Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3451) user12 válasza bambano (#3450) üzenetére


user12
őstag

Nincs optimális feszültsége. A meghatározott értékek között működik mindenfajta értékkel (pl 15.71 volt-tal is), az előírttől alacsonyabbal nem indul el, ha magasabb feszültséget kötsz rá, akkor elfüstöl a tápkör.
Általános szabály, hogy adott környezetben a kisebb áram vagy feszültség kevesebb hőt termel. Más lapra tartozik, hogy ha megnő az áramfelvétel (pl. CPU vagy rádiós kártya több áramot kíván), akkor több hő is fog keletkezni

A megfelelő feszültség megválasztása több dologtól is függ - szerintem az egyik legfontosabb, hogy az áramforrás és a router között milyen hosszú vezetékszakasz található. Hosszabb vezeték esetén használj nagyobb feszültséget (pl. 28 V).
Nem írtad, hogy milyen fajta RB. Ha nagyobb teljesítményű, akkor inkább a magasabb feszültség legyen, így az áramfelvétel kisebb lesz (ami akkuk esetén nem elhanyagolandó paraméter).

Remélem tudtam segíteni :)

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#3452) schawo válasza bambano (#3450) üzenetére


schawo
titán

Belül (gondolom) úgyis egy dcdc-vel kezd, az elektronika nyilván fix feszt kap. Akkor meg tök mindegy.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3453) Bile Demon válasza bambano (#3450) üzenetére


Bile Demon
őstag

A 750r2 és 750gr3 is jobb hatásfokkal működik alacsony feszültségről, az optimum 9V körül van, de 12V-on is jobb a hatásfok, mint 24V-on. Kb. 10%-al vesz fel nagyobb teljesítményt 24V-on.

Bruhe

(#3454) schawo válasza Bile Demon (#3453) üzenetére


schawo
titán

10% két táp (mondjuk a mérés során használt 9 és a 24V-os) vesztesége között is van. Hacsak persze nem labortápon lett mérve.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3455) tkomlosi


tkomlosi
aktív tag

sziasztok,

egy rb750g-vel lenne problémám, már bekonfigurálva "örököltem"

az internet egy 50/50-es kapcsolat

amiből a le mindig meg van. a fel pedig kb. 2-5 között mozog.

nem a szolgáltatóval van baj, mert a mikrotiket kihagyva meg van a sebesség rendesen.

nincs semmilyen queue szabály beállítva.

mi lehet a probléma? hol kellene keresgélni?

köszönöm

(#3456) Ablakos


Ablakos
őstag

A router_ip/graphs a "kapcsolat elutasítva" eredménnyel jár a belső hálózat gépein. A manual nem sok mindent mond, mivel szinte triviális a beállítása.
/tool graphing interface print
Flags: X - disabled
# INTERFACE ALLOW-ADDRESS STORE-ON-DISK
0 all 192.168.200.0/24 yes

Mi tud itt még akadék lenni?

[ Szerkesztve ]

(#3457) user12 válasza tkomlosi (#3455) üzenetére


user12
őstag

Nincs beállítva Bandwidth korlátozás az interface-n?

[ Szerkesztve ]

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#3458) tkomlosi válasza user12 (#3457) üzenetére


tkomlosi
aktív tag

nincs. minden interface-re az rx és tx is unlimitedre van állítva

(#3459) poli27


poli27
veterán

Milyen mikit ajanlotok lte vetelere. Egy arbocra tennem ki mert kulterbe van jel belterbe nincs egy puszta kozepen. Es ez lenne a netvetelem.

(#3460) bambano válasza poli27 (#3459) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

lte vételére szakosodott mikrotik egy van. ez nem ismer minden nálunk is használt sávot.

vagy vehetsz olyan mikrotiket, amiben van mini pci-e csatoló, meg bele lte kártyát, amihez rakhatsz nagyobb nyereségű antennát.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3461) poli27 válasza bambano (#3460) üzenetére


poli27
veterán

és milyen antennát érdemes hozzá tenni, mert ugye ez nem 2,5 meg 5ghz, tudsz olyat is linkelni esetleg?

(#3462) bambano válasza poli27 (#3461) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezek elvileg mobilnethez méretezett antennák.

de szerintem a sima 2.4-es wifi antenna is sokat javít a vételen, még akkor is, ha nincs kihangolva rendesen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3463) nyilasmisi válasza bambano (#3460) üzenetére


nyilasmisi
tag

Ez azért nem teljesen igaz, valjuk meg.
Sajnos a B20-as 800MHz-es band-et pont nem ismeri ami pont hogy vidéken kellene.

Amíg ez nincs benne addig ez felejtős, pontosabban erősen kompromisszumos megoldás.

Vétel elött mindenképpen ellenőrizni kell, hogy az adott helyen melyik operátor milyen band-et használ, mert különben lesznek meglepetések.

(#3464) bambano válasza nyilasmisi (#3463) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mi a nem teljesen igaz?
lte-re szakosodott? mivel wifi nincs benne, csak 4g, ezért ez igaz.
nem ismer minden magyar mobilnet frekvenciát? ez is igaz.

tehát amit írtam, az teljesen igaz.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3465) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Új stabil(?) RouterOS főverzió: 6.39 (Current).
A 750Gr3-on már az fut itt. 3011-nél valami bugot írnak, hogy több partíció esetén kernel pánikol vagy mi. Az ittenin még egy régebbi 6.39-es RC-t használok, várom, hogy mik a további tapasztalatok.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3466) tkomlosi válasza tkomlosi (#3455) üzenetére


tkomlosi
aktív tag

érdekesség, hogy most nem a mikrotik kezeli a WAN porton a PPPOE kapcsolatot, hanem egy másik router, ahonnan a mikrotik kap egy fix ip-t és úgy van internet.

így minden tökéletes. lehet, hogy a mikrotik nem kezeli normálisan a PPPOE kapcsolatot?

(#3467) E.Kaufmann válasza tkomlosi (#3466) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Frissítetted a RouterOS-t?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3468) tkomlosi


tkomlosi
aktív tag

igen, most 6.39, de előtte sem volt jó

(#3469) bambano válasza tkomlosi (#3466) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem lehet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3470) tkomlosi válasza bambano (#3469) üzenetére


tkomlosi
aktív tag

az az érdekes, hogy egy teljesen szűz Mikrotikkel is kipróbáltam, amiben a gyári beállítások voltak, annyit csináltam csak, hogy beállítottam a PPPoE kapcsolatot, de így sem volt jó.

pedig itt nem kavarhatott bele nagyon semmi, mivel gyári beállításokon volt mikrotik

lenne még egy kérdésem:

valahogy megoldható VPN (PPTP) kapcsolaton keresztül, hogy ne csak az ip címek alapján lehessen megtalálni egy gépet, hanem netbios név alapján is?

köszönöm.

(#3471) bambano válasza tkomlosi (#3470) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

most kapásból nem tudom, hogy hány éve van itthon mikrotik a digis netemhez, ami pppoe-s, de sose volt vele semmi bajom.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3472) E.Kaufmann válasza tkomlosi (#3470) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

MTU gond esetleg? Ha lecsökkented 1400-1300-ra nem lesz jobb? Ugye eleve befelé kisebb csomag jön, kifele meg küldené a nagyobbat, ami nem megy át, aztán addig tili-tolizik a két oldal míg csak átmegy egy csomag. Bocs a nagyon ponyva megfogalmazásért.
A kommerszebb egyszerűbb routerekben alapértelmezett egy kisebb MTU érték, viszont a Mikrotiknél, ha jól rémlik, 1500 az alapérték.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3473) tkomlosi


tkomlosi
aktív tag

igen, 1500 az alapérték. 1400 és 1500 között játszottam, de nem lett jobb.

szolgáltatóval egyeztetve, a többi ügyfélnél, ahol mikrotik van, ott is 1500-on van.

de sehol nem volt RB750-es mikrotik és a másik amivel tudtam próbálkozni az is RB750-es. lehet ennek semmi köze hozzá, de kizárni nem tudtam

ami most helyettesít a WAN funkciót, az egy D-Link eszköz, azon az MTU 1492 és megy hibátlanul

[ Szerkesztve ]

(#3474) bambano válasza tkomlosi (#3473) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a tűzfalba szoktak tenni clamp-mss szabályt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3475) tkomlosi válasza bambano (#3474) üzenetére


tkomlosi
aktív tag

köszi, ezt majd kipróbálom

netbios problémára valaki?

(#3476) E.Kaufmann válasza bambano (#3474) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

A 39-esnél ezt írták:
!) ppp - implemented internal algorithm for "change-mss", no mangle rules necessary;

Bár külön nem említi a PPPoE-t .

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3477) bacus válasza tkomlosi (#3475) üzenetére


bacus
őstag

tudod, hogy műküdik? wins szerver van?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3478) bacus válasza bacus (#3477) üzenetére


bacus
őstag

esetleg ez?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3479) bacus válasza tkomlosi (#3455) üzenetére


bacus
őstag

Egyébként az Rb750G nem egy erős eszköz, bármi leterheli a procit máris gond van, nem irtad, ki a szolgáltató, de T-com pl beengedi kivülről az udp 53 dns portot, amire ha nyitva van a net felé, hamar rá is kattannak és úgy kiterhelik a kis routert, hogy örülni kell ha egyáltalán van utána upload !!

Kezd a tűzfal rendes beállításával, hátha megoldódik a gondod.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3480) Pilok


Pilok
tag

Sziasztok!

Az lenne a kerdes, hogy van egy telenoros mobilnet(simkartya) és azt hogy mint tudnam összedrotozni a mikroval.Kis penzben kellene gondolkozni, mivel nem csak ez a koltseg van egy lakasfelujitasnal. Mas megoldas nem johet szoba mivel csak DSL szolgaltatas van a kornyeken, a mobilnet meg hozza a 120/50-et.

Neztem hogy az usb-s megoldas nem nagyon jatszik mivel 30MBit/s amit ki lehet hozni belole az usb port korlatozasai miatt. Melyik board es kartya parost tudnatok ajanlani? Esetleg egyeb megoldas? Felreertes ne essek nem fillereskedni akarok, de nem szeretnek tobbett kolteni ra mint amennyit muszaly.

(#3481) E.Kaufmann válasza Pilok (#3480) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Hol nézted azt a 30MBit/s-et? Az USB 2.0 biztosan többet tud, esetleg az eszköz vagy a router nem bírja a maxot a PPP kapcsolat miatt, bár mintha a 4G-s stickek már nem ppp-t használnának. Sajna az olcsó pont hogy egy mikrotik webstickkel (pont mobilnettel próbálok egy 750gr3-at, stabil, de a környezeti okok miatt nem valami combos, az biztos, hogy nem a router hibája), de ha viszább olvasol van 4g modemes miki, csak épp tetőtre való iránítrott antennás és nem minden frekit támogat, valamint 3g-t semmilyen módon nem támogat.
Amúgy nem olyan vészes az a 30MBit/s. Kint cégnél kevesebben osztozik 30 ember, itthon meg 30-as netem van 3 emberre (4 MBit upload). A Mikrotikkel meg lehet szép QoS szabályokat csinálni. (a cégnél is ezért nem vertek még agyon a lassú net miatt :D )

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3482) Zwodkassy válasza Pilok (#3480) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Ha nem akarsz USB-t, akkor vmilyen miniPCIe csatolóval rendelkező RouterBoard, és bele egy Sierra Wireless 3G/4G kártya. Erre tudsz rakni antennát is.

(#3483) m0ski válasza m0ski (#3391) üzenetére


m0ski
aktív tag

Sziasztok!

A korábbi probléma azóta is megvan, viszont figyelmes lettem valamire.
DIGI net van, és eddig be volt kapcsolva az IPv6 a Mikrotiken, működött is, minden kliens kapott IP címet. Ma elkezdtem jobban belenézni, és 3 napos lease time-ot láttam a PPPoE-n kapott IPv6 címre.
Ami gyanússág teszi a dolgot, hogy pont az éjjel járt le a 3 nap, és a párom ma reggel panaszkodott, hogy a Redmi 2-n böngészőből lassú a Facebook.

Most letiltottam az IPv6 csomagot, hogy kiderüljön, ez okozza-e a problémát, de találkozott valaki hasonló problémával Mikrotik-DIGI-IPv6 összeállítás esetén?

(#3484) WolfLenny


WolfLenny
senior tag

Sziasztok!

Adott egy MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN router. Szeretnénk hozzá venni POE-s AP-t.
A kezelhetőség miatt mikrotik AP-ra gondoltunk. Melyiket ajánljátok?
Kb. 10-15 ember lógna rajta

(#3485) macimeister


macimeister
aktív tag

Sziasztok!

RB941-2nD-TC eszközt rá lehet csatlakoztatni egy már meglévő WIFI hálózata úgy, hogy utána még csinálhatok egy virtual AP-t másik tartománnyal? Ha igen akkor egy rövid mutatónak is örülnék mert eddig mé nem sikerült nekem.

(#3486) bacus válasza macimeister (#3485) üzenetére


bacus
őstag

Miért ne lehetne?

Rövid mutató.. :))

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3487) macimeister válasza bacus (#3486) üzenetére


macimeister
aktív tag

Köszi, ennél komolyabbra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

(#3488) user12 válasza WolfLenny (#3484) üzenetére


user12
őstag

Hello

mAP lite?
[link]

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#3489) bacus válasza macimeister (#3487) üzenetére


bacus
őstag

Mivel nem kaptál választ, lehet egy picit jobban ki kellene fejteni, hogy mit is szeretnél.

Ha tudsz a mikrotiken egy wifi ap-t konfigurálni, és tudsz virtual Ap-t is konfigurálni, akkor a meglévő hálózathoz lanon csatlakozva összebridgelve a megfelelő AP-t a megfelelő bridge-el, már kész is vagy. (a két bridge interface kapjon ip-t a két alhálózatból) Semmi más nem kell, ha van dhcp fog kapni onnan ip-t, átjárót a csatlakozott kliens.

Ha wifin akarsz csatlakozni és AP-t is akarsz, akkor ezt nem tudod egy fizikai wifi interface-el megoldani, ha az emlitett routerben csak egy van, akkor két ilyen eszköz fog kelleni a repeater funkció megvalósításához.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3490) bakonyip95


bakonyip95
tag

Sziasztok!
Nem tudom mennyire emlékeztek rám, még mindig 6db mikrotik ap-t szeretnék capsmannel vezérelni és ehhez keresek controllert, ami csak controller, mivel van külön egy cisco router.
Kettő néztem ki, szerintetek melyiket vegyem?
-RB951Ui-2HnD
-RB952Ui-5ac2nD

Wifijére nyilván nincs szükség, így az nem mérvadó, hogy a 952es ac-s!
Válaszokat előre is köszönöm! :R

(#3491) bacus válasza bakonyip95 (#3490) üzenetére


bacus
őstag

Én emlékszem, meg arra is, hogy már 3x kaptál rá választ (szerintem).

capsmannak én egy picit erősebb eszközt vennék, de ha a felhasználószám kicsi, akkor mind a kettő lehet elég. Ergo vedd a piros gyöngyházfényűt, ha csak ez a két típus jöhet szóba.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3492) Zwodkassy válasza bacus (#3491) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Szerintem is volt már rá válasz. No mindegy! Mivel 6db AP-val kéne mennie, jobb lenne gigabit portos modell (a forgalom miatt). Mondjuk:
RB951G-2HnD vagy Hex (Rb750Gr3).

[ Szerkesztve ]

(#3493) bakonyip95 válasza Zwodkassy (#3492) üzenetére


bakonyip95
tag

Pontosan erre a két típusra még nem volt válasz és mivel ez van számunkra a megfizethető kategóriába, emiatt tettem fel a kérdést.
A héten be is szerzem az eszközöket és megkezdem a konfigurálgatásukat, végleges beüzemelés csak a nyár elején várható, de remélem minden rendben lesz!
Köszönöm a válaszokat és segítésget! :)

(#3494) Zwodkassy válasza bakonyip95 (#3493) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

CAPsMAN esetében azért tájékozódj egy kicsit : Local Forwarding vs CAPsMAN Forwarding témakörben. Szerintem

(#3495) szegedilaci


szegedilaci
tag

Sziasztok, L2tp vpn problémám van. Adott egy mikrotik router és hiába hoztam létre az L2tp kapcsolatot nem működik.

(#3496) user12 válasza szegedilaci (#3495) üzenetére


user12
őstag

Szia

Javíts(atok) ki ha tévedek....az IPSEC szervernél v6-os címet adsz meg, a peer-nél pedig v4-et? :U

[ Szerkesztve ]

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#3497) Ablakos


Ablakos
őstag

A forward láncra valaki légyszi' mondjon tanácsot, miért nem esik bele minden (forward láncra menő) csomag.
Az utolsó dropba még bőven jut, csak nem tudom milyen csomagok jutnak edáig.

0 D ;;; special dummy rule to show fasttrack counters
chain=forward action=passthrough

1 ;;; drop invalid connection to internet
chain=forward action=drop connection-state=invalid log=no log-prefix="frwd-invalid-"

2 XI ;;; Bogon list drop
chain=forward action=drop src-address-list=bogons log=no log-prefix=""

3 ;;; FastTrack connection
chain=forward action=fasttrack-connection connection-state=established,related log=no log-prefix=""

4 XI ;;; Drop new connections from internet which are not dst-natted
chain=forward action=drop connection-state=new connection-nat-state=!dstnat log=no log-prefix=""

5 ;;; Allow forward traffic LAN >> WAN
chain=forward action=accept connection-state=established,related log=no log-prefix=""

6 XI chain=forward action=drop log=no log-prefix=""

[ Szerkesztve ]

(#3498) szegedilaci válasza user12 (#3496) üzenetére


szegedilaci
tag

Hol látod a hibát? Én már annyit foglalkoztam vele esküszöm nem látom. Ja látom mire gondolsz.

[ Szerkesztve ]

(#3499) bacus válasza Ablakos (#3497) üzenetére


bacus
őstag

Olvasd a szabályaid..

eldobod az invalidokat
a related, established fasttrack elfogadása
a related, established de nem fasttrack elfogadása

idáig mi jut el? milyen state-jei vannak még a csomagoknak? invalid, established, related, és még milyen?

hát az újak, nem? És hogy keletkeznek újak? bentről-ki (srcnat), meg kintről be (dstnat).
de vajon, a letiltott 4. szabályod mindegyikkel foglalkozik/foglalkozott?

tehát a 3. és 4. szabály közé kéne valami ami mondjuk a belső hálóról kifele induló csomagokat, addig is amíg nem válnak relateddé elfogadja.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#3500) Boborján


Boborján
tag

Sziasztok!

Ma akadozott a net és be akartam lépni, a routerbe megnézni mi a porbléma. Egy vacak TP-link 340G osztja netet. Mikor be akartam lépni a konfig felületre véletlen a 192.168.0.1-en akartam nem a 192.168.1.1-en. Na most azt tapasztaltam, hogy a 0.1-es végződésű felületen egy MicroTik belépés fogadott. Egész pontosan a RouterOS v6.29.1 verziója. Gyári adatokkal ami ha minden igaz Admin és üresen hagyott jelszó mező, nem tudtam belépni.
Arra gondoltam, hogy valamelyik infos szobatársam a tudtom nélkül megváltoztatta. Ám mikor az 1.1-es felületen akartam belépni ott a TP -link rendes kezelő felülete jött be és minden úgy nézett ki mint régen.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a két felület meg fér egymás mellett vagy mi ez? :D Full nem vágom mi van.
És ha rajta van a Microtik Os akkor, hogy tudom eltávolítani? Mivel az Én routerem így nagyon cseszi a csőröm, hogy belenyúlkálnak.

Válaszokat előre is köszi :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.