Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14451) Shkiz0 válasza Statikus (#14450) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Ez szoftver függő nem csak hardware :)

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#14452) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Van egy hap ac2-m itthon. Szeretném kipróbálni a béta hetes firmwaret, mert sokak szerint már használhatóan stabil ezen a típuson. Viszont szeretném valahogy meghagyni a lehetőséget a downgradere. A legjobb lenne, ha egy usb stickre tudnám kiírni a béta verziót, majd azt bootolni. A mikrotik boot sorrendnél láttam egy first flash then nand-hoz hasonló opciót. Gondolom itt nem az usb flash drivera gondol. Így az USB kiesik? :F

Ha frissítek, utána lehet downgradelni vissza hatos fw-re? A bootloader is a régi lesz újra? Van valami hátulütője a műveletnek?

Köszi! :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14453) Shkiz0 válasza Mr Dini (#14452) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Ha frissítek, utána lehet downgradelni vissza hatos fw-re? A bootloader is a régi lesz újra? Van valami hátulütője a műveletnek?

1: A jelenlegi jól működő rendszeredről csinálsz egy backupot.
2: Felrakod a 7-es RC1-et, és a wifiwave2 csomagot.
3: Próbálgatod ahogy akarod.
4: Ha vissza akarsz térni akkor fogod, és uninstalálod a wifiwave2 csomagot, majd downgradelsz arra ami most is fent van. (nem feltétlen kell egyeznie de ajánlatos)
5: ha megvolt akkor az 1.-es pontban lévő backup fájlnak mehet a restore és visszaáll minden a régi kerékvágásba.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#14454) pitiless válasza Shkiz0 (#14453) üzenetére


pitiless
senior tag

Ac2-re a wifi wave2 nem fog felmenni...

(#14455) Reggie0 válasza Shkiz0 (#14453) üzenetére


Reggie0
félisten

rb4011, audience, ac3. Csak ezek tudjak, es rb4011-en a 2G wifi nem fog mukodni.

(#14456) pitiless válasza Reggie0 (#14455) üzenetére


pitiless
senior tag

Illetve ugrik a CAPSMAN is (már akit érint).

(#14457) Shkiz0 válasza Reggie0 (#14455) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Latszik, hogy keso volt mert annak ellenere hogy latom irta milyen eszkoz abba voltam, hogy ac3 🙈😂

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#14458) adika4444 válasza Reggie0 (#14449) üzenetére


adika4444
addikt

Haverom szerint 10+ éve méricskélték, hogy a Wi-Fi-k a megengedett adásteljesítménnyel üzemelnek-e. Személyes tapasztalatom nincs, akkoriban még igen fiatal voltam az ilyesmihez:D

Szerk: Fenntebb láttam a szenegálos trükköt, 5Ghz-n tudtommal ma is méricskélnek, hogy nem zavarja-e semmi az időjárási radarokat.

[ Szerkesztve ]

üdv, adika4444

(#14459) E.Kaufmann válasza adika4444 (#14458) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Kültéren lehet gond, pláne, ha úgy mókolod, hogy bezavarja az időjárás radarokat is. Egyébként, ha jól be van irányítva pl a PtP link, és véééletlenül elcsúszna az a fránya TX power, még nem biztos, hogy azonnal rádszállnak ;]
Mondjuk friss rádióval, rendes antennákkal nem is jó, ha tökig van húzva.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14460) Reggie0 válasza adika4444 (#14458) üzenetére


Reggie0
félisten

Mivel ISM sav, igy nem erdekel senkit, csak a fizetos frekvenciakon ne okozzon interferenciat, vagy a radaroknal.
Csak azt merik maguktol, amibol penz van, vagy kormanyzati. Az ISM es egyeb ingyenes savoknal, csak bejelentesre mennek ki, ha valakinek problemat okoz es nem lehet lerazni. De mivel a haz fala jocskan levesz a jelbol igy joval nagyobb teljesitmeny eseten lehetne problema.

[ Szerkesztve ]

(#14461) adika4444 válasza E.Kaufmann (#14459) üzenetére


adika4444
addikt

+ #14460 Reggie0

Köszi!

üdv, adika4444

(#14462) FeriPapa2


FeriPapa2
tag

Van egy "h AP ac lite" RB952Ui és a környékén egy LG OLED tv-m. A routert 2,4 GHz-n "okos" cuccokhoz - érzékelő, kapcsolók stb -hez használom. A tv másik, a telekomos hálózaton - más IP tartomány - van kábelen. A wifije inaktív. A jelenség: Ha kikapcsolom a tv-t 90% esetben a 2,4-es wifi tartományról az eszközök nagyobb része, de nem mind, lecsatlakozik majd egy percen belül vissza. Kábelen a router is kapcsolódik a telekomos modemhez az internet miatt. Esetleg tud valaki valami magyarázatot a jelenségre? Nagyon idegesítő! Előre is köszönöm!

(#14463) Reggie0 válasza FeriPapa2 (#14462) üzenetére


Reggie0
félisten

Elektromagneses inkompatibilitas.

[ Szerkesztve ]

(#14464) FeriPapa2 válasza Reggie0 (#14463) üzenetére


FeriPapa2
tag

Kösz sokat "segítettél"!

(#14465) Reggie0 válasza FeriPapa2 (#14464) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem segitseget kertel, hanem azt, hogy mondjuk meg mi a jelenseg magyarazata.
"Esetleg tud valaki valami magyarázatot a jelenségre?"

[ Szerkesztve ]

(#14466) FeriPapa2 válasza Reggie0 (#14465) üzenetére


FeriPapa2
tag

Jó, rendben! És hogyan lehetne normális működésre bírni a rendszert. Mert így nyilván nem az. Ebben tudnál tanácsot adni? Vagy valaki más?

(#14467) E.Kaufmann válasza FeriPapa2 (#14462) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Fix frekvenciát belőni 2.4GHz-en, csatorna szélességét 20MHz-re állítani, ha ezer százalék, hogy nincs L2-es kapcsolat a TV és a wifi eszközök között. Biztosan nem csatlakozik fel a TV a wifire?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14468) Reggie0 válasza FeriPapa2 (#14466) üzenetére


Reggie0
félisten

Probald:
1. a TV es a router kozott a tavolsagot novelni
2. mas konnektorba dugni ezeket
3. a TV-ben a wifit letiltani, ha van benne.
4. ha ezek nem segitettek, akkor a TV iranyabol az antennat arnyekolni

Szolj, h melyik eseten erzel valami valtozast, abbol lehetne kovetkeztetni, hogy kb. mi is tortenik, mert a zavar tobbfele modon is eljuthat a routerig/eszkozokig.
Sajnos EMC szempontbol ezek az eszkozok nem vedettek, csak 2-es osztalyuak. Azaz csak tonkremenni nem fognak az EMC-tol, de a mukodesuket megzavarhatja.

[ Szerkesztve ]

(#14469) iceQ!


iceQ!
addikt

Hello,

Egy jó ideje már a nyomtatás sz@r otthon. Van a lakásban CAPsMAN (wAP + hAP Ac2), arra van egy mAP csatlakoztatva pseudobridge-el mivel máshogy nem tudtam megoldani, hogy legyen hálózat a nyomtatónál. Előtte egy Asus routerrel oldottam meg + OpenWRT, ezzel atom stabil volt, viszont egyszer megadta magát. Így azt gondoltam hogy a konfigba széthulott valami és váltottam a mAP-ra.

Szóval egy darabig ment, most folyamatosan offline a nyomtató. Viszont, ha fellépek VPN-re akkor én elérem és tudok is nyomtatni. Otthonról még pingelni sem lehet egyik laptopról sem.. Mi lehet a gond? :F

LOG, ez ismétlődik X percenként.

xx:xx:xx:xx:xx:xx@mAP-Cap-2.4Ghz disconnected, received deauth: sending station leaving (3)

xx:xx:xx:xx:xx:xx@hAP-CAP-2.4Ghz connected, signal strength -67

[ Szerkesztve ]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14470) xxxx.x


xxxx.x
tag

Sziasztok!
Kültéri Wifi AP-ra keresek megoldást.
Két db Hikvision kamerához kellene, amik kb 30m-re lennének. Egyben az udvari Wifi is erről menne. (Nem kell Gbit-es sebesség)
Szabad rálátás szélcsendben megoldott, de viharos időben belóghat pár faág :), amúgy falusi kertes ház. A szomszédon kívül más nem "szolgáltat" Wifi-t.
2,4G mindenképp kell, az 5G nem fontos.
A központ egy hAP ac2, a házban 3db cAP AC lefedi a területet.
Elsősorban a Mikrotik kínálatából kellene, de akár más gyártó termekével is megbarátkoznék. A POE táplálás mindenképp kell, nem szeretnék villanyt kihúzni.
Mit tudtok ajánlani?

(#14471) Lenry válasza xxxx.x (#14470) üzenetére


Lenry
félisten

wap ac ?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14472) FeriPapa2 válasza Reggie0 (#14468) üzenetére


FeriPapa2
tag

Most nem vagyok otthon, de a 2., 3. pont kilőve. A router szünetmentes tápon van. A tv wifije ki van kapcsolva. Igaz a router a tv-hez közel van. Majd hétfőn elrakom távolabb. Kösz a tanácsokat!

(#14473) xxxx.x válasza Lenry (#14471) üzenetére


xxxx.x
tag

Ez egy picit elbizonytalanított.
Elég lehet a teljesítménye?

5000-rel drágábban mANTBox 2 12s, bár ebben nincs 5GHz.
Kétszer annyiért mANTBox 52 15s és így a szomszéd faluban is elérem az otthoni netet :) Amolyan ágyúval verébre...

Esőmentes időben kiviszem az egyik cAP AC-t és letesztelem, hogy mit tud. Talán ad valami támpontot. :W

(#14474) iceQ! válasza iceQ! (#14469) üzenetére


iceQ!
addikt

Megoldva.

Úgy tűnik hogy egy mAP nem elég a nyomtatónak. Gyenge a jel, úgy tűink mintha a hálózaton lenne, de mégsem.

Ismét megicsnáltam a pseudobridge-t az ASUS routerral (+ openwrt), ezzel már stabil.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14475) jerry311


jerry311
nagyúr

GeoIP-re van valami értelmes megoldás?
Amit eddig találtam az kb. ilyen 1000 soros IP lista a mindenféle /22 subnetekkel...

(#14476) Reggie0 válasza jerry311 (#14475) üzenetére


Reggie0
félisten

Milyen mas megoldast tudnal elkepzelni?

(#14477) Zwodkassy válasza jerry311 (#14475) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hát ez ilyen ! :-)

(#14478) E.Kaufmann válasza jerry311 (#14475) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Cloudflare.
Valaminek kezelni és frissíteni kell a listákat. Mondjuk megértem, ha félted a flash-t az írásoktól.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14479) Zwodkassy válasza E.Kaufmann (#14478) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hát azért olyan sűrűn nem kell azt frissíteni. Max havonta egyszer, de szerintem még az is túlzás.
Nem nagyon változnak már az IPv4 kiosztások

(#14480) vmk


vmk
tag

Sziasztok,

Szeretnék csinálni egy scriptelt config backupot, amit feltöltök FTP-re.
Ez a kiindulási pont, ami működik is:
/system backup save name="123456"
/tool fetch address=192.168.88.1 src-path="123456.backup" \
user=xxxxx mode=ftp password=xxxxx \
dst-path=/Backup/Mikrotik/123456.backup upload=yes port=21

A következő problémával állok szemben:
mindig ugyan abba a könyvárba megy a mentés, de így az utolsó fájlt mindig felülírja. Nekem arra lenne szükségem, hogy megőrízzem az összes fájlt.

Amit próbáltam:
A backup készítéskor meg tudom adni, hogy dátummal mentse el a .backup fájlt pl így:
/system backup save name=([/system identity get name] . "-" . [:pick [/system clock get date] 7 11] . [:pick [/system clock get date] 0 3] . [:pick [/system clock get date] 4 6]);

Ez viszont a feltöltésnél nem működik, mert nem tudom megadni a dst-path=/Backup/Mikrotik/123456.backup -nál az "123456" helyett, mint cél fájl név.

Hogyan lehet megoldani, hogy az FTP-re mentett fájl neve is mindig változzon a forrás névnek megfelelően?

(#14481) m0ski válasza vmk (#14480) üzenetére


m0ski
aktív tag

Szia!

Én az alábbi scriptet használom, a tiédhez hasonlóan ugyanúgy benne lesz a dátum is a fájlnévben.

###### months array
:local months ("jan","feb","mar","apr","may","jun","jul","aug","sep","oct","nov","dec");

###### get time
:local ts [/system clock get time]
:set ts ([:pick $ts 0 2].[:pick $ts 3 5].[:pick $ts 6 8])

###### get Date
:local ds [/system clock get date]

###### convert name of month to number
:local month [ :pick $ds 0 3 ];
:local mm ([ :find $months $month -1 ] + 1);
:if ($mm < 10) do={ :set mm ("0" . $mm); }

###### set $ds to format YYYY-MM-DD
:set ds ([:pick $ds 7 11] . $mm . [:pick $ds 4 6])

###### get system name
:local sysname [/system identity get name];

###### create filename
:local filename ([$sysname]."-".[$ds]."-".[$ts].".backup")

###### create backup file
/system backup save name=$filename;

###### upload file via FTP
/tool fetch address=192.168.0.2 src-path="$filename" user=user mode=ftp password=pass dst-path=("mikrotik/$filename") upload=yes

(#14482) vmk válasza m0ski (#14481) üzenetére


vmk
tag

Köszönöm szépen, ez teljesen jól működik valóban!

(#14483) amargo válasza vmk (#14480) üzenetére


amargo
addikt

Ugyan nem ftp-re ment, de ötlet merítésnek jó lehet: [link]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#14484) vmk válasza amargo (#14483) üzenetére


vmk
tag

Köszi. Innen indultam, de az FTP jobb nekem.

Még kiegészíteném az előzőt, hogy lemaradt a fájl törlése az eszközről, azt így oldottam meg:
# delete created file from flash
/file remove [find where name="$filename"]

(#14485) m0ski válasza vmk (#14484) üzenetére


m0ski
aktív tag

Én ezt egy külön scripttel csinálom vasárnaponként.
De ez már egyéni preferencia kérdése.

(#14486) ekkold válasza vmk (#14484) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Igazából find nélkül is működik a törlés:

# várakozás, majd a backup fájlok törlése a router tárolójából
:delay 50
/file remove "$filename.rsc"
/file remove "$filename.backup"

Annyi az eltérés, hogy én nem csak backup-ot csinálok, hanem exportot is (van amikor az az előnyösebb), és mailban küldöm. De ez fent van a weblapomon is.
Egyébként a routerek egy része esetében van /flash alkönyvtár, ami valóban a flash-en van tárolva, a gyökérkönyvtár viszont RAMdiszk, ami nem írodik a flash-re (és erre a célra ez a jobb megoldás).

[ Szerkesztve ]

(#14487) vmk válasza ekkold (#14486) üzenetére


vmk
tag

Köszi a választ. Próbáltam így, ahogyan írtad te is, de nem törölte ki, ezért csináltam a find-al. Ránézek mégegyszer.

Az export nagyon jó lenne. Próbálgattam is, de odáig jutottam, hogy létrejön a fájl normálisan, majd 0byte-al tölti fel az FTP-re és nem is törlődik a Files-ból.
Raktam be delay-t, de nem segített.
Ha letöltöm manuálisan a gépemre, akkor ott persze jó.
Esetleg erre valami ötlet?

Magam is így láttam, hogy a kettő együtt (backup és export) lenne a legjobb megoldás.

(#14488) ekkold válasza vmk (#14487) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A weblapon levő script jól működik. Ha abból kiszeded az emailt küldő sort, annak a helyére berakhatod az FTP-vel küldő parancsot...

(#14489) vmk válasza ekkold (#14488) üzenetére


vmk
tag

Ki fogom próbálni, de én is ezeket a parancsokat használtam.
Nem is annál a résznél van a gond, hogy létrehozza a backupot és az exportot. Hanem az FTP-re feltöltésnél csak a backup megy fel (majd törlődik is az eszközről) az export 0 byte lesz a szerveren és nem törlődik az eszközről. Mintha nem futna végig a script...
Olvastam, hogy talán az a konklúzió, hogy linuxos FTP szerverrel megy... De most azért nem szeretnék egy külön VM-et.

(#14490) bacus


bacus
őstag

Én is mailben küldöm a backupokat, hibátlan, időnként törlöm a régi leveleket. Persze nem mindegy, hogy hány routertől jön, nekem 100+ routerről, gmailben ez remekül kezelhető, törölhető, stb.

Ha már linuxos ftp-re kell feltölteni (az ügyfeleim sql adatbázis mentései azon jönnek), nem a feltöltő script végzi a törlést, hanem a linuxon van ütemezett script.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#14491) vmk válasza bacus (#14490) üzenetére


vmk
tag

& ekkold: Köszönöm a segítségeteket!
Nálunk 60 körüli eszközről van szó.
Ilyen jellegű céges adatokat biztosan nem fogunk emailezni, ezeket házon belül tartjuk.
Felőlem lehetne SMB is, de csak az emailre és az FTP-re találtam megoldást.

(#14492) bacus válasza vmk (#14491) üzenetére


bacus
őstag

Igazad van, de a legtöbb esetben nem tartalmaz semmilyen érzékeny adatot. Illetve de, mert ott vannak esetleg a vpn jelszavak, de mire megy vele, ha nem tudja hol éri el a routert?

Illetve a mail mehet akár belső levelező szerverre is, nem gmailre.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#14493) Reggie0 válasza vmk (#14491) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha titkositva van a konfig, akkor tok mindegy min kuldod. Ha nincsen, akkor az FTP max vpn mogott jo, mert az nem titkositott csatorna. E-mail-t legalabb tud ssl-lel kuldeni.

[ Szerkesztve ]

(#14494) vmk válasza bacus (#14492) üzenetére


vmk
tag

Jelszavak vannak, igen.
Nálunk a NAT szabályokból hamar kiderülne, hogy hol éri el a routert szerintem, de lehet, hogy tévedek.

Persze, lehet, hogy az lesz a végső megoldás. Még kipróbálok pár dolgot, amit kaptam tippet itt is akár és ha mégsem jó, akkor marad a belső levelezés.

Szerk.: Reggie0: FTP is házon belül megy, de jogos a felvetés.

[ Szerkesztve ]

(#14495) bacus válasza vmk (#14494) üzenetére


bacus
őstag

jó de mit kezd egy név jelszó párossal, ha nincs meg neki a router külső IP címe?

Ha mondjuk a routerben benne van a dyndns kliens is, vagy netán a dns statikus táblájába is felveszed mert úgy is fix a cím, vagy ... akkor tényleg lehet problémás.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#14496) m0ski válasza vmk (#14487) üzenetére


m0ski
aktív tag

Szia!

Az általam korábban bemásolt script végén ha a backup-ot export-ra cseréled, ugyanúgy működnie kell.
Nálam gond nélkül teszi a dolgát az FTP-re való áttöltés része is.

(#14497) vmk


vmk
tag

Újra nekifutottam és most már teljesen jól működik az export és a backup áttöltése is.

Köszönöm mindenkinek a segítséget.

(#14498) lionhearted válasza bacus (#14495) üzenetére


lionhearted
őstag

Azért jó, ha nem kerül be az internet nagy adatbázisába, mint lehetséges elem. :K

Tegnap még működött...

(#14499) E.Kaufmann válasza E.Kaufmann (#13867) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Na, kijött a 7.1 RC2.
Azonnal fel is lőttem a teszteszközömre, sima NAT konfig minimális QoS-el most már stabil(abbnak tűnik). Nem szakad meg percenként az RDP kapcsolat.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14500) E.Kaufmann válasza E.Kaufmann (#14499) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Elkiabálva :), csak szakadozik még :(
Jobb lesz, ha előröl kezdem a konfigot, hátha ott a gixer.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.