Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
MrZed001
tag
"a megújuló (a napelem) az a "szent tehén", amihez nem lehet nyúlni, és amikor országos szinten túltermelés van"
Nem bizony, több okból is
1, Ő az aki zöld áramot termel, CO2 mentesen
2, freki eltolás csak szigetüzemben működik.
Össze van kötve és szinkronizálva egész EU hálózata, nem lehet "csak itt" eltologatni a frekit. Szolgáltatónak törekedni kell a tökéletes 50Hz-re. Ha felmegy azt jelenti túltermelés van. Ha le, akkor alultermelés.
3, semmi egyéb korlátozási, beleszólási lehetősége sincs szolgáltatónak napelemes termelésbe.
Ez utóbbiról már írtam pár hosszabb hozzászólást .Tesla megvalósította a Virtual Power Plant-ot. Kb 50.000 normál usereknél lévő Tesla PowerWall szinkronban termel hálózatra (IP alapon, web-en küldik az indítási utasítást).
Ez még kicsit buta megvalósítás. Csak fix időpontban, csak rátermel hálózatra.
Az igazi az lenne, hogy IP-n küldi minden egységnek, hogy ő mennyi kW-ot termeljen, vagy betárazzon, mennyi ideig.
Mindez térinformatikával nyakon öntve, mert igen gáz lenne amúgy is túlterhelt vonalakra extra terhelést küldeni.Ausztráloknál van teszt rendszer. Szolgáltatói termelő inverter lekapcsolás buta HKV (hangfreq központi vezérlés) rendszerrel. Ami lényegében buta ON-OFF.
21. század ?"Miért BÜNTETI a MAVIR azt a naperőművet, ami többet termel, mint amit menetrendben leadott, miért nem simán egyszerűen VISSZASZABÁLYOZZA/TATJA a menetrendjének megfelelő termelésre?"
Mert a MAVIR-nak semmi beleszólása, online kapcsolata nincs a naperőművekkel (tudomásom szerint)
Naperőmű szinten persze meg lehetne oldani. Legtöbb inverterben lehet állítani limitet, hogy mennyit termeljen. Ezt nem nagy ördöngősség külső programmal vezérelni.
Valamint a kiesett termeléssel anyagi kárt okoz a naperőműnek.Viszont naperőműnek is jobb ha betermeli az extrát, és egy központi aksi telepen pedig elteszi. Majd onnan később betáplálja.
Sajnos MAVIR-nek ezekre az aksi telepekre sincs online ráhatása (ahogy tudom).
Pedig ezek az aksi telepek (mint a Tesla Hornsdale-i aksi telepe) sokat tudnának tenni a hálózat stabilizálása érdekében.
Lényegében ms-sec reakció idővel tudnának betárazni hirtelen túltermelés (nagy fogyasztó hirtelen kiesése), vagy visszatermelni hirtelen fogyasztás növekedés esetén.És valljuk be, manapság a 100-200 kW-os gyorstöltők korában, amikor csak 20 kocsi egyszerre indítja a töltését az egy 2-4 MW ugrás.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest