Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5801) Vegha


Vegha
senior tag

Sziasztok,
tavaly vettem egy LogiLink UA0115-öt itteni ajanlas alapjan, de csak minimalisan volt hasznalva eddig. Mivel a beuzemeleskor problemam volt vele (neha eldobta a kapcsolatot, nem latta a Windows, de par mp utan ujra latta) vettem hozza egy masik kabelt, hatha azzal van a gond. Most hosszu ido utan ujra hasznalnam, de meg gyakrabban szakad meg a kapcsolat, gyakorlatilag ugy csinal, mintha folyamatosan ki-be dugdosnam a kabelt: megtalalja, eltunik, megtalalja, eltunik. Ez igy gyakorlatilag hasznalhatatlan. Lehet ezzel valamit kezdeni vagy kuka ? Ha 1 ev garis akkor az mar lejart.

(#5802) King Unique válasza Vegha (#5801) üzenetére


King Unique
titán

Ha egész kicsit visszaolvasol, akkor láthatod, hogy nemrég volt szó itt ilyen problémáról, meg hogy ilyenkor miket lehetne kipróbálni és egyben hogyan lehetne megtalálni a probléma forrását, stb.

2,5"-os külső merevlemezeknél rövid USB-kábelt javasolt használni, máskülönben a túl hosszú kábel miatt lehet adatkapcsolati és tápellátási probléma. Asztali PC-knél elsődlegesen a hátlapon lévő USB-portok használata javasolt, mivel az előlapon lévő portoknál van hogy gyakrabban előfordulhatnak ilyen-olyan problémák. + Lehetőleg közvetlenül az USB-porthoz legyen csatlakoztatva az USB-s tárolóeszköz kábelének csatlakozója, ne elosztón (hub), adapteren, stb. keresztül, mert akár az utóbbi miatt is lehet adatkapcsolati probléma.

[ Szerkesztve ]

(#5803) Vegha válasza King Unique (#5802) üzenetére


Vegha
senior tag

Igazad van, elobb irtam s csak aztan olvastam el az elozo hozzaszolasokat. Bar a kolkeganak legalabb mukodik par percig, van ideje diagnosztizalni : ).
No, minden esetre azert is volt elhamarkodott a posztom mert masik gepre dugva tok jol mukodott. Viszzadugtam az elozore es ott ujra ki-bekapcsolgatott. A mellette levo USB-n is (HP notebook) ugyanigy. Aztan a notebook masik oldalan levo USB- n pedig tokeletesen mukodott. A mellette levon ugyanigy. Megneztem, mind a 4 SS jelolesu, jelentsen ez barmit is.
Ja es mindket gep dokkolon/halozaton volt kozben.

[ Szerkesztve ]

(#5804) csixy válasza Vegha (#5803) üzenetére


csixy
addikt

Elég Amper nélkül nem fog menni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5805) Vegha válasza csixy (#5804) üzenetére


Vegha
senior tag

Megneztem, mind a 4 SS jelolesu, jelentsen ez barmit is.
Ja es mindket gep dokkolon/halozaton volt kozben.

(#5806) King Unique válasza Vegha (#5803) üzenetére


King Unique
titán

Tehát akkor nem a külső házzal van gond és nem is feltétlen az USB-kábellel, hanem az adott hardver- és szoftverkörnyezettel, az adott laptoppal. Az utóbbi bővebb fejtegetése viszont már ugye nem feltétlen ennek a topiknak a témája, hanem inkább az érintett notebook vagy Windows topiké.

Az USB-portoknál az "SS" felirat egyébként a "SuperSpeed" rövidítése, ami USB 3.0 portokra utal. Ahol az USB 3.0 port normál esetben megfelelő tápellátást biztosít egy 2,5"-os külső HDD / SSD meghajtó megfelelő működéséhez, vagyis annak elvileg nem kellene gondot okozni, meg ha másik ugyanolyan porthoz csatlakoztatva gond nélkül működött az eszköz.

[ Szerkesztve ]

(#5807) limpi


limpi
aktív tag

Sziasztok!

Sikerült egy UGREEN US221 (P/N:50743) rack-et beszereznem.
(Eddig jónak tűnik, a Win10 meghajtó optimalizálója rendben szilárdtest-meghajtónak látja vele a bele helyezett SSD-ket, csakúgy, mint az Axagon EE25-XA6 esetében is.)

Viszont van egy nagy gondom:
Asus RT-AX86U router-en swap fájlt akarok rajta tárolni, amit éppen eszerint a leírás szerint készítek: link
És ebben a swap létrehozás leírása kapcsán szerepel:
"MEGJEGYZÉS: Ügyeljünk arra, hogy csak olyan eszközt használjunk a swaphoz, amely magától nem kapcsol ki egy bizonyos inaktivitási időköz után (pl. energiatakarékossági okokból)."

Sajnos az US221-ről ezt olvastam:
"Smart Auto Sleep Mode: Features 3-min Auto Sleep Mode to let your HDD or SSD stop spinning to have a rest."

(És egyébként az Axagon EE26-XA6 is csinál ilyet (ez alapján):
"merevlemez alvás: igen (HDD aut. leállítás / 10 perc)")
Ez a fajta sleep szerintetek "kikapcsolásnak" számít vagy nem?
Szóval a swap fájl működésébe bezavar majd vagy nem?
Ha igen, akkor hogyan tudom kikapcsolni US221 és/vagy EE25-XA6 esetében?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5808) limpi válasza limpi (#5807) üzenetére


limpi
aktív tag

Lehet, hogy ezt túlaggódom, mert ha úgyis fut rajta a qBittorrent, akkor az folyamatosan használja az SSD-t.
Kivéve, ha nem kell seed-elnie egy ideig.
Egyébként nem tudom a swap file egyáltalán minek kell, mert látszólag semmi sem használja...

<:v)

(#5809) UberMutant válasza limpi (#5808) üzenetére


UberMutant
őstag

ha nagyon izgulsz, csinálj egy cron jobot, ami megérinti a meghajtn lévő egyik filet x indőnként
touch parancs az érintés.

(#5810) limpi válasza UberMutant (#5809) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi!
Csak az a baj, tök analfabéta vagyok linuxhoz. :O
Szóval azt értem, hogy mit kéne, csak azt nem tudom, hogyan.

Viszont időközben a qBittorrent-et sikerült tök jól belőnöm és az úgyis futni fog éjjel-nappal.
(A feltöltés persze azért limitálva lesz: max 300 KB/s.)

A swap fájlt meg szerintem nem használja semmi, csak azért hoztam létre, mert ez a guide ajánlotta: link
(Aztán lehet, hogy nincs igazam és mégis kell valamire néha.
De a router admin felülete ezt mutatja kb. mindig:
0.00 / 2048.00 MB :))
)

<:v)

(#5811) King Unique válasza limpi (#5807) üzenetére


King Unique
titán

Előzőleg ugye volt szó arról egy másik válaszban, hogy az Ugreen US221 külső ház a gyártó leírása alapján támogatja a TRIM illetve UNMAP funkciót, ahol ha egy ugyancsak másik válaszban leírtak alapján a tesztelés is működő állapotot mutat, valamint a Windows meghajtóoptimalizálója is szilárdtest-meghajtóként detektálja a külső házban lévő SSD-t és trimmelést (felszabadítást) futtat, akkor pláne működik.

A készenléti (alvó) mód működése a külső házban lévő USB-chip firmware-től függő, véglegesen módosítani illetve kikapcsolni is csak firmware szinten lehet az adott külső háznál. Viszont a firmware-t piszkálni alapesetben nem javasolt, illetve max. csak végszükség esetén és akkor is csak saját felelősségre, amiről nemrég volt szó egy másik válaszban.
Alternatív lehetőség a készenléti (alvó) módba váltás tiltásához, hogy folyamatosan legyen, vagy a megadott 10 és 3 perces időn belül ismételten történjen valamilyen olvasási / írási művelet a külső meghajtón, mivel az említett külső házaknál a "HDD aut. leállítás / 10 perc" és "3-min Auto Sleep Mode" nyilván 10 és 3 perc teljesen inaktív állapot után értendő. Viszont hogy ezt az adott router esetén pontosan hogyan lehet megvalósítani, az ügyben már értelemszerűen pl. az ASUS routerek topikban kellene érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#5812) limpi válasza King Unique (#5811) üzenetére


limpi
aktív tag

Ok, köszi!

<:v)

(#5813) limpi


limpi
aktív tag

Mostanában több 2.5"-os (és elvileg UASP képes) rack-et is teszteltem és abból a szempontból, hogy a Win10 meghajtó optimalizálója szilárdtest-meghajtóként látja-e velük a belehelyezett SSD-ket, a következőt találtam:

Működik:
Axagon EE25-XA6 – ez fém házas, olcsó és még 2 év garis is, szóval nálam ez az etalon! :)
Ugreen US221 – az 50743-as termékszámút teszteltem (USB-C csati, USB-C to USB-A kábel)

Nem működik:
ACT AC1510 – ennek annyi előnyét látom, hogy mivel nincs háza, nem kell szerelni :-)
Orico 2521U3-BK-EP – ennek a műanyag háza igencsak gagyi, nem ajánlom!

További infók a Ugreen US221 (50743)-ról:
- Bár műanyag a háza, de igényes és a belehelyezett HDD/SSD-t két oldalról egy-egy szivaccsal jól megfogja (HDD-k esetében lehet, hogy ez picit a rezgést is tudja csillapítani)
- Az USB-C csatlakozó miatt időtállóbb (és ez talán strapabíróbb is, mint az USB 3.0 micro B)
- Nagy és borzasztóan erős fényerejű kék LED van rajta (amit persze le lehet takarni )

<:v)

(#5814) limpi


limpi
aktív tag

Van egy egzotikusabb kérdésem is: :)
Szerintetek, ha a router-rel (Asus RT-AX86U) ext4-re formattált (Ugreen US221 (50743) rack-ben lévő) Patriot Burst Elite 480GB SSD-t Win10-re dugom, majd a Win10 meghajtó optimalizálójával TRIM-et futtatok rajta (szilárdtest-meghajtón indított optimalizálás), akkor az rendben meg fog tudni történni annak ellenére, hogy a Win10 alapból nem kezeli az ext4 fájlrendszert?

Bónusz kérdés:
Van olyan driver/tool Win10 alá, ami op. rendszer szinten megismerteti a Win10-et az ext4 fájlrendszerrel? Tehát, hogy minden program natívan kezelje, mint a FAT32-t vagy az NTFS-t?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5815) csixy válasza limpi (#5813) üzenetére


csixy
addikt

Ez a Vi550-es SSD egy ACT AC1510-es adapterrel van USB-re dugva. Mi nem működik ezen?
MI annak az optomalizáló programnak a neve? Megnézném azzal is. Köszi!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5816) limpi válasza csixy (#5815) üzenetére


limpi
aktív tag

A Windows 10 beépített funkciója, melynek magyar neve
"Meghajtók töredezettségmentesítése és optimalizálása" (ez az ikon neve) vagy
"Meghajtók optimalizálása" (ezt írja ki a program a címsorban).
(A magyar nyelv LOL.)
Szóval ez az ACT AC1510-el (és az Orico 2521U3-BK-EP-vel) próbálva az SSD-imet "merevlemez-meghajtóként" mutatja, míg az Axagon EE25-XA6 és az Ugreen US221 esetében rendben "szilárdtest-meghajtóként". Csak az utóbbiakra tud TRIM-et futtatni. Az előbbiekre meg csak töredezettségmentesítést, ami az SSD-knek még árt is...
Lehet, hogy neked az ACT AC1510 esetében is jó lesz, nem tudom.
(Hard Disk Sentinel-lel nem is néztem meg, mert ha már a Win10 beépített tool-jában rossz, akkor én úgysem tartom meg. Mindenféle állítgatás nélkül jó kéne legyen...)

Egyébként linux alatt is néztem (az RT-AX86U-ra telepített Asuswrt-Merlin v388.1 alatt), de nekem ott egyik rack és SSD esetében sem jelent meg a "discard" property a fel-mount-olt SSD-knél a sima mount paranccsal nézve, szóval ebből a szempontból nem láttam különbséget.
(De tudom, hogy valahogy az SCSI driver-t kéne UAS módról UNAMP módra váltani ahhoz, hogy egyáltalán mehessen a TRIM, de annak elvégzésébe még nem fogtam bele... Addig is PC-re dugva TRIM-elem őket néha, mint ahogy korábban is.)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5817) csixy válasza limpi (#5816) üzenetére


csixy
addikt

Ott most néztem , sajnos nekem is merevlemez meghajtóként mutatja.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5818) King Unique válasza limpi (#5814) üzenetére


King Unique
titán

Mivel a Windowsok alapértelmezetten nem kezelik az Ext4 fájlrendszert, ezért felcsatolni sem tudják az olyan fájlrendszerű partíciókat (nem kapnak meghajtóbetűjelet) és ennek okán azoknál nyilván a meghajtóoptimalizáló (trimmelés) sem futtatható. + A modern Windowsoknál a TRIM alapértelmezetten az NTFS és ReFS fájlrendszerű köteteknél támogatott.
Külső programokkal és akár a beépített WSL 2-vel is megoldható az egyes Windowsoknál az Ext2/3/4 fájlrendszerű kötetek kezelése, de ez már értelemszerűen az adott Windows topik témája, ott kellene ezt tovább fejtegetni.

A modern Windowsok beépített meghajtóoptimalizálója nem feltétlen ismeri fel minden esetben SSD-ként (szilárdteszt-meghajtó) az USB-n csatlakoztatott külső SSD-ket, meg attól is függhet, hogy támogatja-e az adott modell az UNMAP (TRIM) funkciót vagy sem, lásd egy másik topik esetét. Na meg ugye ki kell próbálni, hogy a futtatásnál az SSD-knél jellemző felszabadítás (trimmelés), vagy a CMR (SMR HDD-knél is lehet TRIM) HDD-knél használatos töredezettségmentesítés történik-e. + Olyan is lehet, hogy csak elsőre detektálja HDD-ként (merevlemez-meghajtó), majd pl. egy WinSAT disk teljesítményteszt futtatása után már SSD-ként.
+ Az ugye az egy dolog, hogy az előbbi mit mutat, ellenben elsődlegesen a tesztelés a lényeg, hogy aszerint működik-e a TRIM illetve UNMAP, vagy sem.

"valahogy az SCSI driver-t kéne UAS módról UNAMP módra váltani ahhoz, hogy egyáltalán mehessen a TRIM"

Nincs olyan, hogy "UNAMP mód", BOT és UASP mód, illetve az utóbbinál UAS csatlakozás van. Ahol az UASP / UAS működése feltétele a TRIM illetve USB-n az UNMAP működésének, amihez az utóbbit még firmware szinten is támogatni kell az eszköznek (külső háznak). Valamint az operációs rendszernek is, ami pl. Linuxok esetén akár külön beállítást is igényelhet, lásd az előzőleg már linkelt példát.
+ Az már a legutóbbi válaszban is le lett írva, hogy a router specifikus beállítási lehetőségeket értelemszerűen pl. az adott router topikjában, vagyis az ASUS routerek topikban kellene megtárgyalni, annak a témája. Vagy akár az adott Linux topikban, ha Linux specifikus a beállítás.

[ Szerkesztve ]

(#5819) limpi válasza King Unique (#5818) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi, akkor ez is jóval összetettebb, mint én képzeltem...

(Az "UNAMP módot" akkor csak a belinkelt külföldi fórumon találták ki, én csak onnan fordítottam.)

Köszi, az ASUS routerek topikban is aktív vagyok, bár ott meg volt, hogy inkább ezt a topikot ajánlották! :))

<:v)

(#5820) limpi válasza csixy (#5817) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi, de akkor ez nem is feltétlenül baj, mert a Hard Disk Sentinel által jelzett TRIM működés ettől még lehet igaz. (Csak mondjuk én pont ezzel a beépített tool-al szoktam TRIM-elni.)
Csak nekem igazából az tetszene, ha tényleg mindenhol (Win10 és linux, különböző tool-ok) egyértelműen menne minden.
De akkor ez lehet, hogy vágyálom, mert bár nekem az Axagon EE25-XA6 az etalon, arra múltkor pont azt írtad, hogy alapból nem támogatja vele a TRIM-et a linux...

Az Ugreen US221-et is próbáltad? Az jó volt neked linux alatt?
Mert akkor lehet, hogy az a leginkább minden téren jó megoldás...

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5821) csixy válasza limpi (#5820) üzenetére


csixy
addikt

Sajnos Ugreen nekem nincs.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5827) limpi


limpi
aktív tag

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ, ezt nem hiszem el!

Akartam volna még egyet rendelni az Ugreen US221 (50743)-ból, erre az tegnap(!) kifogyott az Aqua Computer-nél, már csak a 30848 termékszámú rendelhető, amiről persze fogalmam sincs, hogy miben különbözik, mert a kép hozzá ugyanaz. Gyanús, hogy olcsóbb lett (az 50743-at még 5600-ért adták, ezt a 30848-at meg már csak 3980-ért)... Remélhetőleg ennek ellenére a vezérlő chip ugyanaz maradt. Ja és már csak dec. 26-ra tud érkezni. :(

UPDATE:
Úgy látom a csatlakozásban különbözik: USB-C helyett micro USB-B...
Pedig nyilván az USB-C-s volna jobb, mert az időtállóbb.
Akkor inkább megtartok egy ACT 1510-et az ext4-es SSD-nek és kész is vagyok. :)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5828) limpi


limpi
aktív tag

Az lehet, hogy a linux az NTFS-es fájlrendszerű SSD-re nem is tud TRIM-et kiadni?

Csak mert áttettem a NTFS-es Patriot Burst Elite 1.92TB-os SSD-t a Ugreen US221 rack-be, de
fstrim: /tmp/mnt/PATRIOT-2TB: the discard operation is not supported
az eredmény.

Míg ugyanezzel a rack-el az EXT4-es Patriot Burst 480GB-os SSD-vel vígan megy!

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5829) limpi


limpi
aktív tag

A Ugreen US221 elkezedett nagyon furcsán viskelkedni az Asus router linuxa alatt, egy idő után 100%-on futott tőle a CPU és csak a router ki/be kapcsolás segített.
Egy alkalommal SSH parancssorban elkaptam, hogy "Bus error" van ilyenkor.
A sima másolás sebessége is egészen vissza tud esni tőle.
Nem tudom mitől van az egész, tegnap egész éjjel futott vele a qBittorent (150 KB/sec-re maximált feltöltéssel) és nem volt gond reggelre.

Áttettem az SSD-t az ACT AC1510-be, abban jónak tűnik minden.
El tud romolni így egy rack vezérlője? Hogy 5-10 perc intenzívebb használat után vészesen belassul?

UPDATE:
Na, most már az ACT AC1510-el is csinálta egy ideig.
Akkor vagy az SSD ment tönkre benne.
Vagy valahogy az entware rajta.
Mondjuk úgy is újra akartam formattálni, mert az entware 100% méretű ext4 partíciót csinált, de én csak 90%-nyit akarnék...

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5830) limpi


limpi
aktív tag

A router logjában meg csomó ilyen naplózódik:

Dec 18 01:59:06 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: ERROR Transfer event for disabled endpoint or incorrect stream ring
Dec 18 01:59:06 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: @000000002f08af60 00000000 00000000 1b000000 02078000
Ez nektek mond valamit?

<:v)

(#5831) limpi


limpi
aktív tag

Azt hiszem sikerült "elkapnom" a hibát!
Ma hajnalban 03:10-kor elmentem aludni, de a qBittorrent-et a háttérben futni hagytam (max. 150 KB/sec feltöltési sebességre limitálva).
Majdnem 5 órát teljesen jól ment, amikor is 08:00:22-től 98 db ilyesmi hibát logolt (az Asus RT-AX86U general logjába):

Dec 18 08:00:22 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: ERROR Transfer event for disabled endpoint or incorrect stream ring
Dec 18 08:00:22 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: @000000002f08a3f0 00000000 00000000 1b000000 02078001

Az utolsó kettőt pedig még megfejelte egy-egy I/O Error-ral is:

Dec 18 08:02:20 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: ERROR Transfer event for disabled endpoint or incorrect stream ring
Dec 18 08:02:20 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: @000000002f08a3a0 00000000 00000000 1b000000 02078001
Dec 18 08:02:20 kernel: blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 71273567
Dec 18 08:02:22 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: ERROR Transfer event for disabled endpoint or incorrect stream ring
Dec 18 08:02:22 kernel: xhci-hcd xhci-hcd.0: @000000002f08a3d0 00000000 00000000 1b000000 02078001
Dec 18 08:02:22 kernel: blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 71274591

Ezekből az I/O error-okból tudom, hogy az sdb-vel van gond, ami jelenleg nálam az
ACT AC1510-be helyezett Patriot Burst Elite 480GB SSD (ami a router 2. USB 3.0 portjára csatlakozik egy 1 m-es duplán árnyékolt USB 3.0 hosszabbító kábel és a saját kb. 15 cm-es kábeljén keresztül).
Az SSD-n egyetlen EXT4-es partíció van, amit amtm-el (Asuswrt-Merlin Terminal Menu) formattáltam és sajna 100%-os méretűre (pedig 90%-osra szeretném, hogy maradjon 10% allokálatlan terület, hogy minél hosszabb legyen az élettartama).
Ezen az SSD-n tegnap az fstrim-et is sikerült beüzemelnem (de nem fut automatikusan).

Szóval kérdésem, hogy szerintetek a fenti hiba arra utal, hogy az SSD haldoklóban van?
Vagy valami más lehet?

(Nézegetem éppen Hard Disk Sentinel v5.20 PRO-val, de semmilyen hibát nem találtam eddig.
Az összes írt adatmennyiség csupán 1,22 TB, míg a gyártó 425 TB-t adott meg TBW-nek.
Ja és ugyanez van az Ugreen US221 (50743) rack-el is. Szóval nem a rack vezérlője okozza.)

(Megkérdezem az Asus router-ek topikban is. Vagy ezt inkább valamilyen SSD-s topikban kéne?)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5833) King Unique válasza limpi (#5831) üzenetére


King Unique
titán

"a router 2. USB 3.0 portjára csatlakozik egy 1 m-es duplán árnyékolt USB 3.0 hosszabbító kábel és a saját kb. 15 cm-es kábeljén keresztül"

Egyrészt arról korábban az egyik társtopikban is már volt szó, hogy routerek esetén kérdéses lehet egy 2,5"-os külső HDD / SSD meghajtó USB-s tápellátása, ahol az USB 3.0 port sem feltétlen garancia a stabil tápellátásra, ha gyenge a router tápegysége (példa). + Ha egyszerre 2 db 2,5"-os külső HDD / SSD is csatlakoztatva van a routerhez, akkor meg pláne.
Másrészt a túl hosszú USB-kábel is okozhat adatkapcsolati és tápellátási problémákat, ezért alapesetben a gyári rövid kábellel javasolt használni a 2,5"-os külső HDD / SSD meghajtót, valamint lehetőleg mellőzni a hosszabbító kábeles toldást, a passzív elosztó (hub) közbeiktatását, stb.

"Szóval kérdésem, hogy szerintetek a fenti hiba arra utal, hogy az SSD haldoklóban van?
Vagy valami más lehet?"

Ilyenkor értelemszerűen a hiba forrását célszerű megkeresni, vagyis kipróbálni a külső házat illetve külső SSD-t egy másik, rövid USB-kábellel, valamint lehetőség szerint asztali PC / laptop USB 3.X portjához csatlakoztatva is.

Ha a router esetén rövid USB-kábellel nem jelentkezik a probléma, akkor nyilván a túl hosszú kábel lehet a gond.
Ha a router esetén 1 db külső SSD használatánál nem jelentkezik a probléma, ellenben 2 db külső SSD-t csatlakoztatva igen, akkor valószínűleg a tápegysége gyenge és nem képes egyszerre 2 db USB-s meghajtónak stabil tápellátást biztosítani.
Ha a Windowst futtató PC USB 3.X portjához csatlakoztatva gond nélkül működik a külső ház és benne az SSD, ellenben a routerhez csatlakoztatva ugyanazt az USB-kábelt használva a leírt probléma van, akkor nyilván a router lehet a probléma forrása.
Ha a router és a Windowst futtató PC USB 3.X portjához csatlakoztatva egyaránt jelentkezik a probléma, akkor jöhet szóba az adott USB-kábel / külső ház / SSD hibája. Ahol az utóbbiak közül a melyik a hibás szintén teszteléssel deríthető ki, azaz kipróbálás másik rövid USB-kábellel, másik külső házzal, másik belső SSD-vel, stb.

Ha a router a probléma forrása és nem eszközhiba (USB-kábel / külső ház / SSD hibája) van, akkor javasolt az ASUS routerek topikban érdeklődni, ott fejtegetni tovább a témát. Sőt, már meg is történt, viszont akkor el kellene dönteni, hogy vagy ott, vagy itt lesz kitárgyalva, nem feltétlen kellene párhuzamosan egyszerre két topikban ugyanazt.

SSD probléma ügyben meg pl. a Flash SSD topikban lehet érdeklődni. Viszont magánál az SSD-nél az 1,22 TB írás nyilván kb. semmi a 425 TB TBW-hez képest, valamint ha az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere és / vagy a naprakész (6.01) HDS is megfelelő állapotot mutat + a tesztek sem jeleznek hibát, akkor elvileg nem az SSD lehet rossz. Ha PC-hez SATA-n és / vagy USB-n csatlakoztatva megfelelően működik, akkor meg pláne.

[ Szerkesztve ]

(#5834) limpi válasza King Unique (#5833) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi szépen a részletes választ!

Pont a másik (Asus router-ek) topikban írtam, hogy a router tápegységén ez szerepel:
OUTPUT: 19.5V, 2.31A, 45.0W MAX.
Ami alapján én nem a tápellátás elégtelenségére tippelek, bár sajna egyik SSD-ről sem tudom pontosan mennyi fogyaszt. Ezek kb. max. hány wattot szoktak fogyasztani?
(És azt sem tudom, hogy a router maga mennyit fogyaszt. Csak azt feltételezem, hogy ha tettek rá 2 db USB 3.0 portot, akkor azokon egy-egy SSD csak elműködik már. Persze ebben
tévedhetek.)

Egyébként egyelőre most annyit csináltam, hogy az 1 méteres USB 3.0 hosszabbító kábelt kiiktattam és az ACT AC1510-et közvetenül dugtam a router 2. USB 3.0 portjába, csak előtte jól becsomagoltam alufóliába az egészet (a saját rövidke kis kábeljét is). Így úgy néz ki, nem zavarja a 2.4 GHz-et. (Csak mert korábban bénább USB 3.0 hosszabbítóval nem csak hogy zavarta, de konkrétan fatal error-ral összeomlasztotta a router teljesen 2.4 GHz részét...)

Egyelőre megint úgy néz ki, hogy megy jól (de ugye hajnalban is ez volt kb. 5 óráig).
Szóval majd idővel kiderül...

Remélem, hogy a kábel okozta! :-)

Ettől függetlenül rendeltem egy ilyet:
https://www.axagon.eu/hu/produkty/hue-s2bp
(ezzel már amúgy is szemeztem)
Meg egy ilyet is:
https://www.startech.com/en-us/cables/usb3sext1m
(Ez meg "High quality Shielded Twisted Pair (STP) construction" USB 3.0 kábel, ami reményeim szerint jobb, mint a jelenlegi "Double shielded" megjelölésű, bár sajnos ebben egyáltalán nem vagyok biztos. Ami biztos, hogy 3x drágább.)

Akkor a router-specifikus dolgokat majd csak az Asus-router-ek topikban kérdezem.
(Csak az a baj, nagy az átfedés a két témakör között, az SSD-k fogyasztását pl. nem tudom hol kéne kérdezzem.)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5835) King Unique válasza limpi (#5834) üzenetére


King Unique
titán

Rendszerint fel van tüntetve az SSD-k adatlapján, hogy mennyi lehet működés közben a max. áramerősség (A) és teljesítmény (W). De ez ugye a Flash SSD topikban már ki lett tárgyalva.

"Csak mert korábban bénább USB 3.0 hosszabbítóval nem csak hogy zavarta, de konkrétan fatal error-ral összeomlasztotta a router teljesen 2.4 GHz részét"

Igen, az USB 3.0 - Wi-Fi interferencia is okozhat adatkapcsolati problémákat, amiről már volt szó itt egy korábbi válaszban. Tehát erre is érdemes odafigyelni és ez esetben pláne javasolt megfelelően árnyékolt USB-kábelt használni.

(#5836) limpi válasza King Unique (#5835) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi!

<:v)

(#5837) Exodius válasza Exodius (#5799) üzenetére


Exodius
őstag

Közben kipróbáltam másik gépen is, ami egy notebook. Még CrystalDisk markokat is tudtam vele csinálni, és órák óta nem dobta le a Win se. És a hiba valószínűleg az, hogy az asztali gépnél, hiába próbáltam hátul is meg elöl is, az SSD lebegett a levegőben, mert a rövid kábel miatt nem tudtam még stabil helyzetbe elfektetni sem a házat, míg ugye a laptopnál szépen fekszik az asztalon. Így valószínűleg nem volt stabil a kapcsolat, hiába könnyű a ház az SSD-vel, a lebegés, az lebegés.

Vagyis: lehet tényleg optimálisabb lenne egy jó minőségű hosszabb kábel, hogy legalább a gépház tetejéig elérjen a ház, ahol elfekhet. Vagy veszek egy hosszabbítót, aztán elviszem a ház tetejéig onnan meg elég neki a rövid kábel is, de az meg:

1. Hogy néz ki?
2. Csak tovább bonyolíthatja a dolgokat.

Szerintetek?

(#5838) King Unique válasza Exodius (#5837) üzenetére


King Unique
titán

A "lebegés" egy dolog, ami közben ha stabilan csatlakoznak az aljzatokban a kábelek csatlakozói mind a gazda (PC) és mind az eszköz (külső ház) felől, valamint nem mozog közben összevissza a külső ház, akkor normál esetben nem feltétlen kellene adatkapcsolati problémának lenni a rövid USB-kábel miatti "lebegő" állapotnál sem. Bár az igaz, hogy valóban előnyösebb lehet, ha eleve stabilan fekszik a(z) padlón / asztalon / PC tetején a külső ház és nem a levegőben van lógatva.
Ha a rövid USB-kábel miatt nem oldható meg a külső ház stabil elhelyezése a(z) padlón / asztalon / PC tetején, akkor adja magát a lehetőség valamivel kiékelni, alátámasztani, akár pl. egy dobozzal, könyvvel vagy mással.
Lehet akár hosszabb USB-kábelt is használni, de hogy adott esetben pontosan milyen kábelhossz férhet bele és meddig nem lesz adatkapcsolati és / vagy tápellátási probléma, az változó, lásd az egyik társtopikban leírtakat. Ahol akkor már 1 db kábellel javasolt megoldani a hosszabbítást, nem feltétlen több kábel összetoldásával, amely utóbbi megint hibalehetőség lehet.
Egy másik lehetőség aktív USB-elosztót (hub) használni és ahhoz csatlakoztatni rövid USB-kábellel a külső házat illetve a külső SSD-t. Bár a PC USB-portjához történő közvetlen csatlakoztatás helyett az USB-elosztós csatlakoztatás is akár hibalehetőség lehet, de ha oké az elosztó és megfelelően működik az adott PC + Windows párosításnál, meg nincsen egyszerre túl sok nagy energiaigényű eszköz csatlakoztatva az elosztóhoz, akkor normál esetben nem kellene amiatt gondnak lenni.

[ Szerkesztve ]

(#5839) limpi


limpi
aktív tag

Egyébként itt most csak bruttó 3 090 Ft a
UGREEN US221 (30848) {ez tehát a micro USB-B – USB-A kábeles változat}
Ha minden igaz, a csatlakozástól eltekintve megegyezik az 50743 termékszámúval {az az USB-C – USB-A lábeles}, ami viszont ugyanott már bruttó 8 490 Ft (ráadásul beszállítás alatt van és csak március végére(!) várható). (Az 50743 egyébként más forgalmazóknál sem elérhető jelenleg.)
Ebből az 30848-ből viszont van még vagy 733 db. :)
Szerintem ez most így nagyon jó ár/érték arányú, különösen tekintve, hogy ez Windows és Linux alatt is alapból átengedi a TRIM-et, valamint vannak benne jó kis szivacsok, amik erősen fogják a belehelyezett HDD/SDD-t.
A vezérlője a marketing képek alapján az ASM235CM, ami nem tudom mennyire jó.
De feltételezem, hogy az összes US221 modellé ilyen (szóval csak a csatlakozásban különböznek).
(Bár egy helyen láttam ugyanezt US221 V2-ként feltüntetve is, ami remélhetőleg nem pont a vezérlő chip lebutítását jelenti...)

U.I.:
Eszerint az 50743-ban is ASM235CM van/volt.

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5841) isti732712


isti732712
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy axagon külső ház, benne egy ssd vel! Az axagon tipusát meg nem mondom, mert csak a ház van meg de mindent tud amit kel, kellene uasp trim stb.
A problémám a következő, nálam nem szilárdtest meghajtóként ismeri fel a benne lévő ssd-t hanem merevlemezként. Ilyenkor mi lehet a gond? Kipróbáltam másik os en is másik gépen is másik portban is de ott is merevlemez meghajtóként ismeri fel, cseréltem kábelt is akkor is, cseréltem usb 3.1 es portot is de megnéztem 2.0 portban is de semmi változás!

Ha kérhetnék ötleteket tippeket mit lehetne tenni vagy mi okozza ezt! Lefornáztam gpt-ről mbr re váltottam csűrtem csavartam másik ssd-t tettem bele akkor is!

Közben megvan a típusa is AXAGON EE25-SLC

Köszönöm!!

[link]

[ Szerkesztve ]

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#5842) King Unique válasza isti732712 (#5841) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-SLC SLIDE BOX külső ház a gyártó leírása alapján valóban támogatja a TRIM illetve UNMAP funkciót, tehát az addig oké.
Arról nemrég volt szó egy másik válaszban, hogy a modern Windowsok grafikus meghajtóoptimalizálója USB-s külső SSD meghajtókat nem minden esetben szilárdtest-meghajtóként detektál, a TRIM illetve UNMAP tényleges működését az adott hardver- és szoftverkörnyezetben pedig elsődlegesen teszteléssel lehet megállapítani.
A meghajtóoptimalizáló esetében az egy dolog milyen meghajtóként detektálja a külső SSD-t, ellenben az is lényeges, hogy a futtatásnál pontosan mi történik, felszabadítás (trimmelés) vagy töredezettségmentesítés. + A modern Windowsoknál a meghajtóoptimalizáló és annál az SSD-k trimmelése nemcsak grafikus felületen, hanem pl. PowerShell parancs formájában is futtatható.
A "mit lehetne tenni" kérdésre válaszként lásd pl. egy WinSAT disk teljesítményteszt futtatását magánál a külső SSD-nél, majd utána újra megnézni mit mutat a meghajtóoptimalizáló. + Szükség esetén utána az eszköz (külső SSD) leválasztása és újracsatlakoztatása, esetleg a Windows újraindítása, stb. is kipróbálható.
A téma Windows specifikus mélyrehatóbb fejtegetése az adott Windows topik témája, az ügyben szükség esetén értelemszerűen inkább ott kellene érdeklődni, bár a lényeg most itt is le lett írva.

[ Szerkesztve ]

(#5843) isti732712 válasza King Unique (#5842) üzenetére


isti732712
aktív tag

Nagyon köszönöm!! :R

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#5844) limpi válasza csixy (#5815) üzenetére


limpi
aktív tag

Szia,
ACT AC1510-el kapcsolatban kérdésem még, hogy ugye jól veszem le, hogy alapból nem csinál (mármint a beépített vezérlője) valamennyi idő után automatikus sleep-et?
(Ha nem, az király, mert akkor nincs a korábbi elméleti problémám a swap file-lal kapcs...)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5845) csixy válasza limpi (#5844) üzenetére


csixy
addikt

Szia. Ezt nem tudom.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5846) limpi válasza csixy (#5845) üzenetére


limpi
aktív tag

Ok, köszi! Akkor valószínűleg nincs.
A gyártó sem említi a termék oldalán.

Így akkor tényleg az ACT AC1510 a legjobb router-re kötött SSD-hez,
mert a TRIM-et is alapból átengedi és nem is küldi feleslegesen sleep-be! :)
Köszi a tippet!

(Jó lett végre a qBittorrent: nem hibás kábel és nem is az elégtelen táp okozta a fura transfer error-okat, hanem valamiért az EXT4+journaling. Ezt EXT2-re cserélve hirtelen szuper lett minden, a két SSD közötti másolási is gyors és stabil. A másikon NTFS-van. Azt egyébként TRIM-elni sehogy sem tudja, de mind1, akkor azt PC-vel csinálom majd meg néha. (Utánaolvastam és amúgy sem különösebben fontos.))

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5847) Blue@X


Blue@X
senior tag

Sziasztok,

A Raspberry PI topicból jövök, mert ott kerestem infót nvme SSD-ről külső házban. Neten olvasva sok helyen látom, hogy ha külső házba (mondjuk egy ilyenbe:[link]) raknám ezt a 2TB-os nvme SSD-t [link], akkor lehet kellene hozzá egy külső adapter is mint áramforrás hogy bírja a PI. Van valakinek tapasztalata ezzel vagy hasonlóval és megtudná erősíteni vagy cáfolni, hogy csak az USB3-as port elég neki?

(#5848) Chal


Chal
addikt

USB-s M.2 nvme külső házat keresek családi+rokoni szerviz célokra :) Kicsit belezavarodtam már, mert elég sok termék van a piacon. Amire kellene:

- Alkalmi klónozás olyan gépek esetén, amikben nincs szabad nvme slot, és cserélni kell az SSD-t pl. bővítés miatt.
- Tudjon c-type-ot és usb-a -t is.
- A sebesség kevésbé fontos ritkán kell, kivárható ha lassú.
- És persze a legfontosabb: stabilitás, megbízhatóság, driver mentes működés, hogy a különféle bootolható disk clone toolok is jól támogassák.
- SATA támogatás nem fontos.

A felhasználás területet figyelembe véve egyáltalán nem baj, ha nem fancy fém, lehet nyitott is akár, vagy csak egy kábel végén lógó pcb egy nvme slottal.

Előre is nagyon köszönöm a tanácsokat!

[ Szerkesztve ]

(#5849) King Unique válasza Blue@X (#5847) üzenetére


King Unique
titán

Normál esetben, megfelelő hardverkörnyezetben (pl. PC, Mac) USB 3.X porthoz csatlakoztatva nyilván nem szükséges kiegészítő / külső tápellátás egy USB 3.X - M.2 PCIe NVMe külső SSD működéséhez, elég 1 db USB 3.X port használata.
Az előbbitől eltérő hardverkörnyezetben viszont előfordulhat az ellenkezője, meg ha a Raspberry Pi USB-portja nem képes kellően stabil tápellátást biztosítani, nem bírja a tápegysége, stb. Ahol ez ügyben a tapasztalatok felől értelemszerűen azon téma topikjában kellene az eddigieken túl szükség esetén tovább érdeklődni, meg hogy milyen típusú USB-port van a készüléken és az milyen értékeket tud, ténylegesen kipróbálni, stb.
Ha a téma topikjában leírtak alapján másnál az USB 3.X - M.2 SATA külső SSD megfelelően működik 1 db USB-portról, akkor elvileg az NVMe-alapú megoldásnak is kellene, meg ha ugyancsak másnál az utóbbi is működik a Raspberry Pi-hez csatlakoztatva.

[ Szerkesztve ]

(#5850) King Unique válasza Chal (#5848) üzenetére


King Unique
titán

Lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt külső házakat attól függően, hogy pontosan milyen jellemzőkkel rendelkező külső ház kell és milyen árban.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.