Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:24:31

LOGOUT.hu

Ez a topic a Nikon DSLR-ekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ha új látogató vagy egy dolgot kell betartanod:
Olvasd el az első hsz-t! :)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) #40935168 válasza #40935168 (#1700) üzenetére


#40935168
törölt tag

Egyszerűbben: a pixelek - tehát a zajos pixelek is - mérete a teljes képmérethez viszonyítva nagyobb DX módban, mint FX módban, ugyanakkora nézet esetén. (Mert amúgy nem nagyobb, miért lenne) ;) Ezért tűnik olyannak, mintha egy FX gép DX módban több zajt produkálna: önmagához képest ugyanakkora zajt produkál, csak kisebb megapixel a DX kép ugyanolyan pixelsűrűség mellett -> látványosabb a zaj.

[ Szerkesztve ]

(#1702) JohnyBlue válasza #40935168 (#1701) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Na erre voltam kiváncsi :D :R

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#1703) #40935168 válasza JohnyBlue (#1702) üzenetére


#40935168
törölt tag

Képzeld el, ha lenne egy D600 zajszintet (melyet pixel szinten értelmezünk) tudó gép 100MP-vel. Egy megadurva Hasselblad, akármi (vagy pár év múlva Nikon) :DDD Te továbbra is fullhd körüli méretre fogsz kidolgozni-megosztani valszeg, nem lesz 2-3 év múlva falnyi monitorod. A 100-at leviszed ilyen picire, szerintem még a 6400-es iso-t sem kell majd zajszűrni, úgy eltűnik a semmiben a zaj :DDD (Persze beleépül leméretezéskor a képbe, hiszen a szoftver ezt is információként értelmezi.. de nem gríz lesz belőle, hanem kontrasztot és szingazdagságot csökkent, de ez sokkal "humánusabb" képroncsolás szerintem, és ha jó a szenzorod, ezeket az hatásokat 1-2 csúszkával lazán visszakorrigálod, csókolom).

No, dógozzunk :D

(#1704) JohnyBlue válasza #40935168 (#1703) üzenetére


JohnyBlue
őstag

:R én reggel 6 óta ezt teszem :D

Már csak 2 nap van hátra egy doki kongresszusig utána meg Sarti :P Szóval ezt a 2 napot kukoricán fetrengve Tamron üveget fogdosva is kibírom :D

[ Szerkesztve ]

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#1705) #40935168 válasza JohnyBlue (#1704) üzenetére


#40935168
törölt tag

:O jól nyomod, én ma zombie üzemmód.. :) 14-15 körül ki fogok pukkanni :D

(#1706) #40935168 válasza JohnyBlue (#1704) üzenetére


#40935168
törölt tag

Mmm jó utat majd, fotózz szépeket ;) Én is szeretnék Lengyelben valami szép tengerszem képet lőni, hegyeket, felhőket.. remélem lesz alkalom.

(#1707) Graphy válasza crey (#1694) üzenetére


Graphy
aktív tag

Nem rossz valóban...de picit túlzásnak tartom családi videózáshoz. :D

Ami nem öl meg, az megerősít. Kivéve a medvét...a medve az megöl!

(#1708) flash-


flash-
veterán

de álom lenne ha a d3100nél 1/3FÉ léptékkel lehetne iso-t váltani..

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1709) Santiagain válasza flash- (#1708) üzenetére


Santiagain
senior tag

"Csalással" meg lehet oldani. A mód és auto ISO. A kívánt záridőt megadod minimum záridőnek. Expókorrekcióval meg lehet finomhangolni.

http://allergiadesign.com - http://www.flickr.com/photos/santiagain/

(#1710) #40935168 válasza flash- (#1708) üzenetére


#40935168
törölt tag

Úgy tudom, az expókorrekció szinte ugyanaz, mintha iso-t növelnél. Hiszen a szenzor attól nem lesz érzékenyebb, hogy Te a gépvázban magasabb iso-ra állsz - a szenzornak van egy natív érzékenysége és kész, csak vázon belül "realtime" erősíti fel Neked a jelet a gép (pl. liveview-nál is) + taggeli be a NEF-be, hogy milyen iso-ként akartad azt lőni, de az eredeti jel-adatod, ami benne van a NEF-ben, tökugyanaz 3200-n, mint 100-on. A vázon állítható iso-nak a záridő és az expó kiszámíthatósága miatt van létjogosultsága/fontossága, igazából "iso 100"-on (vagy 200-on a régebbi Nikonok) lő a gép magasra állított iso-n is, csak az expót teszi kiszámíthatóvá egy "virtuális iso" értékkel (pl. mikor megadod neki a 3200-at), így lesz kalkulálhatóan rövid záridőd, hogy mondjuk egy gyors 1/2000-es jelenetet (madár, ember, stb) élesen tudj rögzíteni. Utána a váz ezt a natív 100-200 körül rögzített szenzoradatot, a sötét "semmit" (bár ez még nem kép, de legyen sötét) :) on-the-fly felkorrigálja (erősíti) és megkapod az értelemszerűen zajosabb 3200-es verziót - ez történik a vázban a másodpercek törtrésze alatt.

Ha komolyan alulexpózott iso100-as képet elkezdesz cibálni PS-ben, pár fényérték után (gépe válogatja) elkezd előjönni a zaj. Erről szól a dinamikatartománya egy váznak, ugye mikor Shadow-t húzunk, mert bebukott valami a képen, de a többi része jó, azzal az adathalmazzal ugyanez történik, csak szelektíven: őket erősíti a raw feldolgozó és ha nagyon világosra húzod, akkor a nappal szemben fotózott, vaku nélkül derítetlen alany fekete körvonalaiból előbukkan ugyan az ember, a bőre, ruházata, mindene, csak éppen a táj, felhők, égbolt stb. minden iso100-as értéken lesz, míg az alany lehet már 1600-2000-nek megfelelő "iso"-n (bele zoom-olva látod, hogy zajosodik fel, 4-5 FÉ környékén egyre inkább). Ezért jó szemből deríteni (de én sem szoktam, amíg 1-2-3 FÉ-el letudható szenzordinamikából, mert a vaku könnyen elcseszheti a képet, ha nem értesz hozzá, lásd színhőmérséklet kapásból + sminken becsillanás, egyebek).

Régen, kisebb vázon, ezért nem érdekelt engem, milyen léptékekben lehetett iso-t állítani. Utánakorrigáltam. A tökéletes expó szempontjából fontos persze (a záridő miatt, lásd fentebb).

(#1711) aleister válasza atok666 (#1671) üzenetére


aleister
veterán

Gratula az üveghez! Nem fogod megbánni!
Honnét rendelted / mikor kapod kézhez?

Feltettem Flickerre időközben 3 képet tegnapról.

Mondjuk ide tipikusan tágabb rekesz kellett volna a több DOF miatt, de ezeket csak a kedvedért lőttem. :)

Btw Flickeren nincs valami funkció, ami rögtön kattinthatos thumb-ot kreál? A FAQ szerint a méretválasztós ablakban kéne lenni share gombnak, de nem találom. :(

jah: visszaigazoltalak Flickeren :)

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#1712) spanyoll válasza crey (#1694) üzenetére


spanyoll
addikt

No ja, vagy ha olyan a téma, akkor egy steady a válltámaszos történet helyett.
Ejnye, annyira kölcsön kérnék valakitől egy rendes ilyen szettet (még ha 5dmk2 sem zavar) egy hétre, hogy megnézzem mit tudok összedobni egy-két ötletemből, aztán gépen vagdosni, miegymás. Az a probléma, hogy nagyon vonz a videózás, de az egyetlen anyagi veszteség nélküli megoldás egy d90-re való downgrade lenne, amit mint tudjuk nem nagyon kéne erőltetni. Gondolkoztam még egy GoPro beszerzését, más kategóriájú videózás természetesen, de pár statikus megoldásra jó lenne, meg azzal is lennének bőven ötleteim :(

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#1713) Kleroo válasza #40935168 (#1710) üzenetére


Kleroo
veterán

NEM :D
(persze lehet,hogy félreértelek,de Te a kiterjesztett ISO-t kevered a "natívval")

[ Szerkesztve ]

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#1714) #40935168 válasza Kleroo (#1713) üzenetére


#40935168
törölt tag

JÓ. :D
(passz, nem ástam mélyre, az erősítés is történhet áramkörökkel - gépvázban, kiolvasáskor már, illetve szoftverrel - ACR-ben mondjuk. Lehet itt válik el a dolog és nem áll, amit írtam. Majd helyretesz valaki). ;)

[ Szerkesztve ]

(#1715) Peethy válasza spanyoll (#1712) üzenetére


Peethy
őstag

Ugyanígy vagyok, de nem is az anyagi része jelenti a problémát, hanem az idő. Eszméletlenül sokat felemészt... anno csináltam, néha még mostanság is, és megdöbbentő, de 2-3 perces rövidfilmekkel lehet heteket dolgozni. Persze ha csak "hangulatfilmet" akarsz csinálni, akkor kimész, állítgatod a fókuszt, szép a kép és ennyi. Egyszer viszont tényleg jó lenne belevágni :)

[ Szerkesztve ]

(#1716) Kleroo válasza #40935168 (#1714) üzenetére


Kleroo
veterán

A szenzorok működési elvét még nem tanulmányoztam,az nem kell a szakdogához. :D De lehet megőrülök,és bedobom magam a mélyvízbe.
Az viszont biztos,hogy nem ilyen egyszerű,ahogy kifejtetted. ilyen elven kb nem is kéne állítgatni az ISO-t,csak azért hogy legalább a helyszínen lássuk a képet. Az utólagos expoállítás mindig rosszabb eredményt ad,mint a megfelelő ISO használata.(kivéve persze ha elve úgy rontjuk el picit az expót,hogy a nekünk fontosabb tartományból maradjon több info) szerk: Illetve amiről Te írtál,azt hívják kiterjesztett ISO-nak. Amikor a szenzor már "nem tudja",de ettől még feljebb húzod.

De kíváncsiságból segítségül hívtam nigró modellemet.
Fixált rekesz,és a záridő-ISO párossal játszottam. ISO200-helyes expo, majd ISO6400-on azonos expo. Ezután ISO200 -5Fe-vel alulexpozva,és LR5-ben +5-el visszahúzva. Minden zajkorrekció OFF-ra .
Croppok:[link]
Nem állványról fotóztam,semmi alaposság,csak gyors kíváncsiság. nem hiszem,hogy kell magyarázat melyik-melyik :D

[ Szerkesztve ]

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#1717) spanyoll válasza Peethy (#1715) üzenetére


spanyoll
addikt

Az idő a legkisebb számomra, amit szeretek arra úgyis fordítok időt, ha éppen a videózásért vagyok oda akkor elbohóckodnék én heteket is ha arról van szó :)
A d300s jött még szóba, de most azért megint vegyek plusz x ezerért egy ugyanolyan vázat mint az enyém, hogy akkor még a sok kiegészítőt is meg kelljen vennem? Á...

[ Szerkesztve ]

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#1718) dabgergo válasza Peethy (#1715) üzenetére


dabgergo
őstag

Ezzel gyakorlatilag én is teljesen így vagyok. Most majd nyáron talán lesz idő vmi rövidebb kisfilmet összerakni D7100-al. Nagyon jó lenne, engem tökre motivál a videózás is.

@Kleroo: te már LR 5-öt használsz? Nem is tudtam h van, nem a 4.4 a legújabb?

[ Szerkesztve ]

(#1719) akela91 válasza akela91 (#633) üzenetére


akela91
addikt

No megjött a rendelt 23 x 23 cm softbox. Pont olyan mint a képen.

Árnyékokat érdemes figyelni, elég sokat puhulnak szerintem. Bár lehet még kicsit upgradelni fogom a cuccost. :)

nélküle -> softboxal

nélküle -> softboxal

(#1720) #40935168


#40935168
törölt tag

Urak, Sigma AF 150mm f/2.8 EX DG HSM APO Macro OS milyen TC-t szeret igazán ? Nikont, Sigma-t vagy Kenko-t ? (Tul.képpen a 3 telekonverter márka képminősége érdekel, kevésbé az üvegé). Canon EF TC-vel nagyon szépen teljesít, de hát az nem opció..

(#1721) Karima


Karima
őstag

És mi lesz a felhasználási területe?

(#1722) csabika0001


csabika0001
senior tag

Olcsó fix, manuális, nagy fényű(1.2 v 1.4 v 1.8) obit keresek 35mm vagy 50mm környékén tudtok ajánlani valami márkát?

[ Szerkesztve ]

(#1723) JohnyBlue válasza #40935168 (#1720) üzenetére


JohnyBlue
őstag

150x2= 300 as tele ? :C

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#1724) akela91 válasza csabika0001 (#1722) üzenetére


akela91
addikt

Nikkor 50mm 1.8D ~30K

[ Szerkesztve ]

(#1725) flash- válasza #40935168 (#1710) üzenetére


flash-
veterán

nagyjából értem miről beszélsz és tök érdekes,de attól még gyakorlatilag mégiscsak jobb az alacsony iso a kisebb zaj és a normális szinek miatt...
engem egyre jobban zavar hogy lövök egy képet iso800-1600al és gyakorlatilag az egész kép sárgás-piros hiába állítok fehéregyensúlyt,szineket..
nézek ilyen összehasonlító grafikonokat több gép között de látszólag a grafikon alapján én nem igen látok eltérést..
vajon mért tünteti el a magas iso a normális szineket?

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1726) Peethy válasza flash- (#1725) üzenetére


Peethy
őstag

Érdekes amit mondasz, ez tényleg szenzorfüggő, de azért meg lehet menteni a színeket és a kontrasztot is. Most utómunkáztam nemrég D7000 és D90 rawokat egymás mellett, ugyanolyan fényviszonyoknál sokkal többet kellett dolgozni a D90 WB-jével, hogy kinézzen valahogy. A sötétből felhúzott részeken piros árnyalatú lett az egész, tehát WB vissza, egy kicsit túl kellett húzni az expót (kb. 0.5FÉ-t), meg egy kis lilát ráadni, és úgy már jó volt.

(#1727) Telomanikus


Telomanikus
senior tag

Sziasztok
Valakinek van tapasztalata ezzel az obival? Sok jót olvastam róla és a vele készült képek is tetszenek. Megéri egy kezdőnek megvenni? (Jelenleg egy 18-105 f/3.5-5.6G ED DX VR obim van) :R

(#1728) TayRol válasza Telomanikus (#1727) üzenetére


TayRol
veterán

majd' mindenkinek volt szerintem vele tapasztalta.:) jó kis obi, tökéletes választás ha arra akarod használni amire való.

(#1729) A Zéé válasza Telomanikus (#1727) üzenetére


A Zéé
addikt

ha tetszik a gyutáv, akkor nincs min gondolkodni, a vázadon van a helye. :)
És ha nem félsz a használtaktól, akkor 45k alatt is meg lehet kaparintani. Páraknak D7k-n, meg D90-en volt gondja a fókuszával, de nekem D3100-on sose.

Just a simple Lineman...

(#1730) Telomanikus válasza TayRol (#1728) üzenetére


Telomanikus
senior tag

Na igen. Mire való? Ezzel vagyok gondba a fix obikkal, hogy nem tudom melyik mire való pontosan.
:F :R

(#1731) Kleroo válasza dabgergo (#1718) üzenetére


Kleroo
veterán

Csak próbálgatom. :)
Van benne sok jó dolog.

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#1732) flash- válasza Telomanikus (#1727) üzenetére


flash-
veterán

én is erre gyűjtök már 1 évve :DD (lehet júliusban lesz belőle valami)
szerintem elég jó obi:)

meg úgy vettem ki hogy egy ilyen fix obin legalább van akkora "zoom" mint egy 18-105 ös obin :)

Mire való?

szerintem elég sokoldalú ez a gyújtáv

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1733) spanyoll válasza flash- (#1732) üzenetére


spanyoll
addikt

"meg úgy vettem ki hogy egy ilyen fix obin legalább van akkora "zoom" mint egy 18-105 ös obin"

Ezt hogy érted?

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#1734) Telomanikus válasza flash- (#1732) üzenetére


Telomanikus
senior tag

Na ezek a képek abszolút meg is győztek. Persze tudom, hogy nem egyből ilyeneket fogok vele lőni, de legalább tudom, hogy miket lehet vele. :R Azt hiszem vaku helyett ez lesz a kiválasztottam. :))

(#1735) Throme válasza flash- (#1732) üzenetére


Throme
veterán

Lábzoommal akár több is ;)

(#1734) Telomanikus:
"Azt hiszem vaku helyett ez lesz a kiválasztottam."
Ezt majd kitapasztalod. Nem biztos, hogy utána is így gondolkodsz majd.
f1.8 annyira kis DOF-ot ad, hogy azt meg kell szokni.
Ha nincs kéznél vaku, akkor természetesen jobb, mint egy kitobi.
De egy vakuval (úgy értem nem a pop-up beépítettel)....hhááát én inkább a 18-105-el kattintgatok alacsony iso mellett....
Szvsz a 35-ös fix úgymond kreatívkodásra jó.

[ Szerkesztve ]

(#1736) flash- válasza spanyoll (#1733) üzenetére


flash-
veterán

jó kicsit túloztam de úgy értem hogy egy fix obi annyival élesebb hogy bele lehet nagyítani rendesen egy képbe és még úgy is olyan minsőséget kapunk mint egy zoomos alap obinál 35nél azért valamennyire nagyobb gyújtáv esetén.

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1737) Peethy válasza flash- (#1732) üzenetére


Peethy
őstag

"meg úgy vettem ki hogy egy ilyen fix obin legalább van akkora "zoom" mint egy 18-105 ös obin "

He? :F :Y

(#1738) flash- válasza Peethy (#1737) üzenetére


flash-
veterán

lásd előző hsz-emet:)

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1739) TayRol válasza Telomanikus (#1730) üzenetére


TayRol
veterán

jaja, lábzoommal sokmindenre. nézegesd a kitobidat csak és kizárólag 35mm-en használva.:)

(#1740) spanyoll válasza flash- (#1736) üzenetére


spanyoll
addikt

Az élességtől nem lesz nagyon a felbontás, így aztán cropolhatsz pixelszintig, nem lesz értékelhető képed. Kifelé cropolásról még nem tudok egyelőre, ha mégis van ilyen azonnal értesítsetek :DD

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#1741) atok666 válasza aleister (#1711) üzenetére


atok666
őstag

Elvileg holnap vagy max a heten. 400euro ujan 2 eves garival. Kivancsi vagyok, mert szerintem nem realis az ara :)

Atok

(#1742) aleister válasza flash- (#1736) üzenetére


aleister
veterán

Az egy dolog, hogy tudsz cropolni, de mi lesz a 18-34mm-es tartománnyal?

Egyébként is helytelen a kijelentésed, mert a minőségi zoomok már ott vannak a fixek környékén képminőségben. Ne a legolcsóbb 18-105-os kitobihoz hasonlítsál.

(#1741) atok666:
Kb 120k elég jó ár érte.

[ Szerkesztve ]

Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

(#1743) TayRol válasza atok666 (#1741) üzenetére


TayRol
veterán

simán jó ár, 440 ojróért van már amazonon ha jól láttam.

(#1744) flash- válasza spanyoll (#1740) üzenetére


flash-
veterán

nyilván nem kifelékroppolásra gondoltam,mivel nagyítást irtam,csak arra gondoltam h ha croppol az ember akko jobban látszik ha valami nem éles-éles,most itt nem poszterméretre gondoltam hanem csak arra hogy ha croppolok egy fixxel készült képet akkor a minőség még így is szuper lesz egy kisebb pl 10x13as méretben..
én azért hasonlítottam a 18-105 höz mert a srácnak is az van,nyilveán egy több százezres obinál azért más a minőség...de csak arra akartam kilyukadni lényegében hogy azért egy fixet jobban lehet croppolni mint egy alap telét..de ezt csak én gondolom így persze nincs nagy tapasztalatom okoskodni sem akartam csak felvetettem,de ha hülyeséget irtam bocsánat

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#1745) zool1 válasza Telomanikus (#1734) üzenetére


zool1
őstag

Akkor egy kis összezavarás... őt is nézd meg! ;) :DDD

[ Szerkesztve ]

(#1746) Peethy válasza flash- (#1738) üzenetére


Peethy
őstag

Így már érthető :D Azt hittem, kaptál valami prototípust a Nikon új zoomos fix optikájából :P

Eperkutyus: D800 videója milyen? Említetted, hogy kollégáknak vannak Canon 5dmk3 (jól emlékszem?), nem csináltatok egy kis összehasonlítást? :)

(#1747) Horbal válasza Telomanikus (#1727) üzenetére


Horbal
őstag

Abszolút megéri :) Én lehet el is adnám az enyémet - nem azért mert valami nem tetszik vele csak nem használom mióta megvan az 50 1.4D.

Ezért az árért ez egy remek optika :K

Ha aktuális, meg érdekel írj rám.

Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

(#1748) Telomanikus válasza zool1 (#1745) üzenetére


Telomanikus
senior tag

Ezt nézegettem amikor odavoltam (jó még mindig:D ) a macro képekért. De erre soká lenne pénz. :D

(#1749) atok666 válasza TayRol (#1743) üzenetére


atok666
őstag

Pont azert irtam, h gyanus, mivel szerintem tul jo ar...

Atok

(#1750) #40935168 válasza Kleroo (#1716) üzenetére


#40935168
törölt tag

De kellene. Minden képed egyfajta ISO-val készül natívban, csak a gépváz (vagy az ACR) húzza fel nagyobb iso-ra. A gépvázas erősítés annyiban különbözik, hogy ELŐRE tudod, hogy felhúzod majd később az iso nevű paramétert, ergo rövidebb ideig exponálhat a gép és megmerevíted vele a mozgást.

Tehát nem azt mondtam, hogy 1/10-en fotózol mindig iso100-on és beton, hanem hogy a rögzített nyers képadat eggy iso100 natívnak megfelelő szinten rögzül a NEF-be is, eltekintve attól az apróságtól, hogy kap egy "iso3200" tag-et, ami miatt eleve úgy jeleníti meg már minden (a felhúzott állapot lesz a kiinduló nulla mondjuk ACR-ben) illetve a záridőt annyival lerövidíti már fotózáskor.

A mintád jó, máshol lesz akkor az eb elhantolva. Ha rájössz valamire, oszd meg velem pls, mert utálok bután meghalni :DDD ;) - lehet elektronikusan erősít amikor vázon állítasz iso-t, ahhoz képest, amit utólag ACR-ben húzol fel több EV-vel.. ? Nemtom.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Nikon DSLR topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.