20g ch szerintem egy nagyon jó kiindulási pont, de magasabb aktivitási szint mellett több is lehet.
Annyit tennék hozzá a cikkhez, hogy vannak esszenciális amino és szírsavak, de nincs esszenciális ch.

Ha az ember nyitott füllel jár, és figyeli az élsportolók nyilatkozatait, olykor ott is el lehet csípni, hogy ketot sejtető megnyilvánulásaik vannak.

(#248) Cathfaern válasza Hieronymus (#246) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"Ez nem tűnik elég meggyőző magyarázatnak."
Paradoxonnak hangzik, pedig tényleg ezt mutatják kutatások:
"Secondary causes of NAFLD include nutrition-related complications, such as total parenteral nutrition, rapid weight loss, and intestinal jejunoileal bypass surgery (Table 1)"
Table 1-et érdemes nézni, ott írja, hogy: "Extreme malnutrition". De igen, nyilván nem ez a leggyakoribb ok, hanem a fruktóz. De ha az illető tényleg keton volt, akkor nem tudok mást elképzelni, hogy mitől alakulhatott ki nála (vagy ugye nem volt keton, csak egy csomó zsírt evett).

D1Rect
"Ha az ember nyitott füllel jár, és figyeli az élsportolók nyilatkozatait, olykor ott is el lehet csípni, hogy ketot sejtető megnyilvánulásaik vannak."
Bizony :K LeBron James biztos, hogy ketozik, de ha megnézi az ember, hogy Hosszú Katinka milyen kajákat postol, esélyes hogy ő is, vagy legalábbis paleozik :)

[ Szerkesztve ]

(#249) Auratech


Auratech
őstag

Tetszik, hogy többen magas tudatossággal szóltok a témához és érdemi párbeszéd követhető a különböző nézőpontok, tapasztalatok, ismeretek alapján.
A keton étrend legnagyobb kihívása a megfelelő, kiegyensúlyozott mikoelem-vitamin bevitele a szénhidrátszegény, magnéziumszegény.. étrendben. Kevés szó esett a mészsókról, kalciumről, kálium, nátrium... hogy meg kell enni a csontvégeket, porított tojáshéjat..
Az én étrendemben van szénhidrát de kevesebb, mint amit a mozgással felhasználok.

Jellemzően nai 4-500 kCal-t égetek csak munkába járás tekerésével naponta, miközben max 300 kCal energiatartalmú ch-t fogyasztok, inkább kevesebbet. Plusz a napi egyéb felhasználás, mozgás.
Arra fordítok figyelmet, hogy milyen növényi ételt tudok fogyasztani, az egyoldalúság elkerülése érdekében, ami nem emeli a vércukor szintemet.. Tulajdonképpen egy cukorbetegek számára ideális étrendet tartok, amihez nem szükséges inzulinadagolás. Az inzulinom amúgy rendben van..
A rendes ketogén étrendhez képest nálam esetileg több a szénhidrát, de lehetséges az intenzív erős terhelés (súlyzó, sprintek, úszás...) Hátránya, hogy az éhség a ketózisra nem jellemző mértékben jelentkezik, főleg úszás után. Ebből nem térek ki, csak ha valami nagyon durva, elhúzódó terhelés közben beszabadulok egy cukrászdába.
Fontos a rendszeresség és kreativitás. A szénhidrátszegény étrend semmiképp nem szalonnazabálást jelen, meg zsírivást. Gazdag, változatos vegyes étrendet, ahol növényi alapanyagok jelentős arányban vannak a fogyasztott ételekben csak nem energiaforrásként.. Nem kell sokat költeni, inkább megszokni egyfajta tudatosságot, amihez majdnem elég, ha elolvasom, ami a csomagolásokra írva van..

[ Szerkesztve ]

Auratech Field Recording

(#250) Vektor_75 válasza Cathfaern (#244) üzenetére


Vektor_75
csendes tag

Beletaláltál, nála a zsírmáj a mértéktelen alkohol és az emellé folytatott mértéktelen falási rohamok miatt jött össze.

Amit az utánaolvasást követően írtál, számomra tökéletes magyarázat!

köszönöm :)

Hieronymus: mint írtam is a húsleves kocka nem nagy élvezet simán lemondok róla, hirtelen elfogadható megoldásnak tűnt. Valahol el kellett kezdeni na, köszönöm a tanácsot eddig sem fogyasztottunk sok leveskockából készült dolgot (konkrétan szerintem csak a rizst ízesítettük vele korábban), így más megoldást fogok keresni.

Az NaCl KCl kombó amit Cathfaem is írt nem állt és ma sem áll rendelkezésemre B megoldásként (vagy csak én nem tudok róla hogy mi mindenben található meg).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.