Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3551) Cirbolya_sen válasza Zwodkassy (#3550) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Köszönöm, működik rendesen.

Most már csak próbálok képbe jönni, és megérteni az összefüggéseket. :))

Cirbolya_sentinel

(#3552) bacus válasza bakonyip95 (#3548) üzenetére


bacus
őstag

Mivel méred?

(a frisstéssel kezd, mert ez nem a legfrissebb ros)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3553) Ablakos


Ablakos
őstag

AP-kat szeretnék sokportos tápfeladóra tenni, 48V-os táplálással. Úgy olvastam (ebben szeretnék megerősítést kapni) a POE táplálás megengedi ezt a feszültséget, mert az eszköz leszedi amennyi kell a működéshez. A Mikrotiknél is működik ez?

(#3554) poli27 válasza Ablakos (#3553) üzenetére


poli27
veterán

sztem a leírásukban meg van határozva mennyit bírnak, ha 24v ot pl akkor nem teheted 48v ra sztem.... mert kijön a füst belőle ....

(#3555) Ablakos válasza poli27 (#3554) üzenetére


Ablakos
őstag

Nincs szándékomban füstölni. Tik fórumon azt írják szerintük tudja a 802.3af szabványt a miki AP. Szerettem volna attól hallani (leírva látni), aki valóban így is használja.

[ Szerkesztve ]

(#3556) vkp válasza Ablakos (#3555) üzenetére


vkp
aktív tag

Nagyon egyszerű, routerboard.com-on megnézed, hogy melyik tudja a 802.3af -et, és olyat kell venni, a többi meg nem fog menni, könnyen kijön a füst belőle.

(#3557) bambano válasza Ablakos (#3553) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

biztosan nem fog menni.
elfüstölni sem fog, 28-29 volt között a táp túlfeszültség védelme le fog kapcsolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3558) bakonyip95 válasza bacus (#3552) üzenetére


bakonyip95
tag

Frissítés megtörtént minden eszközön, jelenleg 6.39.1-es van fent.
Speedtest.net-en mérem, lehet nem a legjobb, de akkor sincs szinkronban a fel és letöltés pedig papíron és kábelen szinkronban van!

(#3559) redda


redda
újonc

Sziasztok!

SwOS alatt egy RB250GS tipusu eszkozzel szeretnem a kovetkezot megoldani.

Az eszkoz 2-es portjan egy RPi van, azon egy lan es vlan (eth0 es eth0.100 pl.), az 1-es portja egy buta switch fele nez, a 3-5-os portjain szinten "buta" eszkozok lognak.

A cel az lenne, hogy az 1-es porton a Pi nativ forgalma (ergo eth0), a 3-5-os porton pedig az eth0.100-as vlan forgalma mint taggeletlen forgalom menjen ki (az ezeken levo eszkozok sem udjak ertelmezni a vlan tag-eket).

A vlan csoportot beallitottam a switch-en, az 1-es portbol meno forgalom ok, azonban a 3-5-os portrol sehogy se erem el az eth0.100-at.

Koszonom a segitseget elore is.

(#3560) SimLockS válasza bambano (#3557) üzenetére


SimLockS
tag

Bocs, ha félreértem, de itt a PoE típusán van a lényeg. Az af-es szabványú tápfeladó a passzív PoE-s AP-t nem fogja meghajtani és fordítva sem. Nem ez volt inkább a kérdés?

(#3561) bambano válasza SimLockS (#3560) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem kell a kérdést találgatni, vissza lehet lapozni. sem az ap, sem a poe típusa nem volt leírva.
nekem volt hasonló kérdésem, mivel nem kaptam választ, fogtam egy 433-at meg egy műszert, oszt megmértem.

nekem nem ment 30 voltról se, nemhogy 48-ról. de érdekes, hogy egy-két ap-nál már 57 voltig mehet a tápfesz, ilyen még nem volt a kezemben. soknál meg csak 30-ig.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3562) SimLockS válasza bambano (#3561) üzenetére


SimLockS
tag

Igaz, igaz. A 48V miatt egyből af-esre tippeltem, de a kérdés alapján nem úgy tűnt, hogy a kérdező tudja, hogy két "szabvány" van, sőt ez a "levesz annyit, amennyit kell" nekem elektronikai tájékozatlanságnak tűnik... ;)
De hasznos, hogy kimérted: a passzív PoE-n ha felküldesz 50V-os tápot nem hal meg az eszköz... :)

(#3563) bambano válasza SimLockS (#3562) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

egy kicsit pontosítok: egy olyan táppal mértem ki, ami nagyjából 30 voltig tud, 28-29 volt között leakadt a panel. hogy 50-nél mit csinál, azt nem teszteltem.

ha valakit érdekel: ennek a 24 voltos verzióját teszteltem, ups építési céllal. a 30 voltig specifikált mikrotikekkel volt kis hümmögés, de ha az újabb ap-k tényleg 57 voltot bírnak, akkor ez teljesen jó cucc lesz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3564) bakonyip95 válasza bakonyip95 (#3558) üzenetére


bakonyip95
tag

Megpróbáltam capsman kihagyása nélkül, gyorsan felkonfiguráltam az ap-t, de ugyan az a helyzet, 10-20 le, 60-70 fel.
Nem értem komolyan! :F

(#3565) bacus válasza bakonyip95 (#3564) üzenetére


bacus
őstag

Én is csináltam most egy speedtestet itthon, nincs zavarás 3m-re az 5 gigás AP-hoz.

30 le, 93 fel, de ez azért nem zavar, mert elindítok egy torrent letöltést, és 9Mb feletti a download, ami a 30mbiten nem lehetséges. Szerintem lehet ez akár a speedtest.net hibája is.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3566) bakonyip95 válasza bacus (#3565) üzenetére


bakonyip95
tag

Ez érdekes, indítottam én is egy torrentet és bár itt is többnek kéne lennie, de fel-fel ugrott 5-6MB-re, ami már jónak mondható. Ezek szerint nincs nagy baj, csak a speedtest paráztatott be! :)

(#3567) Ablakos


Ablakos
őstag

A mikrotik WIKI-n a belső hálózaton lévő passzív ftp servert elintézik két szabállyal:

/ip firewall nat
add chain=dstnat dst-address=<WAN IP Address> dst-port=21 protocol=tcp action=dst-nat to-addresses=<Local server address>
/ip firewall filter
add chain=forward connection-state=established,related action=accept

Nekem kizárólag akkor működik a kapcsolódás, ha a serverben beállított data portokat is natolom a mikiben. Valamit félre értek vagy az ftp serverben kell mást is állítani? (Azért rugózom ezen, mert élénk az érdeklődés a nyitott 64000-65535 portokon.)

[ Szerkesztve ]

(#3568) Ablakos


Ablakos
őstag

Ez most visszafelé akar upgradelni, vagy mit jelent?

(#3569) Zwodkassy válasza Ablakos (#3568) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

A routeren lévő RouterOS régebbi FW-t tartalmaz, mint ami a eszközben van. Downgrade-ni nem fogja (nem tudod)

[ Szerkesztve ]

(#3570) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

Ha vlan kezeléshez menedzselhető switchet vennél, akkor mikrotiket vagy Edgeswitch lite-ot vennél?

tia

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3571) Ablakos


Ablakos
őstag

Beüzemeltem egy wAP -ot, de teljesen véletlenszerűen rebootol. Nincs hibaelőzmény csak egy log bejegyzés (router was rebooted ...). Először a cap-ra gyanakodtam, de wisp ap módban is ugyanaz. Valami tapasztalat esetleg hasonló rejtélyes hibával valakinek?

[ Szerkesztve ]

(#3572) user12 válasza Ablakos (#3571) üzenetére


user12
őstag

"router was rebooted without proper shutdown" üzenettel?
Táphiba, törött kábel, én ilyen vonalon indulnék el.

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#3573) lcdtv


lcdtv
aktív tag

Tud valaki megoldást? OpenVPN mikrotiknél beüzemelve, win alatt jól megy, viszont szeretném mobilon is használni de amit használok ovpn fájlt a win alatt az nem működik a mobilon. Gondolom mert az csak a nyers konfig fájlt. Synology-nál ha beüzemelem akkor ott az ovpn fájlba van egy titkosított rész. Itt megy is mobilon az OpenVPN. Köszi!

(#3574) Ablakos válasza lcdtv (#3573) üzenetére


Ablakos
őstag

A win(linux) alatt egy st. szöveg fájl az ovpn config. Én ezt beimportáltam és hozzá tettem az androidos confighoz a CA, cert+key fájlokat. Működik. (OpenVPN colucci-web.it)

[ Szerkesztve ]

(#3575) lcdtv válasza Ablakos (#3574) üzenetére


lcdtv
aktív tag

koszönöm. működik. még egy észrevétel a synonál external certificate profile ír ki, miki alatt csak standard profile. jelent ez valami?

(#3576) Ablakos


Ablakos
őstag

Nem értem miért tűnik el a backupolt configom egy reboot után a wAP AC-ról? :F CRS125 és groove-n is normálisan ott maradnak a mentések(hiszen azért vannak)

[ Szerkesztve ]

(#3577) Zwodkassy válasza Ablakos (#3576) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Rakd a /flash útvonalon belülre

(#3578) MasterDeeJay

Aktuális feladat:

Adott egy hálózat kb 30 géppel. Egy ADSL fix ip-vel ami lassúcska, egy 5G telenor modem ami viszonylag gyors.

Jelenleg úgy működik hogy a hálóra be van kötve az 5G modem mint egy sima eszköz de dhcp letiltva rajta és a gépek dhcp-vel gatewayként kapják meg az 5g modem ip-jét. DHCP-t szerver osztja.
adsl gateway 192.168.0.1
5g-nek pedig 192.168.0.254
kliensekből 192.168.0-100-150 ig szeretném hogy az 5G-n mennjenek ki.
Szervereken vpn, exchange is fut amit nem rakhatok a másik netre.

Azt szeretném hogy adott gépek a telenoros eszközön menjenek ki de minden más pedig az ADSL-el. Ha gáz van akkor meg kapcsoljanak vissza mind az ADSL-re.

Ha jól gondolom ez valami routolási szabály lesz.

Nehezítés: a router egy RB532-es 2.9.44-es OS-el amihez még nem nyúltam de lehet kéne csak szerintem nagyobb dolog az upgrade-je mint egyszerű package másolgatás.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#3579) feel2006


feel2006
tag

Sziasztok,

Tanácsot, ötletet szeretnék kérni.

Adott egy RB2011.

Szükségem lenne AC-s wifi-re, és 2 dolog merült fel. A HAP AC, vagy WAP AC és ez a 2011 egyik portjára kötve.

Mivel már AC, szükséges a Gigabites port, ezért néztem a HAP AC-t is és nem a lite-ot.

Beltérre lenne használva, (lakásban, mint a 2011 wifije) illetve a jövőben tervben van a 2011 -> 3011 -ra való cseréje, ezért is csak az AP funkció lenne használva.

Kinek mi a tapasztalata a két AC-s cuccal? Melyiket ajánlaná? Mennyire terhelődnek ezek le?
Milyen hatótáv változást vennék észre a 2011 WiFi-jéhez képest?

Köszönöm a bárminemű tanácsot, véleményt, ötletet.

[ Szerkesztve ]

Mikrotik-Hu | -unofficial- | https://www.facebook.com/groups/mikrotikhu/

(#3580) Ablakos válasza feel2006 (#3579) üzenetére


Ablakos
őstag

wAP AC-ról külsőleg, ha számít: esztétikus, falra helyezve guszta kis doboz, remekül szerelhető. Nincs csili-vili, csak szolíd, a dobozon áttetsző led villogás Még egy asztali tartót is adtak hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#3581) bacus válasza MasterDeeJay (#3578) üzenetére


bacus
őstag

Nem, rosszul gondolod. Ha egyszer egy kliens megkapta, hogy az a gateway, azt te már nem tudod felülbírálni a mikrotikből. A gateway megváltoztatásához renew kellene a dhcp-nek, ezt nem tudom, hogy tudnád kikényszeriteni, de szerintem ez nem is lehet a jó megoldás, mert több 10 mp-re is lehet net kiesés.

Ergo a megoldás, hogy a mikire kötöd a 5g -t, nyilván át kell konfigolni, hogy ne ugyanaz az alhálózat legyen, és mindenki ugyanazt a gatewayt kapja, azaz a miki ip címét. Mangle szabályokkal eldöntöd, hogy ki az aki csak a fix ip cím fele mehet ki, a többieknek pedig alacsonyabb distance-el, az 5g fele, majd azután minden a másik fele menjen.

Már csak egy check gateway kell, hogy él e a net az 5g felé. Ez nem az egyszerű pipa a routingnál, mert ha az 5g lan oldala él, csak épp net nincs, akkor nem fog átkapcsolni. Erre is van több megoldás, már csináltam ilyet, de most nem érek rá megnézni, hogy volt.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3582) Exom


Exom
tag

Sziasztok
Két épületet szeretnék összekötni vezeték nélkül. Az ellátandó távoli épületben 7 db videó kamera üzemelne H.264 kódolással, aminek a jelét a központi épületben rögzítenék. Ez alapján kellene stabil 7*12Mbps, azaz min. 84 Mbps összeköttetést létesíteni.
Az épületek közötti távolság 5 - 600 m. A probléma, hogy a két épület között nincs optikai rálátás, ezért mindenképpen egy kültéri átjátszóadót kellene beüzemelni.
A végpontokra SXT 5 ac -t tervezek.

A kérdésem, hogy az átjátszót miből lenne célszerű megépíteni?
(Abban a kivételes helyzetben vagyunk, hogy az anyagiak ésszerű határokon belül nem számítanak.)

(#3583) bambano válasza Exom (#3582) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem optikát akarsz kihúzatni.
én biztos nem terveznék 100 mega körüli stabil net igényre wifit.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3584) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Nincs valakinek tapasztalata PPP kapcsolat és OSPF összehozásával mikrotik routeren? Állandóan szakadozik egy kapcsolat és az a gyanum, hogy az OSPF hibája. SSTP kapcsolat, két végponton DSL és WWAN, szóval nem egy valami megbízható kapcsolat. Point to point módban használom, nbma-ban nem sikerült életre kellteni, hiába állítom be mindkét oldalon az nbma szomszédokat. Itt régebben írták, hogy az OSPF-nek nem kell QoS, de ebben nem vagyok olyan biztos az eddigi tapasztalatok alapján.
Növeljem a dead intervall-t? Meddig? Valaki nem próbálkozott mostanában ilyesmivel?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3585) E.Kaufmann válasza E.Kaufmann (#3584) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Most azt próbálom, hogy megjelölöm a forward láncban a ppp csatoló felé induló kapcsolatokat mindkét oldalon. Ez alapján a csomagokat is megjelöltem, a jelölt csomagokat meg egy-egy simple queue-ba sebességkorlátoztam a két oldalon, hogy a helyi hálókról induló csomagok ne dugíthassák be teljesen az útvonalat és a közvetlenül a router által indított csomagoknak jusson szabad sávszél. Még tesztelem, de ha van jobb módszer, írjatok :)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3586) bambano válasza E.Kaufmann (#3584) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hány area-t használsz?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3587) E.Kaufmann válasza bambano (#3586) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Egy backbone, a két router között, van két vonal egy EOIP wifi-n meg egy SSTP backup-nak magasabb cost-tal az interneten át. Azt nem tudom még, hogy a a csatlakozott hálózatokat és a statikus útvonalakat Type-1 vagy Type-2-ként kéne hirdetni.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3588) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Azt valaki meg tudná írni, hogy érdemes a queue-t belőni.
Ugye van külön tipusa a feltöltésnek a letöltésnek és az egész sornak. Egy lassú backup vonalon mit érdemes belőni?
Én most a az upload/download type-nak synchronust állítottam be, a totálisnak meg a default small-t. Hogy működik ez? Van két sor is? Egy totális és a két irányba egy-egy, vagy állítsam a totálisat is szinkronra?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3589) E.Kaufmann válasza E.Kaufmann (#3588) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Próbálnám úgy belőni a VPN-t, hogy még ha marha lassú is, de betonstabil legyen, és több konkurens forgalom ne ölje meg se egymást, se a vonalat. Legalább RDP-n át tudjanak tevékenykedni, átmenjenek a levelek és át tudjanak telefonálni, hogy marha lassú a net :)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3590) feel2006 válasza E.Kaufmann (#3589) üzenetére


feel2006
tag

Szia,

Nekem az upload 20M ahol a 2011 van üzemben, de ahol 951 és 952 ott 1,5M és 0,75M upload van, és ott is működik.
Részben netről összerakott, részben saját kútfőből, de már úgy működik ahogy szeretném. :)

P1 Link-critical traffic (DHCP+L2TP) ->nekem a VPN-be akkor van forgalom, ha lokálisan nem vagyok a helyi hálózatban, ezért így van megoldva, de bárhová tehető
P2 Time-critical traffic (DNS, NTP, TCP control packets, certain ACK packets, new connections)
P3 Critical traffic (just some ACK packets)
P4 High-priority interactive traffic (SSH, WinBox, certain ACK packets, VOIP 5060)
P5 Low-priority interactive traffic (HTTP, HTTPS, TransmissionUI)
P6 High-priority non-interactive traffic (FTP)
P7 Low-priority non-interactive traffic (POP, SMTP, SMTP-SSL)
P8 Non-critical traffic (P2P)

[képen a fentiek]

üdv

Mikrotik-Hu | -unofficial- | https://www.facebook.com/groups/mikrotikhu/

(#3591) TomiTheHero


TomiTheHero
csendes tag

Sziasztok!

Itthon egy HAP Lite-t használok már lassan 2-3 hónapja. A probléma kb két napja jött elő. A Wifi bolondul meg, nem enged rá csatlakozni. Ha beírom a jelszót iOS-nél hibás jelszót dob vissza, androidnál pedig tiltott lesz a wifi hálózat. Miután a Wifi interface-t tiltom engedélyezem az eszközön azonnal visszacsattognak a kliensek a hálózatra.
Csatoltam képet a log-ról.

Itt 19:53:33-kor indítottam újra az interface-t.
Találkozott már valaki ilyennel, vagy van valami ötlet, hogy mi lehet a baj?
6.39.2-n kezdődött a hiba, feltettem a 6.40rc21-t, bízva abba, hogy ez segít, de nem.

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG 551JW-CN215D - i7 16GB GTX960M 4GB

(#3592) E.Kaufmann válasza feel2006 (#3590) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Köszi! A net felett meg is csináltam, de nekem egy simple queue kellene, ami két telephely közötti backup link-en van, hogy amikor megszakad a fő összeköttetés és rázudul minden forgalom a tartalékvonalra, ne dobjon egy hátast.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3593) Zwodkassy válasza TomiTheHero (#3591) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Szerintem itt elég sok infót és segítséget találsz:

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Wireless_Debug_Logs

(#3594) TomiTheHero válasza Zwodkassy (#3593) üzenetére


TomiTheHero
csendes tag

Köszönöm, elbogarászok rajta :)

ASUS ROG 551JW-CN215D - i7 16GB GTX960M 4GB

(#3595) Ablakos


Ablakos
őstag

Capsman -> datapath->local forward nélkül nem kapnak a kliensek ip-t. Manager forwarding módot akarok. Próbáltam relay-el az ap-kon, a routeren CAP interfészen létrehozni dhcp servert, de így sem jó. Egy subneten vannak az AP-k a routerrel (és a dhcp serverrel). Valami ötlet?

(#3596) bacus válasza Ablakos (#3595) üzenetére


bacus
őstag

össze van bridgelve ? A capsmanon kell a bridgebe rakni a capokat.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3597) Ablakos válasza bacus (#3596) üzenetére


Ablakos
őstag

Tehát a létrejött CAP interfészt(type) -ot kell bridgebe tenni. :U Én az eth interfészt tettem a bridge-be, amin a router-AP kapcsolat van és erre toltam a dhcp servert. Holnap letesztelem.

[ Szerkesztve ]

(#3598) zolion01


zolion01
tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy mi okozza, hogy nem a bejövő-kimenő hívások nem működnek.
Egyszerűen nem jut el a hívott személyhez, hogy hívása van.
Chat működik.
UPNP bekapcsolva. Tegnap üzemeltem be a routert azóta nem működik, semmilyen eszközről.

Ötlet?

(#3599) poli27 válasza zolion01 (#3598) üzenetére


poli27
veterán

ha egy ilyen routered van (bár semmi konkrét dolgot nem írtál le), és upnp be van kapcsolva, akkor neked nem ilyen routerre van szükséged...

(#3600) zolion01 válasza poli27 (#3599) üzenetére


zolion01
tag

Köszi, nagy segítség volt!

RB2011UiAS-2HnD, v6.39.2

ethernet1 egy a bejövő Internet, UPNP.external, bridge pedig UPNP:internal

Más működik kamerák, port forwarding, csak a Skype nem.

A tűzfalnál látszik, hogy UDP portok nyílnak a Skype híváskor, de semmi nem történik. Bizonyos esetekben a hívás bontása után a hívott kap egy értesítést, hogy fol egy nem fogadott hívása, de ez sem mindig.

Valaki más esetleg?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.