Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) 666 válasza aton-hawk (#150) üzenetére


666
tag

nincsmit, szívesen máskor is

http://www.shocktogon.com // Counter-Strike szerverhoszting // ez egy reklám volt

(#152) T_bee


T_bee
aktív tag

Helo!
lenne egy kérdésem: mi az az alkatrész, ami bizonyos fesz.fölött nem enged át áramot ( tehát a zenner dióda ''ellentétje'')?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#153) LukE válasza T_bee (#152) üzenetére


LukE
veterán

mire kell? mert lenne otletem, csak...

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#154) T_bee válasza LukE (#153) üzenetére


T_bee
aktív tag

ventiszabályzás potival. 10V füölött (hangos) ég a piros lámpa, de a kék nem(a kék a potitól függően kap áramot). 10 V alatt ég a kék lámpa(potitól függően halvány/erősebben,) de nem ég a piros


hoppá. lámpa = led. lusta vagyok javítani

mod.: meg még1 kérdés: zalman zm f1hez (tehát 8cm ) 12 Vról jó-e a 300ohmos exponenciális poti? :F

[Szerkesztve]

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#155) Flashy válasza T_bee (#152) üzenetére


Flashy
veterán

a ledek is így működnek, de csak egyszer :D

(#156) T_bee válasza Flashy (#155) üzenetére


T_bee
aktív tag

télleg... :DD oszt csreélgetem a ledeket kétpercnkéntugye? :U

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#157) T_bee


T_bee
aktív tag

mi van azzal az ötlettel Luke?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#158) LukE válasza T_bee (#157) üzenetére


LukE
veterán

bocs, de elsore azt hittem, hogy nagyfesz (mmint sokszaz volt) ellen kell valami.

erre viszont igy hirtelen passz, ha azt akarod, hogy egyszerre biztosan csak az 1ik egjen.

(logaritmikous potival is mukodik, csak picit maskepp tekeredik le, mint linearissal. Bar szerintem inkabb 1 kisebb ellenallasut valassz.)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#159) T_bee válasza T_bee (#154) üzenetére


T_bee
aktív tag

a probléma még mindig él, ha valakinek van ötlete kérném hogy írja meg
köcce

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#160) Gergello


Gergello
addikt

hello
a következő kérdésem lenne
egy erősfényű kék led elé, hány ohmos ellenállás kell?
ha : - 5v-ra kötöm
- ha 12-re
a boltban nem akarom megkérdezni, mer szerintem kiröhögnének :D

(#161) And válasza Gergello (#160) üzenetére


And
veterán

Az üzemi áramát nem ártana tudni (ha már egyszer erősfényű), de 20mA-hez:
5V-ra: 100 Ohm, 12V-ra: 470 Ohm.
''a boltban nem akarom megkérdezni, mer szerintem kiröhögnének''
Szerintem meg nem. Gondolom bizonyos pc-s boltokkal rossz tapasztalataid lehetnek, de egy normális alkatrészüzletben mindent elmondanak.

(#162) T_bee


T_bee
aktív tag

ellnállás számítgató, ahol az adatokból kiszámmolja hány db ellenállás kell: Bővebben: link
az én problémámra senkinek nincs ötlete? :O

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#163) Gergello válasza T_bee (#162) üzenetére


Gergello
addikt

jónak, jó csak én nem tudok semmit a led műszakai adatiaról cak azt, hogy erős fényű :D

And : - kössz a segítséget :)

[Szerkesztve]

(#164) vaddesz válasza Gergello (#163) üzenetére


vaddesz
csendes tag

Nyugodtan ráengedhetsz 20mA-t, ki kell bírniuk. Esetleg fogdosd meg a LED-ed kivezetéseit, hogy nem melegszenek-e.
A boltban meg kell(ene) tudniuk mondani az adatokat, uis általában mindenféle terméket tipus vagy gyártó alapján rendelnek, a gyártók v. forgalmazók meg általában mellékelnek adatlapokat, katalógusokat. (Zsákbamacskát nem szívesen rendel senki :)) )
hajrá

(#165) T_bee válasza T_bee (#154) üzenetére


T_bee
aktív tag

még mindig semmi? :O :O

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#166) And válasza T_bee (#165) üzenetére


And
veterán

Soros zener-diódával, ellenállással és leddel talán megoldható, de szerintem nem igazán lesz tökéletes: A ledek nem teljesen hirtelen fognak felvillanni és kialudni, valamint a két led közötti átmenet sem lesz az igazi. Ennél korrektebb megoldást adhat egy analóg komparátor (műveleti erősítő), már ha van értelme..

(#167) T_bee válasza And (#166) üzenetére


T_bee
aktív tag

ami még esetleg eszembe jutott, bár lehet hogy rossz, mert az ilyesmihez nem értek, az egy PIC kontroller lenne esetleg, ha azt lehet ilyesmire programozni. erről valaki tud valamit?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#168) And válasza T_bee (#167) üzenetére


And
veterán

Végülis a van olyan pic, amiben van analóg komparátor, de ehhez aztán tényleg felesleges :D. Bőven elég egy párforintos opamp, mondjuk a uA741-es.

(#169) T_bee válasza And (#168) üzenetére


T_bee
aktív tag

jó, ehhez sajna nem értek. PIC-et lehet úgy programozni hogy az lábába érkező feszültség szerint nyissa másik lábát?

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#170) And válasza T_bee (#169) üzenetére


And
veterán

Lehet, de írtam hogy felesleges. Ne akarjunk már mindenhová mikrokontrollert rakni, ahova nem feltétlen kell :U. Egy analóg komparátor meg éppen erre való. Ha hazamegyek lerajzolom, hogy hogyan is gondoltam.

(#171) And válasza T_bee (#165) üzenetére


And
veterán

Itt a terv: Bővebben: link
Ez megint nem lett a legegyszerűbb, de a #153-ban megfogalmazott kívánalmaidnak megfelel.. :)) és az alkatrészköltsége is minimális.

(#172) T_bee válasza And (#171) üzenetére


T_bee
aktív tag

ejha... köszi a tervet, de sztem kissé bonyolult nekem :(
akkor asszem ezaz ötlet a jelenlegi tudásommal még nem megvbalósítható :(

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#173) pBandi


pBandi
tag

Az lenne a kérdésem, hogy hogy lehet a ventillátor fordulatszámát két helyre elvezetni, mert ha cak úgy leágaztatom a sárga és a feketre vezetéket akkor csak ott jelenik meg az érték ahonnan a tápfesz jön?

...

(#174) T_bee válasza pBandi (#173) üzenetére


T_bee
aktív tag

ezt nem teljesen értem. a ventinek a fordulatmérő kábele általában a kék. minek azt két helyre vezetni? :F ha alaplapra van kötve akkor van csak értelme, ha molex csatiról kap áramot akkor általában nincs fordulatszámmérés

''Az erőszak a gyengék végső menedéke'' /Isaac Asimov : Alapítvány/

(#175) And válasza T_bee (#174) üzenetére


And
veterán

''a ventinek a fordulatmérő kábele általában a kék.''
Vagy a fehér, esetleg sárga, netán a ... :D. Attól, hogy molexre van kötve, még lehet neki három vezetéke, szenzora.
pBandi: ha a házon belülre viszed, elég lehet csak a ''sárga'' vezetéket továbbítani, ha a céláramkör (előlapi panel ?) egyébként kap tápot, GND-t.

(#176) aton-hawk


aton-hawk
tag

Sziasztok!

Régen voltak ezek a kis zsebrádiók. Na most annak a volume gombja volt olyan, hogy ha elkezdted levenni a hangerőt, akkor végén volt egy kattanás, és kikapcsolt. Hogy hívják ezt a fajta kacsolót, és beépíthető egy ventillátor szabályzó panelba? Arra kellene, hogy a szabályzópanelra ne kelljen mindegyik tekerőgomb mellé tenni egy kapcsolót, hanem csak elkezded levenni a fordulatszámát, és utána kikapcsol. Előre is thx

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#177) And válasza aton-hawk (#176) üzenetére


And
veterán

Hogy hívják? Kapcsolós potméter ;). Csak egy probléma van velük: 10 kOhm alatt nem nagyon lehet kapni, mivel direkt kisszintű hangerőszabályozónak találták ki azokat. Egyébként sem egészséges, hogy a ki- és bekapcsoláshoz mindig végig kell tekerni a potit, mert hamarabb elfogy az ellenálláspálya anyaga.

(#178) aton-hawk válasza And (#177) üzenetére


aton-hawk
tag

Hmm...még jó hogy figyelmeztettél :)
Asszem erről a tervemről lemondok, és marad a külön kapcsolósdi :(
thx a gyors választ

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#179) aton-hawk


aton-hawk
tag

Üdv..

Szeretnélek Titeket ismét fárasztani egy kicsit :D
Vettem egy (pár) kapcsolót. Szóval a kapcsolónak 4 lába van, és nemtudom, hogy mit hova kell kötni. Tudnátok ebben segíteni egy picit...

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#180) ftc


ftc
nagyúr

Kérdés:Milyen az a Low ESR-es kondenzátor?

(#181) And válasza ftc (#180) üzenetére


And
veterán

ESR: ekvivalens soros ellenállás. A low-ESR kondik magasabb üzemi frekvencián is ténylegesen kondenzátorként működnek, nem pedig egy soros RC-elemként. Ezért a relatív nagyobb frekvenciás zavarokat is jobban képes szűrni, ellentétben a ''normál'' nagykapacitású elektrolit-kondenzátorokkal: Bővebben: link

(#182) Horbal válasza aton-hawk (#179) üzenetére


Horbal
őstag

Hali, úgy látszik mindig összefutunk...

Multiméter a te barátod...szakadás vizsgálatra állítod is ahol csipog ott van a rövidzár, ott a kapcsolat (kapcsolót nyomkodod és próbálkozol), ha tudsz tipust akkor megtalálhatod az elvi vázlatot a gyártó honlapján ha van neki, esetleg katalógusban ha hozzáférsz ilyesmihez!!!

Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

(#183) SzaChe


SzaChe
tag

Már bocs, de istenem! 230 V os áram mellet bütyköltök álló nap a gépeteknél.. ÉS nem tuggyátok ez NEM váltóáram HANEM Egyenáram Ac/Dc :)
Piros a 5 V POZITÍV!
Fkete (piros melleti) 5 V NEGATÍV

Már bocs de csomóan vagy 0 V nak vagy (a mégnagyonbb baromság [télleg bocs] érdekében) Földelésnek irjátok! Ha atomjaira bontasz egy számítógépet, az egyetlen egy földelés az a Tápban van, és egy kábellel van a Táp alaplemezére erősítve..

Bocs még1X de elképseztő bütykölitek a gépeteket orrba szájba és forrasztotok meg minden, és csodálkoztok ha megrázna h nem halsz bele!!!! NINCS váltóáram.
:O

Szerk: Már legalábbis nagyon sokan ebbe a hibába estek h váltóáramról beszéltek.. lehet h jól tuggyátok, DE akkor csak simán hülyeséget irtok..

[Szerkesztve]

Ne vitatkozz hülyékkel! Lealacsonyodsz az ő szintükre, és megvernek a rutinjukkal!

(#184) aton-hawk válasza Horbal (#182) üzenetére


aton-hawk
tag

Szia

Igen...úgy néz ki ;)
Aham...még jó, hogy nemrég vettem egy multimétert, de megmondom őszintém, egy picit sem konyítok hozzá. Melyik a szakadásvizsgálat angolul?
Típust sajnos nem láttam. Éppen lomexben voltam, és ha ott jártam, vettem egy párat, mert tetszett.
Amúgy thx a választ :DD

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#185) Horbal válasza aton-hawk (#184) üzenetére


Horbal
őstag

Nemtom milyen a multid, ha tudsz rakj be képet.

Ha tárcsás akkor az ellenállás mérő rész környékén keresd, általában kis hangszóró jel van melette, merthogy sípol ha rövidzár, vezetés van.
Egyik vezeték a comba, másik az ohm mérő csatiba, mérőfejek közé teszel egy drótot, azt sípol mint a barom az a szakadásvizsgáló állás...

Jó szórakozást...

Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

(#186) aton-hawk válasza Horbal (#185) üzenetére


aton-hawk
tag

itt a link, ehhez hasonlóm van:

Bővebben: link

Köszi...meglesz :DD

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#187) Horbal válasza aton-hawk (#186) üzenetére


Horbal
őstag

Szvsz ott van alul, az ohm mérő és a nemtom mi közt (nagyon xar a kép), de szerintem az az!!! :)

Mérési tartományok utolsó sora: folytonosság teszt=szakadásvizsgálat csak inverz
:)

[Szerkesztve]

Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

(#188) aton-hawk válasza Horbal (#187) üzenetére


aton-hawk
tag

Oks...majd otthon megnézem :))

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#189) mr_ricsi válasza SzaChe (#183) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''230 V os áram''
A 230V feszültség, nem áram.

''Fkete (piros melleti) 5 V NEGATÍV''
Ez valami bődületes szamárság! A fekete a test, amihez képest +5V, +12V, -5V a többi, vagyis kis matematikával kiszámolható, hogy a fekete vezeték a 0V.

''az egyetlen egy földelés az a Tápban van, és egy kábellel van a Táp alaplemezére erősítve..''
Ami fémesen érintkezik a házhoz, ami fémesen érintkezik a fekete vezetékekkel, vagyis a testtel. Vagyis minden fekete vezeték le is van földelve.

[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#190) aton-hawk


aton-hawk
tag

Üdv..

Előlapi panelba hogy tudom megcsinálni, hogy ha pl. a poti 30 fok fölé ér, akkor egy hangszóró sípoljon, és egy led meg villogjon, hogy tudjam melyik poti az?
Remélem tudtok segíteni :DD

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#191) aton-hawk


aton-hawk
tag

up

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#192) And válasza aton-hawk (#190) üzenetére


And
veterán

Ezt igazán fogalmazhattad volna kicsit pontosabban is. Mi az a 30 fok? Ekkora szögben feltekerve a potit a nulla fordulatú, vagyis a ''teljesen balra'' állapothoz képest, vagy valami más? Ha több potméter is van a panelen, akkor honnan fogod tudni, hogy melyikről van szó, ha csak egy hangjelzés van? Vagy villogó ledből több is van? Kicsit árnyald azt a feladatot!

(#193) aton-hawk válasza And (#192) üzenetére


aton-hawk
tag

oks :D

Szóval úgy képzeltem el, hogy van 4 tekerőgomb a panelen, mindegyik tekerőgomb (potméter) felett egy led, és alatt egy kikapcsoló gomb. Na most úgy tudom, hogy a potméterek nagyon melegszenek (5w-os 100ohmos potmétert szeretnék használni 1 spire 12cm-es ventihez). Mivel a potméter nagyon melegszik, ezért úgy gondoltam, hogy beiktatok valamit, hogy tudjam ha van valami gáz, tehát pl. ha a potméter 30-40 hőmérsékletű. Így ha teszem azt a 3-as potméter túlmelegszik, akkor egy kis hangszóró el kezd sípolni (csak 1 db van belőle), és a 3-as potihoz tartozó led pedig villogni. Remélem jól fogalmaztam..
Szóval ezt meg lehetne oldani? :))

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#194) And válasza aton-hawk (#193) üzenetére


And
veterán

Ok, így már érthető ;). A leggyengébb pont: a potméterek hőmérsékletének mérése. Valljuk be, itt már a mérési hely meghatározása sem egyszerű. Melyik pont hőmérsékletét akarjuk tudni? A poti házának külső részét, esetleg az áramjárta ellenálláspálya v. -huzal melegedését? A kettő közt lényeges különbség lehet, és nem ismerjük igazán a megengedett hőmérsékleti határokat. A 30-40 °C-os maximum pedig nem igazán sok. Gondolj bele: egy nyári napon, bent a gép házában ez alig jelent valamennyi különbséget a környezethez képest. Nem tudom, az a 12centis venti mekkora áramú, de 1,5 W maximumnál többet a potméter még kb. 0,5A / 12V-os ventilátorral sem fog eldisszipálni (6V-ra állított ventifeszültség esetén), az esetben viszont a teljes ellenálláshossznak csak kb. 1/4-ed része disszipálná a hőt, de az elég intenzíven. Ha a potméter teljes ellenállását (a két szélső kivezetését) bekötöd a +12V és a GND közé, úgy is közel másfél W-tal fog fűteni. Ha így rajtahagynád a tápfeszültségen a potit - amit 5W-os lévén simán bírnia kell -, és néhány perc múlva kézbevennéd, éreznéd hogy nem éppen hűvös. A lényeg: az ellenállások, potik a névleges maximum teljesítményük közelében elég rendesen fűtenek, emiatt kár aggódni. A környezetük miatt esetleg már lehet ;]. Te normális mértékkel túlméretezted a potik várható melegedése alapján azok max. teljesítményét, szóval emiatt kár aggódnod. Fűteni fognak rendesen, de ez a dolguk. Ha biztosítasz a közelükben egy kis légáramot, nagy gond nem lehet.

(#195) aton-hawk válasza And (#194) üzenetére


aton-hawk
tag

Üdv..

Igen...fején találtad a szöget. Tényleg a környezet miatt aggódom :DD
Szóval szted ha a potikhoz beteszek egy pl. 8cm-es ventit, az fogja rendesen hűteni? :D
A baj már csak az nagy venti....tényleg, most jutott eszembe, hogy van nekem egy vga hűtőm. Szerinted ez szolgáltatna elég levegőt?

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#196) And válasza aton-hawk (#195) üzenetére


And
veterán

Szerintem mindenképp megér egy próbát, hogy a potik mennyire melegszenek. Állítsd be a ventilátor (és ezzel a potméter) feszültségét nagyjából 6V-ra, mert akkor fog a legjobban melegedni, és hagyd úgy egy negyed órát! Mekkora azoknak a 12 centis Spire ventiknek a névleges árama v. teljesítménye 12V-on? Ez azért lehet érdekes, mert nagyobb áram esetén inkább kisebb végértékű potit kellene hozzá használni, akár 68 vagy 47 Ohmosat. Ez jobban elosztaná a hőt az ellenálláspálya mentén. A max. megengedett teljesítmény (nálad 5W) a poti teljes ellenállására vonatkozik, ha csak a harmad/negyed pályát használod ki, azon csak a max. teljesítmény harmada/negyede disszipálható el!

(#197) aton-hawk válasza And (#196) üzenetére


aton-hawk
tag

Igazából megnéztem a ventiket, de semmi olyat nem találtam, ami válasz lehetne a kérdésedre. Lehet én vagyok nagyon béna.
Mindenesetre itt egy link, talán Te többet ki tudsz belőle venni, mint én

Bővebben: link

Mindenesetre ki fogom próbálni, hogy mennyire melegszik, csak egyenlőre még nincs kész, így az eredményt csak később tudom leírni :U

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#198) And válasza aton-hawk (#197) üzenetére


And
veterán

Ok, gondoltam a venti(k) már megvannak. A link szerint az áramuk 0,6A (-> 7,2W@12V). Ez annyit jelent, hogy egy maximum 47Ohmos, min. 5W-os terhelhetőségű potméter kell neked, mert már azzal is 4V alá tudod vinni a venti feszültségét. Egy ekkora ventilátor viszont egy 100Ohm/5W-os potit már jócskán túlterhelne.

(#199) aton-hawk válasza And (#198) üzenetére


aton-hawk
tag

Értem...magyarán megmentettél egy gép leégéstől :))
Egyébként ez hogy jött ki, hogy nekem egy max 47ohmos 5w-os potméter kell. Erre van vmi képlet vagy valami ilyesmi?

''A tudatlant lehetetlen érvekkel meggyõzni.'' William Gibbs McAdoo

(#200) And válasza aton-hawk (#199) üzenetére


And
veterán

Leírom, bár lehet hogy lesz benne egy-két nem túl finom közelítés. A #196-ban adott link szerint a ventilátorral egyenértékű ellenállás: Rv= 12V / 0,6A= 20 Ohm. (Kieg.: a venti ellenállása nem teljesen állandó érték, mert a működését egy belső elektronika vezérli. Mégis úgy vettem észre, hogy az üzemi tartományban eléggé lineárisan változik az áram a feszültséggel, a durva beavatkozásoktól - pl. lefogás - eltekintve). A teljesítményillesztés szerint egy generátorból (+12V) akkor tudjuk a legtöbb teljesítményt kivenni, ha annak belső ellenállásával (itt: potméter) egyenlő terhelést (ventilátor) aggatunk rá. Ez visszafelé annyit jelent - mivel a terhelés nagyjából fix értékű, 20 Ohmos -, hogy akkor melegszik a potméter a legjobban, ha az is épp Rp=20 Ohm-ra van állítva. Ebben az esetben a generátor feszültsége éppen feleződik a sorbakötött potméteren és a ventilátoron -> Up= Uv= 6V. Ebből a szükséges potméter max. ellenállásának nagységrendje már kivehető, hiszen ha csupán 20 Ohm-nyi ellenállással már Uv= 6V-ra tudtad állítani a venti feszültségét, akkor nem kell már sokszoros érték a minimális 4-5V -hoz sem. Soros 100 Ohm-mal az Uv(jó közelítéssel)= 12V* [20/ (20+100)]= 2V lenne. A javasolt 47 Ohm-mal: Uv= kb. 3,6V. A poti max. disszipációja (Uv= Up= 6V esetén): Pp= Up * I= Up^2 /Rp= 1,8W. A maximális melegedés így attól függetlenül, hogy mekkora a poti végértéke, mindig 1,8W lesz (és mindig a 20 Ohm-ra állítva adódik). Most persze mondhatnád azt is, hogy mire ez a nagy felhajtás, egy sacc. 2W-os poti is megteszi neked. De: ez csak akkor lenne igaz, ha a potméter felirata (azaz maximális értéke) is 20 Ohm lenne, merthogy a max. terhelést _elvileg_ csak a teljes ellenállás viseli el. Egy 47 Ohm/5W -os potit 20 Ohmos állásban, amikor a teljes ellenállásszakasz csak kevesebb, mint felén folyik az áram, nem szabad 5W-tal terhelni! Ekkor nagyjából a beállított/teljes (névleges maximum) ellenállások arányában terhelhetőek, azaz az előbbi potira a max. megengedett disszipáció 20 Ohmos állásban: Pmax= 5W* (20/47)= 2,13W! Egy 100 Ohm/5W -os potira ugyanez 20 Ohmra állítva már csak 1W-ra jönne ki! Így Te egy max. 1W terhelhetőségű ellenálláspályán 1,8W -ot szeretnél elfűteni, ami nem egészséges! Meg - mint feljebb kiderült - értelme sincs sok, mivel 47...100 Ohm között a venti feszültsége 3,6...2V körül változna, így valószínűleg hamarabb állna le a venti, mint ahogy a 100 Ohmos potit végigtekernéd. Ezért nem érdemes nagyáramú ventikhez túl nagy potmétert rakni, mert nem is igazán lesz kihasználva a teljes tartománya, ráadásul simán túlterhelődhet.
Ez ugyan k. hosszúra sikerült, de remélem érthető valamennyire. Ha valamit elszúrtam volna, egy hozzáértő nyugodtan kritizálja csak a fentieket ;) !

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.