- eBay-es kütyük kis pénzért
- Yutani: Yutani Retró Hangkártyái: OAK Mozart Wavetable
- N€T0X|N: SSD cserék
- Klaus Duran: 2025 dude
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Rimuru
veterán
válasz
ubyegon2 #78242 üzenetére
Ertem, szoval nem a distro szunt meg hanem csak a nepszerusege.
Azert az elmult 4 evben eleg stabil bob blogja alapjan.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #78226 üzenetére
A KDE Neon is hasonló, talán az annyiban különbözik, hogy annál arra is törekednek, hogy napi szinten is használható rendszer legyen, és ne csak tesztelésre legyen alkalmas.
A Gnome nem minden disztrón egyforma. Sok terjesztésnél szét van konfigolva, témázva, JS webaddonok, plusz alkalmazások, pl. PopOS-ben is van egy csomó körítés. Ezért nem foglal minden disztró alatt ugyanannyit. Azért írtam Archnál is, hogy vanilla Gnome. Előre figyelmeztetem a kollégát, hogy azt lehet fapadnak fogja érezni, mert a minden extrák nélküli Gnome elég keveset tud, semmit nem lehet állítani, egy csomó feature hiányzik. Alapból nagyon le van butítva tabletes, flat dizájnos szintre, igaz cserébe ilyenkor szerintem a memófoglalása se sokkal vészesebb, mint egy Xfce-nek (ami viszont többet tud nála).
KDE-nél szintén, különböző körítései vannak, egyik disztrón bemehet vanilla állapotban 500 mega alá, míg egy full extráson 1 giga fölé is. Szóval nem az van, hogy a KDE is „csak” KDE, és akkor mindenhol egyforma.
-
MadMancs
veterán
válasz
ubyegon2 #78203 üzenetére
Köszi hogy segíteni próbálsz. Igen ezt raktam fel most. De valtozatlan. Teszt oldalt mindig sikeresen kinyomtatja, viszont ha máshonnan akarok nyomtatni akkor egy pillanatra megjelenik ez, miközben nyomtató állapot ledje villog párat és abbamararad. Nyomtatóknál meg azt írja Processing - printer ready - majd üresjárat.
-
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #78180 üzenetére
Ja, efölött elsikolottam, hogy nála régi tárolók vannak. Ezért is szoktam kritizálni a 5-10 éves LTS kiadásokat, hogy hiába van elvileg addig támogatva, már idő közben használhatatlanra elavult, mert a szoftveripar szépen elmegy mellette, fénysebességgel avul el a rohadó verzióhajhász fejlesztések közepette. Ezt nem értették meg a CentOS Matyik is, hogy izé, 2.6-os meg 3.13-as kernel, de mit tesz rá, mikor minden csomag elavult, bármilyen kicsit is újabb, fontosabb szoftvernél kielégíthetetlen verziófüggőségek ütik fel a fejüket. Itt Ubuntu látszik, hogy régi verziónál a tárolók is problémásak lesznek. Én se véletlenül kötöttem ki rollingon, meg megyek rá ennyire csomagfrissességre, hanem mert kezdőbb koromban én is szívtam ilyenekkel, és pontosan látom, hogy mi vele a gond. Nem frissességmániából, meg menőzésből.
De az a baj, hogy ezt nehezen érteted meg olyannal, aki csak a GUI-ig lát, meg windowsos a szemlélete. A Snap-ban egyetértünk, alapból gáz, és még túl is erőltetik. Vész esetben pedig egy opciónak elmenne, csak erőltetni nem kéne.
-
K0zm0
aktív tag
válasz
ubyegon2 #78180 üzenetére
Tudom a rolling témát már érintettük a másik topicban, de szerintem még párszor felmerül.
Most komolyan kérdezem, nem kukacoskodásból: van valami előnye DESKTOPON rolling distronak?
Egyszer feltelepítem aztán hadd menjen, a finomhangolás meg a kotrás mehet terminál alól. (Újabban nagyon rákattantam a terminálozásra!)
Persze megértem, kinek mi tetszik, de valahogy nekem "kockázatosabbnak" tűnik a használata olyan szempontból, hogy ha valami félremegy (frissítésre gondolok), akkor az tud nagy gubancot okozni. (Rollinggal nincs tapasztalatom, nézzétek el nekem!)Uby, tudom hogy erről hasonlóan vélekedünk.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #78170 üzenetére
Ez irtó gáz. Na ez az, amit Archon sose látnál. És ezt nem elméletileg mondom, most az érdekesség kedvéért feltettem Archra a clamav-t, mindössze két csomagot húzott le a CLI változat, 1.5 MB terjedelemben, pikk-pakk fent volt, semmi kielégítetlen függőség, semmi PGP kulcsos aláírási probléma, semmi tk-zás, meg frontendezés. A freshclam kiadása után is azonnal, max. sávszélességgel gurult lefelé a legújabb Clam-adatbázis. Azt mondanom sem kell, hogy a legújabb verzió, 0.103.1, és nem csak feltelepítettem, de egy próbaszkennelést is végignyomtam, azzal sem volt probléma, végigellenőrzött mindent amire ráeresztettem. De ezt nem értik meg a kezdők, hogy a GUI, meg a látszólagos felhasználóbarátság nem minden, mert ami kezdetben felhasználóbarátabbnak, könnyebben kezelhetőnek tűnik, az nem mindig a leghatékonyabb, legkönnyebb hosszú távon.
Ráadásul ez az a pont, ha ennyire nem tudja a kolléga megoldani, akkor érdemesebb lenne Flatpak vagy Appimage formájában beszerezni a clamav-t, akkor minden függőség hozzá van csomagolva. Mint szoktam írni, ennek nem vagyok híve, de ha valaki nem tudja máshogy megoldani, akkor mentő övként játszhatnak ezek.
Bár nekem a leírásából úgy tűnik, hogy először frissítenie kéne a rendszerét kompletten egy sudo apt update && sudo apt upgrade segítségével, és utána újrapróbálni. Terminálban. Nem a tk-t, hanem a sima clamav-t.
-
-
Schiano
tag
válasz
ubyegon2 #78150 üzenetére
Hát, az mondjuk tény, hogy lesz egy Live linuxom mostantól, hátha kell, de remélem, nem lesz rá szükség.
De az tény, hogy nagyon sok olyan szoftvert használok jelenleg, ami Linuxon nem (vagy még nem, igazából nem számít) működik, szóval mindenképp marad a Windows.A nagyobbik baj az, hogy már második napja nem sikerül életet lehelni a gépbe, szóval vagyok azon a ponton, hogy marad az adatvesztés, de neki kell állnom a telepítésnek, mert ugye a show-nak mennie kell...
-
Schiano
tag
-
Schiano
tag
válasz
ubyegon2 #78145 üzenetére
Megpróbálom, köszönöm.
Igazság szerint semmit nem szeretnék vele vacakolni, mert nem értek hozzá.
Csak azok a nyomorult file-ok nagyon kellenének, amikről nem készült biztonsági másolat, de már így is vagyok azon a szinten, hogy hagyom a fenébe, és nekiállok a windows telepítésének.Egyébként kolléga dobott meg egy DVD-vel, de ha azt mondod a Mint jobb, akkor csinálok egyet pendrive-ra.
-
Schiano
tag
válasz
ubyegon2 #78136 üzenetére
Áttanulmányozom, mert egyébként nem használok Linuxot, és kipróbálom (egyébként Linux live alatt is működik?)
Egyébként az a fura, hogy a windows parancssor listáz a felhasználónévhez onedrive mappát (mondjuk a kérdéses file ott sem látszik), Linux alatt a mappa sem látható.
-
Cs.I.T.
csendes tag
válasz
ubyegon2 #77989 üzenetére
Kipróbáltam a mintsticket, de ugyanaz a hiba. Megírtam a weboldalukon található űrlapon az észrevételem, talán válaszolnak majd.
Nem kell regisztrálni, egy kattintással le lehet szedni az oldalról az iso-.Ennek a célnak maga a Linux Mint tökéletesen megfelelne átalakítás nélkül is.
Az oprendszerhez jutásra ez mondjuk igaz, de azért ez komoly segítség a kezdőknek; egy jól testreszabott rendszer, vagyis az elterjedéshez hasznos szerintem. -
válasz
ubyegon2 #77883 üzenetére
Nem is csúnyák a kis mini pc-im. A Zotac mini kimondottan szexuális vágyakat képes kiváltani.
Pláne ha épp az xhamster.com megy
Egyébként szerintem ezekhez képest a MintBoxo Minik a kimondottan rondák a nagy military kivitelre hajazó bordákkal.
Kinek a pap, kinek a papné, kinek meg a paplan.
Uby neked mennyi eszed van..!
Meg se néztem hogy a nyers, iso-ból bootolt live Linuxokba benne van-e az exfat támogatás.
Holnap megsasolom.Egyébként nem én hanem a Ventoy telepítő alapból csinálja exfatra, és ez a fejlesztőktől nagyon de nagyon bölcs döntés volt.
Mivel így kis huzavona után de natívan lekezeli az összes Linux, a Windows, és szinte az összes Androidos eszköz és az XBox is
Az almás vonalról nem tudok mit mondani de szerintem az is.
Még a normálisabb okostévék is.Nem arra szánták szerintem amire én használom, hordozható tárolónak de így exfattal bármilyen os alól ráhúzható egy épp letöltött telepítő iso ha épp kell.
Nagyon jó ötlet az exfat és ugye nincs 4 gigás korlátja sem. -
válasz
ubyegon2 #77878 üzenetére
Igen nekem [ilyen van] , uasp és trim támogatott.
usb3-mon stabilan tud 190MbIt/s-t. Írni is és olvasni is.
Nekem elég. 3000 magyar forint volt akciósan, a számtekboltos barátom akciózta le nekem.
Nem is vágyok nvme ssd-re, persze savanyú a szőlő, ami kis passzív gépecskéim vannak ott a proci a korlátozó tényező, nem az IO sebesség.
A kisebb fiam játékos fan, nagyon komoly géppel és őneki minden a leg-leg, és ő mondta hogy azonnal észrevette az nvme használatát sata után, de nem 100%-okról van szó természetesen.
Persze játékfronton 2 tized másodperc vagy 2 fps súlyos 10ezrekbe kerül. -
válasz
ubyegon2 #77873 üzenetére
Igen es ezert irtam is le 2x hogy az enyem sata.
Nvme egyszer volt a kezembe, a dobozaba bontatlanul amikor egy ismerosnek webaruhazbol rendeltem.
De amin kesik nem mulik csak nincs olyan gepem egyelore ami tud fogadni nvme meghajtot.Viszont, az usb az ugye nem valogat, pl. az enyemet siman irja-olvassa a telefonom. Androidba egy telefonba ugye ritka a sata protokoll.
Az atalakito chip elviekben le kene kezelje akkor az inkompatibilitast, at kene neki forditani a parancsokat, vagy rosszul okoskodok? -
Véreshurka
senior tag
válasz
ubyegon2 #77869 üzenetére
Köszi!
A topikot már régen olvastam, el is felejtettem, hogy van. Át fogok nézni oda is.
Szerk.
Teljes törlés alatt azt értem, hogy mint egy normálisan működő HDD-nél pl. dd-vel felülírom az adatokat pl. /dev/random, vagy /dev/urandom-al, vagy ssd-nél a memória cellák-at visszaállítani (?) az eredeti állapotára. Tehát tulajdonképpen biztonsági törlésre gondoltam volna.
-
Véreshurka
senior tag
válasz
ubyegon2 #77864 üzenetére
Ha ez megnyugtatja a lelkedet akkor csak 128GB-ről beszélünk ami nem volt drágább, mint egy corsair GTX pendrive.
Pont ez a bajom, hogy a külső házon kívül nem tudom hova tenni a lemezt. A parancsok (hdparm, nvme) pedig nem tudják értelmezni a külső házban lévő diszket. Azért gondoltam hátha van valakinek tapasztalata, ha nem is nvme meghajtóval, de legalább sata-val. Az nem hinném, hogy manapság már olyan meglepő lenne ha valaki egy átalakított sata-s M.2-es lemezzel mozog egy külső házban. Ugreen-el meg eddig nem volt bajom linux alatt, amim eddig volt, mind működött rendesen. Most is felismeri a lemezt a rendszert, csak teljes törlést nem tudom, hogy hogyan lehet megejteni rajta.
-
válasz
ubyegon2 #77859 üzenetére
Sajnos letiltott a google mert az angol-magyar forditozasaim leterheltek a szervereit...
A githubosat magamtol talaltam csak nem.gurigaztam le az oldal aljara ahol egy link van Ubuntu-Debian felirattal, es az valoban arra az oldalra visz ahol a ppa le van irva.
Megszoktam a keres, talal, download, exere katt megoldast.Azt persze nem is meltatod hogy az elozo pulseaudio-equalizer torlese utani gebaszt megoldottam onalloan, es komoly conf fajlokba turkalassal es terminallal, es a log fajlokba kutakodas se maradt el!.
Ezt tessek ertekelni.
Tisztelettel
egy guihuszár. -
madrac
senior tag
válasz
ubyegon2 #77542 üzenetére
Ezt nem értem. Az miért nem OS hiba, ha egy olyan nem kompatibilis videó drivert vagy módot erőltet alapból amivel nem ad képet az OS, sőt még terminált se lehet váltani? Mert ez volt az egyik hiba. Ha olyan jellegű lett volna amit te írsz, azért nyilván nem kárhoztatnám az OS-t én sem.
Ahogy az is OS hiba, ha egyszerűen kifagy egy egyszerű dialógus ablak és nem enged továbblépni a telepítés közepén, miután utólag jön csak rá, hogy nem is tudja a boot managert telepíteni, és csak a hard reset segít rajta...
Onnantól kezdve, hogy a boot manager átadja a vezérlést, írhatná, hogy épp mit csinál, én erről beszéltem. Ha jól emlékszem régen ez így is volt, sőt még a grafikus desktopot is kézzel kellett indítani paranccsal. Nem csak onnantól adóhatnak problémák, hogy már bejött az egész grafikus desktop... Az OS már jóval korábban átveszi a vezérlést, de ha az ember nem lát semmit, úgy aztán nyomozhatja, hogy mi az isten baja van...
Nem is akarok a szükségesnél több időt beleölni ebbe. Amit akartam, azt megoldottam.
Ha őszinte akarok lenni, akkor Windows-al töredék ennyit nem szívtam mint Linux-al, pláne nem telepítésnél, pedig hidd el, elég sokat telepítettem már. Leszámítva azt amikor valami USB3 driver mizéria volt, amiért nem látta telepítésnél a cél lemezt vagy mi volt, mert nem tartalmazta a drivert a telepítő.. De ott nem is láttam még kifagyó dialógus ablakot vagy az userre erőltetett nem működő videó drivert vagy a telepítés közepén való elszállást. Félreértés ne essék, nem mondom, hogy a Windows-ban nincsenek sokszor komoly hibák, de azért ilyen sorozatos szarvas hibák nincsenek amik ennyire megszivatnak már egy első telepítésnél is.
A linux, ha kapásból működik akkor jó, viszont ha nem, akkor az ember a haját is kitépheti mire megoldást talál, ha egyáltalán. Szíváshoz nekem elég lenne a desktop nélküli Raspberry OS is. Mindenesetre arra jó, hogy a nagy gépen is van Linux, hogy natívan tudom kezelni vele a Raspberryn SD kártyán lévő fájlrendszerét. Windows WSL2-höz megcsinálnák a linuxos fájlrendszer és USB kezelést, még kevesebbszer indítanék linux most. Tök jól meg lehet csinálni azalól is egy cross compile-t, aminek én elég örültem. -
válasz
ubyegon2 #77742 üzenetére
Köszi. Ha nem lenne elég, dobok még be 4-et, de nem divat nálam a sok alkalmazás egyszerre. Sajnáltam az Audigy 2 ZS Platiniumot kidobni, tudtam, hogy jó hangja van. PCI slotba passzol, W10 minden frissítéskor kinyiffantja a "házi" drivereket. Nappaliba van egy egész jó 5.1 cuccom, Linux meg natívan támogatja ezt a hangkártyát. Új masinákba bele sem tudom tenni, PCI már nincs semmin, így jött az ötlet egy régi masinához. Ismerkedek a rendszerrel, egyenlőre semmi bajom vele, keresgélek dolgokat, bénázok, de win alatt eltöltött közel 20 évemet nem tudom gyorsan "áthozni". Használom, működik, nekem ennyi kell semmi több. Kössz ezt a hw elemző trükköt. Itt Ph.-n is találok rengeteg leírást, van mit olvasgatni. Szép estét
-
válasz
ubyegon2 #77732 üzenetére
Idézné magamat:
Lubuntut sosem használam, azt se tudom milyen DE van mögötte.vagyis elmondtam hogy valóban teljesen tök vagyok hozzá, de a képek talán segítenek hogyan, mit keressen.
Én eddig, a Win2000 óta és az összes linux óta, amik voltak kde, xfce, cinna, gnome, meg a fene tudja milyen DE, nem láttam olyat hogy rákeresve dpi, vagy skálázás, vagy betű, font méret, ne tudtam volna megoldani a nagyítást.
Ha rosszat szóltam, és Lubuntun nincs DE, akkor elnézést, de akkor hogyan működik guin? Sose próbáltam, szerintem nem is fogom, tényleg nem tudom milyen ez a Lubuntu.
Én is Ubuntuzok, nem Manjarozok, Kubuntu van nekem.Nem vagy lekeverve
De régen hallottam ezt, utoljára 30 éve hangosítottam zenekarokat, ott le lett keverve ha roszul szólt. De te nem.
"Sajnos nem tudom azt sem mondani, hogy Mint Cinnamon felrakása esetén a Mint topikban tudunk segíteni, mert nem tudjuk, mik az alapvető hardverek a kolléga gépében."
A hardvernek hogyan van köze a betűk nagyításához?
de leírta, bár pongyolán,
" i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban. Félgépet cseréltem, ssd-t ráakasztottam, boot, voálá, működik"Vagyis csak átette az ssd-t, ezért maradt meg az előző, valóban gyengusz gépéből a Lubuntu. Lightweight, utánanéztem, bebebeee
Az I5 szerintem bármit elvisz.Ha hülyeségeket írkáltam, bocsánat. Lubuntu... csak ki kéne próbálnom.
-
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #77712 üzenetére
2012-ben vettem 2db 120-as SSD-t. A mai napig azokat használom és elégedett vagyok velük. Az egyik egy MLC modulos OCZ Vertex3-as (ez a W10-es) ezen kb. 30-50TB írás van. 100/100-as. A másik egy Samsung 840 első generációs TLC modulos (ez a linux-os) ezen valahol 7-10TB írás lehet. 100/97-es (évekig elég meleg helyen lakott, 50-60°C alá nemigen ment a kuckójában a klíma)
Ilyen használat mellett kitartanak kb. 300 évig...
A rögzítést volt, hogy kábelkötegelővel oldottam meg, vagy kétoldalas ragasztószalaggal.
#77714ubyegon2:
A 820-as HP-ba a 2,5"-os meghajtót szalagkábellel lehet bekötni, nem direkt SATA csatlakozóbal. "Természetesen" nem a kib***a a cél, hanem a "helytakarékosság"
#77715 szucstom:
Le merném fogadni, hogy Dell, a HP mellett ők ilyen rohadékok... -
szucstom
őstag
válasz
ubyegon2 #77704 üzenetére
Nem variálok, csak faterom régi gépe szar, az enyém jó. Odaadtam neki, én meg vettem magamnak másikat.
Nem ment volna az átrakás. A mostani laptopba meg kell a plusz kábel és keret, anélkül én nem vagyok hajlandó bármit is belerakni. Egyébiránt a Samsung Evo-t pakolnám még bele, az bőven elég lesz. -
mtomi95
senior tag
válasz
ubyegon2 #77706 üzenetére
Átleptem Gnome-ra ott is ugyanez volt!
Synaptic-ban megtaláltam ott is ugyan ez jött fel, csak grafikusabb felülettel és már választhattam is, azt hiszem Internet site-ot választottam. Akartam csinálni erről is képet, de törlés után már nem jött elő többet ha újra telepítettem a Smartmontools-t .Vajon mit tehettem, telepíthettem most?
Na de ez végülis mindegy!
Ezt írja: [link]
-
szucstom
őstag
válasz
ubyegon2 #77665 üzenetére
Hát, nem is volt gondom eddig a Manjaroval, csak kb. 2 hete volt némi változás gépügyileg és van egy mediaszervernek befogott ősrégi lapos, amin megy a letöltés és a többi. A mostani gépembe meg kellene egy nagyobb tároló, mert jelenleg csak 256 gigás az ssd. Ehhez vadászok most plusz sata kábelt és keretet.
-
mtomi95
senior tag
válasz
ubyegon2 #77696 üzenetére
A smartctl nem működik!
Telepíteném, de:
Csomag konfiguráció┌──────┤ Postfix Configuration ├───────┐
│ General type of mail configuration: │
│ │
│ No configuration │
│ Internet Site │
│ Internet with smarthost │
│ Satellite system │
│ Local only │
│ │
│ │
│ <Ok> <Mégsem> │
│ │
└──────────────────────────────────────┘Ettől tovább nem jutok bármit választok nyomkodok, mert csak azt részletezi mik is ezek a opciók.
-
#05413120
törölt tag
válasz
ubyegon2 #77682 üzenetére
"Ha ennyire francia vonalas vagy, a Manjarot nem teszteled még?"
Én csak tősgyökeres franciákkal játszom, migrantokkal nem...A probléma másik oldala, míg Linugzon kifejlesztik a 100. init meg hangrendszert, meg 100x átszabják a KDE meg a GNOME vezérlőpultját, addig a Microsoftos fiúk sem alszanak, csak ők pl. a biztonságon igyekeznek javítani... Ha megnézed az elterjedtség/biztonsági incidens mutatókat, a Win 10 lassan jobb számokat mutat mint a Linugz. Az pl. (csak hogy érintett légy
), hogy a Mint 19 yelp-en keresztül exploitálható nem szerepel az IT oldalak címlapján, azért van, mert kb. a kutyát nem érdekli, szemben a Win sérülékenységeivel...
Úgyhogy a magam részéről az a (részben) Linuxos vagyok, aki senkinek nem ajánl Linuxot, mindenkit igyekszek rábeszélni a Win vásárlásra, nekik is jobb lesz, meg nekem is... -
#05413120
törölt tag
válasz
ubyegon2 #77680 üzenetére
Egyszer majd ha nagyon unatkozom, én is írok egy "A Linux szívás" jellegű cikket...
Mé nem gyön el a Linugz Desktop éve, hát pl. ezért, az egyszeri felhasználó egyszerűen nem tudja mire számíthat, mi, hogyan, hol van beállítva...!
Persze erre mondják, nem kell disztró ugrálni! OK, bár én szeretek ugrálni, de azért mindig is a francia vonal volt a kedvenc, a vége mindig Mageia/Mandriva, és akkor a Mandrivaban az 1000 éve használt URPM csomagkezelő (ami amúgy zseniális) helyett kaptunk DNF-et (ami szintén OK egyébként), mert csak. Szóval nem kell azért ugrálni, hogy alapvető változások jöjjenek, elég ha a T. fejlesztőknek éppen "Miért is ne?!" napja van...Oszt meg is van az eredmény, a szenzációs 3%-os részesedés (MUHAHAHA) az asztali rendszerek piacán tavaly már csak 1.6% volt, miért nem csodálkozom...
-
#05413120
törölt tag
válasz
ubyegon2 #77586 üzenetére
(és Kapitány)
Ezek a formázós blog/fórum/stb. motorok a sírba tesznek, csicsa van, használhatóság kevésbé...
A write csak minimális formázást támogat és kifújt (mondjuk formázó karakterek pl. az _, *,# és nem tudod neki megmondani, hogy most nem formázásra akarod használni, ez a hátránya, figyelni kell), úriasan mondva pure text és semmi más.
Ja, animált tapsikoló emberke sincs... -
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #77554 üzenetére
Az AUR valóban tele van mindennel, ember legen a talpán aki képes kiválogatni belőle a lényeget. Egy kezemen meg tudom számolni mennyi programot telepítettem az AUR-ból (Entangle, Teamwiever, Youtube-dl + GUI, TLP-GUI)
A PPA-kkal az volt a bajom, hogy valamiért nem tudtam (mertem?) bízni bennük, mellette minden vackomhoz külön-külön kellett a tárolókat felvenni, mert a rendszer tárolóban nem volt benne az a néhány megás kód, ami kellett a Wi-Fi-mhez, a fingerpfint sensor-hoz, a TLP-hez, a böngészőhöz, stb... Azon a szinten nem igazán tudtam eldönteni melyik PPA kell, hogy keressem és hogy biztonságos-e vagy sem. Mondjuk ma is inkább olvasok 10x és telepítek 1x.Az AUR-t bekapcsolni egy képmozdulat a Szoftvertelepítőben. Nemrég felkínlódtam VB-ba egy MagyArch-ot, a Discover lehet, hogy színes és szagos, de kapásból összefosta magát, még az alapból telepedett programokat sem látta. OK terminal-ból pár perc alatt helyrepakoltam a lelkivilágát, csak addig is el kellett jutni. Az összes tájékoztatás egy 4 jegyű hibakód volt. Manjaro-val ilyen "élmény"em nem volt, olyan igen, hogy a frissítésbe belezavarodott és törölni kellett az adatbázis file-jait, de az is max 1x.
Egy abszolút kezdőnek mégis inkább ajánlanék egy Debian fork-ot - pl. Ubuntu (Mint) - vagy más kiadás alapút és nem azért mert az jobb, vagy több lenne, mint egy rolling. Egyszerűen hülyebiztosabb. Ha már van némi rutin és szándék is a tanulásra akkor jöhet egy rolling. Ha érdekli, ha nem maradjon ahol van. A Manjaro-val pl. elég nehezen lehet mellényúlni. Nem azt mondom, hogy nem lehet, óóóó dehogynem lehet, de ha tudod mit csinálsz - és a hw is úgy akarja - nem nagy kihívás telepíteni és a mindennapos használattal sem lesz probléma.
Olyanokban most nem mennék bele, hogy a LE-szal akadhatnak MSO kompatibilitási problémák, mert ez általános platform szintű probléma (nekem még nem volt, de nem is kezelek több tíz-ezer cellás adatbázist, táblázatot) de már az alap szintű videó vágásaimat is inkább KDEnlive-ban végzem, mint, hogy beboot-oljak a W10 be csak ezért. A grafikai munkáim maradtak Win-ben mivel az Affinity programjait nem voltam képes rávenni a Wine-ban futásra. :\#77558 tordaitibi:
"...mint minden motoros int a másiknak, függetlenül hogy choppers, robogós, vagy épp sportmotoros vagy krosszos.
De MOTOROZIK!"
Hobbiból bringázok. Többször előfordult, hogy motoros köszönt - intett - néztem is mint a vadnyúl az üregéből. Egyszerűen kétkerekű voltam neki és mint ilyen társ...
Erről kellene szólnia a dolognak. Vagy tévedek? -
válasz
ubyegon2 #77556 üzenetére
"amíg kinyomozza, hol kell bekapcsolni az AUR"
Nem, egy pipa a Szortvertelepítőbe, de a full guis csiricsáré (nekem tetszik
) Discoverbe alapból benne az aur.
Elhiszem hogy sok szemét is van aurba, de a playAStor.ba mennyi van-, Millió szar app, és nem zavarja a felhasználókat.
Engem eleve a ppa zavar, minél több van felvéve annál tetűlassúbb az egész frissítési procedúra. Pláne nálm egy vagon van, Mega, Opera, meg tucatnyi kis szoftver.
Nem, nem veszek fel ppa-t terminálba, juszt se!A másik, mire én rájöttem ennek az egésznek a menetére, valamint bizony nincs így se 2 akalmazásom, vagyis de van csak én a Git és társain elveszek 2 másodperc alatt.
És fél napom ráment hogy valami make izéből pakoljam fel, hát ha most főbelőnek se tiudom már hogyan kell.
Először hangosan ordítoztam a gépemmel mert ugyen nem atomlogikusan install maka vagy mi hanem valami ./ vagy /. kell elé különben azt írja, nincs ilyen fájl. Hát bammeg ott van a könyvtárba!
Meg ha valamit ami igényli, sudo nélkül pötyörészem be, akkor is ez a Nincs ilyen fájl vagy könyvtár " a válasz. Hát ott van! Ne ezt írja vissza akkor mert ez hazugság.
Ezek visszavetik az egyébként nagyon lelkes amatőrt.
És ha ezzel a make izével telepítem akkor ugye sose fog frisülni.
Aurba, ha kijött az új verzió 1-2 órán belül , ezért külön köszönet a lelkes karbantartói tábornak, már sivalkodik is hogy halló, van újabb.
Pl. Smplayernél nekem ez alapkövetelmény, a reklámmentes YT. szórakozáshoz.De ez a gui-antigui, ppa-aur ellentét szerintem jottányit sem változtat azon hogy ki, hogyan használja a Linuxát.
A lényeg hogy használja, sőőőt kedveli és így vagy úgy de kikapcsolódást, avagy épp szórakozást, hobbit talál benne.
A miértek-hogyanok meg ilyenkor nem érdekesek annyira.
Kb. mint minden motoros int a másiknak, függetlenül hogy choppers, robogós, vagy épp sportmotoros vagy krosszos.
De MOTOROZIK! -
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #77532 üzenetére
Járt már nálam pár sérült/döglött partíciós táblás eszköz, HDD, de leginkább USB stick és SD kártya. Valahogy az összes ismerős megtalál a szarjaival. Egy kivételével "javítható" volt mind, arról az egyről utólag derült ki, hogy nem a partíciós táblát vitte el a pusztulat, hanem az eszközt... 90%-ban adatokat is lehetett menteni, mióta a TestDisk-et megismertem, kicsit egyszerűbb a dolog.
Amúgy ha szeretnél egy Vargháné & Tsa. Co. LTD. által kreált gyönyörűséget, egy atom stabilan működő 235W-os AT-m még rejtőzik valahol. Egy P2-es Cerkáról bányásztam ki és csak azért működik atom stabilan, mert legfőképp nehezéknek használtam, bekapcsolni még terheletlenül sem mertem.
ui.:
Nekem már hiányoztál. NEM FÉLREÉRTENI! Egy színfoltja vagy a topiknak és még segítőkész is, csak nem mindenki érti elsőre a stílusod.
#77538 madrac:
Ne hidd, hogy csak a liunux alapú OS-rek tudnak "érdekességeket" produkálni. Futottam már bele W10 telepítéskor olyan maflásba, aminek a megoldása órákba telt. Csak UEFI-ben akart telepedni, de UEFI-ben nem látott háttértára a telepítőn kívül, legacy-ben látta a háttértárakat, de nem volt hajlandó telepedni. -
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #77528 üzenetére
Nekem volt már anno kettyegős majdnem új vinyóm Seagate Barracuda. Túl nagy baja nem volt, csak épp az első útjelző tábla biztos nem oda mutatott rajta ahova kell. Egy kőbalta segített rajta és jól mutatott a betonjárda aljában vasbeton adalékként. A biztonság kedvéért előbb kb 3 helyen átfúrtam 8-as acélfúróval, hogy majd az utókor el ne olvassa.
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #77520 üzenetére
Annyira azért nem rossz az UEFI szerintem. A GPT partíciós séma meg linux számára kifejezetten ideális. Én már a Legacy telepítést is GPT sémára teszem, s az MBR helyett kell legelejére egy 1 Megás formázatlan partíciót csinálni és a bios_grub jelzőt hozzá kell rendelni és ide írja be a linux a grub2 core.img-t és ez fut az MBR helyett. Ennyi a trükkje. Innentől kezdve annyi partíciód lehet majdnem amennyit akarsz és mind primary. Biztonságosabb is az MBR-től, mert ha lemez eleje bexarik, akkor a túlsó végén ott a tartalalék partíciós tábla.
#77522 ubyegon2 :
" de a HP 8570p hibrid megoldása nagyon nem díjazta, fél óráig bootolni sem volt hajlandó! " Az azért van , mert egy őskövület BIOS van a gépeden és azt kellene windows segítségével frissíteni.. Semmi ideig nem tartana beledobni egy kis vinyót, vagy SSD-t átmenetileg. Rárakni egy aktiválatlan windowst és lehetne vele überelni a BIOS-át. Közben tudom , hogy az ember beszarik ötször, de táp alatt legyen és addig nem szabad hozzányúlni amíg végleg újra nem indul és beléptet a windowsba. Közben többször újraindulhat. Én pár napja frissítettem a HP 250 G7-est F23-ról F35 verzióju BIOS-ra és is majd bexVrtam közben, de sikerült. -
growler
őstag
válasz
ubyegon2 #77518 üzenetére
EFI-s telepítést így szoktam kezdeni: Indítom a telepítőt, majd azon a GParted-et.
- A céleszközön létrehozok gpt-s partíciós táblát.
- Ezután, egy 300MIB-os Fat32-es fájlrendszerű partíciót.
- A GParteddel ehhez hozzáadok "boot", és "esp" jelölőket (flegeket)
- Bezárom a GPartedet, és indítom a telepítést (magyar nyelvű varázslóval.)
- A további megfelelő méretű/fájlrendszerű/csatolási pontú partíciókat ( /, és /home)
már a telepítővel készítem el.
- A rendszerbetöltő helyének, a 300MIB-os boot/esp (efi) partíciót adom meg.
- -> Telepítés- A BIOS-ban a "CSM"-et Enabled-re állítva, mind a Legacy, mind az EFI-s telepítésű
rendszerek indulnak. (Itt hozzáteszem, hogy nálam egy lemezen egy telepített
rendszer van - több lemez/rendszer között indítás után a boot-választóban választom
ki hogy melyik induljon.) -
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #77466 üzenetére
Csak egy tipp. Az én szegényes linux ismereteim alapján azt mondanám, nem tudja felcsatolni az eszköz tárhelyét. Ettől még tölteni fog, max nem fér(sz) hozzá a telefon felhasználói tárhelyéhez. Lehet, hogy az ADB kiegészítőt hiányolja?
#77465zebra_hunzebra:
Üdv a klubban. Ha képes leszel elvonatkoztatni a Windows-tól, "levetkőzni" a Win-es beidegződéseket egy nagyon kezes OS-t fogsz megismerni és szerintem megszeretni is. Ehhez persze idő, türelem és kitartás kell. Utóbbi kettőből különösen!
Ha van másik géped, javaslom egy VirtualBox telepítését és abban lehet garázdálkodni, egyéb disztribúciókat (disztró=linux alapú OS verziók, tudod, mint a Win, csak ott lényegében egy van, itt meg annyi, mint ebbundában az albérlő) megismerni.
Biztos vagyok benne, hogy jössz még ide, mivel 1000+1 kérdésed lesz. -
Kenderice
senior tag
válasz
ubyegon2 #77374 üzenetére
boot/EFI helyen van az indító, de mindig ezt kapom:
grub2-install: figyelmeztetés: Beágyazás nem lehetséges. A GRUB ezen telepítés
során kizárólag blokklisták segítségével települhet, viszont a blokklisták NEM
MEGBÍZHATÓAK és használatuk nem javallott..
grub2-install: hiba: nem folytatom a blokklistákkal.
Hát nekem ez kínai.
Hogy tudnám újrarakni a GRUB-ot egy GPT fájlrendszerű HDD-n?
Ez ennyire lehetetlen küldetés lenne? -
Kenderice
senior tag
válasz
ubyegon2 #77367 üzenetére
Nem sikerült:
"grub2-install /dev/sda1
Telepítés a(z) i386-pc platformhoz.
grub2-install: figyelmeztetés: A(z) „fat” fájlrendszer nem támogatja a beágyazá
st.
grub2-install: figyelmeztetés: Beágyazás nem lehetséges. A GRUB ezen telepítés
során kizárólag blokklisták segítségével települhet, viszont a blokklisták NEM
MEGBÍZHATÓAK és használatuk nem javallott..
grub2-install: hiba: nem folytatom a blokklistákkal. -
válasz
ubyegon2 #77333 üzenetére
Uby bocsi,
leírtad vagy itt, vagy az Ubuntu topikba hogy hogyan kell átírni a grubomat hogy indítson egy Arch Manjarot. És írtad hogy némely frissítés ezt el is fogja kaszálni.
Na most pont ez van, a Manjaro nem indítható, de a válaszodat se itt se a másik topikba nem találom (rosszul keresek ez tuti...) amibe a megoldást leírtad.
Valami dereng, intel ucode meg kernel valamit de már nem tudom pontosan.
Segítenél? -
anorche1
őstag
válasz
ubyegon2 #76552 üzenetére
Azutan kerult csak sdd meghajto a logba, hogy en a qbittorrent leallitasa, es meghajto umountolasa nelkul huztam ki az usb -bol. Igy persze, hogy hibat dob.
Win alatt, hd sentinellel raneztem, 16 hibas szektor van rajta, ahogy eddig is annyi volt (evek ota, csak torrent megy ra, semmi fontos). Manjaro alatt is ugyanigy hasznaltam, nem volt gond.De ez a lefagyas nekem nagyon furcsa. Windows -s gombra reagal, de tty -t nem tudok valtani? De a monitor lehuzasara reagal? A qbittorrent is tudja kuldeni az ertesiteseket? Mintha csak az eger es billentyuzet halna le, de a laptop touchapdra es billre sem reagal.
Es az a baj tul ritkan jon elo, legutobb 4-5 nap uptime lehetett (a gep napi 24oraban megy). Akkor kernel frissites utan ujrainditottam, es utana kb. 10 oran belul jott elo.
#76554 rin33
Memtest legutobb hiba nelkul lefutott. Win alatt aid64 stressz teszt alatt sem volt gond. -
válasz
ubyegon2 #76510 üzenetére
Eh, én komálom, sőt nagyra tartom a linuxos tudásodat és a segítőkészségedet de mostanság mint ha te is tüskésebb lennél még a szokottnál is. Most spec. mit nem értesz?
Egy ajánlott funkció (ahogy pl. a Mint-ben) automatizálása. Szereted, nem szereted, értelmezni csak tudod barátom?!
Egyébként lehet, hogy pusztán a lsutaságom okán végezte el ezt a műveletet, mivel a dokumentáció szerint kézi particionálásnál szó sincs recovery particiórol, így lehet, hogy automatikus rendszervisszaállítási mentésről sem! Márpedig ha ezt csak automatikus particionálásnál csinálja az kimondottan a kezdők segítésére létrehozott kényelmi funkcióként értelmezhető! -
válasz
ubyegon2 #76503 üzenetére
Lehet, hogy fura de semmiképp nem hátrány, vagy teher. A mai disztróknál (pl. Mint is ilyen) a rendszer úgy is felajánlja ezt és az az igazság, hogy nem is egy haszontalan funkció. Kezdőknek mindenképpen ajánlott igy vagy úgy megcsinálni. Ha ennek a terhét leveszi a vállakról az OS azt nem tartom ördögtől valónak.
Egy ajánlott funkció automatizálása nem tudom miért teszi rosszabbá az egész megítélését.Azt sem tagadom, hogy eléggé reflexből telepítettem, nem vettem észre de lehet, hogy van rá opció, hogy kimaradjon ez a művelet.......
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #76503 üzenetére
Magyaráznom gondolom nem kéne, mi fura ebben.
Azt megköszönném, mert semmi kivetnivalót nem látok benne, sőt remek ötletnek tartom. Meg is köszönném a mefistofeles pár mondatban leírná ide/az off-ba/egy blog bejegyzésben. Csak egy visszaállító partíció, mint a Windows-os gépek esetén, és egy gombnyomásra visszatölt egy szűz rendszert, vagy konfigurálható, hogy időnként készítsen egy mentést az aktuális állapotról, és az egy héttel korábbi állapotot tölti vissza, vagy ...
-
#63718632
törölt tag
válasz
ubyegon2 #76491 üzenetére
Én meg rajtad sírok, mintsem röhögök. Ilyen begyepesedett fejjel itt állsz az ajtóban és ráakarod mindenkire kényszeríteni a nézőpontod.
Szerinted pl. (privacygirl) hol jár már? Árkon bokron túl van, próbágatja a disztróit. A hülyeségeidet meg már el is felejtette.
Az hogy csak a Mint a Cinnamon a legjobb, az egy oltári buta kijelentés. Arch-on is ott van az xapps csomag mellé, ha éppen azt akarod.
Komolyan nem értem az ilyen begyökösödött szűk látó kört. -
growler
őstag
válasz
ubyegon2 #76476 üzenetére
(Közben visszajöttem a telepített Mint Cinnamonra.)
Az a helyzet, hogy nekem a Cinnamon felület tetszik. Megszoktam/megkedveltem.
Beállítási/testre-szabhatósági lehetőségei kielégítenek.
A KDE sosem volt a szívem csücske - valahogy mindig túl soknak éreztem.
Mint az a férfi aki a karcsú temperamentumos latin típusú hölgyeket szereti,
nem valószínű hogy tűzbe jön egy nagydarab BBW-s szőke Brünhildától.A tükröket meg jó hogy említed - mert tegnap este mikor először kipróbáltam,
nem tudtam frissíteni, mert a beállított tükör nem volt elérhető.
És nem is találtam hogy hol lehet újat/másikat beállítani.
De kialakul ez majd ! -
lanszelot
addikt
válasz
ubyegon2 #76450 üzenetére
A drierrel ott is írják, hogy gond van
"The driver won't work unless you provide non-free firmware by installing "
Ezért a debian alap se jó.
Hétvégén megpróbálom rágyúrni a Minth-et /a minth ubuntu alapú nem debian ha jól tudom/vadkörte: ugyanarra használnám amire eddig, net, semmi több. Bár linux ad még pár extrát /zene hallgatás/, de semmi komoly dologra
Már szedtem darabokra, és könnyű szét kapni.
Nem akarom bővíteni, netre ennyi elég. Lehet, hogy usb-re /usb3/ dobom a linuxot, és akkor nem lassul be. -
lanszelot
addikt
válasz
ubyegon2 #76436 üzenetére
Mint írtam debian-t nem szeretnék csak a nyűg van vele.
A helyett keresek vmi mást.
Itt az eszköz specs:
Here is the HP Chromebook 14 configuration:
CPU: 1.83GHz Intel Celeron N2940 processor (quad-core, 2MB cache, up to 2.25GHz)Graphics: Intel HD GraphicsRAM: 4GB DDR3Screen: 14-inch 1,920 x 1,080 displayStorage: 16GB eMMCPorts: 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, HDMI, MicroSD slot, headphone jackConnectivity: Intel 802.11ac, Bluetooth 4.0Camera: HP TrueVision HD webcamWeight: 3.74 pounds (1696g)Size: 13.54 x 9.45 x 0.7 inches (344mm x 240mm x 18mm) (W x D x H)Kérdésem inkább arra irányullt, mi az ami még ezen jól fut?
Ubuntu gondolom nem, ezért gondoltam Minth-re
Ha ubuntu based, akkor minth, mert az jól támogatott, és egyszerű
De ha fut az ubuntu, akkor az jobban támogatott.Vagy ha mást ajánlotok /fedora , khali../ kérlek írjátok meg miért
-
vadkörte
addikt
válasz
ubyegon2 #76432 üzenetére
Van akinek megfelel a kiadás alapú OS és van aki szükségét érzi a rolling rendszerűnek. Elvoltam a naptári Mint Mate-tel is, csak hajtott a kíváncsiság. Ez miatt kötöttem ki ott ahol.
Ha elég az a DE és szoftver környezet amit az adott OS - Ubuntu, Mint, Elemetary, stb... - biztosít, bármelyik jó lehet az egységsugarú felhasználónak (=tartalomfogyasztó). Ha nem zavarja, hogy tárolókat kell vadásznia és illeszteni a rendszerhez valamint ezeket karbantartani akkor egy Ubuntuval, Mint-tel is éveken keresztül el lehet lenni. Amennyiben nincs kóros hiányérzete a frissebb verziók plusz tudásáért 1-2 főverziót nyugodtan ki lehet hagyni és a támogatási ciklus végéig használhatja az OS-t.
A Manjaro-nál valamiért úgy érzem - kövezzetek meg nyugodtan - hogy a készítők egy olyan OS-t akartak készíteni, ami egyesíti a linux-ok rugalmasságát a Windows "egyszerű" használhatóságával. Rolling, tehát lényegében folyamatosan - ez így nem teljesen igaz, újabban havonta van egy nagy frissítés, két havi csomag között csak akkor kapok update-et, ha valamiért nagyon égne a ház - frissül és nem csak az OS, hanem az összes telepített programod. Az Arch-csal szemben nem azonnal frissülnek a csomagok, így van némi késedelem, cserében az instabil csomagok nehezebben kerülnek bele. Ha akarod foglalkozol vele és TE indítod a frissítést, de lehet teljesen automatikus is és ráadásul ütemezheted is. Ekkor észre sem veszed ha frissült, nem úgy mint Redmont csodájánál.
Az egyszerű mezei felhasználónak ennél nem hiszem, hogy kell több, vagy jobb. Ő használni akarja az eszközét és nem a lelkivilágában kotorászni.
Az, hogy mennyire egyszerű át- és megszokni más lapra tartozik, mindegyik OS más és más, mindegyik használatát meg kell tanulni. Ezt nem lehet elspórolni.
#76433lanszelot
"Chromebook AR5B22 -re szeretnék linuxot..."
Ez dícséretes,Bár nálam a nagy testvér - Google - a Chromebook A55B22-re keresve egy Wi-i kártyát dobott be, amit Chromebook-okba építettek és nem konkrét típust. Írd le kérlek a gép pontos típusát és a hardware összetevőit - CPU, RAM, háttértár, stb... - mert ezek ismerete nélkül látóasszonynak kellene lennünk.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Előrendelhető a OnePlus Pad 3
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- CASIO órák kedvelők topicja!
- Autós topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- eBay-es kütyük kis pénzért
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Formula-1
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Renault, Dacia topik
- További aktív témák...
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- PlayStation Network Card (PSN) ajándékkártyák, egyenesen a Sony-tól!
- Cisco Catalyst C1000-48T-4G-L 48xRJ45 4xSFP switch, CISCO refurbished
- Telefon felvásárlás!! Apple Watch Series 9/Apple Watch Ultra/Apple Watch Ultra 2
- AKCIÓ! Apple MacBook Pro 13 2022 M2 8GB 256GB SSD garanciával hibátlan működéssel
- Jogtiszta Microsoft Windows / Office / Stb.
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest