Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) kerekfej


kerekfej
addikt

Lidl-ben lesz joghurt készítő gép akcióban.

(#52) tvamos válasza tlala (#50) üzenetére


tvamos
nagyúr

En ugyan nemmotthon csinalom a joghurtot, de szinte mindig otthon keverem a kremjoghurtba az aszalt gyumolcsot, vagy a lekvart, semmit nem bohockodom vele.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#53) zeorsdfd válasza tlala (#50) üzenetére


zeorsdfd
senior tag

9. hsz-om részben erről szól, miszerint kifejezetten nem érdemes forralni a tejet, hacsak nem valami teljesen kezeletlen, éppen lefejt tehéntejet veszel.

(#54) tlala válasza zeorsdfd (#53) üzenetére


tlala
addikt

Elolvastam, köszi!
Azt elmagyaráznád miért kell 70 fokra melegíteni aztán lehűteni egy frissen kibontott pasztörizált tejet a joghurt készítéshez?
No offense, tényleg csak érdekel.

(#55) a2d2 válasza kerekfej (#51) üzenetére


a2d2
addikt

Ja, ez jó cucc, ennyit simán megér.

A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#56) szaszlaci válasza tvamos (#47) üzenetére


szaszlaci
addikt

Amikor nem került semmi a bolti tejbe, bár én ilyennel nem igen próbálkoztam, de mindig megrohadt, hisz mégiscsak került bele a levegőből valami "rossz". Ez alól egyetlen kivétel volt a napokban, a 160 forintos dobozos Auchan tej szobahőmérsékleten, kibontás után két nap alatt megaludt a dobozában. Hibátlanul.
Persze, a nyers tejet kellene forralni. De azért az ugye sem eredmény, sem íz szempontjából nem vetekszik egy profi pasztőröző berendezéssel.

tlala:
keletkezett volna egy enyhe égett ízre emlékeztető felhangja.
Nem csoda. Dupla falú lábas? Elvileg jobb...

Elég lehet egy frissen kibontott pasztőrözött tejnél a 45 fokra melegítés?
Pontosan így érdemes csinálni. Maximum 45 fokra, hőmérővel! A pasztőrözött tej kibontás után teljesen steril, nincs benne mit elpusztítani a forralással.

miért kell 70 fokra melegíteni?
Miért kellene? Teljességgel értelmetlen babona. Ez nem pusztít el semmit, de a fehérjék már bőven kicsapódnak. Vagyis a nyers, kezeletlen házitejnél sem használ.

a gyümölcsön kell valamit sterilizálni vagy varázsolni?
Ha a tejbe beleteszed az oltókultúrát (joghurt formájában vagy másképp), akkor az a kicsi fertőzés, ami rajta van a gyümölcsön, olyan kevés csírát tartalmaz, hogy nem rúghat labdába, és nem fog elszaporodni. Nyilván megmosod.
Tejbe egyebet beletenni viszont óvatosan, én vaníliás cukorral próbálkoztam, de nem lett belőle semmi, gondolom gátolta a szaporodást.

nem akarok flémet generálni
Nem tudom, miért van általános félelem a konfrontációtól. Ha különbözőek a vélemények, akkor jó, ha mindenki leírja, indokolja a magáét. Egy kis fórumos karate még nem ártott senkinek. Utána mindenki azt hisz el, amit akar.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#57) zeorsdfd válasza tlala (#54) üzenetére


zeorsdfd
senior tag

Hm, nos az újabb kutatások szerint 45 fok is elég. Az én véleményem nincs alátámasztva tudományos csak házi tapasztalattal így most megtörténik a ritka pillanat:

Egy fórumozó a saját véleményét nem ténynek veszi és hajlandó lazán változtatni rajta egy hozzászólás hatására.
45 fok, hajrá:-)

(#58) tlala válasza szaszlaci (#56) üzenetére


tlala
addikt

Köszi.

(#59) tlala válasza zeorsdfd (#57) üzenetére


tlala
addikt

Magam is titokban azt az ördögi tervet eszeltem ki, hogy majd egyszerűen kipróbálom 45 fokon! :)

[ Szerkesztve ]

(#60) Cathfaern válasza mrhitoshi (#36) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Azért kíváncsi lennék egy vaktesztre, ahol különböző "dobozos" tejek, meg házi tejek közül kéne megmondani, hogy melyik melyik :) (nyilván a házit beállítva ugyanolyan zsírtartalomra, mint a dobozos, mert azt a különbséget nyilván észre lehet venni ha az ember gyakran iszik tejet... ha nem, akkor azt se)

(#61) d@vee válasza tlala (#50) üzenetére


d@vee
őstag

Én is túl vagyok életem első házi joghurtján. Tegnap este csináltam meg. És UHT!!!! tejből, csak azért is mert láttam hogy sokan nem azt javasolják :DDD Ééééés...láss csodát, pontosan ugyan olyan ízű lett a joghurt mikor ma megkóstoltam, mint amelyiket beletettem. Tej felforralva, vártam míg hűl, aztán belekavartam az élőflórás joghurtot, beleöntöttem befőttes üvegbe, szárazdunsztba bele, majd beraktam a kandalló mellé, amiben addigra már csak a parázs volt, így jó hőmegtartónak bizonyult. Ezt megcsináltam este 7-kor, majd reggel 7 körül még enyhén kézmeleg volt a joghurt. És finom lett, szerencsére.
Én a gyümölccsel való ízesítéshez kiolvasztottam málnát, persze azt amit még a málnaszezonban elraktam, majd raktam hozzá mézet és egy kanál joghurtot is. Botmixerrel összekevertem, majd a végeredményt hozzáadtam a natúr joghurthoz. Alig bírtam leállni az evéssel :D

update: Mostmár tudom hogy felesleges volt felforralni. Minden nap tanul valamit az ember :))

[ Szerkesztve ]

Ja

(#62) Essejó


Essejó
veterán

Zsenge ifjú koromban :) úgy 50 évvel ezelőtt még csak kannás tejet lehetett itt Pesten venni. Nyaranta főleg mielőtt lett jégszekrényünk, gyakran összement a boltból frissen hozott tej a reggeli kakaó főzése közben. Olyankor ment egy tüll zacskóba és túró lett belőle. Ha eleve kiderült hogy savanykás íze van akkor meg ment bögrében a kamra polcára és másnapra ott volt a finom aludttej. A fél literes üveg korsó alján ott volt egy két ujjnyi savó és felette a megalvadt tej. Ha most megpróbálom ezt az UHT homogénezettet megalvasztani akkor
lesz kb fél krigli savó és felette egy büdös keserű kidobni való alvadék.
Számomra érdekes kérdés, hogy mitől hajlamosabb a homogénezett UHT tej a rohadásra, mint a tehénből származó hőkezeletlen tej.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#63) DeFranco válasza Essejó (#62) üzenetére


DeFranco
nagyúr

parszor mar elmagyaraztak itt a topicban...

(#64) Cheesy


Cheesy
őstag

Enyhén elhavaztam a héten, most tudtam csak nekikezdeni elolvasni a kommenteket.
Nem is hittem volna, hogy a 10 kommentnél többre érdemes ez az egyszerű írás, köszönöm az érdeklődést :R

A félreértések elkerülése végett:
Látom többen tudományosan, szakértően közelítitek meg a témát. Szerintem az írás hangvétele és tartalma senkiben nem keltette azt érzetet, hogy itt egy tejipari szakember által írt cikk készült :N Pusztán szerettem volna Veletek megosztani ezt az egyszerű technikát, ami annyira kezdetleges, hogy kb. az általános iskolás gyerekeket lehet a biológia alapjaira tanítani egy kis házi-kísérletezéssel :DDD

Miért nem házi tej? Miért nem UHT tej?
Házi tejjel még nem próbáltam, UHT tejjel nem lett ilyen az eredmény.

Kb. 1,5 éve használom ezt a technikát, eredménnyel. Próbáltam többféle joghurtkultúrát, érdemes kísérletezni, nekem a cikkben szereplő márkák váltak be leginkább, ezekből tudom hogy mit kapok.

Ha valaki szakirodalomra vágyik,, nekem ez hozta meg a kedvemet:
Elisabeth Mayer-Reithofer - Házi készitésű tejtermékek

[ Szerkesztve ]

www.vakbelmutet.hu

(#65) Feruendios válasza PistiSan (#40) üzenetére


Feruendios
aktív tag

Vicces, hogy mindenki a Tej zsírtartalman lovagol.
Pedig a tej fehérje és cukor(tejcukor) tartalma sokkal fontosabb.
Főleg, hogy a joghurt baktérium is tejcukrot használja tápanyagnak.

[ Szerkesztve ]

Sajnos mar nincs magyar billentyuzetem :(

(#66) #65675776 válasza szaszlaci (#46) üzenetére


#65675776
törölt tag

A táblázat le felejti figyelembe venni a cukrokban oldott kristályvizet például. Emiatt is szeret pl a karamellaital szétválni, mert a hozzáadott emulgeálószer mennyiségénél csak a hozzáadott vizet veszik figyelembe, a karamellben maradó kristályvizet nem. Emiatt pedig felborul az egyensúly. Karamell esetén egyetlen beszállító sem vállal garanciát víztartalomra, de mégcsak meg sem szokták adni. Így meg számolni sem lehet vele.

UHT tejeknél semmi rossz nem kerül a levegőből a dobozba, mert az a levegő a dobozba sterilizálás után kerül. Azaz magát a levegőt sterilizálják.

Cathfaern: Márcsak azért sem menne szinte senkinek sem a vakteszt, mert pasztőrkonstrukciónként eltér, hogy milyen íze lesz a tejnek. Más íze lesz a sima triplafalú csöves hőcserélőn átkergetett tejnek, mint a mikrocsövesen, és megint más íze van a közvetlen pasztőrözöttnek.

[ Szerkesztve ]

(#67) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Grat az első blogbejegyzésedhez, barátom! :C

⭐ Stella

(#68) Essejó válasza Cheesy (#64) üzenetére


Essejó
veterán

Nem rossz irodalom, de mondhatni kézműves mennyiségekről szól: Végy 10 - 40 liter fölözött tejet. :)

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#69) szaszlaci válasza #65675776 (#66) üzenetére


szaszlaci
addikt

98 % vízről beszélsz. 2 - vagy 12 gramm "tartalom", ez +500 % tévedés a részedről. Vagy talán az 5 gramm laktózban van 10 gramm víz? Hjajj...

Miután kinyitod a dobozt, azután kerül bele a levegőből a fertőzés. Ezért romlik meg pár nap után. Ismét csak hjajj...

Vaktesztre. A karamellizálódástól lesz érdemben más ízű a tej, ami az UHT jellemzője. Illetve a zsírtól, de attól nagyon. Plusz a fogyasztási hőmérséklettől.
Ha pedig nem lehet megállapítani, melyik a bolti, újabb pont mellette.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#70) Cheesy válasza radi8tor (#67) üzenetére


Cheesy
őstag

Köszi! :R

www.vakbelmutet.hu

(#71) Cathfaern válasza szaszlaci (#69) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Tök örülök a vitátoknak, mert nagyon sok új infót tanultam belőle, szóval felőlem nyugodtan folytassátok, de csak én látom úgy, hogy ugyanazon az oldalon álltok? :)

(#72) #65675776 válasza szaszlaci (#69) üzenetére


#65675776
törölt tag

A tipikus UHT tejről beszéltem, azaz az 1,5-ösről. De a 98% valóban túlzás volt. A 3,6-os tejjel azért sem lehet összevetni, mert a táblázatban szereplő dolgok többsége a fölözés során szinték távozik a tejből, mert a tejzsírhoz kötődnek. A sűrűségük emiatt hiába nagyobb a víztől, ki fognak a fölözőben válni a zsírral együtt.

Igen, de a karamellizálódás annyira nem komoly jelenség. A laktóz csak kis mennyiségben karamellizálódik a pasztőrben. Eleve 223 °C az olvadáspontja normál nyomáson. A pasztőrben viszont jóval magasabb a nyomás ennél (azaz az olvadáspontja is magasabb lesz). Ha meg ténylegesen beindul a karamellizálódás, akkor azt a terméket lehet kidobni. A karamellizálódott laktóz nagy része lerakódik a hőcserélőben normál üzem közben. A termékben akkor marad benne, ha a töltőgép hosszú ideig áll, és emiatt a pasztőrben forog a termék. Ilyenkor viszont kismértékű karamellizálódás esetén is már megjelennek a tejben a karamellszemcsék. Rossz esetben az egész árú durván elszíneződik. A narancssárga tejet meg kissé nehéz lenne eladni, ahogy a koromfekete kakaót is.

Indirekt pasztőrben alig karamellizálódik a laktóz, mégis az abban pasztőrözött tej lesz édesebb és krémesebb. A mikrocsövesben pedig a legkevésbé.

(#73) Feruendios


Feruendios
aktív tag

Megvettem a joghurt készítő gépet pár óra és kiderül mit tudd a technológia vs. technika.

Sajnos mar nincs magyar billentyuzetem :(

(#74) tlala válasza Feruendios (#73) üzenetére


tlala
addikt

Igen, megvettem én is az 5e Ft-os Lidl masinát.
Nem ciciztem, rögtön 3 féle tejből próbálkoztam (Zöld Farm bio, Mizo bio, és 2,8-as Sissy Penny UHT, hogy legyen benne minden kategória).
Az "egyszerre csak egyet változtatunk" kísérleti elvet követve mindegyik tejbe ugyanazt a Zöld Farm bio joghurtot kevertem.
Holnapra megvan az eredmény.

(#75) szaszlaci válasza #65675776 (#72) üzenetére


szaszlaci
addikt

tipikus UHT tejről beszéltem, azaz az 1,5-ösről
A hőkezelés és a zsírtartalom mióta függ össze? Meg aztán a "tipikus bolti" az 2.8-as vagy 3.5-ös. Az 1.5-öst nem is tudom, minek árulják. Norbi töltött káposzta mellé, fogyásról álmodozóknak?

ki fognak a fölözőben válni a zsírral együtt.
Részben igaz. Táblázat A Technológia hatása a tej- és tejtermékek összetételére tankönyvből:

A zsír teljes egészében ki van szedve – ahogy azt már a legelején írtam – de még ebben a nullás tejben is 5,8 – 7,9 % a "tartalom". Mínusz az általad írt kötött víz.

A tejcukor hőkezelés közben óhatatlanul karamellizálódik. Ez az UHT esetén olyan mértékben, hogy már érezni az ízét, ez alól én még nem találkoztam kivétellel. Tény, hogy ez nem a "természetes", savanykás tej íz, ízlés kérdése, kinek tetszik.
Azt, hogy a korábban karamellizálódott és a gépre ráégett tej oldódna fel és "ízesítené" a tejet, nem tartom valószínűnek, hiszen ahhoz túl sok tej halad át rajta és túl egyforma a késztermék íze.

A 223 °C, vagy még több elérését szintén nem hiszem, mert igen szűk határok között kell maradnia ez az eljárás közben. Az UHT 135 – 150 °C között készül.
Itt van erről két diagram, mert látványosabbá teszi a hozzászólást:

A vicc, hogy tényleg nem mondunk nagyon mást.

Egyébként azt próbálta valaki, hogy a tejbe beletesz öt vagy tíz százalék tejszínt, és abból csinál joghurtot? Elvileg jóval krémesebbnek kellene lennie.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#76) Cathfaern válasza #65675776 (#72) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Arról nincs valami lista, vagy nincs valakinek infója, hogy melyik márka UHT-t tejét milyen technológiával csinálják? Csak bevásárolnék egyszer mindegyikből, kiváncsi lennék az ízkülönbségre :)

(#77) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Emberek, ha rám hallgattok, nem pazaroljátok a pénzetek kész joghurtokra, ha alapkultúra kell. Egyrészt ezek - amennyiben nem élőflórásak - utólagosan pasztörizáltak, és csak kevés erjesztő baktérium marad bennük életben (A jele ennek, hogy a dobozban nem keletkezik erős nyomás a baktériumok által termelt szén-dioxidtól, és a tejsavbaktériumok sem erjesztik tovább az anyagot 40-45 fokban.) Másrészt hosszú távon drága. Ami nektek kell: A Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet webboltja, ahol olyan joghurtkultúrát vehettek, amilyet akartok. (Vagy kefirkultúrát, vajkultúrát sajthoz, túróhoz és tejfölhöz, vagy amit akartok.) Aztán azt ki lehet tölteni sterilizált műanyag pálinkásflakonba vagy hasonlóba, mélyhűtőben eltartható hosszú évekig, az enyém már vagy 5 éves és működne. 8-10 bogyó a 10 lityi pasztörizált vagy forralt, majd gyorsan visszahűtött tejbe és 42-45 fok a termosztátban 6-12 órán keresztül. (Én 43,2 °C-on érlelem a kedvenc alapjoghurtomat.) Eztán érdemes hűtőben tartani, 10 fok körül egy fél napig, ekkor még alakul az íze és állaga, egyre jobb lesz. Ennyi a történet. Tehéntejnél általában és magasabb víztartalmú korai laktációs kecsketej esetén érdemes lehet elpárologtatni valamennyi vizet (mint a lekvárból) vagy tejport adagolni hozzá, hogy kellő sűrűségű legyen, de ez ízlés dolga. Egyébként az adott kultúrához minden esetben mellékelik a részletes technológiai leírást, ami nem túl bő, ellenben idődiagramokkal támogatott, úgyhogy sokra lehet következtetni.

Ui.: Tíz éven keresztül készítettem szinte minden nap joghurtot, általában 2×4,25 literes befőttes üvegnyit, néha többet. (Nem adtuk el. Pro joghurtevők voltunk. :D 3-4 ember adagja, és vissza kellett fogni magunkat.)

[ Szerkesztve ]

(#78) tlala válasza Crystalheart (#77) üzenetére


tlala
addikt

Köszi, és a linket is.
Azt meg tudod mondani, hogy mi a kiszerelésnél az "50u"?

(#79) tlala válasza tlala (#74) üzenetére


tlala
addikt

Na, akkor megírom a tesztem eredményét. :)

1. Tej: Zöld Farm Bio, 3,5%
2. Tej: Mizo Bio, 2,8%
3. Tej: Sissy UHT, 2,8% (életemben nem láttam még, asszem Penny-ből hozta/kapta az asszony)

Oltó joghurt: Zöld Farm Bio joghurt
Technológia: Lidl joghurtkészítő gép (most 5e Ft), 12 óra bekapcsolt állapot, majd kb. 10 óra hűtőben pihi.

Eredmény:
Érdekes, nem volt markáns, nagyon jelentős különbség a három versenyző között. A 3. versenyző édeskésebb és hígabb volt egy picit, de atomul az is fejre fordítható volt az üvegben. Ha nagyon kifinomultan teszünk különbséget, akkor a sorrend 1-2-3. Az 1-es termék picit sűrűbb lett, ezzel nyert - ez nyilván a magasabb zsírtartalom miatt van.
Összességében mindhárom joghurt finom volt, bár az én ízlésemnek nem elég karakteres, mert én a balkániasabb, savanyúbb joghurtokat szeretem, ez meg így édeskés, krémes végeredményt ad.
Megvan a fejlődés további iránya - összességében tök jó játék, és a családom is élvezi. :)

(#80) szaszlaci válasza tlala (#79) üzenetére


szaszlaci
addikt

savanyúbb joghurtokat szeretem
Akkor tartani kellene a hőmérsékletet a 12 óra alatt 42 – 45 fok között. Minél alacsonyabb, annál kevésbé savanyú, krémesebb, aludttej jellegű lesz. Másrészt lehet jobb, ha a 12 óra inkább 24. Utána még 24 (– 48) órát állni hagyni a hűtőben, attól is savanyúbb lesz.

50u = 500 liter tejhez elég.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#81) tlala válasza szaszlaci (#80) üzenetére


tlala
addikt

Nagyon köszi.
Akkor most jön a 24 órás verzió.
Azt még meg tudnád nézni nekem a lenti tejgyári linken, hogy nekem melyik oltóanyag ajánlott? (A savanykásabb, balkáni erősebb ízekhez. Ugyanez érdekelne a kefírek között is.)
Nagyköszi.

[ Szerkesztve ]

(#82) szaszlaci válasza tlala (#81) üzenetére


szaszlaci
addikt

Azt nem tudom, de ad mindhez valami jellemzést. Érdemes lenne írni nekik egy mailt, hogy melyiket ajánlják.
Egyébként ha úgy készíted, ahogy javasoltam, akkor az probiotikummal (vagy azokkal a kultúrákkal) elég savanyú lesz. Amelyik törzs a melegebbet szereti, az több savat termel, és addig folytatja ezt, amíg annyira savas nem lesz az egész közeg, hogy nem ideális neki, ekkor lelassul majd abbahagyja. Lehet próbálkozni menet közben kavarással, hátha.
Szerintem a savak keveréke, ami miatt te másnak érezheted, hisz van benne sok minden, hangyasav is pl.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#83) siskad


siskad
őstag

Köszi a cikket, megcsináltam és tényleg jó. :) Bár én a ,,Joghurtkészítés házilag, lusta fórumlakó módra" címből erre számítottam:
1. Nyisd ki a hűtőt
2. Vedd ki a joghurtot
3. Edd meg
;]

Xiaomi 13

(#84) daninet


daninet
veterán

Miért nem lepődök meg, hogy a PH-n a joghurtokhoz IS ért mindenki :D

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#85) DeFranco válasza daninet (#84) üzenetére


DeFranco
nagyúr

mert értesz a ph közösségéhez :D

(#86) Essejó válasza daninet (#84) üzenetére


Essejó
veterán

A velem egykorúaknak lehet nem újdonság, de anno volt egy vicc: Miért tud minden IT-s elég jól főzni? Mert éjjel fél 3-kor nem jön ki a pizzafutár. :D

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#87) tlala


tlala
addikt

Kísérlet 2.

Négyféle mezei bolti anyag (2 joghurt, 2 kefir)ugyanabba a tejbe téve 24 órára Lidl-s joghurtkészítő gépbe.
1. Zöld Farm bio kefir
2. Nádudvari élőflórás kefir
3. Bakoma greek joghurt
4. Cserpes joghurt

Röviden: a 24 órás gépben (melegen) tartás meghozta az általam áhított enyhén savanykás, fickósabb ízt. Már nem édeskés, fehér krémes tejföl állagú az eredmény, hanem háziasabb, lazább szerkezet.
Ízek tekintetében nagy csodák nincsenek, a végtermék kb. olyan ízű lesz, mint amivel beoltja az ember. A nádudvarinak pl. eredetiben volt egy számomra kellemetlen "fertőtlenítő" íz felhangja, ez enyhébben bár, de megjelent az én kefiremben is, nem is tetszett. A Zöld Farm kefir viszont jobb lett, mint az eredeti, ami a dobozban volt. Nekem megerősítés volt, hogy kefirt ugyanúgy lehet a gépben készíteni, mint joghurtot.
A greek joghurt olyan sűrűbb állagú lett, mint az eredeti, kissé visszafogott ízzel.
Számomra abszolút győztes a Cserpes joghurt klón, de szerintem ebből is jobb lett az enyém. :)

Következő kísérletem tárgyai a gyümölcsös joghurt verziók lesznek.

(#88) Jhonny06 válasza daninet (#84) üzenetére


Jhonny06
veterán

"értenek"

(#89) szaszlaci válasza tlala (#87) üzenetére


szaszlaci
addikt

Már nem édeskés, fehér krémes tejföl állagú
Mert ami olyan, az még nem készült el! 12 óráshoz nem elég egy nyomokban élő joghurt a boltból, ahhoz sokkal magasabb csíraszám kell.
Ha komolyan és hosszú távon gondolkozol, érdemes lenne pár oltókultúrát vagy probiotikumot kipróbálni, mert azzal mindig azt kapod, amit vársz.
Egyébként légmentesen lezárod, ugye?

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#90) Crystalheart válasza tlala (#81) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Minden kultúrával lehet savanyúbb joghurtot készíteni, ha 45-höz közelíted a termosztát hőfokát. Minél melegebb, annál savanyúbb.

Az ABY-1 probiotikus kultúra (ezeket úgy lehet felismerni általában, hogy a leírásában valamely "bifido-" baktérium neve szerepel), és a leírás ellenére tapasztalataim szerint nagyon savanyú, vagy legalábbis tud az lenni. Lehet, azt kellene kipróbálnod. Normál enyhe joghurtra (ha jól rémlik) az YC-X11-et használtam, nagyon finom lett az is. 43,2 fokon normál (a Danone natúrhoz hasonló) íze lett, 45 fokon meg annál eléggé savanyúbb. De amikor még én vettem akkor nem volt ekkora választék, nem volt 7 féle (csak talán 3), és nem ismerem az újakat.

[ Szerkesztve ]

(#91) tlala válasza szaszlaci (#89) üzenetére


tlala
addikt

Igen, lényegében empirikus módon bebizonyítottam, amit te már korábban leírtál, hogy a savanykásabb íz az érlelési idő el jön meg. :)
De így legalább meggyőztem a szkeptikusokat is, akik kételkednek az elméleti leírásokkal kapcsolatban.
Igen, hamarosan vásárolni fogok oltókultúrát, terveim szerint szervezni fogok egy csoportos vásárlós/megosztós projektet.
Igen, légmentesen lezárom, a joghurtkészítős edény üvegeinek csavaros teteje jól zár.

(#92) tlala válasza Crystalheart (#90) üzenetére


tlala
addikt

Köszi, ez is értékes.
Veszek majd oltóanyagot, de az olcsó Lidl-s masinámon nincs termosztát, csak egy prózai ki-be kapcsoló, így ennél az érlelési idő hosszával tudok játszani.

(#93) tlala


tlala
addikt

Kísérlet 3. - gyümölcsjoghurt

Röviden a végeredmény: ez is nagyon egyszerű, de itt határozottan a 12 órás érlelést javaslom, a 24 óra sok volt. Gondolom a gyümölcs és a lekvár savanyító/erjesztő hatását is figyelembe kell venni, illetve a gyümölcsjoghurthoz szerintem kifejezetten a krémes lágy állag illik.
A receptem egyszerű volt: 3,5%-os pasztőrözött tejet használtam minden melegítés és forralás nélkül, ahogy eddig is, és a Lidl-s masinát.
Minden üvegecskébe dobtam egy evőkanálnyi vörösáfonyát (a Tesco-s 400 gr-os kiszerelés jó árban is van és nagyon finom), és tettem bele egy evőkanálnyi áfonyalekvárt is, ami engedelmesen leparkolt az alján. Oltónak Cserpes joghurtot használtam.
Az érlelés alatt a szárított áfonya remekül visszahízza magát a tejben és puha lesz, továbbá fogyasztás előtt felkavarva a lekvárt - a végeredmény egy tökéletes gyümölcsjoghurt.

(#94) szaszlaci válasza tlala (#93) üzenetére


szaszlaci
addikt

A gyümölcsössel úgy értem el jó eredményt, hogy minden nélkül készült egy alapjoghurt (a kevésbé savanykásat amúgy is jobban szeretem), majd egy pohárnyiba 1 – 2 tabletta édesítőszert összetörtem és elkavartam. Az édesítőszer azért (is) jobb, mert nem a savanyú íz ellen dolgozik, mint a cukor, hanem békén hagyja és mellette tud édes lenni.
Utána hozzá valamennyi lekvár, és kicsit összekevertem. Semmi értelmét nem láttam előre belerakni, a szárított gyümölcsöt pedig be lehet áztatni fél napra.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#95) DeFranco válasza szaszlaci (#94) üzenetére


DeFranco
nagyúr

én müzliszeletet török bele, általában gyümölcsöset. így egy olyan eredményt kapok, ami meglehetősen hasonlít a legkedvencebb (sic!) joghurtomra.

(#96) Crystalheart válasza tlala (#92) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én egy papagájkeltető dobozt használtam (míg volt tejem, ma már kecskék híján egy éve nincs sok tejtermék az életemben), ilyesmit. :DDD Igaz, ezek nem olcsók. Egy papagájos ismerősünk adta, mert tönkrement (megsült benne egy fióka), én megforrasztottam az elszakadt vezetékű hőérzékelőt és voila. De egyébként pár ezer Ft-ból össze lehet rakni egy jó cuccot ehhez. Kell hozzá egy termosztát chip lengő hőmérővel meg valami vezérléssel (Conradban is lehet tán kapni ilyeneket), meg egy ventis, kis teljesítményű (50-75W) fűtőszál, összekötöd egy rém egyszerű kapcsolásban és beépíted egy kiszuperált mini hűtőszekrénybe, egy nagyobb hűtőtáskába, vagy egy polisztirolhab-dobozba. (Azt hiszem, a Metroban lehetett ilyen hungarocelldobozt kapni, talán egy ezresért.)

A linkelt oldalon meg lehet kapni külön a fűtőegységet, doboz nélkül mindössze 30 ezer pénzért :D Mondjuk az legalább előre össze van szerkesztve. De mondom, néhány ezresből össze lehet hozni, bár talán nem lesz gyári szépségű, ha az ember nem eleve ilyenekkel foglalkozik.

[ Szerkesztve ]

(#97) szaszlaci válasza Crystalheart (#96) üzenetére


szaszlaci
addikt

Akkor eddig az én megoldásom a legolcsóbb. Nagy fedeles műanyag vödör, kibélelve vatelinnel. Belefér akár négy darab 6 – 7 decis fedeles műanyag pohár. Közöttük pedig egy 5 Wattos kockacukorellenállás becsavarva egy papírba, 3 – 5 Watt fűtésre beállítva. A művelet végeztével megmérem a joghurt hőmérsékletét, és tudom, legközelebb kell-e változtatni.

DeFranco: már tudom, mit veszek legközelebb. :K De van ám ilyen darabos müzli is, ugyan az van benne.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#98) DeFranco válasza szaszlaci (#97) üzenetére


DeFranco
nagyúr

azt nem ragasztja össze a (mű)cukor :)

(#99) Crystalheart válasza szaszlaci (#97) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A te megoldásodnál mindig lehet néhány tized (vagy néhány egész) fok eltérés, ami a végeredmény ízének módosulását eredményezheti. Nekem fontos volt, hogy mindig azonos minőséget állítsak elő, 43,2 fokon, termosztát nélkül az nem megy.

[ Szerkesztve ]

(#100) haxiboy


haxiboy
veterán

Kefírgombát próbálta már valaki? Barátnőm nagymamája használja, bármilyen tejjel működik, és nagyon finom. :K

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#101) zeorsdfd válasza haxiboy (#100) üzenetére


zeorsdfd
senior tag

Igen, ebben a topicban is többen írtunk róla.
Én speciel jobban szeretem(a pletykák szerint még egészségesebb is), és az készítése messze egyszerűbb ennél a pepecselős joghurt gyártásnál.:-)

gomba+szobahőmérsékletű tej+12-24 óra=kész az iható kefír

(#102) haxiboy válasza zeorsdfd (#101) üzenetére


haxiboy
veterán

Mi azt bírjuk benne hogy nagyon gyorsan szaporodik, elég gyakran a kukában landol a többlet. Persze mindig a frissebb van megtartva :) Azt nem tudom hogy egészségesebb-e, viszont nagyon finom. Nyáron mikor melegebb van akkor 5-7 óra is elég neki, persze attól is függ mennyire sűrűnek szeretnéd.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#103) zeorsdfd válasza haxiboy (#102) üzenetére


zeorsdfd
senior tag

Jaja, gyakran a kukába kerül :K
Viszont én már le is fagyasztottam egyszer és 2 hónap múlva elővéve továbbra is működött, szaporodott :Y

(#104) Gerasz


Gerasz
aktív tag

Sziasztok!
Tlala kollégával szeretnénk rendelni kultúrát megosztva, a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézettől:
http://xn--mtkiwebruhz-q7ad.hu/hu/kategoriak/35

A postaköltségnél lényegesebb, hogy mennyiségi kedvezmény van bizonyos termékekre. A legkisebb mennyiség is viszonylag nagy, így megosztva többet is kipróbálhatnánk, egységnyi zsetonért.

Budapesten személyes átvétellel adnám (adnánk) át a cuccot. Ha érdekel, írj, mert a héten nyélbe ütnénk az üzletet.

(#105) tlala válasza Gerasz (#104) üzenetére


tlala
addikt

Bocs, nekem a héten nem jó, távol vagyok, csak a jövő hét!
Persze ha addig elvan nálad, semmi gond. :)

(#106) domerator válasza tlala (#74) üzenetére


domerator
veterán

Lidl joghurtgép nálam is megvéve, ugyancsak Bio Zöld tejjel és joghurtttal kipróbálva, az eredmény számomra isteni, a jövőben gyümölcsjoghurt kísérletezés a terv. A gép nagyon megérte, nem kell sem edényekkel sem pedig a pontos hőmérséklet tartásával kínlódni. :C

Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

(#107) Crystalheart válasza domerator (#106) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Jópofák meg olcsók ezek a kis gépek, csak kár, hogy olyan nagyon kicsik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.