Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3151) nyilasmisi válasza m0ski (#3150) üzenetére


nyilasmisi
tag

Jó választás teljesen a 100/50-re. 94/50-en fog koppanni. :R

[ Szerkesztve ]

(#3152) BarnaM7


BarnaM7
csendes tag

Sziasztok,

A munkahelyen RB450G-t használok, pár user azon jön be időnként VPN-en.
Azt szeretném megcsinálni, hogy az a pár user csak bizonyos IP-ket írjen el.
hasonlót mint ez https://www.vanachterberg.org/per-vlan-pptp-with-routeros-and-mikrotik/

Tudom, hogy VLAN és firewall is kell (plus switch van még közbeiktatva), de kellene egy komolyabb leírás, tudna valaki ajánlani vmit ?

köszi

Barna

(#3153) bacus válasza BarnaM7 (#3152) üzenetére


bacus
őstag

Nem kell hozzá semmi, az az egy miki meg tud csinálni mindent.

De persze lehet bonyolítani...

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3154) BarnaM7 válasza bacus (#3153) üzenetére


BarnaM7
csendes tag

A környezet adott, azzal nem tudok mit csinálni, virtuális gépek. Még vswitch-el is játszanom kell.

(#3155) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

IPIPv6 kapcsolta mitől dadoghat, pláne, hogy közvetlen ethernet kapcsolat van jelenleg a két eszköz között és csak pingelek még rajta keresztül.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3156) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

EoIP v4-re váltva mindjárt jó lett, csak nem tudom, miért.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3157) bacus válasza BarnaM7 (#3154) üzenetére


bacus
őstag

"A munkahelyen RB450G-t használok, pár user azon jön be időnként VPN-en.
Azt szeretném megcsinálni, hogy az a pár user csak bizonyos IP-ket írjen el."

Én erre írtam, hogy a Miki ezt tudja, hogy mögötte mi van, az a te dolgod.

Gondolom most aki becsatlakozik vpn-en az mindent elér, igaz? Nyilván azért mert ugyanabba az alhálózatba csatlakoztatod be, ahol mindenki van. A feladatot lehet bonyolítani sokféleképpen, de mi lenne, ha nem ugyanabból az alhálóból kapnának címet a vpn userek? Lehet simán menne tűzfalszabályokkal is a szűrés, hogy mit ér el és mit nem, akkor nem kell vswitch, és nem számít, hogy fizikai gépek vagy virtualizáltak. A lényeg, hogy TE tudod mit akarsz, mennyire bonyolultan akarod megoldani, és mekkora tudással rendelkezel.

Mindenre van általában egy nagyon olcsó, nagyon gyors megoldás, ami gyakran nem jó. :)

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3158) bambano válasza E.Kaufmann (#3155) üzenetére


bambano
titán

mtu-t megnövelted?

az ipv6-os fejléc sokkal nagyobb, mint a v4-es, ezért kevesebb adat fér mellé.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3159) E.Kaufmann válasza bambano (#3158) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nem, de az előbb simán csak létrehoztam egy EoIPv6-ot, hogy IPv6 oldalon lehet-e gond, de ez is stabilabb mint az IPIPv6.
OSPF esetén a hirdetendő hálózatot passzív interfészként érdemesebb felvenni, vagy simán pipáljam be, hogy hírdesse a kapcsolódott hálózatokat? Mindkettővel működött nekem, de nem tudom, melyik célszerűbb.
Ja és csak létre kellett hoznom bridge interfészeket, mert mikor a másik routerre nem volt a LAN oldalon semmi kötve, akkor nem hírdette a LAN oldali címtartományt. Most hogy felvettem a bridge interfészt, hozzákötöttem a megfelelő master porthoz, átadtam neki a LAN oldali címet és az OSPF alatt is felvettem, nincs ilyen gond.

Még egy kérdés, ez az IP packing milyen esetekben használható/tud segíteni? Mert ok, hogy nőtt a késleltetés, de pl SMB-nél csak ártott, mint használt.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3160) bambano válasza E.Kaufmann (#3159) üzenetére


bambano
titán

szerintem ospf-nél az dönt, hogy azon az interfészen van-e másik ospf-es router.
ha nincs, akkor passzívan, ha van, akkor aktívan.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3161) m0ski


m0ski
aktív tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Végigolvastam a vonatkozó hozzászólásokat és a Mikrotik oldalát is Hairpin ügyben, de sehogy nem sikerül működésre bírnom.
A port forward frankón megy, kívülről elérem a tartalmakat, belső hálóból ddns címre semmi, csak ha a helyi címen próbálom.

192.168.0.1 a hAP, 192.168.0.2 9091 és 1982 portján a 2 szolgáltatás.

Előre is köszönöm ha valaki segít! :)

(#3162) poli27


poli27
veterán

hali

Van egy médialejátszóm, ami eddig hibátlanul ment (mede8er) egy assztali gépről smb-n keresztül. Cseréltem egy wincsit a gépbe mert meghalt, nem tudom mien összefüggés van de azóta nem látja az smb-t. Ha egy közös switch re dugom a géppel hibátlanul látja. Mit rontok el? :D Valamit a mikiben esetleg át kell állítani vagy mifene lelte? A router egy rb 450g és mögötte van egy apnak egy hap lite bridge módba capsmannal vezérelve, és ebbe van a mede8er bedugva, míg a másik gép ami az smb-t intézi az a 450g be és még van egy sima switch is az utvonalon...

(#3163) Ablakos válasza m0ski (#3161) üzenetére


Ablakos
őstag

Nálam ilyen az ftp server parancs csatorna harpinja (működök is):
;;; Harpin Centos 7 VSFTP server
chain=srcnat action=masquerade protocol=tcp src-address=192.168.200.0/24 dst-address=192.168.200.80 dst-port=21 log=no log-prefix=""
;;; Harpin Centos 7 VSFTP server
chain=dstnat action=dst-nat to-addresses=192.168.200.80 to-ports=21 protocol=tcp dst-address-type=local dst-port=2021 log=no log-prefix=""

192.168.200.80 a server lan címe.
Ez alapján szerintem meg lehet alkotni amit akarsz.

[ Szerkesztve ]

(#3164) ssarosi


ssarosi
tag

Segítséget kérnék.

Vettem pár éve egy RB2011UiAS-2Hnd-IN routert.
Ha tudtam volna mibe fogok bele, lehet hogy nem veszem meg. De megvettem, hetekig szenvedtem, a netről vadászva lassan megoldottam azokat a feladatokat, amikre szükségem volt. Ebből is látszik hogy nem vagyok szakértő. Nem tudok angolul sem, ez is nagy probléma. Viszont atom stabil, ez nagyon tetszik benne.

Az első problémám kb. fél éve volt, amikor a nem tudom milyen verziójú frissítés után nem ment a noip frissítése. Kitöröltem a beállításokat, majd ismét bemásoltam, jó lett, de hogy mitől, nem tudom.
Az egyik ismerősömnél lévő routernél - RB951Ui-2HnD - ugyanez a hiba előjött frissítés után, neki is megoldotta az újra konfigurálás a problémát. Ismerősömnél azóta nem frissítem a router programját..

A második pedig most van, az utolsó előtti v6.38 frissítés óta nem működött az L2TP over ipsec VPN, majd bízva a javításban v6.38.1 már nem működött PPTP sem. Bármivel próbálkoztam, nem működött már egyik sem. Most ott tartok, hogy visszatettem a v6.36.4 verziót, azzal megint működik mindkét fajta VPN.

Azt kérdezném hozzáértőktől, hogy tud e valaki olyan változást a router os-ben, ami ezt indokolja?
Mert én ezzel a problémával semmit sem tudok kezdeni.

[ Szerkesztve ]

(#3165) poli27 válasza poli27 (#3162) üzenetére


poli27
veterán

ilyen nehezet kérdeztem a sambával kapcsolatban? :D

(#3166) bacus válasza poli27 (#3165) üzenetére


bacus
őstag

Te nyilván tudod mit kérdeztél, de én pl nem értem még 2x olvasásra sem, hogy most akkor pontosan mi van mi történt, stb. hol ment tönkre a hdd, és az most kliens vagy szerver..

Amikor kérdést tesz fel az ember, akkor néha jó, ha megkéri egy barátját, hogy egyébként olvassa már el, hogy mennyire követhető a gondolatmenet, mert a számunkra világos kérdés egyáltalán nem jelenti azt, hogy az másnak is ennyire világos.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3167) bacus válasza ssarosi (#3164) üzenetére


bacus
őstag

"v6.38.1 már nem működött PPTP sem"

mivel nem működik? mármint mi van a másik oldalon? Én nem tapasztaltam ilyet.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3168) poli27 válasza bacus (#3166) üzenetére


poli27
veterán

adott egy gép ami torrentezik (0-24), és sambán osztja meg a médialejátszóval a tartalmat.

Elromlott benne a wincsi,cseréltem és újra megosztottam, azóta nem látja a megosztás a médialejátszó ,azóta került fel a 6.38.1 is, lehet ez is kavar nem tudom. Ha átteszem a switch be dugva a kábelt(csak ez nem kivitelezhető folyamatosan, mert másik szobába kell vinnem hozzá), akkor látja hibátlanul, ezért gondolom, hogy a mikin kéne vmit állítani, vagy a hap lite on.A hap liteot, csak a capsman kezeli, bridge módban van.

[ Szerkesztve ]

(#3169) E.Kaufmann válasza ssarosi (#3164) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Sajna ilyen biznisz a showbiznisz, máshol is el tudnak rontani frissítések jól működő dolgokat. Én most úgy csinálom, hogy a release candidate ágat pakoltam fel a két később élesben használt eszközre, frissítem, tesztelem, hogy majd ha kijön a végleges, akkor utánna max a bugfix ággal próbálkozok óvatosan.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3170) bacus válasza poli27 (#3168) üzenetére


bacus
őstag

gondolom a mikin is ugyanabban a bridben vannak, (vagy port slave), ott nincs mit állítani.
A switch is gondolom layer2 switch, a hap is úgy van, ezeken nincs mit konfigurálni.
(bridge setting use ip firewall nem aktiv ugye?)

A torrentezős gép milyen oprendszerrel van? Windows? gondolom a könyvtár hozzáférés, meg megosztási név, stb az ugyanaz. Nem egyszerü fájlmegosztás, meg otthoni hálózat vagy mi a tököm van beállitva, ugye?

Egyet próbálj ki, hogy a miki mellé is raksz egy switchet. Ha így működik, akkor mégis mikinél van valami probléma.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3171) poli27 válasza bacus (#3170) üzenetére


poli27
veterán

thx meg is oldottad :D A firewall volt bekapcsolva a bridge nél, de hogy ezt mikor basztattam azt nem tudom, de sztem amikor szívatott a 6.38.1 szoft akkor cseszegettem csak úgy maradt :)

(#3172) HalasKYO


HalasKYO
aktív tag

Üdv!

A napokban gondolkodok venni egy Mikrotik CRS226-24G-2S+RM swithcet.
Régebben volt nálam kb 1 hétig egy mikrotik 2011 es router ami nem volt rossz, de elég bonyolult volt.
cirka 65 ezerért tudnám megvenni szinte újonnan.

Amire használni szeretném:
A házunkat most 3 routerrel fedem le wifivel
1- TP-LINK WDR4300 as 2,4 és 5Ghz szór, és az bejövő router, a szolgáltató ki van iktatva.
- gyári szoft van rajta, mert kell a hardveres NAT (UPC500 as net)

2- TP-LINK WDR-1043 es mint WDS repeater. hogy a kertet és az alsó szint másik helyiségeit is lefedje.
Nem volt szempont a csúcs sebesség (eddig nem volt vele semmi gond) a lényeg, hogy a ház minden részén legyen stabilan.

3- ASUS WL520GU - DD-WRT vel repeater bridge módon szintén hogy legyen a ház másik felén is net.

Amit szeretnék ettől a switchtől.
A TP-link mögé tenném be, ahol az én gépeim vannak.
Itt van egy NAS (jelenleg OMV, később FreeNAS) dual xeon 2 Gbit NIC. + IPMI
Van egy munkagép szintén dual xeon 2Gbit NIC
2 laptop és egy mac mini ami még kábelen rajta lenne.

Ami jó lenne.
A 2 NIC es gépek között SMB Multichannel el pl windowsban tudja a 2Gbit et, illetve ebben évben tervezek venni 2 SFP+ os kártyát amit szintén a mikrotikra kötnék (főleg emiatt nézten ki ezt a swithcet)

A kérdés az hogy erre megfelelő lesz e ?
Mit ajánlotok, hagyjam a DHCP stb dolgait a TP-Linken, mivel úgyis arra csatlakozik be minden ami internetre megy, vagy rakjam át a mikrotikra ?
Illetve ehhez a típushoz nem igazán találok leírást, mind csak routerboardhoz van.
Ha jól értem akkor ez elsősorban egy switch és csak minimális routerként tud funkciónálni így NATolást nem ajánlott rábízni ?

Ti milyen tűzfal szabályokat használtok rajta ?
Nálam, ha a fentiek szerint kötöm össze, akkor nem lehet tűzfal szabály különben a hálózat másik felét nem látnám.
Ezért az árért tudtok e olyant ami tudja ezt, vagy olcsóbban ? (8-16 port minimum és 2x 10 Gbit)
Segítségeteket köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3173) bambano válasza HalasKYO (#3172) üzenetére


bambano
titán

ez egy öszvér switch, van benne egy router is, amit elsősorban a switch menedzselésére használnék, mert másra nemigen jó.

ez a switch addig switch, amíg a forgalmat a switch chipen belül tilitolizod. abban a pillanatban, hogy a forgalmat keresztül kell küldeni a processzorán, jön a nagy kézifék.

értsd: amikor tűzfalazni akarsz egy switchet, attól kezdve lassú lesz, mint a csiga.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3174) HalasKYO válasza bambano (#3173) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

Igen én is így értettem.
Natolásra akkor továbbra is marad a TP-Link, de switchnek mennyire felel meg?
Ebben az árban lehet e jobban kapni ? Akár házon belül vagy kívül.

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3175) bambano válasza HalasKYO (#3174) üzenetére


bambano
titán

a két 10 gigás port eléggé kurrens technológia, emiatt nemigen fogsz nagy árengedményeket kapni, és figyelembe véve, hogy ez a switch a drótnélküli bótban jelenleg bruttó 106 ezer forint, így ha te 60-65k között meg tudod venni, akkor vagy vedd meg, vagy passzold ide a forrásodat és megveszem én :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3176) HalasKYO


HalasKYO
aktív tag

Igen a drót nélküli boltot én is néztem, meg amúgy is 90k+ volt mindenhol ahol néztem.
Akkor még egy kérdés.
Mit tudnál ajánlani a mostani TP-Linkem leváltására ROUTERNEK ? (emellé a switch mellé vagy ELÉ :) )
Olyan kell ami lehetőleg vagy erőből tud 1Gbit et NAT vagy hardweres gyorsított.
Tűzfalhoz nem értek, de baj ha megbikózik azzal is.
LAN portok száma elég 2 .
Viszont wifi kell 2,4 és 5 Ghz is illetve esetleg még 2-3 AP (leváltani a többi wireless repeatert most)
Ami fontos lenne hogy ezt seamlett tudja.
Mostani telefonok nem tudnak átmenni egyik routerről a másikra hiába ugyanaz a SSID név.
Az én öreg Galaxy S4 emmel nem volt gond, te testvérem és az ő férje az Iphoneal és Vodafon android telóval néha szívnak hogy átmennek egy másik szobába és nem kapcsolódik át.

A cucc használt, csak nem volt rackbe beépítve, és a héten megveszem ha nem akkor ide beteszem az elérhetőséget :)

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3177) bambano válasza HalasKYO (#3176) üzenetére


bambano
titán

pc-t.

mert egyébként mondhatnék tilerát is, de az 120k-tól felfelé.

ugyaninnen rendelnek nekem egy aput, le fogom tesztelni, hogy az mit bír, mert az is lehet még egy értelmes alternatíva, ha bírja lóerővel.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3178) HalasKYO válasza bambano (#3177) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

Lehet a vége tényleg egy intel alapú pFsense doboz lesz, de egy ubiquiti edgerouter er-x pl már tud gigát , 880Mhz Dual core, de ahogy olvasom, ez is switch csak egy cpu van rajta.

Kezdésnek mindenesetre nem lesz rossz ez a kis switch :)

Egyébként itt a Ph fórumán olvasom hogy már az RB2011 esek tudtak NATolni 1Gbit et, 5-10 szabállyal, csak HWes NAT kellett hozzá. Ha szeretnéd előkeresem ki írta.

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3179) poli27 válasza HalasKYO (#3176) üzenetére


poli27
veterán

RB750Gr3 ez is elbánik a gigabites nettel pppoen is.... kicsit visszább olvasol, és meglátod, valaki vett és faszán megy! És teszel mellé ap-kat wifinek, amiket tud kezelni a capsman..... ha elég az n es wifi akkor hAP lite is elég, nekem is ez van itthon :) Olyan 60mbitet el lehet vele érni, és elég erős is a vételkörzet!

[ Szerkesztve ]

(#3180) ssarosi válasza bacus (#3167) üzenetére


ssarosi
tag

A mikrotik hálózatába akartam belépni windows7 kliensről, próbáltam 2 gépről is és mindkét protokollal.
Sehonnan sem működött, pedig a mikrotikbe újra konfiguráltam a vpn szervert.
A downgrade megoldotta a problémát.
Még jó, hogy visszamenőleg az egyes os verziókhoz megvannak a configok, így elég volt a downgrade után az akkori működő verziót visszatölteni.
Egyenlőre felfüggesztem a frissítéseket.

(#3181) ssarosi válasza HalasKYO (#3178) üzenetére


ssarosi
tag

Engem érdekelne, ha megtennéd hogy adsz egy linket, megköszönném.

(#3182) bacus válasza ssarosi (#3180) üzenetére


bacus
őstag

Ez a pptp vpn szerver hiba nélkül üzemel több tíz mikrotiken (a 6.38.1-es firmwarrel), így biztosan állítom, hogy ami nem hiba, azt nem javítják ki. Most akkor maradhatsz örökre azon a ros-on, azzal a konfiggal, vagy mégiscsak neki kellene állnod kideríteni, hogy miért nem megy ez nálad.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3183) Gyurka6


Gyurka6
őstag

Szevasztok!

Van egy rb532 és egy 511-es lapom, az 511-es level4-es, az 532-es l3-as. Átlehet-e cserélni őket (511loennel3 az 532 l4) ?

Gyurka

(#3184) Gyurka6


Gyurka6
őstag

Szevasztok!

Van egy rb532 és egy 511-es lapom, az 511-es level4-es, az 532-es l3-as. Átlehet-e cserélni őket (511-en lenne l3 az 532 l4) ?

Gyurka

(#3185) HalasKYO válasza poli27 (#3179) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

Találok valahol olyant ahol a HEx- eket a SOHO wireless mikrotik routereket hasonlítják össze táblázatban ?
Kicsit katyvasznak tűnik nekem a paletta.
Beépítatt antenna nem gyengébb mint pl egy Tp link wdr4300 ?
Tudom hogy 1W al tud sugározni , de ha nem hallja mit kiabál a laptop akkor cseszhetem az 1W sugárzást.

#3181 sarosi:

Mindjárt keresem!

[ Szerkesztve ]

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3186) Ablakos


Ablakos
őstag

CCR1009-7G-1C-PC azt írják nincs switch-chip-je. Ez azt jelenti, hogy gyenge (cpu kezeli) az eth. portok közötti teljesítmény? A routing értékek elég meggyőzőek.

(#3187) bambano válasza Gyurka6 (#3184) üzenetére


bambano
titán

nem, a licensz konkrét alaplap példánytól függ.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3188) bambano válasza Ablakos (#3186) üzenetére


bambano
titán

nem tartom kizártnak, hogy a hardveres switch gyorsabb, de azért az egy 9 magos hálózatra optimalizált processzor. valószínűleg a switchelési képessége se ócska :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3190) bambano válasza Adamo_sx (#3189) üzenetére


bambano
titán

ebből én nem ezt olvasom ki.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3191) poli27 válasza HalasKYO (#3185) üzenetére


poli27
veterán

hát a wdr 4300 meg a wdr 3600 pont egy nagy kalap kaki wifiben, köszönhető a dual antennának... amúgy sztem jobb lefedettségben mint a 3600 amit használtam... amúgy meg ha nagy a lakás többet kell elhelyezni ez a megoldása, nem az hogy eggyel szenvedsz....

(#3192) HalasKYO válasza poli27 (#3191) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

így van most is 3 router. 4300as a fő router ebbe jön be a net, egy 1043 es WDS el és egy régi b/g-s asus dd wrt repeaterként.

A kérdés, csak az hogy ezt hogyan csinálom meg?
Legalább kellene egy n-es hálózat, esetleg később egy 5Ghz es ?

Kezdésnek ugye lesz a CRS226 a TP-link mögé és talán még idén egy hEX mint router (ha jól tudom ez a legerősebb megfizethető ami fatspathon tud 500Mbitet ?)
Illetve mi is pontosan ez a fastpasth ? Mert routerOS wiki nél azt írja, hogy lehet erre portokat beállítani, és akkor azok kikerülik a tűzfalat, ami akkor nem olyan jó mert akkor lényegében nincs is ?
Most ezt nem a CRS226 osra mondom, hanem a hEX-re.

Ezt a 3 routert leváltani le tudnám kezdésnek pl
3 -4 ilyennel ?
RouterBOARD mAP Lite

vagy tudnám a mostaniakat használni pl OpenWRT vel AP, vagy más FW fel AP-ként úgy hogyha kimegyek az egyiknek a hatósugarából autómatán váltsonj seamless, úgy hogy nem akad meg youtube, vagy letöltés vagy más ?
Vagy ehhez melyik az a technológia az amit keresnem kell ?
Konzumer vonalon úgy tudom ezt hivatott a WDS csinálni.

Vagy inkább nézegessek a hAP és a hAP lite felé ?
Ha meglesz kezdésnek a CRS teszek fel képet, hogy néz ki kb a ház, egy 2 szintes családi ház vasalt födémmel, + kert. csak hogy legyen benne kihívás.

[ Szerkesztve ]

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3193) Ablakos válasza bambano (#3190) üzenetére


Ablakos
őstag

750-800 MBit a belső hálón a sebesség. Nem szívesen adnám sokkal alább.

(#3194) bambano válasza Ablakos (#3193) üzenetére


bambano
titán

szerintem 750 Mbps switchként elvárt környezetben elég gyenge.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3195) poli27 válasza HalasKYO (#3192) üzenetére


poli27
veterán

igazából én nem wdseznék, hanem ahol kell wifi a főroutertól egy egy utp kábel kell, a normális használathoz ez elengedhetetlen.... a wifin való összekötés sztem nem a legjobb...

(#3196) Gyurka6 válasza bambano (#3187) üzenetére


Gyurka6
őstag

Köszönöm, sajnos!

Gyurka

(#3197) HalasKYO válasza poli27 (#3195) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

Igen ezt értem tehát ki kell húzom cat kábelt a switchtől oda ahova AP-t akarok telepíteni.
Ebben a felállásban meg lehet e csinálni azt hogy sétálok a házon belül, vagy ki a kertbe és nem szakad meg ?
Nem tudom hogy ezt az AP-knak egymás közt kell "lebeszélni" vagy a switch vagy a router intézi, ezért is kérdezem, hogy ezt hogy hívják ?
Tehát egy vezetékes geric a switchtől, és arról AP leágazások.
Hogyan kell ezt lekezelni ?

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

(#3198) bambano válasza Gyurka6 (#3196) üzenetére


bambano
titán

másszunk kicsit bele: ezt te mérted ccr-en?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3199) bacus válasza HalasKYO (#3197) üzenetére


bacus
őstag

Amit te akarsz azt roamingnak, sőt seamless roamingnak hívják.

Ahány gyártó, annyi féle megoldás van rá, ubnt is tudja, már a mikrotik is tudja, de egyéb gyártók is (feltételezem) tudhatják. Ma már ez nem csoda. A lényeg, hogy a kevert rendszerek szinte biztosan nem tudnak együtt működni.

A mikrotik (most már jó, és széles körben alkalmazott) megoldása a capsman erre. Kell egy capsman, azaz egy vezérlő és sok caps. Ez sokkal jobb és megbízhatóbb mint az előtte konfigurálható MESH hálózatok, ráadásnak lényegesen egyszerűbb gyorsabb a beüzemelése, további cap-ok beállítása másodpercek.

cap - (gondolom a) centralized accesspoint.
capsman - centralized accesspoints manager
(ha nem pontosan ezt jelenti, akkor javítsatok ki)

Hála a ros-nak, hogy egy szoftver van, tulajdonképpen mindegyik eszköz lehet vezérlő (megfelelő level megléte esetén, még olyan is, amiben nincs wifi kártya), illetve minden wifis eszköz lehet cap (gondolom szintén minimum level 4 licensz kell)

Kevés eszköz esetén ráadásnak lehetnek a cap-os ugyanazon a frekvencián, tehát nem foglalunk több sávot, nem zavarjuk jobban a szomszédot, stb., előnye a tényleges roaming, pl egy családi házban három cap elhelyezésével, szépen váltogatnak az eszközök a capok között, egy pillanatra sem szakad meg pl egy whatsapp beszélgetés sem.

A rossz út: repeaterek használata, főleg azoké, amik csak egy wifi vel rendelkeznek, mert ott a feleződik (vagy még rosszabb) lesz a sávszélesség. A késleltetések is megnőnek. Kb, mikor egy közvetitőn keresztül beszél A és B. Azaz közvetlenül nem csak C-n keresztül kommunikálnak. pl: A: Mond meg B-nek, hogy..., C: te B, A azt mondja, hogy... B: ok, a válaszom Anak...., C: figyi A, B azt válaszolja, hogy ....

---------------------
Az adóteljesítményekről: szinte az egész világon limitálva van 100mW -ba. Ha felerősítem 1W-ra, és nem használok nagyon irányított antennát, tehát a beépített patch és bot antennákkal nem a kívánt hatást érjük el. Mindenki emlékszik még a tanár nélküli órákra. Előszőr mindenki csendesen beszélt a padszomszéddal, aztán páran már keresztbe is, ahova persze hangosabban beszélt az érthetőség miatt, de emiatt a nem keresztbe beszélők is emelték a hangerőt, ez egészen addig ment így, amíg már mindenki üvöltözött és le nem csapott a hatóság :D
Tudomásul kell venni, hogy 2,4 Gigán két darab független N es wifi fér el. Ezeket a lehető legjobban le kell halkítani, hogy ne zavarják a szomszédot, inkább több lokális ap használatával kell növelni a lefedettséget és akkor a szomszéd és a saját lefedettségünk is jó lesz.
-----------------------

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3200) HalasKYO válasza bacus (#3199) üzenetére


HalasKYO
aktív tag

Akkor pl nem lehet keverni cuccot, hogy a garázsba teszek egy ubiquiti cuccot a szobákba meg mikrotikot meg nem kompatibilise egymással ?
Ezt nem értem erre is miért nincs egy szabvány és akkor lehetne többféle rendszerrel dolgozni ?

Akkor gondolom maradnak a mikrotik cuccok (nem mintha rossz lenne) csak több helyen olvastam hogy Mikrotik routerben erős ubi meg wifi-s cuccokban.

Egy 2 szintes családi ház ami most 3 routerrel van lefedve (fent emltettet konzumerek)
Milyen és mennyi AP kellene ?
Lenne értelme mAP Liteokből feltenni 4-6-7 at, vagy inkább
2 hAP, hAP lite vagy hAP lite ac lite
Tekintve azt hogy a mostani WDR fő router 2,4 es 2x2 MIMO-t 5 ön meg 3x3 at, ezt csak a hAP ac tudja kb.

(néztem a sima hAP ac-t is de az kicsit drága simán AP nek szerintem, szemben egy hEX el ami a legerősebb megfizethető cucc a 1009 vagy a 3011 alatt (3011 se vészes és elég lehet akár gigához is)

[ Szerkesztve ]

Halas - http://www.flickr.com/photos/halaskyo

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.