Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) LineLord válasza _az (#750) üzenetére


LineLord
tag

Hi

2:
a rács helyett próbálj ki szunyoghálót vag yilyesmi dolgot, vagy vegyél oylan rácsot amin kevesebb a levegő útjába eső fém, mert ez okoz zajt a rácsnál. A levegő beleütközik a ventirácsba(tudtommla, és nálam így volt)

1: pc pontókban van hasznalt bordák, picik és nagyok. Vegyél egyy nagyobbacskát és rakd rá

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#752) _az válasza LineLord (#751) üzenetére


_az
senior tag

2. ezek szerint nem vok egyedül :D

1. igenám de egy sima borda elvisz egy ilyet? mondjuk a 915 tesztben láttam olyan lapot, de nem tom, pontosan mekkora rajtuk borda... :F

az

(#753) LineLord


LineLord
tag

hogy lehet azt kiszámolni, hogy:

X V áramon az Y áramos ledhez milyen ellenálás köll?

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#754) _az válasza LineLord (#753) üzenetére


_az
senior tag

fasságot montam, visszaszíva!!!:o

[Szerkesztve]

az

(#755) And válasza _az (#754) üzenetére


And
veterán

Ez mind szép (is lenne), ha az R(led) valami statikus érték lenne az áram függvényében. De nem az.. Itt egy előtétszámoló: Bővebben: link.

(#756) _az válasza And (#755) üzenetére


_az
senior tag

juj bocs! fáradt vagyok má... :o

az

(#757) LineLord válasza And (#755) üzenetére


LineLord
tag

hi

és azt hogyan kell kiszámolni hogy X voltos áramnál egy Y voltots fogyasztó közé milyen ellenálás kell?

pl, 12V-s ventihez hogy az 9V-n menjen?

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#758) And válasza LineLord (#757) üzenetére


And
veterán

''Bonyolult'' számítás: #199-es hsz. (extranagy teljesítményű ventinél előfordulhat, hogy kisebb feszültségen nem nagyon csökken az árama, azokra ez sem feltétlenül igaz). Mindenesetre a számításhoz kell a venti ''nyugalmi'' - 12V-os feszültségen mérhető - árama. Egyéb megoldások: soros szilíciumdióda (ami elbírja a ventilátor áramát), azon kb. 0,7V feszültség esik, így pl. 4 db.-ot nyitóirányba kötve 9V körüli ventifeszültség áll be, ráadásul ez kevéssé függ a ventilátor áramától. Soros Zener-dióda: hasonló, de záróirányban kell bekötni (pl. egy elég nagy teljesítményű 2,7V-os típust 9V-os ventihez). Feszültség-stabilizátor IC: kényelmes, fix kimenőfeszt ad, de asszem' pont 9V-os típus nincs, viszont 8V-os van (7808), létezik változtatható feszültségű is. Egyébként ezek már mind-mind előfordultak ebben a topikban.
Más: a Volt a feszültség mértékegysége, X Voltos áram nincs.

(#759) fasyrt


fasyrt
őstag

Sziasztok!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy amennyiben LCD-t készítek, akkor a hőmérőként nem az alaplapit használnám (Rossz, CPU 17°C 25°C-s szobában...), hanem vhogy egy diódát csatolnék hozzá. Amint gondoltátok, gyári panelt nem szeretnék! :) (Coolink-nek van ilyesmi)
Tehát:Az LCD megkapná az alaplapról az infókat (terheltség, ventik RPM-je...), és ezt a diódát is rákötném. Internews-on van egy régebb cikk, de nem jó, mert nincs ilyen alaplapi hőmérő aljzatom. :( (Tusl2-c)

Tudtok segíteni?

Köszönöm!

(#760) LineLord válasza fasyrt (#759) üzenetére


LineLord
tag

http://www.radikalmod.hu/index.php?p=6&y=34

Game-portra csinálsz hőmérőt, a hozzávaló drivert- beálíltod, ás a motherboard monitorral vizsgálod, az lcd-re meg a z mbm-ből az infot- ki tod iratni

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#761) Batman2


Batman2
őstag

And

Ha tudsz, légyszi válaszolj a # 717-es hozzászólásomra.
Köszi.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#762) And válasza Batman2 (#761) üzenetére


And
veterán

Az az igazság, hogy túl nagy mélységig én sem ismerem a fénycsövek lelkivilágát. Láttam már sok inverterkapcsolást, de tény, hogy egyikben sem használták a cső fűtését. Ezek mind úgy működnek, hogy a terheletlen kimenőtrafó feszültsége ''átüti'' a csőben lévő gázkeveréket, majd a gyújtás után a terhelés (ívkisülés) hatására a feszültség lecsökken az üzemi (égési feszültség) tartományba. Ez végülis előny, hiszen olyan csövekkel is működhet az inverter, ami otthoni gyújtókapcsolós használatra már alkalmatlan a szakadt belső fűtés miatt. Nekem ez jól jött, mert a nyák-ok levilágításához használt UV-csövek nem éppen olcsók. Hogy ennek az átütési feszültségnek van-e (és ha igen, mekkora) hőfüggése, arról nem sok infót találtam. Véleményem szerint ha van is hőfüggés, az nem lehet akkora mértékű, hogy a szobahőmérsékleten simán induló csőnek fagypont körül már gondjai legyenek. Ott inkább az üresjárási gyújtófeszültség értékével lehet gond, esetleg túl közel van a gyújtási határértékhez. Talán egycsapos (robbanásbiztos) csővel könnyebb lenne a dolog, annak más a gyújtási mechanizmusa, a beszerezhetősége (és az ára) viszont gond lehet. Itt a cégnél mondjuk akad néhány darab.. :).

(#763) fasyrt válasza LineLord (#760) üzenetére


fasyrt
őstag

Köszi, örök hálám! Pont egy ilyesmi kellett!;)

(#764) Batman2 válasza And (#762) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Köszi szépen a választ!
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#765) street@


street@
csendes tag

szervusztok!
Egy kis segítség a kék lednek lehet h 2,2v a nyitófeszültsége,de a villogóledeknek 8 v kell de tágtűrésű 3- 14v ig simán virít károsodás nélkül!
azt a lyukacsos nyákot próba nyáknak hívják, de sztem 1 led üzemeléséhez fölösleges inkább egy kis ragayztó ami a kellő helyre rögzíti oszt megette a fene. szerintem:)))

(#766) anaqer válasza fasyrt (#763) üzenetére


anaqer
veterán

Lehet hogy a korábbi felkérést nem vetted észre - az aláírás számára továbbra is 3 sor áll rendelkezésedre, ezt az Alapelvek értelmében kérlek ne lépd túl!

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#767) fasyrt válasza anaqer (#766) üzenetére


fasyrt
őstag

Bocsánat; nem vettem észre a figyelmeztetésedet. Légyszves linked be ide is, de természetesem azonnal megváltozatom. Bocsánat mégegyszer. :B:o

Megkurtítottam, így már Neked sem lehet ellene kifogásod!;)
Bocs mégegyszer!

[Szerkesztve]

(#768) Bazsesz


Bazsesz
őstag

Lenne 1-2 kérdésem. :)

1., Olvastam valahol, hogy talán valamilyen tipusú fémtokozású tranzisztornak ha levágom a tetejét, akkor az fényérzékelőnek lehet használni. Ez hogy is van pontosan? Vagy esetleg mennyi egy fényérzékelő dióda?

2., Multkor kaptam egy kapcsolási rajzot, amit elhagytam. Volt rajta egy reléhelyettesítő kapcsolás. lényege az volt, hogy talán ez is tranzisztorral volt megoldva, és ha kapott 5V-ot, akkor egy másik áramkört zárt. Valaki tudna egy ilyent rajzolni nekem?

3., Háromállású kapcsolót (1-0-2) kellene helyettesítenem relével. 5V-ról kéne kapcsolnia. Köbö mennyibe kerülhet egy ilyen? És ilyent, vagy inkább a 2.,-ben említett kapcsolással oldjam meg az áramkörzárást?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv: Balu

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#769) mr_ricsi válasza Bazsesz (#768) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''1., Olvastam valahol, hogy talán valamilyen tipusú fémtokozású tranzisztornak ha levágom a tetejét, akkor az fényérzékelőnek lehet használni. Ez hogy is van pontosan?''

Ez így igaz. Lesz belőle egy infravörös-láthatóvörös fényre érzékeny fototranyó.

''3., Háromállású kapcsolót (1-0-2) kellene helyettesítenem relével. 5V-ról kéne kapcsolnia''

Ezt hogy gondolod? Mert a leírtakból 2 állás jön ki: ha van 5V, és ha nincs.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#770) And válasza Bazsesz (#768) üzenetére


And
veterán

1.) Elvileg szinte bármely tranzisztor használható lenne fototranzisztornak, persze az az igazi, amelyet direkt arra terveztek. Ugyanígy egy led is működik fotodiódaként. Sok évvel ezelőtt valamelyik RT foglalkozott is a témával, asszem' fémtokos kisáramú tranyóknak szedték le a tetejét, azok működtek fotodetektorként (persze a 'valódi' fototranzisztoroknál lényegesen rosszabb tulajdonságokat mutattak az így műtött példányok). Egy BPW-xx típusú fotodióda vagy egy BPX-xx fototranzisztor 1-2 száz HUF körül van, nem érdemes a házilagos moddolás.
2.) Szájbarágósan: Bővebben: link. Amikre oda kell figyelni:
- az adott típusnak el kell bírnia a terhelés áramát (Ic max),
- bipolár tranzisztornál a nyitáshoz szükséges kellő bázisáram biztosítása (áramvezérelt eszköz!), -> h(fe) - másnéven béta vagy h21 - paraméter,
- megfelelő polaritás, hisz félvezetőről van szó,
- a nyitott - vezető - tranzisztor maradékfeszültsége -> a terhelésre (kapcsolt eszközre) nem a teljes tápfesz jut.
3.) Ha jól értem, ez eredetileg egy morze(váltó)érintkezős + nulla állapotú kapcsoló. Erről bővebben is írhatnál (mit-merre-hogyan), hátha nincs általános recept ;). Ha relé / tranzisztor lenne helyette, azokat mi vezérelné?

(#771) Soja


Soja
aktív tag

A kérdésem a következő lenne:
Ha 12 voltra kötünk 1 ledet, akkor kell hozzá egy ellenállás.
Ha 2 ledet kötünk rá, akkor már kisebb ellenállás kell.
Ha 3 ledet kötünk rá, akkor még kisebb ellenállás kell.
Egy idő után eljutunk odáig, hogy - számolással kijön - 6 ledhez 0 Ohmos ellenállás szükségeltetik. Na már most be lehet-e kötni ellenállás nélkül, vagy ellenállás mindenképpen szükséges az áramkörbe??
Remélem érthető, mit szeretnék kérdezni.

(#772) Esmein válasza Soja (#771) üzenetére


Esmein
nagyúr

Ez nem így van.
Pl 5 voltra szeretnél kötni 2 darab piros ledet.
A piros lednek mondjuk 1.9 volt a nyitófeszültsége, 20 mA kell neki.
A két ledet párhuzamosan kötöd, velük sorba az ellenállás.
1.9 v esik a ledeken a többi az ellenállaton. Zárt áramkörben soros kapcsolásban minden elemen ugyanakkora áram folyik, (jelen esetben 40 mA kell a két lednek) fogod magad R = U/I képlettel kiszámolod, hogy 77,5 Ohm-os ellenállás kell két ledhez. Ha 6 db ledet szeretnél 5 voltról működtetni akkor mondjuk 3,1V/0,12A=25,8 ohm. Bár ez nem elegáns megoldás, mert minden lednek más a karakterisztikája, minden ledet párhuzamosan kellene kötni és velük külön külön egy ellenállás sorban.

Azért kell ellenállás, mert lehet hogy a feszültség stimmel, de a led se tudja hány mA-t akar átengedni, meg kell neki mondani egy ellenállással( merthogy ugye túl meredek a led nyitási görbéje, és mondjuk ő azt mondja hogy oké, kapok mondjuk 1.9 helyett 2.1 voltot és a 2.1 volton nem a max 25mA-t engedi már át, hanem 60-at mondjuk és kiég mint a huzat.)

[Szerkesztve]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#773) Soja


Soja
aktív tag

Akkor gondolom különböző színű, tulajdonságú ledeket nem lehet egy ellenállással sorba kötni sem. Még akkor sem, hogyha a ellenállás nagyságát a legszélsőségesebb leddel számolom???
Vagyis pl. rakok bele sárgát, zöldet, pirosat. Mindegyik kap mondjuk 10 mA-t, és számoljunk a legkisebb nyitofeszültséggel a három közül--> ekkor kapjuk a legnagyobb ellenállásértéket. Ilyenkor csak annyi fog történni, hogy amelyiknek több energia kéne, az halványabban fog működni??? Meg lehet ezt csinálni???

(#774) LukE válasza Soja (#773) üzenetére


LukE
veterán

Egy sorba lehet kulonbozo szinu ledeket kotni. Beraksz egy X, egy Y es egy Z szinu ledet, osszeadod a nyitofeszultsegeiket, es azt vonod le a tapfeszbol, ahoz szamolod ki az ellenallatot.
Merhogy soros kapcsolasnal minden tagon ugyan akkora feszultseg esik...

Ha parhuzamosan akarsz akpcsolni ledeket, akkor illik minden agba kulon ellenallat rakni.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#775) Batman2 válasza mr_ricsi (#769) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Érdekes volt, amit írtál. Ténlyeg fototranzisztor lesz az átlag, nem arra készített tranzisztorokból is (pl.:BC109), ha megbontjuk a tokozását és fény éri az Si lapkát? Úgy gondoltam, erre csak a kifejezetten fototranzisztornak készített példányok képesek.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#776) Batman2 válasza Batman2 (#775) üzenetére


Batman2
őstag

Látom, And már megadta a kimrítő választ.
Utólag is kösz And.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#777) Batman2 válasza LukE (#774) üzenetére


Batman2
őstag

Csak ha az ellenállásuk azonos! !

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#778) Batman2 válasza Esmein (#772) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

5V-ra 6 db LEDet kötni eleve lehetetlenség, mivel így már kevesebb, mint 1V jutna egy darabra, és a legalacsonyabb nyitófeszültségű LED is kb. 1.62-1.65V körül van, ez a piros LED.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#779) Batman2 válasza Soja (#771) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Összeadod a LEDek nyitófeszültség értékét és ha az pont annyi lesz, mint a tápfeszültséged értéke, akkor elvileg lehet ellenállás nélkül, direktbe bekötni, de a gyakorlatban ezzel nagyon vigyázni kell, mivel itt akár pár század volt változás is befolyásolja a LEDek áramfelvételét, így könnyen a maximumuknak a sokszorosát vehetik fel, ami a tönkremenetelüket jelenti általában.
Tehát ebben az esetben is ajánlok legalább egy nehány ohmos ellenállást, ami korlátozza az átfolyó és felvehető aromerőt!
Így már nagyobb felszültségváltozásokat is átvészelhet károsodás nélkül.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#780) Batman2 válasza Soja (#773) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, külömböző színü LEDeket nem érdemes és ajánlatos sorba kötni, mivel az egyik jól, vagy tul erősen menne, míg a másik gyengén vagy éppen jól működne, de ez sohasem egyszerre következne be, tehát valamelyikkel mindíg baj lenne. Elvileg, ha közéjük teszel nehány ohmos ellenállát, akkor a feszültségesések jobban meg tudnak oszlani az egyes LEDekre megfelelő értékre, de a párhuzamos kötés, külön ellenállásokkal az igazán jó megoldás ebben az esetben.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#781) Batman2 válasza Batman2 (#775) üzenetére


Batman2
őstag

A # 775-ös hozzászólásomban az BC109 lettvolna, nem tudom, hogy került oda az a figura.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#782) Soja


Soja
aktív tag

Köszi mindenkinek, akkor az előzőek szellemében neki is állok barkácsolni!

(#783) 0519


0519
senior tag


Üdv,

egy kis segítséget kérnék elektronikával kapcsolatban.
Van egy ilyen 12cm-es ventim: FD12025C1M, 3 tűs:
Bővebben: link

Hangos a drága, szeretném lehalkítani. Zalman fan mate-re gondoltam, de egy vmi visszatart. A zalman azt írja csak olyat lehet rákötni, ami az induláskor, kevesebb, mint 5 voltot igényel. Én írtam a spire-nek ezzel kapcsolatban ők azt írták vissza, hogy ez csak 2,7V-ot igényel.

A kérdésem:
Lehetséges ez?
Én egyáltalán nem értek hozzá, ők meg nagyon, de még is gyanús a dolog, mert nekem is van olyan 8cm ventim ami 7 volttal indul.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#784) And válasza 0519 (#783) üzenetére


And
veterán

''A zalman azt írja csak olyat lehet rákötni, ami az induláskor, kevesebb, mint 5 voltot igényel. ''
Szerintem ezt igen egyszerűen kipróbálhatod: 5V-ot adsz a ventire annak a fekete (GND) és a középső (általában piros színű, pozitív táp) vezetékein keresztül. Ha szépen elindul, akkor a Zalman vezérlőnek sem lesz gondja vele.
Mod. #774-re:
''Merhogy soros kapcsolasnal minden tagon ugyan akkora feszultseg esik...''
Ezt csak elírtad, nem? ;)

[Szerkesztve]

(#785) Bazsesz válasza And (#770) üzenetére


Bazsesz
őstag

Na akkor elmondom, hogy köbö hogy gondoltam.

Adott egy olyan fotodióda. az ha jól tudom, akkor fény hatására lecsökkenti az allenállását. azt sorba szeretném kötni egy relével, illetve 5V-tal, hogy a relét ''fénnyle kapcsoljam''.

A szitu a követkető lenne:

Relé olyan kéne, ami ha nem kap áramot, akkor egy kapcsolást zár, ha kap, akkor azt nyitja, és egy másikat zár. Így szereném elérni, hogy a kapcsoló részének közös részére 5V vagy 12V kerüljön.

Ez körübelül így világos, vagy rajzoljak?

(Bocsi a nem helyes kifejezésekért, de nem épp elektrotechnikusnak készülök :) )

Üdv: balu

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#786) `DeviL´


`DeviL´
csendes tag

szóval az lenne az én kérdésem, hogy LCD vagy TFT ből lehet é projektort készíteni??
ha igen szerintetek milyen módon......:F

~ Nem harap a kutya csak ízlel ~

(#787) `DeviL´


`DeviL´
csendes tag

senki....???? ´|`
:O

[Szerkesztve]

~ Nem harap a kutya csak ízlel ~

(#788) Batman2 válasza `DeviL´ (#787) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Na ne örülj, nem tudok igazán mit mondani rá, csak annyit, hogy az LCD és a TFT szerintem ugyanaz, mármint maga a kijelző, legfeljebb a háttérvilágítás megléte, vagy nem léte miatt elltérőek.
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#789) And válasza Bazsesz (#785) üzenetére


And
veterán

Asszem' világos.. Esetleg hozzátehetnéd, hogy az 5 / 12V-os kapcsolt feszültség hova menne - hátha relé nélkül is megoldható -, szal' mi a fogyasztó? Szükség van-e a 0-állásra, ahogy korábban írtad, vagy elegendő, ha üzem közben a terhelésre 5 ill. 12V jut?
Fotodiódát csak kisjelű körbe szokás tenni, az alacsony árama miatt. A relé meghajtásához inkább - legalább - kétfokozatú fototranzisztoros megoldás illene (az első a fototranzisztor, a második meg a relét vezérlő kapcsolótranyó). Egy relé áramát szvsz egy magában álló fototranzisztor nem tudja biztosítani.

(#790) Bazsesz válasza And (#789) üzenetére


Bazsesz
őstag

Nem kell 0 állás, este átterveztem az egészet, és így baró lett.

Lényeg annyi lenne, hogy a fotodióda kapcsolná a relét, ami váltogatja az 5-12V-ot.

Lényegében a számítógépben lévő 5 és 12V-ot szeretném továbbítani a ventik felé (Automata ventiszabályzó lenne, éjjel 5V-ra teszi a ventiket, meg a katódot kikapcsolja, nappal meg full üzem).

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#791) `DeviL´ válasza Batman2 (#788) üzenetére


`DeviL´
csendes tag

köszi végülis tisztába vagyok, hogy miben ''különbözik''... szóval akkor te sem tudod, hogy lehet é
szerintem lehet vhogy. mert a projektorban is van valamiféle kis folyadékkristályos képernyő, de hogy működi nem igazán tudom, ezt kéne megtudni
azért köszi....

~ Nem harap a kutya csak ízlel ~

(#792) t-rac


t-rac
senior tag

Hi!
Lenne egy naggyon fontos kérdésem:
A ház tetején található nagy ventinek merre kell fordulnia? Lehet h fordítva tettem be. Befelé kell fújni,vagy szívni kell,vagy hogy van ez? Lécci írjatok!!! A ház codegen.

(#793) t-rac


t-rac
senior tag

Rájöttem a venti 1ik oldala szív,a másik fújja a levegőt. Akkor lehet h rosszul tettem be?
Belülre fújja a levegőt.

(#794) Bazsesz válasza `DeviL´ (#791) üzenetére


Bazsesz
őstag

Bővebben: link

Talán ez lesz az. Ha nem, akkor írd be a keresőbe, hogy ''project''. és keresd meg a projector project-et...

Üdv: balu

-közösbe-

Mindjárt megpróbálom megrajzolni az elképzelésem, csak nem tudom, hogy hogy van angolul a relé :B

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#795) LineLord válasza t-rac (#793) üzenetére


LineLord
tag

Az teljesen normalis ha a ventik 1ik odlala szív, a másik fúj. Széplenne ha mind2 oldala szívna pl :D
Amúgy, hogy be vagy ki fúj az a házban lévő többi ventitől függ, merthogy a házban ajánlott a túlnyomás, így a por nem telepszik bent meg annyira. De nem kötelező (Gyk: több be mint ki :) ) De teljesen mind1 hogy hogyna rendezed. Ahogy akarod, és ahogy jobb a gép tempjére nézve :)

[Szerkesztve]

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#796) `DeviL´ válasza Bazsesz (#794) üzenetére


`DeviL´
csendes tag

köszi azt hiszem ez az amit én keresek.... :C :C :C :C

~ Nem harap a kutya csak ízlel ~

(#797) And válasza Bazsesz (#790) üzenetére


And
veterán

Relés kapcsolók fotoellenállással: Bővebben: link, Bővebben: link, Bővebben: link.
Ugyanaz fototranzisztorral: Bővebben: link (ez az a bizonyos kéttranzisztoros megoldás).
Az ötletek erről a lelőhelyről származnak, érdemes szétnézned: Bővebben: link.
Én az ilyen kétállapotú világos/sötét kapcsolgatás helyett inkább valami folytonos (analóg) megoldást csinálnék. Olyat, mint a hőmérsékletfüggő ventivezérlés (Bővebben: link), csak a termisztort cserélném fotoellenállásra. Ami elvben persze egyszerű, de ahhoz kissé kalapálni kellene még azon az áramkörön.

(#798) zLegolas válasza `DeviL´ (#786) üzenetére


zLegolas
őstag

Nem.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#799) 0519 válasza And (#784) üzenetére


0519
senior tag

Vagyis ha csak a feketét és a pirosat kötöm rá (a sárgát nem) akkor épp 5v-ot kap?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#800) And válasza 0519 (#799) üzenetére


And
veterán

Nem. Ha a fekete és a középső (piros ?) közé 5V-ot kötsz, akkor kap 5V-ot.. ;]. Csak azt akartam mondani, hogy a 12 helyett próbáld ki simán 5V-ról, a 3-pólusú venticsatlakozón a sárga (?) vezetéket - impulzuskimenet az rpm méréséhez - meg hagyd békén. Venti fekete vezetékét rákötöd egy molex fekete vezetékére, mert az a GND (de akár a ház fémrészeihez is nyomhatod, az is GND), a csatlakozó középső tüskéjére meg +5V -ot adsz (12 helyett) egy molex csati piros vezetékéről.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.