Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3101) biokill1 válasza bacus (#3100) üzenetére


biokill1
tag

Köszönöm szépen az ötleteket!

1. Sajnos a személyes ellenszenvem miatt amennyire csak lehet, beszélem le a vezetőséget a Stick-ekről. (korábban Raspberryvel, TPLink eszközökkel nagyon sokszor volt eldobálás, újraindítgatás, stb. Nem mondom hogy 100% hogy a stick hibája volt, de lehet). Úgy néz ki fogékonyak rá, csak legyen stabil a dolog, ebből a szempontból nem számít hogy +20000 vagy +30000 Ft.
LTE térerő van bent, de lehetőség lesz valószínűleg az épületen kívülre is kitenni majd a cuccot, ott lenne a végleges helye.

2. Köszi. Igen két LAN, vagy egy LAN végülis mindegy lesz, route-ok fogják úgyis megoldani a dolgot.

3. Így van így terveztem, CCR csinál "mindent" és a SXT-LTE csak egy végpont, WAN2...

Youtube videók alapján mostmár látom a méretét is :) Azért beltéren nem lesz az iroda dísze, de remélem mihamarabb elintézhető hogy kirakjuk az épület falára :)

Köszi hogy az SMTP-re felhívtad a figyelmem, szerencsére / nem szerencsére külső levelezés szolgáltatónk van, nem lokál szervereken megy a levelezés.

rejtett up! :D

(#3102) bacus válasza biokill1 (#3101) üzenetére


bacus
őstag

Nem vitázni, de azért egyéb eszközökkel főleg Raspberryvel, TPLink-el nem említeném egy napon a mikit.

10 évvel ezelőtt egy usb-s huawei E220 3g modem és egy hekkelt asus wl 500g v1 router -rel volt netem nyáron, ott simán benne volt a pakliban, hogy fél óránként router restart, mert ha nem a 3g modem fagyott le, akkor a routernek volt melege...
Megosztottam a netet a szomszáddal, aminek az eredménye az lett, hogy időnként megjelent a sátramban kihúzta a routert majd visszadugta. Ha épp jobb dolgunk volt a nejemmel, szemérmesen nem nézett oda :D
Sejtheted, hogy én is elégedetlen voltam mindennel, az akkori méregdrága 5Gb forgalommal, a sebességgel, a stabilitással, a szomszéddal, stb. :D

Azután lett más net, majd 5 éve megint mobilnettel kellett megoldani a dolgot. Miki 751G (ami azóta 951), először zte 667 3g stick, majd valamilyen LTE stick, nem is tudom mikor fagyott le utoljára. Főleg, hogy miki scriptelhető és akár újra is indítja magát, ha a stick táp el/vissza adása nem oldja meg.

Idén nagy valószínűséggel megint csak mobil net lesz, már előkerestem az lte stickemet, megy bele egy adat megosztó sim és teszi a dolgát. Biztos jó az SXT-LTE, nem akarlak lebeszélni róla, de hogy a stickes megoldás sem instabil már, azt szerintem mondhatom.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3103) bambano válasza bacus (#3102) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem tudom, az sxt-lte ismeri-e az összes frekvenciát, amit illene, de emlékeim szerint nem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3104) biokill1 válasza bacus (#3102) üzenetére


biokill1
tag

Köszi, ez elég meggyőzően hangzik.
Alapelvem szokott lenni, hogy külön feladatra külön eszköz. Ez nyilván növelheti a komplexitást meg a hibalehetőségeket, de tehermentesít.
Az a baj, hogy csak SIM-et fogunk kapni, sticket nem... Külön számlásan meg elég horror pl. a Dlink ami most megy a Telenornál...
(Laptopomban ugyan ez az előfizetés van, de ebben ugye beépített a modem... 8 órás uptime volt eddig megszakadás nélkül amit használtam :) )
Átgondolom azért a dolgot... Vatera, stb hátha van olcsón támogatott modem...

rejtett up! :D

(#3105) biokill1 válasza bambano (#3103) üzenetére


biokill1
tag

Szia!

Ennek hol tudnék utána nézni? Hogy mit illene tudnia?
Hogy mit tud azt első körben itt néztem:
https://routerboard.com/RBSXTLTE3-7

"LTE Category 3 modem for speeds of up to 100Mbit/s downlink and 50 Mbit/s uplink"
" SXT LTE supports the popular LTE FDD bands 3 (1800MHz) and 7 (2600MHz), has a miniSIM slot and is not backwards compatible with older networks."

rejtett up! :D

(#3106) biokill1 válasza biokill1 (#3105) üzenetére


biokill1
tag

előzőt szerkeszteni már nem tudom, B20-ra gondolsz mint hiány?
Ha jól látom Telenor B3-on (1800 MHz) és B20-on (800 MHz) ad LTE-t, amiból valóban csak a B3-at tudja az eszköz...

rejtett up! :D

(#3107) Adamo_sx válasza biokill1 (#3104) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Én egy ilyen Huawei stick-et próbáltam ki, működött a dolog. Igaz, hosszabban nem használtam.

(#3108) biokill1 válasza Adamo_sx (#3107) üzenetére


biokill1
tag

Nem nagyon működik a link, bejelentkezve se :( Típust esetleg tudnál írni?

(amúgy sajnos Ali nem fog játszani, mert kb. "azonnal" kell :) Azonnal nem baj ha nem működik, csak csináljuk csináljuk!) :)

rejtett up! :D

(#3109) bambano válasza biokill1 (#3105) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

emlékeim szerint csak lte sávokat tud, 3g-t nem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3110) biokill1 válasza bambano (#3109) üzenetére


biokill1
tag

Ja igen, így van.
Ez valóban nem szép dolog, de itt nem annyira szempont, mert LTE kell, (60/10) és nem lesz mozgatva... Így ha az LTE jön, akkor pipa, ha sávszél beesne 3G szintre az már a nem megengedett kategória....

rejtett up! :D

(#3111) Adamo_sx válasza biokill1 (#3108) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Akkor talán így: Huawei-e3372s-153.

[ Szerkesztve ]

(#3112) asimon78


asimon78
csendes tag

Sziasztok!

Le kellene ellenőriznem, hogy létre lehet-e hozni wireless kapcsolatot két telephely között. Nem nagyon csináltam még ilyet. Van valami program, ahol meg lehet nézni, hogy milyenek a domborzati viszonyok két pont között?

Előre is köszi!

SIM

(#3113) poli27 válasza asimon78 (#3112) üzenetére


poli27
veterán

[link] pl, de a google a barátod...

(#3114) biokill1 válasza Adamo_sx (#3111) üzenetére


biokill1
tag

Köszi, így már OK :)

rejtett up! :D

(#3115) SimLockS válasza biokill1 (#3110) üzenetére


SimLockS
tag

Ne vedd rossz néven, de:
Korábban azt írtad, mindegy, hogy +20.000, vagy +30.000. Simán bemész pl egy Telekom üzletbe és kapsz bruttó 18.900-ért vadiújat.
https://www.telekom.hu/shop/termek/Huawei+E3372h+USB+modem--HUAWEIE3372HSL?contractType=newPostpaid&commitmentPeriod=24&sku=jsku1754590294

Szerintem totál tévedés nem szolgáltatói modemet venni, hanem "univerzális" eszközt.

(#3116) bambano válasza SimLockS (#3115) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szerintem ezt a marhaságot, hogy kommersz usb sticket vegyen egy rendes antennás ipari lte modem helyett, be kellene fejezni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3117) E.Kaufmann válasza SimLockS (#3115) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért Webstick és egy komplett 4G képes router nem egy kategória.

Más:
Olyat csinált már valaki Mikrotikkel, amit úgy hív a Draytek, hogy True IP DMZ? Egy belső hálón lévő eszköz felé nem csak hogy átirányít minden a WAN portra kintről érkező forgalmat, mint DMZ-nél, hanem még a külső IP címet is megkapja DHCP-n, hogy a portátirányításon kívűl még a címfordítással se legyen gond.
Ja és közben a LAN-on lévő többi eszköz még eléri ettől a külső hálót.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3118) bambano válasza E.Kaufmann (#3117) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az ugye megvan, hogy ezt lehetetlen tisztességesen megcsinálni?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3119) biokill1


biokill1
tag

Köszönöm az eddigi segítő hozzászólásokat a témában. Ma végül megvettük a Mikrotik SXT LTE-t. (Remélem a héten megjön, és teszt SIM-el ki tudom próbálni).

Nem mentem el azért a sok stick ajánlás mellett sem. Azt hiszem hogy magamnak a saját 951Ui-2HnD-mmel mindenképp ki fogom próbálni, mert privát célokra is jól jöhet egy mobilnet osztás, pl. nyaralásnál. Viszont a céges környezetbe most nem fért volna bele a +1hét tesztelés, és az a (leírtak alapján elég minimális) kockázat, hogy ha nem jó, akkor járkáljuk a stabil megoldás után.

Szerencsére most belefér a büdzsébe, így bízom benne hogy ez lesz a legstabilabb megoldás. Illetve szempont még, hogy álmennyezettől kezdve, kültérre, bárhova elvihetem CAT5-el, mert a Stick és az USB azért eléggé megköti a lehetőségeket, a Rack szekrény köré...
Mindenképp leírom majd a tapasztalatokat.

rejtett up! :D

(#3120) bacus válasza biokill1 (#3119) üzenetére


bacus
őstag

Én nagyon kíváncsi vagyok rá !

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3121) E.Kaufmann válasza bambano (#3118) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Akkor a Draytek nem tisztességes :)
[link]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3122) bacus válasza E.Kaufmann (#3121) üzenetére


bacus
őstag

érdekes, de azért az ábrával van némi probléma.

Pl két nat kliens is ugyazzal az ip cimmel szerepel.

Én el sem tudom képzelni, hogy működhet ez a vigor. :(

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3123) Zwodkassy válasza bacus (#3122) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Lehet, hogy nem tetszik a DrayTek TrueDmz megoldása, de működik. Nekem volt is Draytek Vigor routerem, használtam is (2910, 2110, 2130, 2912, 2920, 2925), és bizony tudja ami le van írva. Azt, hogy hogyan csinálja nem tudom (nem is törtem magam, hogy megtudjam). A 21xx sorozat az elég home kategória, de a 29xx sorozat már "fasza" (nekem). Persze ez mindenkinél mást jelent. Egy tény, hogy stabilan végezték, és végzik mai napig a dolgukat.
Az árain persze el lehet dillemázni. Egy tény: a max uptime az a két áramszünet közötti időszak :-)

Ui: a tápegység ezeknél is gyenge pont. 5-6 év után lehet őket cserélni.

(#3124) E.Kaufmann válasza Zwodkassy (#3123) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Tápegység:
Meguntam a sok kis vacak adaptert, vetettem két tökösebb sínre szerelhtő MeanWell tápot, arrol hajtok amit tudok. Majd az idő eldönti, jó elgondolás volt-e.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3125) bacus válasza E.Kaufmann (#3124) üzenetére


bacus
őstag

Jó hát, így egyszerre megy tönkre minden :D

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3126) bacus válasza Zwodkassy (#3123) üzenetére


bacus
őstag

Olyat írtam volna, hogy nem tetszik? Egyszerűen nem értem, hogy működik.

Először is klónozni kell a dmz porta rakott MAC addresst, majd beírni a vigorba, reboot után a vigor wan ip megjelenik a dmz hoston..

El se tudom képzelni, hogy hogy csinálja a vigor. De most komolyan, valamit kitaláltak a fiuk, remélem Bambano megfejti.. :), mert nekem nem megy.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3127) bambano válasza bacus (#3126) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem tudom megfejteni. odáig megvan, hogy az esetek zömében ez megoldható.
ott akadok el, hogyha van egy natolt kliens gép, ami indít mondjuk egy http kapcsolatot, azt a draytek lenatolja egy adott portra. ha ezt a portot a truedmz-ben levő gép is használni akarja, akkor a bejövő forgalom megkülönböztethetetlen lesz. nem fogja tudni a draytek, hogy ami bejön, azt vissza kell natolni vagy tolni kell a truedmz-be.

amíg a truedmz-s gép meg a draytek nem tudja egyeztetni a portkiosztást, addig nem látom, hogy ezt hogy oldod meg.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3128) E.Kaufmann válasza bacus (#3125) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mert olyan vacak a MeanWell? Én úgy sakkoztam, hogy fogyasztás szempontjából csak jobb egy erősebb , elvileg állandó használatra szánt, főldelt táp mint valami sima dugasztáp. Persze, ha behal a táp, minden egyszerre áll le. De ha egy a láncban fontos eszköznek megy ki a tápja, akkor majdnem ugyanott vagyok. A 24 voltosnak meg még a feszkóját is tudtam állítani, hogy mindegyik eszköz a határon belül kapjon feszkót, de a legtávolabbi is PoE-n megkapja a 24V-t.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3129) mm00


mm00
aktív tag

Sziasztok!

Van két bejövő internet elérési pontunk, az egyik 10/10 bérelt vonal a másik 30/5-ös lakossági vonal. A Mikrotik routert úgy konfiguráltam fel, hogy a 10/10-est használja minden kapcsolatra. Ha a 10/10-es vonal nem elérhető, akkor váltson át a 30/5-ösre és észre se vesszünk, ha az egyik net kiesik.

A 10/10-es kezd szűkös lenni, viszont ennek a növelésére rendesen a zsebünkbe kellene nyúlni. Azon gondolkozdtam, hogy milyen módon lehetne megoldani a routerrel, hogy szétosztani automatikusan az adatforgalmat a két vonal között, ha mindkettő elérhető.

Esetleg tudnátok erre a szétosztásra tippeket adni? Ha példa kód is jönne a válasz mellé, az sokat segítene :)

(#3130) mm00 válasza mm00 (#3129) üzenetére


mm00
aktív tag

Közben utánaolvastam és ez alapján a cikk alapján csináltam egy próbát. Pár napig használjuk így és kiderül az eredmény :) [link]

(#3131) bacus válasza E.Kaufmann (#3128) üzenetére


bacus
őstag

Nem, nem rosszak, sőt, talán az egyik legjobb név.

Én csak azt mondom, ha van egy tápot, ami zárlatos lesz és átenged magán pár mp erejéig pár száz voltot, akkor az utána lévő eszköz tönkre mehet. Ha egy tápod van, minden eszköz megkapja, mind tönkre mehet, ha 5 tápod van, akkor nem sok esély van, hogy mind az 5 egyszerre lesz zárlatos.

Egyébként ezek mind kapcsoló üzemű tápok, jó hatásfokúak, nem esznek többet mint kellene, bírják az állandó üzemet, rövid zár és túlterhelés védettek, szinte kivétel nélkül mind.

Épp oldalra pillantottam, ahol kb 5-7 éve van üzemben egy saját gyártmányú tcp/ip -n táv vezérelhető PDU, amit lustaságból csak úgy bedobozolatlanul felfúrtam a szekrény oldalára. No ennek is a tápját egy 12V-os kalapsínes MW táp adja (amit szintén csak úgy cigányosan odafúrtam, mármint a kalapsínt) a szekrény oldalára.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3132) ulaci78


ulaci78
csendes tag

Sziasztok!

Kérlek segítsetek nekem a következőben. Egy kollégám most váltott csomagot a Telekomnál Netmánia 1000-re. A gigabites nethez routert kellett cserélni, rábeszéltük egy RB750gr3-ra (hEX), azzal lett beállítva az új kapcsolat. A szolgáltató egy Huawei hg8245h tipusú eszközt hozott, IPTV is van a nethez. Úgy gondolm, hogy korrektül beállítottuk a Tik-et, működik is a net, de a Tik-en keresztül kicsivel 400 megabit alatt marad a mért sebesség (1000 helyett). A Tik-et kiiktatva a Huawei készülékből szépen jön a gigabites sebesség.

Mit csinálhattunk rosszul?

(Több konkrétummal, esetleg konfig exporttal holnap tudok szolgálni.)

Köszönöm a segítségeteket.

(#3133) poli27 válasza ulaci78 (#3132) üzenetére


poli27
veterán

a fastpatch be van kapcsolva? a miki csinálja a pppoet?

(#3134) ulaci78 válasza poli27 (#3133) üzenetére


ulaci78
csendes tag

Igen a miki csinája a ppoe-t. Egyébként vidéken vagyunk, még IPv4-es a rendszer.

Egyszerű, sima otthoni környezetről van szó, mezei tűzfal van konfigurálva, a CPU terhelés nem nagy, van benne bőven tartalék.

[ Szerkesztve ]

(#3135) ulaci78 válasza poli27 (#3133) üzenetére


ulaci78
csendes tag

Fasttrack nem volt aktív, aktiválása után pirít a net, ahogy kell neki.

Köszönjük a segítséget.

(#3136) poli27 válasza ulaci78 (#3135) üzenetére


poli27
veterán

900mbit et tud akkor a masina?

(#3137) ulaci78 válasza poli27 (#3136) üzenetére


ulaci78
csendes tag

~912/210 -es sebességet mért a kolléga ma reggel, megy szépen.

(#3138) SimLockS válasza ulaci78 (#3137) üzenetére


SimLockS
tag

Bocs, csak a precízség kedvéért: a másik routerrel is ugyanennyi volt, vagy ott elérte a gigabitet?

(#3139) ulaci78 válasza SimLockS (#3138) üzenetére


ulaci78
csendes tag

A szolgáltatói Huawei-en keresztül sem volt meg az 1000 Mbit/s, "csak" 900 körül, mondhatjuk hogy kb ugyanazt tudja a hEX-en keresztül is.

(#3140) SimLockS válasza ulaci78 (#3139) üzenetére


SimLockS
tag

Ez jó hír, köszi! :-)

(#3141) bacus válasza ulaci78 (#3139) üzenetére


bacus
őstag

Mindezt hány tűzfal és nat szabály mellett? Csak kíváncsiságból kérdezem, mert azt hittem nem tud ennyit.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3142) bambano válasza bacus (#3141) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem úgy volt, hogy fastpathnál nincs tűzfal?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3143) poli27 válasza SimLockS (#3138) üzenetére


poli27
veterán

Szted gigabites portnal hogy akarsz elerni gigabitet ? Nem fog atmenni rajta az egesz.... 10gb port kene hozza.

(#3144) ulaci78 válasza bacus (#3141) üzenetére


ulaci78
csendes tag

Egyszerű otthoni környezetre szabott tűzfal, összesen 9 db filter/szabály, és 2 db dst-nat.

(#3145) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

SSTP ADSL felett. :)
Azon túl, hogy ki kell hajítani az ADSL-t, hogy lehet gyúrni az SSTP kapcsolaton, hogy használható legyen? Tuningtippek az MTU csökkentése mellett?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3146) SimLockS válasza poli27 (#3143) üzenetére


SimLockS
tag

Gondolom ezt nem nekem szántad...

(#3147) e90lci


e90lci
senior tag

Sziasztok.
Szeretnék venni egy Mikrotik routert,ami tudja:
VPN,IGMPv3,DDNS,WIFI a/b/g/n/ac,8 db Gigabites LAN portja legyen ezek lennének a fontosak.Azért kérdezem itt,mert itt szakértők vannak és gondolom tudnának nekem egy olyan típust ajánlani ami ezeket tudja.
Ára Kb 100000 Ft ig mehet.Előre is köszönöm. :R

(#3148) poli27 válasza e90lci (#3147) üzenetére


poli27
veterán

egy eszközzel ezt nem érded el.... csak ha veszel egy RouterBOARD 3011UiAS-RM router 1U rack pl és mellé egy ac-s Ap-t. http://www.wireless-bolt.hu/44167-wireless-ac/649944-routerboard-wap-ac-kulteri-wireless-router

[ Szerkesztve ]

(#3149) e90lci válasza poli27 (#3148) üzenetére


e90lci
senior tag

Szia
Igen,így is jó nekem.
Köszi. :R

(#3150) m0ski


m0ski
aktív tag

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni.
Cégünknél jelenleg több Mikrotik eszköz is üzemel, külsős üzemeltetésben. Tanulni szeretnék, ezért arra gondoltam vennék egy hAP Lite-ot otthonra kísérletezni, tanulni (tervben van az MTCNA is, még mielőtt...).
Kérdésem az lenne, hogy jó e ez a típus kezdésnek, vagy van bármi oka ami miatt esetleg komolyabb típus javasolt?

Az otthoni SOHO router kiváltására biztosan kevés (DIGI 100/50) - első körben nem is ez a cél -, de talán nem tévedek ha azt gondolom, hogy ha felfelé akarok majd váltani, akkor a hAP Lite-ot közel árában el tudom adni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.