Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7751) Petzval válasza Robb202 (#7749) üzenetére


Petzval
senior tag

A Sigma EX-ek jó optikák a 100 ezres kategóriában. Ha ennél jobbat akarsz akkor az ára is nőni fog akár a többszörösére.Nem a fény erőssége hanem a színösszetétele határozza meg hogy milyen színeket kapsz. Az erőssége persze szintén kell hisz így lehet rövíd záridővel dolgozni és ami tárgyfotózásnál még lényegesebb rekeszelni a nagyobb MÉ eléréséért.

(#7752) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Van valakinek tapasztalata a Samyang (walimex, rokinon, stb) 1.4/85-ös és 2.8/14-es obikkal? piszokolcsón adják őket a német ebayen, és a tesztekben szépen szerepelnek.

Nagylátó fronton (nikon gépre) nem is tudom, van-e megfizethető alternatíva a 2.8/14-esre, a 2.8/14 nikkor kb 6x annyiba kerül, ráadásul nem jobb...

#7751, "A Sigma EX-ek jó optikák a 100 ezres kategóriában. " Hja, csak meg ne szívja vele az ember, ld #7739

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7753) krisi047


krisi047
aktív tag

Üdv! Érdekelne, hogy Nikon vázakhoz vajon van-e a Canon 70-200/f4-hez hasonló bestbuy teleobjektív? Hasonló átfogással, hasonló képminőséggel. Ha esetleg nincs, milyen árfekvéstől érdemes ilyen minőséget várni?

Illetve nem tudja valaki esetleg, hogy Thomas Shahan milyen objektívet használ egész pontosan?

[ Szerkesztve ]

(#7754) cOxeR válasza krisi047 (#7753) üzenetére


cOxeR
Ármester

Asahi Takumar 50mm primeot

(#7755) rumos14 válasza t72killer (#7752) üzenetére


rumos14
nagyúr

Samyang 85/1.4-et próbáltam. teljesen nyitva is jól használható, csak kicsit CA-zik. a MF emberes feladat.

(#7756) rumos14 válasza krisi047 (#7753) üzenetére


rumos14
nagyúr

van ilyen: [link], de egy modern 70-200/F4 VR tényleg esedékes lenne.

(#7757) csakb válasza krisi047 (#7753) üzenetére


csakb
őstag

"Illetve nem tudja valaki esetleg, hogy..."

Itt a setupja:

http://www.flickr.com/photos/opoterser/2545298333/in/set-72157600033219132/

Harmonika + telekonverter + fordító + 2.8/28 Takumar, vagy Pentax 1.7/50. Tulajdonképpen filléres cuccok.

(#7758) t72killer válasza rumos14 (#7755) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi! milyen gépen próbáltad?

A jó f/1.4-es teljesítmény jó hír, asztrofotózásra és esti kistelének szeretném használni.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7759) rumos14 válasza t72killer (#7758) üzenetére


rumos14
nagyúr

Sony-n, de sztem ennél az obinál totálmindegy.
asztro fotózásra sztem rövid, és nem is hinném, hogy f1.4-en szokás használni ilyen témánál.

(#7760) csakb válasza rumos14 (#7759) üzenetére


csakb
őstag

Nagy kiterjedésű objektumokhoz pont ilyen rövidebb fókusz kell. Ha meg 1.4-en is elég jó, akkor 2.0-ra, 2.8-ra rekeszelve már biztosan az. :)

(#7761) t72killer válasza rumos14 (#7759) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Hosszabb fókusznak már van 4/300-as teleobim meg egy távcsövem, viszont nagyobb objektumokra (tejútrészlet, egy-egy komolyabb üstökös) már túl szűk a 4/300 látómezeje.

A filmes korszakban erre a feladatra 2.8/135-ös körüli obikat használtak - DX vázon ebbe a tartományba pont passzol a kis 85-ös.

Minél nagyobb a kihasználható fényerő, annál jobb. f/1.4-nél esetleg van esélyem rá, hogy sima fotóállványról használható képeket csináljak 4sec körüli expóidővel (hosszabb bemozdulna a föld forgása miatt). Sajnos az 1.4/50es nikkorom (AFD) katasztrofálisan asztigmatikus képet adott f/1.4-f/2-n, ugyhogy megváltam tőle. A samyangtól láttam már 1-2 asztrofotót, és pontszerűnek tűntek a csillagok a kép sarkában.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7762) rumos14 válasza t72killer (#7761) üzenetére


rumos14
nagyúr

értelek.
ezt nézd meg, sztem pozitív: [link]

nem tudom, milyen vázad van, keresővel pontosan MF-álni nem egyszerű. de ha kitapasztalod, hogy hová érdemes a végtelenbe való fókuszáláshoz állítani, és szépen megjelölöd az obin, akkor nem probléma.

(#7763) t72killer válasza rumos14 (#7762) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

ja, D7000-es váz. próbálok egy olyan példányt szerezni, amin van AF-confirm chip, és használhatom a beépített fókuszdetektáló rendszert. Máskülönben be kell szereznem egy Katzeye-t...

Igen, jobban néz ki, mint amit én kaptam az 1.4/50-essel.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7764) rumos14 válasza t72killer (#7763) üzenetére


rumos14
nagyúr

D7000-nél sztem jobban jársz az élőképbe belenagyítással.
nem tudom, mennyire mérvadó, de próbáltam AF visszajelzős M42 konvertert, de élőképbe belenagyítással bizony még pontosabban be tudtam lőni az élességet.

(#7765) t72killer válasza rumos14 (#7764) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kalibráció nem segített? Amúgy asztro munkára valamilyen specializált élességállítást fogok kitalálni (Bahtinov maszk és társai) nappali fotózásra meg valszleg nem úszom meg egy katzeye v hasonló beszerzését (kínai klónok vannak 15 font körül).

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7766) krisi047 válasza csakb (#7757) üzenetére


krisi047
aktív tag

Köszönöm a segítségeteket. Azt viszont még megkérdezném, hogy Nikon rendszeren is lehet használni ilyen szettet? Most állok DSLR vásárlás előtt, Nikon D90 és Canon 50D között fogok dönteni valószínűleg. Eddig a D90 vezet nálam, ezért a kérdés. Azt olvastam, hogy M42-es obik nem működnek végtelen állásban a Nikonnál, ami portrénál, illetve makrónál nem jelent gondot, így nálam sem. Jól olvastam? :)

(#7767) csakb válasza krisi047 (#7766) üzenetére


csakb
őstag

Persze, közgyűrűk, harmonikák, fordítók, telekonverterek minden rendszerhez vannak.

Az M42-t jól olvastad. Vagy ez a helyzet, vagy lencsés adapter kell, ha végtelent is akarsz.

(#7768) t72killer válasza rumos14 (#7764) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Egy nagyon érdekes postot találtam a 85-ös Samyang fókuszálásáról.
Röviden a lényeg, hogy az obinak elég komoly fókuszsík eltolódása van a blende függvényében (!), ergo f/4-nél nyitottabb rekeszeknél azon a rekeszen kell fókuszálni, amelyiken fotózni is akarunk.
Sajnos az obinak görbült a fókuszsíkja, így ezt is bele kell venni a számításokba (a kolléga f/2.8-on történő fókuszálást javasolt ha az f/4es fotókon egyenletes minőséget akarunk, ill f/1.4-en fókuszálást, ha a sarkokból akarjuk kihozni a maxot)

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7769) Petzval válasza krisi047 (#7766) üzenetére


Petzval
senior tag

Makrónál még előny a lencse nélküli adapter mert az optika kicsit előrébb kerülve növeli a leképezést. És a lencsés végtelen meg pont a végtelennél rontja a rajzot a legjobban. ahol a leginkább kellene a rajz asztronál.

(#7770) rumos14 válasza t72killer (#7768) üzenetére


rumos14
nagyúr

biztos így van...
én csak nyitva és f2-n használam, LV-ba való belenagyítással, és úgy teljesen pontos volt. személy szerint f2.8-nál szűkebb rekeszen nem is használnám - arra van más obi.

(#7771) t72killer válasza rumos14 (#7770) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Hmm, lehet, hogy a te példányod nem volt ilyen extrém, a DPR-on is írják páran, hogy náluk nem ilyen erős a jelenség. Ráadásul, ha f/2-es fotózás alkalmával teljesen nyitva fókuszálsz, azzal az teszt alapján jót teszel a képsarkok élességének.

Kb ez az egyetlen eset, amikor a LV fókuszálás hibázhat, lévén egyedül a blende változik meg fókuszálás és expó között.

Én kinéztem magamnak egy chippelt példányt, kíváncsi leszek, mennyire működik majd a fókuszvisszajelzés. A chipbe már be lehet programozni az ilyen huncutságokat, hisz az tudja, mennyi lesz a végső blende.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7772) t72killer válasza t72killer (#7771) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Lejárt a szerk idő, elfelejtettem beszúrni: ITT nézzétek meg a mélységélesség-ábrán, ahogy mozog a fókusz a blende függvényében. Ok, lehet az is, hogy elállították a gépet 2 kép között, de nekem gyanús...

PS, #7770-re: énis az 1.4-es, 2es fényerők miatt venném. f/6.3-ra, 8ra tökéletes a kitobi is.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7773) jancsi90


jancsi90
tag

Melyik jobb portrézásra? 5Omm vagy 35mm.
Af-s obira van szükségem így a 35mm 1.8 előnyben van az ára végett. Szerintetek jó választás?

''Ami igazán számít, az az intuíció'' A. Einstein

(#7774) kiskornel válasza jancsi90 (#7773) üzenetére


kiskornel
addikt

APS-C-n portrézásra az 50mm jobb. 35mm-en már nagy a perspektívikus torzítás, kevés a háttérmosás.

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#7775) jancsi90 válasza kiskornel (#7774) üzenetére


jancsi90
tag

Akkor inkább már egy Tamron 17-50mm f/2.8. Nem sokkal drágább.

''Ami igazán számít, az az intuíció'' A. Einstein

(#7776) cOxeR válasza jancsi90 (#7775) üzenetére


cOxeR
Ármester

Egy zoomobinak sosem lesz olyan képe, mint egy fixnek.

(#7777) t72killer válasza jancsi90 (#7773) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A 35-ös egészen biztosan túl rövid portréra. Egyrészt bele kell mászni vele a modell arcába, másrészt már torzít.

Az 1.8/50es a nikon egyik legjobb üvege és egyáltalán nem drága. Ebayról 100€ körül tudsz használtat beszerezni. (jaigen, nincs benne AF-s motor, D90/D7000 kell az autofókuszhoz)

Az újabbik (drágábbik) tamron 2.8/17-50-es használhatónak tűnik, a régebbi elég komoly CA-t produkált.

Az is kérdés, milyen portrékat szeretnél: egész/félalakos vagy arc. Mert arcportréhoz inkább 85mm dukál, itt a megfizethető darab a manuális Samyang (walimex, rokinon...) 1.4/85, amit 300€ körül szórnak a német ebayen.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7778) dabgergo válasza jancsi90 (#7773) üzenetére


dabgergo
őstag

Én portrézáshoz inkább a 85/1.8-at ajánlanám, használtan 80 körül mennek és iszonyat jó sztem.

(#7779) TayRol válasza t72killer (#7777) üzenetére


TayRol
veterán

100 ojroert vennek is egyet.:) csak nem merek uveget ebayrol beszerezni.

(#7780) jancsi90


jancsi90
tag

Köszönöm a válaszokat, imádom a ph fórumát, hamar választ kap az ember.
Nos nekem mindenképp afs obi kell mert jelenleg D60-om van és úgy néz ki, hogy D3,1k-ra váltok csupán az isóért és a vidiért.
Ami elérhető árban van még az a 35mm f1.8as nikon obi. Az 5Omm 1.4es nikon obit nem dicsérik és megnéztem használtan is és egy csomó volt amit nagyon újszerű állapotban árultak tehát első alkalomtól nem válik be. A másik választás a Sigma lenne, az hihetetlen élességet produkál csak kicsit drága. Nem szeretem a Nikonnak ezt a fókuszmotoros taktikáját. Még azon is gondolkodtam, hogy eladom az összes Nikon cuccomat és veszek használtan egy 45OD canont és 5Omm 1.8as fixet meg egy vakut és akkor: 'A gép forog, s az alkotó pihen', csak akkor megint kéne egy tele... stb... s rettegjek az error99től. Szóval nem hinném, hogy rá tudjam magam venni a D9Ore a videó végett, HD mániakus vagyok s ez visszahúz. Na meg d3,1k mellé sem egy 5Omm 1.8ast mert a szemem aztán káprázni kezd, annyit kell lessem az élességet. Viszont vidinél jól jön. Szóval hiába kérdezek, magamnak válaszoltam :C . Bár lehet úgy lesz, hogy veszek d3,1kát és egy 5Omm 1.8as fixet s majd 3 év múlva a vázat lecserélem.
Elnézést az esetleges érthetetlenségért.
Amúgy kicsit meglepett, hogy a 35mm 1.8as annyira torzít.
Na bye :R

''Ami igazán számít, az az intuíció'' A. Einstein

(#7781) t72killer válasza TayRol (#7779) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Jól meg kell nézni a képeket, és ha az eladó megbízhatónak tűnik, csak nyugodtan. Nekem eddig jó tapasztalataim voltak (és egy halom $-t spóroltam az új árakhoz képest)

#7780: a D3100-hoz esetleg lőhetsz egy sigma 2.8/17-50 HSM-et, az szépen rajzol 50mm-en. Bár 1 baj van vele: 3x annyiba kerül, mint az 1.8/50:(

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7782) kiskornel válasza jancsi90 (#7780) üzenetére


kiskornel
addikt

"Amúgy kicsit meglepett, hogy a 35mm 1.8as annyira torzít."

Perspektívikus torzítás! Az természetes. Az 50mm-es obi az egyetlen, ami nem rendelkezik vele. Az összes többi gyújtótáv torzít. Ha egy széles látószögű obival fényképezel közelre, akkor a közeli dolgokat nagyobbnak mutatja, míg a távoli dolgok még kisebbek lesznek a képen, ahhoz képest, mint amit szabad szemmel látsz.

Ezt a cikket találtam róla. Így már megértheted, miért nem ajánljuk a 35mm-es obit portrézásra.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#7783) TayRol válasza t72killer (#7781) üzenetére


TayRol
veterán

ha esetleg valahol talalsz egyet, dobj egy pm-et legyszives. ;)

(#7784) jancsi90 válasza kiskornel (#7782) üzenetére


jancsi90
tag

Köszi, mostmár értem.
Láttam, hogy lehet kapni nikon gépekre canon objektivvel kompatibilis adaptereket. Nos most az a kérdésem lenne, hogy a Nikon d3,1kval autófokuszt tudna a canon 5Omm 1.8asa?

''Ami igazán számít, az az intuíció'' A. Einstein

(#7785) t72killer válasza jancsi90 (#7784) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Attól függ, milyen az obi és az adapter, erősen kétlem.
A canon obi nikon gépre témával az AF-en kívül még egy komoly bajom van: ezek az adatperek tartalmaznak lencséket, uis a nikon tüköraknája a legmélyebb és canon obival nem lehetne nik vázon távolra fókuszálni (=elég közel hozni a lencsét a szenzorhoz).

Esetleg ebayről (UK, DE) vadássz le egy AFS 1.4/50-et. f/2 után jó azis.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#7786) Frigetrus válasza kiskornel (#7782) üzenetére


Frigetrus
senior tag

"Perspektívikus torzítás! Az természetes. Az 50mm-es obi az egyetlen, ami nem rendelkezik vele. Az összes többi gyújtótáv torzít."

Ezt még egyszer át kéne gondolni. A perspektíva csak és kizárólag a tárgytávolságtól függ.

(#7787) Frigetrus válasza jancsi90 (#7780) üzenetére


Frigetrus
senior tag

50-es fiexl az a baj, hogy APS-c kicsit kényelmetlen, mert pont olyan tartomány, amivel portrét még nem az igazi készíteni, de bárhova máshova, például beltérbe már túl szűk.
APS-c-re 35mm-est érdemes venni szerintem, és akkor az adja a normál látószöget.
35 f1.8 egy kíválló objektív, nagyszerű rajzolattal, jó árral és jó fényerővel.
Nyilván portrézáshoz még kevesebb mint az 50-es, de ez csak akkor igaz ha klasszikus mellképet akarnál csinálni, ott ahol a modell környezetéből is mutatni akarsz, oda teljesen jó a 35-ös.
A torzításról meg írtam az előző hsz-emben. Ha másféle torzításra gondolsz, az más tészta.

(#7788) Wyll


Wyll
őstag

Sziasztok!

Egy kedves hölgyismerősöm szeretne a Sony Alfa 330-as vázához objektívet venni. A cél igényesebb hobbi fotózás, ugyanis később még az is lehet, hogy rendesen is fotózással szeretne foglalkozni, ha minden összejönne ehhez. A jelenlegi téma elképzelések: sport, portré, ill. általános lennének. De ezt nem kell szigorúan venni, igazából még nagyon az elején tart a dolog, még simán alakulhat.

Mit ajánlotok, ami passzol ehhez a géphez? (Használt is lehet, ha jó állapotban van.)

Van két tipp is már, ezekről mi a véleményetek:
- SAL-75-300
- SIGMA APO 75-300

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#7789) máyköl válasza Wyll (#7788) üzenetére


máyköl
veterán

Hát portréhoz nem igazán jó a teleobjektív.
Sportra már inkább...

Sigma 70-300 -am van nekem is, Canonban. Eleinte jó, de nem egy profi objektív. Rajzolhatna szebben is, IS nem ártana, autófókusz elég gyengécske. De kezdetnek megteszi.
A következő telém egy 70-200 L lesz, ha meg lesz rá a pénzem. :B

Nem vagyok otthon Sony objektívekben, de valami fényerős 50mm körüli objektív lenne jó portréra. :K

(#7790) Frigetrus válasza máyköl (#7789) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Portréhoz leggyakrabban pont hogy a kistele és középtele tartomány a jó, ekvivalens 85mm-től szokták ajánlani felfelé.
Amúgy részben ellent is mondasz magadnak mert APS-c-n az 50mm pont kistele lesz már, igaz az még csak 75 mm ekvivalens.
Érdemes 85 fölé menni ekvivalensben. Én portrézáskor általában "fizikai 100mm" fölé megyek, ekvivalensben ez nyilván jóval több.

(#7791) Wyll


Wyll
őstag

Ezt a portré dolgot nem kell ám olyan nagyon komolyan venni. :)
Lehet, hogy inkább úgy kellett volna megfogalmaznom, hogy egy igényesebb általános objektív kéne, mondjuk olyan max 80.000Ft-ig (vagy 200EUR, ugyanis Frao. lesz a vétel helyszíne), ami nem volna rossz, ha néha sportesemények fotózásakor sem vérzik el teljesen. (Ehhez pl jó fényerő kell, nem?)

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#7792) máyköl válasza Frigetrus (#7790) üzenetére


máyköl
veterán

Hát nálam még APS-c -n sem tele az 50mm.
75mm szvsz nem kistele. Az egy középtartomány.
Szerintem a kistele olyan 100-120mm -től kezdődik.
Hát én a sigma 70-300 -al portrézék utoljára, elég gyenge fényereje kell, az pedig kell portrénál. Portréra talán 50-85mm a legjobb, APS-c -n.

(#7793) fi:zi'k


fi:zi'k
nagyúr

Sziasztok,

Gasztrofotózáshoz milyen tartományú objektív szükségeltetik?

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7794) Frigetrus válasza Wyll (#7791) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Igen, jó fényerő kell hozzá, amiben egyik általad linkelt obi sem jó sajna, de ne aggódj, azt egyik márkánál sem lehet olcsón megúszni, súlyos százezrekbe kerülnek az igazán fényerős tele zoom-ok.
A második általad linkelt teljesen kiesik a körből, mert azt írja, hogy csak manuális fókusz van, ami sporteseményen felejtős.
Amúgy meg lehet oldani napos rendezvényen egy ilyen olcsóbb obival is. Sötétben már kevés lesz, oda kell a fényerős obi, és magas iso. Persze próbálkozni azért lehet.
Amúgy Sonyban nem vagyok otthon, ezért mást nem tudok ajánlani, majd talán valaki.

(#7795) Frigetrus válasza máyköl (#7792) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Ez mind nagyon szép és jó hogy "szerinted", de sajnos ezek nagyjából pontos meghatározások.
Így terjedt el, ekvivalens 50 alatt nagylátó, ekv. 50 a normál látószög, fölötte pedig a tele tartomány.
Fényerőről meg annyit, hogy nem az szabja meg, hogy mi kerül a képre, klaszikus mellportrénál a képkivágás, és a megfelelő perspektíva a lényeg, amit tele tartománnyal egyszerűbb megoldani.
A fényerő csak másodlagos, stúdióban világítani kell, sötét helyen pedig ahol csak a környezeti fényre vagy hagyatkozva, oda kell a nagy fényerő, de nyilván olyan tele obi is van, csak a pénztárca szab határt. Vagy iso növelés a megoldás, stb...
Viszont egy rosszul megválasztott perspektíva és képkivágás teljesen tönkre teszi a képet.

Ja, és mi az a "középtartomány"??? :D

[ Szerkesztve ]

(#7796) kiskornel válasza Frigetrus (#7786) üzenetére


kiskornel
addikt

"Ezt még egyszer át kéne gondolni. A perspektíva csak és kizárólag a tárgytávolságtól függ." -

Nem a perspektíváról beszéltem! A perspektívikus torzításról. Ami a normál objektívhez(alapobjektív - ami kb. azt a perspektívát adja, mint amit szabad szemmel látunk) képéhez képesti torzulást jelenti.

Most adtál egy pofont a légynek. Amit írtál az triviális, igaz. Mind a két állítás. DE. Ugyanazon fényképészeti cél eléréséhez (ugyanazon képkivágás) a széles látószögű objektívvel közelebb kell menni, melynek során a pespektíva megváltozik (a tárgytávolság is).

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#7797) Wyll válasza Frigetrus (#7794) üzenetére


Wyll
őstag

Egy obi típust/modellt kaphatok? :B Ami jó ehhez a géphez (Sony Alfa 330), és általánosságban jónak mondják.
Mert egy kezdőnek úgyis mindegy még, csak legyen valamin gyakorolni, ami azért nem a legszarabb obi, de nem is a csúcs kell még...
Mert az a baj, hogy sem én, sem a csaj nem tudunk mit kezdeni itt a nagy bölcsességekkel :) Szóval valami konkrét tipp kéne :R

[ Szerkesztve ]

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#7798) Frigetrus válasza kiskornel (#7796) üzenetére


Frigetrus
senior tag

A perspektivikus torzítás is attól függ.
Ha azzal a nagylátó obival messzebbről fotózol egy témát, majd abba belenagyítasz, akkor pontosan megkapod azt a perspektívát, amit egy olyan gyújtótávolságú objektívvel érnél el, mint a belenagyítás mértéke.
Ha viszont közelebb mész annyira, hogy megkapd az előző belenagyítással megfeleltethető képszöget akkor az a nagylátó obi azért fogja torzítani a tárgyad mert közel mentél.
A perspektivikus torzítás valamilyen szinten relatív, hisz mihez képest nevezzük annak. Attól is függ, hogy egy tárgyat milyen közelről/messziről nézünk.
Továbbá arról volt szó, hogy felvetődött, hogy a 35mm-es mennyire torzít... Kérdés, hogy mit, és milyen távolságból?
Továbbá te kijelentetted, hogy 50mm-es re nem jellemző.
Középformátumon például az már nagylátó, tehát ha adott témát ugyan olyan képkivágással akarunk fotózni mint egy kisfilmessel, akkor közelebb kell mennünk ez esetén, tehát a másikhoz képest torzítani fog.

"széles látószögű objektívvel közelebb kell menni, melynek során a pespektíva megváltozik (a tárgytávolság is)." Pont azért fog megváltozni mert közelebb mentél.

Idéznék Rabi Miklós egyik írásából: "A perspektíva megváltoztatásához a tárgytávolságot kell megváltoztatnunk. (Azonos helyről fotózva egy tárgyat 20mm-es, vagy 200mm-es objektívvel, teljesen azonos képet kapunk róla. A különbség csupán annyi, hogy a 20mm-es objektívvel készült képen a tárgy kisebb lesz, így több látszik majd a környezetéből is. - Rabi Miklós)"
Tökéletesen igaza van.

(#7799) Frigetrus válasza Wyll (#7797) üzenetére


Frigetrus
senior tag

Amit linkeltél, az első. Szerintem tökéletesen megfelel. Próbálj keresni pár tesztet róla. Ha más alternatíva nincs, akkor ezt kell választani.
Mondjuk az árának nem néztem utána.

[ Szerkesztve ]

(#7800) kiskornel válasza Frigetrus (#7798) üzenetére


kiskornel
addikt

Héj! Van egy csavarás a dologban. A perspektíva térérzetet jelent. NÉZZ bele a kukkerba egy halszem objektívnél, és egy telével. Ha ua. a térérzeted becsokizok. Az a gond, hogy a 180°-os látószöget ugyanakkora kivágásra (vetitett területre) paszírozza össze a fényképezőgép, mint a 20°-osat. Így csak is akkor, és csak is akkor lesz a végterméken (a kinyomtatott képen) ugyanaz a térérzet, ha a gyújtótávnak megfelelően, ugyanúgy távolról/közelről szemléljük a képet.
Vagyis a torzítás a leképzés során keletkezik. Nézzük pl. a halszem obit, ami 180°-ot vetít az érzékelőre. Az abból készült képnél kizárólag akkor kapnád vissza a látottakat, ha a kinyomtatott kép síkját egy gömbfelületre paszíroznád rá, majd a gömb középpontjából néznél a képre. De mivel mi sík képeket nézünk (és gondolom neked sem görbített a monitorod képe) a visszanézett kép torzulást szenved.

Tehát! Ha szabad szemmel nézzük a térérzetet, akkor minden szó igaz, amit leírtak, de mi az átnézeti keresőn keresztül szemléljük a világot, majd később a kinyomtatott/monitor képén, ami bizony torzulást fog szenvedni.
A gond ott van az elmélettel, hogy a fényképező leképzése nem teljesen ua. mintha egy kivágott négyzet alakú sablonnal kitakarnád a látómeződ széleit.

"Továbbá te kijelentetted, hogy 50mm-es re nem jellemző.
Középformátumon például az már nagylátó" - ha nincs odaírva, akkor kisfilmes formátumra vonatkozik. Nézd meg a kompakt gépekre ráírt gyújtótávokat. A kis Fujimon 36-360mm van és nincs odaírva hogy középformátumú, meg ekvivalens. (azt hiszem a valós 6-60mm).

Te ma nagyon kötekedős kedvedben vagy. És nagyon precíz akarsz lenni.

megjegyzés: A fent említett dolgok csak ebben az univerzumban működnek, a 3D térben, feltételezve, hogy nincs térgörbítés, stb...

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.