Hirdetés
- Bestx: Budget DIY eGPU USB4/Thunderbolt csatlakozással – egy mining VGA új élete.
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Ismerkedés a Zyxel NSA325 v2-vel
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Kalandor: Habemus papam
- droidic: Videó letöltés yt-dlp-vel (profi módszer)!!!
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- Random25: Windows 11 telepítés Pendriveról
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
313313
addikt
Ehhez képest MVM csak "pároslábbal áll bele". Tavaly év vége óta nem fogadjuk el az ÉV jegyzőkönyvet, annak hiszünk,amit látunk és bírjuk fotózni...
Ergó hiába van valakinek (HMKE átvétel, telhesítmény növelés, H tarifa) érvényes ÉV jegyzőkönyvje, de a látható/bontjató földelést nem tudja megmutatni, pakolunk és megyünk tovább, majd legközelebb megcsináljuk a munkát, ha látszik is a dolog...Mondjuk külön üdvözlöm az olyan HMKE telepítőket, akik lesz@rják, hogy van-e földelés mikor készre jelentik a rendszert....
-
asdf_
veterán
válasz
RandomName #67247 üzenetére
Miért kell ehhez egyik megyében ÉV-t mérni, és a másikban miért nem?
https://www.eon.hu/hu/hmke/hmke-hirek/erintesvedelmi-jegyzkoenyv.html
Rájöttek, hogy nem istenek, és nincs alapjuk arra, hogy kérjék, és ha nincs ÉV JK, és valami gond van belőle, az meg a tulaj problémája nem az övék? (Meg látták miket vesznek át, és gondolom tudták ők is jól, hogy egy jó része távmunkában készült).
(A terveztetésről is leszokhatnának, az sokkal értelmetlenebb ennél) -
RandomName
senior tag
Egy olyan cégnél dolgozom, ami épületvillamosság mellett klímát, napelemet, és más dolgokat is csinál.
Napelem úgy megy, hogy másik cég szerződik, papíroz, az alpinistáival felrakja a paneleket, és megyünk mi akik intézik az invertert, mérőhelycserét ha kell, meg mindent ami a tetősík alatt van.
Ennek másik cégnek több megyében van érdekeltsége, és ha ott van munka akkor is minket hívnak.
Így Debrecenből el kellett menni Egerszalókra felrakni egy 6kW-os rendszert. Amikor kész volt, hívjuk a kapcsolattartót, hogy működünk, de amikor jön a mérős ember, akkor készüljön arra, hogy a DC doboz lépcső fölé esik, és emiatt legyen nála erre alkalmas magasító. (Rövidebb nyakú zsiráf, gőlyaláb, bármi)
És meglepve hallgattuk a telefonban, hogy nem kell a mérősember, nem kell jegyzőkönyv. Úgy meglepődtünk, hogy elfelejtettük megkérdezni, hogy miért.
És itt merül fel a kérdés.
Miért kell ehhez egyik megyében ÉV-t mérni, és a másikban miért nem? -
fannta
csendes tag
Sziasztok,
inverter + optimalizàló kèrdèsem van.
Adott Huaweii SUN2000 10kw 3 fázisú inverter, jelenleg Huaweii optis napelemekkel. Ezeket ugye az applikàcióban làtom is egyenkènt, mindegyiket sajàt adataival, feszültsèggel, teljesítmènnyel.
Ha belekeverek a rendszerbe DEYE optis napelemeket is azok is egyenkent fognak latszani, vagy kommunikacio nelkul teszik a dolgukat, tehat nem latom oket, csak a string osszteljesitmenyen latom az eredmenyt?
-
HIJ
őstag
És ez vajon visszamenőleg is igaz lesz? Tehát aki anno éppen lecsúszott a szaldóról és azóta bruttóban van?
-
asdf_
veterán
válasz
gorbep #67239 üzenetére
Ja várj, te nem új igényt adnál be, hanem bővítenél, én vagyok a marha. Hmm, bővítésre is volt külön jogszabály, azt elő kéne keresni mit ír (én most tabletről nem fogom), megnézni, hogy az a szabály szeptember 7-e proof-e, még az is elképzelhető, hogy lenne mit fognod.
-
gorbep
senior tag
Most jött reklám mail:
Az Alkotmánybíróság legújabb döntése értelmében Ön is jogosult lehet az éves szaldó elszámolásra, amennyiben napelemes rendszerét 2026. január 1-ig üzembe helyezi. Ragadja meg ezt a páratlan lehetőséget! Forrás: Magyar Közlöny, 2025/53. szám.
A korábbi, 2023. szeptember 7-i határidő korlátozás teljes mértékben megszűnt.
Amennyiben rendszerét 2026. január 1-ig telepíti és üzembe helyezi, 10 teljes évig élvezheti a szaldós elszámolás előnyeit!Szóval ha most beadok egy módosításra igényt, akkor újra indulna a 10 év szaldóm???
-
snooze
veterán
Sziasztok!
Ma reggelre ez fogadott az mvm next appban.. link miért lehet,hogy van kapcsolo és konnektor is?😀😀 valaki tudja?🙂 -
kardkovacsi
senior tag
válasz
Reggie0 #67236 üzenetére
Ha meg 130 még jobb
Ettől még az, hogy 248V van teljesen normális. Le lehet kapcsolni az invertert és akkor nem lesz annyi. Sőt még öregedni sem fog.
Vegyük már észre itt a kesergés azon van, hogy 240V a feszültség és nem azon, hogy 253 vagy egyáltalán 250 felett van. -
Reggie0
félisten
válasz
kardkovacsi #67225 üzenetére
Egyaltalan nem. Nagyobb fesz gyorsabban oregiti a pufferkondenzatorokat a tapokban. Ha egy 400V-os kondit 230V helyett 255V-ot kap egyeniranyitva, akkor az elettartama 46%-al csokken a 230V-hoz kepest. 450V-os kondinal 28% a csokkenes.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
Caranita #67231 üzenetére
De tök mindegy hol látod, kapcsold le az invertered és kisebb lesz a feszültség. Ez a napelemekkel együtt jár, hogy megemelkedik a feszültség, másképp nem tudnak betermelni, meg átnyomni a trafón a felesleget.
Addig amíg nem old le az invertered túlfesz miatt kár aggódni. -
Caranita
aktív tag
válasz
kardkovacsi #67229 üzenetére
Nem az inverter adatain látom ezt, hanem közvetlenül a villanyórából kiolvasva.
És mégegyszer, a szabvány nem csak arról szól, hogy ne legyen 253v felett a feszültség.
-
kardkovacsi
senior tag
válasz
Caranita #67228 üzenetére
A szabvány +- 10%-ot enged meg. Azért annyi a feszültséged mert az invertered emel rajta vagy 3-4 Voltot amikor betáplál és ő azt méri (meg a többi inverter). Amit feszültséget látsz hajnali 5-kor az a normál feszültség.
Még egyszer ez csak habverés, majd ha 253 lesz akkor ráérsz aggódni rajta. Teljesen normális a 248-249V is amikor süt a nap. Sőt örülj neki, hogy csak annyi. -
Caranita
aktív tag
válasz
kardkovacsi #67225 üzenetére
Nem az.
Az Elosztói Engedélyes IX. garantált szolgáltatásában ilyen is van:
„A felhasználási hely csatlakozási pontján az Engedélyes a névleges feszültség ±7,5% (leágazási ponton +8/-7%) tartományon belül szolgáltatja a villamosenergiát normál üzemállapotú egyhetes mérése alatt (bármely nap) a napi bármely 10 percre átlagolt értékek 95%-ában.”
Nekem 10:30 és 15:00 között 248V alatt nincs 2 fázis.
-
tomi07
tag
válasz
stefanitsr #67217 üzenetére
Pedig 400 l cefrét is lefőztem vele!
-
tomi07
tag
-
-
wik_406
tag
sziasztok,
Lehet meg regisztralni az EON tavleolvaso portalra, vagy oda mar nem engednek? Pest megye, piliscsabai helyszin lenne. Tegnap este regisztraltam egy ismerosomet, de meg nem jott semmi toluk.
Wik
-
Caranita
aktív tag
Pest megyében EON-nál tettem panaszt folyamatosan magas hálózati feszültség miatt.
253-at sosem éri el, de konstans magas, már hajnalban 240ről indulunk.
Ezt válaszolták:
Mindenekelőtt elnézését kérjük a tapasztalt kellemetlenség miatt.
Szeretnénk tájékoztatni, hogy a jelzett problémák megoldása érdekében olyan hálózati
beavatkozások elvégzését tervezzük, amelyek a jelenlegi üzemzavarok és szolgáltatásminőségi
panaszok megszüntetését célozzák.
A munkálatok előkészítése már folyamatban van. A célunk, hogy a lehető leggyorsabban és
legkevesebb kényelmetlenség mellett javítsuk az érintett szakasz működését.
Munkatársaink már megkezdték az érintett szakaszok műszaki felmérését, és a kivitelezéshez
szükséges előkészítő lépéseket is ütemeztük. A kivitelezés pontos időpontjáról a körülmények és a
hálózati beavatkozás engedélyezési folyamatai függvényében tudunk majd tájékoztatást adni.
Kérjük, hogy a beavatkozások befejezéséig szíves türelmét és megértését őrizze meg, hiszen közös
célunk, hogy a szolgáltatás minősége hosszú távon is megbízható és zavartalan legyen.Valakinek tipp, hogy mire számítsak beavatkozás alatt?
-
tomi07
tag
válasz
bozsokiandra #67214 üzenetére
A rendszer 1 fázisú, 2,91 panellel. A bojler működési idejét időzítettem 11-14 óra közti időszakra, ill. a fűtési időszakban áttettem a központi fűtésre. /Van benne csőspirál./ Mással nagyon nem foglalkoztam, használtam mint korábban. Majd elfelejtettem, egy éve rakattam klímát, de csak hűtésre használtam. Arra sem kellett túl sokat a hőszigetelés miatt.
-
tomi07
tag
Sziasztok! Megvolt az első teljes évem szaldóban.
A mérők alapdíján kívül összesen 13 KWh árát kell kifizetnem.
Az év során 3682 KWh termelésből helyben felhasználva 1575 KWh. Úgy látszik jól méreteztem a rendszert saját felhasználásra. Legalábbis amíg van szaldó elszámolás. -
stefanitsr
senior tag
válasz
vamosz #67208 üzenetére
Ha nincs rajta port, akkor marad a külső, saját fogyasztásmérő bekötése, amire lehet többféle megoldást kapni ahogy fentebb is írják, homewizard is kínál 1 és 3 fázisú kivitelben wifis sdm230 vagy 630-as mérőt. Kb kétszer annyiba kerül, mint egy p1 meter, és szerelni, kötögetni is kell.
-
vamosz
újonc
válasz
stefanitsr #67197 üzenetére
Köszönöm válaszod!
Sajnos elérhető helyen nem látok portnak helyet.
Az OPUS tavleolvasasiportal mostanában nem működik, de régebben sem láttam fázisonkénti megjelenítést.https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/pest-megyei-halozat/tudnivalok/okos-meres/utmutato_SX631_V1-0.pdf
Jó lenne tudni pontosan fázisomként a fogyasztást, hogy az SE7k inverter termelését pár év múlva tudjam "optimálisan" helyben felhasználni.
Akkor keresnem kell valami "okos"mérőt az óra és a ház közötti pontra.
-
senki68
senior tag
válasz
stefanitsr #67201 üzenetére
3 fázison is ad áram adatokat, de csak egész ampert.
-
HIJ
őstag
Annyi, hogy egy FB -os csoportba valaki megkérte a FW frissítést az EON -tól erre a típusra, ahol már tized pontos áramerősség mérés is működik, illetve mutatja a negatív előjelet is, ha visszatermelés folyik adott fázison...
Én is megkértem, de egy kb "nesze semmi fogd megjól" választ kaptam csak.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Hisense LCD és LED TV-k
- Bestx: Budget DIY eGPU USB4/Thunderbolt csatlakozással – egy mining VGA új élete.
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Építő/felújító topik
- Windows 11
- Milyen videókártyát?
- Fotók, videók mobillal
- Politika
- További aktív témák...
- MacBook, Apple M1 / M2 kompatibilis dokkolók, DisplayLink 4K, USB-C, Type-C
- Csere-Beszámítás! Sapphire Pulse RX 7900XTX 24GB Videokártya!
- ÚJ HP EliteBook 840 G8 - 14"FHD IPS - i5-1145G7 - 32GB - 512GB SSD - Win10 - 6 hónap Garancia
- Samsung Galaxy A53 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L380 - i5-8GEN I 8GB I 256SSD I 13,3" FHD / MT I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest