Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • varsam

    őstag

    válasz #68216320 #51038 üzenetére

    az élekre fogsz egy 80-as csiszilópapírt meg valami csiszolófát, és kézzel meghúzod őket párszor. 10-15 perc alatt megvagy az egésszel.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #51037 üzenetére

    Már nem tudom szerkeszteni a mondandómat, úgy látom, mégiscsak a Festoé lehet a dicsőség, legalábbis 1980-1982-ben szabadalmakat adott be merülőfűrész témában. Az biztosnak látszik, hogy a kipattogzást gátló gumi szalagot ők találták ki.

  • #68216320

    törölt tag

    kavalkád, T J: Köszönöm a válaszokat.

    Az ágyrács azért 2x90cm széles, mert rendelve lett az ágykeret webshop-ból és így küldték a hozzá való rácsot. Gondolom sablon méret nekik 90x200 és 180x200 keretekhez ezt adják. Csak 1 vagy 2db-ot.
    akkor szerintem az lesz, hogy vágatok 180cm luc gyalult deszkát hozzá és azt rakom ~10cm távolságra egymástól. Mondjuk azt nem tudom, hogy az éleit mivel tudnám kicsit lecsapni a deszkáknak, hogy ne dörzsölje majd a matracot. Rákérdezek majd ott, ahol veszem az anyagot, hátha eleve van ilyen nekik vagy megcsinálják.

  • Soká

    senior tag

    válasz steve_p #51036 üzenetére

    A két típus között nem csupán annyi a különbség, hogy a merülőnek a talpában van egy sín is. A sín persze fontos, mert ez akadályozza meg, hogy a vágás elmásszon, ha nem elég figyelmesen tolod a sima körfűrészt, vagy a lap hajlandóságot mutat eltérni a kívánt egyenestől. A merülőt úgy konstruálták, hogy a lap minél közelebb legyen a talp széléhez, így például fal mellett is tudsz vágni szinte közvetlenül. De ennél fontosabb, hogy míg a sima körfűrészt fix mélységre tudod beállítani, addig a merülőnél az ütközést állítod be és vágás közben tudsz az anyagba szépen belevágni (pl. mosogató helyének a kivágása) Nyilván a sima körfűrésszel is lehet bűvészkedni, de a merülővel könnyebb és szebb.
    Ami a jó merülő ismérve, hogy a fűrészlap párhuzamos legyen a a talpban lévő núttal különben a fűrészlap a kilépő végénél is dolgozni fog és ronda lesz a vágáskép. Aztán a konstrukció legyen elég merev, a merülés során ne változzon a vágás szöge, a szögek beállítása könnyen és pontosan legyen ütköztethető. Aztán persze nem mindegy a forgácselszívás alapossága, a motor strapabírósága, hangossága stb. A jó fűrészlap meg alap.

    Azt tudja valaki, hogy a merülőfűrész kinek a találmánya? Persze, lehet, hogy a mai ismérveit szépen egyenként rakták össze a gyártók. Valamelyik cég kitalálta a sínes tologatást, valaki más a merülést, egy harmadik a fal melletti vágás lehetőségét.
    Szerintem nem a Festo:

  • steve_p

    csendes tag

    válasz T J #51035 üzenetére

    Akkor a DW 62 csere kapcsán merülőfűrész vásárlásban gondolkodom hamarosan :) Még jó, hogy előttem kiveséztétek a kérdést.

    Köszönöm.

  • T J

    tag

    válasz steve_p #51032 üzenetére

    Mindkettő helyes, mert merülő körfűrész.
    Ahhoz a típushoz nem tudsz sínt párosítani, mert nincs a talpában nút, amit megvezethetnél.

    PeachMan:
    Elég a luc is, de ne 6cm széleset, hanem 10-12cm, lehetőleg nagy csomók és ferde szál nélkül. És igen, 1x180 erősebb 2x90-nél.
    Egyébként nekem nagyon bejött a rugós ágyrács. Érzetre megduplázza egy 10cm szivacsmatrac rugózását. Bár nagyon vékony lamellákból áll, a középen végigfutó szövet elosztja a terhelést: együtt mozognak a szomszédos lamellák. A matrac is elosztja a terhelést, minél vastagabb/tömörebb, annál jobban.

  • kavalkád

    senior tag

    válasz #68216320 #51033 üzenetére

    nem látom át teljesen, hogy miért lett elvagdosva középen, de egy teljes szélességben végigfutó deszka sokkal jobb lenne. a 6x2-vel nincs baj amúgy, nekem is kb ilyen méret van, csak teljes szélességben, nincs vele gond. görcsös, repedt, belet tartalmazó faanyagot ne használj.

  • #68216320

    törölt tag

    Sziasztok.

    Van egy fenyő ágykeretem (180cm x 200cm) amiben az ágyrács nagyon gyorsan kezdi megadni magát.
    Az ágykeret középen-hosszában tartalmaz egy deszkát, aminek a közepén van egy "ötödik láb".
    Az ágyrács lécek 89.5cm x 6cm x 2cm méretekkel rendelkeznek és csavarozva vannak az ágykeret belső felére erősített lécbe és a hosszában-középen futó deszkába. Az ágyrás lécek között 11-12cm távolság van. Viszont az egyik léc már el is tört, bár ott a lécben van egy "gumó" a fában és gondolom emiatt. Szeretném viszont valamivel szélesebb/erősebb deszkákra cserélni az ágyrács léceit. (Termetes jelenség vagyok :) ) Nagyjából ezt a távolságot tartva közöttük milyen faanyagból volna érdemes csinálnom? Jó volna, ha a sarkain is gyalulva lenne, hogy a matracot ne kezdje ki a dörzsölésnél. Luc elég lehet hozzá vagy érdemesebb volna valami erősebbet választanom? Esetleg érdemes volna az ágy teljes szélességében használni a deszkát? Azaz a mostani 89.5cm hossz helyett 180cm hosszan?

  • steve_p

    csendes tag

    válasz Soká #51031 üzenetére

    Sziasztok!

    Azért (is) örülök ennek a fórumnak, mert rengeteget tanulok csak az olvasgatásból is. Pl. most a merülőfűrész + vezetősín megváltás lenne, biztos szépen lehet vele dolgozni.
    (off: kör vagy merülőfűrészzel - melyik a helyes megnevezése?)

    Van egy régebbi Dewalt DW62 körfűrészem, nem sok infót találok róla. Hobbi célra használom, de nagyon ritkán mert nem vág szépen és pontosan sem igazán tudok vele dolgozni.
    De ha lenne ehhez is sín, akkor hasznos lenne. (illetve egy jó univerzális tárcsa is kéne)
    Viszont nem nagyon találok hozzá vezetősínt. Szerintetek ehhez elérhető ilyen?

    Köszönöm,
    István

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #51029 üzenetére

    Kicsit sajnálom, hogy ennyit koptattad a billentyűzetet, de köszi, azok nevében is, akik esetleg tényleg fognak önterülőzni a közeljövőben. (rossz esetben velem is előfordulhat az idén...)
    Én csak annyit akartam hozzáfűzni a többiek megállapításaihoz, hogy az aljzatkiegyenlítő legelsősorban a beton strukturális egyenetlenségeit hivatott eltüntetni. Ad egy szép homogén felületet, de azért ha az ember rátesz egy kétméteres öleslécet, látni fogja, hogy pár mm lesz azért benne. Amikor az anyag elterült, akkor már szemre ennél a lágy anyagnál képtelenség megállapítani a pontos síkot (ezért jó ha az ember kiszintez pontokat, én egyforintos pénzérméket ragasztottam le), persze a gyakorlat sokat számít és a legfontosabb úgyis az, hogy az elsimításnál a púpokat eldolgozza az ember.
    Itt azért elég jól látszik az önterülő "terülése".
    Nagyobb eséllyel sikerül a síkot akkor kialakítani, ha vastagabb réteget öntünk, de azért az elég ritka, hogy van egy sík aljzatunk, ahol mindenütt 8-20mm-t kell bedolgozni és mondjuk nem csak az egyik sarok kíván ekkora feltöltést. Itt már kell a szöges cipő is, mert bele kell lépnünk az öntött területbe. És szükségeltetnek a magasságjelző kis szigetecskék is.

    Ami fontos: nem szabad hígabbra csinálni az anyagot mint az előírás. Sok szaki késztetést érez rá, hogy jobban folyjon az anyag, de megbosszulja magát, mert a szárazanyag lesüllyed és a teteje egy vizes, porladós szar lesz, amihez majd nem tapad rendesen a rákerülő burkolat.
    A tüskés henger meg részben a buborékok eltávolítására való, azzal nem lehet igazán elegyengetni az anyagot, nem is beszélve arról, hogy a tüske meghatározza, hogy milyen vastagságig használható. Ha vastag az öntés, akkor a hengerrel csak ide-oda tologatja az ember az anyagot.
    A rutin azért sokat számít.

  • Kiscsőke

    aktív tag

    válasz thyeby #51029 üzenetére

    Akkor már értem, miért nem b@szkodik vele a bátyám, ez neki túl pepecselős, "Még hogy minden szerszámot folyamatosan elmosni, meg rendesen feltakarítani előtte, hagyjál már, jó lesz az úgy!"

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #51023 üzenetére

    Hosszú éveken át lakásszervizes voltam. Amolyan mindenes egyszemélyben. Nem sorolom, de szerintem nem tudnál olyan tételt, amit én nem vállaltam (még szauna kályhát is építettem szibériai recept alapján).
    Nos, ehhez hozzátartozott mindenféle hideg és melegburkolás, amihez ugye hozzá tartozott az aljzat kiegyenlítés.
    Aljzatkiegyenlítő sokféle van. Direkt a Padlopont írtam, mint egyet a sok közül. Azért, mert ez magas elvárásoknak felelt meg. (Ez talán a piacon a legdrágább önterülő beton.) Egyebek között az önterülésben is kiemelkedik a hatalmas kínálatból. De azért az nem úgy van, hogy leöntöm, és elszaladok. Kicsi helyiségeknél (3-4 m²), és vastag rétegben (>=5mm) megengedhető vele egyébként akár ez is. Nagyon feltakarított, (jóféle porszívóval) portalanított aljzat az alap, ami meg van itatva elég jól vízzel, de már sehol nincs tócsa.
    Ha ez megvan, akkor:
    1 - előkészítesz a kezed ügyébe minden szerszámot (Jó, ha van egy segítséged, aki keveri a következő zsákot, amíg te dolgozol), mert igen gyorsan kell dolgoznod.
    2 - aranytiszta legyen induláskor is, és munka közben is minden szerszám
    3 - megtervezed a bejárási/kiöntési útvonalat, még mielőtt anyagot kevernél, mert könnyen csapdába ejtheted magad - sarokban kezdesz, kijáratnál végzesz
    4 - indul a munka, a tervezett sarokban kezdesz - kiöntesz, teríted.

    Most itt megállok, és ezt a részét szájbarágósabban:
    A sarkoknál, széleknél kőműves kanállal falhoz kényszeríted a betont. (A kőműves kanalat én a combomra akasztottam, hogy az bárhol vagyok, kéznél legyen.) Annyit öntesz, amennyit még elérsz úgy, hogy nem lépsz bele. Ekkor - és jöjjön most egy fénykép

    egy ún tüskés hengerrel (nyilván egy nyelessel (hosszú nyéltoldással) messzebbre beérsz) te magad egyenlíted ki kézzel. Lassan tolod, határozottan, de nyugisan. Ha sietsz, buborékos leszel, ami nem jó. Mindenhol tolva legyen oda is, vissza is. Amikor végiggurigáltál, akkor nem kiveszed a betonból, hanem kigurítod belőle. Megjegyzed, hogy hol, mert ott fogod a következő öntést kezdeni. Amíg ezt csinálod, addig a segítséged kever. Amikor öntesz, akkor a segítséged leghamarabb a tüskés hengert mossa aranytisztára, majd a többi szerszámot. Figyelitek egymást, a harmadik zsáktól már félszavakkal is megy. Most kiöntöttél, és dolgozol a szerszámaiddal, míg a társad a vödröt mossa aranytisztára. Ez nagyon fontos, mert az anyag időre köt, mindegy neki, hogy vizes-e, vagy szárad. Ha nem mosol vödröt-szerszámot, már a harmadik keveréssel akkora gubók lesznek a frissen kevert (és drága) padloponodban, hogy azzal már nem lehet szépen dolgozni tovább. Ekkor vagy kiöntöd az árokba, és veszel egy új zsákot, vagy itt b@sztál el mindent 3-5 ezer forint miatt. Olyanok ezek a gubók, mint hamarimari Bözsinéninek a tejbegrízben, ha nem kever simára. Ha rosszul adagolt, keverheti élethosszig, az sima már nem lesz. Neked nem rosszul kell ehhez adagolnod, hanem elég, ha nem mosod ki a vödröt, meg a szerszámot. Minden keverés után azonnal.

    Nekem sose került segítségem. Mindent egyedül csináltam mindig, ami ugye 3-4-szer annyi idő, mint párban dolgozni. Ha egyedül vagy, kimódolod már előre, hogy miután mit kell tenned. (Csurogni fog ám a víz a shegged partján, sietned kell nagyon, mert a padlopon piszok gyorsan köt.) És például, ugye ki kell menned a tiszta munkaterületről valahova porba, sárba keverni újat. Ekkor cipőt, papucsot lerugod, mert azt végképp nem lesz időd takarítani. Mosogatsz, keversz, cipő vissza, folytatod az öntést. Jó kis tesióra.

    Amikor végre kifaroltál a bejáraton, kiegyenesedhetsz. Ha mindent jól csináltál, tökéletes síkod lesz, amin fél nap után már sétálhatsz, burkolhatsz. Amikor már stabilra kötött (legjobb, ha este csinálod, úgy reggel már stabil), lemérheted az eredményed, ha kiöntesz egy fél vödör tiszta vizet a padlóra, és végigsepred mindenhol. Ha jól dolgoztál, sehol nem lesz tócsa, te csak toligálod a vizet innen-oda. Végül nyilván ronggyal | szivaccsal szárazra törlöd.

    Jó ez a padlopon. Méltán drága.
    Hogy érzékeltessem, egyszer munka után hazavittem a szerszámokat elmosni. (200 méterre volt csak) A vödörben már jó kemény lett 200 méter alatt is a maradék. Vagy fél liternyi friss, már nem folyós, hanem sűrű, de még kenhető massza. Ezt kikentem az öcsém garázsa elé egy kb két tenyérnyi kisebb, szűk 2 mm mély lyukba, pontosabban mélyedésbe. Majd 20 éve történt. Azon jár a kocsi ki-be minden nap. És most is pont olyan, mint ha tegnap kentem volna oda. Ez azért magáért beszél.

    Dolgoztam én Mapei-vel is (abból is van többféle). Meg lehet azzal is csinálni nagyon szép síkra, az eredmény mégis más. Nincs akkora kötőereje, és kicsit műanyag érzetű felületet hagy maga után, amikor kész. Nem is terül a gyári beállításokkal olyan szépen, mint a padlopon, pedig nem éreztem sűrűbbnek. Nagyobb a viszkozitása talán.

    Minden gyártó megadja az öntéshez a minimum vastagságot. Ezt érdemes betartani, sőt, ha lehet, fölé menni. (mert nagyon nehéz mm pontosan megtalálni a max szintkülönbséget) A Padlopon is. Ám a Padloponnal, ha alámégy, akkor is remek a tapadás még mindig - lásd öcsémgarázsos példa.

    Két embernek egy 6x5 m-es helyiség úgy 40 perc, és kész. A konkrét munka az első keveréstől számítva.
    (No, itt azért nagyon érezhető, hogy egy barkács fúrógéppel, tecsógazdaságos kis picsányi keverőszárral, vagy egy erre kihegyezett komolyabb keverőgéppel dolgozol.)

    A pogácsás eljárás teljesen jól működik aljzatkiegyenlítés nélkül, ha az, aki csinálja, tudja, mit csinál. Pontos vízmérték, jó szerszám és pontos szaki kell hozzá csak.
    Tudod, hányszor összetalálkoztam én már azzal, hogy nem fizeti ki a megrendelő a tízezer forintos felárat a pogácsás eljárásért, és fizet később harmincezret a Mapei-ért? Vagy áll egy tócsa a padlóján, ha elromlott, és kipisil a mosógép?

    Mégvalamit:
    Azért senki ne hasonlítsa a folyékony beton viszkozitását a tiszta vízéhez. Butaság lenne ezt várni. De jól csinálva meglesz a víz síkja.

    Éjfél lett, én már nem ellenőrzöm a helyesírást. Ha van, akkor bocsi, ha sok van, akkor nagyon bocsi.

  • válasz Soká #51023 üzenetére

    Az "önterülőt" mi egy célszerszámmal bírjuk jobb belátásra. Olyan, mint egy nagy szögekkel kivert teddy henger. Előre bekeverjük a teríteni kívánt mennyiséget és a közepén leborítjuk, aztán a szurkással elterítjük, így a durva terítést mi csináljuk, a finomat meg a vízszint.

  • pali923

    aktív tag

    válasz Soká #51023 üzenetére

    19 éve parkettázás előtt eljött a parkettás, és megállapította, hogy az aljzatbeton gyalázatosan huplis, és nem is vízszintes, bár "csak 2-3 cm volt az eltérés. Ő hívott 2 szakembert, akik állítólag tényleg profik voltak ebben, és ők hoztak valami drága önterülő cuccost, nem Padlopont. Azért kellett a spéci cucc, mert másnap rárakták a parkettát, és addig meg kellett száradnia. Ezek a profik is simogatták az anyagot, de nem túl sok helyen, mert magától beállt nagyrészt. 19 év óta biztosan fejlődött a tudomány, de biztosan nem csak a Padlopon létezik. Arról nem beszélve, hogy állítólag ehhez is érteni kell, nem kőműves szinten.

    Mellékszál: 1988-ban a második háborúban egy építő alakulathoz kerültem. A váci laktanyában építettünk egy épületet őrmesterképzőnek (talán már nem számít hadititoknak. :) ) A 4. emeletet akarták aljzatbetonozni, és a szintkülönbség a két oldal között 30-40 centi volt. Nem túlzok. Akkora betonkupacokat húztak a szintjelöléshez, hogy lövészállást lehetett mögötte csinálni. Aztán feltöltötték valamilyen műanyag szálakból összerakott hangszigetelő táblákkal, amit amúgy is használtak, csak elvileg egy rétegben kellett volna.
    Az meg másik kérdés, hogy az őrmester elvtárs egy nyaralót felhúzott a közelben úgy, hogy anyagra egy fillért nem költött, de azt is láttam, hogy az 5 m3-es Zilek, amik a betont hordták, csak minden 3. fordulóval mentek be a laktanyába. Egy ilyen fuvarért 5.000 Ft-ot kaptak a környéken, miközben a kezdő tanári fizetésem akkor 4.200 Ft volt. Hát, így épült a szocializmus akkoriban. Nem is készült el sosem. :U :F

  • nullpoint

    őstag

    válasz Soká #51023 üzenetére

    Az önterülő aljzatkiegyenlítők csak a nevükben önterülők.

    Szakszerű eldolgozás szükséges a jó minőségű felülethez.

    Emellett csak a kifejezetten arra a célra készült anyagok alkalmasak önálló járófelületként való alkalmazásra.

  • Kiscsőke

    aktív tag

    válasz Soká #51023 üzenetére

    A kis kupacokkal szintezték be a magasságot, utána azokhoz húzták le az egész felületet. Ez egy nagyon régi bevált módszer, csak tudni kell alkalmazni. A padlopon jól hangzik reklám szinten csak az a baj, hogy nem mindig kielégítő a végeredmény, ahogy te is írtad. Bátyám párszor próbálta a padlopont de aztán feladta.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #51019 üzenetére

    OFF leszek, meg szakértője sem vagyok a kérdésnek, de érdekelne, hogy ti használtatok már a gyakorlatban Padlopont? Ezt csak azért kérdezem, mert nagyon jól hangzik ez a bizonyos önterülés, de szerintem, ha az előírt arányokban keverjük be a masszát, akkor az minden lesz csak nem teljesen önterülő. Hacsaknem olyan mennyiség kerül kiöntésre, amely súlya okán talán képes kiterülni. Vagy ha sikerült meglötyögtetni a házat. :)
    Mindezt csak azért írom, mert én "szórakoztam" önterülővel (Mapei termék volt), pontosabban a parkettás srác, és én azt tapasztaltam, hogy az önterülőt el kell simítani valamelyest (rutin kell hozzá!) mert a tejfölös állaga miatt nem terül ki teljességgel.A nappalinkban volt összességében vagy 2cm-es szintkülönbség és felszedtem a régi mozaikpadlót, hozattam egy brutál betonmarót, amivel legyalulták a púpokat, utána jött az aljzatkiegyenlítés kb 3-4mm vastagságban (sőt volt olyan mélyedés, amit előtte egy drága köztes anyaggal töltöttem fel).
    Az önterülés sem volt tökéletes, de azt végül a svédpadló szépen áthidalta.
    Csak elrettentésként mondom, hogy az egyik félszobában 8cm szinteltérés volt a két sarok között!! Először szerettem volna lemarni, de aztán két napi reménytelen küzdelem után feltörettem az egész aljzatot és újra betonoztattam. Ott egy olyan spéci (és jó drága) ajzatbetont használtak a szakik, amit két hét múlva parkettázni lehetett. Először kis kupacokat raktak le, azt pontosan beszintezték és utána töltötték fel a többit, olyan szép és hibátlan lett a végeredmény, hogy csak gyönyörködtem benne. Arra nem kellett semmiféle aljzatkiegyenlítés.

  • kavalkád

    senior tag

    válasz q13579 #51017 üzenetére

    önterülő aljzatbeton a.k.a PADLOPON a megoldás.

    vagy menetes bútorláb. ezt egy kis barkácsolással magad is elkészítheted M10/12-es csavar/anya/körmös anya kombóból.

  • thyeby

    őstag

    válasz pali923 #51016 üzenetére

    Majd priviben reflektálok, mert ide ez a témakör még offnak is off.
    (értsd jól, nem azt jelenti, hogy off off = on)

Új hozzászólás Aktív témák