- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- sziku69: Szólánc.
- Vízügy: árvíz, belvíz, aszály, stb.
- Wiz Khalifa: Grand Theft Auto VI - Érdekességek, látványosságok, képek, infók egy helyen.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Gurulunk, WAZE?!
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
kenuba01
tag
válasz
7Heads Drago #26562 üzenetére
Sajnos találkoztam olyan Bt.-vel akinek a beltagja hajléktalan volt.
Na azon hajtson be valaki valamit. -
kenuba01
tag
válasz
senki68 #26557 üzenetére
Tipikus magyar hozzáállás. Ha teslája van akkor már lenyúlós ügyeskedős tolvaj.HÁT NEM!!
Ha valaki végigdolgozik tisztességesen 25-40 évet vállalkozóként, felelősségteljesen, mint pl. jómagam, simán lehet akár 2 teslája is trükközések nélkül.
Mivel az inverter 10-12 éves garanciás simán kereshetem őket , de a kár a napelem panelok is 15 év garral vannak úgyhogy az 5 év még nem is túlzó.
Nem igazán akarom a kínai gyártó Mo-i képviseletét keresgetni.
Hát bizony én amikor árajánlatokat gyűjtöttem napelemes cégektől a szerződéskötéskor szinte kivétel nélkül mindenki 25-40% előleget kért vagy kp, vagy utalás útján.
Ez kapásból milliós tétel egy 3,5-4 milliós munkánál.
A többire nem reagálok, mert nem egy a gondolkodás módunk és csak további vitát szülne de megmagyarázhatsz bármit bárkinek. -
-
senki68
senior tag
válasz
7Heads Drago #26594 üzenetére
-
7Heads Drago
veterán
Nem fogod tudni megoldani. A 3 fázisos inverterek induló feszültsége magas, amit 5 táblával nehezen érsz el még árnyék nélkül is Értsd: reggel sokáig el se indulna a termelés.
Nálunk is hasonló volt most a probléma.
A másik hogy mindenképp optimalizált rendszereket nézegess az árnyék és a két eltérő tető miatt. -
Borisz76
nagyúr
Kérj ajánlatot a : https://www.mnnsz.hu/ azaz a
Magyar Napelem Napkollektor Szövetség honlapján.
Napokon belül több ajánlatot is küldenek majd a vállalkozók. -
MrZed001
tag
válasz
chungey9 #26584 üzenetére
A ház oldalán elfér a szolgáltatói betáp főkapcsoló mellett egy szigetüzemi főkapcsoló is.
Amit mindenképpen érdemes tenned. Ha föld független (lebegtetett föld) a rendszer (ami nem szabályos), ha nem (azaz földelve nulla, ami a szabályos).Felhívni a figyelmet szünetmentes áramforrásra:
Szünetmentes főkapcsolóhoz:
-
kennystyle
aktív tag
A hoszigetelesnel nem gondolkodtam elegge elore es a merooranak eleg kicsi dobozt csinaltam.
kb egyseges a mostanaban alkalmazott 3 fazisu advesz merok tipusa ?
Tudnatok meretet mondani hozza ?
ha nagyobb lesz a helyigenye a dolognak mint ami most van akkor inkabb elore nekiallok kialakitani minthogy akkor kelljen elkezdeni faragni amikor jonnenek majd cserelni. -
_ahs_
újonc
Sziasztok! Segítséget kérnék az alábbiakban: jelenleg 5 napelem táblát tudok elhelyezni árnyékos környezetben, amelyet várhatóan jövőre - az autóbeálló elkészülte után - tudok bővíteni. Gondolom SE vagy Huawei inverter lenne a megfelelő. A végleges cél 3-4 kWp lenne, ez fedezné az összes energiaigényt. Műszakilag mi lenne a legjobb?
-
chungey9
tag
válasz
MrZed001 #26575 üzenetére
Még a régiekhez volt igény wifi modulra, csináltam ESP8266-al webszervert hozzájuk, működik az újakkal is, de csak monitorozásra való mert nincsenek biztonsági protokollok.
Arra azért ügyelni kell, ha nullázod az invertert (azaz PEN-t csinálsz) és visszavezeted a házba, aztán ha tűz üt ki és a tűzoltók kezdésnek levágják a betápkábelt locsolás előtt, nem sejtik ha az inverter beindul, és a fázis-föld potenciál megrázza a tűzoltót, akkor az börtönös történet is lehet.
Mondjuk ha kitáblázod hogy "szigetüzemű inverter veszély" meg nem locsolnak lehet -
Tiédetis
senior tag
Lehetne maradni a témánál, sértegetések és beszólások nélkül?
-
7Heads Drago
veterán
Te beszélsz zagyvaságot és nem szállt le a köd?
Egy hasonló példát se tudsz ilyen gariztatásról hozni, mint amiről beszélsz. És szerinted ez megállná a helyét..... Én kérek elnézést. Ezek szerint a Renault motorral szerelt Merciket vihetem a Renaulthoz is meg a Mercihez is gariztatni mert van pár paraméter amiben egyeznek?
Számtech példa: Van egy rakás Vga ami tök egyforma csak a matrica más rajtuk mégse a gyártónál vagy a másik névadó cégnél gariztatod, hanem akinek a logója rajta van. Esetleg a szoftver más rajtuk. -
MrZed001
tag
Mikrosilver tesztje óta nagyon megnőtt az érdeklődés az inverter iránt (szokásos MPP Solar klón).
https://www.youtube.com/watch?v=3K7nQCqAwKw"elműs óra után kötném az invertert majd az inverter kimenetét vissza a fi relébe az L3 helyett, ez esetben a maga az inverter nem lenne a fi relé védelme alatt "
Akkor az inverter kimenete ugyanúgy a FI relén megy át, érintésvédelem OK."Viszont a nullával kapcsolatosakat sajnos a válaszadások után sem sikerül teljesen megértenem"
Megméred napelemes üzemben. Ha fázis nem 230V hanem 115V körül (felette lesz picit, mert multiméteren is átfolyik pici), akkor N_be kábelt összekötöd N_ki kábellel és kész.
(buta megoldás).
Ha van és működik rajta Dry Connect port, akkor lehet ilyen külső relét venni hozzá (ekkor ez megold mindent):
https://voltaconsolar.com/off-grid-inverter-grounding-tns.html"L3-at szeretném különíteni, akkor ebben a kapcsolódobozban L3nak kéne kialakítani egy külön nullázó sínt?"
Ha inverternél eleve összekötötted N_be és N_ki, akkor semmit sem kell tenned. Közös a nulla sín.
Ha viszont belső vagy külső PE-N relét használsz, akkor egy külön 1 fázisos FI relé kell inverter után (mint a képen). Ekkor csak 2 fázist kötsz be 3 fázisos FI relébe, és külön N sín kell inverter kimenetnek."arra se sok esélyt látok, hogy fixen egy számítógép legyen odarakva mellé a garázsba"
Erre találták fel a Raspberry PI-tVan hozzá github-on program ami kapásból monitorozza és statisztikázza grafana-val invertered.
"nem jellemző amúgy hogy a 3as fázison akár 3000W közelében lennénk."
Egy dologra nagyon figyelj, az inrush. Kondenzátorok és elektromos motorok induláskor iszonyat áramfelvételt tudnak csinálni. Egy elektromos motor az állandó fogyasztásának 3-7X veszi fel induláskor. Ezt az inverternek ki kell tudni szolgálni. -
313313
addikt
válasz
senki68 #26570 üzenetére
10 éve még irodán dolgozhatott elosztónál. Napelemmel olyan 8-9 éve foglalkozhat, jelenleg 6 fő alkalmazottja van és 2020-as nettó árbevétele 289 millió...
Ezekszerint ő se megbízható...most nézem a másik általam ajánlott céget, ők se csinálhatják 10 éve, árbevétele még kevesebb, ellenben a tulaja kb 10 év szintén elosztónál volt irodán.
Néha nem értem az embereket, lehet mindenféle dolgokat felállítani kiválasztásnál, de bele lehet gyalogoni azzal is, nem kicsit lásd Pe...le. -
NSX82
csendes tag
válasz
chungey9 #26549 üzenetére
Kedves Chungey9 és MrZed001!
Meglepett, hogy ismerős néhányaknak ez a kék fehér inverter, azt hittem, hogy valami olyasmit vásároltam ami nem annyira ismert errefelé
de egyre inkább csak az rajzolódik ki hogy nekem ismeretlen csak az egész téma.
Ezt töredelmesen be is vallom. Tény és való: olyan dologba fogtam amivel még sose foglalkoztam. A háznak az elektromos kábelezését villanyórától a garázs kivételével már én csináltam meg tavaly mert az 50 éves alu vezetékek szagosodtak a falban. Egyelőre úgy tűnik, hogy működik is. Érintésvédelmileg is és stabilnak is tűnik. Amúgy pont azért is akarnám jobban körbejárni ezt a témát, hogy nehogy valami baromi nagy hibát vétsek ami esetleg az érintésvédelmet érinti. Annyira nem fontos, hogy a konnektorokból tudjak "vegyes áramot" használni, ha esetleg közben áramütés ér itthon, mert tájékozatlanságomból eredően valamit úgy kötök be, hogy aztán bizonyos helyzetben agyon vág az áram... Én fizikailag bekötöm a dolgokat meg úgy vezetgetem a vezetékeket hogy ott legyen ahol kell, de közben még csak hobby villanyszerelőnek sem mondanám magam. Inkább az a fajta vagyok aki próbálkozik kis lépésekben és ha valami sikerül, tesztelhetően biztonságosra akkor hajlamos vagyok véglegesíteni mint megoldást...
Chungey9 válaszára visszatérve:
Először is: Köszönöm a védelemmel kapcsolatos ajánlásokat! Észben tartom, és ha eljutok addig, hogy már értem, hogy lenne érdemes a meglévő hálózathoz illeszteni az invertert, ezeket mindenképp beépítem. Ráadásul, hogy biztonságról van szó, ezeken nem akarok spórolni. még akkor sem ha esetleg több 10 ezer ft lesz a vége ezeknek..A fi relét semmiképpen nem szeretném megkerülni/kiiktatni a képletből, azaz ha még az elműs óra után kötném az invertert majd az inverter kimenetét vissza a fi relébe az L3 helyett, ez esetben a maga az inverter nem lenne a fi relé védelme alatt de ebbe még nem halnék bele azt hiszem. Viszont a nullával kapcsolatosakat sajnos a válaszadások után sem sikerül teljesen megértenem. Lehet h csak kevésbé szakszerű megfogalmazásra van szükségem.
Említettem hogy van egy 4 pólusú Fi relém, amibe most a villanyórából kijövő 4 kábel megy L1-L2-L3-N majd ugyaninnen 4 kábel megy be a lakásba ahol az elosztó dobozban két sín van. Egyik a Földnek, másik a nullának. Itt az L1 és L2 egy-egy 16 amperes B-s kismegszakítóból megy a konyha irányába, L3 pedig vagy 6-7 felé van szétosztva 13A kismegszakítókkal helységenként, A Nulla és a föld mindhárom fázisnak közös sínről van víve jelenleg. Azon gondolkodom ha L3-at szeretném különíteni, akkor ebben a kapcsolódobozban L3nak kéne kialakítani egy külön nullázó sínt? A jelenlegit pedig csak L1-L2nek használni? ezt jól gondolom?
Csak mert amennyiben L3 csakis és kizárólag az inverterbe van bekötve és a Nullát is még a fi relé előtt ágaztatom el, hogy hátravigyem az inverter számára, akkor a visszajövő fázist és nullát hova kötöm be? Oda kéne felraknom akkor egy külön 1 fázisú fi relét? vagy vissza vezethetem a 4 pólusú fi relébe? Ha visszavezetem a Fi relé L3 pólusába az inverter fázisát, a Nullát hova? Azaz gyakorlatilag ugyanott vagyunk mintha az inverternél a ki és a bemenet nulláját összekötöm. Ez meg nem tűnik jónak. Az előbb kikapcsolt állapotban rámértem az inverter két nullájára multiméterrel, és úgy tűnik, hogy a multiméter egy kondit kezd el tölteni. tehát ezek tuti h nem összeköthetőek.
Szóval lehet hogy először ahhoz szeretnék tanácsokat kérni ha abban tudtok segíteni, hogy a mostani bekötést hogyan alakítsam át? Esetleg amit fentebb írtam, hogy az L3-at teljesen külön kezelem az L1-L2től az működhet? Akkor lehet h kikéne venni a 4 polusú firelét és a helyére berakni 3 egypólusút? Akkor lehet h ez lenne a kezdő lépés és a lakásban pedig a nullázó sínt csak L3-ra használni arra a nullára, ami az inverter felől érkezik (vagy esetleg kapcsolhatóra) és L1-L2 maradna csak az elműs nullán.
MrZed001:
Neked is nagyon köszönöm hogy próbálsz nekem segíteni a problémámban!
Jó öreg kék fehér? Neked is ismerős ez az inverter? Annyira már kipróbáltam, hogy egy villásdugóval bekötöttem és a kimenetére meg kötöttem egy lengő aljzatot. Bekapcsolt és úgy tűnik működik is szerencsére (A wifis felhős szarja is). idle-ben kb 10-12Wht vesz fel. A konnektorból egy NDKs party grillt mértem meg hogy 833Wh-t fogyaszt. ugyanez az inverteren keresztül mérve 855Wh volt. szóval ha az inverter alap áramfelvételét levonom belőle, alig fogyasztott többet a party grill az inverteren át. Tudom ez nem egy tudományos kísérlet, de olyan 1-2% lehet a hatékonyság romlás.Az jó hír ha nem muszáj a felhős baromkodással managelni, mert nem tűnt túl stabilnak. Viszont arra se sok esélyt látok, hogy fixen egy számítógép legyen odarakva mellé a garázsba csak emiatt.. de majd ez még alakul.
Jelenleg még nincsenek fent a napelemek így nem tudom kipróbálni az általad írt mérést, hogy van e relé benne, de amint el tudom majd indítani napelemekről ezt meg fogom mérni.
Amúgy én pont ezt a "átmenő rátermelést" szeretném kamatoztatni leginkább, nem jellemző amúgy hogy a 3as fázison akár 3000W közelében lennénk. inkább a konyhában vannak a nagy fogyasztók. a 3-as fázison talán a mosógép a legnagyobb fogyasztó, ami úgyrémlik 2400Wh amikor épp működik benne a fűtőszál. emellett még talán lehet 3-400W terhelés más fogyasztókról ezen a fázison. de nyilván észben tartom, hogy esetleg az inverter lehet bottleneck.
-
válasz
7Heads Drago #26569 üzenetére
Látom leszállt a köd, értelmetlen amin rugózol.
Elsőre ennyit kellett volna írni, rossz a tapasztalat nem javaslod, ezért meg ezért. -
MrZed001
tag
"a megújuló (a napelem) az a "szent tehén", amihez nem lehet nyúlni, és amikor országos szinten túltermelés van"
Nem bizony, több okból is
1, Ő az aki zöld áramot termel, CO2 mentesen
2, freki eltolás csak szigetüzemben működik.
Össze van kötve és szinkronizálva egész EU hálózata, nem lehet "csak itt" eltologatni a frekit. Szolgáltatónak törekedni kell a tökéletes 50Hz-re. Ha felmegy azt jelenti túltermelés van. Ha le, akkor alultermelés.
3, semmi egyéb korlátozási, beleszólási lehetősége sincs szolgáltatónak napelemes termelésbe.
Ez utóbbiról már írtam pár hosszabb hozzászólást.
Tesla megvalósította a Virtual Power Plant-ot. Kb 50.000 normál usereknél lévő Tesla PowerWall szinkronban termel hálózatra (IP alapon, web-en küldik az indítási utasítást).
Ez még kicsit buta megvalósítás. Csak fix időpontban, csak rátermel hálózatra.
Az igazi az lenne, hogy IP-n küldi minden egységnek, hogy ő mennyi kW-ot termeljen, vagy betárazzon, mennyi ideig.
Mindez térinformatikával nyakon öntve, mert igen gáz lenne amúgy is túlterhelt vonalakra extra terhelést küldeni.Ausztráloknál van teszt rendszer. Szolgáltatói termelő inverter lekapcsolás buta HKV (hangfreq központi vezérlés) rendszerrel. Ami lényegében buta ON-OFF.
21. század ?"Miért BÜNTETI a MAVIR azt a naperőművet, ami többet termel, mint amit menetrendben leadott, miért nem simán egyszerűen VISSZASZABÁLYOZZA/TATJA a menetrendjének megfelelő termelésre?"
Mert a MAVIR-nak semmi beleszólása, online kapcsolata nincs a naperőművekkel(tudomásom szerint)
Naperőmű szinten persze meg lehetne oldani. Legtöbb inverterben lehet állítani limitet, hogy mennyit termeljen. Ezt nem nagy ördöngősség külső programmal vezérelni.
Valamint a kiesett termeléssel anyagi kárt okoz a naperőműnek.Viszont naperőműnek is jobb ha betermeli az extrát, és egy központi aksi telepen pedig elteszi. Majd onnan később betáplálja.
Sajnos MAVIR-nek ezekre az aksi telepekre sincs online ráhatása (ahogy tudom).
Pedig ezek az aksi telepek (mint a Tesla Hornsdale-i aksi telepe) sokat tudnának tenni a hálózat stabilizálása érdekében.
Lényegében ms-sec reakció idővel tudnának betárazni hirtelen túltermelés (nagy fogyasztó hirtelen kiesése), vagy visszatermelni hirtelen fogyasztás növekedés esetén.És valljuk be, manapság a 100-200 kW-os gyorstöltők korában, amikor csak 20 kocsi egyszerre indítja a töltését az egy 2-4 MW ugrás.
-
313313
addikt
Mennyire jó, hogy én látom melyik cég hogy dolgozik/mit csinál....
Mindig azt mondom közeli szakit kell megbízni, aztán az ráér késöbb hibát javítani is....Na de én ismerek 1db olyan kivitelezőt, aki szerződés kötés után 80 napra igér napelemet, amit miútán felrak, max 1 hét és bekapcsolnak, miútán bekapcsolták,ő átadja a rendszert és kiállítja az előzőekben megbeszélt számlát, amit az ügyfél akkor kezd el kifizetni, mikor már termel a napelem... És a bekapcsolásai (óracsere, szolgáltató általi átvétel) 90%-ban jelen van, ha nem ő, akkor a felesége.
-
senki68
senior tag
válasz
7Heads Drago #26563 üzenetére
Esetleg, hogy van fenn a tetőn a panel. Hogy van elvezetve a vezeték. Dobozok felrakása stb. ..
Mondjuk valamilyen szinten értek hozzá, tudom mit kell nézni.Gondolom az a baj, hogy magamból indulok ki.
-
válasz
7Heads Drago #26560 üzenetére
Nem is az volt a lényeg, hogy tudom-e gariztatni, hanem megtaláljam valójában ki a gyártó, milyen márka mennyire lehetnek valósak az adott értékek… ki van valójában a 15-20-30 év garancia mögött, milyen minősítéseik vannak, mert simán eladhat egy hazai nagy cég olyan panelt is, aminek a gyártója hal le, hiába lesz mögötte hazai működő cég, ugyanúgy ki fog hátrálni egy bizonyos volumen esetén, ha nem tudja tovább tolni a költségeket, nem lesz alkatrész/cserepanel.
Tudod, itt alig van (értsd nincs) olyan javasolt cég akit nem köpködne meg valaki.
Aztán mikor kellene a segítség kivel/mit érdemes telepíteni, a végén megint oda jutunk, hogy igazából semmi se tökéletes/igazán jó.
Ennyire értesz ehhez, miért nem szóltál a családban, hogy ne velük?!? -
7Heads Drago
veterán
Mellesleg ez a cég most telepített a családban nálunk egy 7kw-s rendszert. Kimentek felmérték a terepet és úgy jöttek ki telepíteni hogy kevés kábelt hoztak és kb 2 hétig inverter se volt. A kábel hiánya miatt nem oda került az inverter ahova szerették volna. Persze miután becsöveztek nyögték ki hogy most nincs inverter. Sok szerencsét hozzájuk.
-
7Heads Drago
veterán
válasz
senki68 #26557 üzenetére
2. Ez tényleg érdekelne hogy te mit látsz egy napelemes cég munkájából? Becsöngetsz a tanyába és á-tól cetig átnézed ha engedik? Vagy csak az utcáról nézve: huuuu de szép.
Vagy rákérdezel a tulajtól (aki a legtöbb esetben full laikus), hogy mennyire elégedett? Sztem meg az adott cég nyilván olyan referencia munkát fog neked mondani ami garantáltan szép és jó. Nem a hulladékot fogja mutogatni.
De nézhetünk bármilyen más építőipari munkát is. Ha az utcáról is látszik a hiba, akkor már azt bontani kell kérlek. De attól hogy onnan nem látszik még lehet egy kalap kaki. -
7Heads Drago
veterán
válasz
kenuba01 #26553 üzenetére
Hát ezt azért gondold át egy Bt.-nél. Nekünk is az volt.
Egy Bt.-nél találsz felelősöket akik kérdőre vonhatok, EV.-nél Kft.-nél nem fogsz. Az alaptőke egy dolog, de a beltag anno a teljes vagyonával kérdőre vonható volt.
[link]
Felelősség a társaság tartozásaiért[szerkesztés]A társaság kötelezettségeiért elsősorban a társaság felel vagyonával. Amennyiben a társasági vagyon a követelést nem fedezi, a társaság kötelezettségeiért a beltagok saját vagyonukkal korlátlanul és egyetemlegesen felelnek. A társasági szerződésben rögzíthető, hogy az újonnan belépő beltag a társaság - az ő belépése előtti - tartozásaiért ne feleljen harmadik személyekkel szemben. Amennyiben a tagok ezt a társasági szerződésben nem rögzítik, úgy a belépő beltag a többi beltaggal azonos módon felel a belépés előtt keletkezett tartozásokért.
Kft-nél meg a tőke erejéig.Sztem nem ugyanaz a kettő.
Nekünk bárhova bementünk adtak bármilyen anyagot csak bélyegzőre teljesen ismeretlenül is. Próbáld ezt meg EV-ként vagy Kft.-ként. Majd x idő után fogsz kapni bármit, vagy írtok egy szerződést külön minden partner céggel.
A többi feltevésre: +1 -
tbc2
tag
válasz
MrZed001 #26554 üzenetére
Köszönöm, ez így érthető! Akkor az ötlet nem is feltétlenül hülyeség, csak az a fránya füst a túltermelés miatt
A frekvencia-eltolásos módszerről tudsz még egy picit mesélni? Azért is érdekel, mert sosem értettem, hogy miért van az, hogy a megújuló (a napelem) az a "szent tehén", amihez nem lehet nyúlni, és amikor országos szinten túltermelés van, akkor inkább más erőműveket fogunk vissza (a szén és gáz érthető, és helyes is, de amikor már egy alaperőmű Paksot is vissza kell/kéne fogni, ami nagyon nem erre van tervezve, az már erős). Vagy a kiegyenlítő energia kérése. Miért BÜNTETI a MAVIR azt a naperőművet, ami többet termel, mint amit menetrendben leadott, miért nem simán egyszerűen VISSZASZABÁLYOZZA/TATJA a menetrendjének megfelelő termelésre?
Azért, mert technológiailag nehéz/lehetetlen kivitelezni egy inverter visszaszabályozását? -
asdf_
veterán
válasz
senki68 #26558 üzenetére
De, tudhat, ő csak a nem jön ki a matek dolgon veszik el, tehát mit csinál helyette, ez időben (értem ezt olyan szituációban, de jogos, ezt nem írtam, hogy a weboldala szerint mást sem csinál, csak napelem, napelem, napelem, napelem), de mondjuk a 3 fős, 60 millió forgalmas cég is érdekes tud lenni, amikor csak bérre évente úgy bruttó 5-7 millió/fővel illik mostanában számolni minimum.
-
senki68
senior tag
válasz
kenuba01 #26553 üzenetére
1. A legtöbb évek óta alkalmazott más napelemes cégnél csak most önállósodott, tehát a szaktudás megvan.
2. Nem balgaság, csak érteni kell hozzá.
3. Nem kell másik munka előlegéből finanszírozni, nekem pl mikor megjött az anyag akkor kellett kifizetnem. Az már nálam volt, tehát nem kellett több millát előre odaadni. Munkadíjat is akkor kellett fizetni mikor kész volt a munka. Tehát ez egy értelmetlen pont.
4. Ez sem feltétlen van így, lásd az 1. pontot.
5. 5 év múlva milyen garanciát szeretnél érvényesíteni?Ha az üzletkötő Teslával érkezik, akkor látom elég nagy lenyúlások vannak.
Nem kellett semmire előleget fizetni.
Tehát akkor megállapíthatjuk, sokkal többet számít a fizetési mód és hozzáállás, mint az hány éve alakult a cég.
Amúgy ez nem vita, csak kinek mi a fontos.
Nem értem ezt a szerelési mizériát sem. sok mindent nem lehet elrontani, olyan egyszerű az egész napelemrendszer.
-
asdf_
veterán
válasz
kenuba01 #26553 üzenetére
x éves múlt vs. páréves cég
Azt a verziót hagyod ki, amikor valaki 10 éve ezt csinálja, aztán elege lesz a kretén főnökéből és csinál egy saját céget, ami most épp 2 éves. Persze azért az utánanézés nem árt, én is ejtettem ki ezerrel az 5 éve folymatosan veszteséges és/vagy folyamatosan csökenő létszámú és/vagy évi 100-200 millió alatti forgalmú cégeket (ez ugye azt jelentené, hogy évente 20-30 rendszert sem telepít, azaz hetente sincs meg 1).
A Teslával meg egyetértek az előttem szólóval, azt te fizeted, szóval kösz, de nem. -
Tiédetis
senior tag
válasz
kenuba01 #26553 üzenetére
1: Egyik évben EV, másikban Bt, harmadikban Kft, utána vetésforgó (lehet 20 éve)
2: Egyből biztosan nem, többől már azért lehet
3: Ez így van
4: mint fentebb
5: 2 év szerelésre, többi gyártói/hazai képviselet ha van
5.1: persze. Másik következtetetés: Tesla??? De rohadt sok jutalékot fizetek a rendszerért. Így is lehet értelmezni. (voltam 20 évig utazó ügynök - mai nevén termék manager, és területi képviselő, ezt tanították már akkor is, hogy kell kezelni az autós kérdést ) -
MrZed001
tag
"beindul-e az inverter, ha egy benzines aggregátorral 230V-ot készítek"
Hetente felmerülő kérdés
.
Nézd, ilyen egy átlagos aggregát szinusza, és ilyen egy inverteres aggregáté:
https://www.youtube.com/watch?v=_0vN2JjbdisSzóval inverteresnek már elég tiszta, valószínű beindulna.
100% elindul, ha egy rendes szinuszos UPS-el hajtod meg (vagy szigetüzemű inverterrel).Ekkor jön a túltermelés problémakör!
Amíg el is fogyasztod amit a termelő inverter megtermel, nincs gond.
Viszont amint többet termel mint a fogyasztásod, na akkor távozik a "mágikus füst" az UPS vagy aggregátból (enyhe túltermelésnél, jó esetben csak leáll).Speciális aksis inverterek vannak, amik képesek meghajtani áramszünetben is grid-tie termelő invertereket.
AC kapcsolt üzemmódot tudnak, így frekvencia eltolással termelés csökkentésre (akár leállításra) kényszerítik a termelő invertert.
Valamint maguk el is tudják tenni aksiba a termelő által előállított áramot (ezzel kiegyenlítve a hálózaton a termelés-fogyasztás arányát 1:1 -re) -
kenuba01
tag
válasz
senki68 #26533 üzenetére
Nem akartam én egy ekkora vitát generálni.
DE én biztos nem szerződnék olyan céggel pl. akik 5 hónapja alakultak 100e Ft-os indulótőkével Bt.-ként.
Megmondom mi általában a probléma a új vállalkozásokkal a teljesség igénye nélkül.
1. Nem tudsz róluk semmit mivel nincs előéletük az adott szakmában.
2. Ha van elvégzett munkájuk (pár db) abból messzemenő következtetést balgaság levonni.
3. Rengeteg cég elindul nagy elánnal tettvágytól fűtve de nincs mögöttes tőke és tapasztalaton alapuló szaktudás (pl. az egyik munkájukat egy másikból felvett előleggel finanszírozzák - ez a kártyavár előbb utóbb összedől és körbetartozások miatt kuka lesz az egész)
4. Tapasztalatlan munkaerőt alkalmaznak mert az olcsó (ezt ki sem fejtem bővebben)
5. Az esetleges garancia érvényesítése pl. 5 év múlva, addigra lehet nem is léteznek a fentiek miatt (természetesen egy régebbi múlttal rendelkező cég is bedőlhet de jelentősen kisebb eséllyel)
Nekem pl. pozitívum volt hogy az üzletkötő egy teslával érkezett nem egy 25 éves suzukival.
Te melyikre bíznál 1-2 milliós előleget?A témát részemről itt lezártam mindenkinek szíve joga dönteni kit bíz meg egy többmilliós beruházással.
-
MrZed001
tag
A jó öreg kék-fehér
Mindenképpen első dolgod legyen kipróbálni.
Az FB csoportból rendeltek összesen talán 5-6 darabot.
Ebből kettő volt hibás. Egyiknek csak nem volt a kijelző kábel csatlakoztatva, a másik érkezéskor halott.A com (RS242) portos kábel végére tudsz tenni pl com-usb átalakítót, és máris PC-ről Watchpower programmal tudod monitorozni, vezérelni invertert.
PE-N relé meglétét úgy tudod tesztelni, hogy AC_be oldalról csak a PE-t kötöd bele, és napelemről és/vagy aksiról indítod el invertert (magyarán AC_be oldalra nem kötöd sem a fázis, sem a nulla)
Ekkor AC_ki porton L-N között 230V-ot mérsz.
- Ha PE - L_ki és PE-N_ki között 110-115V-ot mérsz, akkor lebegtetett föld, nincs benne relé
- Ha PE - L_ki 230V és PE-N_ki között 0V-ot mérsz, akkor van benne reléTud szünetmentes módot is (elmegy áram AC_be oldalt és aksi+napelemből ad áramot AC_ki oldalt max 3,5kW-ot)
Tud átmenő rátermelést is, azaz amennyit napelem termel, annyival kevesebbet fogyaszt szolgáltatótól. Viszont 3,5kW-os egység. Ezt ajánlott 3,5 kW átmenő fogyasztásra tervezni. Ha hirtelen elmegy az áram, akkor ő átvált saját áramszolgáltatásra ... és csak 3,5kW-ot tud kiadni, szóval le is áll túlterheléssel. Magyarán terveznichungey9
Szerintem nagyon rossz, hogy ha hiányzik belőle PE-N relé.
Érintésvédelmileg nem engedélyezett lebegtetett földet 1 eszköznél többre kötni. Kettő esetén már kötelező föld független PE-vel összekötni őket.
És, FI relé nem működik utána. Ez azért gáz.
Szóval de, mindenképpen ajánlom TN-C-S rendszer kiépítését.
Azaz N föld potenciálra lehúzását, és inverter után FI relé beépítését (rajta is van második ábrán). -
tbc2
tag
Tipikus "I wanted to ask but was always afraid to" elméleti kérdés:
A normál inverterek ugyebár csak akkor termelnek, ha van hálózati feszültség, védendő az ELMŰ-s szerelőket.
De vajon beindul-e az inverter akkor, ha a hálózatból bejövő betápnál lekapcsolom a fő kismegszakítót, ezáltal leválasztva a házat a hálózatról, és egy benzines aggregátorral 230V-ot készítek, amit rádugok a lakáson belül az egyik konnektorra?
Tehát ha van egy hosszabb áramszünet, akkor "átverhető-e" ezzel az inverter, miközben nem veszélyeztetem a hálózat javításán dolgozó ELMŰ-s szerelőket?
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Le Mans Ultimate
- Milyen légkondit a lakásba?
- BestBuy topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Netfone
- Futás, futópályák
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- Honor 200 Pro - mobilportré
- További aktív témák...
- LG 45GR95QE - 45" Ívelt OLED / 2K WQHD / 240Hz 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Azonnali készpénzes Apple Macbook Air felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- Apple Pencil 2.gen, Új, Dobozával 12 hónap garanciával
- Lenovo Thinkpad T480 csak belső akku. 8-32GB 256GB-2TB
- Ultimate előfizetés új fiókra akár 2105 Ft/hó áron! Azonnali, automatizált aktiválással, csak Nálam!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest