Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14401) Zwodkassy válasza Lenry (#14391) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Keep Alive Frames

(#14402) atiska007


atiska007
senior tag

Sziasztok!

Van arra lehetőség, hogy MAC alapján letiltsak internet hozzáférést adott eszközökön megadott időszakra (RB3011)?

Mittudomain!

(#14403) jerry311 válasza atiska007 (#14402) üzenetére


jerry311
nagyúr

Tűzfal szabályoknál létezik Src. MAC mező, Extrák közt pedig ott az ütemező, de még sosem próbáltam.
Viszont ha te kezeled a DHCP-t is, akkor akár kaphat static IP-t a kliens, és lehet IP alapon tiltani.

(#14404) atiska007 válasza jerry311 (#14403) üzenetére


atiska007
senior tag

IP alapon hol/hogyan kell tiltani?
DHCP-t kezelem, tehát static IP nem gond.

Mittudomain!

(#14405) E.Kaufmann válasza jerry311 (#14399) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ahogy a kolléga is írta a PCC a járható út, viszont ha nem egyforma a két kapcsolat, akkor pl a nagyjából (minél kisebb számokkal leírva, és én az upload sebességeket vettem inkább alapul) hasonló X : Y arányszám alapján létre lehet hozni X + Y darab PCC szabályt és ebből X darab az egyik connection-mark-ot teszi rá a kapcsolatra (ISP1_conn), míg Y darab a másikat(ISP2_conn). Tehát a példa alapján így kell módosítani:
...per-connection-classifier=both-addresses:[X+Y]/0...
...per-connection-classifier=both-addresses:[X+Y]/1...
...
...per-connection-classifier=both-addresses:[X+Y]/[X+Y-1]...
Valamint lehet játszani,ha jól emlékszem, a classifier típusával is, nem csak a both-adresses van.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14406) adika4444 válasza atiska007 (#14404) üzenetére


adika4444
addikt

Tűzfalon tiltod a címet (src-address a forward láncon). Ha meg több ilyen van, esetleg address-list-tel is lehet ügyeskedni.
Mi lenne amúgy a cél? A DHCP oldali statikus kiosztást elég egyszerű megkerülni, ha pl. egy IT-sebb beállítottságú gyerkőc korlátozása a cél, egy hozzáértő haver mindig lesz aki segít neki átállítani az IP-t.

üdv, adika4444

(#14407) kriszrap


kriszrap
tag

Sziasztok.
Van egy ismerősömnek egy Apple laptopja és be akartam állítani rajta l2tp de nem jött össze mindig azt írta log ba hogy wrong password .
Elő megosztásos kulcsal nem birkózik meg valamiért.
Beszúrom a IPsecem hát ha találtok benne olyat amin átsiklottam talán.
IPsec Profil:
0 * name="default" hash-algorithm=sha1 enc-algorithm=aes-256,aes-192,aes-128 dh-group=modp3072,modp2048,modp1024 lifetime=1d proposal-check=obey nat-traversal=yes dpd-interval=2m
dpd-maximum-failures=5

proposal:
0 * name="default" auth-algorithms=sha512,sha256,sha1 enc-algorithms=aes-256-cbc,aes-256-ctr,aes-192-cbc,aes-192-gcm,aes-128-cbc,aes-128-ctr lifetime=30m pfs-group=modp2048

hash-algorithm=sha1 át átállítom akkor a windows os gépek nem tudnak fellépni.

Segítségeteket nagyon megköszönném.

(#14408) FeriPapa2


FeriPapa2
tag

Van egy "h AP ac lite" RB952Ui és a környékén egy LG OLED tv-m. A routert 2,4 GHz-n "okos" cuccokhoz - érzékelő, kapcsolók stb -hez használom. A tv másik, a telekomos hálózaton - más IP tartomány - van kábelen. A wifije inaktív. A jelenség: Ha kikapcsolom a tv-t 90% esetben a 2,4-es wifi tartományról az eszközök nagyobb része, de nem mind, lecsatlakozik majd egy percen belül vissza. Kábelen a router is kapcsolódik a telekomos modemhez az internet miatt. Esetleg tud valaki valami magyarázatot a jelenségre? Nagyon idegesítő! Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#14409) jerry311 válasza atiska007 (#14404) üzenetére


jerry311
nagyúr

IP --> Firewall --> Filter Rules
Chain: forward
Src. address: az IP amit blokkolni akarsz
Extra --> Time: mikor akarod
Action: drop

(#14410) jerry311 válasza adika4444 (#14406) üzenetére


jerry311
nagyúr

Mindig van kerülőút, de ettől még nem kell rögtön atombombával menni egy légyre.

(#14411) ekkold válasza adika4444 (#14406) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ha MAC address-re veszi fel a tiltást, azt jóval nehezebb megkerülni. Bár emlékeim szerint linux alatt rel. könnyű megváltoztatni a MAC címet. Windows nem tudom, hogy enged-e ilyesmit.

A mikrotik bekonfigurálható úgy is, hogy csak a DHCP klienseket szolgálja ki, azaz ha nem kér DHCP-től IP címet, hanem statikusat állít be, akkor nem áll szóba vele a router, és nem továbbítja az IP csomagjait sem a switch része, LAN-on belül sem (mert nem lesz benne az ARP táblában).

[ Szerkesztve ]

(#14412) JóGéza válasza atiska007 (#14402) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Szia!
A Kid control alkalmas lehet.

[ Szerkesztve ]

(#14413) vkp válasza ekkold (#14411) üzenetére


vkp
aktív tag

Sajnos a mac alapú védelemnek harangoztak, windowsban, és mobil oprendszerekben is ott van a random hardware cím opció.

(#14414) ekkold válasza JóGéza (#14412) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Egész ügyes dolog, nem is tudtam, hogy van ilyen benne. Mostanában került bele?

(#14415) vkp válasza ekkold (#14414) üzenetére


vkp
aktív tag

Pár éve.

(#14416) ekkold válasza vkp (#14413) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A random hardware cím opciót is a hajára kenheti bárki, ha mondjuk csak adott MAC addresseket szolgál ki a rendszer (akik fel vannak véve a listába), minden más MAC address-t mondjuk korlátozott jogú vendégként kezel.

De wifin pl. használható wpa2-entrprise tehát, nem csak jelszó, hanem usernév/jelszó páros kell a belépéshez - bár ezzel még nem kísérleteztem. De így bármilyen MAC address vagy IP lehet, akkor is be van azonosítva. Ethernetem meg mondjuk PPPOE, ha nagyon muszáj...

(#14417) jerry311 válasza ekkold (#14416) üzenetére


jerry311
nagyúr

Akkor már inkább 802.1.x és digitális aláírás, de erre mondtam, hogy nem kell rögtön atombombát dobni a légyre.
Első körben elég az IP vagy MAC alapú tiltás, ha kikerüli, akkor lehet feljebb lépni.

Van ismerősöm, ahol akkor van WiFi ha fent van az MDM kliens (Meraki), abból viszont simán lehet tiltani dolgokat már a kliensen. Nem kell IP vagy MAC alapon vicceskedni, maga az eszköz nem enged fel a netre, vagy mondjuk nem indul el a Netflix/Facebook/akármi.

(#14418) vkp válasza ekkold (#14416) üzenetére


vkp
aktív tag

A wpa2 enterprise-hoz kell egy radius server és a mikrotik user manager nem kezeli (legalábbis amikor utoljára néztem még nem kezelte). Nekem egy daloradius van mögérakva.

(#14419) atiska007 válasza JóGéza (#14412) üzenetére


atiska007
senior tag

Köszönöm, ezt kerestem! :)
11 éves gyerek esti korlátozása miatt kell :)

Mittudomain!

(#14420) Statikus


Statikus
senior tag

Hogyan tudom belső IP és/vagy MAC address alapján kideríteni, hogy milyen csatlakoztatott eszközről van szó? Sajnos nincs host name beállítva és fogalmam nincs mi lehet.
Nem szeretnék minden eszközt kihúzgálni, vagy a wifiről kitiltani eszközöket.

Hol találok a vezetéken és/vagy wifin csatlakoztatott eszközökről listát, IP címmel, MAC addressel, host namemel, stb.

Köszi

(#14421) E.Kaufmann válasza Statikus (#14420) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Kiindulásnak ott a MAC cím:
[link]
vagy
[link]
A NIC, jobb esetben az eszköz gyártója kiderülhet a MAC cím alapján.
A legtöbb alaplap gyártóját jól beazonosítja pl a LanSweeper is MAC alapján, de pl egy intel lapos gépnél azt írta, hogy gép gyártója TP-link, mert bedöglött az alaplapi háló és egy külön kártyát használtunk :D
Nincs weboldala az eszköznek, ha beírod az IP címét a böngészőbe (ha pl nyomtató, IP telefon, router, AP vagy más konfig web oldalllal rendelkező eszköz lenne)?

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14422) Statikus válasza E.Kaufmann (#14421) üzenetére


Statikus
senior tag

Köszönöm, ez fantasztikus :)

IP alapján nem csatlakozik, az volt az első gondolatom, de a linkek segítettek.
Egy wifis kamera :)

[ Szerkesztve ]

(#14423) E.Kaufmann válasza Statikus (#14422) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

:R

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14424) Reggie0 válasza Statikus (#14422) üzenetére


Reggie0
félisten

MAC cimbol az utolso harom tagot nyugodtan irhatod 00-ra es akkor nem szivarogtatsz annyi informaciot magadrol :)

(#14425) Statikus válasza Reggie0 (#14424) üzenetére


Statikus
senior tag

Ezt nem értem, szerintem másra gondolsz, mint ami a kérdés volt.

(#14426) Statikus válasza Statikus (#14420) üzenetére


Statikus
senior tag

“Hol találok a vezetéken és/vagy wifin csatlakoztatott eszközökről listát, IP címmel, MAC addressel, host namemel, stb.“

Erre esetleg tudtok valamit?

(#14427) vkp válasza Statikus (#14426) üzenetére


vkp
aktív tag

IP-Arp

[ Szerkesztve ]

(#14428) jerry311 válasza Statikus (#14426) üzenetére


jerry311
nagyúr

ip arp print
interface bridge host print

(#14429) Lenry válasza Statikus (#14425) üzenetére


Lenry
félisten

azt jelenti, hogy nem kell az ilyen keresőkben végigpötyögnöd, hogy 8a:5f:67:43:21:65, hanem elég, hogy 8a:5f:67:00:00:00, mivel csak az első három mező szolgál az eszköz típusának azonosítására, a többi jó eséllyel csak egy sorozatszám, ami - mint olyan - már egyedi azonosításra is jó lehet.
(persze szubminimális az esélye, hogy emiatt fogják feltörni a géped, de óvatosnak lenni nem árt)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14430) Reggie0 válasza Lenry (#14429) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem feltoresre gondoltam, csak ha mar valaki ilyen oldalt uzemeltet, miert ne gyujtene be, hogy hol milyen MAC cimek vannak ill igy azt, hogy ki milyen eszkozoket birtokol konkretan. Aztan mehet guglinak meg mindenkinek, hogy finomitsak az adatbazisaikat.

[ Szerkesztve ]

(#14431) Statikus válasza Reggie0 (#14430) üzenetére


Statikus
senior tag

Már értem, köszi.

(#14432) Statikus válasza jerry311 (#14428) üzenetére


Statikus
senior tag

Köszönöm, az arp-t próbáltam, de egyik sem írja ki a host nevet. Nekem lelkes amatőrnek könnyebb lenne név szerint látni, de gondolom ez nem megoldható. :(

(#14433) Statikus


Statikus
senior tag

wifiwave2 rc1-t azt hiszem felraktam az audience-re, de a packages között nem találom.
Fileba behúztam, restart - így kell telepíteni ugye?
Hol találom a beállításokat, vagy hol látszódik, hogy fel van telepítve?

(#14434) Adamo_sx válasza Statikus (#14433) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Esetleg itt? (csak tipp):
> system package print

(#14435) Reggie0 válasza Statikus (#14433) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen.

Ha feltelepitetted utana a wifik konfiguracios oldala mashogy fog kinezni, mas elrendezesben es kicsit eltero tartalommal lesznek ott a beallitasok.
Illetve mar az interfeszek listajanal latod a valtozast, mert wlan1/wlan2/wlan3 helyett wifi1/wifi2/wifi3 neven szerepelnek.

Illetve a system/packages fulon csak ket csomag lesz: routeros es wifiwave2.

Ha nem latod akkor felmerul a kerdes, hogy felfrissitetted-e az OS-t a 7-es verziora.

[ Szerkesztve ]

(#14436) Statikus válasza Reggie0 (#14435) üzenetére


Statikus
senior tag

Látom kened vágod a lehetséges hibákat :)

OS 6.84.4 :)

Akkor most mehet a 7RC

(#14437) mrzed válasza Statikus (#14436) üzenetére


mrzed
senior tag

Először a 6.49beta54 -et kell telepíteni, az átírja a bootszektorokat, utána fog menni a 7.1rc1 felrakása. Ha jól emlékszem, az esetleges downgrade csak netinstallal fog menni.

[ Szerkesztve ]

(#14438) jerry311 válasza Statikus (#14432) üzenetére


jerry311
nagyúr

A MAC tábla megmondja melyik cím melyik porton található.
Az ARP tábla megmondja melyik címhez milyen IP tartozik. (ez lehet üres is, layer 2 switchet nem nagyon érdekli az IP)
Még a DHCP tábla (ip dhcp-server lease print) segíthet, de az is kétesélyes, mert ami nem beszélt a DHCP szerverrel az nem lesz benne. Illetve nem mutatja meg a portot sem.
Az említett 3 táblát szépen összefésülve egész tűrhető lista készülhet.

(#14439) Statikus válasza mrzed (#14437) üzenetére


Statikus
senior tag

6.84-re felment szó nélkül.
A bridge ports-nál volt 3 invalid, azokat átírtam wifi1-2-3-ra.

És mégsem megy a wifi :)
Wifi2-3 Disabled, egyet akarok életre kelteni először.

Wifi1
Mode: ap
Band: 2GHz N
Channel Width: üres, automata
Freki: üres, automata

Mit hagytam ki, miért nem megy a wifi vajon...

(#14440) Reggie0 válasza mrzed (#14437) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem kell netinstall, siman megy a downgrade.

#14439 Statikus: Be kell konfiguralni es engedelyezni. Az orszagot allitsd "Senegal"-ra wifi2 es wifi3-nal, hogy ne legyen DFS/CAC szivatas, ugy rogton feljon az interfesz. Kulonben akar soha sem indul el, vagy n*1 / n*10 percig tart frekitol fuggoen.

Tovabbi beallitasok:
- SSID: amit szeretnel
- Passphrase: szinten
- Authentitcation Type: WPA PSK, WPA2 PSK
- Band: 5GHz AC
- Mode: ap

[ Szerkesztve ]

(#14441) Statikus válasza Reggie0 (#14440) üzenetére


Statikus
senior tag

A Senegal-os trükköt köszönöm, mindjárt átírom.

A többi OK.

A wifi security profilt nem vette át az előző OS-ből, ezért nem ment. Egyelőre a 2G működik.

(#14442) Reggie0 válasza Statikus (#14441) üzenetére


Reggie0
félisten

Nm. Wifi1-nel a Mexico-t kell, azzal pedig +10 dBm jelerosseget nyersz.

[ Szerkesztve ]

(#14443) Statikus


Statikus
senior tag

Azt hiszem működik, telefonon 620-at mértem wifin, kábelen 980 :)

Jó lesz. Elég jó ez az Audience.
Köszönöm Reggie0-nek a segítséget a választáshoz.

(#14444) mrzed válasza Statikus (#14439) üzenetére


mrzed
senior tag

Bocs a félrevezetésért.
Kb 11 hónapja próbálkoztam a 7-es verzióval, akkor nem ment ilyen egyszerűen.

(#14445) Statikus válasza mrzed (#14444) üzenetére


Statikus
senior tag

Semmi gond, csak telepítés után olvastam, amit írtál. Biztos azóta "kicsit" javítgatták.

(#14446) adika4444 válasza Reggie0 (#14442) üzenetére


adika4444
addikt

Manapság a valótlan country használatából már nem lehet probléma?

üdv, adika4444

(#14447) Shkiz0


Shkiz0
nagyúr

Jól látom, hogy ebben a wifivawe2 csomagban nem lehet commentelni a felcsatlakozott eszközöket?

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#14448) Statikus válasza Shkiz0 (#14447) üzenetére


Statikus
senior tag

Igen, mert annyira kendidét még, hogy olyan bandet is ki lehet választani, amit nem is támogat a rádió :)

(#14449) Reggie0 válasza adika4444 (#14446) üzenetére


Reggie0
félisten

Miert lenne, volt ebbol valaha is problema itthon?

(#14450) Statikus


Statikus
senior tag

Ez az Audience egyre jobban tetszik nekem. Változtatja a CPU sebességét igény szerint.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.