Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3401) Zwodkassy válasza bambano (#3399) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Bridge vs switch. Ha egy egyszerű switch kell az embernek, arra tonna szám léteznek a piacon termékek. A MikroTik RouterOS ennél többre képes. Bridge üzemben azért lehet forgalmat nézni, szűrni stb.
CPU terhelés: legendákat olvasni a neten arról, hogy ez így meg úgy terheli a processzort. Ezzel is úgy vagyok mint a Mikulással: rengeteget hallottam már róla, cask még nem találkoztam vele :-)

(#3402) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#3401) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért pl a 2011-esnél a gigabites portoknál nem is az a gond, hogy terheli a procit, hanem, hogy a switch chip 1 darab gigabites kapcsolaton van a CPU-val. Tehát míg a switch chip-en belül jóval gyorsabban kapcsolódnak össze a portok egy magas sebességű háttérbuszon, addig ha a RouterOS bridgel, minden forgalomnak át kell mennie a cpu-switch közötti 1 gigabites kapcsolaton, ami szűk keresztmetszet, pláne ha éppen több szerver és több kliens kommunikálna egymással.

[link]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3403) Zwodkassy válasza E.Kaufmann (#3402) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ez sajnos igaz. Ahogyan elnézem, csak a "nagy/drága“ sorozatokban létezik a "minden egyes port a CPU-hoz csatlakozik" kialakítás. Gondolom nem véletlenül 😥

[ Szerkesztve ]

(#3404) m0ski válasza poli27 (#3395) üzenetére


m0ski
aktív tag

Köszönöm mindenkinek a tippeket! Megpróbáltam a csatornaváltást, nem segített :( Most csináltam egy wireless reset config-ot, beállítottam nulláról csak a wifit, meglátjuk mi lesz.

(#3405) djmorphy


djmorphy
tag

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni, mert sajnos hálózatokból nagyon gyenge vagyok
Van egy Mikrotik RB2011UiAS-2Hnd router a munkahelyemen. A Linuxakadémiás videók alapján be is állítottam. A 10.1.0.20-on van egy Ubuntu alatt egy Squid Proxy amit egy külsős cég állított be. Viszont nekem kell összekötni a Squid proxy-t és a Mikrotiket úgy hogy a no-ip.org-on keresztül is belássunk a benti weblapokra. Helyi hálóról ha beállítom a Proxy-nak a 10.1.0.20-at akkor tökéletesen működik. Viszont amint a djmorphy.no-ip.org -t állítom be nem válaszol semmi.
Milyen tűzfalszabályt kell még hozzáadnom?

Köszönöm

(#3406) bambano válasza djmorphy (#3405) üzenetére


bambano
titán

tisztázni kellene, hogy a squid az proxy vagy reverse proxy, mert nem mindegy.
ha arra használod, hogy a benti kliensek kilássanak a világhálóra, akkor proxy, de akkor a befelé jövő, a benti webszerverekre vonatkozó kérésekhez nem lesz köze.

vagy a befelé jövő kéréseket kezeli, akkor reverse proxy, de akkor a kimenő kérésekhez nem lesz köze. ez utóbbi felállásnak nem sok értelmét látom.

szerintem legyen proxy, viszont akkor a felvetett problémád megoldásához nincs rá szükség.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3407) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Van egy Yealink telefon, van egy 3011-es RB. Próbálnám összehozni az OpenVPN kapcsolatot, de a telóból nem tudok értelmes naplót kinyerni és a mikrotik is csak ennyit ír:
"tcp connection established"
majd jön a hiba hogy
"duplicate packet, dropping"

A kliens oldali konfig:
client
setenv SERVER_POLL_TIMEOUT 4
nobind
remote xxx.xxx.xxx.xxx yyyy tcp # a Yealink szerint így kell megadni, de próbáltam máshogy is
tun-mtu 1300 #kínomban próbáltam az MTU-t csökkenteni
dev tun
dev-type tun
ns-cert-type server
reneg-sec 604800
sndbuf 100000
rcvbuf 100000
auth-retry nointeract
comp-lzo no
verb 3
ca /config/openvpn/keys/ca.crt
cert /config/openvpn/keys/client.crt
key /config/openvpn/keys/client.key
auth-user-pass /config/openvpn/keys/auth.txt #kérné a mikrotik a felhasználónevet/jelszót, nem tudom, ezt meg lehet-e kerülni

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3408) Ablakos


Ablakos
őstag

Egy sikertelen frissítés után próbálom a groove -ot újra feléleszteni.
(unplug the device power, hold the button, apply power and wait until the USER LED starts flashing
Now release the button to clear configuration. )

Ezek után sem jelenik meg a winboxban (routerben a mac szerver be van kapcsolva).
Most a resetem sikertelen vagy nem tudom mit tegyek?

(#3409) Ablakos válasza Ablakos (#3408) üzenetére


Ablakos
őstag

Tárgytalan. Túl lelkesen nyomtam a resetet és csak a net install keltette életre. :(((

(#3410) schawo


schawo
titán

megbízható, stabil routert keresek kisirodai felszállásra 4 lan eszközhöz, mert a tp-linkem nem bírja a melót, rendre ledobálja a klienseket. Ha csökkentem a csatlakozások számát, megszűnik a probléma.

Jelenleg egy openwrts tp-link kapja wwanon a külvilágot, és osztja le 4 eszköznek lanon. Az új felállásban a tp-link megmaradna wwanhoz, és adná tovább egy tiknek, ami kiszolgálná a belső hálót.

A célra megtenné-e egy hex lite rb750gr2 gigabites csoda?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3411) E.Kaufmann válasza schawo (#3410) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Inkább hex 750gr3. Hardveres IPSec motorral, de már anélkül is erős 2(4?) maggal (egyes helyeken 4-et írnak, de lehet hogy valami Hyper-Threading féle trükk, ami néha jól jön). 15k+fa

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3412) schawo válasza E.Kaufmann (#3411) üzenetére


schawo
titán

:R

Már be is neveztem rá.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3413) schawo


schawo
titán

Még egy gondolat. Melyik lenne az a tik, amelyik ugyanezt tudja dróton, de van valamilyen (elég n is) rádiója? (esetleg kiváltani a tp-linket)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3414) schawo válasza schawo (#3413) üzenetére


schawo
titán

Jól látom, hogy nem létezik ilyen még pucér deszkában sem?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3415) E.Kaufmann válasza schawo (#3414) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

A 3011-nek nincs ilyen változata a 2011 gyengus és drága, a HAP AC se a sebességre van kihegyezve, de talán már lehet vele boldogulni ha kicsi a WAN sávszél amin keresztül megy a VPN.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3416) MasterDeeJay

Megállt RB912UAG-2HPnD

Tünet:
Nem elérhető sem kábelen sem wifijén. Többszöri reset után sem. Winbox néha látja de csak mac-el de nem tud felmenni rá. 192.168.88.11-as ipvel vagyok akkor sem megy 88.1-el de amúgy is 0.0.0.0-nak látja.
Netinstall módban a netinstallos exe nem látja.
Panelján látszólag nincs sérülés
Kuka?

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#3417) E.Kaufmann válasza MasterDeeJay (#3416) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

[link]
Azt írja, hogy a WinBox MAC címmel is tud kapcsolódni
Részletek

Akkor ezzel is próbáltad? Így se meg?
Van még Reset jumpere is a leírás szerint, hátha azzal megy.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3418) bambano válasza schawo (#3413) üzenetére


bambano
titán

nem teljesen világos, hogy mit szeretnél illetve mi a konkrét probléma.
olyan mikrotik, amibe lehet 3g/4g modemet tenni, létezik, a [link] és [link].

ezzel a gsm uplink meg a helyi wifi le lenne fedve. ehhez még a helyi lant kell valahogy kiszolgálni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3419) MasterDeeJay válasza E.Kaufmann (#3417) üzenetére

Mac-et látja és úgy is csinálom de nem kapcsolódik, csak connecting... megy.
Reset sokadjára megtörtént, vissza is állt a gyári wifi ssid de ugyan az.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#3420) schawo válasza bambano (#3418) üzenetére


schawo
titán

Tehát mindenképpen két eszköz lenne. De ez azért is jó, mert meg tudom oldani két lépcsőben a fejlesztést. Második lépcsőben lecserélem a nyomorult tp-t. :R

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3421) biokill1 válasza schawo (#3420) üzenetére


biokill1
tag

Szia!
MIKROTIK RB951G-2HnD miért nem lehet jó?
Nálam kis 4 fős irodánkat vígan viszi, L2TP, SSTP VPN szerver és kliens, NAT, stb.
Tökéletesen viszi, ha nagyon szeretném USB is van rajta és ott LTE modemmel lehetne backup net is...

(Én is TP-Linket váltottam ki vele. 1043 volt Openwrt-vel, de elöregtedtek a kondik. Kondi és tápcsere után jó volt egy darabig, de utána megmakkant a wifi...)

[ Szerkesztve ]

rejtett up! :D

(#3422) jasohn


jasohn
tag

Sziasztok!
Egy 951g-2hnd routerünk van, az internetszolgáltató adta és az a problémánk, hogy a router közelében sem folyamatos az internetszolgáltatás és már 6 méterre sem visz el rendesen. Az lehet a probléma szerintetek, hogy van amikor egyszerre 15 eszköz is csatlakoztatva van rá (hozzáteszem 1 eszköz csatlakozása esetén is akadnak gondok...). Mit lehet ilyenkor tenni, mert a szolgáltató egy k.cs.g.

(#3423) schawo válasza jasohn (#3422) üzenetére


schawo
titán

Az lehet a probléma szerintetek, hogy van amikor egyszerre 15 eszköz is csatlakoztatva van rá
:Y

Van még másik router is látótávolságban? És további kliensek, amik nem ide csatlakoznak (hanem mondjuk a szomszédhoz?)

Mit lehet ilyenkor tenni
Betenni legalább még néhány AP-t, köztük 5GHz-est, ha muszáj ennyi drótnélküli kapcsolat.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3424) jasohn válasza schawo (#3423) üzenetére


jasohn
tag

-Hát ez a szüleink háza és ha minden testvér és párja is itthon van, akkor néha 10-12-en is vagyunk, ennyi embernek meg van ugye mobilja, ami wifi-t használ és még tabletek, notebookok, szval van pár eszköz igen.

-Amúgy nincsen másik router a környéken egyáltalán, csak erre az egyre látnak rá az eszközök, nem mutat más csatlakozási lehetőséget a környéken.

-Ha megkérdezhetem, akkor mi az az AP?

(#3425) bambano válasza jasohn (#3422) üzenetére


bambano
titán

ezzel a wifi adóvevővel, ami ebben van, 2-4 kilométerig 30-50 usert simán ki lehet szolgálni.
tehát nem a dobozzal lesz baj, max. a beállításával. megnézném, hogy nem túl meleg-e, amikor szakadozik a kapcsolat, illetve ha van hozzá jelszó, belenyúlnék, hogy ne legyen nagyon feltolva az adóteljesítmény.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3426) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

RouterOS-ben hogyan tudok blokkolni és/vagy lassítani egy domaint? Mondjuk "*adverticum.com", "*adverticum.net“, "*windowsupdate.com" stb. Gondoltam az Address-list lehetőségre, de ott értelem szerűen a "*" nem használható. Viszont kézzel felvenni minden címet (lehetőséget) ... Hát hogy is mondjam? :-)

[ Szerkesztve ]

(#3427) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#3426) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Windowsupdate esetén lehet jobban járnál egy WSUS-al vagy egy inteligensebb proxy-val. Esetleg olyan QoS szabályt létrehozni, ami a nagyobb letöltéseknél lassítja az adott kapcsolatot Connection Bytes rész
Én azt csináltam, hogy külön vettem a webes forgalmat, azt egy külön proxy/tűzfal disztribúció kezeli (virtuális gépen), ami a netről tud frissíteni kategóriák szerint rendezett címadatbázist és a reklám kategóriát alapból blokkolom, de tud még különféle frissítéseket begyűjteni és továbbítani a kliensek felé helyi gyorsítótárból.

Ha nincs sok kliens és nem akarsz sokat pöcsölni, nézz utánna jobban a QoS-nek és ahelyett, hogy a webes forgalmat szednéd szét oldalak szerint, inkább adnál nagyobb prioritást pl a DNS szolgáltatásnak, valamint az ACK-kat priorizálod, valamint még esetleg az elsőnek említett connection-bytes házatáján nézelődsz, hogy a nagy letöltések ne lassítsanak sokat és az oldalak hamar elkezdjenek betöltődni még nagyobb terhelésnél is.

Valamint Windows 10 esetén a csoportházirendben vissza lehet fogni a Delivery Optimalization-t (Kézbesítés optimalizációt), hogy csak a helyi gépek között osztozzanak meg a letöltésen, valamint korlátozzák a le (és esetleg fel)töltések sebességét.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3428) Zwodkassy válasza E.Kaufmann (#3427) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ennek a Connection-Bytes dolognak utána nézek. Köszi!

(#3429) jasohn válasza bambano (#3425) üzenetére


jasohn
tag

És ezt hogyan tudnám megtenni, mármint az adóteljesítmény csökkentést?
Köszi

(#3430) bacus válasza jasohn (#3429) üzenetére


bacus
őstag

Április elsején azt mondanám, hogy pl alufóliával körbe tekerve, az év többi napján viszont azt kell mondjam, hogy ha ezt a kérdést feltetted, akkor csak segítséggel, mert ezek szerint még soha nem láttad a winbox felületét.

Szerezd meg a belépési nevet és jelszót (ha a szolgáltató kiadja, ha nem akkor persze lehet resetelni, vagy cserélni is az eszközt), és úgy kérj segítséget, hogy ott vagy a helyszínen laptoppal és rácsatlakozva a hálózatra, teamviewer elindítva, stb.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3431) schawo válasza schawo (#3420) üzenetére


schawo
titán

Beépült a rendszerbe a mikrotik hex, és szárnyalni kezdett a lan és a tp-link wwanon keresztül érkező internet is. Most, hogy nem terheli semmi drótos a routert, jut cpuidő a WiFire. Megváltás.

Köszi a segítséget mindenkinek.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3432) m0ski válasza m0ski (#3404) üzenetére


m0ski
aktív tag

Sziasztok!

A múltkori wi-fi lassúságot csak az eszköz újraindítása oldotta meg.
Ma megint jelentkezett a probléma (lassú wi-fi az eszközökön), és megint a reboot segített.
Mi okozhat ilyen problémát?

(#3433) Zwodkassy válasza m0ski (#3432) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ha feltételezzük, hogy nem az eszköz a rossz, és a WiFi beállításoknál az "Auto channel/frequency" (vagy vmi hasonló) megoldást választotad, akkor egyszerű frekvencia/csatorna váltásról van szó. Ugyanis a MikroTik/RouterOs abban az esetben, ha "Auto channel/frequency" beállítást adsz meg neki, a "wlan" interfész indulásakor az általa legkevésbé terheltnek/foglaltnak vélt csatornát/frekvenciát választja. Ez után már nem vált! Esetleg lehet rá script-et írni, hogy naponta indítsa újra csak a "wlan" interfészt.

(#3434) m0ski válasza Zwodkassy (#3433) üzenetére


m0ski
aktív tag

A wi-fi fix csatornára van beállítva, és újraindítás után ugyanezen a csatornán maradva minden rendben.

(#3435) Zwodkassy válasza m0ski (#3434) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Pfff, passz. Most nem jut eszembe más

(#3436) bambano


bambano
titán

pár napja már jár az agyamban a kérdés: a mikrotiken belül a különböző táblázatok timeoutja vajon mennyi lehet és lehet-e állítani?

az ilyen két nap működés után lelassul, újraindítom, jó, megint lelassul típusú hibáknál a conntrack tábla indokolatlan növekedése is lehet ok. desktop pc-s linuxon a conntrack táblában a timeout 6 nap, ami teljesen indokolatlan.

szerk: hehe, előbb kérdez utána keres típusú hülyeség :)
válasz

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3437) quby


quby
őstag

Sziasztok!!

Openvpn-t debugol(né)k. Mi az istent kell a loggingba beállitsak hogy lássak miondent. jelenleg:

6 ovpn debug
info
packet

az idevonatkozo beállitás, de csak annyi látszik logban hogy TCP connection established, és kész. A linuxos kliensnél meg látom hogy a TLS-nél akad el.... :W

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#3438) Bazs1981


Bazs1981
aktív tag

Sziasztok!

Tudna valaki segíteni Mikrotik router (RB2011UiAS-2HnD-IN) beüzemelésében? Kábelnetem van semmilyen bejelentkezési adatom nincs és nem boldogulok vele, wifim sincs :( A netről már próbáltam összeszedni infókat és videókat de nem jó...Ha tud valaki rám szánni egy kis időt azt megköszönném, köszönettel : Balu

(#3439) Bazs1981


Bazs1981
aktív tag

Sikerült megcsinálnom, már csak azt szeretném tudni, hogy az 1W kimenő teljesítményt hol tudom beállítani?

(#3440) Zwodkassy válasza Bazs1981 (#3439) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Remélem a laptopodon és a mobil telefonodon is be tudod majd állítani az 1W-os kimono teljesítményt, hogy vissza tudjanak "kiabálni/válaszonli" a routernek :-)

(#3441) ssarosi


ssarosi
tag

Sziasztok.
Nemrég kezdtem el tanulni a routeros-t.
A logban ezt találtam:

Minden hajnalban egyszer fordul elő 02 és 03 óra között.
Az l2tp over ipsec engedélyezve van, mert néha használom.

Mi lehet ez?
Nem sikertelen bejelentkezésnek gondolom, mert akkor más jelenik meg a logban.

(#3442) bambano válasza ssarosi (#3441) üzenetére


bambano
titán

gondolom a szolgáltatód ip-t vált, és akkor leszakad a vpn-ed.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3443) vkp


vkp
aktív tag

Az új játék :)

(#3444) schawo válasza vkp (#3443) üzenetére


schawo
titán

:C

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3445) bambano válasza vkp (#3443) üzenetére


bambano
titán

dinnye :P

mire fogod használni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3446) vkp válasza bambano (#3445) üzenetére


vkp
aktív tag

Ezt fogja natolni, tűzfalazni:

(#3447) schawo válasza bambano (#3445) üzenetére


schawo
titán

Ez már több dinnye egyben:D

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3448) bambano válasza vkp (#3446) üzenetére


bambano
titán

10 gigát natolni? elég jó helyen laksz :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3449) vkp válasza bambano (#3448) üzenetére


vkp
aktív tag

Inkább elég jó az ügyfél pénztárcája :)

(#3450) bambano


bambano
titán

valaki meg tudná mondani, hogy milyen tápfesszel optimális a routerboard?
mert oké, hogy 7-30 volt, de azon belül? alacsonyabbnál melegszik kevésbé vagy magasnál?
ha 12 volt és 24 volt között választhatok (igazából 14 és 28), akkor melyiket? (értelemszerűen: egy akksi meg sorbakötve két akksi).

kösz

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.