-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Öregecske
lelkes újonc
válasz senki68 #54591 üzenetére
Senki68! Jogos az aggodalmad! Az "ilyen 75%.-os kalózkodás tág lehetőségeket biztosít a garanciális javítás megtagadására. Szerintem a garancia akkor biztos, ha a panel bővítést az eredeti telepítő végzi. Egyébként semmi sem biztos, sokan még a megtörténteket is hamisítják! Üdv!
-
313313
addikt
Nem ez lenne az első eset...
Vannak más dolgik is amelyekben nem az előírtak szerint játnak el...Amúgy meg lehet bement az infó az elosztótól, csak az adatbázisba nem tudták még bedolgozni...
HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
-
asdf_
veterán
válasz edeleny #54593 üzenetére
Nekem a gyári adatok szerint a 6-os Huawei inverterre 10 (más adatok szerint akár 10,5-11 kWh) is rátehető!
Továbbra is bármennyi rátehető, azzal a kitétellel, hogy az 1100 (vagy mennyi) voltot nem szabad túllépni az előforduló legalacsonyabb hőmérséklet alkalmával. Hogy mennyi panelt érdemes, na, az egy másik kérdés...
[ Szerkesztve ]
-
edeleny
őstag
válasz senki68 #54591 üzenetére
Mivel ugyan aza kivitelező pakolja fel a "túlpanelezett" panelokat, aki felakasztja a falra az invertert, jó esetben ez a kérdés okafogyott!
Számomra az a legnagyobb gond, hogy a legtöbb telepítő cég nem is foglalkozik olyannal, hogy tájolás, dőlésszög, árnyékok, évszakok. Márpedig a túépanelezéshez ezeket illene tudni!
Az inverter hol vág?
Nekem a gyári adatok szerint a 6-os Huawei inverterre 10 (más adatok szerint akár 10,5-11 kWh) is rátehető!
Ha ez full délre van az inverter erősen vág, és nyöszörög. Ha ez 5,5 délkelt, 5 délnyugat, köszöni szépen tökéletesen dolgozik!
Ja 40°-os tetővel, mert 10-15°-val már más tészta!Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.
-
Öregecske
lelkes újonc
süti5 Örülök, hogy barátságosan fogod fel a dolgot. Ez így helyes. Valóban nem jól érveltem. A 35% azt jelenti, hogy az inverter kapacitása 35 %.-al túlterhelhető. Ha az inverter 10 KW, akkor elvileg felrakhatsz 34 db 400 w.-os panelt (ez 13,6 Kw.). Ez biztonságos, így az inverter nem lesz túlterhelve, ugyanis a panelek csak ritka pillanatokban érik al a névleges teljesítményüket. De rakhatsz fel többet is a tájolás és a panelminőség függvényében. Pl. nálam a csúcstermelés napján (12Kw. inverter 14 Kw napelem, 35 db 400W) csak néhány óra időtartamban érte el a pillanatnyi terhelés a 8 Kw.-ot, és néhány másodpercre a 9 kW.-ot. Ez 228W panel-átlag teljesítményt jelent. Ha ezzel az átlag-teljesítménnyel dolgoznak a panelek, akkor felrakhatok még 17 db.ot. Ez összesen 52x400= 20 800 W. Tehát a 12KW.-os inverteremet 21 KW. napelemmel terhelhetem, ha vigyázok a szigorú átlagtermelés kikalkulálására. Mert ha az összes + elemet a jó oldalra teszem akkor elszáll az inverterem, mert akkor nem az átlag termelés jön be, hanem jóval több. Ez a 21 KW 75 %-os napelem kapacitás túlterhelést jelent. Vagyis a 35%, az inverterre ténylegesen jutó + KW. teljesítményt jeleni. Üdv.: Soha se légy boldogtalan!
-
süti5
őstag
válasz Öregecske #54588 üzenetére
Korántsem vagyok boldogtalan, kijön a matek így is jóra
Bár az érvelésed így sem értem. Azt mondod a 35% túlpanelezés az fix. Akkor mi függ szerinted a tájolástól? A plusz panel? Ha 35% fixen a túlpanelezés ahogy mondod, akkor mit érdekel a tájolás?
Pl. ha van egy 8-as invertered 8kwp panellel, akkor a 35% fix túlpanelezés az 10,8 kwp-nyi paneled lehet. Innentől átadom a szót tájolás ügyben Vagy akkor nem fix 35% a túlpanel... -
313313
addikt
Október 6-ai még mindig az adatbázis, illetve ahonnan nem kapot infót még a MEKH, ott alapbóp tiltottnak írja...
HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
-
MrZed001
tag
válasz pajer.ricsi #54577 üzenetére
Visszwatt védelmes rendszer lesz, nem szigetüzemű
10-es Huawei-vel (aktuális verzió) láttam tesztet, ahol már rendesen működik az aszimmetrikus termelés visszwatt módban.
Amúgy Deye valós hibrid inverter (van 8 és 10kW is) ... teszel egy minimális aksit alá, és máris még többet tudsz a termeltből eltenni, és felhasználni (pl este).
Meg amit mögé kötsz még szünetmentes áramot is kap.
Mondjuk inkább két 8 vagy két 10kW-osat tennék, mert párhuzamosítható.
Azaz mögötte is 16 vagy 20kW-ig tudnak aksiból fogyasztani eszközök. -
edeleny
őstag
válasz BB9000 #54578 üzenetére
Ugyan így számolok én is. Csak nálam szeptember eleje a fordulópont.
Egy évem már lement, így van némi adat, és tapasztalat. Nekem kb. 3000 kWh-t kelle
elfűtenem.Január elsején -1100 kWh-ban voltam, március második hetétől klímás fűttéssel lett +650 kWh-m a szeptemberi leolvasásig.
A tervem az, hogy most lemegyek -1300,-1400 kWh-ba, és lesz olyan része a lakásnak, ahol már február közepén visza kapcsolom a klímát, vagy le se állítom (ha nem lesz sok sok minusz kint)
Csak, hát 'hál istennek úgy néz ki a természet közbe szól.
A szeptember-október olyan jól sikerült, hogy még mindig pluszban vagyok.Most termeléstől függően 15-25 kWh fogy naponta.
Ha nem elsz szaldó, akkor sajnos majd ilyenkor megy a gáz, vagy a H tarifa, amjd számolni kell.
A jelenlegi bruttó elképzelés mellett esélytelen, még a rezsicsökkentett mennyiségen belül maradni is!Az akkumuláátor annyit változtatna, hogy akkor jutna másra is. A mostani adatok alapján November-december-januárban nem termelem meg a fogyasztásom. A többi hónapban több.
Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.
-
asdf_
veterán
válasz pajer.ricsi #54577 üzenetére
Adott két 3 fázisú szigetüzemű rendszer, visszatáplálás nem engedélyezett.
Erős tippem, hogy kitáplálási stopos lesz az a szigetüzemű helyett.
Első körben megnézed, a https://napeleminfo.mekh.hu/ oldalon, hogy januártól feloldják-e a stopodat. Ha igen, akkor nem foglalkozol az egésszel, mert minek (ha harcos kedvedben vagy, akkor harcolsz a kivitelezővel a telepítés és a stop feloldása közti időszakra vonatkozó villanyszámla pluszköltséged megtérítésére, sok szerencsét).
Normális országban ha van 18 kW-nyi inverterre engedélyed, akkor az lecserélhetnéd másik 18 kW-nyi inverterre úgy, hogy megmarad a szaldód (feltételezem, van), itt minálunk ugye isten tudja. De ez egy rakás költség meg idő.
Ugyanakkor 18 kW-nyi invertert azért évi 20-22 000 kWh fogyasztás mellé szoktak/kellene felrakni, ez napi 60 kWh, tehát van fogyasztás azért rendesen, a fogyasztókat kell szétdobni a 3 fázis között, üzemeltetésüket szinkronba hozni, ilyesmik. Nem tudni milyen ingatlan, milyen felhasználás (magán vagy céges), a miért van két inverter az egy helyett, így azért jelentős lehet ködszurkálás a válaszokban. Ha egyfázisú villanykazán dübörög, akkor pl. nehéz lesz okosnak lenni. -
Reggie0
félisten
válasz pajer.ricsi #54577 üzenetére
Legolcsobb megoldas a terheles elosztasa.
-
4D4M
senior tag
válasz pajer.ricsi #54577 üzenetére
Szomorú történet és félek, hogy nem véletlenül maradt el az a tájékoztatás részükről. (és nem felmentés ez alól, hogy ezek a cégek most az életben maradásért küzdenek)
Mindenesetre, mielőtt komolyabban eszkalálnád az ügyet, előtte nézd meg, hogy várható-e a területeden a visszatáplálás korlátozásának feloldása:
link...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
BB9000
senior tag
válasz edeleny #54576 üzenetére
Nálam is hasonló a helyzet. Klímafűtés + normál (intenzív) háztartási felhasználás. 20-30 KWh közti napi vételezés, 2-6 KWh napi betermelés mellett szépen csökken a szaldós egyenlegem. 2 400 KWh körül plussz volt a tetőzés, ott oldalazott szeptemberben majd október közepén elindult a csökkenés. Most épp 1 900 KWh plusszon állok.
Idén áprilisban indultam. Kb 5 100 KWh megtermelt áram mellett 3 900 KWh az órán mért betermelés (1.2.8.0) A fennmaradó 1 200 KWh-ot helyben fogyasztottam el. Az órán a fogyasztás (1.1.8.0) már nagyon közel van a 2 000 KWh-hoz (április óta). Ha hidegebb napok jönnek, akkor átkapcsolok gázra, mivel a klíma nulla fok alatt már nem olyan jó buli, és van a házban gázfűtés is.
A fenti számokból jól látszik, hogy teljesen jó vagyok az éves szaldóval. A megtermelt áram mennyiséget el fogom tudni fogyasztani és nulla közeli egyenleget tudok majd hozni.
Nade ha megszüntetik az éves szaldót, akkor valamit ki kell majd találnom. Most van egy ígéret a 10 évre, ami sok idő. OK, de sosem árt előre gondolkodni! -
pajer.ricsi
újonc
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, hátha tudna valaki segíteni, vagy tanácsot adni.
Bármilyen megoldás érdekelhet, akár rendszer módosítás is (inverter csere)Adott két 3 fázisú szigetüzemű rendszer, visszatáplálás nem engedélyezett.
10,940 kWp, 27 panel , SUN2000-10KTL-M1 inverterrel
9,720 kWp, 24 panel, SUN2000-8KTL-M1 inverterrel
Mindkét rendszernél egy fő problémáról beszélünk, az pedig az, hogy a asszimetrikus a fázisterhelés, és a két nevezett inverter nem képes ennek a kezelésére. Ezért a ténylegesen felhasználható termelés is minimális.
A telepítő céggel folytatott előzetes megbeszélések során ez az információ nem derült ki, laikusként pedig nem is gondoltuk, hogy ilyen jellegű problémánk felmerülhet majd. Nem neveznék meg céget, sajnos nem éppen kommunikatívak és segítőkészek jelenleg, bízom benne, hogy ez változni fog.
Van erre valami jó megoldás? Az inverterek cseréje olyanra, amelyek képesek az asszimetrikus fogyasztás kezelésére megoldaná a problémát, kérdés, hogy ezt milyen úton lehet elérni.
Próbálkozni kell a cégnél, valamilyen orvoslást hátha el tudunk érni? Vagy el kell adni a két invertert, venni két olyat, ami megfelelő, és újrakezdeni az engedélyeztetést az áramszolgáltatóval? Esetleg van valamilyen másik út?
Előre is köszönöm a válaszokat, segítséget.
Szép napot! -
-
Öregecske
lelkes újonc
válasz nimfas #54571 üzenetére
Üdv nimfas! Kezdek gondolkodni az akkumulátor használatáról. Mostanában már volt olyan nap is amikor 29 Kwh volt a hálózatból való fogyasztásom, de nyáron is kb. 10 Kwh ! Hogy ez eltünjön, kellene vagy 30 Kw akkumulátor (30 %.-os kisütési mélység). Magam nem tudok barkácsolni, tehát ciklikus munkaakkumulátorok kellenének töltésvezérlővel, mert az inverterem nem tud akkumulátort tölteni. Meglepettem tapasztaltam. hogy szelidülnek a Huawei akkumulátor árak, bár még így is megfizethetetlenül drága (a megtérüléssel kapcsolatban ezzel kár okoskodni). Köszi a javaslatot.
-
MrZed001
tag
Érdekes kérdés
Egyrészt ott van gond, hogy az aksi port az ki és bemenet ... azaz várna onnan 360-500Vdc-t.
És mivel másik inverter MPPT-jébe lenne bekötve, így ott nem lenne semmi sem ... ergo azt fogja gondolni nincs aksi rákötve ... és nem használja.Másrészt ha mégis elindulna, akkor venni is akarna ki aksi oldalról, amit megint nem tud megtenni.
BMS kommunikációt amúgy sem tudnád behazudni, amiből akár cella szinten látja inverter hogy aksi mennyire van töltve.És ami a legfontosabb: aksi port nem izolált. Az MPPT sem izolált.
Erősen valószínű, hogy füst lenne a végeVagy rendes aksi inverter alá, vagy fent az Összefoglalóban találod Hibrid rendszerek leírását.
Ezek a lehetőségek vannak -
senki68
senior tag
Én a SolarEdge inverterről írtam.
Tudni kell, hogy vannak a string inverterek és van a SolarEdge.
Teljesen máshogy működik mint a többi.
Itt fix stringfeszültség van attól függetlenül, hogy 16 vagy 50 panel van a stringen.
Így nem nehéz a DC oldalra akksit tenni.SolarEdge HD-Wave inverternél a string feszültség 380 volt. Akksi meg 400 voltos. Természetesen az akksin rajta a BMS.
[link] -
4Grider
nagyúr
válasz nimfas #54544 üzenetére
Az EON szolárnál mindenkinek van egy kapcsolattartója, aki a felmérést végezte. Ha őt már nem éritek el, ott a telefonos ügyfélszolgálat: +36 1 999 5366 (ami csak kedd-szerda-csütörtök déltől 4-ig hívható).
A rendszeretek papírjai a https://megrendeles.eonsolarhome.hu/ oldalon érhetően el (bejelentkezés után). A szülők nem olvasták a szerződést?
-
PilG
csendes tag
válasz senki68 #54554 üzenetére
Az en inverterem DC (akku) kimenetre 360V-500V max 17A-t ir.
Ezt ra lehet kotni egy masik inverter napelem DC bemenetere ha azzal ertekekre megfelel?
Lasd ha pl az en 2.5kW-os inverteremre rateszek 5kW panelt, es ala bekotok egy megfelelo meretu hybrid invertert ugy, hogy az aksi kimenet megy a hybrid inverter napelem reszere, az AC kimenet meg a Hybrid AC bemenetere, akkor lehet, hogy en a Hybridrol 5kW-ot kapok elvileg?
Vagy nagyon nem igy mukodik? -
User_2
tag
válasz Polllen #54561 üzenetére
két szerződésről van szó ugye?
1, elosztói engedélyes, ami arról szól, hogy betermelhetsz a hálózatra + termelői nyilatkozat, ezt már megkaptad emailben a műszaki kivitelezési engedély után pár nappal, még a kivitelezés előtt. ezt mikor küldted vissza?
2, kereskedői szerződés, még nem láttam, valszeg a szaldóelszámlásról fog szólni. ezt valószínűleg csak készre jelentés után fogják megküldeni, de én még nem tartok ott.
-
Polllen
nagyúr
válasz Catman #54558 üzenetére
Nálam ez volt a sorrend:
- készrejelentés után pár napra rá hívtak, hogy jönnének órát cserélni és 1 héten belül megjött az új szerződés, amit vissza kellett küldenem
- az óracsere (május közepén volt) és 1 v 2 hete regisztrálták be az új órát az eon oldalánSzóval szerződést arról, hogy napelemes lettél elég hamar kellett volna kapnod, ha nem jött, ügyfélszolgálat.
"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"
-
H-Mano
tag
válasz BB9000 #54559 üzenetére
"A szerződéskötés előbb van, mint az óracsere!"
Speciel nálam aug. végén volt óracsere és október közepén szerződés...(szintén E.ON)"Ha ebből neked nincs példányod, akkor az EON-tól kérhetsz bármikor."
Egy aláírt példányt vissza is kell küldeni...Ettől lesz "szerződés"...[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Catman #54558 üzenetére
A szerződéskötés előbb van, mint az óracsere! Hozzám legalábbis egészen addig nem jöttek órát cserélni, amíg nem kötöttem meg az új szerződést az EON-nal.
Bizonyára a te fogyasztási helyedhez is van már "új" szerződés. Ha ebből neked nincs példányod, akkor az EON-tól kérhetsz bármikor.[ Szerkesztve ]
-
Catman
aktív tag
Sziasztok, ha villanyóra csere óta még nem kaptam új szerződést, kinél kell reklamálni? EON (volt Elmű) terület.
-
senki68
senior tag
válasz Öregecske #54553 üzenetére
Mert úgy tervezték meg
Amúgy alapból 155%-al túlpanelezhető.Gondolom azért mert DC-ről tölti az akksit. Tehát ha van akkora bejövő teljesítményed, tudod az inverter teljesítményével tölteni az akksit, és még annyit be is táplálni a hálózatba.
Soha nem szoktuk kérdezni, miért lehet ennyire túlpanelezni, örülünk neki és kész
[ Szerkesztve ]
-
senki68
senior tag
A régiekre is.
A HD Wave inverter nem új modell.Új modell a Home Hub inverter ami talán már pár héten belül felkerül az áramszolgáltatók engedélyezett hibrid invertereinek listájára.
De mint kiderül, simán fel lehet tenni a Home Hub invertert, sima termelő inverternek, és át is veszi a szolgáltató. Úgyhogy már elég sok üzemel az országban. -
4D4M
senior tag
válasz Öregecske #54548 üzenetére
Ez tiszteletreméltó.
Egyébként nagyon sok a közszájon forgó minden alapot nélkülöző mende-monda, még a szakmabeliek között is. Így ha eldobsz egy követ, akkor jó eséllyel eltalalsz valakit, aki nagyon hangosan félrevezető meggyőződéseiről fog beszélni. Ez is hungarikum lehetne.
Sokat tettek/tesznek az ügyért az ingatlanosok is, akik meghonosították a "passzivhaz jellegű" kifejezést, ami olyan mint a NER-ben a nemzeti: fosztóképző....mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
Öregecske
lelkes újonc
-
süti5
őstag
Nem nehéz kiszámolni az elektromosat..
Ha nagyon nagyon durván számolunk, tuti nem fogyaszt többet 20kwh /100km. Nekem pl 14kwh/100 km az összátlagom, de vannak nehezebb elektromosak is. Innentől rezsicsökkentett határig 38, afelett 70ft egy kwh. Tehát max 1400 ft/100km. Lpg-t nem tudom.[ Szerkesztve ]
-
nimfas
addikt
Hali!
EON szolárhoz van valakinek direkt kontaktja?
Anyámék pályázatos úton csináltatták a napelemet.
Üzemel is, de valami papírokat a pályázathoz el kéne küldeni és nem éri el a céget....
Jöhet privátban is ha nem pubikus teljesen a telefonszám.Előre is köszönöm!
-
axioma
veterán
válasz senki68 #54542 üzenetére
szoval nem ismert az az adat, amire fel kijelenthetnenk, hogy hulyeseg vagy nem bruttora napelemet, pont ezt mondtam en is [igen, a tervezhetetlenseg miatt a meghozott korabbi strukturat is modosithatjak, de itt me'g a struktura se latszik, az a baj]
de sztem tultargyaltuk -
senki68
senior tag
válasz axioma #54516 üzenetére
1. Mondom ott az óra számlálója. Mi olyan bonyolult ebben? Jelenleg fázisonként külön mérnek. Az, hogy ez változik e, azt nem tudni.
Van egy határozat a Magyar Közlönyben, ki így ki úgy értelmezi.
Ma voltam egy Roadshow, ott úgy értelmezték hogy január 01-től szummában mér. Anno itt a fórumon úgy , hogy marad a fázisonkénti.
Döntsd el. Nem vagyok jó jogszabály értelmezésben."„(5c) Ha a háztartási méretű kiserőmű a csatlakozási ponton a közcélú hálózatba villamos energiát betáplál,
a háztartási méretű kiserőmű üzemeltetőjével mint felhasználóval jogviszonyban álló villamosenergia-kereskedő
olyan elszámolást alkalmaz, amelyben az alkalmazott elszámolási időszaktól függetlenül a hálózatba betáplált és
vételezett villamos energia mennyisége irányonként külön-külön, az egyes fázisok szerinti terhelés és vételezés
összesített energiamérlegével kerül megállapításra"3. Jövő tervezés???????????? Ebben az országban????????? Te nem itt élsz????
Jó ha azt megtudjuk mi lesz január 01-től.Jelenleg a kormánynál nincs napirenden a rezsicsökkentés eltörlése ez a Szent Gráljuk így a kérdés értelmezhetetlen, mi lesz utána.
A kormányzati álláspont az, annyiért veszik vissza amennyiért a lakosság kapja. Szerintük ez most 5 Ft.
A jelenlegi ár marad a fűtési szezon végéig, tehát 2024 április 15-ig. Az, hogy utána mi lesz, azt senki nem tudja. De a válaqsztásokig biztos nem lesz eltörölve a rezsicsökkentés, és maradnak ezek az árak. Ha belerokkan az ország akkor is. -
Strezi
őstag
válasz Öregecske #54537 üzenetére
Tíz éve is olcsóbban lehetett PHt építeni mint átlagos házat. Országszerte tucatnyi házat kísértem. Csak senkinek nem érdeke az építtetön kívül. Nem marketing mérnökkel meg gépésszel kellett nekiállni.
Deye rendszerek felügyelete, javítása - Használt 14.3 kWh LifePo akkuk eladók ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...
-
Borisz76
veterán
Csak eszembe jutott 1-2 gondolat az utóbbi pár hsz-t olvasva :
Az el nem használt energia a legjobb energia !
Ezért is van előtérben manapság a szigetelés mint lehetőség mert ezzel rettentően sokat lehet spórolni hosszútávon.
Barokkos túlzással....egy jól szigetelt házat egy szál gyertyával is ki lehet fűteni !
( Lehet építteni olcsóbb házat...aminek a fentartási költsége magas....ezt is hosszútávon kell majd fizetni. Illetve egy egyszeri de drágább beruházás egy jól szigetelt ház...aminek pedig alacsonyabb a fenttartási költsége hosszútávon. )
Csak a nagyon jól leszigetelt házaknál előjön egy olyan probléma , ami eddig ( a réggebbi házaknál ) nem jött elő.
Ez pedig a légcsere hiánya....amivel eggyütt járhat a penészedés megjelenése is.
Kb mintha egy nylon zacskót húzna az ember a fejére !
Ezért kell manapság - egy jól szigetelt házba - levegő utánpótlást biztosítani , a meglévő elhasznált levegőt pedig eltávolítani.
Erre hivatottak a szellőztető rendszerek.
Létezik helyi szellőztetés és központi is.
Új építésnél a központit érdemes eleve kialakítani.
Abból is olyat , ami az elhasznált levegő hőenergiáját képes újrahasznosítani azáltal, hogy a bejövő , friss levegőt előmelegíti.
De ha nagyon az alapoktól kellene indulni, akkor pl. már a telek fekvése is érdekes lehet....
Hogyan , milyen irányba lehet rá építeni házat ?!
Érdemes a déli oldalra nagyobb ablakokat tenni, hogy téli időben az alacsonyan járó nap képes legyen bevilágítani és ezzel melegíteni a házat.
Nyáron viszont árnyékoltást kell alkamazni a túlzott napfény ellen.Rengeteg olyan dolog van amire hirtelen nem is gondol az ember.
Aztán 4-5 év olvasgatás és mások tapasztalatai alapján összeáll egy ideális vagy közel ideálisnak vélt ház körvonala.
Ha tehetném én is építenék egy jó házat.
Sajnos az utóbbi időben úgy elszálltak az árak, hogy már egy telket sem tudnék most venni....nehogy építeni !
Gondolom sok sorstársam van...akinek nincs pénze új házat építeni.
Akkor pedig marad a használt ingatlan....ami sok esetben zsákbamacska mert nem látsz bele a betonba, falakba , hogy mi és hogyan lett beépítve 20-30-40 évvel ezelőtt.
Ezen bosszantó "apróságok"...amik lehet, hogy nagy anyagi kiadást hoznak magukkal ....csak akkor derülnek ki ha az ember belevág egy alaposabb, nagyobb felújításba !
Hirtelen ennyi ami a témával kapcsolatban kikívánkozott belőlem.
Amúgy pedig nem adom fel....pár hét kihagyás után most megint vettem skandináv lottót 315 MFt a főnyeremény amit holnap húznak. Talán szerencsém lesz és akkor ......Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
axioma
veterán
válasz Öregecske #54537 üzenetére
A lelegzo szigetelesnek nagyjabol semmi koze a paratartalomhoz (nem javithato vizszigetelesnel kell az alulrol jovo viz ellen, de nem a lakasban kepzodo para miatt - a falon keresztul nagyon max. 3% tavozna).
A passziv hazhoz vegkepp nem. A passziv haznak az aktiv szelloztetese egy lehetseges megoldasa a(z amugy egeszseg miatt is szukseges) legcserenek, de azt lehet telepiteni minden mas nelkul is. A PH amugy alapbol a rigozus legzarasra epul! Me'g az elektromos vezetekek csovezeset is legmentesiti.
Bocs, nem offolok tobbet rola. -
Öregecske
lelkes újonc
Kedves Pig! Lehet, hogy téves elképzeléseim vannak a passzív ház épitési költségeiről, hiszen 10 évvel ez előtt építkeztem, és akkor nem volt pénzem "lélegző" szigetelésre, csak az olcsóbbra, így most nagyon oda kell figyelni a szellőztetésre, meg a penészedésre (rengeteg Szavó kell).
Ma már olcsóbb lenne? Lehetséges? Ami pedig a villamos energia-ellátást illeti, lehet, hogy nekünk (mármint az országnak) lesz. Jó egészséget! -
-
-
Z_A_P
addikt
válasz Reggie0 #54522 üzenetére
Igen, de franciaban kb minden sarkon atomeromu van, ami konstans olcso aramot ad.
Valoban a cekasz a legjobb futes, nem fujja a levegot, eleg 2 drotot behuzni (nem kell csovek, viz, vizpumpa, kazan, hoszivattyu, tokomtudja), pofonegyszeruen es pontosan szabalyozhato.
Hatha egyszer eljon a vegtelen ingyen energia kora (fuzios eromu).OK
-
LOTR
addikt
válasz Öregecske #54525 üzenetére
bevallom nem biztos, hogy értem, hogy mire írod ezt
ha minden energiahordozó drága lesz, akkor a napelemmel termelt energia is többet fog érni és több pénzt takarít meg az, akinek van ilyen rendszere mint az, akinek nincs
vagyis ez felfogható lesz úgy is, hogy gyorsabban megtérül a beruházásarra szándékosan nem tértem ki, hogy ha a szolgáltató nem tud energiát szolgáltatni, akkor akinek van napeleme annak lesz e energiája, mert a jelenleg üzemelő rendszerek a mostani formájukban nem biztos, hogy fognak tudni szolgáltatni, nyilván megfelelő átalakítások mellett már igen, de az sok esetben újabb beruházást fog jelenteni
One Ring to rule them all
-
Öregecske
lelkes újonc
Lotr! Ez egy másfajta szemlélet. A magad szempontjai szerint igazad van! De leszel majd öreg is amikor roppant kellemetlen lesz fát vágni, salakolni. Ráadásul, ha az USA lezárja a Hormuz szorost, hogy üssön egy jó nagyot Kínán, akkor minden fűtőanyag drága lesz, (a fa is). A passzív ház pedig olyan drága, hogy még a másvilágon sem térül meg. Abban is igazad van, hogy a szolgáltatók pofátlanul nagy profitot vágnak zsebre. De nem szeretném, ha ez ellen forradalommal, vagy terrorizmussal válaszolnánk, mert az is nekünk lenne rosszabb! Igazságtalannak tartom, hogy nem lehet mindenkinek éves szaldóelszámolása. Az országunk vezetése jobban tenné, ha nem korlátozná a HKE létesítését. Olyan beruházásokat kellene szorgalmazni, amelyek elősegítik a lakosság (és a vállalkozók) által megtermelt zöld energia elfogyasztását és a tárolását. Technológiailag olyan majdnem lehetetlen változások kellenének, amelyek csúcs áram fogyasztás időben otientált működtetést érnek el. A tárolás nemzetgazdasági méretekben döntően abból állna, hogy csúcs időben vizet szivattyúzunk a hegyi tározókba szükség esetén pedig ezzel a víz mennyiséggel áramot termelnénk (állítólag kb 40 %-os veszteséggel). Az akkumulátoros tárolás jelenleg csak háztartási méretekben érhető el. A villamos hálózat korszerűsítése is sokat segít, de döntő dolog a megtermelt áram hasznos elfogyasztása. Szóval ilyen bonyolult a helyzet! De azért ne keseredjünk el!
-
axioma
veterán
válasz Reggie0 #54522 üzenetére
Franciaknal mennyi a tervezesi homerseklet, plane abban a mintafaluban? Felteszem nem -15 fok... es cseppet tobb penze van az embereknek hogy nem energiavampir hazakban eljenek hanem modernizaljanak.
Mondjuk ettol me'g valahol termelik azt az aramot, es ott szennyez. Plusz itthon is a butorlappal, muanyaggal futes a budos, nem a gazzal, szaraz faval, pellettel. Tippelheted a megoszlasukat a ket orszagban... -
Reggie0
félisten
válasz axioma #54521 üzenetére
Mindig az. Mar eleve kenyelmi es szennyezesi okokbol sokkal jobb. Franciaknal vannak telepulesek, ahol csak villannyal futenek, nagysagrendekkel jobb ott a levego es az ember kozerzete. Nem mellesleg az elektromos futes a legjobban szabalyozhato, legszerteagazobban telepitheto, igy a leginkabb komfortos. Egyedul a villany ara ami negativan emlitheto mellette.
-
axioma
veterán
válasz Reggie0 #54520 üzenetére
Van spec eset, amikor igen: egyenileg, amig a tobbi sziv gazzal/faval, es emiatt te belefersz a teljesitmenybe, mert elotte erosen hoszigeteltel. Ha hirtelen mindenki 0-24 zsinorban csak egy AE haz 70kWh/m2/ev kifutese miatt terhelne 1.5 kW-tal (ami ugye a szezonalitas miatt inkabb kevesebb napon de 2.5 lenne), akkor mellette mar tulterheles miatt nem sok mindent lehetne bekapcsolni. A 230kWh/m2/ev (atlagos!) hazakkal szorozd ugye 3-mal.
-
axioma
veterán
válasz Öregecske #54517 üzenetére
"A bruttó elszámolással létesített napelem rendszerrel főleg a nyári hőséggel szembeni védelmet lehet biztonságosan megteremteni."
Megette a fene ha folyamatos energiafogyasztassal es nem passziv hovedelemmel teszik meg...
A futes meg sose volt jo otlet aramra alapozva. -
LOTR
addikt
válasz Öregecske #54517 üzenetére
a napelemnek lakossági szinten mi más értelme van, mint a "megtérülés"?
hogy bizonyos időtávot nézve kevesebb legyen a rezsiköltség és/vagy nagyobb értéke legyen az ingatlannak
de a végeredmény ugyan az, hogy az erre a beruházásra fordított költséghez képest nagyobb profit keletkezzen, tehát valamiféle anyagi "haszonszerzés" a célha ez nem történik meg, akkor azért kellene napelemet venni, hogy a gyártók, döntéshozók és egyéb érdekelt óriáscégek vezetői egy újabb, nagyobb, szebb magángéppel tudjanak olyan konferenciákra utazni, ahol azt döntik el, hogy milyen újabb adókat fizessenek be az adófizetők, hogy a bolygónak és a társadalomnak jobb legyen?
az a réteg, akit a plusz "biztonság" vezérel, olyan szűk, hogy szinte elhanyagolható, és jellemzően a felsőbb néhány %-ból való, ahol egy esetleges rezsinövekedés hatása már nem befolyásoló tényező
One Ring to rule them all
-
Öregecske
lelkes újonc
A hozzászólók többségében túlteng a megtérülési idő fétise. Aki nem létminimumon él, az más szempontokat is figyelembe vehet, hogy pl a ráfordítható létminimumon túli költségekért több kényelmet, nagyobb komfort érzetet, a jövő viszontagságaival szemben nagyobb biztonságérzetet szerez. A bruttó elszámolással létesített napelem rendszerrel főleg a nyári hőséggel szembeni védelmet lehet biztonságosan megteremteni. A téli fűtéshez más megoldás kell. Egyébként én igaznak tartom, hogy 2 db jó minőségű fűtésre optimalizált Klímával fel lehet fűteni egy 80 m2.-es lakást (persze a legnagyobb hidegben akár kettő alá is eshet a COP, és így horribilis villanyszámlával kell számolnia, majdnem úgy, mintha villanykályhával fűtene) . Ilyenkor más pótfűtéssel kell besegíteni. Az akkumulátor csak az önfogyasztást javíthatja , főleg a nyári hónapokban. Nálunk egy 3 lakásos családi házban (összesen 240 m2) a napelem rendszer mellett általában 10 KWh alatt történik hálózatból való fogyasztás. Ha lenne néhány 10 KW.-os akkumulátor, ez lenullázható lenne. Itt viszont nálam is erősen ketyeg a megtérülés kényszere. Ugyanis ciklikus akkumulátor kell, és csak 30%-os mélységig szabad kisütni, mert csak így marad hosszú élettartamú a meglehetősen drága akkumulátor. A komplett napelem akkumulátor rendszerek ára az elmúlt 2 évben közel ötszörösére emelkedtek, így számomra megfizethetetlenek. Az akkumulátor a téli fűtést csak minimálisan segíti Alig van eltárolni való termelés. . De aki "reszket" a megtérülésért, bruttó elszámolással hogyan gondolhat klímával való fűtésre? A háztartás időzítés alapú működtetésre való átállítása nem ördögtől való. A bruttó elszámolási rendszer optimális kihasználásának ez a fő módszere. Hajrá! Jó egészséget!
-
axioma
veterán
válasz senki68 #54511 üzenetére
1. iranyonkent osszegzes az kvazi masodperces osszegzes, de most csak homalyos utalasok vannak, hogy mennyi idonkent osszegzest akarnak, konkretum semmi - eredetileg ugye volt havi, napszaki stb. terv, leirva meg valami maszatolas lett
2. nalatod, tehat nem tudjuk a brutto egy lenyeges feltetelet
3. nem tudod megvalaszolni a kovetkezoket (ami fontos a jovo tervezesehez):
a) marad-e a rezsicsokkentett ar a _visszavetel_ eseten akkor, ha eltorlik a rezsicsokit az elore iranyra (70-5 vs. 33 rhd)
b) hogyan valtozik mind a rezsicsokis mind a visszavetel ar akkor, ha a piaci ar novekszik (szazalekosan, nominalis kulonbseg marad, stb.) - figyelembe veve hogy az nem lehet hogy mindketto egyforman!!! ha %-os 1.5x-odik akkor a bruttonal lenyeges mennyiseg (min(be,ki)) dija ami most 38-5, az 33*1.5 lesz vagy marad 33, mert az rhd az nem maszik a piacival? nem latszik a koncepcio, igy nem latszik hogy mi lesz a "lusta" megoldas, ami valoszinubb (nem a strukturaba nyulnak bele, csak az a'rakba) -
4D4M
senior tag
válasz molnartibor #54514 üzenetére
Az önfogyasztásként hivatkozott az előbbi, az utóbbit meg saját termelésből helyben elfogyasztottként lehet pl hívni. Mindkettőt lehet akármekkora távon átlagolni, képezni, de praktikusan éves léptékben adja a legkorrektebb képet.
...mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
molnartibor
tag
válasz ecaddsell #54513 üzenetére
Az önfogyasztást mihez képest nézitek?
- A ház napi fogyasztását veszed alapból és abból mennyi a napelem általi termeléssel fedezett? (itt ugye nagy a szórás rendszertől függően + adott hónap)
- Vagy a másik számolás hogy a napi napelem termelést mennyire sikerül felhasználni / eltárolni? -
ecaddsell
aktív tag
Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.
Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?Törvényileg igen, zöld leszel, innentől az energetikai szakértő szempontjából véget ért a történet. Számodra még nem.
A második kérdésem ehhez kapcsolódik, ha minden optimális, mekkora napelemmel termelt felhasználási aránnyal érdemes számolni?
Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet? Lehet növelni? Átlagos, 4fős kis ~80nm-es lakás, villanyautó nélkül.Ha időzítel akkor tavasztól őszig lehet az 30-40% is, ha mindent is időzítel akkor több is. Hűtés, mosás, mosogatás, vízmelegítés, fűtés, takarítás, főzés stb. minden akkor amikor süt a nap. Viszont, ez masszívan kényelmetlenné tud válni hosszú távon vagy esetleg változik az életviteled és nem tudod ezt megcsinálni (pl. a mosógépből mégis át kell tenni a ruhát a szárítóba mert az egyben gépek kevesebbet tudnak többért stb.). Az akku ezt a nyűgöt tudja megoldani.
Az akku növelésével már csak mérsékelten nő az elérhető önfogyasztás (lényegében azokat a napokat kezded áthidalni amikor kevésbé termel a napelem), azaz nem érdemes nagyon túlméretezni. Pl. 10kWh akku már elég jó. Elektromos autó ezt borítani tudja, olyan sok kWh-t igényel. -
senki68
senior tag
válasz axioma #54509 üzenetére
1. Van az órában 2 mérési irány. Csak le kell olvasni évente egyszer . Mi olyan bonyolult ebben?
2. Tudtommal a Napelem szövetség most egyeztet a kormány embereivel, azt akarják elérni nem fázisonként, hanem összegezve mérjék. Ez még nyitott kérdés. De fontos.
3. Nyilvános a kvóta évi 2523 kWh-ig rezsicsökkentett ár felette lakossági piaci. Éves leolvasásnál mi kell még? -
-
itg
tag
Igen, és ezen lehet javítani, ha nyáron "túlhűtöd" télen túlfűtöd a házat, hogy amíg van nap, addig ha csak csökkentesz vagy emelsz egy foknyit és amikor már nem süt a nap, abból esik vissza normál hőmérsékletre. Vagy vizes hőszivattyúnál szép nagy puffert fűt (bár ha van gáz, akkor ez vélhetően már nem lesz). Programozva megy a mosógép, a mosogatógép, de főleg a melegvíz napsütéskor készül.
Ha belefér időben, én visszatérnék erre az egészre a bruttós elszámolási rendszer számainak ismeretében. Van még rá 5 hetük, talán kiszenvedik magukból végre.
köszi, ez jó ötlet.Ezzel csak a papírnak felelsz meg (és nem lesz "ingyen" áramod). 2 klímával adja magát, hogy nem lehet vele kifűteni 80 m2-t. De ha lesz gáz, egy újépítésű ekkorának szégyen lenne évi 700 m3-nél többet fogyasztania, szerintem itt inkább a kisebb (de bővíthető!) napelem és az átmeneti időben a nagyobb helyiségeket napáramból fűtő klíma lehet talán az, ami fele célszerű lenne menni. De tuti megvárnám, hogy a bruttóst most eszik vagy isszák, anélkül ismeretlenbe ugrasz fejest. Szerencsére ez egy tervezhető ország, így már rég tudjuk a bruttós részleteit. Ja, nem.
Igen, ezt sejtettem. Nem is szeretnék tartósan klímával fűteni, max. tavasz esetleg ősz.Polllen
Én hallgatnék rá. Nem tudjuk, milyen lesz a bruttó. Inkább arra költs, h kevesebb energiát használj el.
köszi és igen, ez a terv.4D4M
a,) keress olyan energetikást, akiben megbízol. b,) ha megbízol benne, ne egy hardveres fórumban keress megerősítést (: Egyébként van benne igazság.
megbízom én benne, csak kicsit furcsa, hogy hőszivattyú/napelem nélkül, fele/harmada annyiból megfelel a követelményeknek.Nem egyértelműen fogalmaztál. Lesz gáz fűtésre vagy nem? Mert teljesen más önfogyasztás jön ki gázzal és anélkül. Bruttó feltételek ismeretének hiányában sok értelmes dolgot nem lehet ajánlani, de nyilván akkor tudod minden feltételek között az optimumot megtalálni, ha több energiaforrás is rendelkezésedre áll és a lehető legkevesebbet fogyasztod.
lehet pontatlan voltam, eleinte nem szerettem volna gázfűtést, de aztán mégis lesz.alapvetően nem tántorít el a bruttó elszámolás, bár jobban örülnék, hogy a kezdeti nagy bekerülési költség miatt mindenki szaldóban legyen az első 10 évben, csak kíváncsi vagyok az ésszerű, normál üzemeltetés mellett mekkora részt lehet házilag fedezni.
én magam is nagyon sok számítást elvégeztem, de pl. még indukciós tűzhelyem sosem volt, ott pedig az lesz....[ Szerkesztve ]
-
4D4M
senior tag
Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?
~
a,) keress olyan energetikást, akiben megbízol.
b,) ha megbízol benne, ne egy hardveres fórumban keress megerősítést (:
Egyébként van benne igazság. Ezen kívül a 25% megújuló fokozott energiahatékonysággal is kiváltható (összesített energetikai jellemző <= 75%, az más kérdés, hogy ez mennyire könnyű amúgy napelem nélkül)
Egyébként új energetikai számítási módszer lépett életbe, noha a követelmények nem változnak elvileg.Nem egyértelműen fogalmaztál. Lesz gáz fűtésre vagy nem? Mert teljesen más önfogyasztás jön ki gázzal és anélkül.
Bruttó feltételek ismeretének hiányában sok értelmes dolgot nem lehet ajánlani, de nyilván akkor tudod minden feltételek között az optimumot megtalálni, ha több energiaforrás is rendelkezésedre áll és a lehető legkevesebbet fogyasztod....mit teszel ma, ami holnap is számít ?
-
asdf_
veterán
Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet?
Igen, és ezen lehet javítani, ha nyáron "túlhűtöd" télen túlfűtöd a házat, hogy amíg van nap, addig ha csak csökkentesz vagy emelsz egy foknyit és amikor már nem süt a nap, abból esik vissza normál hőmérsékletre. Vagy vizes hőszivattyúnál szép nagy puffert fűt (bár ha van gáz, akkor ez vélhetően már nem lesz). Programozva megy a mosógép, a mosogatógép, de főleg a melegvíz napsütéskor készül.
Ha belefér időben, én visszatérnék erre az egészre a bruttós elszámolási rendszer számainak ismeretében. Van még rá 5 hetük, talán kiszenvedik magukból végre.Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.
Ezzel csak a papírnak felelsz meg (és nem lesz "ingyen" áramod). 2 klímával adja magát, hogy nem lehet vele kifűteni 80 m2-t. De ha lesz gáz, egy újépítésű ekkorának szégyen lenne évi 700 m3-nél többet fogyasztania, szerintem itt inkább a kisebb (de bővíthető!) napelem és az átmeneti időben a nagyobb helyiségeket napáramból fűtő klíma lehet talán az, ami fele célszerű lenne menni. De tuti megvárnám, hogy a bruttóst most eszik vagy isszák, anélkül ismeretlenbe ugrasz fejest. Szerencsére ez egy tervezhető ország, így már rég tudjuk a bruttós részleteit. Ja, nem.
[ Szerkesztve ]
-
itg
tag
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Végig olvastam az összes hozzászólást, illetve google-t is használtam elég intenzíven.
Röviden: zöld hiteles lakásocskát fogok vásárolni, ha végre elkészül. Sajnos az építkezés lassan halad, így a tavaly októberi, illetve az idei szeptemberi kritikus szaldós jelentkezésről is lecsúsztam.
Még a villanyóra igénylés sincs beadva, nemhogy a napelem igény.
Energetikai szakértővel újraszámoltattam az egész lakást, ő azt mondja, hogy két 5SCOP klímával kiváltható a napelem.
Egyrészt ez lenne az első kérdés, hogy lehet ebben igazság?
Eddigi felhasználásunk éves szinten 3-4000kWh volt, de elég sok eszközzel áttérnénk villanyra. A kezdeti 10kWh-s napelemről már leadtam 6-ra és a bruttó elszámolás ellenére is szeretném megvásárolni. (2 éve még a földgázt se akartam bekötni, aztán csak szükség lett rá)
A második kérdésem ehhez kapcsolódik, ha minden optimális, mekkora napelemmel termelt felhasználási aránnyal érdemes számolni?
Az eddigi olvasatomban átagosan 20-30%-ot lehet kisajtolni, ez akksi nélkül reális lehet? Lehet növelni? Átlagos, 4fős kis ~80nm-es lakás, villanyautó nélkül.Köszönöm előre is a segítséget!
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Synology NAS
- Xbox Series X|S
- OTP Bank topic
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen Android TV boxot vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Büszke apukák és anyukák topikja
- További aktív témák...
- IKEA Format lámpák eladóak (Egyben kedvezménnyel vihető!)
- ÚJ Besen BS20 Smart 11-22kW elektromos autó töltők GARANCIÁVAL, számlával, készleten
- Újszerű! Egyedi gyártású 2 férőhelyes/2 személyes számítógépasztal/íróasztal 150x100x75
- Gorenje Side by side hűtő
- Bontatan fóliás, garanciás LaMetric Time okos asztali óra
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest