Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14751) Marcelldzso válasza amargo (#14743) üzenetére


Marcelldzso
tag

köszönöm a plusz infót.
nálam debian vm végzi az ilyen jellegű dolgokat. :)

(#14752) iceQ!


iceQ!
addikt

Ma sikeres átállás volt wAP AC LTE6 Kit-ről hAP AC 3 LTE6 Kit-re.

Nagy szükság volt már erre, hogy egy kicsit jobb eszköz legyen a CAPs Manager.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14753) Lenry válasza iceQ! (#14752) üzenetére


Lenry
félisten

Miben érződik a csere a CAPs szempontjából?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#14754) amargo válasza Lenry (#14753) üzenetére


amargo
addikt

Írtam én is korábban, hogy nálam már egy restore se ment le, mert kevés a hely a wAP-ban..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#14755) iceQ! válasza Lenry (#14753) üzenetére


iceQ!
addikt

Ugyan azt a configot tettem vissza, viszont a honlapok sokkal gyorsabban bejönnek. Olyan mint ha minden el lenne cache-elve. wAP-nál nem volt "ennyire" pattogós a hálózat. Pedig mindkettőben ugyan az a modem van, illetve a hely nagyon kevés volt. Mire mindent beconfigoltam 60-70 MByte maradt dúrván. Az meg gyorsan elfogy, heti 1 restart kellett emiatt.

[ Szerkesztve ]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14756) Reggie0 válasza iceQ! (#14755) üzenetére


Reggie0
félisten

Eleg furan hangzik, leven hogy kb. csont ugyan az a ket proci.

(#14757) Statikus


Statikus
senior tag

Sziasztok, hülye kérdés, de kipróbálni nem akarom, mielőtt valaki meg nem erősít.
Lehet olyat, hogy a file-ba egyszerre másolom fel a ROS és a wifiwave frissítő fileokat, vagy kötelező külön, egymás után?

(#14758) E.Kaufmann válasza Statikus (#14757) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nekem mintha NTP csomaggal ment volna így a frissítés ROS6 alatt. :F

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14759) Shkiz0 válasza E.Kaufmann (#14721) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Lehet ez lesz.
Jovo heten ha lenne egy esos nap akkor lenne nemi szabad idom es megprobalnek egy linuxot feldobni amire meg elvben felmenne egy chr image virtualba.
Ha mukodik akkor jo lehet, ezzel annyi a negativum hogy legalabb p10 licence kell ami meg 100$

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#14760) Beniii06 válasza Shkiz0 (#14759) üzenetére


Beniii06
őstag

A +100$-al is megéri? Nekem ez már elég kompromisszumos megoldásnak tűnik, két 2.5-es port miatt és a virtualizációnál is lehetnek még meglepetések. Összegben hol fog tartani a project már? (csak kíváncsi vagyok megéri vagy kb egy árra jön majd ki egy RB5009-el, ami azért többet is tud jóval)

"Got any other secret weapons?"

(#14761) Shkiz0 válasza Beniii06 (#14760) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

6db 2.5G-s port van. 2db a lapon, es 4db a kiegeszito m2 foglalatos kartyan.
A licencet nem kell megvenni rogton, sot mukodeshez nem is lenne fontos de chr licenc eseten a free 1mbit, a kovetkezo lepcso pedig 1gbit/port limitet ad feltoltes iranyban. A kovetkezo a p10 ahol 10gbit a limit, sajna koztes nincs.
RB5009-el meg nem vagyok kisegitve, mert vegyem meg a routert, plusz kell melle egy 5 portos switch is amin 2.5G-s lan van.

Irtam a mikrotiknek is emailt es forumba is, hogy varhato 1-2 vagy max 3 honapon belul a fenti vezerlo tamogatasa.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#14762) adamthebrave


adamthebrave
csendes tag

Segítséget szeretnék kérni.

Apró hálózat: Mikrotik MIKROTIK CRS112-8G-4S, 2 db Asus XG-C100F kártya, Mikrotik modulok: S-35LC20D, a másik oldalra S-53LC20D.

Nem akar a rendszer működni. Winboxban látom a bedugott modulokat a switchben, de nem világítanak a hozzá tartozó kis ledek. A kártyák nem vesznek fel IP címet.

Mit és hogyan kellen állítani? Előre is ksözi.

(#14763) mrzed válasza adamthebrave (#14762) üzenetére


mrzed
senior tag

Én első körben úgy teszteltem a hasonló sfp+ modulokat, hogy mindkettőt a mikrotikbe dugtam, majd összekötöttem kábellel. Ha így létrejön a link, akkor a modulpár és a kábel rendben van, ha nem, akkor a modulban, vagy a kábelben kell keresni a hibát. Amennyiben a modul jó, akkor az asus kártya nem akarja "megenni". Sajnos a kártya eszközkezelőjében nálam sem látszik semmi információ a bedugott modulról, bár nekem nem asus kártyák vannak.

[ Szerkesztve ]

(#14764) user12 válasza adamthebrave (#14762) üzenetére


user12
őstag

+1 mrzed
És előtte nézd meg, hogy Single Mode kábel köti-e őket össze. (a kábelen jelölve van sm azonosítóval)

Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

(#14765) adamthebrave válasza mrzed (#14763) üzenetére


adamthebrave
csendes tag

Köszönöm, a direkt összeköttetés a switch két portja között megy, vagyis felvillantanak a visszajelző ledek, így az Asus kártya lehet a ludas.

Milyen PCI-E kártyát javasoltok ezekhez a Mikrotik modulokhoz?

(#14766) iceQ!


iceQ!
addikt

Sziasztok,

FB és YouTube oldalakat ki hogyan blokkolja? Lassan szükségem van rá, viszont a Layer 7el nem működött.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14767) Beniii06 válasza iceQ! (#14766) üzenetére


Beniii06
őstag

Attól függ hova kell. Erről volt egy hosszabb vita itt a topikban régebben(munkahelyen hogyan lehet letiltani ezeket az oldalakat) és az lett az eredmény, hogy nincs 100%-os megoldás, mert mac/ip átíras, proxy, vpn-el kikerülhető a tiltólista/csomag ellenőrzés és akkor ott van a "mobilról osztok netet" eset is.

Akkor van esélye működni, ha whitelistet használsz vagyis csak azt engedélyezed, amit használni szeretnél, de ez erős kompromisszum, nem igazán kivitelezhető szerintem, főleg otthoni környezetben.

"Got any other secret weapons?"

(#14768) Reggie0 válasza iceQ! (#14766) üzenetére


Reggie0
félisten

Layer7 blokkolas felejto, az csak http-re megy, https-re nem, mert a titkositassal nem tud mit kezdeni.

(#14769) Multibit válasza iceQ! (#14766) üzenetére


Multibit
veterán

Mi a cél? Ha az, hogy a dolgozó munkaidőben ne használjon FB-ot, YT-ot, akkor felejtős a dolog. A “mobilról osztok netet" esetben semmit sem tehetsz. Amúgy még DNS alapú blokkolást szoktak alkalmazni, de az sem 100-as.

[ Szerkesztve ]

(#14770) iceQ! válasza Multibit (#14769) üzenetére


iceQ!
addikt

Otthonra lenne egyébként. Szolgáltató váltás lesz,s míg nem kötik be az új vonalat addig egy 60GB limites netet használnánk otthon. Na most előszeretettel használja mindenki a YT-t FB-t + stream. Stream-et tudom tiltani egy access list-el, tehát a tv-k nem tudnak csatlakozni a WiFi-hez, más eszközön pedig nem néz senki sorozatot. Hiába szólnék hogy nincs YT, biztos pörögne egész nap :D Eflogy az adatkeret az gázabb, mivel nem tud asszonypajtás otthonról melózni.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14771) Multibit válasza iceQ! (#14770) üzenetére


Multibit
veterán

Mikrotiken nem tudom, hogy milyen lehetőségek vannak. Nekem OPNsense alatt rendelkezésre áll a Sensei kiegészítő, azzal blokkolható a FB, YT.

(#14772) iceQ! válasza Multibit (#14771) üzenetére


iceQ!
addikt

HomeAssistant szerver fut a házban, lehet akkor arra lökök egy ADGUARD-ot és úgy fogom tiltani a FB és YT-ot.

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#14773) Marcelldzso válasza adamthebrave (#14765) üzenetére


Marcelldzso
tag

Nekem pontosan ez az Asus van, eddig nem találtam olyan SFP-t amivel ne menne.
Használtam benne HP-t, Mikrotiket, Ubi-t. Minden kábelem OM3 MM és az SFP-k is azok.

(#14774) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Sziasztok!
LTE Passtrough esetén érdemes várakozási sorral püfölni a kapcsolatot és hogyan, ha igen?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14775) Ad@m


Ad@m
tag

Sziasztok,

szűkségem lenne egy olyan megoldásra hogy küld emailt ha egy olyan cliens kapcsolódik akinek nincsen statikusan megadva az ip címe.

hogyan lehetne ezt megvalósítani?

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#14776) E.Kaufmann válasza Ad@m (#14775) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Adott ethernet portra vagy wifire?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#14777) Ad@m válasza E.Kaufmann (#14776) üzenetére


Ad@m
tag

Bridge-ben vannak a lanportok a wifikkel és arra a bridzsre szeretném

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#14778) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Mikrotik SXT 4g eszköz, szeretném az lte interface adatforgalmát havi/napi lebontásban látni. Ezt meg tudom valósítani további eszközök nélkül a routerOS felületén? Nem kell grafikon, nekem egy szám valami logban elegendő.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#14779) nexwo


nexwo
őstag

Sziasztok, itt ugye kérdezhetek a CRS305-1G-4S+IN -el kapcsolatban? :D

Lenne egy problémám, hogy a Mikrotik eszköz nem akar tartósan linket csinálni az Intel 82599EN adapteremmel 10 Gbps sebességgel. Próbáltam 4 db 1310 nm transceiver modult (egyikkel szerencsére működik és azt használom most, de nem túl jó arány 3/1), 4 db 850 nm transceiver modult és egy AOC kébelt. Szerencsére (az egyetlen 1310 nm modult leszámítva) van két Asus XG-C100F adapterem azzal működik rendesen, illetve az Intel adapter is működik rendesen, ha közvetlen összekötöm az Asus adapterrel a switchet kihagyva.

Az 1 Gbps 1310 nm transceiver modulokkal működik rendesen (Intel adapterrel és Cisco switchel is tartós linket csinál.)

SwitchOS-t használok: 2.13
De biztonság kedvéért felraktam ezt is: RouterOS 6.48.4 (de azzal sem jó)

Videó a hibáról: [link]

Szerk.:
Mikrotik oldalán nyitottam Support ticket-et is.

[ Szerkesztve ]

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#14780) Reggie0 válasza nexwo (#14779) üzenetére


Reggie0
félisten

Esetleg itt is kerdezd meg: [link]

(#14781) ekkold


ekkold
Topikgazda

Sziasztok, hAPac^2-re rakott már fel valaki 7-es RouterOs-t? Működik rajta rendben, konfig megmarad ha frissítek?

Wireguard-ot próbálta már valaki beizzítani rajta? Win10-el (NAT mögött) szeretnék csatlakozni a hAPac^2-hez. Ahol most vagyok innen nem működik sem a PPTP (GRE nem megy át a hálón) sem az L2TP VPN (csatlakozik, ping megy de nincs adatforgalom,) . Arra gondoltam, hogy mivel a wireguard elvileg bármilyen porton mehet, azzal nem lenne gond.
Van rá esély, hogy wireguard-al kiváltsam a jelenlegi VPN-t?

Esetleg tegyek valamelyik AP-re (caAPac) 7-es RouterOs-t, és a fő routerrel csak továbbítsam a portot?

[ Szerkesztve ]

(#14782) g0dl válasza ekkold (#14781) üzenetére


g0dl
addikt

Én próbáltam, de sikeresnek jelzett netinstall után a router elérhetetlen volt. rc3 és rc4 változatokkal próbáltam. Vissza raktam a 6-ost

Mivel eddig csak kísérletezésre használtam és ez az első mikrotik eszközöm, bizonytalan vagyok, hogy az én oldalamon van-e a hiba.

[ Szerkesztve ]

(#14783) KaqXar19 válasza nexwo (#14779) üzenetére


KaqXar19
tag

ugyanezt csinalja S+RJ10-el is. raktam ra egy 12cm-s ventit, igy mar csak neha neha dobja el.
egyszeruen tulmelegszik.
azert majd oszd meg lszi mit reagal a mikrotik, koszi.

WEBASTO Pure Elektromos autó Fali Gyorstöltő (11kW, 4.5M Type2 kábel) eladó

(#14784) nexwo válasza KaqXar19 (#14783) üzenetére


nexwo
őstag

Jó lenne ha nálam is csak ez lenne, a 850 nm modulok kevesebbet fogyasztanak és egyedül hidegen használva is dobálja, de ugyan azt a modult használva az Asus-al semmi gondja és akkor sem, ha telepakolom 3 db 1310nm -essel és egy 850 nm-el.

Több fórumban hasonló gondokat találtam: [link]
Állítólag a 2.14-el már jó, de nálam még csak a 2.13 van kiadva :/

[ Szerkesztve ]

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#14785) allnickused válasza ekkold (#14781) üzenetére


allnickused
tag

Nekem már lassan 2 éve az van (7.x) hap ac2-n. Igaz semmi professionál csak sima otthoni hálózat, konzolokkal, kamerákkal, telefonokkal, tv-pc stb. Nekem a konfig is megmaradt eddig mindig, mert ugye volt hogy visszaálltam 6.x-re, kipróbálni ezt-azt. De mindig visszatértem a hetesre, mert mittudomén...jó.

(De, az vagy)

(#14786) Ad@m válasza Ad@m (#14777) üzenetére


Ad@m
tag

Addig eljutottam hogy mindenrol kuldjon emailt, es azt nemtudom beloni hogy csak azokrol akik nem statikusak

local cimzett "email@email.hu"
/ip dhcp-server lease
:if ($leaseBound = 1) do={
:do {
:tool e-mail send to=$cimzett subject="Dinamikus kiosztas [MAC: $leaseActMAC]" body="MAC: [$leaseActMAC] IP: [$leaseActIP]"
:log info "Dinamikus kiosztas: MAC $leaseActMAC"
} on-error={:log error "DHCP email kuldes hiba : $cimzett"}}

[ Szerkesztve ]

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#14787) urban racer válasza nexwo (#14779) üzenetére


urban racer
senior tag

Szia!
Hajítsd ki azt a HP kártyát...
[link]

"Egy mágus sosem késik, Zsákos Frodó. És korán se jön soha. Pontosan akkor érkezik, amikor akar."

(#14788) nexwo válasza urban racer (#14787) üzenetére


nexwo
őstag

What HP kártya?
Egyébként jó az intel kártya egy szálon stabil 1,25 Gbps az Asus-al, míg Asus és Asus között 1,18 Gbps (jumbo frame se segített) és az Intel-el vlan-t is betudtam állítani a Windowsba.

[ Szerkesztve ]

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#14789) Ad@m válasza Ad@m (#14786) üzenetére


Ad@m
tag

Közben megoldottam:

local cimzett "email@email.hu"
/ip dhcp-server lease
:if (($leaseBound=1) && ([find where dynamic mac-address=$leaseActMAC]!="")) do={
:do {
:tool e-mail send to=$cimzett subject="Dinamikus kiosztas [MAC: $leaseActMAC]" body="MAC: [$leaseActMAC] IP: [$leaseActIP]"
:log info "Dinamikus kiosztas: MAC $leaseActMAC"
} on-error={:log error "DHCP email kuldes hiba : $cimzett"}}

I am more than a fish, I am more than a man, Death will rise, from the tide! I am murloc!

(#14790) urban racer válasza nexwo (#14788) üzenetére


urban racer
senior tag

Oh, mi scuzi, úgy láttam a videóban, mintha az lenne :B Egyébként én 10gtek sfp modult használok, eddig minden eszköz megette. Ár érték arányban? Verhetetlen :)

[ Szerkesztve ]

"Egy mágus sosem késik, Zsákos Frodó. És korán se jön soha. Pontosan akkor érkezik, amikor akar."

(#14791) ekkold válasza allnickused (#14785) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Azthiszem az élesben használt routeremre mégsem rakom fel a 7-es RouterOS-t. A wireguardot kipróbáltam két virtuális PC között, az egyik win7-el, a másik linux-al. Végülis működik, összeáll a kapcsolat, de még van mit fejlődnie a klienseknek. Viszont arra amire nekem kellett volna (NAT mögött levő win10-el kapcsolódni mikrotikhez) nem lesz jó, mert ahhoz ki kellene fordítani a win10 által használt UDP portot - amire viszont nincs lehetőségem.

(#14792) ekkold válasza allnickused (#14785) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Melyik módszerrel raktad fel a 7-es RouterOS-t?
Simán felmásoltad és restart (vagy ez rc verzió esetén nem megy?), vagy netinstallt használtál?
Közben még kísérleteztem a virtuális PC-ken, és rájöttem, hogy nem csak peer-to-peer módon, hanem akár kliens-szerver alapon is működik a wireguard, tehát lehet, hogy mégis működne a NAT mögötti win10 és a mikrotik közötti kapcsolat.

(#14793) allnickused válasza ekkold (#14792) üzenetére


allnickused
tag

Átallítottam a frissítési csatornát és ment is fel rendesen. De volt, hogy mentettem a konfigot és netinstallal, majd fel a 6.x mentés. Eddig nekem mind2 módon működött hibátlanul.

(De, az vagy)

(#14794) Reggie0 válasza ekkold (#14792) üzenetére


Reggie0
félisten

Nekem rc3->rc4 frissites npk felmasolassal beszart, mint a szel, mert az rc3 melle telepitett custom package telepitojet nem masoltam fel melle. Csak netinstallal lehetett visszahozni. Viszont rc4 netinstall megy szepen.

[ Szerkesztve ]

(#14795) nexwo válasza urban racer (#14790) üzenetére


nexwo
őstag

én fs.com-ról rendelek és ott is jó árban van. Úgy néz ki megoldottam a problémát: [link]

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#14796) Alteran-IT válasza nexwo (#14795) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Bizonyos SFP moduloknál én is észrevettem, hogy még ha a Mikrotik fel is ismeri őket és netán össze is áll a link, akkor sem stabil (már ha összeáll) ha az auto negation aktív, viszont ha kikapcsolom és manuálisan beállítom a linksebességet, akkor minden rendben van, atomstabil lesz a kapcsolat még olyan modullal is, amit ugyan felismert, de nem linkelt vele egyáltalán.

(#14797) nexwo válasza Alteran-IT (#14796) üzenetére


nexwo
őstag

Viszont Cisco switchel 1G-n csak úgy tudott kapcsolódni, hogy az autot bekapcsoltam és az advert-nél csak az 1000M Full-t hagytam meg.

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#14798) VECSY


VECSY
csendes tag

Sziasztok! Adott egy kábel szolgáltató natolt hálózattal van 2 modemmel azonos átjáróval össze lehet bondingolni a két modemet úgy h 1-nek látszodjon? mártmint egyeszerre menjen a forgalom mindkét modemen elosztva megy most is speedtestnél meg torrentnél de pl 4k youtube videonal csak az egyik vonalon van forgalom.

(#14799) nexwo válasza VECSY (#14798) üzenetére


nexwo
őstag

Egy szálon egy TCP session csak egy útvonalon aktív.

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#14800) Reggie0 válasza VECSY (#14798) üzenetére


Reggie0
félisten

Mashogy nagyon nem lehet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.