Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2201) ManY válasza bambano (#2194) üzenetére


ManY
senior tag

Szia
Köszi a segítséget...
Végigcsináltam a teszteket is meg az MTU kat is kipróbáltam amit írtál
ezeket a parancsokat használtam:
netsh interface ipv4 show subinterfaces
ping google.com -f -l 1472
netsh interface ipv4 set subinterface "sajat hálózatom neve amit a show parancstol kaptam" mtu=1472 1480 1500 store=persistent

mtu-t azzal a 3 értékkel próbáltam amit írtam természetesen nem elírás a 3 szám egymás mellett
ahogy a hálózat neve sem

mindent rendben találtam a teszteken és változás sem történt :(
Viszont most már egyértelmű hogy a szolgáltatással volt probléma mert nem olyan rég kb 1 órája
teljesen magától megjavult... minden eszközön hibátlan, pedig eddig mindennel hibázott..
telefonok notebookok stb...
Nem tudom mi lehetett a probléma de félek hogy nem is fogom tudni kideríteni
1 napja álltam át teljesen erre a mobilnetre ami azt jelenti hogy most dugtam rá a routerre...
előtte csak notirol magában használgattam... a most rajta lévő készülékek eddig egy nanobridge m5 ről kapták a netet.
Elég elkeserítő kezdés ez számomra a telenor lte szolgáltatástól :(
Remélem ez nem fog sűrűn előfordulni. Minden esetre a biztonság kedvéért még nem mondom le az előző nanobridges mikro szolgáltató szolgáltatását :W

(#2202) e00dgy válasza poli27 (#2200) üzenetére


e00dgy
aktív tag

Köszönöm a választ!

:R

Csak a zseni és az idióta töri át az emberek által teremtett korlátokat. Soha nem használtam reklám blokkolót... :) ;)

(#2203) SimLockS válasza poli27 (#2200) üzenetére


SimLockS
tag

Nem azt írta valaki, hogy az RB3011 tudja? Az 60 alatt elérhető...

(#2204) poli27 válasza SimLockS (#2203) üzenetére


poli27
veterán

pppoe-n sztem az se tudja....

(#2205) e00dgy válasza poli27 (#2204) üzenetére


e00dgy
aktív tag

Hát most ez elég gáz.
Ezek a cuccok komolyabb eszközök, amit vettem is mint bármelyik másik mezei router.
Ennek ellenére mégsem tud olyan alapvető dolgot mint a gigabites internet kihajtása csak mert nincs benne mégsem a megfelelő hardver.

270 mbit volt a csúcs ami előtte volt TP-LINK WDR3600 tudta stabilan hozni a 800 at.

:( Kár érte mivel a tudás amit ezek szolgáltatnak igen hasznos. Erre tehettem vissza a TP-LINK-et.

[ Szerkesztve ]

Csak a zseni és az idióta töri át az emberek által teremtett korlátokat. Soha nem használtam reklám blokkolót... :) ;)

(#2206) poli27 válasza e00dgy (#2205) üzenetére


poli27
veterán

nehari, de amikor ezek kijöttek (nem maga az eszköz, hanem a benne lévő proci pl) gigabites net csak szerverterembe volt, otthoni netnek meg kb 20-50 mbites volt a max... szval irreális az elvárásod. nyilván majd a mostanában kijött eszközök pl a 3011 is egyre erőssebb hardverrel jönnek ki,csak az áruk nem ennyi lesz az is tuti... előtte kell utánaolvasni, mielőtt megveszed, és akkor nincs ilyen problémád... vegyél egy ubiquiti edgeroutert, abban van hw nat, tudja a gigabites netet tudtommal natolni, és nem is olyan drága!

[ Szerkesztve ]

(#2207) e00dgy válasza poli27 (#2206) üzenetére


e00dgy
aktív tag

Teljes mértékben igazad van! :R

Itt a hangsúly inkább azon van, hogy egy mezei TP-Link -el nem volt gondom míg a tudásban, hardverben is sokkal erősebb Mikrotik -tól többet vártam és erre csak egészen egyszerűen nem számítottam.

Csak a zseni és az idióta töri át az emberek által teremtett korlátokat. Soha nem használtam reklám blokkolót... :) ;)

(#2208) juhiati válasza e00dgy (#2207) üzenetére


juhiati
tag

Igazából hogy vicces legyen, a két hardver ugyan az (u.a. a cpu, u.a. a switch cpu, u.a. a ram mennyisége)
A mikrotik sosem fektetett erőt abba hogy hardveres nat-ot csináljon, ugyanis szerintem az eszközeinek szerintem ha 20%-ban van valamilyen nat.
Próbál feljesztgetni hogy jobb legyen.
Utóbbi időben ilyen a fastpath illetve a fasttrack.
Kipróbálhatod ezeket, 90-100%nyi javulást is elérhetsz. Ám ebben az a baj, mint a TPlinknél is, hogy nincs tűzfalad, nincs queue-d.

Utoljára ezzel a kettővel, egy RB2011-el 8-900 megát natoltunk át pppoe felett.

Battletag: Juhos01#2594 || Steam: juhosati

(#2209) poli27


poli27
veterán

Adott egy 2011 es egy rb450g router. A kulteri wlan antennaval osszekotve,egy alhalozattal. A 2011 mogul ha winboxxal belepek tok ures minden benne. Ha a 450 mogul lepek be hibatlanul megy a winbox. Semmi szabaly nincs a 450ben. Mi lehet az oka ennek?

(#2210) vjozsef válasza poli27 (#2209) üzenetére


vjozsef
senior tag

MAC-re hivatkozol vagy IP-re?

(#2211) poli27 válasza vjozsef (#2210) üzenetére


poli27
veterán

mac el be se enged, plugin betöltésnél megáll, ipvel beenged, csak tök üres minden a routerben, nem látok semmit a winboxxal...

(#2212) vkp válasza poli27 (#2211) üzenetére


vkp
aktív tag

Nem régi a winbox-od?

(#2213) poli27 válasza vkp (#2212) üzenetére


poli27
veterán

te elolvasod amit leírtam?...

(#2214) vkp válasza poli27 (#2213) üzenetére


vkp
aktív tag

Volt ilyen esetem, amikor régi winbox-al nem töltődött be a tartalom...

(#2215) poli27 válasza vkp (#2214) üzenetére


poli27
veterán

oké de azt is elolvastad, hogy a 450g router mögül hibátlanul működik? amúgy minden a legfrissebb....

(#2216) vkp válasza poli27 (#2215) üzenetére


vkp
aktív tag

A wlan interface-ek milyen módban mennek?

(#2217) poli27 válasza vkp (#2216) üzenetére


poli27
veterán

Vezeteknelkuli kabelkent :)

(#2218) vjozsef válasza poli27 (#2217) üzenetére


vjozsef
senior tag

:C :D

(#2219) vkp válasza poli27 (#2217) üzenetére


vkp
aktív tag

Akkor van ilyen magenta szuperszerviz, szerintem rájuk lesz szükséged... :DD

(#2220) poli27 válasza vkp (#2219) üzenetére


poli27
veterán

Csak vicceltem ha nem tűnt volna fel :P

(#2221) vkp válasza poli27 (#2220) üzenetére


vkp
aktív tag

Szóval meg kellene nézni, hogy hogyan épül fel a hálózatod, a wireless hogyan van beállítva, ap-client, vagy wds, stb. Ha ezeket tudjuk, akkor többet tudunk segíteni.

(#2222) poli27 válasza vkp (#2221) üzenetére


poli27
veterán

Mivel nem az en halozatom es csak segiteni probalok utanakerdezek.

(#2223) SimLockS válasza lcdtv (#2198) üzenetére


SimLockS
tag

Azért ha sikerül megoldanod, feltétlenül írd meg, érdekelne a dolog...

(#2224) poli27


poli27
veterán

Ez a hálózat,wds bridge mennek a nanobeam antennák!

[ Szerkesztve ]

(#2225) poli27 válasza poli27 (#2224) üzenetére


poli27
veterán

azt nem írtam ssh tökéletesen működik...

(#2226) ManY


ManY
senior tag

Sziasztok

Újra elő jött a régi hibám egy mikrotik reset után ami nem tudom hogy utoljára hogy és mitől oldódott meg
és emiatt egyre idegesítőbb :(

"Mivel területemen adsl nél nincs jobb szolgáltatás ezért átálltam mobil netre.
Problémám az lenne hogymikor a mikrotik routerboard sxt lte -t
radugom közvetlen a notimra akkor minden hibátlanul megy...
de mikor rákötöm a routeremre sokszor nem fut le pl a speedtest és néha az oldalakon se tölt be minden képet.
Egyértelmű számomra is hogy rosszul állítottam be és az okozhatja.
Tudnátok segíteni hogy az említett antennát ha egy openwrt-s tplink archer c5 el szeretném használni
lehetőleg a wan portján... akkor pontosan mit és hogy kéne beállítanom?
Előre is köszönöm a segítséget"

Kérem aki tud segítsen hogy és miként kéne konfigurálnom a 0 rol ezt a mikrotik cuccot.
Köszönöm segítségeteket :R

(#2227) poli27 válasza ManY (#2226) üzenetére


poli27
veterán

mire akarod használni ezt az antennát amőgy?

(#2228) ManY válasza poli27 (#2227) üzenetére


ManY
senior tag

az egész ház erről menne mivel nincs jobb szolgáltatás a területen :/ :(
annyit szeretnék elérni hogy ha rádugom a routerem wan portjára
normálisan betöltsenek az oldalak ne csak a fele...
szo annyira nincsenek nagy elvárásaim a történettől, legalábbis szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#2229) poli27 válasza ManY (#2228) üzenetére


poli27
veterán

az ugye megvan hogy ez nem beltéri eszköz, és irányított antennával rendelkezik, nem körsugárzóval, mint az antennás routerek? Amúgy valamit rosszul konfigolsz be, de jobban járnál egy sima wifi routerrel...

(#2230) DBob válasza ManY (#2226) üzenetére


DBob
őstag

"Problémám az lenne hogymikor a mikrotik routerboard sxt lte -t
radugom közvetlen a notimra akkor minden hibátlanul megy..."

versus

"miként kéne konfigurálnom a 0 rol ezt a mikrotik cuccot"

Mivel működik az SXT LTE, nem kell neked 0-ról konfigurálnod a cuccot. Legalábbis azt mondtad, ha PC-re kötöd, akkor jól megy. Bár nem mondtad, miképp van beállítva a laptopod. Feltételezem Quick Setup-al lett beállítva az SXT LTE, és DHCP fut az eth porton. Így a laptop megkapja az IP címet / DNS-t / átjárót, és minden megy.

Az SXT LTE helyett a meglévő OpenWRT-s TP-Link-et kéne átkonfigurálnod, hogy csak egy DHCP kliens fusson rajta. Gondolom PPPoE ami be van rajta állítva, az-az elterjedtebb megoldás. De igazándiból ha jól sejtem a setupodat, bőven elég egy switch-et rádugnod az SXT LTE eth portjára, és menni fog minden.

(#2231) ManY válasza DBob (#2230) üzenetére


ManY
senior tag

A mikrotiken a DHCP server és a NAT is kivan pipálva főoldalon
[kép]
Archeren DHCP ügyfélre van állítva a protokoll nem pppoe re.
[kép]
Reseteltem az archert is, és most hogy csak az egyik notimmal csatlakozok az egészre wifin
teljesen hibátlanul megy :/

(#2232) juhiati válasza ManY (#2231) üzenetére


juhiati
tag

miért nem a mikivel csinálsz minden networking cuccot, az owrt-t meg csak egy bridge-n használnád? Nem lenne 2x natolva az egész. Valósznű itt akad meg az egész hogy minden cuccot 2x natolsz, illetve még azután is van egy nat, meg kitudja még mennyi.
Én minden felesleges cuccot kivennék. Az owrt-t sima switch-wifiap-ként használni, a mikrotikben meg van már elég configod.

[ Szerkesztve ]

Battletag: Juhos01#2594 || Steam: juhosati

(#2233) DBob válasza ManY (#2231) üzenetére


DBob
őstag

Szakmai kérdésekre nem válaszolok privát üzenetben. A szakmai kérdés nem privát, nem kettőnk magánügye.

A két képen az látszik, két külön tartományba van a TP-Link két vége. Nem tudom erre valóban szükséged van-e, ahogy a két különálló DHCP szerverre. juhiati javaslatával ellentétben az SXT LTE-t átraknám bridge módba, így 1:1-ben kitolná ethernetre amit megkap LTE-n keresztül, és minden további feladatot rábíznák az OpenWRT-re, mivel korábban is használtad már, jobban értesz hozzá.

Először is próbáld ki, nem a TP-Link WAN portjára csatlakoztatod az STX LTE-t, hanem egyik LAN portra. El kell múlnia az összes problémádnak, ha minden igaz amint a mikrotik DHCP-jétől kértél IP-címet.

(#2234) bambano válasza poli27 (#2229) üzenetére


bambano
titán

az ugye megvan, hogy ez LTE. tehát nem wifis, hanem 4g modem van benne. a wifihez semmi köze.
ehelyett hiába tenne be egy wifis routert, csak nézhetné a falat :) a 4g modemet uplinknek használja, nem a net helyi terítésére.

az eredeti kérdéshez: én továbbra is azt forszíroznám, hogy vegye le az mtu-t minden cuccon 1480-ra és a rákötött routeren is állítson mss clampinget, ha tud.

(#2233) DBob: ezt az lte modemet bridge módba ötletet szerintem hanyagolni kellene, mert finoman szólva se állja meg a helyét.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2235) ManY


ManY
senior tag

Most annyit csináltam hogy open wrt-n kikapcsoltam a wan interfacet
és a lan interfacet átállítottam DHCP ügyfélre
ezzel most átkerült az open wrt -m 192.168.88.253 as ip re
lehet hogy ettől megjavult a gond... sajnos az uccsó reset óta megint nem produkálta
most ha minden igaz a kis mikrotik antenna osztja az ipt

(#2236) ManY válasza bambano (#2234) üzenetére


ManY
senior tag

Igen
alapvetően az lenne a cél hogy modem ként üzemeljen a mikrotikes antenna

igazából azt szeretném hogy úgy üzemeljen mint az előző mikrós szolgáltatóm netje
bedugom a wan portba és kész...

múltkor végig próbálgattam az mtu kat
kifejtenéd bővebben hogy pontosan hogy teszteljem?

feltételezem hogy az open wrt s routert visszakéne állítani...
lan portját statikusra
wan portot pedig dhcp ügyfélre
és visszadugni a wan portba a mikrotik sxt-t

ezután pontosan mit és hogyan tovább?

Köszi az újbóli segítséget

(#2237) bambano válasza ManY (#2236) üzenetére


bambano
titán

az openwrt-nél a wan portot dinamikus ip-re kell állítani, a lan portot pedig dhcp szervernek,
két külön ip tartománnyal.
[link]
[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2238) DBob válasza bambano (#2234) üzenetére


DBob
őstag

"ezt az lte modemet bridge módba ötletet szerintem hanyagolni kellene, mert finoman szólva se állja meg a helyét."

Pedig mintha ez épp megfelelő lenne erre. LTE-vel még nem volt gyakorlatban dolgom, de elég szomorú lennék ha nem lehetne megoldani valami workarounddal.

Idén ősszel beleugrom én is az LTE bizniszbe. Már begyűjtöttem a körülöttem lévő bázisok helyét, használt frekvenciát, antennák állását, mérési eredményeket, stb. Majd beszámolok az eredményekről.

(#2239) bambano válasza DBob (#2238) üzenetére


bambano
titán

"Requirements BCP (Bridge Control Protocol) should be enabled on both sides (PPP server and PPP client) to make it work.": tehát a mobil szolgáltató engedélyezni fogja a szolgáltatói oldalon a bcp-t, csak most, csak neki? és utána mi történik a bridge-lt csomagokkal?

kis olvasgatást javasolnék a kérdéskörben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2240) ManY válasza DBob (#2238) üzenetére


ManY
senior tag

Most nekem van az archer c5 re kötve
egy nas, egy blu ray lejátszó, egy tplink ap ami a ház másik végében üzemel
wifin csatlakozik rá 2 noti és egy nyomtató

az ap-ra (tp link wr743d) ami a ház másik végében van
csatlakozik wifin egy TV, egy nyomtató, és 2db noteboo

és még mind2 re simán csatlakozgat 4db telefon.

ennyi cucc nem okoz gondot ennek a kis antennának?

(#2241) juhiati válasza bambano (#2239) üzenetére


juhiati
tag

Nemértem miért bonyolitjátok túl ennyire.
SXT lte-nél nincs semmilyen ppp intérfész amúgy ha az rendes lte interfész. Egy egyszerű dhcp kliens megy rá. Szóval ha fog egy bridge-t amibe ha beleteszi az lte és a ethernet interfészt, és utánna az ethernet port mögött felvesz egy dhcp kliens akkor, mennie kéne mindennek flottul. A bcp egy feleslegesen agyonbonyolitott dolog ami ide teljesen felesleges. Onnantól az sxt tényleg csak egy bridge. Án gy csinálnám, de mivel jobban bizok a mikrotik networkingjében, igy inkább abban natolnék.

(#2240) ManY: Mi bennt kecskemét közepén húztunk ki belőle 40-50 megát úgy hogy fejjel lefele bolt az eszköz a padlón. Ha jó a térerőd (az lte interfészen az infóra nyomva ki fog jönni minden) akkor simán mennie kell 30-40 megával jobb esetbe többel is.

[ Szerkesztve ]

Battletag: Juhos01#2594 || Steam: juhosati

(#2242) ManY válasza juhiati (#2241) üzenetére


ManY
senior tag

nem tűnik túl stabilnak
napszaktól függően 50-75mbit között mozog
felfele stabil 40mbit szokott lenni

(#2243) poli27 válasza bambano (#2234) üzenetére


poli27
veterán

Pff ezt nem is néztem, valahogy elsiklottam felette, :) thx a kiigazítást :) valamiért sxt lite nak olvastam :D

Az én winbox hibámra tudja esetleg valaki a megoldást? :D

[ Szerkesztve ]

(#2244) DBob válasza ManY (#2240) üzenetére


DBob
őstag

"ennyi cucc nem okoz gondot ennek a kis antennának?"

Természetesen nem.

(#2245) DBob válasza juhiati (#2241) üzenetére


DBob
őstag

"Nemértem miért bonyolitjátok túl ennyire."

Én ugyan nem. Igyekeztem a kérdező szemszögéből a lehető legegyszerűbb scenariot felvázolni.
bambano meg mint tudjuk: "Másképp gondolom, másképp látom, mint az átlag."

"nincs semmilyen ppp intérfész amúgy ha az rendes lte interfész"

Mint említettem, szabadon konfigurálható LTE eszközzel (amibe nem tartozik bele az LTE ON/OFF funkcióval ellátott okostelefon) nem rendelkezem, így tapasztalatom nincs abban, az LTE miképp jelenik meg mikrotik eszközökben. De amit mondasz logikusnak tűnik.

"mivel jobban bizok a mikrotik networkingjében, igy inkább abban natolnék"

Én is, de a kérdező a korábbi állapotot szeretné előállítani, plusz az OpenWRT-t már ismeri. Egyszerűbb lesz neki ha mindent meg tudna oldani a megszokott módon.

(#2246) DBob válasza ManY (#2242) üzenetére


DBob
őstag

(már lejárt a szerkesztési határidő, nem tudok előző postba belenyúlni)

A bambano által említett MSS clamping-gel jutottál valamire?

(#2247) ManY válasza bambano (#2237) üzenetére


ManY
senior tag

Ezek a választási lehetőségeim vannak open wrt nél.
[kép]
[kép]

Egyébként ezeken a beállításokon használtam eddig amit a fenti képeken látsz és teljesen random módon valamikor rossz valamikor hibátlan volt a kapcsolat...
most pl éppen jó megint :/

(#2248) poli27 válasza poli27 (#2209) üzenetére


poli27
veterán

ez van jelenleg... valaki segítsen már, mi a fene okozhatja ezt? :W :W

[ Szerkesztve ]

(#2249) DBob válasza poli27 (#2248) üzenetére


DBob
őstag

Én ilyet akkor láttam, amikor túlterhelés szélén volt a routerboard.
SSH-n keresztül gondolom nem üres az interface list.

(#2250) poli27 válasza DBob (#2249) üzenetére


poli27
veterán

nincs túlterhelve, igen ssh-n nem üres, hiszen használatban van jelenleg is pppoe szerver üzemel rajta.... de mint írtam ha mögüle hívjuk be winboxxal működik hibátlanul, de ha előle a 2011 től akkor ilyen lesz...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.