Hirdetés
- Öregszem
- Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Ingyen kellene, de tegnapra
- Szólánc.
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Fűzzük össze a szavakat :)
- "A homoszexualitás természetellenes" 😠
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- Android másképp: Lineage OS és társai
-
LOGOUT.hu
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz tothjozsi96 #37410 üzenetére
Mi a célod vele?
Ha csak az SSD kímélése, akkor teljesen felesleges, ahogyan más rendszerszolgáltatások, funkciók erőltetett letiltása, kikapcsolása is. Ha a teljesítmény fokozása, mert egyes régebbi leírásokban azt javasolták, akkor megint nem létszükséglet kikapcsolni. Meg ha kikapcsolod az indexelést, akkor jó eséllyel a helyi keresőszolgáltatás sem fog megfelelően működni, nem véletlenül van alapértelmezetten is bekapcsolva.
-
King Unique
titán
válasz tothjozsi96 #37414 üzenetére
Egyrészt az a 28 GB egyáltalán nem vészes, kb. átlagos napi értéknek mondható. Ha egy 0-val több lenne utána és az lenne rendszeresen a napi átlag, akkor már inkább. Másrészt a feladatkezelőben is meg lehet nézni a részleteknél az I/O írt bájtok száma oszlopot bekapcsolva, hogy melyik folyamat mennyit írt a meghajtóra. Az pedig, hogy csak böngészés volt, nem jelenti azt, hogy az nem írhatott rá egy nagyobb adagot. De amúgy ha csak ennyi a napi írás, vagy más napokon ennél kevesebb, akkor pláne nem kell túldramatizálni ezt, lásd az előző választ. Az meg a másik, hogy bár az SSD pontos típusa nem derült ki, de még 28 GB/nap írásnál is vsz évek kellenének ahhoz, hogy elérje a garanciában foglalt TBW limitet, ami ráadásul nem feltétlen lesz egyenlő azzal, hogy az élettartamára nézve kritikus lenne az az írásmennyiség. Meg addigra jó eséllyel lehet amúgy is másik SSD-t veszel helyette, vagy éppen pont lejár a garancia. Szóval ilyen felállásnál aztán pont sok értelme lesz agyonkímélni...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37418 üzenetére
Nem azt írtam, hogy én úgy csinálom, hanem azt, hogy úgy is lehet, meg csak a példa kedvért volt az felhozva. A partition properties akkor fog megjelenni, ha áthúzással, vagy bejelölés után a copy selected partition opcióval át vannak másolva, illetve megjelennek a célmeghajtón klónozandó partíciók. Ami logikus, mert csak akkor van mit külön kijelölni és beállítani a program kezelőfelületen. Ha az előbbi nélkül csak simán next-next-finish, akkor nem meglepő, ha inaktív az a lehetőség... Ez a "zöldkeretes" valami meg nem tudom mi akar lenni, mert a mellékelt screenshoton csak az látszik, hogy végigment, elkészült a klónozás. Az pedig nyilván nem függ attól, hogy előtte a klónozandó partíció hogyan van kijelölve, át van-e húzva, vagy sem.
A W7 telepítésénél szokott lenni egy 100 MB-os system reserved partíció a rendszer számára, az lesz aktív. A korábbi képen viszont ilyen nem volt, ezért gondolom a C-n van minden, az az aktív. A klónozás után a célmeghajtón normál esetben ugyanúgy meg kellene maradnia annak az állapotnak, ami a forrásmeghajtón volt. Szóval érdekes, ha esetedben nem... De még ilyenkor sincs veszve minden, akár utólag is korrigálható a rendszerindítás, ami ennek a leírásnak a végén is részletezve van. Sőt, a Macrium WinPE változatában is van ilyen lehetőség.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37423 üzenetére
Igen, esetedben, ahol külön system reserved partíció sincsen, meg eredetileg az eltolás is rossz... Másoknál meg működik megfelelően, pláne ha a forrásmeghajtón is rendben van az eredeti telepítés. Meg ott van a bootolás javítása is a programban, ha szükséges. A 6.1-es verzió meg eleve régi, jelenleg a 7.2.4325 az aktuális és normál esetben azt kellene használni.
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37425 üzenetére
Mint Windows felhasználónak neked is adott a lehetőség, hogy letöltsd innen a program aktuális verzióját, majd telepítsd és azzal olyan WinPE változatot kreálj ISO-fájlba, vagy közvetlenül a pendrive-ra, amilyet akarsz. Valamint ha 32 bites kell, akkor az is megoldható. Ha számodra ez valamiért (?) nem felel meg, hát akkor lehet vadászni egyéb forrásból mások által készített WinPE ISO-t, aztán vagy / vagy.
-
King Unique
titán
válasz tothjozsi96 #37433 üzenetére
Ha megnézzük az adatlapját, akkor egyrészt van rá 5 év gyártói garancia, nem 20 év. Másrészt meg a TBW-nél 300 TB van megadva, amelyet a 0-ról napi 28 GB-os írásmennyiséggel számolva is csaknem kb. 30 év alatt érné el. És akkor az még csak a garancia elvesztését jelenti, nem azt, hogy megadta magát az SSD, ami akár annak a többszörösét is kibírhatja. Tehát valóban roppant sok az a 28 GB és tényleg nagyon megéri ezen agyalni...ja, vagy lehet mégsem...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz tothjozsi96 #37437 üzenetére
Röviden: és, ez az eddig leírtakon változtat bármit is?
Bővebben: az egyrészt nem meglepő, ha a Windows + a programok telepítése, frissítése után 1x összejön egy, a napi átlagnál nagyobb írásmennyiség. Másrészt pontosan tudod, hogy abban az 1 hónapban mit csinált a tesód a gépén, hogyan használta utána naponta az SSD-t és ahhoz mérten mennyire reális a napi 14 GB - ami amúgy eleve átlagos, sőt kevés - , meg hogy ma mit csinált és hogyan lett 1x 35 GB körüli, ami szintén kb. átlagos és nem olyan sok? Mert szerintem nem és másrészt a hangsúly pont azon van, hogy ezek az írásmennyiségek eleve nem vészesek, ha 3-5x ennyi lenne, vagy inkább egy 0-val több lenne utánuk, akkor már inkább. Meg az megvan, hogy a 120 GB-os 850 EVO esetében a 75 TBW eléréséhez még napi 35 GB-os írással számolva is kb. 6 év, a napi 15 GB-os átlagnál meg kb. 14 év kell, és akkor utána is még csak max. a garancia ugrott, nem feltétlen az SSD ment tönkre a sok írás miatt?
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz herdsman12 #37515 üzenetére
Az SSDOK alapból nem kezeli az USB-n csatlakoztatott SSD-ket, tehát annál nem meglepő ez. Ahogyan az SSD-k gyártóinak saját szoftverei sem minden esetben, ami leginkább a programok függvénye. Például nemrég Kingston SSD-t tesztelgettem több, USB-s külső házban, amit a Kinston SSD Manager gond nélkül kezelt is, ellenben a Kingston SSD Toolbox már egyáltalán nem, az csak a SATA-n csatlakoztatott SSD-t ismerte fel.
Amúgy meg van Windowsra számtalan egyéb program, amivel megoldható akár az USB-n csatlakoztatott SSD-knél is a SMART, hőmérsékleti stb. adatok kiolvasása. Ilyen pl. a CDI, HDS, SSD Life, SSD-Z stb.
-
King Unique
titán
válasz heavygrip #37606 üzenetére
Aztán miért pont a dinamikusat, netán tükrözni akarsz, RAID tömböt akarsz az SSD-n létrehozni?
Ha nem, akkor teljesen evidens, hogy az alaplemez opciót kellett volna választani, meg ha bizonyos esetekben nem akarsz szívni a dinamikus lemez miatt. Ha tényleg csak szimpla adattár meghajtóként lesz használva az SSD és még nincs telemásolva, akkor szvsz jobban jársz, ha átkonvertálod alaplemezzé. Az MBR / GPT szerinti inicializálás meg csak az előbbiek, a lemez típusának beállítása után jön, ahol egy 480 GB-os, csak adattárolásra használt meghajtónál tetszőlegesen választható mindkettő. Viszont a GPT 512e alapon csak 2 TB feletti tárolókapacitásnál és rendszermeghajtóknál pl. a Windows UEFI-s telepítésénél kötelező, vagyis esetedben választható az MBR is.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz heavygrip #37610 üzenetére
Mármint utólag választhattad valami miatt a dinamikus lemezzé konvertálást, mert alapesetben nyilván alaplemezként lesz létrehozva. A linkelt leírásban lévő módszer a beépített eszközökkel végrehajtva eleve destruktív, vagyis előtte értelemszerűen le kell menteni az adatokat. Adatvesztés nélkül csak (fizetős) külső programok tudják megoldani.
-
King Unique
titán
válasz heavygrip #37614 üzenetére
Ha veszel egy új SSD-t, akkor az nyilván gyárilag particionálatlan, nincsen rajta semmi, kivétel a gyárilag készre szerelt külső SSD-k, amelyeknél nyilván a particionálás és a formázás is beletartozik a kész állapotba. Az előbbieknél, azaz a belső SSD-knél viszont értelemszerűen Windowson először inicializálni, majd particionálni és formázni kell a meghajtót, utána vehető használatba. Ez ugyanúgy W7 és W10 esetében is érvényes. Arról pedig ugye már volt szó, hogy ilyenkor alapértelmezetten alaplemez jön létre, dinamikus lemezzé max. utólag konvertálod. Az pedig nem meglepő, ha az utóbbi opció is ott van, mert aki célirányosan azt akar használni, az be tudja állítani. Aki nem, vagy nem tudja mire való, az meg értelemszerűen ne piszkálja feleslegesen.
-
King Unique
titán
válasz ubyegon2 #37616 üzenetére
Technikailag lehetni lehet, csak épp értelme az nincs sok, ha az MBR 2 TiB korlátja (pl. 512e alapon) miatt nem lehet particionálni és ezáltal használni a teljes lemezterületet... Max. 4Kn-es lemezeknél oldható meg, ott elvileg kitolható az előbbi korlát MBR alapon egészen 16 TiB-ig.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz ubyegon2 #37618 üzenetére
Ez eleve összetett dolog, függ pl. az előbb említett MBR / GPT partíciós sémától, meg annál is az 512e / 4Kn szektormérettől. Ha MBR 512e alapon 2 TiB a limit, akkor pedig nyilván a partíció sem lehet annál nagyobb a HDD / SSD meghajtón. Aztán fájlrendszer függvénye is, hogy melyiknél mennyi a limit, ami a formázásnál még a lemezfoglalási egységtől is függ, sőt van amikor ez és az előbbi (szektorméret) kombinációjától is. Ez pl. FAT32, NTFS, Ext4 fájlrendszereknél látható a linkelt leírásokban.
-
King Unique
titán
válasz Frawly #37630 üzenetére
Nem, van alaplemez és van dinamikus lemez, ami független az MBR / GPT sémától, sőt mindkettőn lehet akármelyik. Ahogyan mindkettő lehet inicializálatlan és particionálatlan, meg fordítva is, sőt nyilván kell is az utóbbi, máskülönben a dinamikusat sem lehetne érdemben használni. Amit egyébként akár más OS is tud kezelni egy bizonyos szinten, van pl. LDM tool.
A GPT-nél meg ha jól tudom alapértelmezetten lehet max. 128 db partíció, ez alapesetben az egyenként 128 bájtos partíciós bejegyzéseknek fenntartott 16 KiB területből is adódik. Meg nemcsak Windowson, hanem pl. a GParted sem enged többet létrehozni. Az viszont igaz, hogy elvileg lehet akár 128-nál több is, ha a bejegyzéseknek nagyobb hely van biztosítva, vagy valami ilyesmi.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz ricsi99 #37655 üzenetére
Amit írsz, az ugyanúgy előfordulhat legacy (CSM) telepítésnél is, sőt van hogy még gyakrabban... Meg azért nem kellene általánosítani, mintha minden esetben ez a máshova rakja lenne az érvényes, mert ez sem igaz. Az meg a másik, hogy az nem feltétlen a telepítő hibája, ha egyesek nem tudják előtte megfelelően beállítani az elsődleges boot device-t, törölni a lemezt, vagy éppen a megfelelő portra csatlakoztatni a célmeghajtót... Mert ugye mikor is kerülhet a rendszerindítás, az annak létrehozott kicsi partíció(k) másik fizikai lemezre? Hát pl. akkor, ha nem a legkisebb eszközazonosítójú (lemez 0) a célmeghajtó, a BIOS-ban nem a telepítéshez használt célmeghajtó van elsődlegesként beállítva, továbbá a céllemez nem particionálatlan, hanem már fixen elő van particionálva (nincs hova létrehozni) és van másik lemezen elsődleges partíció. Ellenben ha ezekre, vagy a telepítés, bootolás típusától függően akár csak egy részükre odafigyel a user, akkor nem fogja csak úgy máshova rakni a telepítő a rendszerindítást. Például nálam sem UEFI-s telepítésnél, milyen érdekes ugye. Plusz a telepítőben is le lehet csekkolni hová kerülnek a kisebb partíciók, az új + alkalmaz opcióra kattintva eleve létrehozza ezeket és nyilván mutatja is, hogy hova. Ha valaki nagyon akarja leválasztja fizikálisan (lehúzhatja) a többi fizikai lemezt a telepítés idejére, de ez sem kötelező, mert egyrészt hardvertől függően akár a BIOS-ban is letilthatók, másrészt lásd az előbbieket.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz ricsi99 #37657 üzenetére
Nagyon egyszerű, akkor ne telepítsen, ha alapvető dolgokkal nincsen tisztában, ennyi. Ugyanis egy OS telepítése eleve nem totál kezdő, hanem inkább haladóbb szint, megkíván bizonyos alapvető ismereteket, ami érvényes lehet más platformok rendszereinek telepítésére is. Ha ezek az adott usernel totál nincsenek meg, akkor inkább ne erőltesse, kérjen meg valakit, aki nála jobban ért hozzá.
De még szerencse, hogy nyilván nem mindenkinek kell magának telepítenie a Windowst, mert vannak bőven Windowszal előtelepített gépek is, sőt nem kevesen eleve úgy veszik, kapják. Az újabb verzióknál meg már klasszikus újratelepítés sem feltétlen kell, mert van alaphelyzetbe állítás lehetőség is, ami végeredményben szinte kb. ugyanaz. Ha meg új SSD-t vesz, kap valaki, akkor megint nem feltétlen kell erővel újratelepíteni, mert át is lehet klónozni, sőt egyre inkább népszerűbb és jellemzőbb az utóbbi megoldás. -
King Unique
titán
válasz ricsi99 #37660 üzenetére
Leírtam már az előbb mire értettem, de akkor még egyszer, ha esetleg nem ment át: ha az adott user annyira nincsen tisztában egy ilyen telepítéssel, akkor inkább kérjen meg valaki olyat, aki igen. Ehhez pedig nem feltétlen kell szervizbe vinnie a gépét - bár az is egy opció - ,mivel jellemzően lenni szokott az ismeretségi körében olyan barát, vagy akár családtag, aki segíthet neki. Másrészt aki már eljut odáig, hogy magától telepít, meg egy ilyen fórumon kérdez, az általában érteni szokott hozzá valamilyen szinten és nem totál laikus (utóbbiak vsz eleve nem is fognak telepíteni). Vagyis szükség esetén akár utána is tud nézni dolgoknak, pótolni az esetleges hiányosságokat, vagy éppen az itt kapott segítséget hasznosítani.
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37661 üzenetére
UEFI-s telepítésnél szokott lenni a boot listában Windows Boot Manager és az van az első helyen. Ha az 1. HDD-hez kapcsolódik, annál a telepítésnél lett létrehozva, akkor elvileg azt fogja indítani. Az meg hardvertől és UEFI BIOS-tól is függhet, hogyan lehet váltani. Nálam pl. laptopon (is) működik az, hogy ha a WBM helyett magát az adott fizikai meghajtót válaszom ki, akkor úgy is indul a W10. Meg lehet a boot listában akár több WBM is és akkor megint tudok szelektálni, hogy melyiket akarom indítani.
A másik megoldás meg nyilván az, hogy 1 fizikai lemezre telepíteni a 2 rendszert és akkor alapból létrejön a közös bootloder, amiből mindkét rendszert lehet indítani. Sőt, ez a default és azonos telepítési módnál a célszerű megoldás. A külön fizikai lemeznek akkor lehet értelme, ha pl. eltérő (CSM + UEFI) bootolási mód szerinti telepítést akarunk, vagy valamiért elszeparáltan telepíteni a 2 OS-t. De a felhozott példánál ez pont nem feltétlen indokolt...
-
King Unique
titán
Ha szükséges, akkor úgyis automatikusan megcsinálja az SSD-n külön ezt az optimalizálást a W10, aminek időpontja megjelenik abban az ablakban. Vagyis az nem feltétlen gond, ha X napja nem történt, meg ha ettől függetlenül amúgy is működik a TRIM. Valamint függetlenül az automatikus ütemezéstől manuálisan akármikor le tudsz ott futtatni egy optimalizálást, nem feltétlen muszáj megvárni, amíg a rendszer magától elvégzi.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37795 üzenetére
Ez most nem éppen világos Doky586, hogy hogyan kapcsolódik a TRIM-hez, amikor ott a partícióeltolásról és a klónozásról volt szó, ami esetedben már eredetileg sem stimmelt... Meg ez az okvetlenül javítsad, majd ettől megtáltosodik megint nem tudni honnan jött, mert arról sem volt szó, csak az előbbiről...
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37797 üzenetére
Annak a korábbi esetnek mégis mi köze van a mostanihoz és a TRIM-hez...?
Egyébként annál te kezdted el pluszban mutogatni a sebességet, de részemről világosan a klónozásról és partícióeltolásról volt szó, meg hogy annak normál esetben nyilván klónozás után is stimmelnie kell. Mármint ha eredetileg a forrásmeghajtón is oké volt, mert ellenkező esetben annyira nem meglepő. De egyes programok akár a klónozás során, vagy utólag is képesek javítani.
-
King Unique
titán
válasz Melorin #37904 üzenetére
Ha tényleg csak ennyi a gond és amúgy az SSD oké, akkor ehhez nem kell semmi extra. A telepítő grafikus felületén az összes partíció kijelölése után rámész a törlésre, vagy parancssorban (szükség esetén törlés + konvertálás) törlöd a célmeghajtót, ahol az utóbbit Shift + F10-zel lehet megnyitni. Ugyanis egyáltalán nincs abban semmi meglepő, ha UEFI módban nem engedi a Windowst MBR-lemezre telepíteni a telepítő, mivel ahhoz eleve GPT kellene... Vagy ha annyira BIOS/MBR telepítés a cél, akkor meg értelemszerűen eleve nem UEFI, hanem legacy, más néven CSM módban kell bootolni a telepítőt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Melorin #37909 üzenetére
Pedig normál esetben tudni kellene törölni tudni ott is, parancssorban meg pláne, de most ki tudja esetedben milyen, nem közölt zavaró tényező volt még.
Inkább úgy mondanám, hogy azt azért eleve illene tudni és előre eldönteni, hogy mégis milyen mód szerint akarod bootolni a telepítőt és telepíteni a Windowst, nem menet közben rácsodálkozni, hogy nem stimmel az MBR / GPT. A telepítő azt pedig nyilván tudja, hogy UEFI-nél GPT, CSM-nél meg MBR kell a lemezre, annak megfelelően is fogja létrehozni. -
King Unique
titán
válasz Melorin #37923 üzenetére
Ha megfelelően törölve lett a célmeghajtó és utána megadva a megfelelő méretű szabad terület telepítési célnak, akkor normál esetben nem kellene ilyen üzenetnek lennie. De esetedben lehet a többi csatlakoztatott helyi háttértár (+ ki tudja mi van még) is akár bezavarhat, meg azok miatt eleve célszerű majd odafigyelni arra, amiről nemrég volt szó. Vagyis a sima továbblépés helyett először az új + alkalmaz lehetőséget választva létrehozni a telepítővel a rendszer számára fenntartott partíciókat és akkor előre látszik, hova kerülnek.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #37987 üzenetére
Látom még mindig ezen rugózol... De azt azért tegyük már hozzá, hogy nálad egy XP-vel particionált, vagyis eleve rossz alignálású PATA HDD volt a forrásmeghajtó és nem, nem a Macrium Reflect rontotta el, mivel már eleve rossz volt... Az meg a másik, hogy miután megfelelően lett végrehajtva a programmal a klónozás, kiigazította közben az alignálást és úgy került az SSD-re a rendszer, max. >>>nálad<<< utána valamiért nem bootolt, de mondjuk van a WinPE változatban boot javításai opció is szükség esetére. Meg ezt a kattintásos / egérhúzásos módszert is hagyjuk, mert az nem a program hibája, ha te szimplán csak a tovább gombra kattintasz és ennyi, holott ott vannak előtte egyértelműen a beállítási lehetőségek. Az pedig már csak a ráadás, hogy a programnak eleve nem az aktuális verziójával próbáltad a klónozást, hanem valami muzeálissal.
Meg egyébként is miről beszélünk ugye... A Macrium Reflect elég jó szoftver ilyen célra, kb. az egyik legjobb és nem, nem szokta csak úgy elrontani az alignálást, pláne ha a forrásmeghajtón is eleve jó. Meg ez a felhozott példa is elég szélsőséges manapság, mármint a lassan közel 20 éves (!) és amúgy 5 éve (!) lejárt szavatosságú XP, meg PATA (!) HDD, amit megint nem sokan használnak, szóval ja, valóban lehet a korábban említett kb. 1%, a másik 99-nél meg nyilván egyáltalán nem téma...[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz JulianSinulf #38056 üzenetére
Ha UEFI helyett CSM módban bootolod a W10 telepítőt, akkor nem meglepő, ha GPT helyett alapértelmezetten MBR séma szerint particionálja a céllemezt... Bár nyitható parancssor (Shift + F10) és ott átkonvertálható GPT-re, de Windowst telepíteni CSM módban csak MBR-lemezre lehet. Vagyis először ezt, a telepítés típusát kellene megfelelően eltalálni és a 4 TB-os SSD-re értelemszerűen UEFI/GPT, nem pedig BIOS/MBR módban telepíteni a Windowst. Ha sikerült ügyesen az utóbbit összehozni, akkor MBR alapon eleve nem fog menni a 2 TB feletti lemezterület particionálása, mivel ahhoz GPT kell. Vagyis marad az újratelepítés megfelelően kivitelezve, vagy a W10-nél akár a komplett telepítés utólagos átkonvertálása az MBR2GPT megoldással.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz JulianSinulf #38059 üzenetére
A Rufus a GPT-UEFI sémát választva magán a telepítési adathordozón (pendrive) állít be GPT-t, nem a céllemezen (SSD). Ez akkor jó, ha UEFI only módban akarjuk bootolni a telepítőt. De amúgy nem kötelező a telepítéshez használt pendrive-on a GPT séma, lehet akár MBR is rajta. Valamint használható a létrehozáshoz a hivatalos weboldalról letöltve a képen szemléltetett MCT, sőt akár a manuális fájlmásolás módszere (letöltött ISO-t felcsatolni a fájlkezelőben és a tartalmát 1:1-ben rámásolni a FAT32-re formázott pendrive-ra) is.
Viszont másrészt az is a lényeges lehet, hogy az UEFI BIOS-ban a megfelelő boot opció legyen beállítva, meg pl. Esc/F11/F12 stb. billentyűvel a gyors bootválasztó menüben a megfelelő boot eszköz kiválasztva. Vagyis ha UEFI-s telepítés a cél, akkor értelemszerűen az és ne a CSM only. De az már hardvertől és az UEFI BIOS-tól is függhet, hogy melyiknél milyen beállítási lehetőségek vannak, akár CSM + UEFI kettős opció, stb. Ha az utóbbi áll fenn, vagyis mind a kettő engedélyezve van, akkor meg pl. a gyors menüben a megfelelő boot eszköz (UEFI-s pendrive) kiválasztásával és / vagy UEFI only telepítő létrehozásával (úgy kiírni a pendrive-ra) lehet szelektálni.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz JulianSinulf #38061 üzenetére
Azért, mert ha újratelepítesz és nincsen fontos adat a céllemezen, akkor először eleve törölni kellett volna a már meglévő partíciókat, majd utána kijelölni, particionálni, stb. Ha UEFI-s telepítést csináltál, akkor ott lesz külön a boot listában Windows Boot Manager, vagy olyan megnevezéssel a meghajtó, az normális. Ahogyan az is, hogy azt kell beállítani, ha bootolni akarod a rendszert.
Az pedig nem meglepő, ha váltogatod a BIOS-ban az AHCI / RAID módot, akkor utána nem bootol egyik-másik Windows attól függően, hogy melyik szerint lett telepítve és most hogyan van beállítva. Szükség esetén ugyan akár meg lehet oldani a váltást pl. ezzel a módszerrel, de itt sem csak annyiban áll a dolog, hogy szimplán átállítjuk a BIOS-ban, aztán kész.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Kékes525 #38294 üzenetére
Erről már egy másik topikban mintha le lett volna írva a lényeg, nem?
1. Az összes modern OS beépített eszközénél és külső programoknál egyaránt SSD-k esetében rendszerint az optimalizálás = TRIM futtatása a szabad területen. Windowsoknál ez a Windows 8 óta eleve így van a beépített eszköznél, vagyis értelemszerűen esetedben a Windows 10-nél is.
2. Igen, csak az I meghajtó USB-n csatlakozik és annál vélhetően nem működik a TRIM (UNMAP) USB-n, azért jelenik meg merevlemez-meghajtó néven, azért indul a hagyományos defrag. Ellenben a Samsung T5 támogatja USB-n, az szilárdtest-meghajtó néven szerepel és annál az optimalizálás = TRIM futtatása.
-
King Unique
titán
SSD-knél alapvetően a Secure Erase-t célszerű használni ilyenkor. Az SSD gyártójának általában lenni szokott ilyen célra saját szoftvere, amivel a telepített Windows alól, vagy külön bootolható formában elvégezhető a művelet (pl. Samsung). Alternatív megoldás meg pl. egy Linux Live rendszert bebootolni pendrive-ról és azzal megoldani ezen parancsok valamelyikével. Vagy ott van a (fizetős) Parted Magic ilyen célra, azzal is elvégezhető a Secure Erase.
Egyébként a formázás is opció, azzal is véglegesen törölhetők az adatok, csak az a lényeg, hogy ne gyors, hanem lassú formázás legyen, ami felülír minden szektort. Arról utána pláne egy random user eleve nem fog semmilyen korábbi adatot lementeni. Viszont ez jóval lassabb és plusz írásmennyiséget generál az SSD-n, ezért is célszerűbb elsődlegesen inkább a Secure Erase-t, vagy a teljes TRIM-et (blkdiscard) használni. De ha ez nem gond számodra, vagy esetleg az Secure Erase megvalósítása macerás, akkor akár formázni is lehet. Ha Windowst használsz, akkor ez megoldható a fájlkezelőben, lemezkezelőben, parancssorban egyaránt (bővebben).
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Az Secure Erase-t (SE) futtat, ami rendszerint firmware szinten törli, végigtrimmeli az SSD-t. A hagyományos értelemben vett teleírás pl. a Windows lassú formázásánál (és DiskPart clean all parancsnál) van, az ír felül minden szektort 0-val. Egyébként meg bőven elég az SE futtatása 1x, utána amúgy is visszavonhatatlanul és véglegesen törlődnek az adatok (példa). Sőt, pont ezért kell figyelni a használatánál, hogy a megfelelő SSD-n legyen futtatva és nehogy másikon.
-
King Unique
titán
válasz peti800 #38360 üzenetére
Ha maga az SSD jó (legújabb HDS / gyártó szoftvere mit mutat?) és adattárként megfelelően funkcionál, akkor itt lehet mással lesz gond. A Steam esetében nem egyedi eset a játékok telepítésénél az említett helyprobléma, tele van vele a net. Vagyis annál a megoldást is értelemszerűen többnyire ott, annak beállításainál kell keresni: [link], [link].
Az nem teljesen világos, hogy minek kell a formázáshoz külön telepítőt bootolni, pláne W7-et, amikor megoldható W10 alól is grafikus felületen és parancssorban egyaránt. Meg ha már tiszta lap, akkor nemcsak szimplán formázni kellene, hanem törölni és újraparticionálni. Aztán az szintén nem, hogy miért akarsz rá Windowst telepíteni, amikor ez az SSD a leírtak alapján másodlagos meghajtóként (D?) funkcionált eddig, de mindegy. A telepítésnél pedig szintén nem szimplán formázni célszerű, hanem törölni a telepítő grafikus felületén / parancssorban a meglévő partíciókat (ha nincsen fontos adat az SSD-n), majd a létrejött szabad területet megadni telepítési célnak, aztán a tovább opciót választva folytatni a telepítést [kép]. Ha esetedben ez nem megy, hibát dob, az eleve abnormális, akkor felmerülhet többek között akár az SSD hibája is.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz AndrewTdi #38357 üzenetére
Igen, át, pl. klónozással, amihez a másik válaszban említett gyártói szoftver (Samsung Data Migration), valamint pl. a Macrium Reflect is megfelel. Ha 1:1-ben, módosítás nélkül klónozod a korábbi rendszert és partíciókat, akkor a 250 vs. 500 GB miatt az utóbbi SSD-nél a különbözet lemezterület nem lefoglalt (unallocated) formában fog megjelenni. De az a Windows lemezkezelőjében a kötet kiterjesztése opciót használva utólag hozzáadható a C-hez, vagy pl. a Macrium Reflect esetében akár a klónozási művelet megkezdése előtt is van erre lehetőség.
Egyébként meg elolvasof előtte a Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is? cikket, amelynél ha rendben vannak az ott felsorolt dolgok a mostani telepítésnél, valamint nincsen szétbarmolva a rendszer, akkor nyilván nyugodtan lehet klónozni. Meg érthető, ha pl. van egy több éves telepítésed, egy belakott rendszered, akkor azt nem akarod teljesen a 0-ról újratelepíteni és mindent kezdeni elölről.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz peti800 #38366 üzenetére
A mellékelt screenshot alapján a fájlkezelőben ("sajátgép") is csak ~ 100 MB az E kötet. Meg az is érdekes, hogy az egyik képen a lemezkezelőben még sima elsődleges partíció, a másikon már aktív. Ha nincs rajta fontos adat, akkor első körben lehet nem ártana rendesen újraparticionálni pl. parancssorban és utána megnézni.
-
King Unique
titán
válasz hardline #38431 üzenetére
A klónozás lényege alapesetben pont az, hogy ami a forrásmeghajtón van, az 1:1-ben átkerül a célmeghajtóra. Vagyis ha az előbbi MBR, akkor normál esetben nyilván az utóbbi is az lesz, most hiába GPT. Az előbbiek miatt pedig teljesen felesleges előre particionálni a célmeghajtót, mert a klónozás során úgyis megtörténik a forrásmeghajtón lévő sémához, elrendezéshez igazodva. Meg ha csak 1 TB-os és jelenleg másodlagos, adattár meghajtóként funkcionál, akkor az inicializálásnál a GPT sem volt létszükséglet, lehetett volna akár MBR-re is.
Ennek a kérdésnek MBR/GPT viszonylatban akkor lenne igazán értelme, ha a BIOS/MBR és UEFI/GPT telepítés közötti váltás is fennáll. De amúgy pl. a Windows 10-nél az sem téma, az MBR2GPT parancssori eszközzel könnyen megoldható.
-
King Unique
titán
válasz hardline #38433 üzenetére
Ha magát a telepítést akarod átkonvertálni adatvesztés nélkül UEFI/GPT-re, akkor arra W10-nél ott van a már említett MBR2GPT, meg Windowsokhoz egy általános módszer. Plusz nemrég említett más egy alternatív megoldást is.
Viszont ha most legacy, azaz CSM mód szerint van telepítve a Windows egy SATA SSD-re és jól működik, valamint a célmeghajtó is SATA SSD lesz, akkor felesleges megbolygatni csak azért, hogy UEFI-s legyen. Ez esetben nyugodtan lehet klónozni úgy, ahogy van, MBR séma szerint. Ha NVMe SSD-re váltanál rendszermeghajtónak, ami annál a gépnél UEFI-s telepítést kívánna meg, akkor lenne indokolt az átkonvertálás, vagy az újratelepítés annak megfelelően.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz wattafaka #38479 üzenetére
Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is? cikk 3. pont + SSD Over Provisioning (OP).
A teljes meghajtón kell a kb. 10% vagy SSD-től függően akár annál kevesebb, nem partíciónként. Ami lehet már meglévő és aktívan használt partíción lévő szabad terület, vagy nem lefoglalt (unallocated) terület, teljesen felesleges külön partíciót létrehozni, formázni, majd parlagon hagyni ilyen célra.(#38483) twingo16v:
Ha nem lehetne particionálni, akkor használni sem lehetne... Meg a pontosítás végett, gondolom a több partíció létrehozására célzol, amit nyilván SSD-knél is lehet, ugyanúgy kezelendők ilyen téren, mint a HDD-k. Ha UEFI/GPT szerinti Windows-telepítést csinálsz, akkor meg amúgy 4 db partíció lesz alapból a C-vel együtt (példa), egy 5. már ugyan mindegy, GPT-lemezen meg pláne.
Szabad, lásd az előbb leírtakat. Az adatvesztést pedig megelőzni kell, vagyis a fontos adatokat eleve több helyre, több offline és / vagy online tárolóra menteni.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz raziel01 #38495 üzenetére
Azért USB-n nem feltétlen ennyire egyszerű és egyértelmű a TRIM, pontosabban az SCSI UNMAP működésének megállapítása. Először is UASP támogatás kell hozzá a külső ház és az OS felől egyaránt. Másrészt inkább tesztelni szokás pl. a TrimCheck programmal, vagy akár TrimCheck + PowerShell kombinálással, külföldi teszteknél is így csinálják (példa). Aztán az is árulkodó lehet, hogy az újabb Windowsok meghajtóoptimalizálója hogyan ismeri fel a külső SSD-t és ténylegesen mit akar rajta futtatni, lásd nemrég egy másik esetnél leírtakat.
Ha mégsem működik USB-n a TRIM/UNMAP, az sem feltétlen akkora gond, ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection. Ha a biztos működés a cél, akkor meg biztosra kell menni és eleve olyan külső házat venni és használni a SATA SSD-hez, ami biztosan támogatja (példa).Tájékoztatás gyanánt, hogy a 232-es attribútum értéke alapján számolja a kondíciót. Nem, nincsen baj vele.
-
King Unique
titán
válasz AeSDé Team #38709 üzenetére
Volt már róla szó, hogy az NVMe SSD-k sebességét külső meghajtóként leginkább Thunderbolt 3 (teszt) és majd USB4 (40 Gb/s) csatlakozásnál lehet kihasználni. Az USB 3.0/3.1/3.2 viszont korlátozni fogja, de az utóbbi kettőnél még így is eleve gyorsabbak lesznek pl. USB 3.1 Gen 2 alapon is (teszt), mint egy mezei SATA3-as változat (teszt).
Az pedig evidens, hogy a megfelelő sebesség eléréséhez az eszközoldali támogatás mellett a gazda felől is biztosítottnak kell lennie, azaz lennie kell a gépen USB 3.1/3.2/Thunderbolt 3 portnak, máskülönben nincs értelme. Ahogyan az sem újdonság, hogy a tényleges sebesség az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet, vagyis lehet eltérés +/- irányban az egyes tesztekben mért értékektől. Aztán az szintén nem újdonság, hogy az NVMe SSD-k +sebességéből leginkább a magas szekvenciális olvasási/írási értékeknél, az azokkal járó műveleteknél lehet profitálni, ellenben pl. OS futtatásánál, akár Windows To Go használnál már kevésbé, az utóbbi célra a SATA-s változat is bőven megfelelhet.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz joocek #38714 üzenetére
És?
A napi 40 GB különösebben még nem vészes. Az adatlapján pl. a 250 GB-os modellnek is 150 TBW van megadva, amit kb. 10 év alatt érne el az előbbi napi írásmennyiségnél, de még akkor sem feltétlen megy tönkre, max. a garancia ugrik, ami addigra már duplán lejárt. Vagyis tényleg sok értelme van ezen agyalni...
Amúgy meg ott az eszközkezelő, I/O olvasott és írt bájtok száma oszlopok bekapcsolása, aztán megnézhető melyik folyamat, program mennyit írt (bővebben). -
King Unique
titán
válasz joocek #38717 üzenetére
Akkor megnézed az előbb javasolt módon, hogy <nálad> éppen mi ír rá annyit. Például böngészők, annál a cache szépen tudják pörgetni az írást. Az, hogy 40 GB naponta, még nem rendellenes, meg max. a másikhoz viszonyítva kissé sok, ellenben alig több az átlagos windowsos napi értéknél (kb. 20-30+ GB). Úgy pedig, hogy ennél a sorozatnál még a legkisebb TBW-vel számolva is kb. 10 év kell annak eléréséhez 5 éves gyártói garancia mellett, kb. értelmét veszti az egész további fejtegetése... Ha több 100 GB lenne naponta, akkor lenne ez inkább téma.
-
King Unique
titán
válasz joocek #38719 üzenetére
Plusz még annyi, hogy ha pl. a HDS-nél nézted az írásmennyiséget, akkor ez esetben a napi átlagos írás a releváns, ellenben az összes írt adat nem feltétlen. Az utóbbinál ha naponta nincsen leállítva a Windows/program, hanem mondjuk az előbbi csak altatva, akkor hozzászámolhatja az előtte keletkezett írásmennyiséget.
-
King Unique
titán
Hát mondjuk az, hogy SATA helyett USB-n van csatlakoztatva, amit nem minden SSD gyári szoftvere támogat megfelelően, van amelyik USB-n csatlakoztatva nem is listázza ki az SSD-t, ilyen egyszerű. Amúgy meg az EE25-XA6 az UASP és TRIM/UNMAP képes modell, nem a EE25-XA3, 2,5"-os SATA SSD-khez eleve az előbbi a jobb választás. Ha esetedben az utóbbi nem UASP módban működik, akkor meg nem kell meglepődni a lassabb sebességén. Ahogyan azon sem, hogy nem 5XX MB/s, mivel ahhoz már USB 3.1 Gen 2 kell eszköz és gazda oldalon egyaránt, az USB 3.0 maximuma 450 MB/s.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Ha az XA3 nem UASP-s, akkor annál az XA6 gyorsabb lesz, mivel az utóbbi igen. Meg az USB 3.0 szabvány maximuma is eleve csak UASP módban érhető el, amit a W8.1 natívan támogat. Valamint az XA6 előnye a TRIM/UNMAP támogatása USB-n.
A Magician általi detektálás viszont nem feltétlen lesz jobb, mert ott maga az USB-s csatlakozás jelenthet gondot. De ha az nem kezeli megfelelően, akkor ott van pl. a CDI, HDS, azok USB-n csatlakoztatva is szokták. -
King Unique
titán
Elcseszni max. azt cseszted el, hogy ha a C kiterjesztése a cél a fennmaradt teljes lemezterületre, akkor nem vetted figyelembe, hogy ott van utána a WinRR. Ilyenkor utólag a lemezkezelőben nem használható a kötet kiterjesztése lehetőség, max. külső particionáló programmal lehet megoldani (példa). Vagy a Macrium Reflect programban a klónozás előtt kellett volna a lemez elején lévő System Reserved + C partíciókat áthúzni drag & drop módon a céllemezre, majd a C méretét megnövelni, aztán utána szintén drag & drop módon a lemez végére rakni a WinRE partíciót. Vagy esetleg a C elé rakni drag & drop módszerrel a WinRE-t, de az úgy eltér az alapértelmezett elrendezéstől. Vagy esetleg nem klónozni a WinRE partíciót, de ha megoldható, akkor nyilván inkább javasolt azt is.
Vagy másik lehetőségként a nem lefoglalt területen új partíciót hozni létre pl. az egyéb tartalmaknak, aminek lehetnek előnyei (példa). Meg magának a Windowsnak nyilván nem kell bruttó 500 GB-os rendszerpartíció, a jelenlegi ~ 230 GB-os rendszerpartíciónak így is kb. a 2/3-a kihasználatlan.Nem, nem szükséges klónozás előtt particionálni, formázni a célmeghajtót, megcsinálja majd a klónozóprogram. Az pedig alap, hogy a Windows klónozásánál nyilván nem kizárólag csak a C-t kell átklónozni, hanem a rendszer számára létrehozott kisebb partíciókat (pl. SR, ESP, WInRE) is, azok is a Windows-telepítéshez tartoznak.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
-
HARDVERAPRÓD
(rögzített hozzászólás)
Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.Mindenkinek további jó fórumozást!
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs