Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#24) #65675776 válasza szaszlaci (#6) üzenetére


#65675776
törölt tag

Pont ugyanazt lehet írni erre a hsz-ra, mint az első szava.

-A szavatosság nem a hőkezelés módjától függ elsődlegesen, hanem a csomagolástechnikától, beleértve ebbe a csomagolóanyagot is. Hiába megy át a tej az ultrapasztőrön, ha utána sima egyrétegű PE fóliába csomagolod nyitott töltőgéppel. Ebben az esetben 6-7 napnál többet nem fog kibírni. Nyitott technológiával nem is lehet efelé menni.* Mindenképpen zárt technológia kell, ahol magát a csomagolóanyagot is sterilizálod (peroxidot szokás erre használni), illetve a csomagolóanyagot feltöltöd steril levegővel, vagy semlegesgázzal (nitrogén leginkább). Ha a többrétegű, fényzáró fóliát használod, akkor már ilyen technológiával elérhető 30-40 napos szavatosság is. Ezek ugye a féltartós termékek. Sima PE bevonatú papírdoboz kb ugyanezt tudja biztosítani. Ha ennél hosszabb szavatosságra van szükséged, akkor már csak és kizárólag az aluréteget is tartalmazó többrétegű PE bevonatú papírdobozok jöhetnek szóba. Amennyiben termelés közben bárhol megnyílik a steril ág (legyen az csak egy szivárgó tömítés, vagy akár csomagolóanyagszakadás a töltőtérben), akkor el kell mosnod a steril ágat, és újra kell sterilizálnod. Egyébként az túlzás, hogy évekig. Gyümölcslevek talán, de ott sem jellemző az egy évet meghaladó szavatosság. Tejtermékeknél fél évnél többet nem adnak meg semmire sem. De az is csak a bontatlan csomagolásra igaz. Amint kibontottad, maximum 2-3 nap, és az is csak hűtve tárolás esetén.

-A zsírt valóban lefölözik (nem kiszedik), ezzel álítják be ugyanis a késztermék zsírtartalmát (nem hígítással, mint a sok hozzánemértő mondja). Amennyiben kicsit túltolták a fölözést, akkor a szükséges zsírmennyiséget tejszínnel pótolják. De mindez még a termelés megkezdése előtt történik. Amint a termék bekerült a végfeldolgozási UHT pasztőrbe már nem lehet semmit sem adalékolni hozzzá. Az ok ugyanaz, amit az előbbi pontban is írtam: zárt technológia. A homogénezőn az egész árú megy át, nem csak a zsír. Tejszínt (ami kb koncentrált tejzsír ugyebár) eleve jóval alcsonyabb nyomáson szokás homogenizálni, mint más termékeket. Tejszín esetén 25 bar a jellemző, a többi UHT terméket 240 baron szokás. Magas nyomáson a tejszínben olyan mértékben szétcsapnák a zsírszemcséket, hogy a legjobb pornóribanc sem lenne képes felverni.

* - a savanyú tejtermékek más kérdés, azokat a savanyúságuk önmagában tartósítja valamennyire. Ezért lehet joghurtot, tejfölt és hasonlókat nyílt technikával gyártva 20-30 napra szavatolni.

A lényeg, hogy a tejipari technológiákról nem igazán tudsz semmit sem.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.