Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13851) iceQ! válasza bacus (#13849) üzenetére


iceQ!
addikt

Telenornál érdemes B3-at használni, nekem ott pörög maxon a sávszélesség. Bár ez torony függő is.

[ Szerkesztve ]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#13852) lionhearted válasza bacus (#13849) üzenetére


lionhearted
őstag

B7 elég érzékeny a magas freki miatt, a B3 ill. B20 nyerőbbek, főleg épületen belül.

Tegnap még működött...

(#13853) Marcelldzso válasza bacus (#13849) üzenetére


Marcelldzso
tag

Szuper, köszi!
Hogyan váltottál band-et?

Szóval úgy néz ki, garos az antenna, majd cserélik.
A majd a probléma, július végén lesz legközelebb LHGG antenna.

Szerintetek, hogyan tudnám áthidalni a hiányát?
A rendelkezésre álló eszközöm csak egy Huawei E3372h-320USBStick
RB2011-es routerem van, próbáltam, hogy OTG-n rádugom, de úgy nem indul, csak zölden pittyen néha, az RB2011 nem hozza fel mint új eszköz.
Működnie kellene?

(#13854) bacus válasza E.Kaufmann (#13850) üzenetére


bacus
őstag

:local toaddress xxx@gmail.com
:if ([/ping 8.8.8.8 count=10 size=64 interval=4s]=0) do={
:interface lte set lte1 disabled=yes
:delay 5s
:interface lte set lte1 disabled=no
:delay 20s
#/tool sms send lte1 message="LTE if restart" phone-number=+3620xxxxxxxx
/tool e-mail send to=$toaddress subject="LTE if restarted"
}

lionhearted: tavaly is itt volt, lakókocsi elősátor, nem tudom, hogy ez mennyire épület :D

Marcelldzso: nem pipálod ki azt a band-t amit nem akarsz használni..., ha a B7 be van, akkor arra áll be.., egyébként lte jelre max körülit ír, de elmegy többször is. Ma kb 10x már..

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#13855) bacus


bacus
őstag


Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#13856) E.Kaufmann válasza bacus (#13854) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Annyiból nem jó nekem, hogy nálam passtrough az LTE (igaz egy külön vlan-on rá tud(na) látni a netre)

Köszönöm!

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#13857) pitiless válasza Marcelldzso (#13853) üzenetére


pitiless
senior tag

E3372h-320 nekem csak 7.1beta6-al hajlandó működni (a router egy hap ac^2).

(#13858) lionhearted válasza bacus (#13855) üzenetére


lionhearted
őstag

Azt én se tudom, hogy a sátor minek számít, de ezek az értékek a képen, ha nem is hitványak, de pocsékok. Tudsz küldeni adatot B3-ról? :)
Cellmapperrel lelesve, egyazon installáción van B3, B7, B20.

Tegnap még működött...

(#13859) bacus válasza lionhearted (#13858) üzenetére


bacus
őstag

Nem vagyok ott, nem akarom leálljon a net a családnak (de lehet te is ezt kérted :) )
Köszi, hogy ránézel, cell monitor ezt mutatja.

Mi lenne a "jó" érték?

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#13860) lionhearted válasza bacus (#13859) üzenetére


lionhearted
őstag

Megteszi.
B3 így szemmel láthatólag is jobb értékeket mutat, az aktuális B7 kapcsolatnál is jobbat.

A jó érték nálam: RSRP -90dBm-nél jobb, RSRQ -15dB nél jobb. Referenciaként az én értékeim (B20): RSRP -72dBm, RSRQ -8.5dB, SINR 16 dB (ez amúgy nagyon volatilis). Ezzel sose volt bajom.

Tegnap még működött...

(#13861) grabber válasza bacus (#13859) üzenetére


grabber
addikt

Én ezeket szoktam nézni. De javítani kéne még a minőségen.

[ Szerkesztve ]

(#13862) Reggie0 válasza bacus (#13845) üzenetére


Reggie0
félisten

Kezdodik a szezon, terhelodik a halozat.

(#13863) adika4444 válasza pitiless (#13857) üzenetére


adika4444
addikt

Próbáld meg 6-os firmware-ben LTE interface helyett PPP-ként, port=usb1, data-channel=1, info-channel=0, apn="<APN>".
Nálam így működik, igaz, ha a routert úgy rebootolom, hogy benne a modem, akkor kell adni neki egy USB power reset-et, de utána megy rendesen, simán volt up az interface több, mint egy hétig, megy is rajta normálisan a net, a ping bix.hu-ra Telenor kártyával 14--16 ms, a sebesség pedig 30/10 (B3 van azthiszem).

üdv, adika4444

(#13864) pitiless válasza adika4444 (#13863) üzenetére


pitiless
senior tag

Ez E3372h-320, nincs stick módja. Flashelni nem lehet, ez így ebből a szempontból zsákutca. A -153-ast át lehet alakítani. Mondjuk nekem nem gond a 7.1, mert ez "utazós" router, itthon RB4011 van, azon meg nincs USB, hogy szívassam ilyennel magam :D.

(#13865) Marcelldzso válasza pitiless (#13864) üzenetére


Marcelldzso
tag

Szintén zenész :(

(#13866) pitiless válasza Marcelldzso (#13865) üzenetére


pitiless
senior tag

Miután megvettem a független 320-ast és megkaptam az első pofonokat (7.1beta5 alatt is dobálta) szereztem egy új 153-ast. Azon firmwaret kellett frissíteni és tökéletesen ment a beta5-el. A beta6 óta a 320-as is megy.

(#13867) E.Kaufmann válasza pitiless (#13866) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Te használsz bétát napi szinten?
Nem tapasztaltál olyat, hogy a NAT-olt távoli asztali kapcsolat meg-megszakad?
Helyi hálón próbáltam a 7-es bétákat és mindegyiknél azt tapasztalom, ha a NAT mögül próbálom az internet kapcsolatnak kinevezett, amúgy helyi hálón lévő RDP szolgáltatást elérni, 5 percenként szakad a kapcsolat, miközben a ping ugyanarra az RDS szerverre nem vész el. 6-osokon se bétával se stabillal nem csinál ilyet. Próbáltam háromféle routerrel is, alap konfiggal, közös pont a MIPSBE architektúra.

A felállás röviden:
PC -> router(NAT) -> Helyi háló mint internetkapcsolat (itt van az RDS szerver is)
Tudom, nem túl életszerű felállás, de érdekes.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#13868) jerry311 válasza E.Kaufmann (#13867) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hasonló, de 6.x-en.
IPSec VPN-en keresztül az első RDP kapcsolat megszakad pár másodperc után. Szépen újra csatlakozik és stabil marad.

(#13869) E.Kaufmann válasza jerry311 (#13868) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Itt nem marad stabil.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#13870) pitiless válasza E.Kaufmann (#13867) üzenetére


pitiless
senior tag

Nem napi szinten használom. Eddig 2-3 napig használtam, hogy ha megyünk anyámhoz a nyáron egy hosszabb időre, akkor legyen szeparált hálózatom (nem túl acélos 10/0.5-el rendelkezik).

(#13871) sntt


sntt
csendes tag

ha olyan routert keresek a nyaralóba, amibe beteszem a mobilnetes sim kártyát, akkor a beugró a RBWAPR-2ND&R11E-LTE?
(elvárások: mikrotik, LAN port, olcsó)

................................................................................................................................................................

(#13872) Reggie0 válasza sntt (#13871) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, bar celszerubb lenne egy olyan eszkoz, ami a B28-as csatornat is ismeri, de ugy tunik az csak a nagyobb sebesseguekre (LTE12) jellemzo, azok meg dragak.

[ Szerkesztve ]

(#13873) gabyka


gabyka
aktív tag

Őőő...lehet triviális a kérdés, és akkor elnézést érte, de a csomagok között a security pontosan mire vonatkozik? Csak wireless specifikus vagy minden egyébb (jelszó, stb) dolog miatt szükséges, pl, egy vezetkés router (x011,ccr) esetében is? :B

[ Szerkesztve ]

(#13874) Reggie0 válasza gabyka (#13873) üzenetére


Reggie0
félisten

Hol lattad ezt a kifejezest?

(#13875) gabyka válasza Reggie0 (#13874) üzenetére


gabyka
aktív tag

System/Packages/...

[ Szerkesztve ]

(#13876) Reggie0 válasza gabyka (#13875) üzenetére


Reggie0
félisten

IPSEC, SSH, secure winbox, stb. biztonsagos protokolokat tartalmazza.

(#13877) gabyka válasza Reggie0 (#13876) üzenetére


gabyka
aktív tag

Köszönöm szépen a megerősítést, hasonlóra gondoltam én is :R

(#13878) Lenry


Lenry
félisten

jön a report a lépcsőházi routerektől, hogy melegük van.
jobb ötletem nem lévén levettem a tetejüket, rögtön nyertem mínusz 12 fokot :D

azért remélem a jövőben jobban odafigyelnek Mikrotikék erre. a fent látható CRS326-ban oké ott a nagy borda, de a ventilátornak már csak a helye van meg a házon, és a NYÁKra sem jutott neki csatlakozó (azt meg életszerűtlennek érzem, hogy nekiálljak 12V-ot keresni a lapon és forrasztani)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#13879) jerry311 válasza Lenry (#13878) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nem kell keresni, vannak 24 V ventik is, az meg rögtön ott van a csatlakozón. ;]

(#13880) Reggie0 válasza Lenry (#13878) üzenetére


Reggie0
félisten

Jovanazugy, nem throttlingol, max a szemed nem szereti a nagyobb szamokat.

(#13881) Zwodkassy válasza Reggie0 (#13880) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Nemrégiben valamelyik RouterOS-ben megjelent az Auto CPU Frequency, nem?
Az nem lenne erre jó?
Persze egy switch esetén nem feltétlenül a CPU a legnagyobb hőtermelő

(#13882) Lenry válasza Lenry (#13878) üzenetére


Lenry
félisten

napközben ha épp ráértem, lekapkodtam minden útbaeső switchről a tetőt

érdemes összehasonlítani az aktuális (Last) és a maximális értékeket.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#13883) Reggie0 válasza Zwodkassy (#13881) üzenetére


Reggie0
félisten

Legalabb igy nem ingadozik a homerseklete. Nem ettol a 75 foktol fog meghalni. Teljesitmenyben nincs kulonbseg, ha ezen all vagy ha le van hutve, mar probaltam. Kar aggodni rajta.

(#13884) Shkiz0


Shkiz0
nagyúr

Guys ötletek kellenének hogy lehet a legolcsóbban meglépni a dolgot.

Adott a jelenlegi felállás:
1000/1000 T-s optika: ONT- (Fast5655v2)>RB450Gx4->CSS326->hAP_AC3 plusz a fali aljzatok szintén a CSS-be kötve.

Lejárt a hűség, és most felajánlották hogy ha hosszabbítok akkor marad a jelenlegi áron kapnám a 2000/1000-et (normál esetben is 500/hóval több itt nálunk)

Kapnék új ONT-ot amin már van 2.5G-s lan port. Na most hogy lehetne ezt a legegyszerűbben megoldani, hogy 2.5G legyen legalább 3 porton? (HTPC, Desktop, NAS)

Ugye azt még meg is tudnám oldani, hogy veszek 2db SFP rezes modult a CSS-be, és akkor van 2db 10G-s portom és össze tudom kötni az ONT-ot a switchel, plusz veszek egy 5 portos 2.5G-s switchet, de a szűk keresztmetszet akkor az RB450Gx4 lenne mert azen nincs SFP/SFP+ max 2 portot tudnék összefogni.

Vagy amit még néztem, hogy CRS 112-őn lenne 2 SFP+ de abba meg kutyafos a proci, kevés lenne a nethez. Azon CCR amin meg van 2db SFP+ és normális proci is, az meg már otthonra kicsit húzós lenne.
Milyen megoldás lenne a legegyszerűbb és legolcsóbb ha saját eszközt akarok használni routeolásra nem a szolgáltatóst?

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13885) Reggie0 válasza Shkiz0 (#13884) üzenetére


Reggie0
félisten

RB450Gx4-et ki kell dobni, erdemben nem tudsz 2 portot osszefogni vele. Mivel CSS-ed van, nem CRS, ezert azzal meg routeingolni sem fogsz, no meg a 2.5g-t sem tudja atfolyatni a procin.

[ Szerkesztve ]

(#13886) Shkiz0 válasza Reggie0 (#13885) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Ez világos, de mi lenne az optimális megoldás, ha mikrotik / ubnt vonalon gondolkodok?

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13887) lionhearted válasza Shkiz0 (#13884) üzenetére


lionhearted
őstag

Dupla PPPoE session? Bár akkor is port bonding lenne (RB450Gx4)...

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#13888) Reggie0 válasza Shkiz0 (#13886) üzenetére


Reggie0
félisten

Sajnos nincs jo megoldas szerintem, ezt mikrotikbol nem uszod meg 250-300khuf alatt. Ime a 3 lehetseges variacio:

CRS312-4C+8XG-RM $600
RB4011 $200
--------------------------
szum $800

===================================

CRS309-1G-8S+IN $260
4x10Grj45 $240
2xDAC kabel xxx
RB4011 $200
--------------------
szum $700+dac kabel

====================================
CCR2004-1G+12S+2XS $600
4x10Grj45 $240
------------------------
$840

#13887 lionhearted: Bonding felejto, nem tud egy logikai(pl. tcp) kapcsolaton 2 gigat kiszolgalni. Ket okbol is: a round robin nem szabvanyos, igy hardverbol nem tudja, elviszi az egesz procit, mas reszrol a tuloldal valoszinuleg nem tamogatja. De ha megis, akkor routingra nem marad semmi ereje, es az uplink/downlink utkozni fog a belso 2 gigas link miatt a proci es a switch ic kozott.

[ Szerkesztve ]

(#13889) Shkiz0 válasza lionhearted (#13887) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Kérdés egyáltalán T hálózatán engedélyezett e, vagy működik e.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13890) Shkiz0 válasza Reggie0 (#13888) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Ez már túlmutat az észszerűség határán, akkor marad a mostani csomag.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13891) lionhearted válasza Shkiz0 (#13889) üzenetére


lionhearted
őstag

Én úgy tudom, hogy igen. De a kolléga jól írja, ez egy tcp kapcsolaton nem tudna 2 gigát. Ez persze lehet nem is igény. Viszont a "túloldalnak" szerintem nem bondingot kell támogatni, hanem a 2 pppoet, szerintem. De az össz 3gbps már tényleg kakukk, ha minden maxon pörögne.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#13892) Shkiz0 válasza lionhearted (#13891) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Amúgy hihetetlen, és szomorú, hogy 2021-ben még itt tartunk, hogy horror összegeket kell kiadni ha gigabittől többet akarsz. Pedig azért a 2.5/5/10G sem 1-2 éve van velünk.
Viszonylag amilyen hirtelen jött a gigabit, annyira megragadtunk azon a szinten.
Mármint ár érték arányt nézve. Pár éve mikor a gyártók is elkezdték a prémium lapokra rakosgatni a 10G lant, azt hittem valami elindult, aztán mára már leszivárgott a középkategóriába is legalább a 2.5G, annyira nincs meg hozzá a hálózati háttér észszerű összegek mellett. De tudom ez az én problémám minek akarok 2000-es netet :D

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13893) Reggie0 válasza Shkiz0 (#13892) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha a PC-NAS-Desktop megoldhato, hogy SFP+-os kartyaval menjen, akkor azert joval olcsobban ki lehet hozni. Sajnos a 10G-s RJ-45 SFP+ modulok nem olcsok(2.5 es 5 gigas pedig nincs), DAC kabelezni jobban megeri.

Mondjuk esetleg lehetne meg egy

CRS305-1G-4S+IN $150
2x10Grj45 $120
1xDAC kabel xxx
RB4011 $200
+ valamilyen 2.5gigas switch (40khuf)

Igy 200 alatt picivel ki lehetne hozni.

[ Szerkesztve ]

(#13894) Shkiz0 válasza Reggie0 (#13893) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Panel kecó 3 éve volt felújítva, minden falba került. És így a furkálás sem annyira megoldható. Szóval egyelőre várok még 1-2 évet aztán addigra talán eljutunk oda, hogy halandó ember is tud venni legalább 2.5G-re méretezett hálózatot nem kokain áron.
2 éve mikor kötöttem a netet még a T-nek sem volt olyan ONT-ja amin ki lehetett volna 1 porton használni a 2G-t, csak több eszköz egyidejüleg tudta ezt kihasználni, mára meg már mind a 2 most használt eszközükön (Technicolor FG2233 & Sagemcom 5670) van 2.5-es RJ45. Talán pár év és a mikrotik is hajlandó lesz ilyen irányban bővíteni.
Bár hamarabb lesz szerintem Ubiqutiban mert mikrotiknek szánalom mennyi idő kellett ahhoz is, hogy végre elhagyják a régi 1-2 magos vackokat, és felnőjenek a jelen kor igényeihez.

Egy 4011 amúgy tök okés lenne meg mellé még egy 5 portos 2.5G switch, de ott is azon bukik el a dolog, hogy nincs rajta még 1db SFP port :)
Ha lenne 2, akkor mehetne bele 2db 10G RJ45, egyikbe mehetne az ONT, másik menne az 5G switch felé, abba meg átdugnám a 3db eszközt a CSS-ből és lőn boldogság. Sőt ha még a wifis verzióját venném még a hAP_AC3 is mehetne eladásra. Plusz pontként ha eladnám az RB450-et meg az AC3-at alig kellene egy 4011-re rádobni, de hát ugye itt van az a bizonyos "ha" :D

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13895) Reggie0 válasza Shkiz0 (#13894) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, sajnos mikrotiknel csak tobb eszkozzel jon ki a dolog es ezen bukik az egesz.

Igazabol, ha talalnal olyan 2.5 gigas switchet, aminek van 5 portja es tud vlan-t kezelni, akkor egesz olcson ki lehetne hozni a dolgot, mert az uplinket felvagod vlan-ba, azt atpasszolod az egyik porton egy 4011+rj45sfp+-os kombonak, leszedi vlanbol es routingol, majd vissza a switchnek. Igy $260 lenne a router+sfp+ es mar csak a switch jon ra, 120-bol talan kijonne.

[ Szerkesztve ]

(#13896) Reggie0


Reggie0
félisten

- Elneztem az arat.

[ Szerkesztve ]

(#13897) Reggie0 válasza Shkiz0 (#13894) üzenetére


Reggie0
félisten

Talaltam olcsobb megoldast:

ODROID H2+ $130
4x2.5gbe expansion card $45
Mikrotik license level 4/5 $45/$95
Tapegyeseg (par ezres)

Igy 80khuf korul ki lehet hozni egy 6x2.5gbites epitett routert, ha megy a RTL8125B-tel a routeros.

[ Szerkesztve ]

(#13898) Shkiz0 válasza Reggie0 (#13897) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Bukó, mert egyelőre nem támogatja. [link]
De már más is elindult ebbe az irányba :P

Amúgy tényleg hülye vagyok, hogy PC nem is jutott eszembe, pedig amíg évekig wlan-on szolgáltattunk netet kis településeken akkor is asztali gépeket használtunk mert akkor még nem volt sok magos CCR. Még szerintem a licenc is megvan az akkori elrakott gépen amint az OS van. Sőt még a dude server is azon volt.

Plusz ahogy most rákerestem mostanára ígérték az újabb készleteket (február után) szóval lehet jó lenne egyre lecsapni még akkor is ha per pill nincs támogatva ROS szinten.

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13899) Shkiz0 válasza Shkiz0 (#13898) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Közbe szétnéztem az összes distrinél amit a hardkernel ír. Készlet sehol sincs, előrendelni lehet. Egyedül az amcsi (ameridroid) írja, hogy csak előrendelésre van, és elvileg július / augusztusban tudják szállítani. Náluk emészthető az ár házzal expansion cuccal szállítással is 242$ lenne, csak ugye erre még jön most már áfa + vám ha onnan veszem.
EU-s árakat meg hagyjuk is, 60-80K-s árak repkednek csak a lapra :D
Szóval még mindig kintről érné meg talán. Viszont ahogy nézem az 4x2.5G kártyához ezt írják:

It is compatible with the H2, H2 rev. B and H2+ (may be compatible with other systems with an NVMe M.2 socket, but none have been tested or confirmed)

Tehát akár még az is megoldás lehet, ha csak egy ilyen kártyát rizikózik be az ember, és egy mezei lapba belerakja parasztba, max kell egy Nvme riser kábel ami max 10K, és akkor nem kell a speckó lap. Bár hozzáteszem az eredeti árán (119$) simán megvenném már csak az azon lévő 2db 2.5G miatt is.
De egyelőre se lap, se mikortik támogatás nincs rá, szóval egyelőre marad a várakozás.

szerk: közben ahogy nézem szépen "rám reggeledett" :D

[ Szerkesztve ]

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#13900) Multibit válasza Shkiz0 (#13899) üzenetére


Multibit
veterán

erre még jön most már áfa + vám ha onnan veszem
Áfa igen, vám nem valószínű. Az utóbbi években Ázsiából rendelt cuccaimra (H2, Yanling mini PC, lineáris tápok, stb) soha nem számoltak vámot. Az áfa + kezelési költség éppen elég volt :(((

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.