Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3751) hemaka


hemaka
nagyúr

20k körül melyiket ajánlanátok, ha: gigabites port kellene, főleg itt lesz erősebben használva.
Wifi is kellene, de ide max mobil/tablet csatlakozna, csak böngészést végeznének, 2.4 elég, kb 3 wifi jel van a környéken.
Net nem túl combos, ~50/50 megabites.

Köszi

(#3752) csusza` válasza hemaka (#3751) üzenetére


csusza`
senior tag

Szia!

RB951G-2HnD.

Évek óta stabil, megbízható, bizonyított típus.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3753) WolfLenny válasza csusza` (#3752) üzenetére


WolfLenny
senior tag

Rb2011-hez képest mennyire jobb vagy rosszabb a wifije?

(#3754) poli27 válasza Klupido (#3743) üzenetére


poli27
veterán

rg750gr3 tudtommal gigabittel is elbír!

(#3755) feel2006 válasza WolfLenny (#3753) üzenetére


feel2006
tag

Tapasztalat, hogy a 2011-nek jobb a wifije, habár mindkettő HnD, a 2011-nek 4dbi -s, külső négyérzékenységű antennája van, még a 951-nek belső 2,5dbi-s.

A wAP aC-vel visszasírom a 2011 wifijét. :)
A 951 nálam vidéken -ahol van látható 3 wifi-, viszont tök jól szuperál.
Pesten, viszont kellett a 2011, cserébe még a tömbtől 50 méterre is 30-40M-kat mértem mobillal. :) Ezt a wap ac már nem tudja. :(

Mikrotik-Hu | -unofficial- | https://www.facebook.com/groups/mikrotikhu/

(#3756) WolfLenny válasza feel2006 (#3755) üzenetére


WolfLenny
senior tag

Tud 300mb/sec a wifije? (Még ha elméletben is)

(#3757) csusza` válasza WolfLenny (#3753) üzenetére


csusza`
senior tag

Hát ELMÉLETILEG hardveresen ua. kettő, csak az RB2011-ben van még egy 10/100 switch.

WiFi tekintetében azért nem tudok nyilatkozni, mert ahova RB2011-et raktunk, ott nem a WiFi-set raktunk, hanem csak a vezetékes RM vagy IN verziót. Úgy vagyok vele, hogy a router az legyen vezetékes, a WiFi-t meg oldja meg az AP. Egyel kevesebb meghibásodási lehetőség.

Specifikációk alapján meg kb. ugyanaz a kettőnek a WiFi-je. Mivel dualchain (2HnD), ezért elméletileg 300Mbps.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3758) WolfLenny


WolfLenny
senior tag

Ezekkel a licence-kel kapcsolatosan lenne kérdésem.
Egyik router Level4 másik level5.
Mi a különbség az egyes licence-k között?

(#3759) Proci85 válasza WolfLenny (#3758) üzenetére


Proci85
senior tag

1. találat

[ Szerkesztve ]

(#3760) Fooler89 válasza bambano (#3746) üzenetére


Fooler89
őstag

NPS szerver fog futni szóval menni fog.

Akkor ezek szerint a pfsense (wifi) nic lesz a mikrotik public (wan) interfésze?

Miért kerüljön a mikrotikre a traffic shapping? Nem müködne jól ha a pfsenseen menne?

(#3761) fkenny


fkenny
senior tag

Sziasztok!

Egy nagyon amatőr kérdéssel fordulok hozzátok, de ez van :)

Van egy RB951UI-2HnD picicsibe és egy Telenoros Alcatel Onetouch L850V LTE modem. Sikerült összelőnöm kettejüket, elválaszthatatlanok lettek és a kapcsolatuk is stabil. Szeretnék beüzemelni ezen a hálózaton egy SIP telefon készüléket. A hibajelenség: Friss bekapcsolás után pár percig van ki és be hívás is, majd utána már egyik sem. Ha babrálom a tűzfal beállításokat akkor megint megy pár percre, de utána megint megszakad a kapcsolat. Próbáltam más eszközzel is, azt a készüléket is "eldobja" pár perc elteltével. (Másik routerrel (pfsense) mindkettő SIP készülékem hibátlanul működik.)

Van ötletek mi a gond? ( Ha szájbarágós a válasz annak örülnék a legjobban ! )

Előre is köszönöm!

"Minden sikeres férfi mögött van egy nő aki jól járt. "

(#3762) bambano válasza Fooler89 (#3760) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a mikrotiken van egy olyan traffic shaping opció, amit máshol még nem láttam és nagyon hatékony.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3763) Fooler89 válasza bambano (#3762) üzenetére


Fooler89
őstag

https://turbofuture.com/computers/How-to-Configure-Deep-Packet-Inspection-Using-pfSense

nekem tetszett az egyszerűsége miatt :)

(#3764) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Az Ip / Firewall / Filters alatt a Connection-State résznél nemrégiben megjelent egy "untracked" állapot. Ez egészen pontosan mit takarna? Elég szűkszavú a leírás.
Ennél már csak a Wireless / Keepalive-Frames leírása szükszavúbb :-))

(#3765) csusza`


csusza`
senior tag

Két éve Mikrotikezek, megvan az első, "egyik-pillanatról-a-másikra" megdöglött Boardom.

Balaton mellett nem ritka a vihar, jön az elég nagy erővel, villám, minden. Gyanítom, hogy a telefonvonalon száguldott végig a túlfesz, merthogy ez is általános... A modem elvileg életben maradt, a board nem.

Kérdés: találkozott-e valaki ilyesmivel már és netán tudta-e orvosolni? Van rajta összvissz három kondi, amiket kicseréltem, de továbbra sem, meg sem nyikkan. Van rajta tekercs, ellenállás-hegyek. Tapasztalat, hogy mit érdemes ilyenkor cserélni?

Égésnyom nincs a chipeken. :R

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3766) DBob válasza csusza` (#3765) üzenetére


DBob
őstag

"Égésnyom nincs a chipeken"

Az nem számít.
Néhány speciális esettől eltekintve, az integrált áramkörök és más, aktív eszközök amik érzékenyek az üzemi körülmények szigorú betartására, nem a passzív komponensek mint L / C / R tagok.

Szinte biztos lehetsz benne, bondoló huzal párolgott el a tokozáson belül. Azt pedig nem pótolod házilagosan.

Anno egy közeli villámcsapás kiütötte a DOCSIS modemet itthon, és a mögötte lévő RB2011 is elkezdett furcsán viselkedni. Bár menni ment, nagyon forró lett (!!), és a modemre kötött lába nem ment.
Tápelvételig tartott ez az állapot, utána érdekes módon mai napig működik. A felforrósodó dobozra nem igazán találtam ésszerű magyarázatot (házát nem bontottam meg).

(#3767) SimLockS válasza csusza` (#3765) üzenetére


SimLockS
tag

Utólag semmi javaslat... :)

Védelem: UPS, de figyelj arra, hogy legalább line-interactive legyen, az olcsó kapcsolóüzemű nem jó! Én még a hálózati oldalra is szoktam tenni Ubiquiti túlfesz védelmet. Ilyen esetem volt már, hogy a védett router mellett a "nem védett" eszközök pusztulgatnak..

(#3768) csusza` válasza SimLockS (#3767) üzenetére


csusza`
senior tag

@DBob: Köszönöm a javaslatot!

Szintén köszönöm a javaslatot Neked is.

A túlfesz védelemről annyit, hogy ez egy apartmanház / étterem, ahol eddig mókolta a villanyszerelő / TV-szerelő / telefonszerelő az egész rendszert (telefont, wifit, kamera-rendszert, netet), a recepcióra berángatva minden, lógnak a kábelek, azt sem tudni, mi micsoda - Unifi AP-kat EGYENKÉNT progamozgatták fel, nem is működött, netük eddig egy 7M volt, ami 3-al ment...

Szezonban már nemigen van idő kibogózni a kábeleket, lerángatni egy rack-be, ez marad szeptember-októberre, ha bezártak, addig meg mennie kellett a rendszernek... Telefonvonalon jött a túlfesz, rajta szuper D-Link modem. Lesz majd egy normálisabb, arra bekötjük az egész rack-szekrényt aztán csók.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3769) bambano válasza csusza` (#3765) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

én olyat még nem láttam, hogy átmegy a modemen a túlfesz, az megmaradt, mögötte a router meg nem.

olyat viszont láttam, hogy vihar után kosárszám cserélni kell a mikrotikeket, mert az ethernet lábuk meghal. olyat is láttam, hogy a panel működik, a wifi ssid-jét látni, csak az ethernet hulla.
meg olyat is láttam, hogy vihar után a tápegységeket kell marékszám cserélni.

a villámvédelem a mikrotikben nulla alatt van. a wireless boltban emlékeim szerint lehet túlfeszültségvédőt venni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3770) SimLockS válasza csusza` (#3768) üzenetére


SimLockS
tag

Még így is ismerős a helyzet! ;)

Az ethernetre pont a router elé teszek védelmet (tehát az összes, routerre menő kábelre), az ups tudja védeni a telefonvonalat, dsl vonalat. Az elvem mindig az: teljesen leválasztani az érzékeny eszközt a "fémes részekről". Volt, ahol úgy oldottam meg jobb híján, hogy két médiakonvertert szembefordítottam egymással. Na, az optikai patchen tuti nem megy át a túlfesz! :D

(#3771) csusza` válasza SimLockS (#3770) üzenetére


csusza`
senior tag

Hát, eddig a túlfesz védelemmel nemigen kellett foglalkozni, max. beraktunk egy szünetmentest a szekrényre, telefonvonalt bele, csók. Csak az a helyzet, hogy sokan még azt a 20-25.000 Ft-ot is sajnálják, ne tudjátok meg, hogy itt milyen szinten sz#rrágók az emberek... Nehezen fogják fel, hogy ha baj van, akkor nem 20-25.000 Ft a rendberakás.

Most, hogy egyre nagyobb rendszereket kezelek, illetve ez a pár hsz-es eszmecsere vezetett rá arra, hogy igenis foglalkozni kell a témával, eddig nem is gondoltam arra (gondoltam, csak nem foglalkoztam komolyabban a témával), hogy bizony mondjuk egy kültéri PoE eszközről is jöhet ám az áldás... Fura, hogy mennyi mindenre kell már gondolni.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3772) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Hello,
Gigabites digi nethez PPPOE kapcsolódással melyiket ajánjátok ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#3773) #19482368


#19482368
törölt tag

Érdeklődni szeretnék, használ itt valaki RouterBOARD 2011UiAS-IN routert, esetleg tapasztalatok.
Elsősorban Layer 2 védelem, érdekel. De minden hasznos információ jól jön.

(#3774) Ablakos válasza csusza` (#3771) üzenetére


Ablakos
őstag

Én a legjobban attól tartok, hogy a tetőre rakott AP-kat kapja el egy villám. Ezzel a helyzettel mit lehet tenni? Nyilván az AP-val semmit. (csak poe betáppal mennek a router felé)

[ Szerkesztve ]

(#3775) lajos75 válasza Ablakos (#3774) üzenetére


lajos75
senior tag

Nálam hasonló van mint [Ez] és megvédet, az AP lan része elszállt de a hálózat többi része megúszta.

(#3776) csusza` válasza Ablakos (#3774) üzenetére


csusza`
senior tag

Gondolom a router felől oldalon (vagy az AP felőli oldalon) kell beiktatni egy ilyen POE tápvédő kütyüt. Láttam a wirelessbolton, Ubiquiti Loco meg Nano-hoz ajánlják, de gondolom Tikhez is jó...

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3777) csusza` válasza Core2duo6600 (#3772) üzenetére


csusza`
senior tag

Wlan is kell, vagy csak ethernet?

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3778) ssarosi


ssarosi
tag

Na kezdem feladni, pedig már azt hittem alapszinten meg tudom oldani azt amire szükségem van.
Egy RB2011 wifis eszközt használok, a kezdeti nehézségeken túljutva elégedett vagyok vele.
Kellet egy AP, mert a dlink fagyott. Hogy ne kerüljön sokba, plusz akkor már legyen mikrotik vettem egy hAP lite-ot. Beállítottam, de a wifi (tableten megy folyamatosan a kamerák képe) néha megszakadt.
Nem tudom melyik ROS volt rajta, frissítettem neten az akkori legújabbra (v6.40.1).
Most ott tartok, hogy nem férek hozzá a hAP-hoz. Reseteltem, a winboxon kb. 3 mp-re jelenik meg a menü.
Hiába kattintok a show script, remove script-re, nem hajtja végre, mert a következő 3 mp-es kapcsolódáskor ismét megkérdezi. Gondoltam újra telepítem. Itt is elakadtam.

A netinstallal eddig jutok el:

Ha kiválasztom az RB941-2nd-t, akkor eltűnik a telepítendő csomag, nem tudom miért.
Hiába választom ki ismét, nem jelenik meg a telepíthető csomag vagy csomagok között.
Próbáltam régebbi ROS verziókkal is, ugyanaz a jelenség.

Ha valaki tudna segíteni hogyan tovább megköszönném, az én tudásom kevés ennek a problémának a megoldásához.

[ Szerkesztve ]

(#3779) ssarosi


ssarosi
tag

Annyi haladást elértem, hogy ha az ap reset gombját 10 mp-ig nyomom, akkor aktiválja a CAPSMAN-t, így kapott ip címet. Azt látom, hogy a csomagok nagy része nincs telepítve, és a szabad memória csak 9 MB.
Ezért nem lehet telepíteni.
Akkor most az a kérdés, hogy mi foglalja a memóriát és hogyan lehet felszabadítani memóriát, mert 32 MB-ból több szabadnak kéne lennie.

(#3780) csusza` válasza ssarosi (#3779) üzenetére


csusza`
senior tag

Azért tűnik el a csomag, mert rossz architektúrát akarsz telepíteni rá!

Neked az SMIPS kell, ha rb941.

KLIKK

[ Szerkesztve ]

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3781) poli27 válasza Core2duo6600 (#3772) üzenetére


poli27
veterán

pc.... vagy a RB750Gr3 elvileg ez tudja natolni.... de nincs wifi benne...

(#3782) X@b3e


X@b3e
addikt

Sziasztok!

Amennyiben a Firewall részben van egy Filter Rule, ami blokkolja bizonyos oldalak elérhetőségét, de lenne olyan IP, ami kivételt képez, arra van vmi megoldás? :F :R

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#3783) csusza` válasza X@b3e (#3782) üzenetére


csusza`
senior tag

Megcsinálsz közvetlen elé egy engedélyező szabályt az adott IP(k)-ről arra az oldalra.

Ilyenkor ajánlom az "Address list" használatát - berakod az IP-ket, amiről engedélyezed a forgalmat, aztán létrehozod a Filter rule engedélyező szabályod a tiltó elé.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3784) Core2duo6600 válasza csusza` (#3777) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Wifi nem lényeges

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#3785) csusza` válasza Core2duo6600 (#3784) üzenetére


csusza`
senior tag

Akkor ahogy poli27 is említette, szerintem is RB750Gr3, aka hEX.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3786) poli27


poli27
veterán

Ipcamerat csinalok poesat mikrotik routerekkel. A poenak kell mind a 8 er vagy kette tudom osztani a kabelt ? Thx

(#3787) bambano válasza poli27 (#3786) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ketté tudod osztani, ebben az esetben az egyik kamera tápot fog kapni, a másik meg ip-t.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3788) csusza` válasza poli27 (#3786) üzenetére


csusza`
senior tag

Hogy érted, hogy ketté osztani?

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3789) Ablakos válasza bambano (#3787) üzenetére


Ablakos
őstag

Egy smile -val a végén egész remek komment lett volna :K

[ Szerkesztve ]

(#3790) ssarosi válasza csusza` (#3780) üzenetére


ssarosi
tag

Köszönöm. :R
Erre nem gondoltam, pedig elég nyilvánvaló volt.

(#3791) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Melyik üzlet az, ahol széles körben kapni Mikrotik eszközöket ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#3792) bambano válasza Core2duo6600 (#3791) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

dróttalan bót

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3793) poli27 válasza bambano (#3787) üzenetére


poli27
veterán

:C ezt gondoltam én is :D

Amúgy beltéri AC Ap miért nincs a mikrotiknek ekkora feladat ilyet készíteni?...

(#3794) bambano válasza poli27 (#3793) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért, nincs?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3795) Arni9010 válasza bambano (#3794) üzenetére


Arni9010
aktív tag

Én is néztem, az összes AC kültéri :)

(#3796) poli27 válasza bambano (#3794) üzenetére


poli27
veterán

wap ac van egyedül többet nem találtam... igaz beltérre is be lehet rakni, de valahogy nem tetszik :D pl olyan kéne mint a cap lite :d kicsi aranyos :D

(#3797) bambano válasza poli27 (#3796) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ebbe bele tudsz rakni egy 9xx-es routerboardot, oszt jónapot. meg a wap ac.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3798) csusza` válasza poli27 (#3796) üzenetére


csusza`
senior tag

hAP AC miért nem játszik? Nincs "AP-s alakja"? :)

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#3799) bakonyip95


bakonyip95
tag

Sziasztok!
Szeretnék egy nagyobb epületrészt beszórni wifivel. Lehetőség nincs nagyon a kábelezésre, így szeretnek egy darab ap-t elhelyezni, aminek nagyobb az antennája. Van 2db tplink 8dbi-s antennánk.
A kérdésem az lenne, hogy milyem mikrotik ezsközre tudnám ezt ráaplikálni vagy van e ennél jobb és olcsóbb megoldás?
Akár barkács megoldás is érdekel! :R

(#3800) poli27 válasza bakonyip95 (#3799) üzenetére


poli27
veterán

Attól mert valaminek nagy az antennája, a másik oldal nem fog tudni válaszolni neki.... szval nem érsz vele sokat...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.