Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2901) kvarc válasza nyilasmisi (#2900) üzenetére


kvarc
tag

De a bellitás rész, hogy a adó teljesítményeket is be kell állitani. Maxon nem is szabályos minden esetben és értelme sincs. mikrotik-nél amig nem volt az antenna nyereség jól beállítva lassabb volt az eszköz, mint beállítás után. Plusz a tx teljesítményt is érdemes minimalizálni.

(#2902) Ablakos


Ablakos
őstag

Az AP adóteljesítményére lehet hatással a cpu frekvencia beállítás?

(#2903) poli27 válasza Ablakos (#2902) üzenetére


poli27
veterán

Nem, mi köze lenne hozzá? Adót nem de max gyorsabban szolgálja ki a klienseket talán ennyi...

(#2904) mikej95


mikej95
aktív tag

Sziasztok!

A jelenlegi (TL-WR941N v1 + OpenWrt) routerem az utolsókat rúgja, így cserélnem kell a közeljövőben. Kacsintgatok a Mikrotik felé, mivel végletekig testreszabható, de bizonytalan vagyok benne melyik modell nyújtana megfelelő wifi lefedettséget.

Jelen állásban a router az utca felőli ablak mellett ül a földszinten, szó szerint az ablakon kiszórva a lefedettség felét. Az új router a ház közepére fog kerülni a földszinten. 70 m^2-es családi házról van szó, földszint, teljes telőtér, persze hálós vasbetonnal elválasztva, mivel az jó tesz a jelerősségnek. :N

A hálózaton 1 (néha 2) PC UTP-n át van bekötve, ezen felül található egy 802.11g és 2-5 darab 802.11n kliens.

Van a környéken pár hálózat, de nem vészes. A router feletti szobában -95 dBm-s jelerösséggel van egy részlegesen fedő hálózat (miközben a rotuerem jelerőssége -60 és -70 dBm között mozog), a leginkább zavart szobában (egy szobával arrébb) viszont teltház van: egy részlegesen fedő hálózat -80 dBm-en miközben a jelenlegi router jele -75 dBm környékén van és -90 dBm alatt minden sávon van valaki.

A net jelenleg 10/1 (3/0.5) ADSL, de cserélve lesz 40/5 (20/2.5) kábelnetre.

Gigabites hálózatot egyértelműen nem használnám ki, tekintve, hogy a SOHO modellek 54 Mbit/s-es wifivel rendelkeznek és szinte minden ezen keresztül csatlakozik, 5GHz kliensekkel szintén nem rendelkezem.

A hAP, hAP AC lite (tower) és a RB951Ui-2HnD amiket kinéztem mint lehetséges jelölteket. Az RB951Ui-2HnD bizotsan jó lenne, de ez egyben a legrégebbi és legdrágbb modell (2013-as) a listámon.

Itt páran biztosan használták már a felsorot modelleket, előre is köszönöm a segítséget. :R

Azt viszont nem tudják, hogy mi nem tudjuk azt, amiről ők úgy tudják, hogy tudjuk.'

(#2905) SimLockS válasza mikej95 (#2904) üzenetére


SimLockS
tag

Én egyértelműen HAP AC Lite-ot választanám, ha egyben akarnám az AP-t és a routert. De én is családi házban élek és ezért nem akarom... ;-)
Inkább önálló router és wap, vagy wap ac, igaz kicsivel többe jön ki, de ahogyan Galla Miklós mondja: "jómagam eszerint korrigálok"... :-)

(#2906) runner 125 válasza SimLockS (#2905) üzenetére


runner 125
nagyúr

Végül én is így oldottam meg.
Beruháztam egy Mikrotik hAP AC routerre, ami megy a nappaliba, a ház közepébe, padláson át pedig előre lesz kábelezve egy Mikrotik AC-s wAP, a másik irányba, a garázsba, pedig egy sima 2,4-es Mikrotik wAP.
Nagyobb befektetés, de ezt minden IT-s hálózatos cimborám javasolta a kommersz, sok antennás routerekkel szemben...
Reméljük beválik.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#2907) DBob válasza mikej95 (#2904) üzenetére


DBob
őstag

"Az új router a ház közepére fog kerülni a földszinten. 70 m^2-es családi házról van szó, földszint, teljes telőtér, persze hálós vasbetonnal elválasztva, mivel az jó tesz a jelerősségnek."

Az előző hozzászólóhoz hasonlóan én is a "több jobb" elvet preferálom. Emeletenként letennék egy access pointot, horizontálisan eltolva egymáshoz képest. És mivel nincs szükséged jelenleg AC-s wifire (hiszen még G-s eszközöd is van), inkább két hAP lite-ot vennék. A kettő együtt még olcsóbb is mint egy hAP AC lite.

(#2908) quby


quby
őstag

Sziasztok!

Tudom hogy ki volt már párszor tárgyalva, de most hirtelen sehol nem találom a választ a kérdésemre.
UPC (tehát nem pppoe) esetén a 2011 elbir az 500-as nettel (mondjuk 15 tüzfal szabályal)

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#2909) SimLockS válasza quby (#2908) üzenetére


SimLockS
tag

Úgy emlékszem alapból 250 körülig megy, de fasttrack-el elvinné.
Én inkább 3011-est tennék 500-as netre, az fasttrack-kel asszem bírja a gigás netet is...

[ Szerkesztve ]

(#2910) quby válasza SimLockS (#2909) üzenetére


quby
őstag

Azért kérdem mert most digi 200-ast simán kihajt. Még egy VPN is belefér. és ugy tudom a pppoe elég sokat kivesz belöle. De költözés miatt valszinű UPC lesz, és nem tudom hogy merjem e az 500-as netet rendelni. A költözés sokba kerül, úgyhogy új routerre nem fussa...ha nem bírja, akkor marad a 200-as net.

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#2911) DBob válasza quby (#2910) üzenetére


DBob
őstag

Wiki szerint a 2011 széria összes portja támogatja a Fasttrack opciót, feltéve ha a megadott feltételeknek megfelel a te felhasználásod.
Akár most is leellenőrizheted, ha leterheled a routert kikapcsolt, majd bekapcsolt Fasttrack mellett mekkora a differencia a kettő közt. Nem lineáris a teljesítmény igény, de lehet egy közelítő képed mekkora teljesítmény marad ami várhatóan elég lehet-e egy 500-as nethez.

mod: most látom, wikin épp a 2011 szériát hozzák fel példaként. Szerintem jó lesz, VPN-el együtt is.

[ Szerkesztve ]

(#2912) SimLockS válasza quby (#2910) üzenetére


SimLockS
tag

Fasttrack-kel szinte biztosan jó lesz, de az elkerülte a figyelmemet, hogy nem pppoe kapcsolat lesz, hanem sima DHCP-s. Így az adatlapon szereplő átviteli sebességeket veheted alapul nyugodtan! (Legalábbis szerintem)
Úgy látom otthoni felhasználásnál ez nem jelenthet problémát, vinni fogja...

(#2913) SimLockS válasza quby (#2910) üzenetére


SimLockS
tag

Amúgy a UPC-nél van kipróbálásra asszem 30 nap, de elállási jogod biztosan valamennyi ideig, ha meggondolod magad! Tehát nyugodtan fuss neki 500-as nettel, én meg majd irigykedek... :)

[ Szerkesztve ]

(#2914) quby válasza SimLockS (#2913) üzenetére


quby
őstag

Még oda sem költöztem...:DDD Csak ha már ott leszek nem akkor akarok kapkodni, ezért előre tájékozódok.

[ Szerkesztve ]

A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.

(#2915) kammler válasza SimLockS (#2909) üzenetére


kammler
senior tag

3011 bírja a gigabitet. Még fasttrack nélkül is 600 megabit simán megvan.

(#2916) SimLockS válasza kammler (#2915) üzenetére


SimLockS
tag

Ezt Digi-vel próbáltad? Proci meddig ment ki 600M-nál?

(#2917) kammler válasza SimLockS (#2916) üzenetére


kammler
senior tag

Ja, nem digi, T optika, PPPoE. Nem emlékszem meddig ment ki. Majd megnézem.

[ Szerkesztve ]

(#2918) SimLockS válasza kammler (#2917) üzenetére


SimLockS
tag

Okés köszi, asszem ilyen adat még nem volt itt a fórumon, csak Digis. Már csak DHCP-s, meg fixIP-s adat kellene... :-)

(#2919) MasterDeeJay

100/100-as Digi üzleti fixip-s pppoe net, valamint kb max 100-120 játékos kliens (rust, 7dtd, cod), ftp, 1 irányba eoip.
Jelenleg RB2011-es van max 50-60 playerrel de UPC-s neten de költözik más helyre az egész és a 2011-est nem vihetem. Rustba átvállaltam egy 80 playeres szerver üzemeltetését és a jelenlegi UPC 6mbit már 25 player felett lagol, nekem meg rágják a fülem a szerver miatt.
Elég-e hozzá RB951-2nd?
Úgy értelmeztem visszaolvasva hogy pppoen mikrotikból nem mindegy milyet rakok alá, ha később esetleg növelem a netet akkor mire számíthatok?

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2920) kvarc válasza MasterDeeJay (#2919) üzenetére


kvarc
tag

100/100 net meg megy a rb951 mikrotikkel. 200-230 Mbit között több nem fog menni vele (951). Ha sok 15+ tűzfal szabály van akkor lassabb ennél is. A wifi használat tovább fogja lassítani. Szerintem a 951-be nem marad fejlesztési lehetőség. És itt kezdődik a mikrotik "átok", gyors nethez ccr sorozat javasolt.

(#2921) MasterDeeJay válasza kvarc (#2920) üzenetére

Wifit letiltottam. 40-50% prociterheltség van pedig csak 35-en játszanak. 30% körül ment 20 játékosnál.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2922) kammler válasza SimLockS (#2918) üzenetére


kammler
senior tag

Na, tehát T optika, gigabites net. 700 Mbit-ig megy, processzor 55-60%-on pörög fasttrack nélkül. 20 tűzfal, 25 NAT szabály. Fasttrack-al kimegy 900-950 Mbit-ig megy. Ekkor processzor 35-40%-on megy. Ja, RB3011.

[ Szerkesztve ]

(#2923) SimLockS válasza kammler (#2922) üzenetére


SimLockS
tag

Hát akkor tényleg lehet abban valami, hogy az 3011 és a RouterOS még nincs tökéletesen összegyúrva...

(#2924) poli27 válasza SimLockS (#2923) üzenetére


poli27
veterán

de legalább már egy megfizethető áru router, ami kibirja a gigabitet is, nem csak a ccr-ek aranyáron...

(#2925) kammler válasza SimLockS (#2923) üzenetére


kammler
senior tag

Összegyúrnám én ezeknek a mafla fejét. Fórumot nézve routeros7-el is mit művelnek, ha jól látom évek óta. Kérdik, hogy mi a helyzet vele, Csávó, valami Normis röhögve írja, hogy majd valamikor meglesz. Meg épp mit írnak újra benne az alapoktól. Amit írtam az RB3011-re az a 6.38-as verzióval volt. Meg mikorra akarják őket összegyúrni? Milyen életciklusa less ennek az RB3011-nek pl.? Majd két év múlva? Akkor meg már azért nem foglalkoznak vele mert jönnek az újak.

[ Szerkesztve ]

(#2926) DBob


DBob
őstag

Apropó.

A Google Play-ben található, immáron hivatalos Tik-App-ot használja valaki?
Jól átlátható, működik, rendezett, stb,stb. Ellentétben a 3rd party, sokszor fizetős programokkal...

(#2927) DBob válasza kammler (#2925) üzenetére


DBob
őstag

"Fórumot nézve routeros7-el is mit művelnek, ha jól látom évek óta. Kérdik, hogy mi a helyzet vele, Csávó, valami Normis röhögve írja, hogy majd valamikor meglesz."

Pedig ez ilyen.
It's done, when it's done.
Szerintem senkinek se az érdeke egy bugos, hibás verzió szándékos kiadása, csak azért mert "itt az idő!"

(#2928) kvarc válasza MasterDeeJay (#2921) üzenetére


kvarc
tag

Valószínű, hogy a kapcsolatok száma miatt is terhelt a processor. A sok kis csomag is erőforrás eszik. A 951-es nagyon a CPU határát fogja feszegetni a 50-60 játékossal. Esetleg egy hw nat támogató router lehet a megoldás (pl: Ubiquiti lite).

(#2929) kammler válasza DBob (#2927) üzenetére


kammler
senior tag

Ott valami gáz van, valami nem megy. Ennyi idő alatt már egy beta verzióval ki kellett volna jönni. Na persze nekem tök jó ez így, cak gondolkodtam.

(#2930) kammler


kammler
senior tag

Próbáltam routeros-t PC-n is, vagyis "szerveren", egy Proliant microserver N40L-en (AMD Turion(tm) II Neo N40L Dual-Core Processor) az persze jobban bírta szusszal.

[ Szerkesztve ]

(#2931) bacus válasza DBob (#2926) üzenetére


bacus
őstag

Hmm, eddig nem tudtam róla, csak bétatesztelőknek látszik, de a linkeden jelentkeztem, próba és...

HIÁNYPÓTLÓ !!

Még kell csiszolni, mert pl frissíteni nem tudom a ROS-t :DD , a package managerben csak a current release kiválasztható, de nekem nagyon bejött. Sokszor csak azért kellett egy szgép, hogy minimálisan belenézzek, na erre ez több mint tökéletes.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2932) poli27 válasza DBob (#2926) üzenetére


poli27
veterán

Én használom, de elég nagy búghalmaz még, sokszor kilép ha valamit állítgatni akarok... még kell sztem 1-2 év mire használható lesz teljes mértékben az alkalmazás...

(#2933) nyilasmisi válasza bacus (#2931) üzenetére


nyilasmisi
tag

Úgy néz ki hogy nem csak a current választható ki!
Rá kell bökni a currentre és feljön a többi is

(#2934) bacus válasza nyilasmisi (#2933) üzenetére


bacus
őstag

próbáltad kiválasztani is? mert eddig nekem is ment... :)

rábökök, de marad a current release, a frissebb verziót nem mutatja. Van még benne bőven bug, de jó lesz. Eddig sem volt ez sürgős, majd kész lesz, amikor kész lesz :D

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2935) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

A Mikrotik routerek tudnak stunnel képességeket? Be lehet állítani pl, hogy SMTP esetén nem direktbe lógatjuk ki a 25-ös portot titkosítás nélkül, hanem kint 465-ösön figyel a Mikrotik, SSL kapcsolatra várva és a belső 25-ös eszköz már titkosítatlanul kommunikál a Mikrotikkel? Van erről valami jó leírás?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#2936) Bile Demon


Bile Demon
őstag

üdv mindenkinek

Van itthon Mikrotik hAP AC Lite és 750r2 ezekkel elvoltam, de az utóbbit szerettem volna upgradelni.
Probléma a következő:
Vettem egy Mikrotik Routert. RB750Gr3
Első bekapcsoláskor lefutott a "Default Configuration Script", ami úgy állította be, hogy:
-A WAN port DHCP klienssel kap címet
-Az Ethernet interfészeket átnevezte (az ether1 mondjuk nem kapta meg a szokásos -gateway nevet, ez is furcsa volt)
-ether2 switch master port, stb.
-létrejöttek a szokásos tűzfalszabályok
Ezek után az első dolgom a Packagek frissítése volt (6.38-ra), majd a firmware frissítése a legfrissebbre (3.35-re, gyárilag 3.34 volt)
Majd utolsó lépésként lefuttattam a Reset Configuration parancsot (Do not backup-ot bepipáltam, keep User Configuration -t pedig nem)
Újraindult és arra számítottam, hogy újra le fog futni a "Default Configuration Script" és elkezdhetem az érdemi konfigurálást, (ami nálam kb. a port forwardok beállítását jelentené, + IPv6 tűzfal.), de eddig már ez előtt elakadtam:
A Default konfigurációs szkript össz-vissz annyit csinál, hogy az ether1-nek ad egy 192.168.88.1 címet. Ha a Quick set-et lefutattom (Router-t választom), akkor ugyen működik Routerként, de:
-nem nevezi át az interfészeket
-a tűzfal szabályok üresek
-egyéb hiányok, nem részletezem

Nekem úgy tűnik, hogy felülíródott a "Default Configuration Script".
Nem tudom, mit ronthattam el, nem először csinálok ilyet, én tehetek róla, vagy bugos?
Hogy tudnám visszaállítani olyan állapotba, mint ahogy első bekapcsolásnál szokott lenni?
Hogyan tudnám visszaállítani a "Default Configuration Script"-et?
(Reset gombot már használtam, az után se a normál szkript fut le, hanem az, ami nem nevezi át az interfészeket és nem hozza létre a tűzfal szabályokat.)

Bruhe

(#2937) SimLockS válasza Bile Demon (#2936) üzenetére


SimLockS
tag

Resetelés előtt minden interfészről lehúztad a kábeleket? Úgy rémlik, hogy az is befolyásolja, hogy hogyan indul el... ( hacsak nem keverem más gyártók routerével :) )

(#2938) Bile Demon válasza SimLockS (#2937) üzenetére


Bile Demon
őstag

Bevallom, nem húzgáltam ki.
Végül régebbi szoftvert (6.37.1) tettem rá, reseteltem és helyre jött! :)
Utána rámásolásos módszerrel rátettem a 6.38-at, és nem romlott el.
Mondjuk továbbra se nevezi el az ether1-et ether1-gateway-nek, illetve ether3 4 5-t -slave-nek, de a szkriptet megnézve, abban sincs benne az átnevezés, biztos valami újítás lehet, hogy ne legyenek olyan hosszúak az interfész nevek. Ettől eltekintve rendben van.

Bruhe

(#2939) SimLockS válasza Bile Demon (#2938) üzenetére


SimLockS
tag

Hát akkor lehet, hogy az sem segített volna... :-)

Nekem olyan nyűgöm szokott lenni (máig nem tudtam megoldani), hogy több azonos típust szoktam telepíteni, ezért csináltam egy "alapkonfigot". Az az elképzelés -ami soho cuccoknál megy is-, hogy default config lementés, másik azonos cuccra (hw és sw verzió is azonos) rátöltve, csak pár beállítás és mehet használatra az eszköz. Mégsem működik. Webes felületről csinálnám mindezt. Ha jól látom, nem áll át router/ap stb. módba, hiába olyan eszközről mentem, ami "készen van". Tapasztaltatok hasonlót? Van rá megoldás? (Pár beállítás megtörténik, de átnézni, hogy mi az ami nem, nagyobb szívás, mint nulláról kézzel megcsinálni újra)

(#2940) DBob válasza SimLockS (#2939) üzenetére


DBob
őstag

Hogyan mented le a konfigot pontosan?

(#2941) SimLockS válasza DBob (#2940) üzenetére


SimLockS
tag

Régen volt, de úgy emlékszem a Files-ban nyomtam egy Backup-ot és azt tettem át a "szűz" eszközre, ott meg Restore...

(#2942) Bile Demon válasza SimLockS (#2941) üzenetére


Bile Demon
őstag

A Backup nem jó erre a célra, mert pl. a MAC címet is lementi, tehát legfeljebb ugyanazon az eszközön állíthatod vissza, amin lementetted.
Használd az export parancsot a Terminálból.

Bruhe

(#2943) SimLockS válasza Bile Demon (#2942) üzenetére


SimLockS
tag

Köszi.
Ekkor fájl képződik, vagy kiírja és másolgatni kell?

(#2944) Bile Demon válasza SimLockS (#2943) üzenetére


Bile Demon
őstag

A konfigurált eszközön:
/export file=proba

Keletkezik egy proba.rsc a fájlok között (azt lehet drag and drop-olni winboxból PC-re).

A többi eszközön meg:
/import proba.rsc

szerk: Ami fontos: importálás előtt törölni kell minden beállítást! (Reset Configuration és "No default configuration"-t bejelölve)

[ Szerkesztve ]

Bruhe

(#2945) Zwodkassy válasza Bile Demon (#2936) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Sajnos ezzel detto ugyanígy jártam én is :-(
Annyi eltéréssel, hogy én 6.37.3-at tettem rá vissza, de azzal is ugyanolyan fos volt :-(

(#2946) Bile Demon válasza Zwodkassy (#2945) üzenetére


Bile Demon
őstag

És mi lett a megoldás?

Nekem egyelőre még működik.

Más:
Már csak az IPv6-al vagyok elakadva.
(Telekomos kábelneten van IPv6, ami működik is, ha a PC a Cisco EPC3925-be van dugva közvetlenül.)

Mikrotikben beállítottam a DHCPv6 klienst. (Request és Prefix pipa)
WAN port kap egy címet, ami kintről elérhető és az IPv6 poolba egy /64 címtartományt kapok. Sehogy sem tudok /62 /60 vagy /56 tartományt igényelni. Ennek nem tudom mi az oka?
A poolbol kiosztok címtartományt (/64-et jobb híján) a belső hálózatra.

Belülről tudom pingelni a belső és külső interfészt is, de az internetet nem éri el. Az internet felől is tudom pingelni a külső interfészt, de nem lát be.
IPv6 tűzfalnál minden üres.

Bruhe

(#2947) Zwodkassy válasza Bile Demon (#2946) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"És mi lett a megoldás?"

Egy Hap Ac Lite-ból kimásoltam a Default Config-ot :-)

"IPv6"

Nekem Digi van, cask erről tudok nyilatkozni:
- Wan iterfész: ezen DhcpClientv6, Address és Prefix pipa (igénylés), megadtam egy Pool-t, és a PoolPrefixLength=64 (a Diginél 64 bit). UsePeerDns és AddDefault Route pipa.
- Lan oldal: itt a Bridge interfészre definiáltam egy Dhcp-Server-v6-t, ahol is a előzőleg megadott IpV6Pool-t használom, adom meg. A gond akkor van, ha ez nem jön neked létre. Azaz nem kapsz ilyet a Telekom-tól. Bár ha jól látom, te a Cisco Epc3925 után vagy kötve. Szerintem mivel ő kapja meg "kívülről" a "public" IPv6 címet és prefixet, így te már nem lehet tovább "adni". Még nekem sem minden világos az IPv6 technikában.
Ugyanis nekem van több MikroTik-em otthol? switch és AP. Ezek sem kapnak már a "fő" MikroTik router után prefix-et (vagy címet ?, most nem is tudom :-).
És valami olyat is olvasgattam a neten, hogy /64-es prefix 1db subnet. /63-as 2db subnet, /62-es 4db subnet lehetséges. Még nem egészen vágom miért :-(

(#2948) bambano válasza Zwodkassy (#2947) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"/64-es prefix 1db subnet. /63-as 2db subnet, /62-es 4db subnet lehetséges. Még nem egészen vágom miért": azért, mert az okosok úgy gondolták, hogy a helyi hálózaton úgy osztanak ipv6-os ip címet, hogy az ethernet kártya mac címéből, ami 48 bit, fix módszerrel csinálnak 64 bitet, az lesz a v6-os cím egyik fele. a másik felét kapod a szolgáltatótól.

szerintem pazarlás, de ez van, ezt kell szeretni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#2949) Bile Demon


Bile Demon
őstag

Annyit sikerült kideríteni, hogy a Cisco megkapja a /56-os prefixet. (saját státuszában kijelzi).
Viszont a DHCPv6 szervere /64-es címeket oszt. Vagyis köthetek a LAN oldalára 255db gépet és mindegyik kapna egy /64-et.
Mondjuk én csak 3-4 géppel próbáltam, de mind megy rendesen kintről is el lehet érni őket és ők is kilátnak a netre.
A DHCPv6 beállításai közt nem hagyja megváltoztatni a delegált prefix hosszát. A 255 kiosztott cím számát, ha csökkentem, akkor sem, fixen /64-et kap mindig a Mikrotik DHCPv6 kliense. (hiába állítom a hintet)

A Mikrotik DHCPv6 klienssel kap egy db /64-es címtartományt, ez bekerül a IPv6 poolba. Ezt az egészet el is viszi a ether2-master (LAN oldal).
A Mikrotik mögé ötött PC kap IPv6 címet, vagy csinál magának stateless módon, de nem látja az IPv6 netet. És nem tudom miért, van default route és gw is.
Mondjuk IPv6 címet azt nem osztottam ki az ether1-nek, mert nincs miből... Ha kiosztok neki, akkor meg az ether2-master-nek nem jut.


Bruhe

(#2950) E.Kaufmann válasza bambano (#2948) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

De ez a viselkedés nem csak opcionális? Nem lehet DHCPv6-al máshogy kiosztani címeket és végponti router mögött valami trükkel darabolni a 64 bites alhálót? Vagy ha lehet is, nem tudnak egyes oprendszerek mit kezdeni vele?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.