Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1551) ANDROID??? válasza FőDudu (#1550) üzenetére


ANDROID???
addikt

Tehát körülvelül szrni kell rá? :U

(#1552) Piftuka válasza Piftuka (#1547) üzenetére


Piftuka
veterán

Update:

A folyadékossal is megmérve tökéletes a PH és a klórszint is. (A medence vizének íze, "illata", állaga, és "színe" is ezt támasztja alá.)

A tablettás szerint 0,4-gyel magasabb a PH, és a klór az "egekben" van...

Hát akkor ennyit erről, és a vízelemzők megbízhatóságnának témájáról! Maradok a folyadékosnál.

"Aquila non captat muscas."

(#1553) N.otorious válasza FőDudu (#1550) üzenetére


N.otorious
senior tag

Vagy a tied is lyukas :D

tudatlanság, ellenőrzés hiánya, figyelmetlenség ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇

(#1554) cd930 válasza Piftuka (#1552) üzenetére


cd930
aktív tag

Ó, a csudába.. Ott sakkoztam hétvégén, melyiket vegyem és mivel a tablettásat is ajánlottad azt hoztam el, az alapján állítottam be a pH-t és sokkoltam a klórral.

Épp most mértem vele és nagyon elégedett voltam a pH 7,4 és Cl 0,6-os értékkel. Akkor ezt ne vegyem készpénznek?

Mivel az alap gagyi papírszűrős vízforgatócska van, gondoltam kínosabban kell ügyelnem a pH és Cl szintre. Homokszűrős vízforgatók ára az égben, inkább hagyom a szezonban a cserét és járatom bő 12 órát a gagyit.

Azért ha valaki baráti áron lát ajánlott homokszűrőset, pls jelezze.
Vagy ha az utóbbi napokban írt amazonos megoldás legalább olyan jó (sőt, ahogy olvasom, tartósabb), akkor szájbarágósan megadnátok, hogy akkor mit is kell/érdemes még ehhez venni?

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

20+ éve a Prohardveren

(#1555) Aidan85 válasza Piftuka (#1547) üzenetére


Aidan85
aktív tag

Óóó, köszi a tanácsokat, nincs takarva, megy a vízforgató, de akkor ezt várhatom még egy darabig, mire elpárolog belőle. Kölykök ugráltak körülöttem, és gondolom elnéztem valahol egy nullát, mert 300 grammra jött ki, amit bele kell rakni, kicsit sokalltam, így mondom megnézem mi lesz "csak" negyed kilóval... :W
Azt hiszem ma még valahova a kert végébe engedek ki belőle, és friss vízzel hígítom kicsit.

(#1556) Devil Smile válasza Piftuka (#1552) üzenetére


Devil Smile
őstag

nekem is van papir csikos meg tablettas tesztem is.. mind2 teljesen mast mutat.. :F :DDD :W

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#1557) Alc


Alc
tag

Sziasztok!

Adott egy 10m3-es medence, papírszűrős szivattyúval (2 naponta kimosva, nap 8-10 órát megy). 1,5 hétig nem is volt gond, szépen úszkálnak benne a klórtabletták is (az adagolóban), algaölőt is kapott. Viszont most 3 napja gondoltam egyet és ránéztem a ph szintre. 6,8-at mutatott a digitális mérő és a papíros is kb. Feloldottam 300gramm PH pluszt, mondom megnézem mit változik az érték. Nem elég, hogy amint belelocsolgattam körbe, rögtön "zavaros lett" a víz, az érték semmit nem ment feljebb. Ma is ugyanazt mutatja 6,8. Gyógyszertári desztillált vízzel beállítottam a digitális mérőt (0,1 tizedet kellett csak állítnai rajt) hátha az se jó. Mostanra az aljára szépen leült az egész, mint valami finom por. Ennek nagy részét már egy csővel "kiporszívóztuk".
Miért lett ilyen zavaros a ph+ oldattól, amikor az kellene bele hogy meglegyen az ajánlott 7,2-7,6 körüli érték?!
Ma egy vödörre való vizet kivmertünk a medencéből, ahol már tisztának látszik. Megmértem 6,8 a ph, tettem bele egy kicsi ph+-t rögtön ez is zavaros lett, de legalább látom hogy jó a műszer mert mindjárt mutatta hogy 8,3 a ph érték.
Mit kéne tennem vele, hogy újra szép tiszta legyen a víz?

(#1558) FőDudu válasza Alc (#1557) üzenetére


FőDudu
addikt

Masfel het utan szerintem kizart, hogy alacsony legyen a pH.
Szerintem szar a muszered.

Most mar tuti 8 folotti, igy rogton sok pH minusz majd klor is kell.
De eloszor merd meg egy rendes teszterrel, ketlem, hogy alacsony lenne a pH.
Inkabb magas lesz az.

FőDudu

(#1559) Vesa válasza Alc (#1557) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Amúgy a tünetek azt mutatnák, hogy felküldted a PH-t mert rossz a mérőd és a magas PH miatt a klórnak annyi, így pillanatok alatt megindult az algásodás, opálosodás. Ugyanakkor árnyalja a képet, hogy elmondásod szerint a mérőd jó mert kalibráltad. Innentől nekem sajnos passz...

A tudomány a valóság költészete!

(#1560) Piftuka válasza cd930 (#1554) üzenetére


Piftuka
veterán

"Épp most mértem vele és nagyon elégedett voltam a pH 7,4 és Cl 0,6-os értékkel. Akkor ezt ne vegyem készpénznek?"

Hát most erre mit mondjak? :)

Eddig én is a tablettás teszterben bíztam. A folyadékos tesztelő igazolta, hogy pontatlan volt.

Ami a vízforgatót illeti... Mi számít "baráti árnak"? Mennyit vagy hajlandó költeni a célra?

"Aquila non captat muscas."

(#1561) Piftuka válasza Aidan85 (#1555) üzenetére


Piftuka
veterán

300 gramm? Az kb. 30.000 vízbe való adag. Ha jól emlékszem, a medencéd ennél jóval kisebb...

A friss vízzel higítást nem javaslom.

Újabb klórsokk alkalmazását teszi szükségessé, ráadásul a PH érték is elmászik tőle...

Inkább meg kell várnod, amíg elbomlik a felesleges klór. A Nap és a meleg neked dolgozik. :K

"Aquila non captat muscas."

(#1562) Piftuka válasza Devil Smile (#1556) üzenetére


Piftuka
veterán

A papírcsíkos a legmegbízhatatlanabb rengeteg medencéző felhasználó beszámolója alapján.

"Aquila non captat muscas."

(#1563) cd930 válasza Piftuka (#1560) üzenetére


cd930
aktív tag

Amennyiért szezonon kívül lehetne megvenni :)
A Hecht is 56 ezerre ugrott, tegnapig 45 ezer volt.
Elvetendő a használtpiacon keresgélni?
Ehhez mit kell még venni? Szűrőtartályt homokkal? Meg kapcsolót?

20+ éve a Prohardveren

(#1564) Piftuka válasza Alc (#1557) üzenetére


Piftuka
veterán

Ha savasba viszed a kémhatást ugyanúgy opálosodni kezd a víz, mint amikor elbomlik az összes szabadklór a vízből.

Tavaly én is így jártam egyszer. "Túlbillentettem" savasba a vizet. Igaz, én akkor citromsavat (is) használtam, és az - gyenge sav lévén - nem tökéletesen oldódott a közegben. Nyilván volt maradvány citromsav is a vízben.

Nálam egy jó adag szódabikarbóna hozzáadása oldotta meg a helyzetet. Az szépen semlegesítette a maradék savat, a PH érték helyreállt, és 1 napon belül, bármiféle algaölő, vagy egyéb szer hozzáadása nélkül kitisztult a víz.

(A homokszűrős vízforgatót természetesen a nap nagy részében járattam.)

Ami a digitális mérőt illeti... Milyen típus? Mennyire komoly?

Én nem értek hozzá, ezért kérdeztem meg profi medenceépítő szakembert ezekről a számunkra viszonylag könnyen elérhető néhányezer-tizenezer forintos eszközökről.

Azt mondta, hogy "bohóckodni jó, másra nem".

Azt mondta, hogy a megbízható digitális vízelemző műszerek ~80.000 forintnál indulnak.
(Kis méretű, főleg szezonális hobbi medence mellé nyilván ez aránytalan beruházás, és felesleges.)

Én ennek tudatában inkább gyorsan el is felejtettem az általam kiszemelt 15.000 forintos digitális PH elemzőt. :) (Pedig ha megbízhatónak mondta volna, ráköltöttem volna a pénzt.)

"Aquila non captat muscas."

(#1565) Vesa válasza Piftuka (#1564) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Nálam a folyadékos bevált. A vízelemzéssel még nem volt baj, amikor azt mutatta, hogy emelkedik a PH, tettem bele a mért értéknek megfelelő PH-, és mindig jó lett. Klórral ugyanaz. Ilyet használok évek óta.

A tudomány a valóság költészete!

(#1566) Piftuka válasza cd930 (#1563) üzenetére


Piftuka
veterán

Én más "levetett" szűrőjét nem venném meg. Pláne látva, tudva, hogy a felhasználók döntő többsége milyen higiéniás viszonyok között üzemelteti, és/vagy mennyire vigyáz rá.

A döntés persze a tiéd.

(Másik Hecht vízforgató volt 45 ezerért. Amúgy az 56 ezres ár jó azért a modellért, ahogyan a 65.000 is a Bestway 5.7-esért.)

"Aquila non captat muscas."

(#1567) Piftuka válasza Vesa (#1565) üzenetére


Piftuka
veterán

Én is ilyet vettem. :K

A tiedének is erőteljes vegyszer szaga van? Nem mondanám, hogy "büdös", de a kis flakonok, a doboz árasztják magukból. Olyannyira, hogy ha csak hozzányúlok, alaposan meg kell mosnom illatos szappannal a kezemet, mert érezni azt a vegyszerszagot az ujjaimon. (És nem túlzok.)

A Taylor support etalon amúgy. Írtam nekik, mert a szettben, amit vettem két fiola 2022 októberi, az R-0002 reagens pedig 2020. februári lejárati dátummal szerepel.

Szinte azonnal kaptam választ, hogy alapvetően a "Best by Date" után is használható, de főleg az R-0002 problémás, mert erős oxidatív szer. Gyorsan és könnyen megromlik.

Erősen fontolóra vettem, hogy visszaviszem Aqualing-éknak, mert ez így szvsz nem okés.

100 tesztre elegendő a fiolák tartalma. Ebben a szezonban még mennyit használok el? Huszat? Jövőre pedig dobjam ki a majdnem teli flakonokat és vegyek újakat?

(A FB csoportban egy hölgy még jobban "belenyúlt"... az egyik fiola reagáns már lejárt idén márciusban. Azért ilyen régi szetteket eladni pofátlanság.)

"Aquila non captat muscas."

(#1568) Vesa válasza Piftuka (#1567) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Van szaga igen, de hogy mit jelent az "erőteljes", az elég szubjektív szerintem. :) A lejárati időre figyelni kell, és tényleg nem okés, ha közeli lejáratú, és főleg nem, ha már lejárt reagens volt benne. Vissza kell küldeni, ne szórakozzanak! Több szezonra elég egyébként, de az R0002-ből én is 2-3 évente újat veszek. A többi tovább bírja. (nekem is volt olyan, hogy csak fél évet bírt már a dátum szerint, ezért újabban beírom megjegyzésbe a rendeléskor, hogy közeli lejáratút ne is küldjenek, mert nem fogom átvenni és/vagy visszaküldöm)

Nyilván ilyet kevesebben vesznek, mert drágább mint a papíros/tablettás, aztán rajtuk marad szezon végén, jövőre pedig gátlástalanul küldik ki az addigra már egy ideje raktárban elfekvő darabokat. Tipikus magyar kereskedői mentalitás.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#1569) Alc válasza Piftuka (#1564) üzenetére


Alc
tag

FőDudu, Vesa, Piftuka

Köszönöm a válaszokat!
Azért én azt gondoltam, hogy ez a digitális mérő is kalibrálás után csak jó 1-2 hétig.
De hogy ezek szerint a papírcsíkos se ér semmit?!
Ezekről van szó amúgy:
https://websale.hu/HOME-pH-teszter-es-homero-SOM-PHT-01
https://www.obi.hu/apolas-tisztitas-tartozekok/viztesztcsikok-summer-fun-50-db/p/3847357#BVRRContainer
Elfogyott az előző papírcsíkos teszter amit tavaly használtunk, azután vettem ezeket.
Rendelek akkor egy ilyen tesztert, addig is amíg megjön, tegyek bele még PH minuszt? Minimum 300grammra gondoltam, mert annyit tettem bele a PH+ból.
Vagy tegyek bele én is szódabikarbónát? Abból mennyi kellhet nekem a 10m3-hez?
Ez eltűnteti a medence aljáról azt a finom "homokszerű" port is amit sikerült összehozni a PH+al?

(#1570) Piftuka válasza Vesa (#1568) üzenetére


Piftuka
veterán

"Van szaga igen, de hogy mit jelent az "erőteljes", az elég szubjektív szerintem. "

Hát elég csak hozzáérnem, 1 másodpercre a kék dobozhoz, és az ujjbegyeimen a bőr átvette azt a vegyszerszagot. Szerintem ez elég "erőteljes" (hatású) vegyszer(szag). :)

"Tipikus magyar kereskedői mentalitás."

Sajnos ez így van! Én is gondoltam, hogy az ok az lehet, hogy nem adják el "időben" a szetteket, és kipörgetik.

De azért menjenek a fenébe! Létezik visszáru is a gyártónak... Nem kellene lejártat, vagy közeli lejáratú szettet árulniuk.

(Egyébként én a helyi szaküzletükben vettem.

A polcon a pót reagens fiolákon amúgy 2024 májusi lejárat volt. Azok tehát friss gyártású termékek.)

Köszi az info-kat! Jó tudni, hogy a ráírt lejárat után is használható a termék! :K

Te hogyan tárolod?

"Aquila non captat muscas."

(#1571) Piftuka válasza Alc (#1569) üzenetére


Piftuka
veterán

Ha megnézed a vásárlói hozzászólásokat, többen elégedetlenek a papírteszterrel.

Ami a medencéd vizét illeti...

Szerintem egyelőre maximum PH mínuszt tegyél, ha tényleg úgy látod, hogy nagyon magas a PH érték.

Melyik PH csökkentő terméket vetted?

És fentebb írtad, hogy "klórtabletták"... Ezt szó szerint kell érteni, vagy kombi tablettáról van szó?

A "homokszerű" port bármilyen szerves, vagy szervetlen vegyület legyen is, ki kell porszívóznod a medencédből.

"Aquila non captat muscas."

(#1572) Alc válasza Piftuka (#1571) üzenetére


Alc
tag

Ebből a pontaqua ph- ból van még otthon valamennyi. Mint pl. ami ITT látható.
Legutóbb pedig a PH+ból EZT tettem bele.
Sima 200grammos klórtabletták vannak az adagolóban, nem kombi.
Igen, a papírteszternél most már látom pl. az obi-nál is a hozzászólásoknál hogy nem sokat ér. Én nem neten rendeltem, épp bent voltam az OBiban és akkor jutott eszembe, hogy kellene valami teszter, ez volt kirakva ezért elhoztam.

(#1573) Piftuka válasza Alc (#1572) üzenetére


Piftuka
veterán

Tiszta "Nátrium-hidrogén-szulfát"... tökéletes. Elég jól lehet kalkulálni vele. (100 gramm szükséges 10 m3 víz 0,1 PH-val csökkentéséhez.)

A PH+ is nyilván jó. Bár az OBI nem sok info-t ad, gondolom Nátrium-karbonát, vagy Nátrium-Hidroxid. (Erős lúg mindkettő.)

A "sima" klórtabletta sajnos nem elegendő egy hobbi medence karbantartásához!

Kiegészítőként algásodásgátló, pelyhesítő adalék is szükséges mellé. Sokkal macerásabb, mint venni egy "kombi" tablettát, amelyekben eleve van ilyen.

Az előnye ezeknek, hogy miután beüzemelted a medencét, klórsokkoltad a vizet, és a felesleges klór elbomlott, akkor a "kombi" tabletták megfelelően tisztán tartják a medencédet.

Az algásodásgátló (gyakran réz) adalék segít, hogy ne opálosodjon, zöldüljön a vized az algától, a pelyhesítő pedig az apró szennyeződéseket köti meg, amit aztán rendszeresen kiporszívózhatsz a medencéből (illetve ezek egy része már leköthető állapotba, a vízforgató által szűrésre kerül).

Ráadásul több "kombi tabletta" PH stabilizálót is tartalmaz, ami segít pár hét időtartam alatt, hogy a PH érték egyre kevésbé másszon el.

És természetesen a fő alkotórészük a stabilizált klór, ami a víz folyamatos fertőtlenítéséért felel.

A víz szennyezésének (milyen gyakran, hányan fürdötök benne, mennyit van szabadon a víztükör, mennyi rovar, és egyéb szennyeződés hullik bele, stb.) és a víz hőmérséklete függvényében a fentieken túl - folyamatos PH és klórszint mérés mellett - csak a klórgranulátumból kell adagolnod időnként, ha 0,3 mg/l alá esik a szabad klór szint.

Ilyen módszerrel külön algaölőre a legritkább esetben van szükség. Jó kombi tabletta mellett még a külön pelyhesítő sem feltétlenül szükséges.

Az OBI megoldása:
Aquamulti tabletta 1 kg

És az egyik legjobb:
Steinbach Quattrotabs

Ideális esetben a megfelelő adag ezekből 6-7 nap alatt oldódik fel teljesen a medencében. (Ha ennél gyorsabban, akár 1-2 nap alatt, akkor ott komoly problémák vannak a PH értékkel, és a vízösszetétellel.)

[ Szerkesztve ]

"Aquila non captat muscas."

(#1574) Alc válasza Piftuka (#1573) üzenetére


Alc
tag

Elméletileg holnapra itt van a Pontaqua folyadékos vízelemző készlet, amit feljebb is linkeltek. Kíváncsi leszek az mit mutat majd. Elfogynak a cuccok, klórtabletta, algaölő, pelyhesítő, utána már én is átállok a kombi tablettákra.
Jelenleg ilyen a medence víze (ráközelítésnél látni alul a sötétkék négyzeteken azt a "port" ami leülepedett miután megkapta a PH+t)

(#1575) Piftuka válasza Alc (#1574) üzenetére


Piftuka
veterán

Elég opálos, de ez még bőven "gatyába rázható". :K

Az a "por" tényleg fura. Lehet valami vegyület származéka (só, vízkő, stb.), de lehet elpusztult szerves anyag, alga is.

Vettél valamilyen porszívót, amivel el tudod távolítani?

Egyébként én is nemrég jöttem be az udvarról. Délelőtt és délután strandolás volt.

Azt követően alaposan átmostam a szűrőhomokot (~hetente szoktam), pótoltam a hiányzó vizet, kiporszívóztam a medencét, beállítottam a PH-t, nyomattam egy kis extra pelyhesítőt, adtam egy klórsokkot a víznek, megmértem, letakartam. :)

Azt gondolom, nagyon szerencsések vagyunk mindnyájan, hogy a házunk udvarán van egy kis medencénk. Ilyen hőségben igazi áldás.

Én pedig jól lebarnultam az elmúlt 2 hétben. :DDD

"Aquila non captat muscas."

(#1576) Vesa válasza Piftuka (#1570) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Saját dobozában tárolom. Az egyébként fűtött garázsban van egy "medencés sarok", ott van minden egyben egy polcon/ládában. Fagy ne érje, az a lényeg!

A tudomány a valóság költészete!

(#1577) Vesa válasza Piftuka (#1575) üzenetére


Vesa
Topikgazda

"Azt gondolom, nagyon szerencsések vagyunk mindnyájan, hogy a házunk udvarán van egy kis medencénk. Ilyen hőségben igazi áldás."

:K

A tudomány a valóság költészete!

(#1578) Alc válasza Piftuka (#1575) üzenetére


Alc
tag

Medence porszívó csak a kerti tömlőre csatlakoztatható van, azon meg simán átmegy ez a finom por.
Mivel magasan betonozott részen van a medence, ezért csak simán egy hosszabb tömlőt belemerítettünk és vödrökbe szépen kiszívta az aljáról azt a port. Még van vele munka de hamarosan meglesz az egész.
Ma megérkezett a vízelemző készlet is, persze megjött az eső is, de elötte gyorsan megnéztem. Persze a digitális szokás szerint 6,8-at mutatott.
Ez most azután van, hogy tegnap tettem bele 300gramm PH minuszt.
Lehetséges, hogy felment az egekbe a ph a 300grammnyi ph+tól, és az alján az a finom por a kioldódott klórtabletták (meg a többi maszat, alga, stb.) lennének?

(#1579) Piftuka válasza Vesa (#1576) üzenetére


Piftuka
veterán

Fagy nem fogja érni nálam sem. :N

"Aquila non captat muscas."

(#1580) Piftuka válasza Alc (#1578) üzenetére


Piftuka
veterán

Szerintem már nincsen jelentősége, hogy mi volt a medence alján összegyűlt por. :N

Örömmel hallom, hogy kiporszívóztátok!

A kép alapján a medence vize is hamarosan tökéletes lesz. Az a maradék klór elbomlik gyorsan. A PH érték ránézésre most ~7.4 körül van, szóval az is remek.

Amúgy meglátszik, hogy amerikai a gyártója ennek a teszternek. Apróság, de a színskála, a fekete keretezés tökéletes. :R

Olyannyival jobban látszódik, mint a tablettás teszterek "kontroll lapja", hogy azt el sem lehet mondani. :)

"Aquila non captat muscas."

(#1581) Vesa válasza Alc (#1578) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Na ez így mindjárt más! A PH most pöpec, a klór viszont az egekben van, ránézésre 2-3 között, de inkább a 3-mat karcolgatja. Fogjuk fel klórsokknak. Szerencsére hamar elbomlik és utána jó lesz a vized!
Úgy tűnik, rossz volt a tesztered és a beletolt túl sok PH+ miatt volt gond.

A tudomány a valóság költészete!

(#1582) Alc válasza Piftuka (#1580) üzenetére


Alc
tag

Piftuka, Vesa

Igen, ezen szépen látni a dolgokat, nem mint pl. a papírcsíkoson. Mint most kiderült az is hülyeségeket mutatott.
Az úszó klóradagolót most ki is vettem egy napra, amíg holnap befejeződik a medence aljának "kiporszívózása". Legalább a klórszint is visszaáll normálisra. Úgy látszik minden évben van valami. Tavaly szezon végén mivel többször volt szar idő, nem használtuk a medencét, akkor meg kifogyott a klórtabletta, a vízforgató se ment annyit, be is opálosodott. Szerencsére egy klórsokk és nappal folyamatos vízforgatás három-négy nap alatt helyreállította. Éjjel inkább nem hagyom menni a vízforgatót, annyira nem bízom ebben a papírszűrős csodában.
Köszönet még egyszer a segítségért! :R

(#1583) Vesa válasza Alc (#1582) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Teljesen normális a folyamat, ezen mindenki végigmegy, aki ilyen medencével kezd. Ugye a csilliós telepített medencét komoly cégek telepítik, és legtöbb eetben ők is tartják karban, ráadásul komoly gépészet van. Ezek a felállítható csodák pedig ennek híján vannak, a képeken olyan egyszerűnek tűnik minden, aztán a gyakorlatban kell 2-3 szezon, mire az ember rájön, mit hogyan kell, és mire érdemes költeni/mire nem. A vége legtöbb esetben egy kisebb telepített medence lesz, baráti körömben is ezt látom és 5 év fémvázas medencézés után jövőre azt hiszem én is itt kötök ki. Kicsit nagyobb inveszt, de nincs vele gond 15évig, plusz a vízkezelést is megtanulja már az ember, tehát a gépészetet is jobban össze tudja hozni magának, illetve a vegyszerezést is ki lehet tapasztalni, hogy egész szezonban ne legyen vele probléma.

Szóval megfizetjük a tanulópénzt, de végeredményben nagyon megéri!

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#1584) FőDudu


FőDudu
addikt

Szomszed gyerek fulfajasanak okara a doktor a klort emlitette.
Marmint a klor lebontja a ful termeszetes vedelmi vonalat - fulzsir, stb, utana meg konnyebben fertozodik.

Elsore furan hangzik, mit gondoltok rola?
(amugy csinaltatnak hallokeszulekes szalonban olyan fuldugot ami uszashoz valo. Hang atmegy rajta, viz nem).

FőDudu

(#1585) interstate76


interstate76
addikt

Sziasztok!

Lehet, volt már, de keresővel nem találtam: puhafalú medence élettartamát hogy tudom maximalizálni? A korábbi példány 3 szezont bírt ki, de az utolsó nyara végén már féltem tőle, hogy a felfújható rész atomjaira hullik és egyik reggelre elfolyik az összes víz. Azóta volt fémvázasunk, de most megint egy felfújható peremű üzemel a kertben. A medencetakaró használatán kívül van valami, amivel minimalizálhatom az erős napsütés okozta elhasználódást/anyagfáradást?

Ill. lenne még valami: PH-, klór és algaölő helyett hatékony, alternatív megoldás? A sóbontót láttam egy korábbi hsz-ben.

Köszi előre is a segítséget! :R

téglalap, Amerika, hangszóró, hétfő... továbbá eladó Xiaomi Mi 12T Pro, Teclast P26T tablet és PS4 játékok (Far Cry 4, Heavy Rain & Beyond Two Souls, Prey, The Evil Within 2)

(#1586) Alc


Alc
tag

Sikerült helyrepofozni a vizet! Már csak a klórból van többlet benne. Vissza se teszem addig az úszó klóradagolót amíg helyre nem áll.
Próbáltam lefényképezni amit kiszívtam a medence aljáról. Két óra alatt ilyen szépen leült a vödrök alján.



(#1587) Vesa válasza Alc (#1586) üzenetére


Vesa
Topikgazda

Klór lassan jó lesz, még kicsit több de már alakul, a PH-ra viszont figyelj mert most jó, de mintha emelkedett volna kicsit. Bár így fotón csalhatnak a színek. Ismét meleg jön, érdemes lesz rámérni akár 2 naponta és korrigálni PH míbusszal, ha szükséges. A víz most szép! Ha beállt a klór és figyeled/szinten tartod a PH-t, nem lesz gondod a vízzel, egy darabig elég lesz a klórtabletta is.

Magas klórtartalomnál ne menjetek a vízbe, főleg a gyerekek!

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#1588) q13579


q13579
senior tag

Sziasztok,

Após túltolta kissé a klórozást a kerti medencéjükben, más fajta tablettát vett, mint amit szokott és nagyon gyorsan oldódott, nem napok alatt szépen lassan. Mivel lekapcsolja éjszaka a keringetést, szépen megállt egy helyen a lebegő adagoló és a 3 tabletta klór (megjegyzem a használati útmutató szerint elég lett volna 1,5 darab) egy helyre leült valószínű a medencében.

A kérdésem az lenne, hogy mennyire károsítja az anyagát a medencének, mennyire kellene aggódni? Lehet ezt valahogy javítani?

Köszönöm előre is a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#1589) Piftuka válasza FőDudu (#1584) üzenetére


Piftuka
veterán

"Elsore furan hangzik, mit gondoltok rola?"

Teljesen helyes a megállapítás. A fül alap állapotban jól tud védekezni. A nyálkahártya felszínének kémhatása enyhén savas; ez az egészséges.

A fülzsír pedig azért termelődik (és automatikusan távozik a fülből), hogy védje a belső érzékeny részeket, a hallójáratot. Még a fülbe jutó szennyeződéseket is leköti, üríti.

A samponos hajmosás, a fülbe dugott szappanos kéz, és a medence klóros vize oldja a fülzsírt, kiszárítja a belső nyálkahártyát, megváltoztatja a felszín PH-ját, gyulladást okoz. (Akkor főleg, ha az ilyen víz egy része még odabent is marad; nem folyik kit tökéletesen.)

Többek között ezért is butaság a fülpálcikás, vagy "fülspray" alapú fülzsírtisztítás. (A vonatkozó reklámokat szvsz konkrétan be kellene tiltani.)

A fül számára a legjobb védelem medencézés során, a vízbe menetel előtt mindkét fülbe egy kis paraffinolajat, vagy olívaolajat cseppenteni.

Ez taszítja a vizet, védi a nyálkahártyát.

Fürdés után pedig időnként (ha úgy érzed, szükséges) glicerines-bórax fülcseppel lehet segíteni a nyálkahártyának. (Visszaállítja a megfelelő PH-t, és véd a gombásodás ellen.)

A füldugó elméletben jó ötlet, úszók gyakran használják is. Hátránya, hogy gyakori használata ugyanúgy befelé "nyomkodja" a hallójáratban a fülzsírt, mint a fülpálcika (vagy fülhallgató, vagy zajvédelmi szivacs füldugó is).

Hosszú távon ez azért okozhat problémát, mert fülzsírtól dugul el a fül. És ha nem tudod feloldani (paraffin olaj, vagy olívaolaj segítségével), akkor fülész szakorvos tudja csak megfelelően kitisztítani.

Másrészt a hallójárat is rendkívül érzékeny. Ha nem tökéletesen egészséges, ha kicsit is gyulladt, vagy száraz (és emiatt duzzadt) a nyálkhártya, amikor a mintát veszik a füldugóhoz, akkor az alapján, valamelyest kisebb átmérővel készül el a füldugó.

Aztán, amikor a teljesen egészséges (kevésbé duzzadt) füledbe bedugod, akkor természetesen nem zár megfelelően.

"Aquila non captat muscas."

(#1590) Piftuka válasza interstate76 (#1585) üzenetére


Piftuka
veterán

Nem hiszem, hogy különösebb hatásod van a medence anyagának tartósságára.

Ha vigyázol rá szezon alatt, takarod ponyvával, esetleg árnyékolod is, majd szezon végén szépen, gondosan elcsomagolod, akkor ennyit tehetsz.

A sóbontó készülék kapcsán megoszlanak a vélemények. Kis hobbi medencénél finoman szólva sem egyértelmű a hatékonysága.

Kb. ugyanannyi felhasználói véleményt olvastam ellene, mint mellett. Egyeseknek (főleg nagy, 30-40 m3 feletti medencénél, nagy kapacitású sóbontó és vízforgató berendezéseknél) tökéletesen tiszta a víz, másoknál beopálosodott, nyálkásodott, bármit is csinált. (Éppen az ilyen "kicsi", Intex/Bestway sóbontókkal.)

Megjegyzem, a PH csökkentő használatát a sóbontóval sem úszod meg. Algaölő pedig egyébként is felesleges az esetek ~99%-ában.

(Ha klórsokk mellett algaölőre van szükséged, és nem elég az, ami a kombi tablettában van adalékként, akkor az azt jelenti, hogy hagytad nagyon-nagyon "megborulni" a medence vizét...)

Emellett használhatsz:
- Aktív oxigénes fertőtlenítést (gyakorlatilag hidrogén-peroxid)
--> hatékony, drága, körülményes

- Brómos fertőtlenítést
--> hatékony, drága, kevésbé körülményes

- UV lámpás fertőtlenítést
-->hatékony, bőrbarát, drága, kisebb, szezonális hobbi medencéhez szvsz aránytalanul nagy beruházást és sok telepítési "macerát" kíván

"Aquila non captat muscas."

(#1591) Piftuka válasza q13579 (#1588) üzenetére


Piftuka
veterán

Nagyon károsítja. Kifakítja, felpuhítja, elvékonyítja a gumi, ill. PVC anyagot.

Mindenképpen porszívózzátok ki a medencéből!

"Aquila non captat muscas."

(#1592) Piftuka válasza Vesa (#1587) üzenetére


Piftuka
veterán

"Magas klórtartalomnál ne menjetek a vízbe, főleg a gyerekek!"

Alapvetően jogos.

Érdekesség, hogy egyes medence vegyszer készítők, medencés források 1-3 mg/l értéket adnak meg a megfelelő szabad-klórtartalomnak.

Más források 0,5-1 mg/l értéket. Ez alapján szvsz az 1 körüli értékkel nem lehet "mellélőni". :)

Mondjuk én tegnap kb. hasonló klórtartalmú vízben fürödtem, mint Alc fotóján látható. Sőt, az ránézésre 1,5 mg/l, míg nálam inkább 2 volt az érték.

Tudod, csütörtökön jött a "hatalmas hidegfront" (mondanom sem kell, hogy egy csepp eső sem esett itt nálunk :) ), szerdán erre készítettem elő a medencét:

- Homokvisszamosás, öblítés, és ezek által kb. 1/3 víz leengedése
- Víz pótlása
- PH mínusz
- "Mini" klórsokk (mindösszes kb. 20-30 gramm granulátum)
- Szolárfólia és takaróponyva a medencére

A vízforgató napi sok-sok órában járt, mint mindig.

A medencéről a ponyvát tegnap vettük le azóta először. A takarás miatt nyilván lassabban bomlott el a klór.

A PH érték viszont olyannyira semleges (7.0), hogy ennél semlegesebb nem is lehetne. :)

Így mindennel együtt kifejezetten kellemes volt fürdeni benne. (Mindjárt megyek megint. ;) )

Nem éreztük, hogy irritálná a bőrünket a klór. :N

"Aquila non captat muscas."

(#1593) DopeBob


DopeBob
addikt

En ezert mar stop and go-t adnek...

jaj rossz topic :) Torokheto

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#1594) interstate76 válasza Piftuka (#1590) üzenetére


interstate76
addikt

:R

téglalap, Amerika, hangszóró, hétfő... továbbá eladó Xiaomi Mi 12T Pro, Teclast P26T tablet és PS4 játékok (Far Cry 4, Heavy Rain & Beyond Two Souls, Prey, The Evil Within 2)

(#1595) agyhalal


agyhalal
aktív tag

Az lehetséges, hogy Summer Waves medencéknél a Figyelmeztetés szöveg alatti négyzet második sorában a P201030 azt jelenti, hogy 2010-ben, 30-ik héten készült a medence?
Ha igen, betudható annak, hogy az alján lévő anyag egyik fele tele van lukakkal, míg a másik fele teljesen sértetlen? Azt már meg sem kérdezem, hogy lehet ezt 2018-ban eladni.
Amúgy, az újabban készült fémvázas medencék is úgy néznek ki, mintha az alján lévő kör alakú lap átmérője sokkal kisebb lenne, mint a szerkezet átmérője?

Nézz tükörbe, hogy neked mi van a homlokodra írva!

(#1596) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Kb. 1 hónapja feltöltött medencénk vizének pH-ját sűrűn mérem, hozzáigazítom a megfelelő értékhez, multitabletta vegyszeradagolóban úszik benne, illetve bár papírszűrős a vízforgató de napi szinten 4-5 órát járatom és a papírszűrőt mindig cserélem/tisztítom. Nappal pedig szinte folyamatosan le van takarva fekete takarófóliával.

Szerencsére a víz tökéletesen kristálytiszta. Algásodásnak nyoma sincs.

Hiába vigyázunk rá az alján viszont lerakódott kosz. Homok, bogarak, stb. Ehhez keresek porszívót.

A vízforgató INTEX papírszűrős vízforgató 3785 liter/óra teljesítménnyel.

1. Erre milyen porszívót ajánlatok? Illetve jól gondolom hogy úgy működik hogy a porszívó csövét rádugom a vízkeringtető szívó ágára belülről? Lehetőleg valami Best Budget verzió érdekelne, mert tudom hogy van 40-50kért is :D

2. Lehet-e úgy keringtetni a vizet hogy közben le van takarva? Vagy amikor megy a vízcserélő akkor takarjam ki?

[ Szerkesztve ]

(#1597) Piftuka válasza DopeBob (#1593) üzenetére


Piftuka
veterán

Ez még mindig nem a "Mercedes" topic. :N :P

"Aquila non captat muscas."

(#1598) Piftuka válasza agyhalal (#1595) üzenetére


Piftuka
veterán

OBI? Praktiker?

Könnyen lehetésges, hogy akkor készült. Fura volna, de én már nem lepődöm meg semmin. (Pláne, hogy néhány hozzászólással feljebb beszéltük meg azt, hogy az Aqualing a közeli lejáratú, vagy lejárt szavatosságú folyadékos vízelemzőt is értékesíti.)

Amennyiben anyaghibás, szvsz zokszó nélkül vidd vissza oda, ahol vetted, és kérj egy garantáltan idei gyártású terméket! Vagy a pénzedet vissza...

"Aquila non captat muscas."

(#1599) Piftuka válasza tonermagus (#1596) üzenetére


Piftuka
veterán

"Hiába vigyázunk rá az alján viszont lerakódott kosz. Homok, bogarak, stb. "

Ez ellen a legtöbbet azzal teheted, hogy rendszeresen letakarod a medencédet, amikor nem használod, valamint mindig csak lezuhanyozva mentek bele a vízbe.

Ettől függetlenül valamilyen medence porszívót érdemes otthon tartani, hiszen a pelyhesítő is "összeránt" olyan szennyeződéseket, amit aztán el kell távolítani a vízből.

Papírszűrős vízforgatóra viszont nem köthetsz szivattyúról üzemeltethető változatot. Én személy szerint azokat nem is preferálom. Azért csak azon a szűrőközegen keresztül szívja ki a medencéből a "dzsuvát", amelynek a célja a szennyeződést a medencédtől távoltartani...

"Best budget" verzió egyedül a slagról üzemeltethető szett, de annak több hátránya is van. Első a hideg, friss víz a medencébe, amit a használat közben természetesen belejuttat.

A másik, hogy általában "csak" a darabos szennyeződés eltávolítására megfelelő. Persze rovarokhoz jó lesz, és talán homokhoz is. Ha mégis átengedi a homokot a gyári tüllzsák, akkor fabrikálhatsz rá arra alkalmas szövetből megfelelőt.

A fentieken kívül marad lehetőségnek valamilyen akkus, kézi medenceporszívó. Kulturált megoldás, a legkevésbé macerás, de nem olcsó.

Ráadásul elfogyott a hazai piacon mindenhol, ahol jó áron volt kapható. A "Kokido Telsa 50", és az "Intex 28620" egyébként kb. a jellemző kínálat.

"Aquila non captat muscas."

(#1600) Alc válasza tonermagus (#1596) üzenetére


Alc
tag

Piftuka írását annyival egészíteném ki, hogy én is kerestem a napokban valami jobb porszívót a slagos verziónál.
Mivel részemről elérhető áron én sem találtam normálisat, ezért végül egy ilyent rendeltem.
Ma megvolt a teszt is, nekem remekül bevált. Szépen felszívta az aljáról a bogarakat és más port is. A szűrőjén meg ott is volt minden maszat.
Persze ez kicsit macerásabb mint pl. egy akksis. Belemeríted, felszívja a koszt, felemeled, kifolyik a víz, mehet vissza a medence aljára és ezt ismételgeted míg nem végzel, és jöhet a szűrő tisztítás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.