Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5751) Exodius


Exodius
őstag

Kedves mindenki!

Tudom, ez a külső Orico 2580U3-CR-EP nincs az ajánlottak listáján, de mégis nagyon tetszik, viszont a gyári kábele szerintem túl rövid lesz.
Milyen külső kábelt ajánlanátok az alzáról? Mire figyeljek a csatlakozásokon kívül?

(#5752) King Unique válasza Exodius (#5751) üzenetére


King Unique
titán

Azért nem szerepel az információs táblázatban ez a külső ház, mert nincsen ezzel itt tapasztalat, vagy legalábbis eddig nem nagyon említette még senki, hogy ilyet vett volna és használna.

Az ORICO-2580U3 külső háznál a termék weboldalán fel van tüntetve, hogy 0,5 méteres USB 3.0 Type-A - Micro-B típusú kábelt mellékelnek gyárilag. Ahol egyébként 2,5"-os külső házaknál, külső merevlemezeknél a 0,5 m = 50 cm egy jellemző kábelhossz szokott lenni, meg azért nem több méteres USB-kábelt mellékelnek, mert a túl hosszú kábel miatt előfordulhatnak tápellátási és adatkapcsolati problémák (példa).

[ Szerkesztve ]

(#5753) Exodius válasza King Unique (#5752) üzenetére


Exodius
őstag

Magyarán lutri 1 méteres, vagy afölötti kábelt venni.
Vagy pedig olyan kábelt kell vennem (vásárlói visszajelzések vagy tesztelések alapján), ami nagy valószínűséggel jól meg van építve és tudja, amit kell. :F :)

Amúgy köszi a választ, meg a linkeket, ma is tanultam valami hasznosat. :)

(#5754) King Unique válasza Exodius (#5753) üzenetére


King Unique
titán

Mármint a hosszabb USB-kábelnél exponenciálisan nagyobb az esélye a tápellátási és adatkapcsolati problémák előfordulásának 2,5"-os külső merevlemezek esetén. Aztán hogy az adott hardverkörnyezetben már az 1 méteresnél gond lehet vagy csak a ≥ 1,5 - 2 méteresnél, az passz, ki kell próbálni aztán kiderül.
+ Az sem feltétlen mindegy, hogy 5400- vagy 7200 RPM-es HDD, valamint HDD vagy SSD van a külső házban. Ahol egy valamivel kisebb energiaigényű 5400 RPM-es HDD, vagy inkább főleg egy SSD elvileg jobban tolerálhatja a kábelhossz jelentősebb növekedésével a feszültség és áramerősség csökkenését, elvileg.
Az USB 3.X port - asztali PC-knél inkább a hátlapon lévő portokat javasolt használni - használata meg ugye alapból javasolt 2,5"-os külső merevlemezeknél már csak a stabilabb USB-s tápellátás miatt is.

[ Szerkesztve ]

(#5755) féldekás


féldekás
aktív tag

Sziasztok!
Vásároltam egy Orico 25PW1 külső házat.
Rácsatlakoztattam laptopra, a benne lévő HDD(Seagate Momentus) felpörög, viszont nem látható sem a fájlkezelőben, sem a lemezkezelőben.
Kb. 2 hónapig állt, előtte le lett formáza NTFS-re. Ekkor HDsentinel szerint tökéletes állapotban volt.
Úgy tudom, hogy ennek elég egyszerűen alapból mennie kellene, nem lenne szükség mókolásra.
Több kábellel is próbáltam, de egyszerűen nem látja az OS a HDD-t.
iPad-en próbáltam még, ott is felpörgött, de az iPadOS nem látja elvileg az NTFS-t, így ez nem mérvadó.
Úgy látom elég jók az Orico házak, valakinek esetleg valami ötlete van erre a problémára?

(#5756) King Unique válasza féldekás (#5755) üzenetére


King Unique
titán

Lásd nem olyan régen más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat. Vagyis az is lényeges, hogy Windowson az eszközkezelőben mi a helyzet és ott nincs-e hibakód, aztán van-e pl. 3rd party antivírus program telepítve ami esetleg blokkolhatja a külső merevlemez működését, USB 2.0 / USB 3.X porthoz van-e csatlakoztatva, stb.

Egyébként Macen a macOS is tudja olvasni az NTFS fájlrendszerű meghajtókat, csak írni nem, az utóbbihoz szükséges ott külső program vagy egyéb megoldás, ami elvileg az iOS esetében is adott az újabb verzióknál.

[ Szerkesztve ]

(#5757) csixy


csixy
addikt

Ne toljatok le nagyon, hogy az összefoglaló táblázatát miért nem tanulmányoztam át, azt sejtem, hogy talán az UASP képességet kellene néznem.
Abban kérném a segítségeteket, hogy egy 1,92TB-os Samsung PM883-as SSD számára egy manapság kapható olcsó külső USB-s házat javasoljatok, ami TRIM és Discard szempontjából működik. Már több házikót vettem, de egyik sem tudja (nem baj, teszek beléjük HDD-t), eddig csak egy ACT AC1510-es gyorsadapterrel lett szerencsém, de én egy házat szeretnék. Köszi. :F

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5758) King Unique válasza csixy (#5757) üzenetére


King Unique
titán

Mármint ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell UNMAP (TRIM) képes külső ház, akkor lásd más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat, az ott linkelt AXAGON és egyéb modelleket attól függően, hogy milyen interfészes és fizikai csatlakozós külső ház kell.
Linux rendszereknél viszont igényelhet némi "utómunkát" az UNMAP (TRIM) működésre bírása (példa).

(#5759) csixy válasza King Unique (#5758) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm szépen. Ez már így a bőség zavara. Már most lesz mit olvasgatnom.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5760) csixy válasza King Unique (#5758) üzenetére


csixy
addikt

Hát megszenvedek a Axagon EE25-XA6 házzal de már alakul:
Nem volt elég önmagában az udev rule, kellett neki az sg3-utils csomag is:

noki@holitt-holott-4586dlc:~$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 174c:55aa ASMedia Technology Inc. ASM1051E SATA 6Gb/s bridge, ASM1053E SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b67f Chicony Electronics Co., Ltd HP TrueVision HD Camera
Bus 001 Device 003: ID 058f:6366 Alcor Micro Corp. Multi Flash Reader
Bus 001 Device 002: ID 046d:c542 Logitech, Inc. Wireless Receiver
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo apt install sg-utils
[sudo] noki jelszava:      
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
sg-utils csomag nem elérhető, de egy másik hivatkozik rá.
A kért csomag hiányzik, elavult vagy csak más forrásból érhető el
De az alábbi csomagok helyettesítik:
  sg3-utils

E: „sg-utils” csomagnak nincs telepítésre jelölt verziója
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo apt install sg3-utils
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
  sg3-utils
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 8 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 841 kB.
A művelet után 2.856 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu jammy/main amd64 sg3-utils amd64 1.46-1build1 [841 kB]
Letöltve 841 kB 3mp alatt (296 kB/s)
A korábban ki nem választott sg3-utils csomag kiválasztása.
(Adatbázis olvasása ... 323586 fájl és könyvtár van jelenleg telepítve.)
Kibontás előkészítése: .../sg3-utils_1.46-1build1_amd64.deb ...
Kibontás: sg3-utils (1.46-1build1) ...
Beállítás: sg3-utils (1.46-1build1) ...
Aktiválók feldolgozása: man-db (2.10.2-1) ...
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo sg_vpd -a /dev/sda | grep "Unmap"
  Unmap granularity alignment valid: false
  Unmap granularity alignment: 0 [invalid]
  Unmap command supported (LBPU): 1
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ echo unmap | sudo tee /sys/block/sda/device/scsi_disk/*/provisioning_mode
unmap
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo fstrim -v /
/: 23,3 GiB (25002594304 bytes) trimmed
noki@holitt-holott-4586dlc:~$
Most már talán jöhet az udev rule

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5761) csixy válasza csixy (#5760) üzenetére


csixy
addikt

Nekem ez vált be az Axagon EE25-XA6 ház esetén [https://www.jeffgeerling.com/blog/2020/enabling-trim-on-external-ssd-on-raspberry-pi] . Úgy vélem , hogy ez a leírás univerzálisan használható trim képes házak móresre tanítására.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5762) King Unique válasza csixy (#5761) üzenetére


King Unique
titán

Mármint (egyes) desktop Linuxok és Linux-alapú rendszerek használata esetén lehet szükséges a linkelt leírás illetve az abban ismertetett módszer szerint eljárni, hogy megfelelően működjön SATA-alapú külső SSD-knél a TRIM illetve USB-n az UNMAP, ellenben pl. UASP módot támogató modern Windowsoknál nem szükséges ilyesmi. Valamint igen, nem feltétlen külső ház specifikus, más TRIM (UNMAP) képes modelleknél is szükség lehet erre az előbbi szoftverkörnyezetben.

Köszönjük az információt!

[ Szerkesztve ]

(#5763) csixy válasza King Unique (#5762) üzenetére


csixy
addikt

Szívesen. Igen linux esetén lehet rá szükség. Második ülésben egy Kolink KO-25UC31-es külső racket is sikerült ezzel a módszerrel UNMAP illetve TRIM működésre bírni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5764) csixy válasza csixy (#5763) üzenetére


csixy
addikt

A Gembird EE2-U3S-6 ház és az Axagon EE25-XA6 ház linux alatti Trim és UNMAP engedélyezéséhez a /etc/udev/rules.d/10-trim.rules fájlba ez a sor szükséges:
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="174c", ATTRS{idProduct}=="55aa", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"

A Kolink KO-25UC31 -hez pedig ez:
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="2109", ATTRS{idProduct}=="0715", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"

A müködéshez valószinüleg telepíteni kell az sg3-utils csomagot.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5765) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok, routerhez szeretnék kapcsolni 2,5 HDD-t transmission és DLNA céljából.
Az alábbiak közül melyiket ajánlanátok:
[link]
Az fontos, hogy külső tápot nem tudom megoldani, ezért a routerről kapná a tápot.
Köszönöm!

(#5766) King Unique válasza jackal79 (#5765) üzenetére


King Unique
titán

Attól is függ a milyen külső házat, hogy pontosan milyen jellemzőkkel (pl. műanyag vs. fém, csavaros rögzítésű vs. tool-free, USB 2.0 / 3.0 / 3.1 Gen 2 interfészes, USB-A / Micro-B / USB-C fizikai csatlakozós) rendelkezzen, valamint pontosan milyen HDD-hez kellene, mert a "2,5 HDD-t" lehet IDE és SATA csatolófelületű, tárolókapacitástól is függően 7 / 9,5 / 15 mm magas, stb.
Általánosan megfelelhet kb. akármelyik külső ház a linkelt webáruház listájából, amelyik a megadott jellemzőknek (pl. 2,5" | SATA | 7 / 9,5 mm | USB 3.0 | Micro-B) megfelel.
Itt a topikban azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyek szerepelnek a téma összefoglalóban, valamint a topik hozzászólásai között beszámoló / teszt formájában (példa).
Az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet eleve a PC, Mac & desktop OS, ellenben attól eltérőnél (pl. router) nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés (példa), éppen ezért a router téma megfelelő topikjában is javasolt lehet érdeklődni a tapasztalatok felől.
Ha routerhez lenne csatlakoztatva a 2,5"-os külső merevlemez, akkor ott a stabil USB-s tápellátás kérdéses lehet, meg pláne hogy egyes routerek esetén az USB 3.0 port sem feltétlen minden esetben garancia erre, amiről már volt szó az egyik társtopikban.
Ha mindenképpen 2,5"-os külső ház kell és szükség esetén mégis megoldható lenne a külső tápellátás, akkor lásd egy másik esetnél leírtakat, ott linkelt példákat + példát a DC tápbemenettel rendelkező 2,5"-os külső házakra.

[ Szerkesztve ]

(#5767) afi0903


afi0903
aktív tag

Sziasztok!

NVMe M.2 SSD-hez szeretnék külső racket venni. 15 ezer a maximális keretem rá, de jobb lenne 10 ezer környékén vagy alatta találni. Inkább USB-C-set szeretnék, de sima USB-s is jó.
Ezekkel a feltételekkel melyik racket ajánljátok?

(#5768) King Unique válasza afi0903 (#5767) üzenetére


King Unique
titán

Lásd más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat, az ott linkelt külső házakat.

(#5769) afi0903 válasza King Unique (#5768) üzenetére


afi0903
aktív tag

Köszi!

(#5770) AndrewTdi


AndrewTdi
addikt

Sziasztok!

2.5 méretű Külső HDD/SSD házat keresek, lehetőleg Type-C csatlakozással ( a kényelem kedvéért, mert olyan kábel van itthon egy rakat.) jelenleg egy régi OCZ Aglity 3 ssd-t használnék benne (de van itthon egy 500-as HDD is), leginkább a tévére szeretném csatlakoztatni filmnézésre.
Van ajánlatotok ezeket figyelembe véve?
Elöljáróban 2 házzal szemezek:
[AXAGON EE25-SLC]
[Ugreen US221 50743]

[ Szerkesztve ]

(#5772) King Unique válasza AndrewTdi (#5770) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-SLC SLIDE BOX külső ház 5 Gb/s alapon USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0) interfészes modell, műanyag, tool-free (csavarmentes rögzítés), támogatja az SSD-k megfelelő működéséhez a TRIM illetve UNMAP (és UASP) funkciót, támogatja a készenléti (alvó) módot és a szoftveres leválasztás utáni leállítást, 30 cm hosszú USB-C - USB-A kábelt mellékel a gyártó, stb. Viszont ezzel a külső házzal egyelőre nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat.

Az Ugreen US221 külső ház 10 Gb/s alapon USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) interfészes modell, szintén műanyag, szintén tool-free (csavarmentes rögzítés), szintén támogatja az SSD-k megfelelő működéséhez a TRIM illetve UNMAP (és UASP) funkciót, támogatja a készenléti (alvó) módot, a kb. 60 cm hosszú USB-C - USB-C kábel mellé USB-C - USB-A adaptert is mellékel a gyártó, stb. Valamint ezzel a külső házzal van itt a topikban némi tapasztalat (példa), sőt még egy logout blogbejegyzés is készült, ami részletesebben bemutatja.

Ha egyéb USB-C (Type-C) fizikai interfészes külső ház is érdekel 2,5"-os SATA HDD / SSD meghajtókhoz, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt modelleket.

Az említett célra általánosan elvileg mindkét külső ház megfelelhet, választani a felsorolt jellemzők alapján lehetne a kettő közül.

Ha van a PC-n 10 Gb/s alapon legalább USB 3.2 Gen 2 (= USB 3.1 Gen 2) port, akkor az Ugreen külső házzal és abban egy kellően gyors 2,5"-os SATA SSD-vel kihasználható lenne a filmek / egyéb nagy méretű fájlok másolásánál a szabvány sebessége SATA 6 Gb/s alapon, azaz max. kb. ilyen szekvenciális értékek érhetők el, míg az AXAGON külső házzal USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) alapon max. kb. ilyen.
Ha 2,5"-os SATA HDD lesz a külső házba téve, akkor viszont ugye már nem téma az előbbi, mivel egy HDD adatátviteli sebessége rendszerint még az USB 3.0 szabvány határát sem feszegeti (példa).
A tévével történő használatnál ugyancsak kevésbé fontos az adatátviteli sebesség, mivel a tévéken gyakran csak USB 2.0 portok szoktak lenni, + az FHD és 4K UHD filmek lejátszásához amúgy sem kell nagy adatátviteli sebesség, amiről korábban az egyik társtopikban is már volt szó.

A PC, Mac és asztali operációs rendszer felállás helyett a tévével történő használat megint más téma, az utóbbi ügyben javasolt a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában is érdeklődni a tényleges tapasztalatok felől, lásd nemrég a társtopik esetét és az ott javasoltakat. + Kompatibilitás szempontjából a tévé, az azon futó operációs rendszer lehet inkább kezelne egy USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) külső házat, mint egy USB 3.1-eset (USB 3.2 Gen 2).

[ Szerkesztve ]

(#5773) limpi


limpi
aktív tag

Sziasztok!
Tudja-e valaki, hogy az Axagon ADSA-1S6 pontosan hogyan nevezi magát?
Ő is "AXAGON USB3.0 External HDD"-nek vagy esetleg picit máshogyan?
(Azért kérdezem, mert van több darab Axagon EE25-XA6-m, amikkel egyébként elégedett vagyok, de mind "AXAGON USB3.0 External HDD"-nek nevezi magát és új router-t tervezek venni (Asus RT-AX86U), amin 2 db USB 3.0 port van és igazából nem tudom hogyan fogom tudni megkülönböztetni őket... :))
A jelenlegi router-emen 1 db USB 3.0 és 1 db USB 2.0 van, szóval az jól kezel két ugyanolyat. Bár mondjuk az "eject USB disk" funkciónál már nem nagyon lehet megkülönböztetni őket:
Továbbá tartok attól, hogy esetleg az új router nem fogja mount-olni a második ugyanolyan nevű eszközt. Ezt amiatt gondolom, hogy a mostanin kipróbáltam, hogy az egyetlen USB 3.0 portjára USB 3.0 hub-bal csatlakoztassak kettőt, de a másodikat már nem sikerült neki (enumeration failed), aminek az okát egyelőre nem derítettem ki.
(SSD van mindkettőben, szóval elvileg nem az a baj, hogy nem aktív USB 3.0 hub-bal próbáltam.))
Szóval szeretnék egy másik megnevezésű, de szintén UASP-ot és TRIM-et biztosan támogató 2,5"-os HDD rack-et!
Erre jó lehet az ADSA-1S6 (amiben másfajta chip van, mint az EE25-XA6-ban és így talán picit más nevet is adtak neki)?
Vagy tudtok ajánlani más gyártótól hasonló ár/érték arány UASP és TRIM képes rack-et (mert annak tuti más lenne a neve)?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5774) limpi


limpi
aktív tag

A Raidsonic ICY BOX IB-AC703-U3-at nézegettem még (néhány webshop UASP képesnek tünteti fel, de TRIM-et sajnos sehol sem említenek).
A gyártó weboldalán meg semmi infót nem találtam egyikről sem:
https://icybox.de/en/product.php?id=292
(Az ára amúgy elég jó, persze műanyag is az egész...)
Erről tudjátok, hogy UASP és TRIM képes-e?

Bónusz kérdésem, hogy jól gondolom, hogy a kettő nem feltétlenül jár együtt?
Szóval lehet, hogy UASP támogatása van, de TRIM mégsincs?
Vagy a TRIM támogatás biztosan következik az UASP támogatásból?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5775) King Unique válasza limpi (#5773) üzenetére


King Unique
titán

Azt értelemszerűen az ASUS routerek topikban kellene tovább fejtegetni, hogyan lehet megkülönböztetni két azonos elnevezésű (azonosítójú) külső házat a router kezelőfelületén, menüjében.

Ha olyan külső ház kell 2,5" SATA SSD-hez, ami biztosan támogatja a TRIM illetve USB-n az UNMAP funkciót, akkor pont nemrég lett említve olyan egy másik válaszban, lásd Ugreen US221. Valamint ugyancsak egy másik hozzászólásban több külső ház, amelyeknél tesztelve lett a TRIM (UNMAP) működése.
Az ICY BOX IB-AC703-U3 külső házról volt már szó itt a topikban említés szintjén, de kb. annyi, konkrét tapasztalatot nem írt akkor senki.

"Vagy a TRIM támogatás biztosan következik az UASP támogatásból?"

A TRIM illetve USB-n az UNMAP működésének feltétele az UASP támogatása és működése, viszont az utóbbiból még nem feltétlen következik minden esetben automatikusan az előbbi támogatása és működése.
+ Adott szoftverkörnyezettől és annak beállításaitól is függhet a működés, lásd nemrég más esetét Linuxon.

[ Szerkesztve ]

(#5776) limpi válasza King Unique (#5775) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi a részletes választ! :)

Ez az Ugreen US221 tetszik! Leginkább amiatt, hogy már USB 3.2-es (ami ugyan nekem még nem kell, de időtálló, később még jól jöhet majd).

Egyébként még azt sem tudom biztosan, hogy az Asus router hivatalos FW-je tud-e / szokott-e egyáltalán TRIM parancsot kiadni (megkérdeztem az Asus router-es topikban, de egyelőre még nem érkezett válasz).

<:v)

(#5777) King Unique válasza limpi (#5776) üzenetére


King Unique
titán

Mármint 10 Gb/s alapon USB 3.2 Gen 2 = USB 3.1 Gen 2 interfészes az Ugreen US221 külső ház, ami a linkelt válaszban is ki lett emelve, meg hogy ilyen alapon az USB 3.2 Gen 1 más néven USB 3.0. A "fullos" USB 3.2 = USB 3.2 Gen 2x2 20 Gb/s alapon, viszont azt az adatátviteli sebességet nyilván csak M.2 PCIe NVMe SSD-vel és ahhoz való külső házzal lehet kihasználni, + a gazda hardveren (pl. PC / Mac / router) is lenni kell olyan portnak, ellenben 2,5" SATA SSD-vel nem, amely utóbbi sebességét amúgy is limitálja a SATA 6 Gb/s szabvány.

Azt már értelemszerűen a router előbb linkelt topikjában kellene megérdeklődni, hogy a gyári firmware támogatja-e vagy sem a TRIM illetve UNMAP parancsot USB-s külső SSD-knél, vagy esetleg utólagos beállítást igényel, mint az előbb linkelt példában (egyes) Linuxoknál. Vagy másik lehetőség megpróbálni letesztelni valahogyan, ha már amúgy is van kéznél ezen funkciót támogató USB-s külső ház (AXAGON EE25-XA6).

[ Szerkesztve ]

(#5778) limpi válasza King Unique (#5777) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi, annyi gondom van még vele, hogy a különböző webshopokban Ugreen US221
néven több különböző modellt is látok.
Vagy legalábbis ugyanilyen néven különböző gyártói cikkszámú termékeket tüntetnek fel, konkrétan legalább ennyit: 30847, 50743, 60734, 60735.
És a logout-os cikkben ez a gyártói cikkszám pont nem szerepel.
Így nem tudom biztosan melyik lett tesztelve.
Meg azt se, hogy mi a különbség közöttük.
(Az is lehet, hogy ez mégsem gyártói cikkszám, de mégis a neve mögé teszik sok helyen.)
Arról már nem is beszélve, hogy itt két különböző áron is árulják (de itt gyártói cikkszám az nincs):
https://techkaptar.hu/UGREEN-US221-2-5-SATA-USB-3-0-kulso-SSD-/-HDD-haz
https://techkaptar.hu/UGREEN-US221-2-5-SATA-kulso-HDD-haz
Szóval teljes káosz. :) Ők amúgy 24 hónap garanciát ígérnek rá, bár nekem az a gyanúm, hogy az valójában nem a gyártói garancia...
Máshol csak 1 év vagy 6 hó garanciával látom.
Lehet, hogy nincs még normális hazai disztribútoruk?
Itt is kétféle van, még különbözőbb áron:
https://aqua.hu/periferiak/ugreen-us221-25-kulso-merevlemez-haz-fekete-30847-t1186926
https://aqua.hu/periferiak/ugreen-us221-25-kulso-merevlemez-haz-fekete-50743-t1287419

Szóval tudsz mondani olyan helyet, ahol ha megveszem, akkor tuti a jót kapom? :)

Vagy hogy melyik cikkszámúra kéne lőnöm?
Esetleg mind1?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5779) King Unique válasza limpi (#5778) üzenetére


King Unique
titán

Az ügyben az adott webáruházban kellene érdeklődni előzetesen, hogy melyikben pontosan mit árulnak Ugreen US221 megnevezéssel. De amúgy az egyik előző hozzászólásban már linkelt egy másik fórumtag olyan webáruházat, ahol a keresett külső házról van szó 50743-as cikkszámmal.
A gyártó weboldalán egyébként 2 ilyen külső ház szerepel, ez és ez, ahol az előbbinél szerepel a "3.1" (= USB 3.1) megnevezés, de a kép alapján a már linkelt blogbejegyzés írója az utóbbit rendelte, aminél az ASMedia ASM235CM chip eleve USB 3.2 Gen 2x1 (USB 3.1 Gen 2) 10 Gb/s - SATA 6 Gb/s alapú.

[ Szerkesztve ]

(#5780) limpi válasza King Unique (#5779) üzenetére


limpi
aktív tag

Hm, köszi, próbálom majd holnap kideríteni.

Igen, a gyártól weboldalán látható második kéne nekem, az USB-A végű kábeles. Az lesz az 50743 (az eMAG szerint). (A 30847 meg elvileg egy fixen bekötött kábeles. A többit nem tudom.)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5781) limpi


limpi
aktív tag

Rendeltem végül itt:
https://aqua.hu/periferiak/ugreen-us221-25-kulso-merevlemez-haz-fekete-50743-t1287419
Persze a képen nem látszik a kábel.
Leghamarabb 15-én érkezik, akkor majd kiderül. :)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5782) limpi válasza King Unique (#5779) üzenetére


limpi
aktív tag

Illetve a cikkíró képe alapján mégis inkább a 60735 lehetett, annál van az USB-A véghez egy USB-C-s átalakító:
https://kulso-haz.arukereso.hu/ugreen/us221-2-5-usb-3-0-60735-p717741498/
De ezt csak két "noname" webáruházban kapni ... :U
(Remélhetőleg ezek igazából csak a körítésben különböznek, de a vezérlő chip mindben ugyanaz és amiatt hívják mindet US221-nek. De én ennyiféle terméket azonos néven még soha láttam... :DD )

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5783) AndrewTdi válasza limpi (#5781) üzenetére


AndrewTdi
addikt

Én is ezt rendeltem ugyancsak innen. Ez Type C csatlakozású, nem beépített kábeles, és kapsz hozzá kábelt. Az általad lentebb linkelt másik Ugreen ház abban különbözik, hogy ott beépített a kábel, nem cserélhető.

(#5784) limpi válasza AndrewTdi (#5783) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi, akkor király!

<:v)

(#5785) limpi


limpi
aktív tag

Amúgy rendeltem egy ilyet is (ez ugyanis készleten van, nem kell rá várni):
https://www.alza.hu/orico-25hdd-ssd-box-black-d6108518.htm
Elvileg ez is tudja az UASP-ot és a TRIM-et (innen néztem: https://logout.hu/tema/kulso_2_5_mobil_rack-ek_topikja/hsz_5654-5654.html)
Ha ezzel kapcs. valakinek mégis lenne rossz tapasztalata, légyszi írja meg, mert még nem vettem át!

<:v)

(#5786) limpi


limpi
aktív tag

NVMe SSD-hez való rackek közül melyik a legajánlottabb?
(SATA-sból nekem az Axagon EE25-XA6 a kedvencem.)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5787) csixy válasza limpi (#5774) üzenetére


csixy
addikt

Az ACT AC1510 gyorsadapter tudja azt amit Te szeretnél. Én egy bizonyos helyen vettem, mert h,l,e azért nem vag,,k :) ! Persze a neten biztos olcsóbb.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5788) csixy válasza limpi (#5774) üzenetére


csixy
addikt

Sajnos ha valamelyik külső 2,5"-os SATA SSD házról azt írják, hogy Trim és UASP képes, abból a Trim képesség automatikusan csak Windowsra értendő. Gyakran linux alatt nem fog menni automatikusan rajta az Fstrim, de linux alatt külön műveletekkel rá lehet őket venni az Fstrimre, ennek a hogyanját már máshol említettem. ... Az a probléma, hogy attól, hogy egy linux telepítésen ezt el tudod követni, nem biztos, hogy egy Asus router fimware-je is fogja erre adni a lehetőséget.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5789) limpi válasza csixy (#5788) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi, ez az ACT AC1510 tetszik! Próbálok beszerezni egyet (vagy kettőt :) ).
(Neten olcsóbb, csak most év végén iszonyú hosszú szállítási idők vannak és nekem meg gyorsan kéne, mert csak 14 napom van tesztelni az új router minden funkcióját.
MM Árkádban állítólag készleten van.)

UPDATE: PCX-ben csak 4 690, talán oda gyorsan megérkezik :))

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5790) csixy válasza limpi (#5789) üzenetére


csixy
addikt

Hajrá! :)
Linuxon ment automatikusan nekem, de mindjárt megnézem windowson is. ... és megírom.

megy! :

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5791) limpi válasza csixy (#5790) üzenetére


limpi
aktív tag

Szuper, köszi! :)

<:v)

(#5792) King Unique válasza limpi (#5786) üzenetére


King Unique
titán

Nem feltétlen van olyan, hogy legajánlottabb az összes közül. Valamint értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő külső ház NVMe SSD-hez azon kívül, hogy kezelje az M.2 PCIe NVMe formátumú SSD-ket, lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.

[ Szerkesztve ]

(#5793) King Unique válasza csixy (#5790) üzenetére


King Unique
titán

Arról már egy korábbi blogbejegyzésben is volt szó, hogy Windowson a HDS és más hasonló programok USB-s csatlakozású külső SSD-knél nem feltétlen mutatják minden esetben reálisan a TRIM illetve UNMAP működésének állapotát, pont ezért javasolt letesztelni biztos ami biztos alapon, lásd más példáit.
+ Az is lényeges lehet Windowsoknál, hogy pl. a meghajtóoptimalizáló SSD-ként (szilárdtest-meghajtó) vagy HDD-ként (merevlemez-meghajtó) kezeli a külső házban lévő SSD-t, illetve optimalizálás néven a TRIM futtatását (felszabadítás) vagy töredezettségmentesítést végez, lásd egy másik topikban bővebben.

[ Szerkesztve ]

(#5794) jackal79 válasza King Unique (#5766) üzenetére


jackal79
aktív tag

Köszönöm a részletes választ!

(#5795) limpi válasza King Unique (#5792) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi az infókat!

Egyébként sajnos az Orico 2521U3-BK-EP-t nem látja szilárdtest-meghajtóként a Win10 meghajtóoptimalizálója és se a TrimCheck, se a Hard Disk Sentinel nem találja bekapcsolva a TRIM-et, szóval ezt inkább majd viszem is vissza...

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5796) King Unique válasza limpi (#5795) üzenetére


King Unique
titán

Ha másnál működik annál a külső háznál az UNMAP (TRIM), nálad meg nem, akkor az érdekes. Persze ha eltérő a chip és a firmware, akkor lehet ilyen téren eltérés, de ha ugyanolyan, akkor nyilván nem kellene.
A tesztelésnél a TrimCheck program esetén meg ugye az is lényeges, hogy az 1. és 2. fázis futtatása között legyen kb. 20(+) másodperces várokozási idő, ami alatt lefut az UNMAP (TRIM). Ha nem így történt a tesztelés, akkor nem meglepő, ha nem működő állapotot mutat a program.

(#5797) Exodius


Exodius
őstag

Kedves mindenki!

Van egy ilyen (NGFF M.2 Hard Drive Enclosure) külső tokom, de a benne levő 500-as Samsung SSD-m csak max. 10-15 percig jó, aztán ledobja a Win. Szerintetek mi lehet a baj?

Hogyan tudom kideríteni, hogy a ház chipje-e a rossz (mert mondjuk túlmelegszik) vagy az SSD rosszalkodik-e?

Előre is köszi a válaszokat! :)

(#5798) King Unique válasza Exodius (#5797) üzenetére


King Unique
titán

Nem teljesen villágos a leírtakból, hogy ez a "ledobja a Win" az adatkapcsolat teljes megszakadását akarja jelenteni és utána se kép se hang, vagy csak a készenléti (alvó) módba váltást.
Ha az adatkapcsolat teljes megszakadását, akkor annak lehet több oka is, lásd a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében az erre adott választ, illetve ugyanazt egy másik hozzászólásban. + A Windows specifikus energiagazdálkodási beállításokkal kapcsolatban egy másik topik esetét.
A készenléti (alvó) módba váltás is reális lehet 10-15 perc inaktív állapot után, viszont az normál esetben úgy működik, hogy aktivitás - pl. a fájlkezelőben a külső meghajtó tartalmának tallózása - hatására újra használatra kész lesz az eszköz, a külső SSD. + Az előbb linkelt Windows specifikus energiagazdálkodási beállítási beállítások részben a készenléti módhoz is kapcsolódnak.
A probléma forrását értelemszerűen hibakereséssel illetve teszteléssel lehetne legbiztosabban megtalálni, azaz kipróbálni a külső SSD-t másik USB-porton, másik USB-kábellel, valamint lehetőség szerint másik PC-n és másik operációs rendszerrel is. Ha az utóbbira nincsen lehetőség, akkor a másik operációs rendszer lehet akár egy pendrive-ról bootolt HBCD PE vagy Linux Live rendszer is.

[ Szerkesztve ]

(#5799) Exodius válasza King Unique (#5798) üzenetére


Exodius
őstag

Miközben másoltam rá. Tehát alvó mód nem lehetett, mert volt aktivitás. Próbáltam másik portról is (hátlapi) ugyanaz volt a baj. A logout-os linked meg priceless, nagyon részletes. :B
Lehet a kábel lehet a ludas, amúgy is rövid, akartam belőle egy 50 cm-eset, csak azt nem tudom abból melyik lehet a jó. Firmware frissítéseket kéne megcsinálnom a rack-en meg akár az SSD-n is, ahhoz tudsz ajánlani jó programot?
Én Driver Booster-t használok. :U

(#5800) King Unique válasza Exodius (#5799) üzenetére


King Unique
titán

Nem, először nyilván a hiba forrását kellene megkeresni az előző válaszban leírt módon, azaz kipróbálni a külső házat illetve a külső SSD-t másik USB-porton és másik USB-kábellel, valamint másik PC-n és másik operációs rendszerrel / ugyanazon PC-n másik operációs rendszerrel is, stb.

A külső háznál a firmware frissítése max. az utolsó utáni opció és kizárólag csak saját felelősségre alkalmazandó - mivel rossz esetben akár tönkre is teheti ("téglásíthatja") az eszközt, + a külső forrásból (nem a gyártótól) származó firmware használata elvileg akár garanciavesztést is eredményezhet - , meg akkor, ha más megoldás végképp nincsen. Na meg akkor, ha találni egyáltalán megfelelő firmware-t az adott külső házhoz, az abban lévő chiphez, ha már maga a külső ház gyártója nem biztosít ahhoz letöltési lehetőséget pl. a termék weboldalán.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.